n.im Schrijver Thomas Mann overleden jjfON Internationaal spelevaren op het Noor der Buiten Spaarne met melk meer mans Niveauverschil Brand in acht woningen in Den Haag Logé's van Jan Gijzen aan de riemen Offenbachs Barcarolle klinkt ook goed in het riet voor de Slokop ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1955 3 Huid uitslag In ballingschap Heringa Wuthrich Vuur ontstaan door verfbranders Zijn laatste werken Baby's huidje altijd gaaf met BABYDERM POEDER Hoge waterstanden in de Biesbosch Kamerlid vraagt opschor ting verhoging der N.S.-tarieven Inbraak in Castricums station Beneluxgezantschappen worden ambassades „Fedela" mag Egyptische havens aanlopen Franse tour de force Italiaanse zang Engels grapje Chinese nies Nadat ia een vorige beschouwing samen vattend gewezen werd1 op een aantal on middellijk mogelijke maatregelen ter be veiliging van het verkeer, moge thans enigszins uitvoeriger op de afzonderlijke voorzieningen worden ingegaan. Vooropgesteld dient te worden, dat het voortdurende debat tussen de verschillen de categorieën weggebruikers over de schuldvraag der onveiligheid door zijn on vruchtbaarheid geleid heeft tot de conclu sie, dat er een buiten hun macht liggende factor meespeelt, die slechts door algemene reorganisatie van het verkeer kan worden uitgeschakeld. Wanneer men deze factor nader beschouwt, blijkt hij te bestaan uit diverse geledingen: de toestand van we gen en straten, de intensiteit van het ver keer, de graad van achteloosheid en onver antwoordelijkheid der verkeersparticipan- ten en de technisch verleidelijke mogelijk heden van de vervoermiddelen. Enige tijd geleden heeft de directeur der Duitse Volkswagenfabriek, professor Nord- hoff, verklaard dat de gezamenlijke auto industrie de aanleg van een modern we gennet zou moeten financieren, nu de overheid in gebreke blijft en de Duitse autowegen primitief en ouderwets laat. „Die wegen passen nog in de Middel eeuwen", zei Nordhoff en men mag die bewering overdreven vinden, een feit is het dat de wegenaanleg in het algemeen geen gelijke tred heeft gehouden met de voortgang der automobielproductie. De mo gelijkheden van een moderne auto passen niet meer op het soort weg, dat wij ken nen. De bereikbare snelheden, de afmetin gen en de bouw van een moderne auto ver eisen een revolutie in de wegenbouw, waarbij de reeds eerder aangestipte nood zakelijkheid tot scheiding van snel en langzaam verkeer en het op ongelijk niveau brengen van kruisingen en oversteekplaat sen dadelijk in het oog springt. Hiermee in verband zij opgemerkt, dat men in de toekomst onvermijdelijk zal moe ten streven naar groter niveauverschil tussen rijweg en voetpaden, tussen straatoppervlak en trottoir. In de steden zal men moeten overgaan tot het maken van een niveau verschil tussen rijbaan en voetgangerspad van tenminste een halve meter, waardoor het willekeurig oversteken zal worden bemoeilijkt en tegelijk het bij botsingen op de stoep verzeilen van onbestuurbaar ge worden auto's wordt voorkomen. Deze verzakking van de straat is tech nisch niet moeilijk, doch het gevolg zal zijn dat chauffeurs, die langs deze hoge stoepen parkeren, hun portieren aan de trottoirzijde niet meer kunnen openen. Deze moeilijk heid zou kunnen worden ondervangen door parkeerhavens in de trottoirs uit te sparen inhammen dus, die ruimte voor het openen der portieren geven. De voetganger zal op zijn hogere trottoir verplicht zijn de beveiligde en met enkele treden naar de straat afdalende oversteek plaatsen op te zoeken, als hij naar de an dere kant wil. De grotere veiligheid, die hierdoor wordt verkregen, wordt bei-eikt met opoffering van het comfort dat men overal en bij ingeving de straat over kan, doch dit laatste is juist de oorzaak van talloze ongelukken. Verzonken