„SUOMI" na twee overwinningen en een heerlijke week op Velsen aan Paul Citroen's werken morgenmiddag in het Hoogoven-restaurant te bekijken De sla is vaak onverkoopbaar op de veilingen van Kennemerland HOE MOBBELTJE' De Pseudo- Echtgenote TAXI NODIG? De strijd om de Bevrijdingsbeker EEN LESJE KREEG Zweedse estafette ging bijna verloren door „elastiek-problemen" Voor Kinheim en IEV kan het spel beginnen Heeft U iets te verzenden Belangwekkende expositie over voorvechter der revolutie Veel groente draait door Groot klaverjastournooi voor TBC-bestrijding enKWF Wijk aan Zee Castncum Heemskerk Duitse havensleper en fabrieksboot in IJmuiden 4 Vanavond laat weer thuis BEL 5000 Parallel-klas voor de derde in Gomitéschool Vanavond op nieuwe „Rooswyk'- terreinen LIKDOORNS Feest in speeltuin Munnikenweide Streek-tournooi voor alle kaarters Lampionoptocht bood feestelijke aanblik Badgasten legden een kaartje Geen belangstelling voor verkoopmiddag Zondag, Maandag en Dinsdag Gastricummer kermis Burgerlijke Stand Heemskerk Nieuwe sleper kreeg machineschade Agenda voor Beverwijk FEUILLETON door MARY BURCHELL ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1955 Suomi heeft het opperbest gemaakt in Denemarken. Vele trips in de omgeving deden de Velsenaren van het frisse landschap en ook van Kopenhagen genieten. Speciaal het wereldbekende vermaakcentrum „Tivoli" in de Deense hoofdstad genoot veler be langstelling. Het is de meesten dan ook niet meegevallen, de tocht naar huis te moe ten aanvangen. De tweede sportieve ontmoeting die de Suomezen Woensdagavond hadden eindigde andermaal in een grote overwinning. Ditmaal ging het tegen de athletiekvereniging „Hjorten" Horsholm. De eindstand 90Vi56 Z2 in het voordeel van Suomi toonde overduidelijk het overwicht der Suomezen op hun tegenstanders aan. Vermochten de Denen op de sprintnum mers nog enige tegenstand te bieden, op de overige nummers was „Suomi" onbe twist de sterkste. „Pantalon'Mncident Het zeer spannende nummer Zweedse estafette leverde de sensatie van de dag. Nadat Bertus Berghuis op de 100 meter de volgende loper voor de 200 meter had aan getikt, lagen beide partijen ongeveer ge lijk. De derde man voor de 300 meter, Tjibbe Luttik kon het estafettestokje met een kleine voorsprong overnemen. Nadat deze ca. 100 meter had afgelegd kwam het pechduiveltje echter om de hoek kijken. Het elastiekje in zijn sportbroekje brak nl. en wilde Tjibbe Luttik niet tot de spotvo gel van de avond worden dan was hij wel genoodzaakt al lopende met één hand dit kledingstuk op te houden. Dit remde zijn snelheid dusdanig, dat Joop Smit voor de 400 meter met een flinke achterstand moest overnemen. Smit liep echter de race van zyn leven, en gaf zich volkomen. Het resultaat was dan ook, dat hij onder luid gejuich van het publiek zijn tegenstander op de streep wist te kloppen. Bij de dames was het Beb Koet, die op kogelstoten alle tegenstandsters met 9.33 meter de baas was, terwijl Els van Geyten- beek en Dinie Davidson hun meerderheid op de sprint en het nummer vèrspringen toonden. Ida Waasdorp werd met een sprong van 1.30 meter eerste op het num- met hoogspringen. De gedetailleerde uitslagen luiden als volgt: 100 meter heren: 1. J. Jacobsen (Hjorten) 11.5. 2. B. Berg huis (Suomi) 11.7. 3. H. B. Rasmüssen (Hjorten) 11.8. 4. G. Grapendaal (Suomi) 12.9. 400 meter heren: 1. B. H. Pedersen (H.) 52. 2. Joop Smit (S.) 52.1. 3. J. Jacobsen (H.) 54.1. 4. T. J. Luttik (S.) 55.9. 80 meter dames: 1. E. v. Geytenbeek (S.) 10.7. 2. T. Hom mes (S.) 11.1. 3. B. Flaga (H.) 11.2. 4. K. Nielssen (H.) 80 meter junioren: 1. P. Dekker (S.) 9.5. 