Een konvooi van groot en klein bijeen in Zeekadettenkanip 19 VVI.J legde door zege op Waterloo beslag op Bevrijdingsbeker Visserij -varia „Suomi" was pas Zondagmorgen weer op het Velsense nest terug Havenberichten IJmond" werd derde bij wedstrijden op de plassen van Loosdrecht en in het kamp Drie maal blikseminslag in Velsen Wethouder C.P.J. Maas knipte een lint door en opende nieuw sportpark in Noord Velsen's jeugdtournooi op 21 Augustus VZV met sterk team MAANDAG 15 AUGUSTUS 1955 IJmuidense kadetten weten nog van jutten Keuring politiehonden achter de „Heerenduinen" Op historische grond kwamen IEV en Kinheim na lang wachten aan hun trek Retour Kopenhagen-Holland Onderweg kwam een onverwachte mogelijkheid voor een reis naar Helsinki opduiken Snelheidsdamtournooi van DCY Gouden echtpaar in Velsen-Noord Concurrentie voor kapel Hengelaars van „Velsen" veroverden wisselbeker 7. 99 DE EVEN MEER DAN HONDERD Nederlandse zeekadetten, die deelnamen aan het jaarlijkse zomerkamp in het door de bemanning verlaten Marine Op leidingskamp op de Hilversumse hei en vlak bij de Loosdrechtse plassen, hebben ook dit jaar ervaren dat bij echte kustbewoners als de IJmuidenaren het jutters- instinct nog volop leeft. Mochten de elf jongens van het zeekadettenkorps „IJmond" onder leiding van hun commandant G. v. d. Wildt bij de meeste wed strijden tweede of derde worden, toen er met de B-2 sloep zoveel mogelijk houten eenden uit de plassen moesten worden bijeengegaard, was de uitslag voor de jury bij het begin van de wedstrijd al als vaststaand: zij werden eerste. Er was hout op de „kust!" Overigens wil dit nu ook weer niet zeggen, dat de IJmuidense knapen van de „Canopus" zich tijdens het gehele kamp als een groep jutters hebben gedragen. De kampcommandant, luitenant ter zee van speciale diensten tweede klasse W. C. Lemaire heeft hen gisteren bij hfet afscheid geprezen als een wakker stel en kapitein ter zee J. J. Hoogendoorn, commandant van het MOK heeft er aan toe kunnen voegen dat IJmuiden in het algemeen klassement zowel van de wedstrijden in roeien, zeilen, zwemmen en voetballen als van de wed strijd in „militair" voorkomen, uniform en netheid, onderlinge verhoudingen en kameraadschap derde was geworden. Een niet geringe prestatie voor een groepje van elf tegenover groepen van dertig tot veertig als die uit Den Haag en Arnhem. Barak L. 5 van het Marine Opleidings Kamp te Hilversum is ditmaal voor de zesde keer het gastvrije onderkomen voor de zeekadetten geweest. Een kamp, dat alle voorgaande in welk opzicht dan ook heeft overtroffen en als zeer geslaagd in de log boeken van de korpsen zal worden om schreven. Het grootste deel van elke dag werd doorgebracht in de sloepen op de Loosdrechtse plassen en mocht het geen zeilweer zijn, zoals op de eerste dagen, dan wist kampcommandant Lemaire altijd wel een toepasselijke oplossing voor dit hon derdtal. Overalop Zondag. VORIGE WEEK Zaterdag is voor de IJmuidense knapen het kamp begonnen. Om twintig voor negen stapten zij bij de „Canopus" op de fiets en via een speeltuin waar zeekadetten al niet belanden om het brood op te eten en hartroerend af scheid te nemen is de ploeg om tien voor twee in het Opleidingskamp aangekomen en heeft de Marinewacht hen doorgestuurd naar de eetzaal, waar zij met stapels brood werden ontvangen. Enige uren later werd de bel al weer geluid en stonden de bruine bonen op tafel te dampen. Die middag zijn de kooien in kamer 3 van barak L. 5 opge maakt, hebben