Zuinigheid met IJmond-grond voor de komende 20.000 werkers is geboden Havenplannen voor de industriële uitbreidingen dienen voorzichtig opgezet te worden WINTERS Visserij -varia Agenda voor Velsen Sommige bedrijven in ongunstige positie VVB verloor van „Alkmaar"-reserves (3-1) Burgemeester opent „BIMIJ" DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1955 5 Grote ronde AFWASBAKKEN 2.98 - 2.68 WB en Kinheim Zondag in Wijkertorentournooi Onassis bezichtigt twee tankschepen in Hamburg Stormvogels-jeugd naar Heelsum met vacantie Bemanning van de „Hilda" onderscheiden Clubkampioenschappen van „Watervliet"- korfballers Voor reserve hoofdklassers geen „walk-over" Ds. J. W. v. d. Gronden naar Enschede Voor jonge hersens Ons nieuwpuntenraadsel Voor héél jonge hersens ÏEV-sportdag gaat Zondag niet door Bedelmars van de BHK Burgerlijke Stand Velsen Agenda voor Beverwijk Aangezien het industriële bedrijfsleven de voornaamste oor zaak zal zijn van de ontwikkeling der IJmond, wordt aan deze bestaansbron bijzondere aandacht besteed in het rap port over de IJmond Noord en het streekplan. De oppervlakte terrein, die bij een tot volle ontwikkeling komen van de K.N.H.S. voor deze basisbedrijven nodig zal zijn, is gesteld op 400 ha. boven de huidige oppervlakte van 200 ha. aan terrein voor basis- en nevenbedrijven. Direct bij die terreinen zou voor niet-hinderlijke overwegend chemische nevenbedrijven 120 ha. nieuw terrein nodig zijn, alles op grond van bedrijfseconomische en -technische overwegingen. Tezamen zou dit 760 ha. voor basis- en. nevenbedrijven zijn. De bedryfsbevolking in de basis- en nevenbedrijven bedroeg op 1 April 1953 8292 personen. Hierby was een gemiddelde terreinbezetting voorhanden van 41,5 werkers per ha netto. Dit cyfer zal lager worden, naarmate het bedrijf zich zal ontwikkelen, meer zal worden gemechaniseerd overeenkomstig de economische eisen, en naarmate een optimale omvang wordt bereikt. By een personeelsbezetting van 20.000 personen zal op 760 ha terrein een bezetting van by na 27 werkers per ha bruto worden be reikt en netto maar weinig méér. Dit is voor dit type sterk gemechaniseerde be drijven, met de daarby benodigde grote opslagruimten en installaties, aannemelijk. Voor de toekomst is op een aantal van rond 2500 a 3400 werkers voor agglomera- tieve bedrijven gerekend, de bezetting is thans netto 42 werkers per ha. Voor de toekomst mag op een gemiddelde bezetting van netto 50 personen per ha gerekend worden: de bestaande bedrijven, welke zich ruimtelijk slechts in beperkte mate kunnen uitbreiden, geven de doorslag, voor nieuwe bedrijven dient op zuinig ter- reingebruik gerekend te worden. Een to tale oppervlakte van tenminste rond 50 ha zal dan nodig zijn van ten hoogste rond 75 ha. Na aftrek van de bestaande oppervlak te van 21 ha betekent dit ten minste ca. 29 en ten hoogste ca 54 ha nieuw terrein. De bestaande overige „stuwende" bedrij ven beslaan thans ca 60 ha, de huidige be zetting is netto 63 werkers per ha. In de toekomst is een personeelsbezetting van ten minste rond 5600 en ten hoogste 6000 personen in deze bedrijven te verwachten. Goede en slechte plaatsen Men mag verwachten, dat een bezetting van 60 personen per ha in deze bedrijven bereikt zal worden: ook hier dient op zui nig terreingebruik gerekend te worden. Een totale oppervlakte van ten minste rond 92 ha en ten hoogste rond 100 ha zou dan nodig worden, dit is ten minste 32 en ten hoogste 40 ha méér dan de thans aanwezi ge oppervlakte van 60 ha. Echter liggen van de bestaande oppervlakte van 60 ha 13 ha'op een ondoelmatige plaats en dus 47 ha op een juiste plaats, zodat met to taal 