2. H. Smits (S.) 10.4. 3. H. Pikkerson (H.) 10.7. 3000 meter heren: 1. J. Oosterman (S.) 9.02.0. 2. K. Koster (S.) 0.07.6. 3. S. Larsen (H.) 9.24.7. 800 meter junioren: 1. J. Christens (H.) 2.13.8. 2. J. E. Chris tiansen (H.) 2.17. 3. F. Busscher (S.) 2.19.1. Dames estafette: 4 x 100 meter. 1. Suomi 53.6. 2. Hjorten 60.2. Zweedse estafette heren: 1. Suomi 2.06.5. 2. Hjorten 2.06.6. Hoogspringen dames: 1. F. Waasdorp (S.) 130. 2. en 3. R. Cor- nelissen (S.) B. Flaga (H.) 125. 4. I. Jensen (H.) 120. Hoogspringen heren: 1. D. v. Zutphen (S.) 1.64. 2. J. Adelaar (S.) 1.60. 3. I. Andersen (H.) 1.55. 4. T. Han sen (H.) 1.50. Kogelstoten dames: 1. B. Koet (S.) 9.33. 2. I. Waasdorp (S.) 9.12. 3. I. Jensen (H.) 7.91. 4. E. Hansen (H.) 7.41. kogelstoten heren: 1. P. Koeten (S.) 11.59. 2. J. Adelaar (S.) 11.43. 3. A. Jensen (H.) 10.11. 4. H. Pedersen (H.) 9.78. Discuswerpen heren: 1. J. Smit (S.) 35.70. 2. A. Jensen (H.) 31.98. 3. P. Koeten (S.) 30.22. 4. L. P. Peder sen (H.) 28.90. ADVERTENTIE VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR DE NIEUWE FORD ANGLIA Het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Onderwijs te IJmuiden heeft de medewerking der gemeente verzocht voor de inrichting van een parallel-derde klasse in de onder zijn bestuur staande Gomitéschool. De inrichting van deze parallel-klasse is noodzakelijk door het grote aantal leer lingen voor het derde leerjaar. Vèrspringen dames: 1. E. v. Geytenbeek (S4.98. 2. D. Da vidson (S.) 4.62. 3. B. Flaga (H.) 4.42. 4. H. Rasmüssen (H.) 4.08. Vèrspringen heren: 1. T. Hansen (H.) 5.97. 2. W. Deenik (S.) 5.89. 3. I. Andersen (H.) 5.83. 4. B. Berghuis (S.) 5.54. Junioren B: 1. P. Dekker (S.) 5.84. 2. H. Smits (S.) 5.09. 3. H. Petterson (H.) 4.63. Huistoe Nadat de Velsenaren Donderdag een be zoek hadden gebracht aan de grootste bier brouwer die Denemarken rijk is, de „Carls' .ouwerij", en de rest van de dag do> „acht werd met het aanschaf fen van souvenirs, is gisteren de thuisreis aanvaard. Ditkeer over de Grote en Kleine Belt, waarna de reis werd vervolgd via Kollund bij de Duitse grens, waar in een jeugdherberg de nacht werd gepasseerd. Vanavond laat kan Suomi in Velsen terug zijn. Vanavond gaat voor de voetbalvereni gingen Kinheim en IEV dan eindelijk het ogenblik aanbreken, waarop deze clubs die al ruim tien jaar hebben gewacht op een nieuw voetbalveld, van de prachtige accom modatie in het nieuwe „Rooswijk"-sport- park gebruik kunnen maken. Kinheim en IEV beschikken over mooie grasvelden, die pas geschoren zijn en voorzien werden van keurig wit geschil derde doelpalen. Eveneens zijn de velden inmiddels al ge- krijt, zodat het nieuwe terrein nu pas echt een sportterrein is. Het kleedhuis aan de andere zijde van de Koningsweg tegenover het sportpark is ook gereed en dus kan het spel vanavond beginnen. Ne de officiële opening worden twee wedstrijden gespeeld tussen Kinheim en De Kennemers en tussen IEV en ADO '20, waarbij voorts een handbalwedstrijd in de pauze wordt gespeeld tussen dames van IEV en ADO uit Heemskerk. De opstellingen zijn: Kinheim: Th. Keirsgieter; A. Paap en J. Bierman; L. v. Hesselingen, W. Groeneveld en S. de Vries; A. Prinssen, J. v. d. Griend, P. Kramer, A. Eyke en N. Sluiter. IEV: H. Alkemade, J. v. d. Vlies en A. C. Leering; A. Leering, G. v. Berneveld en C. Schoot; H. Duin, J. Dekker, J. Schave- maker, W. Buur en P. Vink. ADVERTENTIE Dan belt U het beste even 5-4-7-7 Morgenmiddag tussen 2 en 4.30 uur, is in het restaurant van Walserij-Oost der Hoog ovens een tentoonstelling voor het publiek te