AREND REIJM AUTO en MOTORRIJLES Kerkdiensten Kennemer antaarn Zingen en timmeren Een blanco voetstuk Autorijschool Succes Visserij -varia Havenberichten Beverwijk Old Clothes New De Jump speelde viertallenwedstrijden Auto-, Motor- of Scooter Rijles? Kinderdiensten UTD in de zomercompetitie SVIJ ontvangt Zondag AW uit Den Haag Sperciebonen en poes, badpak en handpomp Wijkertorentournooi Alpenroos in „Oud Wijk aan Zee" Nieuwe brandweer-wijn in oude verordenings- zakken Burgerlijke Stand Velsen DRY CLEANING ONLY Z a it R DAG 13 AUGUSTUS 1955 6 „Apache" (Maandag t/m. Woensdag, Thalia). Dit fel-kleurige verhaal en niet alleen door de kleuren, die technicolor er opbracht over de tijd, dat blanken en roodhuiden in de Verenigde Staten zacht gezegd nog niet erg met elkaar over weg konden, geeft Burt Lanchaster de kans zijn aggressief talent nog weer eens uit te buiten. Massai is er de held van uiteraard vertolkt door Burt zelf en deze Massai is voorwaar geen Apache om zonder handschoenen aan te vatten, zodat het er nogal warm aan toegaat na het. dramatische moment, dat de onverschrok ken roodhuid de witte vlag der overgave aan flarden schiet en op eigen houtje de strijd tegen de bleekgezichten poogt voort, to zetten, hetgeen niet lukt, want de op roerige Indianen worden naar Florida ge deporteerd, waarbij de hoofdpersoon ont komt en dan ontwikkelt zich het boeiende verhaal van de eenzame mens, die de on- gelijke oorlog tegen de „indringers" met i de inzet van zijn ganse explosieve hart voert. De spanning tussen blank en rood krijgt er een diepere psychologische ach tergrond door en de film werd mede daar door verheven boven het genre der ge wone Westerns. 'n Mooi portret (Thalia, Vrijdag t/m. Zondag). De man met de ukelele is ditmaal de schuwe George Andy, die op de Londense kunstnijverheidsschool het tekenen van hoofden tot zijn voornaam ste bezigheden rekent, omdat hijte verlegen is om er de lichamen bij te con cipiëren. Andy-Formby komt evenwel toch tot grote dingen: een surrealistisch schilderij van zijn hand verdwijnt mitsgaders de later door een paar grappige broeken bij geschilderde naakten, het schilderij komt in roulatie en veroorzaakt een fraaie rel, maar George ontspringt de dans zingend en de film is uit. De dertiende uit het Formby-dozijn, maar toch wel weer aardig. J.F. „De wraak van het monster" (Rex- theater, Vrijdag t/m. Maandag) is een dier ietwat zinneloze producten, die ten koste van veel geld gemaakt worden om de mensheid anders dan door de voor pagina's der kranten te laten griezelen. Hevige sensaties worden in dit geval op gewekt door een watermonster, dat een beeldschone blondine belaagt, maar ten slotte in een schepnet het onderspit ligt te delven. Allemaal erg realistisch en op breed-doek extra griezelig. „Universal" heeft er erg zijn best op gedaan de zaken zo huiveringwekkend mogelijk op het cel luloid te krijgen en dat lukte voortreffe lijk. „High Noon" (Woensdag en Donderdag). Cary Coopers verbluffend rake creatie, die later helaas overschaduwd is door de zwakke opvolger „Vera Cruz" komt nu tóch in Rex terug: High Noon is het' ster ke, geladen verhaal van de sheriff, die op een eenzame post in het Westen van Ame rika een bende misdadigers ziet en meer nog vóelt naderen en in zijn tegenstand alleen komt te staan: zelfs zijn bruid ver laat hem bijna. De middelen, waarmee in deze bijzon der rake rolprent nieuwe glorie wordt ge geven aan een oud, afgezaagd thema, zijn een compliment overwaard. Zimmermans