45 k 53 ha méér dan thans op goed gelegen plaatsen aanwezig is, rekening moet worden gehouden. De verzorgende bedrijven liggen voor het overgrote deel niet in industriegebie den, maar in de stad. Slechts 3.5 ha be slaat typisch industrieterrein, waarvan 3 ha goed gelegen is. Ook in de toekomst zal een groot deel van deze bedrijvigheid zich in de stadsbe- bouwing (city, nevencity, kernen van woonwijken e.d.) afspelen. In verband hiermede en met de verwachting van een stijgend verzorgingspeil ware, by een ver groting der totale bevolking tot ca het drie- si viervoudige, er op te rekenen, dat voor verzorgende bedryven een zesvoud van de huidige oppervlakte aan industrieterrein, dit is rond 21 ha, of 18 ha meer dan thans, nodig zal zijn, meent het streekplan. Er is, blijkens de cijfers, bij de bestaan de bedrijven kennelijk nog reserve-ruimte aanwezig, welke de bezettingscijfers lager doet zijn dan uiteindelijk nodig is. Tenslotte is het ook niet waarschijnlijk, dat bij de te verwachten snelle groei van basis- en nevenbedrijven de groei van an der bedrijfsleven daarmeede een gelijke tred zal kunnen houden, zoals bij de ra mingen der beroepsbevolking is veronder steld. De raming is dus voor een bestem ming bij streekplan ruim voldoende. Nieuwe industrieterreinen De nieuwe terreinen, benodigd voor de basisindustrie, zullen komen te liggen ten Noorden en voor een deel ook ten Westen van de bestaande terreinen. Zij zullen ai- dus aan de zeezijde toegankelijk zijn voor zeeschepen, welke dan de sluizen in het algemeen niet zullen behoeven te passe ren, en aan de landzijde voor binnensche pen, die in het algemeen dan niet op open water zullen behoeven te komen. De haven voor zeeschepen zal in Noor delijke richting niet tot onbeperkte lengte kunnen worden doorgetrokken, ten einde het duingebied in deze omgeving niet te zeer te draineren en daardoor de zoetwa- terzak onder de duinen niet te zeer aan te tasten. Ook de waterweg voor binnensche pen mag geen te grote drainering veroor zaken mede voor de duin- en strandwal- gronden, die tussen het complex terreinen voor basisindustrie en de stad onbebouwd zullen blyven. Toch is hier een aanmerkelijke opper vlakte en lengte aan haven nodig om het in de toekomst te verwachten binnen- scheepvaartverkeer te kunnen verwerken en zo dicht mogelijk bij de bedrijfsterrei nen te brengen. Nu al te klein Reeds thans zijn de Rijksbinnenhavens, de Staalhavens en het Binnenkanaal veel te klein om voldoende los- en laadgele- genheid en wachtgelegenheid voor bin nenschepen te bieden; zij zijn zwaar over belast en kunnen ook na verruiming en verbetering geen blijvende oplossing bie den mede gezien de andere behoeften van de scheepvaart ter plaatse, die in hoofdstuk VI zullen worden behandeld. Hierbij moge ook reeds worden vermeld, dat een los- en laadgelegenheid voor kust vaarders, welke binnenwateren bevaren, nabij deze binnenhaven nodig zal zijn. De te ontwikkelen binnenhavens zul len het gevaar met zich brengen, dat het brakke water van het Noordzeekanaal verder zal kunnen binnendringen in het binnenduin- en strandwallengebied, waar verzilting van*het grondwater stellig dient te worden voorkomen. De oplossing van deze tegenstrijdige eisen zal dienen te worden geboden door een geringe Noordwaartse verlenging van het Binnenkanaci tot langs de Oostgrens van het Breedbandcomplex, eventueel een beperkte Oostwaartse verbreding hiervan in de vorm van een kom of korte insteek- kanaal, aansluitende bij de Binnenhaven en Noordwaarts daarvan, langs en binnen de Oostgrens der basisindustrieterreinen, op welk kanaal óf het peil van het Noord zeekanaal zan