zien, omvattende schilderyen en teke ningen van de even begaafde als veelzijdige kunstenaar Paul Citroen. Paul Citroen zou te karakteriseren zijn als een gestaag werker, die een benijdenswaardig aantal scheppingen op zijn naam heeft staan. Zijn onderwerpen vindt hy voornamelijk in het landschap, maar ook in de mens: landschappen, bloemen en portretten hebben hem vanouds getrokken. Door de overvloedige aanvoer kon men op de Beverwijkse groentemarkt deze «eek niet voor alle producten een afzet gebied vinden, waardoor enige duizenden kisten groente doordraaide. Vooral de sla bleef in grote partijen staan, een ver schijnsel dat zich in de vacantietijd de laat ste jaren meer voordeed. Voor de wei-verkochte sla werd van 3 tot 8 cent per krop betaald. Andijvie bleef ook onverkocht, terwijl er soms tot 12 cent per kilo voor werd betaald. De mindere sortering bloemkool bleef ook veelal staan en voor eerste kwaliteit werd tot 43 cent per stuk betaald. Bospeen was ook voor weinig geld te koop; boven de 18 cent per bos kwam er haast niets, ter wijl men voor de waspeen eveneens slecht kopers kon vinden, die meer gaven dan 15 cent voor de kilo. Beter ging het met de erwten, maar die zijn er dan ook weinig meer en er is tot f 1,12 per kilo betaald. De bonenprijzen hielden zich in vergelij king met andere veilingen uitstekend, maar Vrijdag zag men de sperciebonen toch van de 55 cent per kilo naar de 35 cent per kilo drukken. Snijbonen werden nog voor prijzen tus sen de 45 en 62 cent per kilo verkocht; tomaten liepen in prijs op tot 67 cent per kilo, voor de komkommers werd van 8 tot 26 cent per stuk betaald. Er is nog een ruim aanbod in bessen, die vlot en voor goede prijzen weggaan. Gladiolen toevloed Op de bloemenveiling zijn het nu de gladiolen die de hoofdrol spelen, al blijkt er een gevarieerd aanbod van diverse zo merbloemen. Hoewel de prijzen nu niet bepaald hoog zijn, kan men toch van een uiterst vlotte handel spreken, waarbij men voor enkele soorten de prijs dubbel In het getekende portret Citroen was nimmer voorstander van de richting om veel weg te laten is hij een ware mees ter. Zijn bloemcomposities zijn impressio nistisch; men moet ze van een afstand be zien en de vele kleuren geven, met de gaafheid van de totaal-impressie, de toe schouwer een blijde ontroering over de weelde van de natuur, gelijk met een die pe bewondering voor het kunnen van de maker. Het is een buitengewone vreugde dit werk, dat getuigd van een hoog artistiek niveau, zowel van een oogpunt van kun stenaarschap als van techniekbeheersing, in deze kleine, overzichtelijke collectie te mogen bezien. Tenslotte is Paul Citroen een dergenen, die in de revolutie der beeldende kunsten, begonnen in de eerste jaren van deze eeuw, niet is teruggevallen op oude waarden, zo als het velen zijner lotgenoten verging, maar hij vond een glorierijke eigen weg. Van zijn omvangrijk oeuvre zijn op deze tentoonstelling een dertigtal werken aan wezig: portret, landschap, bloemen, in zwart-wit en olieverf, die tezamen een in drukwekkend overzicht geven van Ci- troens veelzijdigheid en kunstenaarschap. Levensloop Hij werd in 1896 te Berlijn, uit Neder landse ouders geboren. Zijn opleiding ont ving hij aan de Kunstacademie van zijn ge boortestad en later te Weimar (Bauhaus). In het jaar 1927 vestigde hij zich in Ne derland. De nieuwe kunstschool richtte hij in 1934 te Amsterdam op en hij zag zich het volgende jaar benoemd tot docent aan de Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag, welke functie hij nu nog bekleedt. In het jaar 1950 verwierf hij een belangrij ke onderscheiding: de Marisprijs voor schilderkunst. Van zijn vele werken noe men wij: décors voor de Nederlandse Ope ra, de Zomerpostzegels 1949, en behalve uiteraard het omvangrijke oeuvre van schilderijen en tekeningen, talrijke boekil lustraties en -omslagen. Bovendien is hij de auteur van een reeks artikelen en boe ken over schilder- en tekenkunst. Bij de vernieuwing van het kunstonder wijs in ons land, heeft Citroen niet nagela ten zijn invloed uit te oefenen. Zo ver scheen van zijn hand bij Brusse in Rotter dam, het boekje: „Een tekenles De stip". Schilderijen en tekeningen van deze veel zijdige en begaafde kunstenaar zijn mor gen, Zondag, voor alle belangstellenden dus te zien in het restaurant van Walserij- Oost van de Hoogovens des middags tus sen 24.30 uur. ADVERTENTIE VERWU DfcRD MET WONDEROLIE Weg met onhandige likdoornringen en gevaar lijke scheermesje9. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pu'n weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijn stillende benzocal'ne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoorn middel van f. 1.35 bespaart U veel ellende. (60) De Beverwijker speeltuinvereniging „Munnikenweide" organiseert drie dagen lang, ter versterking van haar kas, een fancy-fair in de tuin aan de Zweedselaan, hoek Munnikenweg. Toen de voorzitter de heer C. Kuys Vrijdagavond de opening verrichtte was er reeds een grote belang stelling. Vooral in de eerste avonduren was de jeugd in grote getale aanwezig. De met feestverlichting getooide tuin biedt een ge zellige aanblik. Op het terrein zijn diverse attracties opgesteld als een grabbelton, rad van avontuur, een luchtkabelbaan en luchtschommels. Er is gelegenheid tot dan sen, waar de muziek wordt verzorgd door Reuver's band. Op deze eerste avond wa ren hier talrijke liefhebbers voor te vinden. Zaterdag- en Zondagavond en Zondag middag zal deze fancy-fair ongetwijfeld nog vele belangstellenden trekken. Heden Zaterdagmiddag wordt de voetbalstrijd om de Bevrydingsbeker op het hoofdterrein aan de kwekerslaan voortgezet. Voor de finale hebben zich ge klasseerd Waterloo en WIJ. Voor insiders staat het dus reeds bij voorbaat vast, dat de finalisten elkaar de beker fel zullen betwisten. Een tweede attractieve wedstrijd be looft de kamp tussen Terrasvogels en Vel sen om de derde en vierde prijs van het Bevrijdingstournooi te worden. Deze ont moeting wordt voor de finale gespeeld. Nou denk je misschien, dat het altijd maar goed ging met die kwajongensstreken, die Mobbeltje uithaalde. Maar wachtje zult zien, dat de kruik zolang te water gaat, tot-ie breekt! Dat zou Mobbeltje ook ondervindenKijk maar eens, hoe het verder ging. Toen Mobbeltje die middag weer naar school moest, had hij daar weinig zin in, want hij begreep wel, dat hij dan flink straf zou krijgen. Daarom ging hij maar doodgewoon op stap, de hei op En daar. naderde een marskramer met zijn zware kastje op de rug. En wat deed Mobbeltje? Die sloop achter de man aan, stak zijn hand in een laatje en greep een pepermuntstok! en dwars wil betalen. De gladiolen komen nu in een uitgebreid assortiment aan de veiling tegen prijzen, die van 9 tot 53 cent per bos varieren. Wat de zomerbloemen betreft: hier ziet men eveneens een grote variatie, waarbij de dahlia's een hoofdrol spelen. Soorten als Gerrie Hoek, Glorie van Heemstede en Kochelsee kwamen tot 45 cent per bos. Statice's varieerden van 29 tot 55 cent per bos, verder zijn er mom- bretia, floksen, afrikanen en asters die tot 37 cent per bos gingen, zinnia's en sege- tum's. Lelies halen tot 47 cent per tak, voor de rode lelie werd tot 