de IJmuidenaren de 'om geving en vrienden voor de komende week eens opgenomen en is de toko in de voor kamer met een dreun in bezit en gebruik genomen. Er is 's avonds nog wat aan sport gedaan, waarbij volleybal meer op rugby leek, maar zo nauw moet ge maar niet kijken in een kamp, want het zijn de klei nigheden, die het geheel tot een succes kamp maakten. i IJmuidens zeekadet Lubbens heeft daar trouwens de eerste avond in Loosdrecht zijn bijdrage volop aan geleverd. Bij het „kooien af" om tien uur in de Zaterdag avond werd hij gekweld door pijn in de grote teen. Er moest nodig wat aan gedaan worden. Tenslotte is de schipper toegesneld met de vraag of Lubbens er meer last van had. Slapend is het stel de Zondag ingegaan. Een Zondag, waarop men een kwartier eerder moest opstaan dan op de dagen in de week. Om dat het een Zondag was, had commandant Lemaire er vertrouwelijk als toelichting aan toe gevoegd. Bij Ome Dirk DIE ZONDAGMORGEN het dient even gememoreerd is een evenement ge worden. Er was kerkgang. Het deel van de korpsen dat Katholiek was, zou de kerk in het kamp bezoeken en omdat daarmee alle plaats tot kerkelijke samenkomst was uit geput, zouden de andere jongeren de Ned. Herv. Kerk in Oud Loosdrecht bezoeken. Er bleven velen in het kamp, een uitzon derlijk groot percentage zelfs, meende de kampleiding. Toen kwam de truck voorbij rijden. Een truck, heeft Nederlands zee- kadettengemeenschap zich afgevraagd? In derdaad, een truck, die klaar stond voor de zeekadetten, die in Oud Loosdrecht ter kerke zouden gaan. De aalmoezenier heeft haast geen enkele kadet in het kampkerkje gezien Zondagmiddag zijn de jongens voor de eerste maal naar de plassen gegaan om de B-2's op te tuigen en de omgeving te ver kennen. Er is toen helaas niet veel van ge komen. Er viel veel regen en omdat het toch ook heel nuttig was om nu eens ken nis te maken met wat theorie werd het een gezellige bijeenkomst in het marineboten huis op „De Boomhoek." Elke IJmuidense zeekadet weet wie Ome Dirk is. Wanneer ge met hem wilt kennis maken, zullen zij de boomdirk of zeilboom aanwijzen. Nassi en scheercrême KORVEE WAS er ook bij. Er moeten nu eenmaal aardappels gepit en vloeren aan geveegd worden. Er moest gezongen wor den tot de cafétaria er van trilde en de aardappels tenslotte als kogels door het vertrek roffelden. Maar even plots keerde de rust er weer, wanneer een van de leiders binnenkwam of een vriendelijke cantine- bemanning er op wees, dat zo iets aan boord van een koopvaardijschip of in het echte marineopleidingskamp een rapportje en „op parade" betekende. Bakmeester Keppler van IJmuiden zeg maar Jozef heeft er soms wel werk aan gehad het tiental onder de duim te houden. Strafkorvee is nu ook weer geen aantrek kelijk karwei. Nog iets aanlokkelijks be leefd op deze Maandag? Nou, en of, zeggen de kadetten. Trompetgeschal riep hen naar een nassi-hap en er is die avond gebulderd toen een heel jong kadet zich ernstig en bedachtzaam als een echte Dik Monsma stond te scheren. Snoepgoed voor jutters DE DINSDAG was de eerste mooie kampdag, vooral wat het weer betreft. Er is gezeild, tussen de middag brood met hompen leverworst verwerkt en terug op de basis werd, aldus het logboek, „een kwak stamppot" genuttigd, 's Avonds was er de wedstrijd van het jaar voor de zee kadetten. De IJmond kwam in het veld tegen Arnhem; het werd een 120 neder laag voor IJmuiden. Maar Woensdag bracht DE zege voor IJmuidens korps: de eendenjacht werd