worden gehandhaafd maar waardoor dat kanaal dan diep gelegen zou zijn en waterdicht geconstrueerd zou moe ten worden om drainering te voorkomen, óf waarop door middel van een bemalen sluis een zoveel hoger peil zou worden gehandhaafd, dat nóch drainering, nóch indringen van zout water in de onder grond te verwachten is. Dit moeilijke technische probleem is een detailvraag stuk, dat, evenals de bepaling van de juiste ligging en de lengte van het kanaal, niet bij streekplan doch bij de uitwerking daarvan zal moeten worden opgelost. Papierfabriek ongunstig De papierfabriek ligt, wat de mogelijk heden van uitbreiding betreft, op een uiterst ongunstige plaats. Het terrein der fabriek ligt ingesloten tussen het Noord zeekanaal, de tunnels, de woonwijk de Schulpen en de tegenwoordige spoorbaan. Het veroorzaakt in de as van de hoofd vaargeul in het Noordzeekanaal een korte tegenbocht op een zeer ongunstig punt, nl. dicht bij de sluizen. Dit bezwaar zal ook blijven bestaan wanneer de spoor brug wordt opgeheven, al zal hierbij een aanmerkelijke verbetering van de vaarweg worden bereikt. Ter plaatse van de spoorbaan moet het kanaal door lang zaam wegverkeer worden gekruist. Het ge volg van een en ander is, dat voor een belangrijke uitbreiding van de omgeving van het terrein in de omgeving der fa briek geen mogelijkheden kunnen worden gevonden. Bovendien vragen in dit deel der kanaalzone nog andere voorzieningen om ruimte, o.a. spoor- en andere wegver bindingen. Ten slotte liggen enige kleine bedrijven, woningen en twee kerken in deze zóne, waarop voor allerlei doelein den aanspraak wordt gemaakt. De situa tie van de papierfabriek is daardoor bij zonder moeilijk geworden. De ligging van dit bedrijf, met zijn behoefte aan grote opslagruimte voor weinig waardevolle materialen, blijkt achteraf op dit punt aan merkelijke bezwaren op te leveren; een ligging elders aan groot scheepvaartwater zou deze bezwaren niet of in veel gerin gere mate hebben opgeroepen. Dit is een waarschuwing ten aanzien van de vesti ging van andere bedrijven in deze streek. Ten einde voor de papierfabriek nog enige uitbreiding mogelijk te maken, is voor dat bedrijf al het terrein aangewe zen, dat niet voor andere doeleinden strikt nodig is, en bij het bestaande bedrijfster rein kan aansluiten. Aldus zal nog een vrij ruime uitbreiding in Oostelijke rich ting mogelijk worden, en zal een terrein ontstaan, dat beter is begrensd dan de bestaande terreinen en voorts alle ver eiste mogelijkheden voor uitrusting biedt. ADVERTENTIE KENNEMERLAAN 1 - TELEFOON 5853 WB—ADO '20; op ..Watervliet" 14.30 uur. VVB: A. Nieuwenhuys; J. Roos en K. Kil; F. Bruinzeel, A. Both en J. Kersbergen; G. Steinvoort, J. v. d. Linde. F. Kooimans, P. Bleeker en C. Luntz. Kinheim—Limmen; op het terrein van „Limmen", 14.30 uur: J. Pigmans; A. Paap en J. Biermai J. Starreveld, W. Groeneveld en S. de Vries; A. Prinssen, J. v. d. Griend, T. Weidemann, A. Eyke en W. Sluiter. HAMBURG (United Press) De Ar gentijns-Griekse scheepsmagnaat Aristote- les Onassis is in Hamburg aangekomen voor besprekingen met Theodor Schecker, directeur van de Howaldtswerke die twee van 's werelds grootste tankschepen voor hem bouwen. De schepen zijn de „Tina Onassis" en de „King Saud the first". Dit laatste schip is verleden jaar van stapel gelopen en wordt nu afgebouwd. In totaal 45 jeugdleden van „Storm vogels" hebben hun vacantie doorgebracht in het KNVB-jeugdsportkamp, dat dit jaar te Heelsum werd gehouden. In vergelijking tot vorig jaar was dit kamp veel beter ge legen in een dennenbos in een van de mooi ste delen van ons land, het zogenaamde „Klein Zwitserland." De