HOE MOBBELTJE' Kees Verwey, toch weer anders De Pseudo- Echtgenote STOFZUIGERS Zeilers oefenden op het Uselmeer Garage DEN HOUT Renault Frégate Op 28 Augustus begint competitie hoofdklassen Nederlandse athletiek- ploeg tegen België EEN LESJE KREEG Engels testteam zonder Trevor Bailey t*33rieven aan de redactie 4 Portrettencyclus in het Huis Van Looy Voetbal Een voetbaltoto bij N.V. De Graafschap? Doetinchem tegen fusie met De Graafschap A utomobilisme Panamericana gaat dit jaar niet door Wielrennen Franse ploeg voor Rome Oud-Internationals spelen in Badhoevedorp Sport in 't kort De internationale studen ten-sportweek in Spanje Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Tennis Wijziging in de Duitse tennisploeg Juniores van Rood en Wit wonnen in Derby FEUILLETON door MARY BURCHELL Dames van HPG kansloos in promotie-competitie Zeven veranderingen voor de laatste testmatch H. J. MAERTENS N.V. WOENSDAG 10 AUGUSTUS 19 55 Een onweersbui, gepaard gaande met hevige slagregens, heeft vele deelnemers aan de internationale zeilwedstrijden, die vandaag op het IJselmeer begonnen, er Dinsdag van weerhouden om in de oefen wedstrijden te starten. De meeste liefhebbers waren er nog in de Flying Dutchman klasse, waarin de Engels man Dawes na een felle strijd met de Nederlander Gülcher een verrassende zege behaalde. Gülcher had na de eerste halve- windsebaan reeds een ruime voorsprong, die hij op het tweede kmüsrak behield. Dawes was toen echter reeds de Oostenrijker Aute- ried, die later opgaf, voorbijgegaan en had zich op de tweede plaats genesteld. Na het tweede kruisrak was de Italiaan Porta eveneens naar de kop gekomen en had daarbij Jaap Heder achter zich gelaten. Toen de schepen voor de tweede maal aan de drie- hoeksbaan begonnen, was de voorsprong van Gülcher op Dawes. die scherp zeilde, reeds geslonken. De grote slag kwam echter bij het ronden van de boei, voor het laatste kruisrak, toen de ballon en de fok van Giil- cher's boot vast bleven zitten en Dawes hem voorbij kon gaan. De Engelsman veroverde hier twintig meter, die op de eindstreep beslissend bleken te zijn. Bij de Sharpies kwamen slechts vier boten aan de start waarvan er drie door de finish gingen. De Nederlander Van Wijk had van het begin af een ruime voorsprong op ADVERTENTIE 6-pers. Sedan geeft 12 maanden ga rantie. Prijzen in diverse uitvoeringen 7500.— tot 8875.—. Wagenweg 166-168. Tel. 12138 en 15056. De N.V. Beroepsvoetbalclub „De Graaf schap" te Doetinchem zal op korte termijn beginnen met een voetbaltoto op een wijze zoals in Duitsland bestaat. Daartoe is reeds op initiatief van de heer J. Roodbergen, directeur van de N.V. „De Graafschap", een vereniging „De Graafschap" opgericht, waar ieder tegen betaling van een contri butie van 5,50 per maand kan toetreden. Verwacht wordt, dat de toto binnenkort gaat beginnen. De leden ontvangen wekelijks voor deze contributiebetaling gratis een lijst, waarop vermeld staan de te spelen voetbalwed strijden in de afdeling B van de hoofdklasse beroepsvoetbal. Op deze lijst vullen de leden de uitslagen in en zenden haar voor de aanvang van de wedstrijden weer terug. Op die wijze kunnen zij geldprijzen ver dienen. Deze geldprijzen zullen afhangen van het aantal leden, dat de vereniging telt. In de eerste plaats stelt de vereniging zich ten doel de voetbalclub „De Graaf schap" financieel te steunen. Verder zal er wekelijks een onderlinge wedstrijd gehou den worden voor de leden, waarvoor een bedrag gereserveerd zal worden. Tenslotte zal het amateurvoetbal van de contributie opbrengsten kunnen profiteren. Het is niet met zekerheid te zeggen of deze voetbaltoto in strijd is met de Loterij- wet. De heer Roodbergen verwacht, dat deze voetbaltoto, zoals hij uitgevoerd zal worden, geoorloofd is. Met 87 tegen 32 stemmen en 9 blanco heeft de buitengewone ledenvergadering van de voetbalvereniging Doetinchem Dins dagavond besloten van een fusie met de be roepsvoetbalclub De Graafschap af te zien. Enkele weken geleden werd een gecom bineerde bestuursvergadering van De Graaf schap, Doetinchem en Oosseld gehouden waarbij in principe besloten werd tot een fusie tussen deze verenigingen over te gaan. Met 32 