straten geven bovendien de mogelijkheid, om oversteekgelegenheden in de vorm van bruggen te construeren waardoor de scheiding tussen voetganger en snelverkeer volledig zou zijn en het snelverkeer bovendien niet belemmerd be hoeft te worden door oversteekstoplichten. Dit is een toekomstbeeld, doch allerminst een utopie. Aangezien de wegen- en stra tenaanleg in tientallen jaren geen noemens waardige verandering heeft ondergaan en dus hopeloos verouderd moet worden ge noemd, zijn grote en soms verrassende wij zigingen in de techniek ervan niet alleen noodzakelijk, maar ook onvermijdelijk. Het probleem, dat conservatisme op dit gebied heeft veroorzaakt, kan slechts door naar verhouding even sterke progressiviteit wor den opgelost. Dat de overheid nog steeds een weifel achtig en tweeslachtig beleid in de ver- keerskwestie voert, moge blijken uit het feit dat zij enerzijds verklaart geen oplos sing voor het overstelpende vraagstuk der toenemende aantallen bromfietsen te kun nen vinden, doch anderzijds de wegenbe lasting voor dit voertuig afschaft, daarmee het onoplosbare en dodelijke probleem nog verergerend. Regeren is vooruitzien en hoe moeilijk blijkt het vaak voor regeerders, zich een ogenblik uit traditie en sleur los te worste len om metterdaad toekomstige problemen krachtig te bestrijden. J. L. ADVERTENTIE Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep in de poriün door, doodt de ziek tekiemen e.\ geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOP BALSEM ZEEP De wereldberoemde schrijver Thomas Mann is Vrijdagavond op tachtigjarige leeftijd in Zürich overleden in het kan tonale ziekenhuis, waarin hij op 23 Juli was opgenomen. Hij leed aan thrombose. Men zal zich herinneren, dat hij verleden maand wegens een peesontsteking zijn va- cantie in Noordwijk aan Zee moest afbre ken en zich op doktersadvies per vliegtuig naar Zwitserland liet vervoeren. Veertien dagen geleden had men een verbetering in zijn toestand geconstateerd en mocht hij korte tijd het bed verlaten. Vrijdag trad plotseling een verslechtering in. Zijn echt genote, zijn dochter Erika en één van zijn zoons waren aan zijn sterfbed aanwezig. Het stoffelijk overschot zal ter aarde wor den besteld op de begraafplaats van het stadje Kilchberg aan de oever van het Meer van Zürich, waar hy sinds April woonde. Op negentienjarige leeftijd had Mann zijn schoolopleiding volbracht en ging hij werken bij een verzekeringsmaatschappij. Hij deed dit echter zoals men in zijn autobiografie kan lezen met het woord „tijdelijk" in zijn hart. Kort nadien begon nen zijn eerste korte verhalen in Duitse tijdschriften te verschijnen. Mann voelde zich door het succes hiervan voldoende ge sterkt om zijn betrekking op te zeggen. Hij ging naar Rome, waar hij een jaar lang ronddoolde zonder te schrijven. Daarna be gon hij aan zijn eerste roman: „Budden- brooks" van 1901, de geschiedenis van een rijke familie in Lübeck, de stad waar hij zijn jeugd doorbracht. De eerste editie van duizend exemplaren wekte geen sensatie, maar werd in de loop van het jaar toch uitverkocht. Daarna verscheen er een goed kopere uitgave van deze eersteling, waar voor de belangstelling snel groeide. Alleen in Duitsland werden er meer dan een mil- lioen exemplaren van gekocht. Het is een van de meest gelezen romans van deze eeuw geworden en gebleven. In geheel Europa en Amerika was zijn naam op slag gevestigd. In 1905 trad hij in het huwelijk met Ka- tja Pringsheim, de dochter van een profes sor, die aan de universiteit van München doceerde. In militaire dienst is hij slechts enkele maanden geweest. Hij werd onge schikt verklaard. Het idee voor „Der Zau- berberg" deed hij op in een sanatorium, waar hij in 1912 verscheidene weken met zijn vrouw doorbracht. Het boek verscheen in 1924. Het