jongens konden in deze omgeving prachtige tochten maken, waarvan de meesten dan ook dankbaar profiteerden. Des Woensdags heeft het grootste ge deelte van de ploeg een uitstapje gemaakt naar Arnhem, welke stad juist in feesttooi was. De resultaten op het groene voetbal veld vielen niet tegen, maar daar de jon gens van andere verenigingen er een eer in stelden tegen de Vogels gelijk te komen, zijn de IJmuidenaartjes er niet in geslaagd tot de finale door te dringen. Een klein deel van dat terrein leent zich alleen voor opslag, nl. dat deel, dat aan Velsen-Noord grenst; het overige voor in dustriële bebouwing. Het kan voor bin nen- en zeeschepen direct toegankelijk blijven door uitvoering van een plaatse lijke verbreding van het Noordzeekanaal. De totale oppervlakte bedraagt ca. 50 ha (waarvan ca. 10 ha alleen voor opslag) en is dus merkbaar groter dan het huidige bedrijfsterrein, dat bijna 42 ha beslaat. Bovendien zal het bedrijf voorshands, en mogelijk blijvend, nog ca. 6 ha alleen voor opslag kunnen gebruiken, terwijl een goede, verbinding naar Oostelijker gele gen terreinen verkregen wordt. Evenals te Plaatwellerij Ook de Plaatwellerij ligt, uit een oog punt van verkeersbelangen gezien, op een ongunstige plaats, Zij belemmert daar eiKe verbreding van het Noordzeekanaal naar de Noordzijde en zou in dit verband in de weg kunnen staan aan de uitvoering van werken, die van groot belang zijn. Een aanmerkelijke uitbreiding van de Plaat wellerij, althans naar de door dit bedrijf gebruikte oppervlakte, kan zo grote be zwaren met zich brengen, dat daarvoor geen mogelijkheid dient te worden gere serveerd. Slechts op beperkte uitbreiding is gerekend. Nog één industrieterrein is afzonder lijk aangegeven. Het is dat van de N.V. Kon. Wagonfabriek Beijnes, waarvoor deels overeenkomstig reeds geldende re cente plannen voldoende terrein is aan gewezen. Voor andere bedrijven, gelegen nabij de papierfabriek en het Binnenkanaal, kan maar weinig meer ruimte worden aange wezen dan thans daardoor in beslag wordt genomen. Op het eerste punt dient in be ginsel elke beschikbare ruimte voor de papierfabriek, op het tweede dient zij voor de hoogovens te worden gereser veerd. In het gemeentehuis van Lemmer heeft de voorzitter van de N.Z.H.R.M., jhr. C. F. J. Quarles van Ufford, in tegenwoordig heid van de directeur van deze maatschap pij, de heer Th. de Booy, en de voorzitter van het plaatselijk bestuur van de red dingmaatschappij, mr. M. Krijger, aan de bemanning van de motorreddingboot „Hil da" onderscheidingen uitgereikt als blijk van waardering voor hun moeilijk werk in de nacht van 6 op 7 Mei, toen deze beman ning zeven mensen van onder de Gaaster- landse kust in nood verkerende schepen in veiligheid had weten te brengen. Schipper W. Vaartjes ontving de kleine zilveren me daille en de overige bemanningsleden ont vingen de bronzen medaille. De leden van de korfbalvereniging „Wa tervliet'; kunnen nog voor het begin van het nieuwe korfbalseizoen gelegenheid vin den om elkander de wisselbekers te be twisten van de clubkampioenschappen, die Zondagmorgen 21 Augustus op het sport park „Watervliet" worden gehouden. De wisselprijzen zijn thans in het bezit van mejuffrouw J. Kluft en de heer A. Koet. De wedstrijden zullen bestaan uit: 100 meter hardlopen met keerpunten; een minuut sneldoelen; strafworpen nemen; zuiver werpen; vèrspringen en streep- doelen. De vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tussen de kersverse tweede klasser VVB en het reserve-team van de hoofdklasser „Alk maar", waarin verschillende prominente voetballers spelen, is voor de bezoekers ten aanschouwe van een vrij