Velsens directeur van Sociale Zaken P. Waardenburg jubileert deze maand Suomi besloot eerste sportontmoeting in Denemarken met een overwinning Agenda voor Velsen Havenberichten Old Clothes New Productie van ruw staal in de zes KSG-landen stijgt steeds Visserij - varia Empress-schepen als trotse zeekastelen over de oceanen Veertig jaren dienaar der overheid Tien jaren distributie telden dubbel Weense zangertjes op 16 Augustus in Beverwijk Deense gastheren buitengewoon hartelijk, maar de organisatie „geloofden zij wel" Sla naar Engeland Uitvaart van wijlen de heer J. L. Harsveld Canadese rederij voelde de scherpte der Japanse concurrentie BVÊÊm DRY CLEANING ONLY Kerkconcert met uitgebreid programma Weerzien met Zweden Grote lading hout uit Finland Gekocht in Noord-Nederland, kevergevaar in het Zuiden LANGS SLUIZEN EN HAVENS WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1955 b „HET ZIJN ALTIJD DEZELFDEN, die het werk verzetten" is een vaak gehoor de, nauw verholen klacht in het verenigings- en gemeenschapswerk, waarbij duidelijk gedoeld wordt op een doorlopende afzijdigheid van „de anderen" en een overbelasting voor „altijd dezelfden". Een bevestiging van dit verwijt is te vinden in het respectabele lijstje van werkzaamheden, dat de heer F. Waarden burg, Velsens directeur van Sociale Zaken in de loop der jaren heeft kunnen aanleggen van zijn talloze hoofd- en bijbanen. Maar zeg hem nimmer, dat er een verwijt voor „de anderen" in schuilt. Want hij kijkt niet naar anderen. Dat heeft hij in de veertig jaren, dat de overheid hem onder haar dienaren mocht tellen, nimmer gedaan. Of het mocht zijn in de jaren, dat hij 's Konings wapenrok droeg in de eerste wereldoorlogsjaren, die deze zoon van Zeeland bewezen, dat hij voor het krijgsbedrijf wellicht niet de allergeschiktste mocht worden genoemd. Anderen deden dat wellicht wel beter. Hij zal er wel gelijk in gehad hebben, maar nadien is er een carrière gaan groeien van het consciëntieuze dienen. Veertig jaren lang. Zodat de directeur van de Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken, die op 24 Augustus te drie uur op liet Velsense raadhuis een huldiging in ontvangst zal moeten nemen, te rang schikken is onder de stille, maar zeer verdienstelijke werkers in het algemeen belang, bij wie zeer vele draden in de maatschappij samenkomen, maar in wiens handen geen enkele dezer draden ooit verward dreigt te raken met een andere. Wie naar een paar woorden zoekt, om de heer P. Waardenburg te karakteriseren, zou het aldus kunnen doen: Leidend, zonder dwang, wetend zonder zelfover schatting. Het zijn wellicht zijn algemeen erkend organisatievermogen en zijn feilloos ge heugen, die het hem mogelijk maken de bijna ondenkbare hoeveelheid werk naast de dagelijkse arbeid te blijven verzetten, al zal daar ook een sterk gestel niet vreemd aan zijn. Een kleine, onvolledige bloemlezing uit zijn bedrijvigheid leert, dat de directeur van Sociale Zaken na afloop van de dienst aan de Troelstraweg bepaald niet klaar is. Want hij is niet alleen voorzitter van de vereniging van diensthoofden in Velsen, van de commissie voor ontspanning voor ouden van dagen en de wellicht nog be langrijker sub-commissie voor sociaal cul- tureelwerk voor deze bejaarden, maar tevens lid van de raad van bestuur der Haarlemse volkscredietbank, voorzitter van de daarbij behorende bevoordelingscom missie en bestuurslid van het Haarlemse borgstellingsfonds, lid van de organisatie van diensten van sociale zorg en van het algemeen bestuur van de Nederlandse