sterke film is daardoor een aandachtige beschouwing eveneens meer dan waardig. En wie niet verder wenst te kijken dan het verhaaltje, krijgt ook ruimschoots zijn deel. want „High Noon" is in elk opzicht gaaf, met enkele fascinerende hoogtepun ten, die dank zij een voortreffelijke ca merabehandeling bijdragen tot een prach tig rhythme in deze film. Zoals de span ning op het stationnetje, waar de boeven moeten aankomen en de beklemmende verlatenheid van het stadje, als de sheriff daar geheel alleen zijn laatste ronde voor het komende gevecht maakt langs de dich te luiken van bang geworden kruideniers. J. F. „Bestemming Mars" (Kennemer Theater, Vrijdag t.m. Maandag). De actualiteit van het hier behandelde onder werp heeft de makers ervan blijkbaar enige malen hevig bij de keel gegrepen: er is zoveel onzin door dit verhaal gewe ven, dat de „wetenschappelijke" onder toon bijna teloor ging. Niettemin bleef ei genoeg bezienswaardigs over om een ril lerige avond aan over te houden. Dinsdag en Woensdag vertoont het Ken- nemer Theater „Furia". „Ali Baba" (Lux or, Vrijdag t.m. Maandag). Het aardige hoofd van Fernan- del schittert in dit kostelijke verhaal over ADVERTENTIE WTEL-5O50i VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR Vijf September kampioenschap van Groot Veisen" De uitslagen van de door de IJmuidense bridgeclub „De dump" gespeelde viertallen- wedstrijden waren: Maarleveld, Mainz, Jonker, De Jong win nen met 4216 van De Haas, Wey, v. d. Berg, Amsing; Prins, Porck, Westra, Han- nema winnen met 3418 van mevr. Kül- man, v. Amerongen, v. d. Burg, Kramer; mevr. v. Amerongen, Rem, mevr. De Haas v. d. Gaag spelen met 4243 gelijk tegen Schadé, v. d. Kuil, Drijver, Floor; dames Elzerman, Rolloos, Kramer, Schoen winnen met 4717 van echtpaar Seydel, dames Ha mers, Schol. De wedstrijden om de kampioenschappen van „Groot Velsen" voor de hoofd-, eerste en tweede klasse zullen 5 September aan vangen. De kampioenen van het vorig jaar krijgen dan de gelegenheid om hun titel, respectie velijk kampioenszuil te verdedigen. Maar zij moeten wel rekenen op felle con currentie van diegenen die deze onderschei ding het vorig jaar op het nippertje ont gingen. de befaamde roverhoofdman en zijn 40 rovers onder een tulband: hij heeft de rol op zich genomen van de simpele houthak ker en deed dat met begrip voor het sprookje en deszelfs mogelijkheden. Fer- nandel zette daardoor een goedhartige, edoch arglistige mens op het doek, met wie de hele zaal gaat sympathiseren. Hij werd en dit is een verdienste van deze toch wel belangwekkende rolprent de „kleine man" uit het Oosten, die toevallig het magische woord tot opening der schat kamers kent, maar niettemin is de een voud hem heilig en het houthakken zijn stiel gebleven. Tenslotte krijgt hij zowel Ali als de schraper Cassim klein en dan is zijn kostje gekocht. En de zaal weerom wèg van Femandel, die zijn acteurs-talen- ten blijkbaar op elk niveau grif en goed kwijt raakt. „Karavaan" (W B-T heater, Vrijdag t.m. Maandag). De tragische reis van een gezelschap emigranten naar Californië, reeds eerder in ons blad besproken, is het motief voor deze film, die met wrangheid en vaak rauwe beelden de ellende der landverhuizers schetst. In de matinee van Zondag draait „Texas- troubadours". ADVERTENTIE SINDS 1946 HET ADRES I Uitsluitend gediplomeerde Instructeurs De nieuwste Leswagens en Motoren Verkeerstheorie en Autotechniek GRATIS Ons bijkantoor voor IJmuiden: Santpoort, Hagelingerweg 134, Telefoon 8930 Dennestraat 12 - Telefoon 6200 Zondag 14 Augustus IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: Ds. G. Wassenaar van Harderwijk; 19 uur: ds. J. v. d. Berg. Gebouw Chr. Belangen, 10 uur: de heer D. Stelling j ongerendienst) Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. J. A. Tiemens; 15 en 17 uur: ds. C. W. Thijs van Voorburg. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 8.30 en 16.30 uur: ds. J. J. Arnold. Chr. Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. J. W. v. d. Gronden. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: ds. R. C. de Lange van Aals meer. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroegmis; 10 uur: Hoogmis; 19 uur: Ve spers. Maan dag (Maria Hemelvaart) 9.30 uur: Heili ge Dienst, 19.30 uur Vespers; Donderdag 9 uur: Heilige Dienst. Leger des Heils, 10 uur: Heiligings- samenkomst; 16.30 uur: Jeugddienst; 19 uur: Openluchtsamenkomst; 20 uur: Ver lossingssamenkomst. Baptiste Gemeente, Cultureel Gebouw, IJmuiden: de heer G. Planting. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 9 en 10.30 uur: ds. Sj. de Roest. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 en 17 uur: drs. E. de Jong van Winterswijk. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1, geen dienst. Vergadering van Gelovigen, De Ruyter- straat 73, 10 uur, samenkomst. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, koffiekamer Westerveld, 9.15 uur: ds. J. A. Roskam. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 uur: ds. H. v. Arkel, zendingspredikant Oegstgeest. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. H. P. Huis man (Doopdienst); 19 uur: Jeugddienst, dr. W. S. van Leeuwen van Rotterdam. Vrije Evang. „Emanuel", gem. ontsp.- lokaal Van Diepenstraat, Zaterdag 19.30 uur: openluchtsamenkomst; Zondag 10 uur: de heer Th. Bijlsma van Den Hel der; Donderdag 20 uur: de heer A. H. Agterbeek van Amsterdam. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: dr. O. Norel van Leiden; 19 uur: ds. W. Oorthuys. Irenekapel, 10 uur: vie. R. H. Wissink. Populierenlaan, 10 uur: vic. J. A. Eekhof. Vrijz. Herv. Gemeente, Prinsesselaan, 10 uur: ds. H. Jansen van Haarlem. Geref. Kerk, Moensplein, 10 en 17 uur: ds. C.' Meyer. Evang. Luth. Gem., 11 uur: ds. J. A. Ros kam. Maranatha, 10 uur: de heer A. Vries van Den Helder. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 uur: Heiligingssamenkomst; 12 uur: Zondags school; 20 uur: Verlossingssamenkomst. De samenkomsten staan o.l.v. Br. H. Wensink van Amsterdam. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 10 uur: ds. W. Oorthuys. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. B. J. J. Naessens. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10.30 uur: ds. K. Ze venboom van Heerenveen; 19 uur: ds. H. P. Huisman van Velsen-Noord. „De Toorts", 9 uur: ds. A. A. Wildschut van Amsterdam-West. Chr. Geref. Kerk, Ned. Herv. Kapel, 15.30 uur: ds. J. C. Maris. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. M. de Kluis. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. Spilker. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.30 en 15 uur: ds. N. Bruin. HAARLEM: Church of England, Kinderhuissingel, Eveningservice 7.30 p.m. Holy Com munion 8.30 pjn. STRAND IJMUIDEN: Uitgaande v. h. „Comité van Samenwer kende Zondagsscholen te Velsen" Zon dagsschool om 10 uur in het strandhuisje „Zee en Duin" aan de Noordzijde van paviljoen „De Schelp" De IJmuidense bridgeclub UTD speelde haar 7 e wedstrijd in de onderlinge zomer competitie. De uitslag liiervan was: Groep A: 1. KlinkenbergMeyer 62.69 2. Prins en echtg. 