gewonnen met 19 plank jes en als prijs is er toen in de IJmuidense sloep een paksnoepgoed beland. Die Woensdagmiddag heeft een aantal van de IJmonders nog een bezoek gebrach aan de AVRO-studio en iedere kadet draagt thans de wetenschap met zich mee, waar dr. Ritter junior elke Zondagmiddag zijn boe ken bespreekt, 's Avonds is er gepassagierd in Hilversum. Ze hebben zich er uitstekend vermaakt; de meesten met „Het purperen hart" in een van de theaters. Voor de Am sterdamse zeekadetten kreeg deze avond niet gauw een einde: ze kwamen een uur tc laat in het kamp binnen en hebben de volgende dag de strafkorvee kunnen waar nemen. Met alle mooie belevenissen op de plas sen, met lezingen over de zee, de marine, de koopvaardij en met films is het kamp leven verder gegaan. Donderdag is er druk gezeild en geroeid om te trainen voor de wedstrijden op Vrijdag en met comman dant v. d. Wild; maakten de IJmuidenaren een snelle en mooie tocht. Moe is het elftal aan tafel gegaan om bloemkool en meloen goed te laten smaken. Wimpel voor Den Haag VRIJDAG WAS c'e ouderdag. Uit IJmui den kwam helaas niemand over naar Hil versum, maar uit tal van andere plaatsen waren de ouders naar de hei gereisd om te zien hoe hun zoons het maakten. Het was tevens de dag van de wedstrijden in roeien, zeilen, zwemmen en voetballen. Met het roeien verliep het slecht voor IJmui den. Er v/aren slechts vijf geroutineerde roeiers meegekomen en daar dit vijftal toen moest worden aangevuld met jongens uit andere korpsen, kwam er van goed roeien helaas niet veel terecht. Het zeilen onder commandant v. d. Wildt verliep beter en Henk Bouqet heeft de eer van IJmuiden hooggehouden bij het zwemmen in het zwembad „Het Witte Huis." Na een baksgewijs op het terrein voor de garage van het kamp heeft de commandant van het MOK, de Kapitein ter Zee, J. J. Hoogendoorn in aanwezigheid van de voor zitter van het hoofdbestuur van het Zee kadettenkorps, Kapitein ter Zee S. Dob- benga en van de inspecteur van het Zee kadettenkorps, kolonel W. v. d. Donker, ten slotte in de Vrijdagmiddag de uitslag van de wedstrijden bekend kunnen maken en de blauwe wimpel en wisselbeker uitge reikt. De blauwe wimpel werd voor de eerste maal uitgereikt. Winnaar was het korps, dat tijdens het kamp had uitgeblon ken in „militair" voorkomen het militair doelde kapitein ter zee Hoogendoorn op stiptheid, gehoorzaamheid, goed gedrag en ordelijkheid en voorts in uniform en netheid, onderlinge verhoudingen en kameraadschap. Winnaar van de wimpel Wisselbeker naar Arnhem DE WISSELBEKER, die in 1951 naar Gouda ging, in 1952 naar Zwolle en in 1953 naar Gouda, was ditmaal bestemd voor het korps van Arnhem, dat de meeste punten bij het zwemmen, zeilen, roeien en voet ballen behaalde. Arnhem behaalde 130 punten, Amsterdam 80 punten, IJmuiden 72 punten, Den Haag 68 punten en Gouda 29 punten. Kolonel Hoogendoorn hoopte dat de zeekadetten prettige herinneringen aan het ..kamp 1955 zouden bewaren. Het was de laatste keer, dat hij de zeekadetten in zijn kwaliteit van commandant MOK toesprak, want op 1 November zal een nieuwe commandant worden benoemd. Hij had allerprettigste herinneringen aan dit kamp, dat een goed georganiseerd geheel was. Hij noemde een waterkamp als dit van de zeekadetten een uitstekende tijds passering voor de jeugd. De jongeren krij gen er liefde en waardering voor het werk van de zeeman en belangstelling voor alles wat met zee heeft te maken. En daarbij hoopt het bestuur van het