65 cent per bos betaald. Bij de potplanten staan nu veel begonia's in diversen soorten. Zaterdagmiddag 10 September zullen er in het Veilinggebouw 't Centrum in de Koningsstraat te Beverwijk „slagen" val len. Het zullen echter slagen zyn voor een goed doel. Om half vijf namelijk wordt dan een groot klaverjastournooi gehouden ten bate van de tbc-bestryding en het Wilhelminafonds. Het bestuur van de Kennemerstaten- klaverjasclub „Ons Genoegen" heeft con tact gezocht met besturen van enkele an dere klaver jas verenigingen om aan het be gin van het nieuwe winterseizoen een open tournooi te organiseren. Alle klaver jas ver enigingen in de streek heeft men aange schreven om deel te nemen, terwijl tevens een beroep wordt gedaan op niet-club- spelers om eveneens met een tiental uit te komen. Het inschrijfgeld bedraagt f 0.50 per persoon. Met medewerking van velen is men erin geslaagd aan aardige prijzen voor het tournooi te komen. Tevens heeft men de zaalruimte gratis ter beschikking gekregen. Wanneer dit tournooi achter de rug is, hoopt men er een Septembertraditie van te maken, in navolging van een dergelijke manifestatie in Aalsmeer, waar vorig jaar een 2000 klaverjassers ten bate van een goed doel de kaarten hebben geschud. De inschrijving staat open tot 15 Augus tus. Men gelieve zich op te geven oij een der volgende adressen: W. Wissink, Laan van Kanaan 48, Beverwijk; P. de Man, Berkenlaan 20, Beverwijk; E. Kooyman, Noorderlaan 42, Beverwijk; W. Bemer, Moensstraat 34, Beverwijk; J. Beentjes, Kuikensweg 79, Beverwijk; J. Smit, Cor- verslaan 57, Velsen-Noord en G. Edel, Wes terlaan 97, Beverwijk. De door de WV van de badplaats geor ganiseerde lampionsoptocht voor kinderen is uitstekend geslaagd. Enige honderden kinderen hebben, voorafgegaan door het Wijk aan Zeese fanfarecorps „Arion" een rondgang door het dorp gemaakt. Het ge heel bood een feestelijke aanblik. Filmavond voor Herv. Gemeente Filmavond voor Op Woensdag 17 Augustus wordt een filmavond gegeven voor de Ned. Her vormde Gemeente te Wijk aan Zee. De te vertonen rolprent zal nog nader worden bekend gemaakt. Speciaal voor de badgasten heeft de bridgeclub „Wijk aan Zee" in café „De Zon" een drive gehouden, die als volgt eindigde. Groep I: 1. Nathans-Zandbergen; 2. Heidstra-Rozeboom; 3. Kuys-Tervoort; 4. Boom-Pirovano; 5. dames Van Son- Dobber. Groep II: 1. Schuyt-Holland; 2. de heer en mevrouw Zwaan; 3. mevrouw Bol- Handgraaf; 4. Wersch-Kroon; 5. Duin- meyer-Grapendaal. Groep III: 1. de heer en mevrouw Ger- tenbach; 2. de heer en mevrouw Hogen- birk; 3. de heer en mevrouw De Graaff; 4. Bol-Doeve; 5. mevrouw Nathans-Schaafs- ma. De tweede verkoopmiddag van de Her vormde Vrouwenvereniging „Bid en Werk" te Wijk aan Zee is als gevolg van het mooie weer niet zo geslaagd als de orga nisatrices dat zouden wensen. De belangstelling was slechts klein en er werd zeer weinig verkocht, zodat vele mooie handwerkjes tot een volgende keer bewaard moeten blijven. Agenda voor Heemskerk Marquette-theater: Zaterdag en Zondag 20 uur: „De gevangene van Zenda". Het is de hele week aan de Castricummer Brink een drukte van belang geweest. Ker misexploitanten kwamen van heinde en verre om hier hun wagens te zetten en de tenten op te slaan van hun attracties, want Zondagmiddag om 4 uur begint de jaar lijkse kermis, welke tot Dinsdag zal duren. De Castricumse jeugd heeft deze week ge bruikt om de spullebazen, waar mogelijk een handje te helpen. Soms van de wal in de sloot. De dienst Gemeente Werken heeft dit keer geen halve maatregelen genomen, verleden jaar kon het personeel van deze dienst