talrijk publiek geenszins een „walk-over" geworden. Deze wedstrijd, die Woensdagavond op het sportpark „Watervliet" werd gespeeld, is een interessante krachtmeting geworden; een krachtmeting tussen technische en tactische scholing enerzijds en de geestdrift van de WB'ers anderzijds. Door een ongelukkige samenloop was WB na bijna veertig minuten spelen, toen Alk maar de stand op 0—2 bracht, even de kluts kwijt, doch het team herstelde zich na de rust volkomen, zodat de bezoekers niet aan doelpunten kwamen, maar WB daarentegen fraai de eer redde. Reeds onmiddellijk na het begin bleek, dat WB zijn huid zo duur mogelijk zou ver kopen en was het Kooimans, die na een ver geefse Alkmaar-aanval geen geluk had met een kopbal. Spoedig bleek, dat Kooimans als midvoor van Morlang weinig steun had; deze speler was beslist de zwakste schakel in de WB-aanval. Er is in hoog tempo gespeeld; een tempo, dat ook Alkmaar zelf wat te rap ging om tot verrassende resultaten te kunnen komen. Nadat Steinvoort, Kooimans en Luntz de enkele door Alkmaar geboden kansen door doelman Kramer zagen teniet gedaan en spil Both aan de andere zijde met bijzonder goed werk de Alkmaar-aanvallers geen kansen gaf, werd het verre opdringen van WB na een kwartier noodlottig. Een snelle com binatie tussen de ex-Unitasspeler v. d. Wal en rechtsbinnen Buis was doelman Nieuwen huys te machtig (01).. Alkmaar vond nu de juiste combinatie om het VVB lastig te maken, doch aan de andere kant lieten Steinvoort, Kooimans en Luntz doelman Kramer ook niet met rust. Nieuwenhuys weerde felle schoten af van Toon Smit, Buis en v. Tunen (ex-ADO). Bijna maakte Kooimans gelijk, doch er was gefloten voor vermeend buitenspel. Toen na ruim een half uur VVB in de ver dediging moest, maakte rechtsachter Roos een kapitale fout wegens te zacht terug spelen op Nieuwenhuys, zodat Buis geen moeite had (02). Deze tegenvaller brak even de VVB-weerstand en na veertig mi nuten was het opnieuw Buis, die uit een voorzet van de ex-West Frisia-speler Oote- man met een scherper, onhoudbare kopbal succes had (03). Onmiddellijk na de hervatting waren er aardige VVB-combinaties, waarbij Kramer een fel schot van Steinvoort stopte en Kooi mans net naast kopte. Luntz schoot even eens in, maar vond Kramer op zijn plaats. Toen Kooimans na een kwartier was door gebroken, schoot hij onbesuisd tegen Kra mer op van zeer dichtbij. De WB-verdediging met de tactische spil Both hield uitstekend stand; Nieuwenhuys deed er het zijne toe. Toch kwam er onverwacht resultaat toen na een half uur Kooimans de bal vrij maakte, naar Bleeker doorspeelde, die op zijn beurt Steinvoort een prachtige voorzet liet geven en Luntz even fraai met een diagonaal schot Kramer passeerde (1—3). Dit gaf WB nieuwe kracht en stelde Alkmaar op zware proef. Vlak voor het einde kwam Kooimans alleen voor Kramer, maar door onbeheerst en hard schieten ging hierdoor het tweede WB-doelpunt verloren. Een uitstekende oefening, die wegens het niet opkomen van de officiële scheidsrechter door de heer D. Grootendorst werd geleid. En goed! Ds. J. W. v. d. Gronden, predikant bij de Chr. Geref. Kerk te IJmuiden, heeft het op hem uitgebrachte beroep naar Enschede- Oost aangenomen en zal dus IJmuiden ver laten. De predikant is sedert 13 September 1951 in IJmuiden werkzaam. VEILIN GBERICHT 10 Augustus Sla 37; spinazie 1849; andijvie 69; bospeen 917; sperciebonen 4758; snij bonen 5669; tuinbonen 2138; doperwten 5696; frambozen 4682; bloemkool 1737. 