bond voor kinderbescherming, zoals ook het dagelijks bestuur van het algemeen ver bond voor kinderbescherming hem onder de werkzame leden telt en de Stichting voor Maatschappelijk Werk in Noordhol land. De sociale verzorgingsdienst van de BE kreeg hem als hoofd in de IJmond, de plaatselijke Stichting voor hulp aan ge- brekkigen (AVO) kan hem evenmin op die post missen en als er dan nog bij verteld wordt, dat de heer Waardenburg niet alleen al sinds 1938 in Velsen voorzitter is van het Witte Kruis, maar ook hoofdbestuurder van de Noordhollandse Vereniging „Het Witte Kruis" en daarnaast vele, vele secretariaten waarneemt, dan is het feite lijk een wonder, dat hij óók nog directeur van Sociale Zaken genoemd kan worden. En zulks waarachtig niet alleen naar de letter. Niet moe In deze functie is dan wel het secreta riaat van de sinds 1 Juli voorlopig draaiende werkplaats voor minder validen aan de Bothastraat inbegrepen, maar dit alles neemt niet weg, dat een man van min der consciëntie en arbeidskracht het moede hoofd allang in de schoot had gelegd. Wel vermoeid Nooit in de nu bijna 40-jarige loopbaan van de heer Waardenburg is zulks echter gebeurd, al is ook hem het water wel eens tot de lippen gestegen. Zoals in oorlogstijd, toen hij als dagelijks leider der distributiedienst de ellende van een verhongerend Velsen op zich af zag stormen en moest vechten tegen een hand over hand toenemende schaarste, zodat tenslotte zelfs de moeder, die haar kinde ren (met blaasontsteking) ter overtuiging meenam naar het distributiekantoor om kousjes te bemachtigen, nul op het request moest krijgen. Het ging de directeur smartelijk aan het hart, maar tenslotte hadden zijn eigen kin deren het niets beter en dat heeft hem al die moeilijke jaren gepantserd tegen de vaak grievende verdachtmakingen, die ook in Velsen uit de hongerende burgerij op stegen ten koste van degenen, die wel „dicht bij het vuur zouden zitten." Tien is twintig Tussen de eerste petroleumbonkaarten en de laatste afwikkeling der distributie- zorgen op 28 Februari 1950 hebben vootr de heer Waardenburg ruim tien jaren ge legen, die echter minstens voor twintig geteld hebben. Want het was in die dagen niet alleen de moeizame behartiging der belangen van een uitgeplunderde gemeen schap, het werden ook de ontelbare pro blemen van een wrede evacuatie, die nu nog vaak sporen nalaat in de ambtenarij der op dat punt zo zwaar getroffen ge meente. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 WOENSDAG 10 AUGUSTUS IJMUIDEN: Thalia, 20 uur: „Inspecteur Ripley slaat toe." Rex, 20 uur: „De onstuimige rebel." Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.3012 en van 14 16.30 uur. DONDERDAG 11 AUGUSTUS IJMUIDEN: Tlialia, 20 uur: „Come back, little Sheba" Rex, 20 uur: „De onstuimige rebel." Pieter Vermeulenmuseum, als Woensdag. VELSEN: Raadhuis, 9.3012 uur: Spreekuur wet houder van Openbare Werken. Elfduizend gezinnen zijn in die donkere dagen van huis verdreven en de spreek uren van de heer Waardenburg werden bedolven onder duizend maal duizend tragedies, waarvan de erbarmelijke achter gronden deze mensen diep hebben moeten beroeren. Tussen de bedrijven door is hij nog ettelijke malen in de bres gesprongen voor het eigen personeel, dat liever niet door de Duitse arbeids-veelvraat werd achterhaald, maar tenslotte is ook voor deze veelgeplaagde ambtenaar de bevrij ding gekomen. Met werk, veel werk. Noden te over De voedseldroppings hadden daarvan al een voorproefje gegeven: dag en nacht is er in die vreemde tijd