Sovjet-Unie vermindert omvang van haar strijdkrachten Weerbericht mm Demobilisatie van 640.000 man aangekondigd Haarlems Dagblad Frans kabinet sluit compromis over Marokkaanse kwestie Japan niet voor alle landen meest-begunstigde natie Grandval keert terug in de hoop dat de sultan zich onmogelijk zal maken Doden en schade Internationale spanning enigszins afgenomen Vrees voor dumping, exportsubsidies en het nabootsen van patronen Amerikanen beschermen Zuid-Koreaanse havens Ex-minister Djody door het leger gearresteerd Het woord is aan Kabinet-Harahap blijft Nieuw-Guinea opeisen Onbestendig weer Qrkanen boven V.S. Roemenië blijft bezet W ashing ton gereserveerd Rhee's ultimatum aan neutrale commissie verstrijkt heden Beschuldigd van het aannemen van steekpenningen Wonderen van het atoom: licht en tijd Conflict tussen de regering en het leger zal opgelost worden Maron opvolger van Stoph in Oost-Duitsland Weerrapport ff 70e JAARGANG No 30 Kenn&otterlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295° Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1955 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 29 9e JAARGANG No 181 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman i m§. WËmÊ SBM 1tlPl Op het IJselmeer zijn deze week internationale zeilwedstrijden gehouden. Vrijdag kwarn de 13 m2. Sharpie-klasse uit. Er stond echter zo'n sterke wind, dat de start anderhalf uur verschoven moest worden. Hier ziet men temidden van pleziervaarders de wachtende deelnemers in het haventje van Muiden. (Van onze correspondent in Parijs) Premier Faure is er gisteravond uit eindelijk in geslaagd inzake het Marok kaanse vraagstuk de bedreigde eenheid in zijn regeringsmeerderheid te herstellen. Vandaag zal hy zich naar het buitengoed Vizille van president Coty begeven om het Franse staatshoofd op de hoogte te stellen van de instructies, die resident-generaal Grandval ten uitvoer moet brengen. Ver moedelijk uit vrees de politieke wonden, die een ogenblik een dodelyk karakter schenen aan te nemen, opnieuw open te rijten, heeft Faure er voor het ogenblik van afgezien nog een byzondere zitting van zijn regering by een te roepen. Op vier na zetelen trouwens al zyn ministers in het coördinatie-comité voor Noord-Afrika, dat, na drie lange zittingen, die haast twee volle etmalen in beslag hebben genomen, eindelyk een compromis heeft bereikt, waarmede zowel de rechtervleugel onder aanvoering van de minister van Buiten landse Zaken, Pinay, als de resident-gene raal Grandval accoord bleken te kunnen gaan. Alleen de minister van oorlog generaal Koenig, zou geweigerd hebben zijn fiat aan het nieuwe voorstel, waarvan de minister van Justitie Robert Schuman, de auteur moet zijn, te geven. Vanavond vertrekt Grandval weer naar Rabat. Uit respect voor president Coty, die van middag pas zal worden ingelicht, is er na de beraadslagingen geen communiqué uit gegeven. Men meent echter te weten, dat het voorstel-Faure-Schuman hierop neer- NORFOLK, VIRGINIA (United Press) Tot dusverre heeft de orkaan die de Oostkust van de Verenigde Staten teistert, aan verscheidene personen het leven gekost. De materiële schade wordt al op meer dan 15 millioen dollar geschat. Men neemt aan dat 14 personen ver dronken zijn ter hoogte van Orchard Beach, Maryland, toen een met vacantiegangers geladen plezierboot het tegen de orkaan moest afleggen. De zwaarste regenval die de stad New York sedert 50 jaar beleefde heeft aan 7 personen het leven gekost. Twee anderen werden gedood toen een vliegtuig van de marine, dat de gevaars- zöne te Norfolk verliet, te Hampton Roads neerstortte. Het cijfer van de materiële schade wordt snel groter en landbouwautoriteiten vrezen een schade van vele millioenen dollars voor de graan-, katoen- en tabaksoogsten. Ook de badplaatsen hebben het zwaar te verduren gehad. Vele huizen waaruit de bewoners voor het merendeel tijdig waren weggetrokken zijn zwaar beschadigd. Duizenden huizen kwamen