op vaeamtie BANKSTEL f Gewenste afkoeling van de economische motor V ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN De Franse Geranium 895.- Effecten- en Geldmarkt We gaan kamperen, wie gaat er mee? Dat leuke vlotte kapsel MOLENDIJK voor U Geen Amerikaanse films meer in Indonesië? Vice-premier Hatta opende drukkerijbedrijf te Djakarta KLM vliegt één keer naar Berlijn Neem geen risico als u inmaakt ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1955 ^öoor de^Ürouw ADVERTENTIE maakt Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 19706 Buslijnen 3 en 4. Volgens Variety, een film- en theater krant, houden de Amerikaanse filmmaat schappijen zich bezig met de kwestie of de Amerikaanse films uit Indonesië terug getrokken moeten worden. Genoemd blad zegt dat de Motion Picture Export Asso ciation het probleem bespreekt, gezien de Indonesische eisen wat betreft zware nieuwe heffingen. Sommige filmmaatschappijen die in In donesië werken zijn volgens Variety van gevoelen dat een punt is bereikt waarop verder werken in Indonesië niet langer winstgevend zou zijn. Het tijdschrift zegt dat de situatie geen precedent is. Het wijst op Denemarken, waar op het ogenblik geen Amerikaanse films vertoond worden, en op Griekenland, waar de heffingen zo hoog zijn, dat de filmverhuurkantoren klagen dat zij niet langer kunnen voldoen aan.hun verplich tingen tegenover Amerikaanse maatschap pijen. Volgens Variety is Eric Johnston, presi dent van de MPEA, van mening dat nu de economische toestand in de meeste landen sterk verbeterd is, de restricties die zij op leggen niet langer gemotiveerd zijn en dat ze met groter felheid dan tot dusverre be streden moeten worden. Johnston gelooft dat het grootste obstakel voor de Ameri kaanse filmindustrie in het buitenland niet langer een gebrek aan dollars, maar door nationalisme ingegeven protectionisme is. Donderdag heeft vice-president Hatta het drukkerijbedrijf van de „Pertjetakan Kebajoran N.V." te Djakarta officieel ge opend. In April 1952 werd deze vennoot schap door de Republiek Indonesia in sa menwerking met Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting N.V. te Haarlem, op gericht, met het doel te voorzien in de eigen behoefte van Indonesië op het ge bied van bankbiljetten, postzegels en an dere waardepapieren. In zijn toespraak gewaagde de vice- president van de noodzaak alle sentimen ten terzijde te stellen waar zulks de goede samenwerking met het buitenland kan bevorderen. Na de officiële opening werd een rondgang gemaakt, waarbij het bedrijf in volle productie werd getoond. Op de daarna in de cantine van het bedrijf gehouden receptie waren, behalve de vice- president en drie ministers, het volledige college van commissarissen en vele an dere autoriteiten aanwezig. Namens de directie, welke berust bij Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem, sprak de Indonesische directeur mr. dr. P. Soewondo een rede uit. Zijn Nederlandse collega, de heer W. G. Bitter, gaf een technische uiteenzetting over de vervaar diging van bankbiljetten. ADVERTENTIE Verkooplokaal NOTARISHUIS Directeur W. N. WOLTERINK Bilderdijkstraat bij de Zijlweg Haarlem Tel (K 2500) 11928 INBOEDELVEILING 30/31 AUG. 1955 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldlenst Er zit iets Bijbels in de vorm van dit fluwelen hoofddeksel, dat een nieuwe creatie vormt in de steeds voortgaande revolutie der hoofdbedekkingen voor vrouwen. De kleuren zijn donkerrood en bleek blauw. De Parijse Figaro's hebben een nieuwe haarstijl gelanceerd, die zij „Harlekijn" noemen. Het is een vlotte, ondeugende lijn die zij in de kapsels leggen en er zijn ettelijke variaties op mogelijk, waarvan