58.73 3. WesteropPie- terse 57.14 4. GrenfziusSchoen 52.38 5. BerkhoutKuipers 46.03 6. Rob en echtg. 45.23 7. Ten BroekeGomes 30.16 Groep B: 1. Snel en echtg. 53.50 2. en 3. mevr. PieterseGroot, mevr. Slaats Böhm 51.77 4. dames VerhoefKlinken berg 50 5. JansenKorver 46.49 6. dames SchoenKoelemey 42.10 Voor SVIJ begint Zondag de voetbal weer te rollen en tot aan de competitie wacht haar nog een druk programma met wedstrijden tegen AW, op 20 Augustus tegen IJmuiden, 27 Augustus het SVIJ-toumooi en daarna nog de bekercompetitie. Een goede gelegenheid dus om te experi menteren met jonge spelers. AW uit Den Haag is een tegenstander uit vroeger jaren en het is prettig de vriend schappelijke betrekkingen met een ont moeting te heropenen. AW komt met 3 elf tallen en de wedstrijden beginnen om 1 uur. Er wordt gespeeld op het Waterlooterrein. 's Morgens om 10 uur komen de AW'ers reeds aan en zullen dan eerst de sluizen, de vishallen en het strand bezoeken. Om 1 uur wordt begonnen met een aspiran tenwedstrijd en om 2 uur het le en 2e elftal. Het eerste elftal verschijnt in een nieuwe opstelling, nl..: Den Dikken Verschoor B linkhof Brouwer ,De Vries ,Van Leeuwen v. d. Brink, Kroone, Kist, Apeldoorn, v. d. Schalk Op het politiebureau te Beverwijk werden de volgende gevonden voorwerpen gedepo neerd: handpompje, portemonnaie met in houd, tas inhoudende sperciebonen, man chetknoop, portemonnaie, damesrijwiel, voet steun van motor, lantaarn (staaf), herenrij wiel, cypers poesje, driewielig fietsje, bad pak en badhanddoek, collier met hangertje herenportemonnaie, blauw-grijze ceintuur, damesvest, zwarte portemonnaie, muntbil jet, bruine schoen, kinderpakje, autoped, damesvest met ritssluiting, colbertjasje, damesrijwiel, bruine portemonnaie, speel goedkarretje, herenrijwiel. IJselmeervisserü- Don dei-dag werd door 86 vaartuigen op Urk aangevoerd: 5234 pond kuilpaling, prijs f 1,10—f 1,20; 432 pond lijn- aal, prijs fl,00f 1,55; 75 pond fuilkaal, prijs fl,13; 586 pond snoekbaars, prijs f 0,82— f 0,85; 566 pond rode baars, prijs f 1,16—f 1,22; 453 pond voorn, prijs f 0,03; 11 pond karper, prijs f 0ó,06 per pond en 43 bak nest, prijs f2,25 per bak van 37 Vz kg. Prijzen van Vrydag. Heilbot 2,352,20; gr. tong 6,204,30; grm. tong 3,403,40; kim. tong 3.80—3.30; kl. tong I 3,70—3,30; kl. tong II 3,403,20; tarbot I 3,202,70; zalm 10, per kg. Kl. schol I 5542; kl. schol II 37—12,50; schar 15; v. haring 2012; makreel 2113; gr. schelvis 16.3013; grm. schelvis 15,5015; kim. schelvis 17.15; kl. schelvis I 1711,50; kl. schelvis II 15—11,60; wijting 128; gr. gul 46; midd. gul 3022; kl. gul 1615, per 50 kg. Gr. kabeljauw 164—100; gr. koolvis zw. 6664. per 125 kg. Aanvoer van Vrijdag. 230 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbot, 570 kisten schol, 5 kisten schar, 920 kisten haring, 640 kisten makreel, 380 kisten schelvis, 100 kisten wij ting, 50 kisten kabeljauw en gul, 12 kisten koolvis, 42 kisten diversen. Totaal 2950 kisten. Besommingen van Vrijdag. RO 46 f14540; HD 87 f8920; HD 79 f5880; IJM 208 f 2800; TX 33 f 3290. In de tweede ronde van het Wijkertoren tournooi, komen in beide poule de winnaars van vorige week tegen elkaar in het veld. In poule A ontmoeten op Watervliet VVB en ADO elkaar, terwijl Kinheim naar Lim- men gaat om te trachten hier één of twee punten te bemachtigen. In poule B is de wedstrijd VitesseBeverwijk die de twee winnaars