4e\ fl DONDERDAG, 11 Augustus 1955. Beste kinderen, Het lijkt alsof alle mensen dol zijn op wedstrijden. Want altijd is er wel ergens iets aan de hand op dit gebied. Er wordt gefietst, geroeid, gelopen, gereden om het hardst en steeds komt er een persoon of groep met een prijs uit de strijd. Natuurlijk weten we allemaal dat er ook vis-wedstrijden bestaan, waarbij de winnaar binnen een bepaalde tijd de meeste of de grootste vis wist te verschalken. Op ons plaatje zie je echter een viswedstrijd voor kinderen en dat komt toch echt niet vaak voor. Nu dachten jullie zeker: nu, daar zullen er wel niet meer meedoen dan de veertien die je op de foto ziet, maar dan heb je het mis. Honderdtwintig jongens déden er mee en dat is geen kleinigheid. De winnaar kreeg natuurlijk een mooi cadeau, maar alle andere deelnemers kregen een heerlijke versnapering als beloning voor hun geduld. Doen jullie ook allemaal mee als er zoiets in Velsen georganiseerd wordt? En hier is de post. Wat fijn dat jullie allemaal zo grif aan de oproep gehoor hebben gegeven. Er waren welgeteld vijf nieuwelingen, die natuurlijk allen harte lijk welkom zijn. Als eerste is hier SPINSTERTJE. Ja, je mag je schuilnaam houden, hoor! Ik vind hem erg leuk. Jammer, dat je niet met de raadselronde mee kan doen. Maar weet je wat? Ik zal voor kinderen beneden de tien jaar wat makkelijker raadseltjes maken. Stuur je me van deze dan volgende week de oplossing? Leuk, dat je zo'n mooi schor tje hebt gemaakt op handwerken. Waar gaan jullie na de vacantie aan beginnen? Ook BOTERBLOEM mag bij ons binnen. Wat ben jij al flink, dat je moeder zo trouw helpt bij het afwassen? Ja, met zes men sen is er altijd heel wat vaatwerk en moe der zal wel blij zijn met zo'n lieve oudste dochter. Veel plezier bij oma hoor! Felici teer haar ook maar hartelijk van mij. VIOLET is een leuke schuilnaam en weer eens wat anders. Kom maar binnen, meisje! Prettig, dat je toch nog overgegaan bent ondanks je lange ziekte. Nog gefelici teerd hoor, ook met je verjaardag. Heb je een plezierige dag gehad? Gelukkig dat de zon nog even scheen, want een verjaardag zonder zon is nu eenmaal een beetje onge zellig. Ziezo dit waren de nieuwe nichten. Nu heb ik nog twee nieuwe neven ook. BROM TOL wil nummer één heten, want zijn moeder noemt hem vaak zo omdat hij een beetje de baard in zijn keel heeft. „Geluk kig, dat u mij niet kunt horen", schrijft Bromtol, maar hij vergist zich, want ik vind het juist jammer. Een jongen met de baard in zijn keel is bezig een man te worden en dat is natuurlijk iets om trots op te zijn. Laat ze maar plagen hoor, straks kom je met een pracht van een zware stem uit de bus! Wanneer begint je school weer en heb je er al een beetje zin in? Natuurlijk is ook ROY ROGERS van harte welkom. Heb je wel eens een film van deze prairie-held gezien, dat je zijn naam zo graag wilt dragen? Leuk, dat je met plezier aan het begin van het nieuwe schooljaar denkt. Maar je moet je thuis niet zo vaak vervelen. Houd je van teke nen? Stuur mij eens een mooie tekening, misschien kan ik die in de krant af laten drukken, maar dan moet je alle potlood lijnen met Oost-Indische inkt overtrekken. Ook opstellen kun je bij me kwijt. Dat is ook leuk werk. In ieder geval hoor ik weer gauw iets van je. Afgesproken? Mijn oude klantjes lieten zich echter niet op zij dringen. WIELRENNER was na tuurlijk van de partij en vertelt me in een gezellige brief over het prachtige deel van de vacantie dat hij achter de rug heeft. Jij hebt wel genoten, zeg! Ja, ik ben zelf ook in Madurodam geweest, maar al jaren geleden en ik geloof, dat er wel een hele boel nieuwe dingen bij gekomen zijn. Rijdt die leuke trein rfog om en door het minia tuurstadje? Wat fijn, dat moeder weer zo echt mee kan doen. Dat is plezierig voor jullie allemaal en