tegen 11 stemmen heeft Oosseld reeds het principe-besluit bekrachtigd in een ledenvergadering. De competitie van het betaalde voetbal zal, voor zover het de hoofdklassen betreft, beginnen op Zondag 28 Augustus. Voor Zon dag 4 September staan enkele wedstrijden in de eerste klasse van het betaalde voetbal en van het amateur voetbal op het program ma. Officieel begint voor deze groepen de competitie op Zondag 11 September. Voor 28 Augustus zijn de volgende wed strijden vastgesteld: Hoofdklasse A: AmsterdamStormvogels; SC VW '03—DOS; NACLimburgia; Sparta Roda Sport; VitesseFortuna; EBOH— Eindhoven; RigtersbleekExcelisor; HVC —ADO: NO AD—Ajax. Hoofdklasse B: VolewijckersSW; BW Emma; Scheveningen/Holland Sp.Wil lem II; MWAlkmaar; PSVEnschedé: Sittardia—De Graafschap; Rapid JCFeijen- oord; GVAV—DFC; ElinkwijkEDO. Boschma, terwijl de Oostenrijker Jirasko in derde positie begon en eindigde. In de Finnjollenklasse had de Belg André NeLis, Europees kampioen, eveneens weinig tegen stand. Ver achter hem eindigde de Italiaan Pellaschiar als tweede. De Olympiajollen tenslotte staakten in de tweede helft de strijd omdat het toen bijna windstil was geworden. Op dat moment lagen de Diutsers Stolze en Gollasch onbe dreigd aan de kop. De uitslagen luidden: Flying Dutchman klasse: 1. Dawes (Enge land): 2. Gülcher (Nederland); 3. Porta (Italië); 4. Visser (Nederland); 5. Helder (Nederland); 6. Schooneveldt (Nederland). Internationale 12 m.2 klasse A: 1. Van Wijk (Nederland); 2. Boschma (Nederland); 3. Irasko (Oostenrijk). Scandinavische Finnjollen klasse: 1. Nelis (België); 2. Pellaschiar (Italië); 3. Willemsen (Nederland); 4. Dijkers (Nederland); 5. Woortman (Nederland). De regering van Mexico heeft besloten geen toestemming te verlenen voor het hou den van de zesde Pan-Americana-automo- bielrace, die van 2 tot en met 5 December zou worden gehouden. Dit besluit is bekend gemaakt in een communiqué van het organisatie-comité. Hierin staat dat de regering heeft besloten, voorlooig haar goedkeuring te onthouden aan alle autoraces, totdat zij overtuigd is. dat alle maatregelen zijn genomen om het pu bliek de grootste mate van veiligheid te garanderen. Men twijfelt er in de stad Mexico niet aan dat de ramp in Le Mans de voornaamste ooi-zaak is geweest van het regeringsbesluit, hetwelk in navolging van verscheidene an- tere landen, zoals Frankrijk. Italië en de Verenigde Staten, is genomen. In de afgelopen vijf jaar is de Pan- American een van de bloedigste ter wereld geworden. Er weiden reeds 87 toeschouwers gedood en nog veel meer mensen bij gewond. De Franse ploeg voor de wereldkampioen schappen wielrennen op de weg. die in Rome worden gehouden, is lüt de volgende ren ners samengesteld: Louison Bobet, Darrigade (kampioen van Frankrijk), Anquetil, Jean Bobet, Géminiani, Molinéris, Rolland en Scodeller. Indien een van deze renners zich voor het vertrek naar Rome terugtrekt zal een keus worden gedaan uit de reserves: Bauvin, Caput, Forestier en Mahé. Bij opening Sportpark Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe sportpark van de sportvereniging Lijnden in Badhoevedorp wordt Zaterdag avond 13 Augustus een voetbalwedstrijd ge speeld tussen de vierde klasser Lijnden en een elftal samengesteld uit oud-intema- tionals. De oud-internationals komen in de vol gende opstelling uit: doel: Halle; achter: Caldenhove en Wilders, midden: Fanger, Potharst en Schubert; voor: Drager, Slot, Bijl, v. d. Hoeven en Bergman. -P,qwedstrijd, begint om half zeven. Na afloop wordt een openluchtbal gehouden. De officiële opening van het sportpark geschiedt door de burgemeester van de Haar lemmermeer, mr. J. F. Jansonius, 's middags om vier uur. MANNION VERSLAGGEVER. De vroe ger zo bekende Britse „international" Wil fred Mannion zal ophouden met voetballen en als sportverslaggever voor een Zondags blad gaan werken. Mannion, die officieel tijdelijk door de Britse Voetbalbond ge schorst is, maakt deel uit van de tweede klasser „Huil City". KOBLET WON TE BRUSSEL. Een weg wedstrijd over 150 km. om de Grote Prijs van Brussel is gewonnen door de Zwitser Hugo Koblet in 3 uur 50 min. DE SPELEN. Nationalistisch China zal beslist niet deelnemen