zonder electri- citeit en telefoon te zitten. Asbury Park, in New Jersey, werd geheel in duisternis gehuld. In de badplaatsen liepen vele stra ten onder als gevolg van het abnormaal hoge getij. In Youngsville in North Carolina hebben twee bandieten, terwijl de politie „orkaan- dienst" deed, een bank overvallen. Hun buit was ruim drieduizend dollar groot. Hoewel er nu minder gevaar dreigt, blijft de alarmtoestand langs de kust van Nieuw- Engeland toch onverminderd gehandhaafd. Nauwelijks is de dreiging van deze or kaan afgenomen of er dreigt een nieuw gevaar in de vorm van een tweede orkaan, die gisteren nog in wording was, maar nu op volle orkaankracht is gekomen met winden van 90 mijl per uur. Deze bevindt zich nog boven de Atlantische Oceaan op een afstand van 1100 mijl ten Oosten van Miami en ongeveer 500 mijl ten Zuid-Zuid- Oosten van Bermuda. 99 99 MOSKOU (Reuter/UP) De Sovjet-regering heeft besloten de omvang van haar strijdkrachten als gevolg van „het afnemen der internationale spanning" te ver minderen, aldus is bekend gemaakt in een officiële mededeling van het Sovjet- Russische persbureau Tass. De strijdkrachten zullen met 640.000 man worden ingekrompen. In de officiële verklaring wordt gezegd: „De jongste ontwikkelin gen, en in het bijzonder het resultaat van de Geneefse conferentie van regerings leiders der vier (grote) mogendheden, getuigen van een zekere vermindering van de spanning in de internationale betrekkingen. „Om de vermindering van de interna tionale spanning te bevorderen en vertrou wen tussen de landen te vestigen heeft de Sovjet-regering besloten de strijd krachten in de Sovjet-Unie tegen 15 De cember 1955 met 640.000 man in te krim pen. De militairen van leger en marine, die worden gedemobiliseerd, zullen ver zekerd zyn van werk in industriële onder nemingen, staatsboerderijen en collectieve boerderijen in liun respectieve woonplaat sen". De luchtmacht is in de Sovjet-Unie een onderdeel van het leger. De totale cijfers voor de Sovjet-strijdkrachten zijn nooit onthuld. In het Sovjet-ontwapeningsplan van Mei wordt voorgesteld, dat de strijd krachten van communistisch China, de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten be perkt worden tot 1.500.000 man elk, ter wijl Groot-Brittannië en Frankrijk er elk 650.000 zouden hebben. De Russische troepen zullen Roemenie pas ontruimen als de Westelijke mogend- LONDEN/PRETORIA (Reuter) Groot- Brittannië en Zuid-Afrika hebben bekend gemaakt dat zij zich hebben uitgesproken voor toelating van Japan tot de algemene overeenkomst voor tarieven en handel (GATT), doch besloten hebben zich te be roepen op artikel 35 van de overeen komst. Dit betekent, dt zij de GATT niet zullen toepassen op hun handel met Japan. In Japan wordt de toelating een gebeur tenis genoemd, die het begin vormt van een nieuw tijdperk in de internationale han delsbetrekkingen van het land. Een Japan se woordvoerder deelde mede, dat Japan zal trachten Groot-Brittannië en andere landen er van te overtuigen, dat de vrees voor dumping ongegrond is. Volgens een Britse woordvoerder hoopt de Britse regering dat de handelsbetrek kingen met Japan zich zodanig zullen ont wikkelen, dat de bepalingen van de GATT voor de Britse handel met Japan eerlang toegepast kunnen worden. Amerikaanse deskundigen, die de leiding hebben van een campagne ter verminde ring van de wereldtariefbeperkingen tegen Japan, verklaarden, dat de Britse houding een van de grootste moeilijkheden uit de weg heeft geruimd voor verbetering van de Japanse handel. Zij verwachten, dat Groot- Brittannië tenslotte Japan toch zal behan delen als meest-begunstigde-natie. De onvoorwaardelijke toelating van Japan tot de GATT wordt beschouwd als een overwinning van de Amerikaanse politiek en in verband gebracht met de aanzienlijke tariefconcessies, die Washington de Japanse regering heeft toegestaan. Functionarissen voorspellen een geleide lijke maar zekere verbetering van de