vooral voor haarzelf. Waar ga je 22 Augustus naar toe? Tot slot is hier MARJANNEKE, die weer terug is van haar uitstapje naar Zeist. Ja, ik kan me voorstellen, dat jullie gepuft hebben daar. Gelukkig, dat dat brandje binnen „de perken" is gebleven en toen gauw geblust was, want met die droogte is kreupelhout net een fakkel. Ben je van plan om nog een weekje naar oma te gaan of blijf je nu maar rustig thuis? Dit was ons laatste briefje deze week. Tot volgende keer! TANTE ELS. (Briefjes vóór Dinsdag, Kennemerlaan 186, IJmuiden of aan de bezorger meegeven!) COCCCCCCCCCOOXCCCCCOCCCCCCOCCCOCCCOXCCCCCCCCCCCCOCCCOG TANTE ELS FELICITEERT: De Stoere, die vandaag jarig is, Water fee, die Zaterdag feesten gaat en Dik Trom, die volgende week Maandag een heleboel plezier wil gaan beleven. Veel geluk en prettige dagen allemaal! cÓ3O00CC<XW30C<XXX>3C0O00<XXXXXX>0COD0000C<XXXX>00000O3QCO0 De oplossing van het vorige raadsel is ZOMERSPORT: (zon, onweer, mist, eve naar, regen, ster, Pool, oceaan, rond, trek) Puntentelling: Boterbloem 10, Violet 10 Bromtol 9, Roy Rogers 10, Wielrenner 10 en Marjanneke 9. Als alle onderstaande woorden volgens achterstaande betekenis goed ingevuld worden, lees je op de kruisjes van boven naar beneden een bekende vissoort. Xbekend boek van Felix Timmermans. Xappel - beschadigend dier. Xiemand die kerkdaken maakt. Xsamenvatting van fa brieken. Xsoort fijne doorzichtige stof. Xgrimmige woede. Wat was was voordat was was was? Raad maar allemaal mee pukken, wie het weet schrijft de oplossing maar gauw aan TANTE ELS. Pryzen van Woensdag. Heilbot 3,20 2,15; gr. tong 4,503,60; grm. tong 4,103,80; kim. tong 4,00—3,80; kl. tong I 3,80—3,30; kL tong II 3,302,80; tarbot I 2,602,00, per kg. Kl. schol II 5820; schar 29; bot 292; verse haring 2115; makreel 2113; gr. schelvis 2515; grm. schelvis 2315; kim. schelvis 2512; kl. schelvis I 189,50; kl. schelvis II 17—9.20; wijting 1512; gr. gul 70; midd gul 4437; kl. gul 3018; poontjes 12; kl. koolvis zw. 2012; kl. koolvis wit 36, per 50 kg. Gr. kabeljauw 324170; gr. koolvis zw. 80; gr. koolvis wit 100, per 125 kg. Aanvoer van Woensdag. 45 kisten tong en tarbot, 3 kisten heilbot, 80 kisten schol, 2 kisten schar, 5 kisten bot, 840 kisten haring, 700 kisten makreel, 810 kisten schelvis, 60 kisten wijting, 45 kisten kabeljauw en gul, 5 kisten poon, 345 kisten koolvis, 15 kisten diversen. Totaal 2955 kisten. Besommingen van Woensdag. IJM 20 Polderman f16.610; SCH 171 f14.570; IJM 129 f9110; KW 162 f5640; E 513 f740; RO 29 f450. Te Grimsby Met 430 kisten vis is de trawler „Antje" Dinsdag te Grimsby aan de afslag geweest. Hierbij waren 360 kisten schelvis. De trawler besomde 1147 pond. Omzet in Juli. De omzet van het Staats- vissershavenbedrijf is in Juli door een ge ringere aanvoer en opbrengst van verse haring en aanzienlijk warmere zomer dan vorig jaar, enige duizenden guldens lager gebleven dan die van de maand Juli 1954. Werd in laatstgenoemde maand een omzet bereikt van f2.592.844,in de afgelopen maand bereikte de omzet het totaal van f2.378.273,Het verschil bedraagt f214.571. Voorsprong. Het Staatsvissershavenbe- drijf heeft in de omzet nog een ruime voor sprong op vorig jaar. In zeven maanden be- roeg de omzet f 18.715.143.tegenover f 16.463.425,in de overeenkomstige periode van 1954. De voorsprong bedraagt hier f2.251.718,—. Op Zaterdag 3 September zal de burge meester van Velsen, mr. M. M. Kwint, de jaarlijkse beurs van de middenstand en industrie te IJmuiden, die gehouden wordt in twee grote expositietenten aan het Marktplein, officieel openen. Na deze opening om 2 uur volgt een wandeling voor de genodigden over de