aan de Olympische Spelen in Melbourne indien de Chinese Volksrepubliek een uitnodiging krijgt. Dit heeft de voorzitter van het Olympisch Co mité van Nationalistisch China bekend gemaakt. NIEUW WERELDRECORD. De Russi sche gewichtheffer Wladimir Stogow heeft een nieuw wereldrecord gevestigd voor de bantamgewichtklasse met 325 kilogram door 103 kilogram te drukken, 97.5 kilo te trek ken en 125 kilo te stoten. OLYMPISCHE DAG IN AMERIKA. Door een gemeenschappelijke resolutie van het huis van afgevaardigden en de senaat is president Eisenhower gemachtigd de 22e October 1955 uit te roepen tot nationale olympische dag. Deze maatregel is genomen in het belang van de uitzending van Ameri kaanse ploeg naar de Olympische Spelen in Cortina en Melbourne. ANTWERPEN EN BELGIii—NEDER LAND. De provincie en de stad Antwer pen zijn het in beginsel eens geworden over een financiële steunverlening voor een ver groting van het stadion van de Antwerp FC, dit met het doel de NederlandBelgië-wed- strijden voor Antwerpen te behouden. HET IJ PRQMOVEÈRT. Voor de zomer competitie van de KNZB is de promotie-wed strijd gespeeld tussen de heren zeventallen van Neptunus (Amersfoort) en Het IJ (Am sterdam'. De club uit Amsterdam won met 65, waardoor zij van de eerste klasse naar de hoofdklasse promoveert. Tijdens de internationale studenten sportweek in Spanje heeft Nederland in het hockey-tournooi gelijk gespeeld tegen Egypte. De uitslag werd 22, nadat de rust bij de stand 11 was ingegaan. In de eerste helft zetten de Nederlandse voorwaartsen de defensie van de tegen standers onder zware druk, maar vooral dankzij de uitstekende doelman Kamel duurde het geruime tijd, eer de score kon worden geopend. Dat gebeurde tenslotte door Dehner. Slechts enkele minuten later slaagde de Egyptenaar Zidan er in, gelijk te maken. Na de rust nam Egypte het initiatief en onze verdedigers Van Waveren, Vastman en Tuyt kregen handen vol werk. Engels gaf Nederland nogmaals de leiding, maar wederom slaagde Egypte er in, door Badr, gelijk te maken. Tijdens een verwoed slot- offensief gelukte het de Egyptenaren niet, de hechte Nederlandse verdediging te doorbreken. In het basketball-tournooi werd Neder land door Egypte verslagen met 6035 (rust 3916). De Egyptische meerderheid werd direct na de aanvang al duidelijk. Na enkele minuten stond men al met 150 voor en onze landgenoten waren gedwon gen voornamelijk verdedigend te spelen. In de tweede helft kon men zich niet aan de indruk onttrekken, dat Egypte niet meer op volle kracht speelde. Israel won met 6965 van België. Bij de zwemwedstrijden bezette onze langenoot Ten Thije in zijn serie van de 400 meter vrije slag de tweede plaats met 5 min. 5.7 sec. achter de Spanjaard Grana- dos, die 5 min. 1.7 sec. liet afdrukken. In de tweede serie werd de Nederlander Kayser derde met 5 min. 7.8 sec. De snel ste tijd werd gemaakt door Santos (Bra zilië) met 4 min. 56.6 sec. Bij de tenniswedstrijden werden Groene- veld en Goris (Ned.) in het heren dubbel spel uitgeschakeld door de Duitsers Mans- feld en Kissel met 06, 63, 64. In het hockeytournooi verloor de Neder landse ploeg voorts van Spanje met 20, nadat de Spanjaarden bij de rust een 10 voorsprong hadden gehad. Egypte versloeg België met 10. De Nederlandse voetballers hadden meer succes. Zij wonnen van Duitsland met 21. Bij de rust was de stand 11. De wed strijd tussen Portugal en Egypte eindigde in gelijk spel, 1—1. Het Spaanse elftal ver sloeg in dit tournooi Luxemburg met 102 (ruststand 20). De zwemwedstrijden leverden een over winning op voor onze landgenote mej. Kreuning. Zij won de finale 200 meter dames in 3 min. 10.5 sec. voor de Engelse mej. Bowen, die 3 min. 12.3 sec. nodig had en mej. Libby (Engeland) met 3 min. 12.5 sec. De finale 400 meter vrije slag heren werd gewonnen door Santos (Brazilië) in 4 min. 52.1 sec. Het schoonspringen voor dames werd gewonnen door Eva Pfarrhofer (Oos tenrijk) met 100.533 punten. Een politiek incident heeft overigens een schaduw geworpen op de internationale studentensportweek. De Egyptische ploeg, die naar San Sebastiaan is afgevaardigd, is er namelijk officieel van beschuldigd deze sportmanifestatie, waaraan niet