is, evenals enkele andere pro zateksten van Thomas Mann, door onze medewerker C. J. E. Dinaux in het Neder lands vertaald. In 1936 begon hij, die men wel „de laatste grote Europeaan" en „de erfgenaam van Goethe" heeft genoemd, een serie boeken over de Oud-Testamentische figuur Jozef te publiceren. Uit zijn Duitse periode dateren verder ondermeer de ro man „Koninklijke Hoogheid" (onlangs ver filmd) en de novellen „Tristan" en „De dood in Venetië" (dezer dagen in nieuwe vertaling van Alfred Kossman in de Sala manderreeks van Em. Querido versche nen). In 1929 werd Thomas Mann met de No belprijs voor letterkunde onderscheiden. Maar als een schaduw over zijn roem hing het gevaar van het opkomende nationaal- socialisme, waartegen hij zich keerde in vele redevoeringen en artikelen. Hij waar schuwde de Duitse jeugd voor de bedrie- gelijke voorspiegelingen van Adolf Hitler en voor de dreigende massabegoocheling. Kort nadat Hitier aan de macht was geko men, in 1933, bracht hij een korte vacan- tie in Zwitserland door. Zijn vrienden ga ven hem telefonisch de raad in het buiten land te blijven en daarmede begon zijn ballingschap, die tot na de tweede wereld oorlog zou duren. In 1936, nadat hij buiten de grenzen was begonnen te appelleren aan het wereldgeweten, werd hem bij decreet van de toenmalige minister van Binnen landse Zaken, dr. Wilhelm Frick, zijn staatsburgerschap ontnomen, daar hij „de belangen van Duitsland geschaad" zou heb ben. Zijn huis nabij München en zijn be zittingen werden verbeurd verklaard. In 1938 ging hij naar de Verenigde Staten, waar de universiteit van Princetown hem een leerstoel aanbood. In 1939 werd hij ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS In een blok van acht woningen aan de Winterweg in Den Haag brak Vrijdag avond om zes uur een brand uit, die ont staan is door verfbranders welke schilders in de loop van dag dag gebruikt hadden. Reeds vroeg in de middag ontstond daar door een klein vuurtje, dat met enige em mers water geblust werd. De brand ontstond om 6 uur in een van de huizen. Het vuur sloeg langs de daken over naar de andere huizen. De brandweer, die met groot materiaal uitrukte, beklom de daken en sneed de asfaltbedekking weg. De platte daken van alle acht woningen, gemeentelijke contrölewoningen, verbrand den echter alle. Door het neergutsende bluswater ontstond in de woningen grote waterschade. Om kwart over zeven was de brandweer het vuur meester. De huizen werden alle bewoond door grote gezinnen, die in woningen in de om geving onderdak gevonden hebben. Het uit de huizen gesleepte en op straat gewor pen huisraad is in een naburige school opgeslagen. Thomas Mann Amerikaans staatsburger en kort nadien vestigde hij zich nabij Los Angeles in Ca- lifornië. In Amerika, waar hij gedurende de oor log vele keren via de radio tot het Duitse volk heeft gesproken, zijn „Dr. Faustus" en „Der Erwahlte" verschenen, benevens „Lotte in Weimar" (het boek over Goethe, dat hij al in zijn jeugd had willen schrij ven). In 1942 trad hij in dienst van de bi bliotheek van het Amerikaanse Congres als adviseur voor Duitse litteratuur. Thomas Mann had de gave zich voortreffe lijk te kunnen concentreren, in welke om geving dan ook. Hij schreef echter zeer langzaam, doorgaans niet meer dan enkele pagina's per dag en altijd in schoolschrif ten. In 1949 betrad hij voor het eerst weer de Duitse bodem om de Goetheprijs van Frankfurt en het ereburgerschap van Wei- mar (in Oost-Duitsland) in ontvangst te nemen. Hij koos zich een woning in Erlen- bach in Zwitserland, waar hij op 6 Juni zijn tachtigste verjaardag heeft gevierd. Uit alle delen van de wereld bereikten hem talloze gelukwensen. In het laatste Holland Festival heeft hij twee lezingen over Schiller gehouden. Drie jaar geleden kwa men „Die