gewerkt, óók en vooral door de directeur Waardenburg. Met de dienst voor „Volksherstel" gloorde de nieuwe tijd, maar verrees ook een berg nieuw werk: ook hier kreeg de heer Waar denburg zijn portie van, want wie wist meer van de noden zijner gemeente, dan deze directeur, die al van Juli 1937 af in Velsen de maatschappelijk-sociale sectoren had bestreken en daarvoor als chef van het Dordtse orgaan voor steunverlening een vaak bittere praktijk over de menselijke noden had aangeleerd? P. Waardenburg Positiever werd weliswaar de arbeid na de oorlog, want de grote actie voor de Europese vluchtelingen bijvoorbeeld heeft in de heer Waardenburg een ware motor binnen Velsens grenzen gevonden, zoals hij ook de bijstand aan het verdronken Zee land in de nadagen van de Februari-ramp opzette en uitwerkte. Samen met vele anderen steeds, maar erkend als leider en top-functionaris, die aan de ene kant werk uit handen wist te geven, maar te andere zijden de draden in de hand vermocht te houden. Hier ligt voor een goed deel de waardering, die zijn ondergeschikten voor hem zijn gaan voelen; zijn leiding was er altijd, maar nimmer scherp of pijnlijk voelbaar. „Hij stuurde niet, maar stuwde" zou wellicht zijn gemeend epitheton kun nen zijn. Want uit de eenvoudige MULO-scholier, die uit het Zeeuwse Oud-Beijerland voort kwam, via de militaire naar de politiedienst in Dordrecht overging, om tenslotte in de hem passende werkkring van de sociale zorg terecht te komen, is een persoonlijk heid gegroeid, die in velerlei vlak van be tekenis is geworden voor Velsen en ver daar buiten. De receptie, die te zijner ere om 3 uur in het Velsense raadhuis wordt gegeven, zal op 24 Augustus ongetwijfeld zeer velen tot hem brengen. J. F. Op Dinsdag kwamen de volgende sche pen in IJmuiden binnen: Grebbestroom van Liverpool, Muiderkerk van Antwer pen, Beekbergen van Helsinki, Elisabeth Berger van Rotterdam, Bolbeck van Swansea, Ardeas van Lapolina, Sparta van Labama, Anna Sylvia van Londen, Djemila van le Havre, Araton van Vasa, Alcetas van Farö, Zijpenberg van la Goulette, Maasland van Las Palmas, Pa- tria van Gent, Andreas G. van Aboeseni- ma, Isis van Parr, Flamingo van Antwer pen, Notos van Hamburg. Naar zee gingen: Kaap St. Vincent naar Dordrecht, Isartal naar Geffle, Thalia naar Hamburg, Gretchen Folmers naar Genua, Hansa naar Kopenhagen, Anten naar Rot terdam, Anita naar Gdynia, Ardenia naar Gothenburg, Martha Peters naar Stocka, Alja naar Antwerpen, Lore Ottens naar Cascö, Eduard Schupp naar Middles- borough, Margriet L. naar Londen, Sal- glynd naar Noorwegen, Sigborg naar Lon den en Whiby Abbey naar Rotterdam. Het bekende jongenskoor „Die Sanger- knaben vom Wienerwald", bestaande uit ca. 27 jongens, die regelmatig medewerken aan de grote muzikale evenementen in Wenen, komt deze zomer naar Nederland en treedt op Dinsdagavond 16 Augustus a.s. op in de N.H. Kerk te Bieverwijk. De Sangerknaben worden opgeleid in het bekende Instituut St. Gabriel, waarvan de internationaal vermaarde koordirigent en zangpaedagoog P. Stanislaus Marusczyk de muzikale directeur is. Een groots programma zal worden uit gevoerd. O.m. een serie liederen van Oos tenrijkse meesters: Schubert, Haydn, Mo- Zart, Bruckner, Kienzl, een aantal delen uit beroemde muziek-missen van Haydn, Mozart e.a. en tenslotte een aantal volks liederen uit Tirol, Salzburg, Kaërnten, Steiermark en Wenen. LUXEMBURG (Reuter/AFP) Vandaag is het drie jaar geleden dat de Hoge Auto riteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal haar werkzaamheden