van vorige week binnen de lijnen brengen. Wijk aan Zee krijgt bezoek van CSV uit Castricum. ADO '20 uit Heemskerk speelt Zondag tegen WB in de volgende opstelling: doel: De Boer; achter: De Graaf en aVn Tunen; midden: Martens, Dam en Sinnige; voor: Beentjes, Voormeer, Groot, Bruins en De Wit. VEILINGBERICHT 12 Augustus Bloemkool 1043; sla 37; spinazie 1134; postelein 1732; andijvie 7—11; bospeen 818; waspeen 8—15; doperwten 56—112; sperciebonen 4256; snijbonen 2964; tuin bonen 1326; komkommers 9—26; tomaten 3468; frambozen 88111; soepgroenten 6—9. Op uitnodiging van de Wijk aan Zeese VVV geeft de Tiroler Alpenrooskapel van avond een concert in de tuin van „Oud Wijk aan Zee". Breed Uitermate tevreden mag ik mij met alle V eiser duinweg- wandelaren betonen over de riante stoep, die daar naast de tuin van het Antonius-zie- kenhuis is gegroeid en bete geld: dit zal vele narigheden met hinders voorkomen. Maar hadden de ontwerpers van dit brede moois niet in één moei te door een tweetal zandbak ken voor de omwonende jeugd kunnen uitsparen? Er huist in dit gebied een grote kinderschaar, die weinig speelmogelijkheden rijk is en die, vooral de kleintjes, dunkt me, uitermate gelukkig zou zijn met een paar bakken zand. Nu het niet gebeurd is„ zou ik de zandbakvoogden on zer oplettende overheid be leefd willen verzoeken het pro- bleem alsnog in welwillende overweging te nemen en de brede aanleg nog „breder" te zien, door er een of meer dora do's voor de kleuters in te bouwen, opdat de kleine be volking gevrijwaard is voor het langsschietende verkeer. Gerem Op de hoek van Lange Nieuwstraat en Marktplein verwijst een richtingbord de gasten van IJmuiden naar strand en sluizen. Maar dat bord is, blijkens een oplettend Als Vrijdagavond de negende September in de „schouwburg" van de IJmuidense BIMIJ de kleine jaarbeurs dus de amateurs komen opdraven om voor een gehoor van radiomen sen in een concours hun beste benen en charmante beentjes voor te zetten, zal daar ook een kwartet van forse mannen on der aan te treffen zijn. Onder de amateurs, wel te verstaan. Niec Aris, F. Arisz, P. Maas en J. Hoogzaat gaan het die avond proberen met een drietal liederen van het niet-al-te- zware maar nu ook weer niet zo heel luchtige genre. Zo rond „Deep River", als u me voelt. Van de beide Ariss(z)en, die in dit ensemble de baritons ver klanken, is Niec een bekende de 66-jarige timmerman uit Driehuis heeft in zijn lange leven meer gezongen dan u en ik vermoedelijk tezaam in bad en het is eigenlijk een schandalig wonder, dat hij de duimstok wel en het concertpodium niet mag gebruiken ter voorziening in de noden des dagelijksen levens. Dat ging echter wel meer zo vroeger. Niec's vader zag noch hoorde veel in het al vroeg opmerkelijke geluid van zijn junior voor hem stond alle zingen gelijk aan schreeuwen en toen Aris-de- jonge dan ook voorzichtige spierinkjes uitwierp om toe stemming te verkrijgen het leven zingend te vervolgen, werd hem aan het tienjarig verstand gepraat, dat een eer lijke timmermansboterham wel zo gunstig zou zijn. Niec kon het evenwel niet laten dat zingen. In de kerk van Driehuis zong hij al als achtjarige solist in een Kerst cantate mee; in de werkplaats van zijn baas, die na de lagere school de hoop op een verdere vocale ontplooiing deed af knappen, kweelde hij het hoog ste lied en onder dienst tril- lerde de ziekenverzorger Aris met zijn volle tenor het Am sterdamse Paleis van Volksvlijt zowat uit de sponningen, sa men met Louis