hierbij enkele zijn afgebeeld. De recente verhoging van het disconto in België, West-Duitsland, de Verenigde Staten later ook in Canada leert dat men in de leidende financiële kringen de tijd ge komen acht om de hoogconjunctuur en het daarmee verband houdende zakenopti- misme ietwat af te remmen. De motor van het economisch leven, die zijn toeren nog steeds opvoert, loopt blijkbaar gevaar voor oververhitting, zodat enige afkoeling wen selijk wordt geacht. Het ligt niet aan de motor, die nog altijd goed functionneert, maar voorkomen is beter dan genezen en de maatregelen, welke in verschillende lan den zijn en worden genomen om de cre- aietverlening te beperken, moeten dan ook worden gezien als een poging om een over spanning van de conjunctuur tegen te gaan. Gelijk wij eerder hebben opgemerkt, schuilt het gevaar ditmaal niet in de eer ste plaats in de effectenbeurzen, gelijk zulks in 1929 het geval was, maar in de aanhoudende stijging van de handels- credieten, met name dan in de Verenigde Staten en in de ongekende ontwikkeling van het afbetalingscrediet in de consump tieve sfeer. De jongste loonsverhogingen in de Verenigde Staten zijn per saldo door de bedrijven zonder veel tekenkanting aan vaard, omdat men öf door een verdere mechanisatie en rationalisatie van het be drijf, öf door een prijsverhoging van de fabrikaten de hogere kosten meent te kunnen compenseren. De staalfabrieken zijn met een prijsverhoging voorgegaan en de vrees dat dit voorbeeld navolging zal vinden heeft in de Verenigde Staten tot een gi-ote voorraadvorming geleid, welke in de automobielindustrie reeds enige stagnatie heeft veroorzaakt. De uitbreiding van de credietverlening houdt met deze voorraad vorming verband en de discontoverhoging in de Verenigde Staten moet dan ook als een waarschuwing worden beschouwd om de boog niet nog sterker te spannen. Het consumptiecrediet is tot meer dan 30 milliard dollar gestegen en groter dan ooit, hoewel men dit op zich zelf fantastisch cijfer moet zien in het licht van de nog steeds voortgaande stijging van het natio naal product, dat in het tweede kwartaal op jaarbasis een hoogte van 383 milliard dollar bereikte, zijnde 7 percent meer clan een jaar geleden en 100 percent meer dan tien jaar geleden. Terwijl anders in de zomermaanden doorgaans een verslapping intreedt, heeft het productie-indexcijfer in de Verenigde Staten in de maand Juni zijn hoogste stand bereikt en de als gevolg van de verhoogde koopkracht toenemende con- sumentenvraag waarborgt de meeste be drijven tot dusver een voldoende afzet. Van teruggaande winsten is thans in de Verenigde Staten dan ook geen sprake. In tegendeel, de netto-winsten in het tweede kwartaal van 1955 zijn bij ruim 400 indus triële bedrijven circa 31 percent groter ge weest dan in die periode van het vorige jaar en dat dit voor een goed deel verband houdt met de toeneming van particuliere aankopen blijkt wel hieruit dat de winst stijging bij de automobielmaatschappijen en de textielindustrie het grootst is. Bij deze zelfs voor de grootste optimisten verrassende gang van zaken doemt uiter aard steeds weer de vraag op of de aan merkelijke toeneming van de geldcirculatie, .raede als gevolg van een grotere crediet verlening, geen inflatoir karakter draagt. Vooral in een tijd van „full employment" volledige werkgelegenheid is het ge vaar hiervoor aanwezig, omdat dan aan de ene kant gemakkelijk loonsverhogingen kunnen worden verkregen, waardoor de koopkracht stijgt, maar aan de andere kant de productie, wegens een tekort aan per soneel, niet, of althans niet in voldoende mate kan worden vergroot. Credietexpansie en uitzetting van de bankbiljettencirculatie zijn alleen