be gon. De EGKS bevindt zich thans halver wege de overgangsperiode van vijf jaar, waarin het verdrag der gemeenschap voor ziet. Deze overgangsperiode is begonnen op 10 Februari 1953, toen de gemeen schappelijke markt werd geopend. De vraag naar de producten der ijzer- en staalindustrie blijft groot, hoewel het vo lume der nieuwe bestellingen voor ge walst staal, ontvangen uit landen buiten de gemeenschap, enigszins is verminderd. Het totale volume van de bij de walse- rüen in de gemeenschap geplaatste be stellingen bedroeg in de eerste helft van dit jaar dertien millioen ton, vergeleken met 11.7 millioen in de eerste helft van 1954. De productie van ruw staal was in de eerste zes maanden van dit jaar 26.8 percent groter dan in de overeenkom stige periode van het vorige jaar. Zij be reikte een maandgemiddelde van 4.3 mil lioen ton. Ondanks een lichte stijging in vergelij king met 1953 zijn de staalprijzen over het geheel genomen gebleven op het ge matigde niveau, waarop zij stonden bij de opening van de gemeenschappelijke markt. Daarentegen is het prijsniveau in Groot-Brittannië en de Verenigde Staten veel sterker gestegen, hetgeen volgens de Hoge Autoriteit aantoont, dat de ophef fing van de handelsmuren tussen de lan den der gemeenschap een stabiliserende uitwerking heeft gehad. De productie van steenkolen was in de eerste helft van dit jaar slechts 3.1 per- (Speciale correspondentie) HOLTE DENEMARKEN, 8 Augustus De eerste wedstrijden, die „Suomi" in Dene marken te verwerken kreeg, werden gehouden op het prachtige en uitstekend geoutilleerde Rudegaard sportpark van Holte. Ondanks het feit, dat de gemoedelijke Denen het met de organisatie niet zo heel erg nauw namen en met een air van: „Het komt allemaal wel goed" het meeste werk tot het laatste nippertje uitstelden, kon na afloop toch worden gezegd, dat deze ontmoeting in een buitengewoon prettige sfeer is verlopen. Het enkele regenbuitje en de vermoeiende reis vermochten niet verhinderen, dat Suomi op de combinatie van „Holte Idrsetsforening" en „Skodsborg- Neerum Idraets-klub" een klinkende overwinning behaalde. Terwijl de dames op de nummers discus werpen en slingerbal (een voor hen vreemd nummer) hun meerdere in de Denen moes ten erkennen, wisten zij alle overige num mers in een dubbele overwinning om te zetten Op het nummer hoogspringen wer den I. Waasdorp en R. Cornelissen, beiden met een sprong van 1.30 meter, 1 en 2, ter wijl ook de nummers verspringen en kogel stoten een groot verschil in Velsens voor deel te zien gaven. Ook de meisjes wisten in hun nummers, 80 meter en hoogspringen hun meerderheid op de Deense meisjes om te zetten. Achthonderd meter voor heren Een van de meest spannende nummers was ongetwijfeld de 800 meter heren. Nadat Joop Smit geruime tijd aan de kop had ge legen, wist Jan Oosterman zich met het in gaan van de tweede ronde van de dorde naar de tweede plaats op te werken. Hierna zetten zij een felle sprint in waar na beide clubgenoten gelijk de finish pas seerden in de zeer goede tijd van 2 min. 4,1 seconde. De 3000 meter leverde een gemakkelijke overwinning op voor Ko Koster en Jan Oosterman. Beiden gingen ook hier gelijk door de finish in de tijd van 9 min. 32.4 sec. Op de meeste technische nummers waren de Suomi-heren iets in de minderheid, maar de totaal-balans sloeg toch sterk in het voordeel van Suomi door. Eindstand: Suomi 138 pnt.; Deense comb. 126 pnt. De gedétailleerde uitslagen luiden: Heren. 110 meter horden: 1. Kaj Olsen 18.8; 2. Frank Christensen 18.9: 3. G. v. d. Veer (S.) 19.9: 4. W. Deenik (S.) 19.9. 