minder dan 26 landen deelnemen, misbruikt te hebben voor het voeren van politieke propaganda tegen Israel. De Egyptenaren hebben namelijk tijdens de openingsceremonie anti-Israelische«pam-*> fletten verspreid. Op een klacht van de Israëlische ploegleiders heeft de voorzitter van de FISU (Federation Internationale de Sport Universitaire) dr. Paul Cchleimer, een onderzoek ingesteld om vast te stellen wie „verantwoordelijk waren voor daden, welke strijdig zijn met de geest van FISU- statuten." Naar FISU-officials meedeelden, wordt in het rapport van dr. Schleimer de Egyp tische delegatie als zodanig en niet de afzonderlijke leden voor het gebeurde verantwoordelijk gesteld. Egyptische officials hebben onmiddellijk toegegeven, dat „bepaalde teamleden" anti- Israelische pamfletten hebben verspreid. De nationale technische commissie van de KNAU heeft de Nederlandse athletiekploeg voor de ontmoeting NederlandBelgië op 28 Augustus in Den Haag als volgt samen gesteld: 100 m.: Van Hardeveld (V. en L.), Saat (V. en L.), Rulander ((V. en L.). 200 m.: Van Hardeveld (V. en L.), Rulan der (V. en L.). Aret (DOS). 400 m.: Smildiger (V. en L.), Smulders (Avon), Moerman (PP). 800 m.: De Kroon (Trekv.), Rem (Lycur- gus). Haus (PSV). 1500 m.: Bolhe (Volewijckers), Roovers (Thor), Spierenburg (PEC). 5000 m.: Fekkes (DOS), Viset (Cialfo), Damman (V. en L.). 10.000 m.: Verra (Haarlem), v. d. Linden (Holland), v. d. Voort (Trelcv.). 3000 m. liindernisloop: v. d. Veerdonk (Kimbria), Vergeer (AV 1947), Verhoeks (Voorwaarts). 110 m. horden: Nederland (Aio), Parle- vliet (V. en L.), Kamerbeek (PSV). 400 m. horden: Parlevliet (V. en L.) Buys (ACC), Zoek (Parthenon). Vèrspringen: Nederhand (Aio), Van Oosten (V. en L.) Nummerdor (Olympia). Ilinks-stap-sprong: De Jong (DOS), Van Egmond (DEM), v. d. Maat (V. en L.). Polsstokhoogspringen: Van Es (Thor), Lamoree (Kometen), Van Praagh (DOS). Speerwerpen: Fikkert (E. en O.), Kamer beek (PSV), v. d. Heyden (AAC). Discuswerpen: Rebel (Quick) Fikkert (E. en O.) Postma (Trekv.). Kogelstoten: Demmink (Hellas), Koch (Pro Patria), v. d. Maat (V. en L.). Kogelslingeren: v. d. Maat (V. en L.), Kamerbeek (PSV), Van Wissem (Kimbria). 4 x 100 m. estafette: De Tempelaar, Saat, Rulander, v. Hardeveld (allen V. en L.) 4 x 100 m. estafette: Smildiger (V. en L.), Smulders (Avon), Moerman (Pro Patria), De Kroon (Trekvogels). Reserve: De Kan (Pro Patria). Captain: De Kroon. ADVERTENTIE HAARLEM Voor de tenniswedstrijd Nederland-Duits- land. Zaterdag en Zondag in Noordwijk, heeft de Duitse ploeg een wijziging onder gaan. Buchholz is verhinderd, zodat de op stelling in het enkelspel wordt: 1. Bieder- lack, 2. Feldbausch, 3. Gerloff, 4. Helmrich. Heren dubbelspel: Biederlack en Feld bausch, Gerloff en Helmrich. Dames enkelspel: mej. Ah Ier t en mej. List. Gemengd dubbelspel: mej. Ahlert en Bie derlack, mej. List en Feldbausch. In de Nederlandse ploeg zullen Van Swol en Van Meegeren de tweede herendubbel spelen. Voor het overige zijn er geen ver anderingen in de ploeg. Een juniorenteam van Rood en Wit, dat op het ogenblik op de jaarlijkse tour in Engeland is, heeft in Derby een aardig succes geboekt tegen de British Celanese Juniors. De Engelse jongens, die de toss Wonnen,1"ging en'batten en scoorden er lustig op los. Op 165 voor het verlies van vijf wickets sloten zij de innings (Van Muiswin kel 147, Onstein 131, Luining 251, Van Liemt 122 en Bouwman 08. De innings duurde in totaal 48 overs. Toen de Rood en Witters drie wickets ver loren voor slechts 13 runs, leek een drage lijk resultaat tot de onmogelijkheden te horen. Bouwman en Onstein hielden echter stand op de goede Engelse aanval. Bij 35 voor 3 was er nog een uur te spelen. Net genoeg echter voor de plotseling zeer snel scorende Rood en Witters om te wirynen. Pas op 163 viel het wicket van Bouwman, die een zeer goede 84 scoorde (1x6, 12x4), waarna Van Liemt op de eerste bal van de laatste over de overwinning veilig stelde. Onstein kwam tot een al even goede score van 65 (13x4). Dat was heus niet het enige kattekwaad, dat Mobbeltje uithaalde, o neeAltijd en overal voerde die jongen ondeugende streken uit. Nadat hij in de plas had geploeterd en weer