Betrogene" en „Die Bekennt- nisse des Hochstaplers Felix Krull" van de pers als zijn laatste grote werken. Hij mag zichzelf dan als een „kroniekschrijver en analyticus der decadentie" hebben be schouwd, men zal hem vooral blijven waarderen als de grote verdediger van de menselijke waardigheid. Deze kwaliteit is door talrijke onderscheidingen bevestigd, behalve de reeds genoemde nog het ridder- ADVERTENTIE Kamerlid vraagt maatregelen Het lid van de Tweede Kamer de heer Van Meel heeft aan de minister van Ver keer en Waterstaat vragen gesteld over het feit dat ten gevolge van de hoge water stand in de nacht van 8 op 9 Augustus opnieuw dijken van polders in de Brabant se Biesbosch zijn doorgebroken, waardoor enkele honderden hectaren landbouwgrond onder water zijn gelopen. De heer Van Meel vraagt onder meer of deze herhaaldelijk voorkomende hoge wa terstanden in de Biesbosch niet het gevolg zijn van de drastische inperking van het boezemgebied van de Biesbosch door de in poldering van de Zuid-Hollandse Biesbosch en de Hamse Polders. Hij vreest nog veel ernstiger gevolgen van onverhoopte na jaarsstormen met nog aanzienlijk hogere waterstanden. Tenslotte vraagt de heer Van Meel wat er, indien de polders in de Biesbosch meer dan normale risico's gedu rende het komende storm- en hoogwater seizoen te vrezen hebben, dient te geschie den om verdere verdrinking van deze pol ders met het daarmee gepaard gaande ge heel of gedeeltelijk verlies van uitstekende landbouwgrond en aanzienlijke verliezen voor de agrarische productie in dat gebied te vooi-komen. Het Tweede Kamerlid de heer Haken (C.P.N.) heeft de minister van Verkeer en Waterstaat en van Economische Zaken vragen gesteld over de op 1 September ingaande verhoging der tarieven van het reizigersvervoer door de Nederlandsche Spoorwegen. De heer Haken vraagt hoe deze maat regel in overeenstemming te brengen is met de door de minister van Economische Zaken in het parlement gedane mededeling dat het streven van de regering, in het bij zonder van de minister van Economische Zaken, er op gericht is de prijzen te sta biliseren en nieuwe prijsverhogingen tegen te gaan. Daar volgens de vragensteller prijsver hoging voor personenvervoer bij de Ne derlandsche Spoorwegen vérstrekkende gevolgen kan hebben voor de gehele loon- en prijspolitiek, verzoekt hij de aangekon digde prijsverhoging te doen opschorten totdat de Tweede Kamer zich over deze maatregel en zijn gevolgen voor het loon- en prijsbeleid heeft kunnen beraden. ADVERTENTIE kruis van het Legioen van Eer en eredocto raten van Duitse, Amerikaanse en Engel se universiteiten. Koningin Juliana be noemde hem anderhalve maand geleden tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Thomas Mann sloot zich in 1949 aan bij een groep Amerikaanse persoonlijkheden, die het verbod van de atoombom eiste. In de aula van de Amsterdamse universiteit verklaarde hij op 1 Juli van dit jaar: „Woe de, angst, bijgeloof, haat en panische ver schrikkingen beheersen vandaag een mens heid, die zich verstout in de kosmische ruimte strategische bases te willen aanleg gen en die zo vermetel is de kracht van de zon te willen gebruiken voor vernietigende wapens. Wij moeten aan Schillers woorden gehoorzamen en een betere wereld bou wen, betere begrippen scheppen en zuivere principes volgen als wij de ondergang wil len ontgaan". Bij de uitreiking van de Goetheprijs, de hoogste Duitse letterkundige onderschei ding, in 1949 zei Thomas Mann onder meer: „De mensheid maakt thans een die pe crisis door, doch ik geloof, dat uit de pijnen en de smart van deze overgangspe riode een nieuw humanisme en een nieuw solidariteitsgevoel geboren zullen worden. In de gehele wereld zoekt men op verschil lende manieren tot een nieuw maatschap pelijk besef te komen. Doch