100 meter: 1. Flemming Andersen 11.6: 2. Berghuis (S.) 11.7; 3. Flemming Bertora 11.7; 4. G. Grapendaal (S.) 11.8. Polsstokhoog: 1. Niels Bjerg 3.40 (Ny Klubr.); 2. Ove Petersen 3.20: 3. L. Schol (S.) 2.30: 4. J. Adelaar (S.) 1.50. Verspringen: 1. Flemming Andersen 6.12; 2. Frank Christensen 6.01: 3. W. Deenik (S.) 5.81; 4. B. Berghuis (S.) 5.57. Kogelslingeren: 1. Peder Jensen 30.85; 2. J. Smit (S.) 28.09; 3. Anders Jensen 24.79; 4. D. V. Zülphen (S.) 23.04. Kogelstoten: 1. Adelaar (S.) 11.96; 2. Koe ten (S.) 11.91; 3. Flemming Bertora 11.36; 4. Frank Christensen 11.13. Sneerwernen: 1. Koeten (S.) 43.83; 2. Otto Moller 43.20; 3. Per Christoffersen 40.93; 4. v. Zutphen (S.) 39.36. 400 meter: 1. G. Grapedaal (S.) 53.6; 2. Mogens Jorgensen 55.1; 3. Tj. Luttik (S.) 55 5 800 meter: 1. J. Oosterman (S.) 2.04.1; 2. Joop Smit (S.) 2.04.1; 3. Ove Petersen 2.06.9; 4. Jorgen Bak 2.20.2. 1500 meter: 1. Ib Konradsen 4.22.4; 2. L. Schol (S.) 4.26.0: 3. W. Kok (S.) 4.44.0; 4. Mogens Jorgensen 4.50.2 Discuswerpen: 1. J. Smit (S.) 3o.03; 2. Frank Christensen 34.61: 3. Peder Jensen 30.56: 4. P. Koeten (S.) 29.25. Olvmnische estafette: 1. Suomi 3.41.4; 2. HI/SNTK 3.49.4. Hoogspringen: 1. D. v. Zutphen (S.) 1.70; 2. Jorgen Nedergaard 1.65; 3. Henndng Olsen 1.60: 4. J. Adelaar (S.> 1.55. 3000 m.: 1. en 2. K. Koster (S.), J. Ooster- Zondagavond hebben de Velsenaren del verleiding niet kunnen weerstaan Ko-1 8 penhagens wereldberoemde vernvaak- 8 centrum „Tivoli", gelegen in het hartje S van deze sympathiek-luchthartige stad,' met een bezoek te vereren. Het werd 8 een openbaring, deze verrukkelijke tuin j der vreugde. De Maandag daarop heb- 8 ben de Suomezen hun herinneringen 8 aan hun Zweedse reis enigermate kim- j nen opfrissen. Via het prachtige Noord-Seeland, is et die dag een reis over de Sont gemaakt j P naar Helsingborg aan de overkant, j waarmee men iveer op Zweeds grond- gebied was gekomen, waar in 1949 de 8 beste herinneringen werden gegrond- vest. 8 X<K«ODOOC>OOOOOCOCX>XXX>COOCOOOOOCOOOOCOOOOC>COCCXX)OOOOCOO men (S.) 9.32.4; 3. Lb Abel 9.44.0; 4. Jb Kon radsen 9.55.5. Hink-stap-sprong: 1. Steen Liljedahl 13.12; 2. Frank Christensen 11.99; 3. D. v. Zutphen (S.) 11.32; 4. P. Koeten (S.) 10.35. Dames. Hoogspringen: 1. en 2. I. Waasdorp (S.) en R. Cornelissen (S.) 1.30; 3. Kirsten Jensen 1.25; 4. Hanne V. Andersen 1.25. 100 meter: 1. E. v. Geytenbeek (S.) 13; 2. C. v. d. Wel (S.) 13.2; 3. Lis Nielsen 13.5; 4. Kirsten Holm 13.8. Verspringen: 1. E. v. Geytenbeek (S.) 4.90; 2. D. Davidson (S.) 4.81; 3. Hanne V. Ander sen 4.33; 4. Kirsten Jensen 4.01. Slingerbal: 1. Hanne Rasmussen 36.20; 2. Lis Nielsen 35.72; 3. M. Klaver (S.) 34.27; 4. T. Homes (S.) 31.67. Kogelstoten: 1. Bep Koet (S.) 9.45; 2. Ida Waasdorp (S.) 9.33; 3. Hanne V. Andersen 8.09; 4. Edith Poulsen 7.29. 200 meter: 1. T. Hommes (S.) 28; 2. Kirsten Holm 28.6; 3. R. Cornelissen (S.) 29.3. Discuswerpen: 1. Hanne Rasmussen 24.57; 2. .T. Koeten (S.) 23.57; 3. Aase Jensen 23.31; 4. M. Klaver (S.) 21.69. Estafette 4 x 100 m.: 1. Suomi 53.2; 2. H.I.SNIK 56.3. Voor de papierfabriek Van Gelder Zo nen is Dinsdagavond aangekomen het Finse s.s. „Bornholm", dat van de Finse haven Vasa een lading van 1770 vadem of 108.000 m3 papierhout aanvoerde. Engels correspondent De heer G. N. Oorthuis te Velsen-Noord slaagde voor het examen Engelse Han- delscorrespnodentie. Hij ontving zijn op leiding van de heer C. J. v. d. Oord te Be verwijk. Meisjes. 