Zeekadettenkorps er op, dat deze jongeren zich mettertijd een beroep op zee kiezen. Als een man, die al 34 jaren zee achter de rug heeft, raadde kolonel Hoogendoorn de zeekadetten aan: „Als je nog moet kiezen wat je worden wil: kies de zee." Het waterkamp heeft de zeekadetten opnieuw enthousiast gemaakt voor het va ren in het algemeen. Bovendien leerden zij er kameraadschap, teamgeest en wat over te hebben voor een maat. Zij kwamen uit verschillende plaatsen en verschillende maatschappelijke lagen van de bevolking. „Er zijn dingen in een waterkamp, die we je niet hebben kunnen toestaan, zoals thuis bij moeder", zei kapitein ter zee Hoogendoorn tot slot. „Je bent hier nu eenmaal gebonden aan regels en -voor schriften". Tijdens een rijsttafel in de cantine, waaraan hoofdbestuur, afdelingsbesturen en commandanten van de verschillende korpsen aanzaten, heeft de bestuurder van het korps IJmond, de heer B. Mulder, tot besluit van het kamp namens alle afde lingen een dankwoord gesproken aan her adres van dc Koninklijke Marine. Kapi tein Ier zee S. Dobbenga is daarop inge gaan en heeft de goede band tussen het Zeekadettenkorps en de Koninklijke Ma rine ter sprake gebracht. Ns. Zaterdag heeft WIJ door in de finale van de strijd om de Bevrijdingsbeker met twee-één te winnen van Waterloo voor een jaar beslag gelegd op deze door Ter rasvogels uitgeloofde prijs. Velsen mocht df derde prys in ontvangst nemen, door dat het een alleszins verdiende drie-één overwinning op Terrasvogels behaalde. Terwijl WIJ met zijn vrijwel volledige ploeg in het veld kwam, moest Waterloo het stellen zonder de steun van vier zij ner beste spelers, De Boer, Sikkelerus, Zwart en Schellevis. Voor de rust moest ook middenvoor De Groot nog vervangen worden. En daar de reserves van Water loos in genen dele waardige plaatsvervan gers bleken te zijn, betraden de vierde klassers met een vrij zwak team het door het hoge gras zwaar te bespelen terrein. Toch heeft WIJ slechts met twee-één van dit gehandicapte Waterloo-elftal kun nen winnen, waarbij nog dient aangete kend te worden, dat de Waterlooers ernsti ge bezwaren hadden tegen het tweede door WIJ gescoorde doelpunt: De bal zou namelijk „achter" geweest zijn, alvorens Van der Steen de voorzet gaf, waaruit het winnende punt ontstond. Voordat WIJ met behulp van de Wa- terloo-verdediging voor het eerst kon juichen, hadden beide doellieden een paar keer getoond, dat zij niet gemakkelijk te passeren waren. Ondanks het feit, dat in de voorhoede vrijwel alles van Post moest komen, slaagde Belfroid er toch in gelijk te maken (11), maar met een fraaie kop bal gaf de VVIJ-middenvoor zijn club opnieuw de leiding (21). In deze stand kwam na de rust geen verandering meer, hoe beide ploegen zich ook inspanden. WIJ was over het geheel sterker, maar Schaap en vooral Buding waren lastig te passeren. Met twee-één won WIJ dus deze finale, waarin het spel overigens niet aan de verwachtingen beantwoordde. Terrasvogels-Velsen In deze ontmoeting tussen Terrasvogels en Velsen gaf Velsen de toon aan. De jeugdige voorhoede van Terrasvogels toch bleek geenszins tegen de verdediging van Velsen opgewassen te zijn. Met de rust had Velsen reeds een alles zins verdiende twee-nul voorsprong. Voor dat Donker het eerste doelpunt scooi-de, Donderdag tot en met Zaterdag (18, 19 en 20 Augustus) zullen op het IJmuiden- terrein van de politiehond-dresseerclub O.B.K., gelegen achter het zwembad De Heerenduinen, honden uit de provincie