in weerwil van de verschillen in methodes moet men overal erkennen dat zekere waarden, waarvoor de mensheid hard heeft gestre den, zoals de vrijheid, de rechten en de waardigheid van de enkeling, niet mogen verdwijnen". Brandkast geforceerd, fiets verdwenen In de nacht van Vrijdag op Zaterdag tussen 1 en 4 uur ongeveer is ingebroken in het Castricumse station. Het geval werd 's morgens vroeg ontdekt door een employé van de N.S., die de brandkast niet open kon krijgen. Later bleek de politie, dat onbe kenden geprobeerd hebben het slot te for ceren. Een onderzoek, waarbij een speurhond werd ingeschakeld, heeft tot nu toe niets opgeleverd. Er wordt een fiets, die klaar stond voor verzending, vermist, maar van morgen kon men nog niet nagaan, of er uit de brandkast ook wat wordt vermist: het wachten was op een deskundige, die de deur open zou kunnen krijgen. De onbekende dader heeft zich toegang verschaft door een deur open te breken, werd bak I uit Den Haag. Tweede in deze wedstrijd was Arnhem, derde IJmuiden en vierde Gouda. De nauwe betrekkingen die Luxemburg, België en Nederland verbinden, hebben de regeringen dezer landen doen besluiten de gezantschappen van België en Nederland te Luxemburg en de gezantschappen van Luxemburg te Brussel en 's-Gravenhage tot ambassades te verheffen. Een woordvoerder van de Egyptische regering heeft verklaard dat het Neder landse schip „Fedala" in de toekomst Egyptische havens mag aanlopen, maar dat het daar geen levensmiddelen of an dere voorraden aan boord zal mogen ne men. Deze verklaring werd afgelegd naar aan leiding van een Israëlisch protest tegen de aanhouding van dit Nederlandse schip op 8 Juli, toen de „Fedala" op weg was van Eritrea naar Haifa. De havenautoriteiten van Port Said hebben bij die gelegenheid een auto, welke aan boord was, in beslag genomen als contrabande. Het schip mocht daarna zijn reis naar Israel, waarheen het een lading vlees bracht, voortzetten. ADVERTENTIE WaARNE SAhoekDamdr. HAARLEM TEl.15758 „IK KAN HEUS NIET MEE.." verzucht vader De Blé- court, die glimmend van bedrijvigheid zijn gasten zit in te schrijven achter het loket van de jeugdherberg Jan Gij zen, „rijdt u maar vast met hen mee naar Spaarndam. Verzeihung Sie bleiben nur diese Nacht? (tot een koppel Duitse trekkers, dat hijgend als cavaleriepaarden voor hem staat) .ja bij dat jongetje met z'n vinger in de dijk, .ein Augenblick. daar verhuren ze bootjes. Laat die lui met die fietsen vast vooruitgaan, dan kunnen die. no, no, at your right hand (tot een Schot, die niet weet waar hij met zijn bagage heen moet) .dan varen die jullie vast tegemoet.Woher, sagst du? Danke schön.nee men sen, ik kan echt niet mee, ik heb het veel te druk Alsof wij dat nog niet hadden gezien. Wij wringen ons los uit de drom pas aangekomen trekkers en de avondlucht prikkelt ons tot een beslissing: een stel Engelsen, Italianen, Duitsers en Bel gen gaat ons voor naar Spaarndam. Zij zijn op fietsen en mans genoeg om daar te vragen waar de jongen met zijn vinger in de dijk is, een evenement, dat zij met grote belang stelling tegemoet zien. De Fransen uit Tunis naderen te voet en worden door de eerstgenoemden halverwege de Spaarn- dammerdijk met de roeiboten tegemoetgevaren. Bon. Daar gaan we dan maar. Inmiddels heeft Simone Guez, die haar mooie ogen door middel van een zonnebril aan het publiek onttrekt, mijn fiets bestegen om ons een eindweegs vooruit te rijden, maar na enige ogenblikken van grote spanning en luid hulpgeroep komt zij op een grasperk tot stilstand: zij heeft de terugtraprem op dit rijwiel niet tijdig opgemerkt. NEEM PER MAN DRIEKWART KAN Publicatie Nederlands Zulvelbureau, 's Grovenhoge 26 „DE KINDEREN spelen, hier gewoon door als het regent", rapporteert Simone vervolgens, „toen we hier kwamen