verantwoord als ze gepaard gaan met een stijging van de productie en de productiviteit, met andere woorden, de goederenstroom moet gelijK blijven aan de geldstroom. Wordt het evenwicht tussen die beide verbroken, dan treedt een prijsstij ging, in dit geval een inflatie in, welke op de duur tot stagnatie en een algemene wel vaartsvermindering moet leiden. Nu zijn er wel enkele producten, welke de laatste tijd in prijs zijn gestegen, maar van een algemene prijsstijging kan in de Verenigde Staten niet worden gesproken, waaruit men geneigd is te concluderen dat althans op dit ogenblik van een noemens waardige inflatoire beweging geen sprake is. Men kan er zich slechts over verheugen dat de regering, welke zich in deze tijd veel meer dan voorheen voor de ontwikke ling van het economisch leven verantwoor delijk voelt, zich van de aan een hoogcon junctuur klevende gevaren rekenschap geeft en maatregelen neemt om zo mogelijk gevaren af te wenden. Het is wel gebleken dat de waarborgen DIEREN pappoten op mijn hoofd zitten. Een be hoorlijke garderobe is hier niets waard. Als ik met ze bezig ben, trek ik altijd een overall aan." De dieren komen overal vandaan: er zijn gasten uit Den Haag, Bergen en Alkmaar. Over het algemeen kunnen de dames het minder goed met elkaar vin den dan de heren. „Maar de vrouwtjes zijn vaak mannengekken. Neem nu eens onze papagaai Cootje. Tegen u deed ze niet uitgesproken vriendelijk, maar als er een man binnenkomt, begint ze te cocjuetteren En als mijn man me een zoen geeft, gaat ze sarcastisch smakge- luidjes zitten maken." TINEKE RAAT Laat kamperen niet in hongeren ontaarden Het Voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad meldt: Duizenden gaan gedurende de zomer maanden kamperen. T~>e ervaring tot nu opgedaan geeft ons het volgende in: Als de jongelui het „de paden op, de lanen in" in de practijk gaan brengen, is het aan de ouders ervoor te zorgen, dat ze goed beslagen ten ijs komen en dan niet alleen wat hun uitrusting betreft. Ook in vacantietijd moet de jeugd goed eten. Het is dan ook zaak onze kinderen, als ze er zonder leiding van ouderen op uittrekken, op het hart te binden voldoen de aandacht aan hun voeding te besteden. De ervaring leert, dat de jeugd maar al te makkelijk bezuinigt op de uitgaven voor eten om meer geld voor andere za ken over te houden. Maak daarom samen met hen een begroting voor de post voe ding en wijs hen erop, dat het absoluut noodzakelijk is, dat ze het uitgetrokken bedrag daar ook werkelijk voor beste den. Waarschijnlijk kan het geen kwaad als U daarbij opmerkt, dat koeken, zuur tjes en ander snoepgoed niet onder het hoofd „voeding" thuishoren, zomin als het flesje limonade. Vertel hun wat ze zeker dagelijks moe ten gebruiken: liter melk, een flinke portie gekookte of rauwe groente, óók als ze fruit eten, wat kaas en een ei of ons vlees of vleeswaren of een vis. Ga eens met hen na hoe ze hun maal tijden het best kunnen samenstellen en doe hun wat menu's voor eenvoudig te bereiden kampmaaltijden aan de hand. Kampmaaltijden: Aardappelen, slabonen, tomaten, worst. Dikke macaronischotel, sla. Aardapelen, bloemkool, geraspte kaas. (De aardappelen en bloemkool kunnen in één pan gekookt worden). Stamppot van rauwe andijvie met uit gebakken spek karnemelksepap. Gebakken aardappelen, omelet, to- matensla. Gekookte rijst, eieren, kerrysaus, Kom kommersla. (De eieren kunnen, nadat ze gewassen zijn, op de rijst gekookt worden. Voor de kerrysaus kan een pakje kerrysoep wor den gebruikt met iets minder water dan op de verpakking is aangegeven). Aardappelsla, havermoutpap (eventueel uit flessen). (De dag ervoor wat extra aardappelen koken, deze vermengen met