kort voordat de kermis op De Brink eèn aanvang nam, het terrein met zand ophogen, omdat de regen De Brink bijkans onbegaanbaar had gemaakt. Nu heeft men het plein voorzien van een klinkerbestra ting in fraaie motieven, een verbetering, die niet alleen door de spullebazen maar ook door de inwoners wordt toegejuicht. De groenteveiling in Castricum Voor de door hen aangevoerde groente kregen de Kennemer tuinders Vrijdag in Castricum de volgende prijzen: rode bes sen f 1.35f2, kruisbessen f 1.05f2.25, sperciebonen 33-38, snijbonen 5080, tuinbonen 2043, doperwten 4070, ca- pucijners 6080, sla 37, komkommers 1224, soepgroente 59, kroten 911, bospeen 1823, waspeen 1014, pronkbo- nen 4049. Agenda voor Castricum „Corso"-theater: Zaterdag en Zondag 19.15 en 21.30 uur: „Drie matrozen in Parijs". Maandag 19.15 en 21.30 uur: „Tarzans avonturen". Dinsdag 19.15 en 21.30 uur, Woensdag en Donderdag 20 uur: „Ik zoek mijn kind". Van Zaterdag tot en met Donderdag (Matinee): „Sjors van de rebellenclub". Scheepswerktuigkundige Voor het diploma scheepswerktuigkun dige slaagde te 's-Gravenhage de heer H. Beentjes uit Heemskerk. Gemeentehuis Maandag gesloten Het gemeentehuis van Heemskerk zal op Maandag 15 Augutus gesloten zijn. Uitslui tend voor het doen van aangifte van ge boorte of overlijden bestaat gelegenheid van 9-10 uur 's morgens. GEBOREN: Huibert C„ z. van H. Dekker en G. Schipper; Renatus C. G., z. van J. G. Smulders en A. M. T. Driehuis; Simon G. O., z. van G. Postma en A. S. de Boer; Maria J. E., d. van M. J. Nieuwenhuizen en E. A. M. S. Peekei; Theodoras P. M., z. van N. C. M. van Noort en M. Th. Bleeker; Dick, z. van A. J. van Zyl en P. Kornaat. GEHUWD: B. E. de Jong en M. P. Droomers. Bij de middensluis hebben twee Duitse gasten ligplaats gekozen in de haven van IJmuiden. Het zijn de voor India bestemde havensleper „Rukmani" en de rivierboot „Lovoa", die naar een Afrikaanse hout plantage onderweg is, nadat zij in Ham burg werden afgebouwd. Daar de „Rukmani" enige malen ma chinemankementen vertoonde, besloot de kapitein IJmuiden binnen te vallen met de kleinere, platboomde Lovoa achter zich aan. Bij de machinefabriek IJmuiden is men aan de reparatie begonnen, maar doordat er enige onderdelen uit Hamburg moeten komen, die pas vanmorgen in IJmuiden konden zijn, kwam er wat vertraging in het herstel. De „Rukmani" zal zo spoedig mogelijk naar het Zuiden doorvaren om bij Gibral tar alleen de reis voort te zetten naar Ka rachi; de Lovoa gaat naar Lagos aan Afrika's Oostkust, waar zij als rivierboot gebruikt zal worden in dienst van een plan tage-onderneming. ZATERDAG 13 AUGUSTUS Bioscopen Luxor-theater, 19 en 21.15 'uur: „Fer- nandel als Ali-Baba. Kennemer-theater, 19 en 21.15 uur: „Be stemming Mars". W. B.-theater, 20 uur: „Karavaan". Speeltuin Munnikenweide: Fancy-fair. ZONDAG 14 AUGUSTUS Bioscopen Luxor-theater, 14.30 uur: „Zigeunerprin ses; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Fernandel als Ali Baba. Kennemer-theater, 14.30, 16.30, 19 en 21.15 uur: Bestemming Mars. W.B.-theater: 2.30 uur: Texas-trouba- dours; 16.30 en 20 uur: Karavaan. Speeltuin Munnikenweide: Fancy-fair. (10) (vertaald uit het Engels) „Luister eens, Patricia", barstte hij ten slotte uit, ,,'t is natuurlijk niét waar, dat er niéts veranderd is. Dat hele plan van ons is thans veel gecompliceerder en ge vaarlijker, nu mijn moeder beter gaat worden. Ik voel, dat ik je moet vragen, of je er niet de voorkeur aan geeft je terug te trekken „Wat? Deze vertoning niet door laten gaan?" Hij knikte. „Maar dat kan toch niet, Michael!" Zijn naam kwam thans