80 meter: 1. E. v. d. Ploeg (S.) 11; 2. G. Velde (S.) 11.2; 3. Kirsten Svendsen 12; 4. Aase Olsen 12 4. Hoogspringen: 1. E. v. d. Ploeg (S.) 1.50; 2. Kirsten Jensen 1.30; 3. G. Velde (S.) 1.30; 4. Denja Tarp 1.25. Junioren B. 80 meter: 1. P. Dekker (S.) 9.5; 2. N. C. Holm 10.2; 3. H. Smits (S.) 10.3; 4. Anker Jensen 10.7. Verspringen: 1. P. Dekker (S.) 6.22; 2. Bror Christoffersen 5.72; 3. Niels Chr. Holm 5.46; 4. H. Smits (S.) 5.20. Kogelstoten: 1. Bror Christoffersen 13.44; 2. Dekker (S.) 10.85; 3. Jan Bagnussen 9.45; 4. H. Smits (S.) 8.72. Junioren A: Verspringen: 1. Jorgen Chi'is- tensen 5.98; 2. F. Busscher (S.) 5.28. 800 meter: 1. Jorgen Christensen 2.13.6; 2. F. Busscher (S.) 2.15.5. Kogelstoten: 1. Flemming Bertore 12.26; 2. Stig Lundgreen 11.62; F. Busscher (S.) 9.51. Suomi 138 pnt.; Deense comb. 126 pnt. Door bemiddeling van de veiling „Ken- nemerland" zijn Dinsdag 400 kratten sla van 24 stuks inhoud voor export naar En geland verzonden. In verband met de mo gelijkheid van colorado-kevers in het Zui den, werd de sla voor Engeland boven het Noordzeekanaal gekocht. De uitvaart- en begrafenisplechtigheid van wijlen de heer J. L. Harsveld, oud- praeses en ere-voorzitter van de R.K. Har monie St. Caecilia, afdelingsvoorzitter van de Algemene Bond van Ouden van Dagen en lid van de Sub-commissie voor cultu rele en sociale ontspanning van deze Bond in Velsen, die Dinsdagmorgen in de R.K. St. Joseph-parochiekerk en op het kerk hof geschiedde, heeft wel heel duidelijk doen blijken, welk een grote plaats de ver scheidene in zijn zeer arbeidzaam en ac tief leven heeft ingenomen. In de kerk tijdens de uitvaardienst en op het naast de kerk gelegen kerkhof was de belangstel ling bijzonder groot. Daar waren in de eer ste plaats een groot aantal personeelsleden van de Centrale der papierfabriek, waar de overledene zich in bijna veertig jaar vele vrienden had verworven; zeer veel bejaarden, die hun actieve voorzitter node zullen missen, bewezen hem de laatste eer. Er waren de besturen van de R.K. Har monie „St. Caecilia" en de Begrafenisver eniging „St. Barbara" en uiteraard was het afdelingsbestuur Velsen-Noord van de Bond van Ouden van Dagen bij de plech tigheid tegenwoordig, terwijl er onder de bloemen, die de baar dekten, een bloemstuk van zijn oude vrienden als laat- j ste groet was gelegd. De eenvoudige plech-1 tigheid op het kerkhof, waar uiteraard niet werd gesproken, maakte diepe indruk op de aanwezigen. Wethouder C. P. J. Maas en de heer P. Waardenburg, die het gemeentebestuur en de gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken mitsgaders de Bond van Ouden van Dagen vertegenwoordigden, legden een condoléance-bezoek af bij de familie, waarbij laatstgenoemde van grote erken telijkheid getuigde jegens het zeer actieve werk van wijlen de heer Harsveld voor het werk voor de bejaarden, Met de heer Harsveld is een zeer be kend ingezetene van Velsen-Noord heen gegaan. cent groter dan in dezelfde periode van 1954. Zij bedroeg 123 millioen ton. Om te voorzien in de stijging der behoeften die voornamelijk wordt veroorzaakt door de grotere staalproductie, moet men in de eerste plaats zijn toevlucht nemen tot in voer, vooral uit de Verenigde Staten. In het overzicht somt de Hoge Autori teit vervolgens de voornaamste beslissin gen op, die zij in de afgelopen drie jaar heeft genomen. Deze beslissingen hadden betrekking op de prijzen van steenkolen, de voorziening van de staalindustrie met schroot, de invoering van rechtstreekse internationale spoorwegtarieven, de ver laging van de vereveningsheffing, de