schoon geworden was, ging Mobbeltje verder. En daar ontdekte hij, op een bank in het zonnetje voor zijn huisje, een oude heer, die verdiept was in het lezen van een mooi boek. Dat was nou weer eens 'n mooie gelegenheid voor 'n streek, vond Mobbeltje. Hij had 'n katapult bij zich; die haalde hij uit zijn zak, legde er 'n steentje op en richtte (vertaald uit het Engels) (7) „We ontmoetten elkaar in Parijs", zei hij kortaf. „Ze is toch geen Frangaise, is 't wel?" „Nee. Maar ze was al wel enige tijd in Frankrijk." „Veel Franse ervaring dus", mompelde Patricia. „Ik schijn voorbestemd te zijn om voor iemand met Franse ervaring te moe ten optreden Opnieuw keek hij haar vol twijfel aan. Hij scheen erg gevoelig te zijn, wanneer zijn vrouw ter sprake kwam. Veel méér zou ze dus wel niet te horen krijgen dacht Patricia met een zucht. Ze zou met deze geringe informaties haar rol moeten spelen. Het zou echter de moeite v/aard zijnzelfs als er niet méér be reikt werd dan een oude vrouw, die op sterven lag, een teleurstelling te besparen! De zon was al ondergegaan, toen ze de voorsteden van Londen bereikten. En toen ze over Westminster Bridge reden, sloeg het half negen. Gedurende het laatste uur van de rit hadden ze geen woord meer ge wisseld. Patricia had stil voor zich uit zit ten kijken. Ze was niet bang voor het avontuur, dat ze ging beginnen. Ze voelde zich zelfs wonderlijk kalm. Haar metgezel was ook diep in eigen gedachten verzon ken geraakt en Patricia vond hun zwijgen thans heel prettig. Ze had hierdoor ge legenheid zich rustig op haar rol voor te bereiden en een en ander te overdenken. Ze had medelijden met haar metgezel, maar ze voelde dat zij een volkomen vreemde hem verder niet kon helpen. Het beste wat ze op het ogenblik kon doen, was hem aan zijn lot over te laten en hem niet tot beleefdheidsconversatie te dwingen. Het was wel een zéér droeve thuiskomst voor hem, peinsde ze, terwijl ze tersluiks naar zijn profiel keek. Voor héér was dit alles slechts een avontuur! Maar voor hém betekende dit het afscheid van zijn moe der, die hem zeer dierbaar was. Hij scheen geen ogenblik rekening te houden met de mogelijkheid, dat zijn moeder beter zou kunnen worden, of althans nog iets van haar oude intelligentie en esprit zou heb ben want anders zou hij dit fantas tische plan niet ten uitvoer brengen. Hoe gemakkelijk zou iemand, onder normale omstandigheden, dit alles doorzien! „We zijn er bijna", zei hij tenslotte, en Patricia kreeg de indruk, dat zich een ze kere apathie van hem meester had ge maakt. „Woont je moeder hier in Westminster?" „Ja, in een klein, oud huis, vlakbij de Birdcage Walk. Het is een huis in Queen Anne-stijl en ze had er altijd haar zinnen al op gezet. Toen mijn vader stierf, was het te koop en er was geen reden meer, waarom ze niet zou doen en laten wat ze wilde. En zo werd dat huis haar eigendom." Hoewel hij 't niet met zoveel woorden zei voelde Patricia dat hij eraan meege werkt had, dat zijn moeder deze lang-ge- koesterde wens in vervulling deed gaan, en ze vond hem er des te sympathieker om. Enkele ogenblikken later hielden ze stil voor een klein, smal huis in een doodlo pende straat. Hij hielp haar uitstappen en trok aan de ouderwetse bel. Terwijl ze stonden te wachten, drong de volle om vang van het avontuur, dat ze begon, opeens in alle hevigheid tot Patricia door. De stille straat, de schemering en het bon zen van haar hart verhoogden de spanning. Het was alsof ze wachtte op de aanvang van een drama, waarin ze plotseling een rol moest spelen in plaats van rustig als toeschouwster te kunnen toekijken De deur ging open en een keurig dienst meisje vroeg, wat ze wensten. Toen Michael haar uitlegde dat hij me vrouw Harnby's zoon was, die zo juist uit het buitenland was teruggekeerd, kwam er een glimlach op het gezicht van de dienstbode. „O, sir, wat ben ik daar blij om!" riep ze uit, terwijl ze hen binnen liet komen. Het meisje scheen op het punt te staan, Michael verder in te lichten, toen opeens een deur in de hal openging, waaruit een oude vrouw met grijs haar te voorschijn kwam. Er was een strenge uitdrukking op haar gezicht, die echter veranderde in blijde verrassing, toen ze