Noordholland gekeurd worden voor het certificaat politiehond. Deze keuring zal geschieden door de Kon. Ned. Politiehond Vereniging en zal op ge noemd terrein bijgewoond kunnen worden van plm. half twaalf tot 's middags 4 uur. had doelman Steyn op schitterende wijze een vliegend schot van Wijker onscha delijk gemaakt. De tweede goal nam Wolf voor zijn re kening, nadat Tromp Jr. hem de bal voor het intrappen had gegeven. Aan de over zijde had de Velsen-verdediging het zeer gemakkelijk. Slechts éénmaal behoefde doelman Jansen bij een goed schot van Van Vuuren werkelijk in actie te komen. In de tweede helft begon het na acht minuten te stortregenen. Desondanks bleven de spelers in het veld tot negen minuten voor het einde. Toen waren ze door een regengordijn ook werkelijk on zichtbaar. In deze periode scoorde Braam voor Velsen en Schippers voor Terras vogels,, zodat met één-drie het einde kwam. IJselmeervisserij. Vrijdag werd door 84 vaartuigen op Urk aangevoerd: 5243 pond kuilpaling, prijs f 1,10f 1,16; 260 pond lijn- aal, prijs f 100f 1,20; 667 pond snoekbaars, prijs f 0,81f 0,82; 869 pond rode baars, prijs f 1,16——f 1,25; 777 pond voorn, prijs f0,04 per pond en 555 bak nest, prijs f 2.25 per bak van 37% kg. Prijzen van Zaterdag. Heilbot 2,902,30; gr. tóng 5,00—4,30; grm. tong 3,903,70; kim. tong 3,70—3,25; kl. tong I 3,80—3,30; kl. tong II 3,50—3,20; tarbot I 3,00—2,25; zalm 10—8; steur 3,40, per kg. Kim. schol 6855; kl. schol I 5746; kl. schol II 4110; schar 15; bot 8; v. haring 1410; makreel 1610; kim. 16; kl. schelvis I 2011; kl. schelvis II 209; wijting 15—9; gr. gul 43—26; midd. gul 31—23; kl. gul 229; kl. haai 15; kl. koolvis zw. 1714, per 50 kg. Gr. kabeljauw 17270; gr. koolvis zw. 6151, per 125 kg. Aanvoer van Zaterdag. 260 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbot, 512 kisten schol, 5 kisten schar, 18 kisten bot, 3780 kisten ha ring, 2056 kisten makreel, 409 kisten schelvis, 90 kisten wijting, 75 kisten kabeljauw en gul, 5 kisten haai, 75 kisten koolvis. Totaal 7280 kisten. Besomminigen van Zaterdag. Elie f14.570; Flamingo f 10.000; Gelria f20.900; Wiron n f16.500; Postboy f12.800; KW 28 f5120; KW 40 f3200; KW 74 f3680; IJM 11 f2240; IJM 4 f510; IJM 31 f2080; IJM 5 f3560; KW 189 f180; KW 71 f1200; KV/ 35 f1920; KW 56 f1870; RO 29 f 500; HD 125 f 1820. Tydens het korte maar hevige onweer, dat Zaterdagmiddag tegen 6 uur over Vel sen trok, is de bliksem driemaal ingesla gen. Er ontstond voor enige honderden gul dens materiële schade aan twee woningen, een kleine zandzuiger en een school. Er werd geen brand veroorzaakt en persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Bij de familie Van Leuven aan de Hage- lingerweg te Driehuis sloeg de bliksem in de achterzijde van het huis. Er werd met selwerk vernield en voorts werden de elec- trische leiding, dakspanten en dakpannen beschadigd. De bliksemstraal, die hier naar beneden kwam, heeft zich vermoedelijk boven Driehuis gesplitst, want ook de kleine, achter de Hagelingerweg gelegen zandzuiger werd getroffen. De schade was hier gering. Ook een woning aan de Dinkelstraat te IJmuiden werd getroffen. Dakspanten en dakpannen werden beschadigd en ook hier sloeg de electrische leiding stuk. De derde inslag van de bliksem werd ge constateerd bij de Groen van Prinsterer- school. Hier werden hardstenen en raam kozijnen beschadigd. Duut visje. De UK 234 bracht Zaterdag een steur aan de markt, die 50 kilo woog. Er is bij de handel wel