fijngesneden ui, stukjes tomaat en slasaus). Voor alle kampeerders, groot en klein, is het vouwblad „De voeding van kam peerders" een prettig bezit. U kunt het voor de prijs van 15 cent bestellen bij het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad, Koninginnegracht 42, 's-Gravenhage. voor het behoud van de vrede voor geen gering deel gelegen zijn in een sterke eco nomische machtspositie en ook in het be- belang van de vrede wenst men in de Ver enigde Staten deze de laatste jaren ver kregen machtspositie tot elke prijs te be houden. Met het oog hierop is het dan ook niet te verwachten dat de Amerikaanse regering haar maatregelen in meerdere mate zal verscherpen dan voor een lichte tempering van het zakenoptimisme nodig is. De herinnering aan de depressie van 1953 zal haar hierbij ongetwijfeld ten voorbeeld zijn. Aan de andere kant mag worden ge hoopt dat het bedrijfsleven en de consu menten het teken aan de wand, door de centrale bankinstelling met de disconto verhogingen aangebracht, zullen verstaan en zich niet in de waan zullen laten bren gen dat het duizendjarige rijk is aange broken. Het feit dat tot dusver een verdere be perking van het effectencrediet, anders dan door een ietwat verhoogde rente, is uitge bleven, schijnt er op te wijzen dat men ook in de leidende kringen van de Verenigde Staten het gevaar niet in de eerste plaats op de efectenbeurs zoekt, waar trouwens de verhouding tussen aandelenkoersen en de gemaakte bedrijfswinsten nog altijd redelijk is. Ten onzent is er op dit punt nog minder gevaar, omdat zowel aan het gewone bank- crediet als aan het effectencrediet reeds lang beperkingen zijn opgelegd. Het aanbod van kapitaal is weliswaar nog altijd groot, maar de geopende mogelijkheid om kapi taal in het buitenland te beleggen oefent toch reeds, zij 't nog 'n geringe, invloed uit, zcals uit de Nederlandse tekorten bij de E.B.U. in Juni en Juli wel blijkt. Het feit dat de Nederlandse regering tot dusver wacht met de uitgifte van een nieuwe staatslening wijst er ook op dat zij uit de overvloed van kapitaal in ons land voor alsnog geen grote gevaren ducht. ADVERTENTIE UW HAAR IS UW KROON Permanent wave is een kwestie van vertrou wen enzeer goed model knippen. Wij brengen U de nieuwste, voor ons klimaat geschikte draagbare modellen naar Uw smaak en type gevormd. C. J. OERLEMANS Medisch gediplomeerd haarkundige Gierstraat 69 - Haarlem - Tel. 21736 - 18462 De KLM heeft toestemming gekregen, voor één keer naar de Berlijnse luchthaven Tempelhof te vliegen. Dit zal gebeuren op 15 September. Dan zal de KLM de 120 le den van het Philharmonisch Orkest van New Work in drie toestellen naar Berlijn brengen, waar het orkest zal deelnemen aan een festival. De toestemming aan de KLM is een grote uitzondering, daar het vliegtuigverkeer naar Tempelhof geheel is voorbehouden aan de vier vroegere bezettende mogend heden. ADVERTENTIE EEN HEER MET EEN AIREDALE-TERRIER AAN DE RIEM belt aan. „We gaan een week met vacantie", zegt hij. „Kan Bobbie zo lang bij u logeren?" Even later wordt hij met een oorverdovend geblaf begroet, als hij met zijn trouwe vriend de kennel betreedt. „Ze blaffen een nieuwe hond altijd in", zegt mevrouw Holman, die samen met haar moeder, mevrouw Klaassen, de kennel te Haarlem verzorgt. „Maar ze wennen al heel gauw aan elkaar en aan de omgeving. Morgen vindt uw Bobbie al uit zichzelf, na het uitlaten, zijn eigen hok terug". Die naam geranium is eigenlijk hele maal fout; het moet Pelargonium zijn, doch onder deze naam is ze zeker niet populair. De Franse geranium wordt tegenwoordig veel gekweekt; een aller liefste plant die heel mooi kan bloeien, doch die het over het algemeen veel beter