heel vlot over haar lippen. „Dat kunnen we toch niet doen! We zijn al té ver gegaan!" „Nee, dat is niet waar. Alleen Susan heeft je nog maar gezien. Begrijp je hij fronste weer als mijn moeder niet. ehsterft, dan zal er een ogenblik komen, waarop ik haar een en ander zal kunnen uitleggen." „Goed, dat zullen we dan te zijner tijd doen." „Ja, maar besef je, hoé lang dat nog zal kunnen duren onder de gegeven omstan digheden?" Patricia beet zich op de lippen. „We zullen 't vol moeten houden." „Bedoel jedat je geen bezwaren hebt?" Hij kwam vlak voor haar staan en keek haar met zijn donkere ogen door dringend aan. „Ja, daar komt 't op neer", antwoordde ze. „Ik zou 't heel raar van mezelf vinden, als ik éérst op je idee inging en vervolgens terugkrabbelde. Bovendien, wat zou je moeten beginnen? Ze verwacht me binnen enkele ogenblikken te zien, als ik het goed heb begrepen." „Ja, ik weet 't". Hij zuchtte en scheen vol ongeduld. „Maar ik geloof, dat ik haar, zoals ze nu is, wel iets zou kunnen vertel len, b.v. dat je je niet goed voelde na de reis en naar bed bent gegaan, en morgen zou je dan opgebeld kunnen zijn door een familielid, dat ziek was geworden en je nodig had. „Ik meen, dat je me verteld hebt, dat je moeder een intelligente vrouw is", merkte Patricia op droge toon op. „Wat?" Zijn wenkbrauwen gingen om hoog en hij liet zijn irritatie duidelijk merken. Maar het volgende ogenblik moest hij ondanks zichzelf glimlachen. „Je be doelt, dat dat excuus nogal doorzichtig is „Bespottelijk is 't", antwoordde Patricia met nadruk. Hij lachte enigszins pijnlijk. „Ik geloof, dat je gelijk hebt. De hemel weet, dat ik niet graag allerlei gecompli ceerde uitvluchten verzin, maar ik moét toch ook aan jou denken! En aangezien alles veel gecompliceerder dreigt te wordenHij maakte zijn zin niet af en liet zijn blik door de kamer gaan. Patricia volgde zijn blik, en hoewel ze beiden zwegen, dachten ze kennelijk aan hetzelfde Na enkele ogenblikken zei Patricia op vastberaden toon: „We zijn nu eenmaal met dit bespottelijke plan in zee gegaan en moéten er mee doorgaan! Voor zover ik 't kan beoordelen moeten we de moeilijk heden maar incidenteel zien op te vangen en niet van tevoren allerlei oplossingen trachten te verzinnen. Ik geloof niet, dat ik me nu nog zou kunnen terugtrekken, zonder dat 't allemaal uit zou komen. Om je de waarheid te vertellen, Susan is niet de enige, die mij al gezien heeft. Nicht Isobel heeft me namelijk ook al begroet en ze heeft min of meer te kennen gegeven, dat ik haar reusachtig meeviel en dat ze blij was, dat je met mij getrouwd bent. Ook met Debora heb ik al kennis gemaakt, die mij dit tussen haakjes alles behalve aardig vond. Begrijp je, dat 't dus moeilijk voor me is om nu opeens weer te verdwijnen? Ik ben bereid met dit spel door te gaan en ik ben van mening, dat dat 't enige is, wat er voor ons opzit." Hij keek haar peizend aan. Het was als of hij niet alleen de situatie overwoog maar ook haar persoonlijkheid bestu deerde. „En ik ben van mening", zei hij ten slotte langzaam, „dat je houding zéér spor tief is, al vind ik dit niet helemaal het goede adjectief ervoor." „Nee, ik houd ook niet van het woord „sportief" in dit verband", antwoordde Patricia. „Maar laten we dus zeggen, dat we beiden de situatie hebben geaccep teerd hetzij ten behoeve van je moeder's welzijn, hetzij om andere, eigen redenen en we behoeven er dus verder niet meer over te discussiëren, vind je wel? De hoofdzaak is, dat we dit spel zullen voort zetten." „Ik ben 't met je eens. Er zit echter een heel vervelende kant aan deze zaak en dat