Ja panse handelspositie en economische wel vaart. Nederlandse houding Van bevoegde zijde in 's-Gravenhage verneemt het ANP, dat Nederland even eens heeft getekend voor toelating van Japan. Het is echter nog niet bekend of Nederland gebruik zal maken van artikel 35 der GATT-overeenkomst, wat betreft het weigeren van het toestaan van behan deling volgens het beginsel van meest-be gunstigde natie. Een toonaangevende woordvoerder uit Nederlandse textielkringen verklaarde, dat onvoorwaardelijke toelating van Japan een vrij betreurenswaardige toestand voor Ne derland en geheel West-Europa kan schep pen. Hij verklaarde, dat Nederland niet ge kant is tegen Japans toelating, mits Japan niet overgaat tot dumping, het verlenen van exportsubsidies of het nabootsen van pa tronen. Nederland heeft hieraan zeer on prettige herinneringen, zo zeide hij. heden haar troepen binnen eigen grenzen terugtrokken en organisaties zoals de NAVO ontbinden, aldus schrijft de Roe meense premier, Gheorghioe Dej, in ant woord op vragen- van „United Press". Dej herinnert in zijn schrijven, waarvan de inhoud door het Roemeense persbureau „Agerpress" is bekend gemaakt, er aan dat er indertijd Sovjet-troepen in zijn land zijn gelegerd om „de veiligheid van de verbindingen der Sovjet-troepen in Oostenrijk te waarborgen". (Om dezelfde reden werden in Hongarije Sovjet-garni zoenen gelegerd. Nu tegen October alle vreemde troepen Oostenrijk moeten heb ben verlaten rijst de vraag, of de Russen hun troepen in Roemenië en Hongarije zullen handhaven). De Roemeense premier legt thans ver band tussen het verdrag van Warschau, dat de Oost-Europese tegenhanger van de NAVO wil zijn, en de Sovjet-garnizoenen in zijn land. Wanneer de NAVO wordt ontbonden, acht hij het bondgenootschap van Warschau niet meer nodig. Een ge volg hiervan zou zijn, dat ook de Sovjet troepen Roemenië zouden kunnen verla ten. Een Amerikaanse militaire bron heeft verklaard dat het „een hele prestatie" zou zijn als de Sovjet-Unie haar troepenmacht gaat besnoeien. Deze bron en andere Ame rikaanse autoriteiten wezen er op dat zelfs als het zo ver komt, de Sovjet-Unie nog altijd vèr uit de grootste troepenmacht in de wereld zou hebben. Een besnoeiing met 640.000 man zou de Russen nog altijd meer strijdkrachten laten dan zij nodig hebben voor hun eigen veiligheid, zo merkte een autoriteit op. Toch blijkt dat bij de meeste Amerikaanse autoriteiten aan wie om com mentaar werd gevraagd, de Russische aan kondiging een goede indruk heeft gemaakt. Als de besnoeiing doorgaat, is het een goed voorteken voor wereldontwapening, zo menen zij. Te zelfder tijd waarschuwen zij geen overdreven betekenis aan het aangekon- Ierse nationalist herkozen De 24-jarige Thomas Mitchell, lid van de extreem nationalistische Ierse „Sinn Fein" is opnieuw gekozen als lid van het Britse parlement. Hij was bij de algemene verkiezingen in Mei reeds gekozen, doch gediskwalificeerd omdat hij een gevange nisstraf van tien jaar ondergaat wegens deelneming aan een overval op een Britse kazerne in Noord-Ierland. Bij de tussen tijdse verkiezingen kreeg Mitchell echter opnieuw de meerderheid. De nationalisti sche „Sinn Fein" heeft zich tot doel gesteld Noord-Ierland, dat een deel van het vere nigde koninkrijk is, te verenigen met de Ierse republiek. Mitchell zal echter niet zijn zetel in het parlement kunnen inne men. De hoge raad zou Mitchells conser vatieve tegenstander, Beattie, verkozen kunnen verklaren. digde plan te hechten. Voor zo ver bekend omvatten de grondstrijdkrachten van de Sovjet-Unie en haar satellieten 4.500.000 man met ongeveer 175 divisies in de Sovjet-Unie en ongeveer 80 in de satellieten. Bovendien zijn er 1.500.000 man in de verschillende luchtmachten. De Verenigde Staten hebben hun mili taire mankracht in de laatste twee jaar met 600.000 man beknot, en hebben thans een strijdmacht van even onder de 3.000.000 man. Verdere besnoeiingen in de Ameri kaanse strijdkrachten