Robert, die het orgel hanteerde. En in Den Helder, waar soldenier Niec later eveneens diende, heeft hij met zijn erkend-mooie na tuurstem menige avond volge- zongen. Maar de schaaf en schrobzaag bleef hij niettemin trouw. De kans om verder te studeren ontbrak in het Vel sen van die dagen ten enen male en in de avonduren dan ook fietste Niec als een razen de naar Haarlem, om met Nico Hoogerwerf, met het Haarlems Klein k Capellakoor en vele andere ensembles te zingen. Tenor eerst, bariton later. Met de H.O.V. samen werden het zelfs rollen in de Faust en de Cavalleria Rusticana de Va- lentijn en de Alfio waar over de muziekkenners zich de handen ineen sloegen. Maar „Orelio", zoals de zin gende timmerman al rap door bewoner van een der flats aan de overkant, niet geheel dui delijk opgesteld, want tiental len automobilisten komen op het kruispunt aan, zien vluch tig het bord en trekken dan aan de noodrem. Met het ge volg, dat er vast nog eens klappen vallen met al dat schielijk gerem. Ware het, zo vraagt de flat- tist, niet beter dat bord op een meer in het oog lopende plaats te planten óf vooraf te waarschuwen dat de splitsing er aankomt middels het be kende blauwe bord, waarmee de ANWB zo vaak tijdig kond geeft van een naderend kruis punt? Wellicht. Wie weet. Prikkelig De bewoners der strook-f la tcomplexen, groen- langs Gij zen veld- en Moerbergplant- soenen hebben het met het uit zicht op hun lusthoven de gemeenschappelijke lustwa randes niet erg getroffen. Zij worden er prikkelbaar van. Want ten eerste zijn die lust hoven door de vruchtbaarheid van het onkruid in lasthoven veranderd. Bovendien slingert er zich tussen de echte lianen in het oerwoud menig ijzeren Haantje, dat pijnlijke wonden veroorzaakt als men er aan raakt. Het is de zogenaamde prikkeldradus ordinaris en het is blijkbaar een onuitroei bare plant in de hedendaagse beschaving, die te pas en te onpas wordt gekweekt door overheden met gebrek aan vertrouwen. Het stedeschoon wordt er echt niet door ver hoogd, al hebben de over heden dan ook gisteren de strijd tegen het onkruid inge luid door een verdelgingsactie ter plaatse. Tegelijkertijd is er echter wat mooi nieuw prik keldraad bijgeplant frisse stekjes, die het best zullen doen. Elke openbare kunstuiting zal meer of minder critiek verwek ken, daar kunnen wij IJmuidenaren thans ten volle over mee praten na de Rotterdammers met hun „Geschonden stad" aan de Leuvehaven en de Arnhemmers, die elk jaar een magnifieke, maar vaak ook wel miskende beeldenexpositie in Sonsbeek aan durven. Onze belangrijkste uiting werd het vissersmonument op de kop van de haven, want persoonlijk sla ik die stoere brons, schouwend over de soms zo meedogenloze zee, hoger aan dan het verzetsmonument op het plein 1945. Niettemin: de vele gasten, die op de kop van de haven zijn wezen kijken naar Wezelaars schepping, hebben daar hun mening niet onder de steentjes gestopt. Zanger-timmerman Niec zijn omgeving was gedoopt, keerde toch steeds weer trouw terug tot zijn handwerk en roerde slechts zijn mondwerk in schaarse vrije uren. Hoewel het zijn lust en zijn leven was, al van het moment af, dat hij als telg van een boerenarbei der op „Huis ter Speyck" krij tend het eerste licht beknip- perde. Twee kerkkoren kwamen er onder zijn leiding tot stand in Velsen. Hij blééf vasthouden. Maar óók timmeren, want het gezin moest leven en Niec eveneens. Vrijdag de 8e gaat hij de oude liefde nu toch nog eens belijden voor een critisch pu bliek, samen met drie