naar haar zin heeft op een zonnig plekje in de tuin dan in een zonnige venster bank. De bloemknoppen willen daar nog wel eens verdrogen door dat de atmos feer veel te droog wordt. In die venster bank op het Zuiden zal er dus veel ge goten moeten worden en geeft u haar ook wekelijks maar een weinig opgeloste kamerplantenkunstmest. De plant kan buiten met pot en al ingegraven worden, doch moet na half October naar binnen en dan niet zo droog houden als de meer algemeen bekende geraniums. Die kun nen het 's winters welhaast zonder water stellen. Houdt haar dus maar een beetje aan de groei en tegen het voorjaar iets inkorten en volop water geven. Ze kan nu ook voort gekweekt worden door mid del van stekken. G. KROMDIJK Het pasteuriseren van fruit Vruchten kunt U rauw in de glazen doen. Maak de vruchten goed schoon. Schil en ontpit zc zo nodig. Vul de goed schoongemaakte glazen met de vruchten en overgiet de vruchten met een suiker oplossing tot een paar cm. onder de rand van de glazen. Maak de randen schoon met de vochtige punt van een schone doek. Sluit de glazen en zet ze in een pan met water. Breng dit water op de juiste temperatuur (7.5 tot 80 gr.) Houdt het water gedurende 30 minuten op deze temperatuur. Het steriliseren van groente in flessen. Maak de groente schoon. Zet blad groenten op met aanhangend water, an dere groenten met ruim water. Laat de groente, nadat U ze snel aan de kook hebt gebracht, een paar minuten doorkoken. Vul er de glazen mee tot de rand en schenk schoon warm water bij tot de groente net onder staat. Maak de randen schoon met de vochtige punt van een schone doek. Zet de glazen in een ketel of pan, die tot de hoogte van de inhoud van de gla zen met warm water gevuld is, en breng dit water aan de kook. Houd het gedu rende VA uur aan de kook. Neem daarna meteen de glazen uit het water. Zet ze op een plankje. Wij etaleren prima bekleed met wollen gescho ren moquette, geheel verend, geheel gecapitonneerd, bestaande uit: Royale 3-zits bank Oorfauteuil en Grote clubfauteuil „HIJ ZAL WEL NIET WILLEN ETEN," zegt zijn baas een beetje treu rig en mevrouw Holman lacht maar eens wijs. Dit zegt namelijk bijna iedereen, ongeacht of ze met een hond of een poes komen. „Vaak is het juist omgekeerd", vertrouwt ze me even later toe. „Honden zijn in veel opzichten net als kinderen. Wat ze thuis niet blieven, eten ze in een andei-e omgeving wel en het zien eten van de andere gasten werkt aan stekelijk. Nee, daar heb ik nooit last mee. Overigens, ze worden vaak te zwaar gevoed of liever gezegd verwend met koekjes en allerlei lekkere hapjes. Laatst had ik hier nog zo'n dikke worst van een hondje, dat bijna met zijn buikje over de grond sleepte. Hij had het er bepaald benauwd van." „U hebt het zeker bijzonder druk in de vacantietijd?" „Ja, vooral vorige week was de ken nel enorm vol. Ik kon geen deurtje open maken of ik zag een poes. Er waren er toen wel veertig, plus de kleintjes bo ven, voor wie ik nog een tehuis moet zien te vinden." We wandelen langs de hokken met poezen en katten, waaraan keurige naamkaartjes prijken van de huidige be woonsters Een Siameesje, met fel ge accentueerde ogen, treft men er naast een zwarte huis-, tuin- en keukenkat Er is ook een kraamvrouwtje bij, dat zich dadelijk in de verdediging terug trekt en pal op haar pasgeboren jongen gaat zitten. „We hebben eens een hondje door een kat laten opvoeden," vertelt mijn gast vrouw. „Dat ging heel toevallig in zijn werk. Er kwam hier iemand met een heel klein keeshondje van twee dagen oud, waarvan de moeder was gestorven. Toevallig hadden we net een poes met een paar jongen en zij heeft het keesje liefderijk geadopteerd. Er kon er nog