zijn in de naaste toe komst niet waarschijnlijk. De Russische aankondiging is in Washing ton niet onverwacht gekomen. Diplomaten herinneren er aan dat premier Boelganin onlangs in Genève gezegd heeft dat Rus land van plan was bezettingstroepen die uit Oostenrijk worden teruggetrokken, te demobiliseren. Boelganin daagde het Wes ten uit dit voorbeeld te volgen. SEOEL (Reuter/AFP) Het Amerikaan se achtste leger trekt troepen samen bij vijf Zuid-Koreaanse havens, in afwachting van president Syngman Rhee's volgende stap na het verstrijken van de termijn van zijn ultimatum aan de leden van de neu trale bestandscommissie, het land tegen middernacht vandaag te verlaten. In Poesan bevindt zich tenminste een met pantserwagens, machinegeweren, traangasbommen en brandslangen uitge rust bataljon ter bewaking van het met prikkeldraad en zandzakken omheinde verblijf van leden van de bestandscom missie. In Seoel reden jeeps van de militaire politie door de stad, terwijl meer dan 20.000 burgers en studenten, alsmede onge veer 500 in de stad wonende nationalisti sche Chinezen, een massabetoging hielden. Ongeveer 2000 Zuid-Koreaanse oudstrij ders blokkeren nog steeds de voornaamste toegangsweg naar het kamp van de neu trale commissie op het eiland Wolmi voor de kust bij Intsjon. Volgens de Zuid-Koreaanse politie heb ben zich Vrijdag te Kangnoeng aan de Oostkust, „bloedige incidenten" voorge daan. Een betoger zou ernstig gewond zijn door kogels en een veertigtal demonstran ten gewond door traangasbommen. De Amerikaanse politie zou geschoten hebben op een menigte, die de verblijven van le den der neutrale commissie van toezicht trachtte te naderen. (United Press) De Amerikaanse rege ring heeft president Rhee opnieuw ver zocht volksbetogingen tegen de Poolse en Tsjechische leden van de commissie tegen te gaan. Syngman Rhee heeft verklaard dat Zuid-Korea zich niet langer gebonden voelt' door de bestandsbepalingen. In een interview met United Press wees de 80-ja- rige president op de onwettige militaire op bouw in Noord-Korea. Hij waarschuwde de Verenigde Staten niet opnieuw de fout van 1950 te maken door te geloven dat de communisten Zuid-Korea niet zullen aan vallen. Zuid-Koreaanse demonstranten hebben in Seoel twee Amerikaanse gebouwen be stormd, waarin inspecteurs van de neutrale bestandscommissie zijn ondergebracht. Hun aanval werd afgeslagen door troepen die gebruik maakten van traangas. Demon stranten dromden samen in de straten en schreeuwden „weg met de communisten." Het Amerikaanse leger had troepen en artillerie samengetrokken ter bewaking van de inspecteurs. komt, dat er een Marokkaanse regering, waarin alle richtingen vertegenwoordigd zullen zijn, moet worden samengesteld, die dan onmiddellijk alle radicale hervormin gen van administratieve en sociale aard moet invoeren. Met de sultanskwestie zou de Franse regering zich officieel niet wen sen in te laten. In feite krijgt de nieuwe sultan, Ben Arafa, een laatste kans om zijn omstreden gezag te laten gelden. Hij zal de nieuwe regering moeten formeren aan de hand van een lijst van candidaten, die Grand val moet opstellen. Slaagt de sultan daarin niet, dan zal de Franse regering de conse quenties uit zijn falen trekken en dan zal hij waarschijnlijk alsnog het veld moeten ruimen. Uit het feit, dat Grandval zich met deze noodoplossing accoord heeft verklaard, mag men wel opmaken, dat de huidige sultan naar zyn verwachting voor zijn „examen" zal zakken. Het is inderdaad on waarschijnlijk, dat de extremistische aan hangers van de vroegere sultan zullen wil len medewerken om het gezag van Ben Arafa te versterken. Grandval heeft Ben Arafa's verwijdering van de Marokkaanse troon altijd als voorwaarde gesteld voor de uitvoering van zyn hervormingsplannen. De positieve winst schijnt dat de re- gering-Faure haar bestaan voorlopig heeft gered en dat het parlement niet van va- cantie behoeft te worden teruggeroepen. Afgewacht dient te worden of