ver strekking van industriële leningen en van leningen voor de bouw van arbeiderswo ningen en de vrije emigratie van arbei ders. Toehom stplan nen De Hoge Autoriteit heeft thans tot taak enerzijds de situatie op de gemeenschap pelijke markt voor kolen en staal te be stendigen en anderzijds de opgedane er varing te gebruiken voor het verwezen lijken van een gemeenschappelijke econo mische politiek in Europa. Om andere takken van nijverheid de voordelen van een gemeenschappelijke markt deelachtig te doen worden en om geleidelijk een grote gemeenschappelijke markt voor alle goederen te scheppen is het zeker nodig, dat men dit doet in étappes en met over gangsperioden. Blijkens de ervaring, op gedaan met kolen en staal, is het echter onvermijdelijk dat alle betrokkenen regeringen, producenten, handelaren, ver bruikers en vakverenigingen inzien, dat deze étappes en overgangsperioden, ook al zijn zij langdurig, onherroepelijk leiden naar eenwording. De instelling van een gemeenschappelijke markt voor kolen en staal is slechts mogelijk geworden, doordat de étappes en overgangsperioden in een verdrag zijn vastgelegd, aldus de Hoge Autoriteit. Prijzen van Dinsdag. Heilbot 3,402,80; gr. tong 3,603,50; grm. tong 3,903,70; kim. tong 3,903,65; kl. tong I 3,70—3,65; kl. tong II 3,30—3,15; tarbot I 2,30—2,05; zalm 7,50, per kg. Kim. schol 52; kl. schol I 50; kl. schol II 42—18; schar 17; v. haring 1612; makreel 20—10; gr. schelvis 40; grm. schelvis 4018; kim. schelvis 2012; kl. schelvis I 2011,60; kl. schelvis II 1611; wijting 159; gr. gul 2826; midd gul 27—18; kl. gul 2112; kl. leng 22, per 50 kg. Gr. kabeljauw 252—82; gr. koolvis zw. 73—67, per 125 kg. Aanvoer van Dinsdag. 20 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbot, 100 kisten schol, 5 kis ten schar, 3350 kisten haring, 880 kisten ma kreel, 710 kisten schelvis, 180 kisten wijting, 115 kisten kabeljauw en gul, 1 kist leng, 40 kisten koolvis, 18 kisten diversen. Totaal 5420 kisten. Besommingen van Dinsdag. Bloemen- daal f 10.200; Tzonne f24.700; Allanwater f20 100: SCH 135 f2550; KW 176 f1240; KW 159 f 4030; KW 64 f 2410; KW 95 f 1680; IJM 221 f8810; E 468 f 3200. Wat meer kuilpaling De vangsten van de kuilpaling op het IJselmeer waren de vorige week iets beter dan tot nu toe. De motorloze zeilvaartuigen hadden gemiddelde vangsten van 28 tot 50 pond per vaartuig. De prijs varieerde van 1,30—1,40 per pond. Door deze vissers werd zeer weinig witvis aangevoerd, veel al minder dan 10 pond per etmaal. De weekbesommingen lagen tussen de 100 en de 235 per zeilvaartuig. De motorvaar tuigen hadden vangsten van 50 tot 100 pond per etmaal. Opmerkelijk was, dat de prijs stabiel bleef. De paling werd verkocht van ƒ1,26—ƒ1,48 per pond. De weekbe sommingen waren van 300 tot 800 per motorvaartuig. De lijn- of beugaalvissers brachten per etmaal vangsten aan de markt van 20 tot 46 pond. Naar gelang de dikte en soort werd deze lijnaal verkocht voor 1,20 1,80 per pond. Van deze vissers waren de besommingen van 50 tot 100 per lijn- aalvisser. De staandnetvisserij op snoekbaars, rode baars en voorn boekte per etmaal vangsten van 15 pond snoekbaars, 34 pond rode baar9 en 50 pond voorn. De prijs der snoekbaars was 0,820,98; rode baars 1,001,37 en voorn 0,04 per pond. De weekbesom mingen lagen van 44 tot 92 per staand- netvisser. Door één vaartuig werd fuikaal aangebracht, waarvan de prijs 1,051,14 per pond was. Twee Noordzeevaartuigen voerden Noordzeevis aan, die verkocht werd van 0,15—1,15 per pond. De vorige week (1 tot en met 6 