wel eentje bij, vond ze. Het was enig om te zien, die zwarte moederkat en dat kleine witte hondje." ER IS DF HELE DAG VOLOP WERK IN DE KENNEL. Dat begint 's morgens al om half zeven, wanneer de honden worden uitgelaten1, hun portie honden brood krijgen en de hokken worden schoongemaakt. Tweemaal per dag wordt hun een maaltijd verstrekt van brood en bouillon, vlees en verse groente in een zo ruim mogelijke afwisseling. De pups worden driemaal daags gevoed. Daar ook het uitlaten de nodige tijd vergt, kan ik zeer goed begrijpen, dat de arbeidsdag vaak meer dan gevuld is. Ook de kattenhokken krijgen iedere dag een beurt en dagelijks wordt er een grote pan vis voor de poezen schoon gemaakt. Deze maaltijden worden met pap afgewisseld. Jaren geleden is er eens een klein wit hondje in een bekleed bedje binnen gebracht. Het arme dier siiep onder echte dekentjes. Er was een hele was lijst bij wat de dame wel en niet mocht hebben en hoe er met haar omgespron gen moest worden. Als er ooit één hond echt met vacantie is geweest, dan was het dit zo aan leefregelen gekluis terde dier, dat haar dag tussen de de kens moest slijten. Zij heeft als een kind genoten van het verzetje en werd KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELEFOON 11491 Een van de vele vacantie- gangers in het dierenverzor- gings-tehuis. met de dag aardiger. Zij at het liefst met de pot mee en bij voorkeur die dingen, waar ze thuis haar gedistin geerde neusje voor optrok. „Zijn er geen treurende en kwij nende dieren bij?" vraag ik en dan hoor ik, dat dit alleen een moeilijkheidje van de eerste dag is. „Wij houden van dieren en dat voelen ze meteen aan. Hoe ver schillend hun karakters ook zijn, ze heb ben allemaal behoefte aan hartelijkheid. Mochten ze in het begin wat wantrou wend zijn, dan is dat met een beetje geduld in één dag overwonnen. Worden ze voor een tweede keer ge bracht, dan weten ze het vaak al. Som mige logees komen me later nog wel eens opzoeken een hond liep zelfs tot drie keer toe weg en ging me voor het huis in de bloembak zitten opwach ten." Maar er gaat ook altijd een waar vreugdegehuil op, als de baas of de vrouw de gast weer komt halen. „Als ze gebracht worden, wil ik eerst, dat de mensen zien hoe hun dieren het zullen krijgen; dan zijn ze gerust. Ver trouwd speelgoed van huis, bijvoor beeld een oude schoen, kan gerust wor den meegegeven." DE HONDEN STAAN IN RUIME HOKKEN, AFGESCHEIDEN MET GAAS. Ze kunnen elkaar zien. Beur telings mogen ze in eën van de beide tuinen rondrennen. „Er zijn heel wat verschillende karakters bij. Chow-chows blijven ongenaakbaar en de poedels en airedales zijn heel gezellig. We hadden eens een tackel, die als maar wou uit breken. Die noemden we Gerrit de Stotteraar! Tegen een poedel wordt het meest geblaft, waarschijnlijk omdat ze zijn ogen niet kunnen zien. Soms wordt hij daardoor wel eens aan de achter kant aangeblaft! Bij het uitlaten lopen de andere rassen meestal even naar het poedelhok om dat zwarte dier eens van dichtbij aandachtig te bekijken." Fauna bestaat sinds 1912. De heer Klaassen begon aanvankelijk puur uit liefhebberij op de Leidschevaart. Sinds 1934 is de kennel aan de Friesche Var kenmarkt, vlak bij het Spaarne, geves tigd. „Behalve honden en katten nemen we ook wel andere dieren op. We hebben pas een heel ondeugende kraai gehad. Toen ik een keer de bordjes pap voor de katten op een rij had staan, nam de kraai er een schuiver dwars overheen en ging toen als bekroning met zijn Pelargonium grandiflorum of Franse Geranium. Dit is de Kalanchoc, het vetplantje, bij welks beschrijving wij verleden week een onjuiste foto plaatsten.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7