is, dat we deze kamer moeten delen. Het spijt me méér dan ik je kan zeggen, ik heb aan een dergelijke consequentie hele maal niet gedacht, toen het idee bij me opkwamIk weet echt niet goed, hoe we dit moeten oplossen." Hij liet zijn blik weer door de intiem-gezellige slaapkamer gaan en zuchtte. „Dit moeten oplossen?" herhaalde Patri cia. „Er is hiervoor geen andere oplossing dan rustig deze kamer samen te delen." Haar stem klonk zakelijk en nonchalant. Hij lachte even. „Je neemt het allemaal wel heel prettig op", zei hij zacht. „En jij maakt allerlei overdreven rid derlijke bezwaren. Het zou wel een beetje belachelijk van ons zijn, nietwaar, om over deze kant van de zaak moeilijk te doen. Het is natuurlijk een feit, dat ik niet verwacht had ooit een slaapkamer te zul len delen met een man tengevolge van een zakelijke overeenkomst.... Maar nu de situatie 't eenmaal meebrengt, waar om zouden we er dan niet overheen stap pen? Zo lang je niet snurkt en er niet op staat het bed aan de raamkant te hebben, dat ik prefereer, ben ik bereid ook deze kant van de zaak philosofisch te bekijken. Als we, door omstandigheden gedwongen, een tent in de woestijn zouden moeten delen, zouden we ook niet kunnen tegen stribbelen en dan zouden we bovendien nog last van muskieten en ander onge dierte hebben!" Hij lachte niet, maar keek haar door dringend aan, terwijl ze de moeilijkheden met een luchtig grapje trachtte weg te praten. Na enkele ogenblikken zei hij op eens: „Patricia, weet je, dat je een erg aardig meisje bent!" Ze lachte en bloosde tegelijkertijd, in de war gebracht door deze plotseling zo per soonlijke opmerking. „Bedoel je, omdat ik het niet erg vind, een slaapkamer met een vreemde man te delen? Ik denlc dat heel veel mensen me daarom het tégendeel van een aardig meisje zouden vinden...." „Nee! Maar omdat je het mij niet moei lijker wilt maken dan 't al is, door in deze onmogelijke situatie tegen te stribbelen. Ik geloof niet, dat ik één meisje zou kun nen noemen, dat dit zo sportief zou op nemen". „O, een massa meisjes", verzekerde Pa tricia hem. 1-Iij schudde zijn hoofd. „Ik probeer me voor te stellen, hoe Pat zich onder dezelfde omstandigheden ge dragen zou hebben", zei hij langzaam. „OPatricia beet zich op de lippen, „dat zou heel anders geweest zijn natuur lijk...." „Waarom?" vroeg hij scherp. „Omdat...." Ze aarzelde even en dan opeens kon ze hetgeen ze op haar hart had niet langer verkroppen. „Misschien is het wel goed orn enkele dingen duidelijk te zeggen, voordat we verder gaan", zei ze vastberaden. „Ik vind wat je me over jouw Pat verteld hebt allesbehalve aan trekkelijk. Om je de waarheid te zeggen: ze lijkt me vreselijk! Dat is echter jouw zaak en niet de mijne! Maar spaar me voor één ding, praat niet over haar alsof ze een gevoelig kasplantje is, een wezen dat méér van de zonde geleden heeft dan dat zij zelf ooit heeft gezondigd. Als we het daar over eens worden, dan geloof ik dat het tussen ons heel goed zal gaan. Het lijkt me beter dat je weet, hoe mijn indruk over haar is. Ze hield even haar adem in en toen ze een koele, afwijzende blik in zijn don kere ogen zag komen, begreep ze dat ze té ver was gegaan. „Begrijp alsjeblieft", zei hij op ijzige toon, „dat ik je natuurlijk heel dankbaar ben voor wat je doet en dat ik je, zoals ik in de aanvang al heb gezegd, goed zal ho noreren. Maar ik zie niet in, wat een ver schil van mening tussen ons over mijn vrouw ter zake zou doen. Mijn vrouw gaat jou eenvoudig verder niet aan. Ze is enkel en alleen mijn zaak". (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6