deze red ding niet ten koste van de Frans-Marok kaanse betrekkingen zal gaan. Het is zeer de vraag of dit nieuwe experiment met de sultan Arafa de rust in het protectoraat ten goede zal komen. En nieuwe onge regeldheden en nieuwe stromen bloeds zul len de nationalisten zeker op rekening van de Fransen schrijven, Frankrijk heeft ten zoveelste male de moed gemist een duide lijke politiek met de nodige voortvarend heid uit te voeren. DJAKARTA (P.I.A./Reuter/U.P.) De Indonesische militaire politie heeft de voormalige minister van Justitie, mr. Djody Gondokusumo, aangehouden, enige uren nadat hij zijn portefeuille aan de nieuwe minister van Justitie, Lukman Wiriadinata van de socialistische partij (S.S.I.) had overgedragen. Na een huiszoeking te heb ben verricht, nam de politie hem in een jeep mee. Mr. Djody had een aanklacht ingediend tegen de hoofdredacteur van het blad „Dja karta Raya", die hem in een artikel ervan beschuldigde 200.000 Straitsdollars aan steekpenningen te hebben aangenomen, die eigenlijk bestemd waren voor premier Ali Sastroamidjojo. Nog voor de val van het kabinet-Sas- troamidjojo werd een motie van wantrou wen tegen Djody ingediend, daar hij zonder reden het hoofd van de afdeling crimineel onderzoek van de politie, Sasro Danuku- somo, ontslagen zou hebben. Ook heeft Djody aan hevige critiek bloot gestaan wegens de beweerde deportatie van Chi nese burgers uit Indonesië. Dit is reeds de tweede arrestatie, welke de militaire politie verricht sinds kortge leden het kabinet-Sastroamidjojo viel door toedoen van het leger, dat onder aanvoering van de 31-jarige waarnemende staf-chef, kolonel Lubis, weigerde de door de rege ring en president Sukarno benoemde nieuwe staf-chef, Bambang Utoyo, te aan vaarden. Vorige week arresteerde de mili taire politie de voormalige Nederlander en nu Indonesische burger J. van Duiken, die verbonden was aan het deviezeninstituut, op beschuldiging van corruptie. Bij dit cor ruptieschandaal zou het gaan om een be drag van niet minder dan 300 millioen ru- piahs. Het leger heeft in een kort communiqué gezegd, dat mr. Djody op grond van rap porten en gevonden bewijzen, is gearres teerd. De partij van Djody, de Partai Rakjat Nasional, heeft medegedeeld, dat het voor zitterschap der partij, dat tot dusver door mr. Djody werd bekleed, door een ander zal worden waargenomen. In deze mede deling van de partij wordt de arrestatie van mr. Djody toegeschreven aan de pro cureur-generaal. Er wordt verder in ge zegd, dat de partijleiding poogt, in contact te komen met de minister-president, de procureur-generaal en mr. Djody zelf, ten einde nadere bijzonderheden te vernemen. GENèVE (AFP/Reuter) Amerikaanse deskundigen hebben in Genève bekendge maakt, dat de Amerikaanse plaats Arco in de staat Idaho, die 120U inwoners telt, op 17 Juli gedurende een uur verlicht is ge weest door electriciteit afkomstig van een experimentele atoomkracht-centrale van het nationale laboratorium van Argonne. Dit was de eerste proef van die aard in de Verenigde Staten. De energie was opge wekt door middel van een atoomreactor van een nieuw type, een „kokend water reactor", waarbij water door staven ura nium wordt verhit en de verkregen stoom rechtstreeks wordt gebruikt voor aandrij ving van een generator van 3500 kilowatt. Twee Britse geleerden hebben een „atoomklok" gemaakt, die accurater is dan enige bestaande klok ter wereld. De klok, de eerste in zijn soort ter wereld, is vol gens de geleerden precies tot op een tien duizendste van een seconde per dag. Ame rikaanse deskundigen zijn uitgenodigd deel te nemen aan de komende zitting van de Sovjet wetenschappelijke academie. Even eens zijn de Sovjet-deskundigen door hun Amerikaanse collegae uitgenodigd voor een bezoek aan de Verenigde Staten. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA's EN ACHT PAGINA's ERBIJ Albert Schweitzer: Eerbied voor het leven is de kern en de adeldom ener beschaving. DJAKARTA (Reuter/P.I.A.) De nieuwe Indonesische minister-president, Burhanuddin Harahap, heeft medegedeeld, dat het nieuwe kabinet zal blijven strijden voor de overdracht van Westelijk Nieuw- Guinea aan Indonesië. Harahap zei voorts, dat zijn regering het conflict tussen het leger en de regering, dat leidde tot de val van het kabinet Ali Satsroamidjojo, zal op lossen. Vice-president Hatta heeft het kabinet- Harahap in het presidentiële paleis in Dja karta geïnstalleerd. De eed werd de nieuwe ministers volgens de Islamietische, Rooms- katholieke en protestantse gebruiken afge nomen. Hatta zei, dat de leden van de nieuwe re gering voor een zware taak zijn geplaatst. Hij waarschuwde dat de toestand ernstig is, zowel in Indonesië als daarbuiten. Alle beschikbare krachten moeten samengebun deld worden om de moeilijkheden te boven te komen. Het zal echter onmogelijk zijn om alle moeilijkheden binnen korte tijd uit de weg te ruimen, aldus Hatta. Zondag zal het kabinet naar Bogor rei zen om de lunch te gebruiken bij president Sukarno, die zich in het geheel niet met de kabinetsformatie heeft bemoeid en deze taak heeft overgelaten aan vice-president Hatta. BERLIJN (AFP/Reuter) De leden van de Oost-Duitse Volkskamer hebben eenstemmig hun vertrouwen uitgesproken in Karl Maron, die als minister van Bin nenlandse Zaken Willi Stoph opvolgt, die alleen nog vice-premier is. Het viel de aan wezigen op, dat de secretaris-generaal van de Oost-Duitse communistische partij, Walter Ulbricht, afwezig was en dat Stoph diens plaats innam. Tot dusver werd Ul- brichts plaats altijd opengelaten, wanneer de secretaris-generaal een vergadering van de Volkskamer niet bijwoonde. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in ons land is gisteren onder invloed gekomen van een boven Noord- Frankrijk gelegen storing. Deze breide zich in Noordelijke richting uit. De met de sto ring gepaard gaande onweersbuien bereik ten gistermiddag ons land, maar in Gro ningen, Friesland, Drente en een deel van Overijsel bleef het tot vanochtend nage noeg droog. De zwaarste regenal 38 mm. werd gemeld uit Volkel. Op het vliegveld Zuid- Limburg viel 21 mm. Het ziet er naar uit, dat de storing ook morgen het weer in ons land zal beheersen. De kans op buien blijft bestaan, vooral in de middag en avond. Van het Zuiden uit is een geleidelijke ver betering mogelijk. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand CX) "O'S O C tB Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genéve Zürich Locarno Berlijn Frankfort München Rome Ajaccio Mallorca onbewolkt licht bew. licht bew. regen motregen mist geheel bew. half bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. licht bew. geheel bew. onbewolkt mist zwaar bew. onweer licht bew. licht bew. windstil windstil NO 7 ONO 2 NNO 6 Z 2 windstil ZZW 1 windstil WNW 4 NNW 1 windstil windstil O 4 windstil ZZW 2 ONO 5 ONO 2 windstil SS rs r- <J> C cl C fc E& Z5 27 0 23 0 24 0 23 6 27 0,1 18 ij,* 18 3 23 1 23 9 23 0 20 13 19 5 17 8 25 0 25 1 23 6 27 29 27 0 33 1 Neerslag laatste 24 uur. coaxxoï>oco(xcccocccccccccccocccoa)ococ<x>ooooc)ocoooc)cx>oo ONVAST ZOMERWEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met opklaringen, maar ook enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind uit uiteenlo pende richtingen. Dezelfde temperatu ren als vandaag of iets hogere. 14 Augustus Zon op 5.22 uur, onder 20.10 uur. Maan op 1.01 uur, onder 17.55 uur. 15 Augustus Zon op 5.24 uur, onder 20.08 uur. Maan op 2.16 uur, onder 18.33 uur. Maanstanden 17 Aug. 20.58 uur: Nieuwe maan 25 Aug. 9.51 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 13 Augustus Hoog water: 10.48 en 23.27 uur. Laag water: 6 06 en 18.43 uur. Zondag 14 Augustus Hoog water: 12.16 en uur. Laag water: 7.34 en 20.15 uur. Maandag 15 Augustus Hoog water: 0.58 en 13.42 uur. Laag water: 9.02 en 21.38 uur. OOCJOOOCX>2CO^C<XCCCCOCCOCCOCCOiX>XXXCCC<XX>CCOOOOCCCOOCOI

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1