rotge- noten, die het zingen eveneens in het muzikale bloed zit. Wie weet wordt het toch nog een Nicolai Arissa van het Scala. Tegenwoordig ligt dat ge lukkig heel anders dan vijftig jaar geleden. Kij.k maar eens naar Johan Kaart. Een vriendelijke vrouwe uit de Prins Hendrikstraat heeft daar een paar keer bij gestaan en zij schrijft mij thans een even vriendelijk epistel. Zij wil het monument niet „afbre ken", hetgeen haar ook moeite genoeg zou kosten, maar het is heur opgevallen, dat vele vreemdelingen er maar niet achter konden komen, wat de sculptuur voorstelde. Dat lijkt me vreemd, maar goed, het kan voorkomen, al heb ik er écht nooit iets anders in gezien dan een stugge vis serman met een waaklicht in de hand. En veel goede, ern stige symboliek. En al heb ik nimmer degenen kunnen vol gen, die de getergde figuur van Zadkine in Rotterdam lelijk vonden. Want als er naar uw mening ooit navranter uitbeel ding is gewrocht van een ge teisterd lichaam, het lichaam van Rotterdam, dan moet ge het maar eens komen vertel len. Tenslotte waren de kijkers het er dan over eens, dat die figuur op de kop van IJmui- dens haven misschien wel eens een visser zou moeten uitbeel den, want IJmuiden is in de schoolboekjes niet om niet be schreven als een vissershaven van betekenis. Over dit alles is de Prins Hendrikstraat-bewoonster diep gaan nadenken en daar ben ik blij om, nademaal haar opmer kingen mij zeer welkom zijn. Zij treedt namelijk niet in het mooi of niet mooi, want dat is tenslotte een welbegrepen zaak van persoonlijke waardering, maar ze zegt het wél jammer te vinden, dat op het voetstuk elke aanduiding van het „waarom" ontbreekt. Düarin kan ik haar om te beginnen en in het absolute gesproken gelijk geven. De monumenten, die in andere havens werden opgericht denk maar aan De „doeleinden", waarvoor het monument blijkbaar ge schikt bevonden wordt, zijn af en toe lichtelijk bescha mend. De mensheid eet op het voetstuk heur boter hammen en laat zich on afgebroken fotograferen. Want daar schijnt de sta tuur wel goed genoeg voor te zijn. Vlaardingen en Katwijk, al is Katwijk dan geen échte ha ven kregen in gevoelige taal een onderschrift mee, waarmee de doden ter zee werden herdacht en zulks zou ongetwijfeld aan de voet van IJmuidens gedenkteken niet misstaan. Maaar en nu komt het: wat moet er in IJmuiden on der in dit goede land? Het land, dat duizenden splinteringen kent en duizen den opvattingen. Dat te hoop loopt rond de spitsvondige uit leg van een bijbelwoord en zich ook wel opwindt over veel, dat het opwinden niet al tijd geheel waard geacht moet wordenEn zodra er ook maar een schijntje van ruzie zou komen rond dit IJmuiden se monument, dat de doden ge denkt en de levenden kan ver troosten, zou het een wee- smakende aangelegenheid kun nen worden. Zodat ik voor mij en nu dus niet „absoluut" de blanco-sokkel zo heel erg onverklaarbaar nog niet vind. Bovendien, spréékt deze kloe ke man niet tot u of of Dan moet ge er beslist niet naar gaan kijken en nog min der op gaan afgeven, want dat zou alleen maar op uw eigen hoofd kunnen neerkomen als een ernstig brevet van dom heid. LAMPENIER Ingevolge het bepaalde in artikel 1 van de Bi-andweerwet dient de Velsense raad algemene regelen vast te stellen over de organisatie en het beheer van de gemeen telijk brandweer. Ten einde aan dit voorschrift te kun nen voldoen, hebben B. en W. een ver ordening doen ontwerpen. De inhoud daar van stemt vrijwel geheel overeen met de bestaande organisatie van het brandweer wezen in deze gemeente. ADVERTENTIE wy lessen uitsluitend met de nieuwste Taunus 1955 Speciale lesmotor beschikbaar Gediplomeerde instructeurs Verkeerstheorie Technische lessen ZEEWEG 275 - TELEFOON 4333 KENNEMERLAAN 136 - TEL. 5000 IJMUIDEN KERKERINKLAAN 7 - SANTPOORT TEL. 7086 LUXE VERHUUR GEBOREN: E. C. T. Gaesingvan Assema, d„ Hoofdstraat 130, Santpoort; E. T. M. Ma- rechalVinkenburg, d., Meeuwenlaan 45, IJmuiden; A. van Geldropvan der Steen, d.