óók. Daar zijn zij zeker aan gewend". En dan kan men natuurlijk tegenwerpen, dat wij dit jaar juist zo'n mooie zomer hebben, dat wist de regen van gisteren niet uit toen zij hier aankwamen. Maar omdat er toch iet£ lelijks iit in het zwartmaken van eigen weersomstandigheden tegenover de vreemdeling vooral onder stralende he mel heb ik er aan toegevoegd, dat de kinderen en ook veel volwassenen hier voor de afwisseling wel plezier hebben in wat regen. Dit vertedert de Fransen .in hoge mate. Hun groepsleider, de eerwaar de heer Graff, president van de synode der Eglise Reformé in Tunis, veronderstelt, dat wij voor onze landbouw en onze sier teelt op gezette tijden ook wel enige regen nodig zullen hebben. Voorzover er iets van zijn waardigheid mocht worden weggeno men door zijn korte broek, wordt dat weer hersteld door de lange jas, die hij over het geheel draagt. Bij het vooral voor buitenlanders enerverende oversteken van de Rijksstraat weg onderbreekt hij het gesprek over de wisselbouw in Tunesië en op de Spaarn- dammerweg hebben wij het al over Bour- guiba en de nationalisten van de Neo Des tour. De hengelaars tussen het riet kijken een beetje wantrouwig op bij het passeren van onze luidruchtige groep, het schijnt hier nogal gehorig te zijn voor de vissen. EEN CHAOTISCH manoeuinerend smal deel van roeibootjes is ons inmiddels tege moetgevaren en steekt nodigend de boegen in het riet. De Fransen kunnen embarke ren. Zij kijken een beetje bekommerd naar het kleine blikken busje, dat op de bodem heen en weer rolt, en waarvan medege deeld wordt, dat het dient tot het verivij- deren van binnenkomend water. Pasteur Graff komt in een bootje terecht waarin een jongeman met „Texas" op zijn broek, maar een duidelijk Vlaamse spraak de rie men hanteert. De geestelijke gaat zóver naar rechts zitten, dat de Belg zijn linker spaan nauwelijks meer in het water kan krijgen en constateert vervolgens, dat wij van de koers afwijken. Wij houden aan op de silhouet van de molen „De Slokop" aan de overkant maar ons huikje begint ach ter te raken op het convooi. De predikant biedt zijn persoonlijke inspanningen aan om de achterstand in te lopen. Maar deze inspanningen kunnen er slechts toe leiden, dat wij even later met de boeg in tegen overgestelde richting liggen, hetgeen hij niet zonder trots een „tour de force" noemt. Dan neemt Hubert Moulin de riemen over zodat hij het gesprek over de Mo hammedaanse traditie in Tunis kan her vatten. Ik zou daar nog heel wat van op gestoken hebben als ik niet even later bij |g|| rp- mggaaa'ym'v.—v-r;' De embarkatie te Spaarndam. Tioee zojuist te water gelaten Italianen, Paolo en Odino onderzoeken de mogelijkheid van het aan weerszijden gelijktijdig in het water steken der spanen. De op het water staande autoband baarde veel opzien maar blijkt bij nader inzien stevig aan een meerpaal te zijn vastgehecht. De weerspiegeling van deze autoband in het water werd door velen surrealistisch genoemd. zig is „Mister Echo" van de B.B.C. Home- Service te imiteren. Ondertussen slaat hij af en toe met een roeispaan in het water, zodat wij nog vorderen ook. Bij de Slokop willen zij allemaal aan wal, vooral de Italianen Odino en Paolo en de Engelse meisjes, die de molen van bin nen wensen te zien. Maar zij geven spon taan hun wens op na de kalme mededeling van de molenaar, dat er kindertjes in de molen slapen. Terwijl de bootjes dicht op een tussen het riet wiegelen worden wij al lemaal een beetje sentimenteel, wij zitten met grote ogen verschillende richtingen uit te staren, de één naar de contouren van Haarlem, de ander naar de molen, weer een ander naar de koeien, die een beetje vervagen achter de rondwarende nevel slierten van de polder en verscheidenen naar het rode lichtje van een voorbijtok- kerend