Michael gewaar werd. „Meneer Michael!" Patricia zag een warme lach komen op het gerimpelde ge zicht, en met uitgestrekte armen liep de oude vrouw naar Michael toe om hem even later heel hartelijk te omhelzen. Patricia keek vol ontzag toe. Wie was deze vrouw, die de gesloten ernstige jongeman zo spontaan durfde te omhelzen? ,,'t Is méér dan ik z'n zogenaamde echtgenote zou durven doen" dacht ze geamuseerd. Michael was echter één en al vriende lijkheid. Hij kuste de oude vrouw op beide wangen en riep vaag protesterend uit: „M'n goeie Susan! Het lijkt wel, alsof ik uit kostschool met vacantie thuis kom!" En enigszins aarzelend, alsof hij de vraag niet goed durfde stellen, voegde hij eraan toe: „Hoe is 't met haar?" ,,'t Gaat béter, meneer Michael! Een stuk beter! 't Is een wonder! Sinds uw telegram kwam, is er verbetering ingetreden." „Bedoel jestamelde hij, „dat ze.. weer helemaal beter zal worden!" „U moet niet tè veel verwachten, me neer Michael! Dat brengt ongeluk Maar er is hoop! Werkelijk hoop. Zelfs de dokter bevestigde dit, toen hij haar van daag bezocht „Ik.kan 't niet geloven. De opluchting en blijdschap over zijn Over het ontstaan en het aanzicht van de dertig tekeningen naar één model door de Haarlemse schilder Kees Verwey is ter gelegenheid van de eerste expositie dezer belangrijke cyclus, die in November 1954 in het Stedelijk Museum te Amster dam gehouden werd. De verzameling is daarna in Rotterdam getoond. Op uitno diging van de gemeente Haarlem zijn de tekeningen nu in het museum „Het Huis van Looy" bij wijze van zomerexpositie neergehangen. Hoe belangrijk deze col lectie geacht wordt, is gebleken uit het feit dat het Rijksprentenkabinet de ge hele serie heeft aangekocht. Behalve het voordeel dat de tekeningen hierdoor op een plaats komen waar zij steeds voor be langstellenden te bezichtigen zullen zijn, is hierdoor bereikt, dat de samenhang ge handhaafd blijft. Kees Verwey zou zich zelf niet geweest zijn als hij er mee volstaan had de be staande serie tekeningen onveranderd van Rotterdam naar Haarlem over te bren gen. Zijn uiterst dynamische natuur schuwt iedere vorm van herhaling en zo als ieder nieuw portret van de dichter Kok een volstrekt ander aspect van de geportretteerde bood, zo moest ook deze Haarlemse tentoonstelling een ander to taalbeeld geven dan de voorafgaande Am sterdamse en Rotterdamse exposities. Het lijkt nuttig hier eens extra de aandacht op te vestigen, daar dit diegenen die de De walerpolocompetitie Voor de promotie-competitie naar de twee de klasse dames werd Dinsdagavond in de zwemvijver „Groenendaal" in Heemstede de ontmoeting HPCVZC gespeeld. De Vlaar- dingse dames brachten een sterke ploeg m het veld. Het zag er in het begin van de strijd naar uit dat de Heemsteedse dames een flinke nederlaag zouden incasseren. Vijfen twintig seconden na de aanvang nam Vlaar- dingen namelijk de leiding. Na een minuut en achtendertig seconden spelen was de stand nultwee. Toen kwamen de Heemsteedse dames er beter in. In de tweede helft scoorde Ivonne Huy twee maal. In de strijd om het beslis sende doelpunt zegevierde Vlaardingen. Eindstand tweedrie. Reeds eerder heeft HPC uit gespeeld tegen 't Gooi en verloren. In het treffen tussen Vlaardingen en 't Gooi werden de punten gedeeld. HPC is nu voor promotie uit geschakeld. Voor de eerste klasse heren van de kring- competitie werd gespeeld de wedstrijd Wa tervriendenHillegom. Uitslag tweezeven. Voor deze afdeling heeft Haarlem 5 zien teruggetrokken. De door Haarlem 5 gespeel den wedstrijden worden als niet gespeeld beschouwd. Het Engelse testteam, dat Zaterdag op de Oval in Londen .aan de laatste en be slissende match begint in de serie tèst- matches tegen Zuid Afrika, telt niet minder dan zeven nieuwe namen in vergelijking met het team, dat de vierde testmatch in Leeds verloor. Het aantal spelers dat tot nu toe is gebruikt in de serie bedraagt niet minder dan 24. De samenstelling voor de vijfde testmatch is als volgt: May (Surrey), captain, Cow- drey (Kent), Compton (Midlesex), Close Yorkshire), Ikin (Lancashire), Laker Sur rey), Lock (Surrey), Spooner (Warwick shire), Statham Lancashire), Tyson (Nort hamptonshire) en Watson (Yorkshire). De samenstellers van het team stonden uiteraard in de eerste plaats voor een moei lijke opgave, aangezien Hutton, Appleyard noch Evans konden spelen. Verder wilde men niets riskeren voor wat betreft de fit heid van Mclntyre. Aangezien men voorts een aanvallend elftal wilde samenstellen, heeft men besloten Bailey te passeren. Close, die onlangs zijn plaats herkreeg in het team van Yorkshire, keert op 24- jarige leeftijd na een afwezigheid van vier jaar terug. Hij is een van de vijf linkse batsmen in het elftal. Geen toevalligheid overigens, want met deze linkse batsmen hoopt men dat het Engels team beter weer stand zal kunnen bieden aan het in-swing bowlen van de Zuid Afrikaan Goddard. Tyson is wederom opgesteld, ondanks het feit dat zijn hielblessure nog niet helemaal beter is. Voor Zaterdag speelt hij echter niet meer en men hoopt dat hij aan het einde van de week geheel fit zal zijn. Sovjet-Unie niet op Leipziger Messe Voor de eerste maal sedert verscheidene jaren zal de Sovjet-Unie niet deelnemen aan de Leipziger Messe, in begin Septem ber. De Sovjet-Unie zal evenals Polen al leen deelnemen aan een boekententoon stelling. Alle overige Oost-Europese en andere communistische staten, waaronder voor het eerst de Vietminh, zullen met collectieve inzendingen deelnemen. Ook zullen dit jaar de gebruikelijke politieke bekendmakingen tijdens de jaarbeurs ach terwege blijven. moeder's toestand scheen alle hardheid van hem weggenomen te hebben. Er kwam een warm gevoel van sympathie over Patricia. De arme jongen! Wat heer lijk voor hem dat zijn thuiskomst thans zoveel prettiger was, dan hij had kunnen verwachten. Maar zij een volkomen vreemde moést de situatie wel met an dere ogen bekijken. Het was allemaal heel mooi en wel, maar stel, dat mevrouw Harnby werkelijk beter werdDan zou 't pijnlijk worden, heel pijnlijk In de grote blijdschap over zijn moeders verbeterde gezondheidstoestand was Mi chael al aardig op weg zijn eerste blunder te begaan. Hij scheen volkomen vergeten te zijn, dat zijn dierbare echtgenote vlak naast hem stond Ze kneep hem even zacht in zijn arm, om hem aan haar aanwezigheid te herin neren. Hij keek haar echter zo verwonderd aan, dat Patricia voelde, dat het nu al hele maal mis zou lopen, als ze niet onmiddel lijk zelf handelend optrad. Ze glimlachte allerliefst in Susan's rich ting en zei: „Wat vind ik dat prettig, Su san, eindelijk kennis met je te maken! Michael heeft me al zoveel over je verteld. Maar je bent toch heel anders dan ik me je had voorgesteld." „En u bent ook heel anders dan ik ver wacht had", antwoordde Susan onbehou wen. Patricia vroeg zich af, of ze méé- of tegenvielMaar Susan legde nader uit: „Ik dacht, dat u zo'n klein vrouwtje was met een poppengezicht. Maar gelukkig werken al eerder in het Stedelijk Mu seum zagen er toe aan zal sporen niette min in Haarlem ook te gaan kijken, want deze tentoonstelling is aanzienlijk om vangrijker dan de vorige. Daar zijn al dadelijk bij de ingang enige kleine studies, waaronder verschei dene zeer mooie bladen, die blijkbaar ont staan zijn tussen het eigeniijke grote werk door. Zij dragen een meer ontspan nen karakter en de vroegere tekentrant van Verwey is er geheel in terug te vin den. Vervolgens is er een groot geschil derd portret op een doek, dat in de breed te genomen is, waaraan het mede zijn royale allure ontleent. In de brede schil dering en de volle kleur herkent men de rasschilder Verwey op zijn sterkst. Verwey vergunt echter geen tweede excursie op deze brede vleugelen, want in een later werk neemt hij u mee op een zeer lange weg waarbij hij in een schier eindeloos aantal kleurvlakjes het gelaat van de geportretteerde analyseert. Ondanks de vele zeer positieve kwali teiten, die vrijwel alle tekeningen bezit ten, is het toch of Verwey zelf u steeds ontglipt. Steeds het onverwachte naar vo ren brengend, weet hij een door de toe schouwer te snel gemaakte conclusie weer omver te werpen. Deze ervaring maakt het zien en weerzien dezer serie tot een boeiend avontuur. Deze zucht om te ver rassen levert soms de tegenstrijdigste resultaten op. Zó ongerijmd, dat ze on aanvaardbaar zouden zijn, indien er toch