( Bloemendaalsestraatweg 130, Santpoort; A. P. LangbroekBaars, d., Overbildtweg 2, Santpoort; J. van der Puttende Goede, z.. Westlaan 4, Velsen-N.; H. E. Schoorl—van Tunen, d., Reggestraat 5, IJmuiden; M. de RaadtTervoort, d., Ladderbeekstraat 10, Velsen-N.; B. den Oudenvan der Horst, d., P. C. Hooftlaan 47, Driehuis; A. den Hollan derRos, d., Lekstraat 36, IJmuiden. OVERLEDEN: H. Smit, 76 j., echtgenote van J. E. de Groot, Kluyskenslaan 19, Santpoort. ONDERTROUWD: A. van Nierop, Lijster laan 17, IJmuiden en H. Hempenius, Lijster laan 17, IJmuiden, toek. adres: Lijsterlaan 17, IJmuiden; W. F. Pauw, Zandersstraat 44, IJmuiden en H. J. van Nierop, Lijsterlaan 17, IJmuiden, toek. adres: Maasstraat 13, IJmui den; J. Schik, Kortenaerstraat 13, IJmuiden en A. Mol, Trompstraat 185, IJmuiden; R. van der Zee, Kanaalweg 11, Beverwijk en G. Bruin, Breesaapstraat 19, IJmuiden, toek. adres Breesaopstraat 19, IJmuiden; A. F. Broek, IJmuiderstraatweg 135, IJmuiden en H. A. Minneboo, Stormsteeg 5 II, Amster dam; T. J. F. Verschuren, l-riehuizerkerk- weg 85, Driehuis; G. Wolterman, Velserduin- weg 300, IJmuiden; J. Schaap, Sluiseiland 21, IJmuiden en A. de Graaf, Visseringstraat 6, IJmuiden; G. J. Jaspers, Scheldestraat 1, IJmuiden en H. Bosma, van Diepenstraat 14, Velsen-Noord, toek. adres: IJselstraat 43, IJmuiden; P. Scholten, Schoonoortstraat 25, Velsen-Noord en C. Post, Pelsstraat 7, Velsen-Noord; G. van der VUes, Napier straat 8, IJmuiden en J. J. van Gennep, Na- pierstraat 8, IJmuiden; P. J. Janssen, Skid- more, Bee County Texas, Postbox 34 a en H. Bossen, Torricellistraat 44, IJmuiden; H. L. J. Junge, Trompstraat 134, IJmuiden en G. Guijt, IJmuiderstraatweg 61, IJmuiden. GEHUWD: G. J. Blom—J. Pais, Hoofd straat 91, Santpoort; P. J. van RijswijkJ. den Tuinder, Brederoodseweg 24, Santpoort; K. WijkerM. Schaap, v. Galenstraat 17, IJmuiden; G. BosG. Wezelman, Warmen- hovenstraait 92, IJmuiden; J. Bakker—M. Bom. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4885 Vrijdag kwamen in Umuiden binnen: Ti- mandra van Rotterdam. Rukmani van Ham burg. Lofoa van Hamburg. Christina van Sodertelje. Delfinus van Rotterdam. Eem- stroom van Grangemouth. Alta van Ixpylla. Klaas Compaen van Karlskrona. VHestroom van Fowey, Egee van Caen, Bahia Tetis van Boulogne. Kroonborg van Londen. Armonia van Pepel. E. N. A. Scheer van Köping Mis souri van Ixpylla. Luna van Bremen. The seus van Rotterdam. Anna Sylvia van Lon den. Ronaville van Hamburg. Matzi van Ron- hamn. Van IJmuiden vertrokken: Natos naar Rotterdam. Gertrud naar Bremen. Pavo n. Gent. Sparta naar Wabana. Grebbestroom naar Manchester. Paramount naar Antwer pen. Nizetti naar Norrköping. North Prince naar Perzische Golf. Lauting naar Brussel. Afina naar Malmö. Hedwig Anbacher naar Emden. Nijenstijn naar Lulea. Kaap Falga naar Gent. Nerissa naar Helsingfors. Wal- traut naar Hamburg. Antje Jansen naar Rot terdam. Jelö naar Sandefjord. Timandra n. Manchester. Flevo naar Kopenhagen.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 14