motorbootje. En dan moet het na tuurlijk juist Odino zijn, die met de Bar carolle van Offenbach op de proppen komt. Hij heeft meteen een internationaal ac compagnement van „pling-pling"-zangers. Deze min of meer serene ogenblikken worden ineens afgebroken door een over val van de Fransen, die uit verscheidene boten een roeispaan wegkapen en onder vreemde kreten verdwijnen achter het hen een Mohammedaan in de boot had geze ten, die er de voorkeur aan gaf over de koeien en de kaas te spreken. HET WAS MOHAMED Samuri Alif, een student uit Malakka, die evenals zijn met gezel van Chinese afkomst, Lau Hut Yee, bijzonder veel zorg besteedt aan zijn blau we Engelse blazer. Ik ben uitgewisseld voor een jonge Gentenaar, die zijn metge zel in de boot van pasteur Graff ontdekte en graag wilde overstappen. Recht tegen over Samuri en mij rijst de hoge gestalte van Michael J. Saxby op, chemisch student te Londen, die onder toejuichingen van zijn meisje Barbara op de achterbank be- nagehoosde water. Velen moeten nu roeien met de armen, die zij hebben, maar Mi chael heeft zijn beide spanen nog en zet de achtervolging in onder escorte van twee andere bootjes met Duitsers en Belgen. M. Ie pasteur Graff vuurt vergeefs zijn pi raten aan: spoedig zijn zij door Michael en de anderen overmeesterd en zij worden ge dwongen, de spanen terug te brengen naar de ontredderd rondspatterende rest van het smaldeel. OP DE TERUGWEG naar het haventje zegt Barbara (uit Blackpool) die als een achterstevoren geplaatst boegbeeldje te genover ons zit, peinzend: „Vich vay to the vindmill?" Dan houdt ze zich geschrok ken in en Michael geneert zich een beetje omdat dit de manier schijnt te zijn waarop de Engelsen zich vermaken met de Hol landse uitspraak van de Engelse „w". En Barbara bekent dat haar vader haar vóór haar vertrek naar Nederland heeft gezegd: dan moet je aan de eerste de beste Hol lander vragen: „Vich vay to the vindmill?" Michael heeft de volgende manier om een gesprek tussen Hollanders weer te geven: „odelodelodelodelodelodel", hetgeen toch wel een zeer oppervlakkige weergave van het Nederlands genoemd moet worden. Hij beseft dat zelf ook wel en gaat daarom wat losse, vriendelijke opmerkingen maken over het Hollandse polderlandschap, ten einde de zaak weer in balans te krijgen. En Barbara geeft een voortreffelijke imi tatie van het Amerikaans om aan te to nen, dat men zich met alle talen wel kan vermaken. Hatssssjiü! zegt plotseling Lau Hut Yee, die tot nu toe lachend heeft gezwegen. Het is een geweldige ervaring, Chinezen te ho ren niezen: de boot schudt er een beetje van. „Dit betekent voor Nederlanders drie dagen mooi weer", zeg ik om hem gerust te stellen. „En het betekent in het Engels dat er iemand aan je zit te denken", voegt Bar bara er minzaam lachend aan toe. „Wat moet ik er nu van geloven", vraagt Lau Hut Yee een beetje ontredderd, „want voor ons, Chinezen, betekent het dat er achter onze rug over ons gepraat wordt VAN DE TERUGTOCHT naar de Jeugd herberg Jan Gij zen moet nog vermeld worden, dat Michael met de Italiaan Paolo achtex-op op een groep Duitsers is inge reden, die hij per se rechts in de bei-m van de Spaarndammerweg wilde passeren. Hij moet nog wat aan het rechtse verkeer in ons land wennen. Morgen zijn vele van deze trekkers al weer op weg naar Duitsland, Denemarken of Zwitserland. Zij zullen nog een hele boel van Europa zien, deze Italianen, Ma- leiers, Britten, Canadezen, Tunesiërs, Duit sers en Belgen. Zij zullen ook weer een he leboel vergeten omdat tenslotte je hoofd nog minder ruimte biedt dan je rugzak. Maar dit spelevaren in de schemering op het witglinsterende water van het Spaarne, met de Bavo in de verte en de Slokop vlak bij, dit waarschijnlijk niet.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5