tentoonstelling. De door het bestuur van de R.K. sportver- einging „IEV" voorbereide sport- of zeven kampdag voor de leden, die Zondag 14 Augustus op het nieuwe „Rooswijk"-sport- park zou worden gehouden, gaat niet door. Het IEV-bestuur heeft dit besluit moeten nemen wegens de zeer geringe belangstelling voor deze onderlinge wedstrijden onder de toch talrijke IEV-leden. Er worden echter twee voetbalwedstrijden gespeeld en wel in onderling verband tussen een a- en een b-combinatie van senioren spelers. die al om twaalf uur begint en een wedstrijd tussen elftallen, samengesteld uit bestuurders en uit veteranen. De opstellingen hiervoor zijn: IEV-senioren-combinatie B: H. v. d. Veen; G. Bakker. P. Zuurbier; C. Vink. A. Timmer, S. Admiraal; H. Wubbenharst. P. Harsveld, F. v. Aalst, C. Bart, Th. Bakker. IEV-bestuur: J. Molenkamp; J. v. d. Vlies, Harsveld, G. v. Roon; G. Dekker, G. Hooge- boom, J. Lieuwes; C. Duin, G. Dekker, J. Fiien, H. de Reus, Th. Kortekaas. IEV-bestuur: J. Molenakmp; J. v. d. Vlies, J. Witteman; G. Duin. Th. Koek. A. Leering; A. Vermey, C. Valk, J. Pasma, W. v. d. Bos, F. de Jong. IEV-veteranen: W. v. Tunen: J. v. d. Zon, W. F. Stals; J. Bierman, J. Wittebrood, P. Dekker; M. Snijders, N. N., P. Vermey, J. Peekei, P. Schoorl. Beverwijk gaf al 14 ton afval Vrijdagavond wordt de oud-papier-actie van de Beverwijkse Harmoniekapel voort gezet in de volgende straten: Groenelaan, H. Burgerstraat, Stumphiusstraat, Moens- plein, Koolstraat, Keesdelfsweg, Romer- kerkweg, Str. van Linschotenstraat, Deken- karenstraat, Bloemhof straat en Boeweg. Men heeft nu reeds 10 Yi ton papier, 3 ton oud-ijzer en Va ton vodden bij elkaar. GEBOREN: R. BosGeus, d., Scheldestraat 20, IJmuiden; M. C. J. Looijvan Schie, z., Hoofdstraat 103, Santpoort; M. SlootGras, d., Curagaostraat 33, Santpoort; L. C. Groot— Duijn, z„ Duinvlietstraat 100, Velsen-Noord; C. H. BourgonjeDijkzeul, d., Velserbroek- straat 17, Velsen-Noord; W. C. StakerRijn- ders, d.. Binnenstraat 10, Velsen-N.; K .Koks van Slooten, d„ van Dalenlaan 36, Sant poort; A. C. den Boervan Zetten, z., in een woonwagen te Loenen; F. LarosKuiper, d., van Leeuwenstraat 35, rd. IJmuiden: F. Let- tenmeyervan Duijneveldt, d., Hoflaan 13, Santpoort; C. van SwigchemRombout, z., J. F. Cremerlaan 92, Santpoort; H. Bruinsma —van Oudenaren, z., Oranjestraat 37 rd, IJmuiden; A. J. Blenk—Broertjes, d., Ger. Doustraat 28, IJmuiden; T. Lemstrade Vries, d., Merw'edestraat 16, IJmuiden; A. C. Dekkervan der Lem, d., de Lethstraat 2 a, Velsen-Noord; A. van BuurenFiedler; z., Molenveltlaan 20, Santpoort; B. H. Keijzer— Fontain, d„ Maasstraat 17, IJmuiden; A. M. A. van GilsVerkaart, z„ de Noostraat 155, IJmuiden; M. KuipersKossen, d., Zinne- veltlaan 40. Santpoort. OVERLEDEN: J. L. Harsveld, 69 j„ echt genoot van C. J. Vermeij, Grote Hout of Koningweg 32. Velsen-Noord; C. Noot, 71 j., echtgenoot van W. F. Visser, Torricellistraat 38, IJmuiden; P. M. Ros, 27 j„ echtgenoot van M. J. Opdam, Frogerstraat 12, zw., IJmuiden; J. Volk, 77 j., echtgenoote van H. Karssen, Ger. Dou9traat 29, IJmuiden. DONDERDAG 11 AUGUSTUS IJMUIDEN: Thalia, 20 uur: „Come back, little Sheba" Rex, 20 uur: „De onstuimige rebel" Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.3012 en van 14 16.30 uur. IJMUIDEN: VRIJDAG 12 AUGUSTUS Thalia, 20 uur: „Mooi portret" Rex: geen opgave ontvangen. Pieter Vermeulenmuseum, als Donderdag VELSEN: Raadhuis, 10.3011.30: Spreekuur wet houder van Financiën. DONDERDAG 11 AUGUSTUS Bioscopen I.uxor-theater, 19 en 21.15 uur: „The Glenn. Niller Story. Kennemer en W. B.-theater: Geen voor stelling.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9