niet altijd een element in aanwezig was, waardoor men zich gewonnen geeft, zij het dan tegenstribbelend. Zo boetseerde Ver wey een gesloten, maskerachtig gelaat van de dichter Kok, stellig expressief, maar volstrekt niet ruimtelijk gedacht en maakte hij daarnaast een haan van gaas en gips, zo aggressief en fel en ook zó geestig, dat men er versteld van staat. Ten slotte vindt men in de bovenzaal een aantal tekeningen, waarin Verwey aan zijn model de trekken van dieren mee geeft, verbeeldingen die aan demonen van Hiëronymus Bosch doen denken maar die raadselachterwijze de titel „Apostel" dragen of moet men het woord apostel hier slechts in zijn letter lijke betekenis van boodschapper ver staan? Uit de gehele verzameling en vooral uit de recente aanvullingen valt op te ma ken, dat Verwey zich nog niet geheel heeft losgemaakt van het motief, dat hem zo lange tijd in zijn ban heeft gehouden. OTTO B. DE KAT ADVERTENTIE Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 (Verkort weergegeven) Grenscorrectie. Een heel goede oplossing voor de kwestie der Nederlandse grenscor recties aan de Duitse zijde, waar de niet- chauvinistische Duitser zonder twijfel ac- coord mee zal gaan is het volgende: Het gebied Elten te bestemmen voor de schepping van een zelfstandig territorium onder direct bestuur van de Raad van Europa, die thans nog te Straatsburg zetelt op Frans gebied. Vooral Duitsland, dat weinig prettige herinneringen heeft aan Straszburg, zal zulks ten zeerste toe juichen. Eventueel zou het territorium El- ten vergroot kunnen worden met de Ne derlandse enclave gelegen tussen dat ge bied en de Rijn, waarin de dorpjes Herwen en Lobith gelegen zijn. Zolang de nodige regeringsgebouwen, hotels enz. nog niet op het Eltense gebied gebouwd zijn, bieden de daar vlakbij gelegen steden Arnhem en Nijmegen plus onze touristenoorden Berg en Dal en Montferland ('s-Heeren- berg) accomodatie genoeg voor te houden vergaderingen en ter herberging van de honderden politici en journalisten. Waar een belangrijk recreatiegebied van ons land dan voor lange tijd in beslag ge nomen zal zijn door de notabelen van Europa en hun aanhang, moet t.b.v. onze vacantiegangers naar andere recreatie gebieden gezocht worden en kunnen deze gevanden worden aan de Limburgse grens met Duitsland tussen Venlo en Roermond. Hier ligt n.l. het nagenoeg onbewoonde bosgebied: „Elmpter- en Diergardtscher Wald", waar zelfs niet één Duits gehuchtje gelegen is. Duitsland zal best bereid bevonden wor den, dit bijna geheel onbewoonde bosge bied (Duitsland heeft in tegenstelling met ons land bossen genoeg) aan ons land af te staan tegen de teruggaaf van de Zelfkant van Tiiddern met zijn 10.000 bewoners plus de verheffing van Elten tot hoofd stad van Europa. M. VAN RAALTEN, Rotgansstraat 48, Den Haag. bent u dat niet! U ziet er uit, alsof u over een behoorlijke dosis gezond verstand be schikt". „Mijn intelligentie is middelmatig", ver zekerde Patricia haar glimlachend en ze was blij, dat er ook een glimlach op Su san's gezicht kwam. „Kan ik nu dadelijk naar moeder toe gaan?" vroeg Michael ongeduldig. Patricia zag duidelijk, dat hij niet tot veel toneel spel in staat was op dit ogenblik. „Ga jij maar eerst alleen, lieveling", drong ze aan. Het „lieveling" kwam met enige moeite over haar lippen. „Dat is waarschijnlijk het beste. Ik zou in haar plaats ook liefst éérst jou alleen willen zien." „Ja, misschien is dat wel goed", gaf hij toe. Hij keek haar aan, alsof haar aanwe zigheid eerst thans helemaal tot hem door drong. „Dank je", voegde hij eraan toe. „Je hebt altijd zoveel begrip voor alles!" Patricia vroeg zich af, of hij dit werke lijk persoonlijk meende, of dat hij dit al leen maar geschikte woorden vond om tot zijn echtgenote te richten onder de gege ven omstandigheden. „Misschien kan het meisje mij m'n ka mer wijzen, terwijl Susan jou meeneemt naar je moeder, Michael", opperde ze. „En daarna kun je mij komen halen, als je tenminste gelooft, dat je moeder mij ook graag wil zien." Hij knikte enigszins vaag; waarschijn lijk zou hij heel anders gereageerd heb ben, als de échte Patricia dit had gezegd. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6