Augustus) werd aangevoerd: 28.939 pond kuilpaling voor 39.959.93; 2.634 pond lijnaal voor 3.591,20; 114 pond fuikaal voor 125,73; 1.942 pond snoekbaars voor 1.730,42; 2.293 pond rode baars voor 2.791,21; 1.249 pond voorn voor 49,96; 3 pond snoek voor ƒ2,70; 29 pond IJselmeerbot voor ƒ10,63; 181.051 pond nest voor 5.431,53; 1.114 pond zeevis voor 289,67. De totale aanvoer bedroeg 53.982,98. In dezelfde week van het vorige jaar was ditr uim 60.000. „Hercules" in de voetbalcompetitie De Christelijke sportvereniging „Hercu les" neemt het komende seizoen met drie senioren- en twee adspiranten-elftallen aan de voetbalcompetitie deel. DE NAMEN der passagiersschepen van de Canadian Pacific Steamships Ltd be ginnen met „Empress" en zo kennen we de „Empress of Australia", de „Empress of Canada", de „Empress of France" en de „Empress of Scotland". Drie van deze schepen hebben dezelfde grootte als de „Oranje". De „Empress of Scotland" is de grootste met 26313 reg. ton bruto. Vóór de oorlog heette dit schip „Empress of Japan" en was toen het grootste en snelste schip in de Trans-Pacificdienst. De rederij begon haar diensten op de Pacific in 1877 met enkele gecharterde schepen. Deze konden pas in 1891 door nieuwe worden vervangen. Er werden er drie besteld en één daarvan was de eerste „Empress of Japan", 6000 ton groot en een zusterschip van de „Empress of India" en de „Empress of China". Het ging echter niet allemaal even ge makkelijk. De Japanse rederij Toyo Kishen Kaisha ging de Canadian Pacific ernstig beconcurreren en ten einde aan deze con currentie het hoofd te bieden kwamen in 1913 twee kapitale schepen in de vaart: de „Empress of Asia" en de „Empress of Rus sia", die elk 16.800 ton maten en 20 mijl liepen Groei Verdere uitbreiding van de Paificvloot had pas plaats na de eerste wereldoorlog met de nieuwe „Empress of Canada" en enkele voormalige Duitse schepen. Een belangrijke periode was het einde van de twintiger jaren. Vier grote passa giersschepen werden er toen tegelijk be steld. Als eerste kwam in 1928 gereed de „Duchess of Atholl" welk schip hierbij af gebeeld is. W. Beardmore en Co. Ld. te Dalmuir had het schip gebouwd. De inhoud bedroeg 20.119 reg.ton bruto en 11.807 net to, de lengte 177,38 m., de breedte 22,91 m. en de diepte 12,68 m. Zes stoomturbines gaven deze „Duchess" een snelheid van 18 mijl. Er was aan boord accommodatie voor 1600 passagiers. In datzelfde jaar kwamen tevens gereed de „Duchess of Bedford" en de „Duchess of Richmond", beide gebouwd bij de werf van John Brown te Clydebank evenals de in 1929 afgeleverde „Duchess of York". Vele verliezen De werf van John Browr. kreeg daarna nog een belangrijke opdracht en dat was het laatste schip dat de Canadian steam ships Ld bestelde. In 1931 was meu met de bouw van dit vlaggeschip gereed. Deze nieuwe „Empi-ess of Britain" had een in houd van 42.348 ton en was 223,48 meter lang. Gedurende de tweede wereldoorlog is dit kapitale schip verloren gegaan en daarbij is het niet gebleven. De „Duchess of Atholl" en de „Duchess of York" onder gingen hetzelfde lot. Van de „Duchess- schepen zijn er dus twee overgebleven, die evenwel niet dezelfde namen hebben ge houden. De „Duchess of Bedford" werd verdoopt in „Empress of France" en de „Duchess of Richmond" kreeg de naam „Empress of Canada" waarmede de „Du- chess"-schepen van de Canadian Pacific Steamships te zijn verdwenen. (Nadruk verboden) ARIE VAN DER VEER WÊÊk JB1 /-„■S:v o-.Sv-Ï Een der Empress-schepen

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7