belangstelling voor steur want het visje werd verkocht voor f 3,40 per kilo en bracht dus f 170 op. Na het overtrekken van de wolkbreuk van Zaterdagavond is in Velsen-Noord met enige vertraging een stoet geformuleerd, waarin St. Caecilia voorop marcheerde en de jongeren van de voetbalverenigingen I.E.V. en Kinheim in sporttenue volgden. Met slaande trom bereikte de optocht het nieuwe „Rooswijk" sportpark, dat die avond officieel is geopend. Wethouder C. P. J. Maas vond het een belangrijke dag zowel voor het gemeentebestuur als de beide voetbalclubs, die na een tiental jaren gesukkeld te hebben, eindelijk weer een sportveld kregen. De wethouder memoreer de de moeilijkheden, waarmee de clubs te maken hadden gehad en desondanks kans hadden gezien de verenigingen in stand te houden. Hij hoopte, dat I.E.V. en Kinheim dankbaar gebruik zouden maken van de nieuwe velden en zich daarbij zouden her inneren, hoeveel-moeite het gekost had om deze terreinen in het industriële gebied vrij te krijgen. De sport neemt een belangrijke plaats in de huidige maatschappij in, zei de wet houder en de heer Maas hoopte, dat er in de nieuwe stad behalve stenen gebouwen, ook gelegenheid tot recreatie zal zijn. Namens de voetbalvereniging Kinheim dankte voorzitter E. Sanders het gemeen tebestuur voor alle bereidwilligheid en steun en hij verklaarde, dat hij wel eens jaloers was geweest op „Schoonenberg" aan de overkant, maar dat de clubs thans dan toch zelf een sportpark hebben, waar van het bestuur de verantwoordelijkheid heeft te dragen en in dat verband wekte hij de spelers op om het veld als hun eigendom te behandelen, zodat het steeds in perfecte staat kan blijven. Baker grasmat De heer H. J. v. d. Ham, voorzitter van I.E.V. stond op bekend terrein, want 200 meter van het tegenwoordige park wér den de eerste wankele voetbalschreden gezet door I.E.V. Hij beloofde, dat ook I.E.V. zou meewerken aan de opvoeding van de jeugd, want dat dit streven juist in de amateur-verenigingen zulk een grote rol speelt. Hij eindigde met de woorden „Laten wij ons deze terreinen waard tonen". Vroeger en nu De afdeling Haarlem van de K.N.V.B. was vertegenwoordigd door de heer A. v. d. Aart, die het op prijs stelde, dat Vel- sens gemeentebestuur heeft ingezien, dat de sport een grote plaats is gaan innemen. Hij vergeleek de huidige sportbeoefening met die van een 40 jaar geleden, toen bij een boer een stuk land werd gelijkge maakt en de spelers zelf krijtlijnen trok ken en vervolgens „achter de bal aan sjouwden". Hij sprak de hoop uit, dat de beide verenigingen op deze velden tot groei en bloei zouden komen, maar dat zij voor alles de opvoeding der jeugd zou den gaan behartigen. De supportersvereniging „Geel Zwart" bood by monde van de heer G. Steynman haar gelukwensen aan, waarna wethou der Maas het grote witte lint doorknipte en St. Caecilia een rondgang om een der velden maakte. Ook de laatste dagen van de zevende buitenlandse reis, die Suomi thans achter de rug heeft, zijn in een prima stemming voorbijgegleden en de vele buitenlandse tou- risten wierpen dan ook een welwillende blik naar de „Suomezen" die zingend langs en door de Duitse wegen en dorpen trokken. Tot tweemaal toe werd kennis gemaakt met Finse reisgezelschappen, die verwonderd keken naar het opschrift: „Suomi- Holland", dat op de voorruit van de Hollandse bus bevestigd was. Want „Suomi" betekent Finland. Eenmaal leidde deze kennismaking zelfs tot de uitwisseling van verenigingsinsignes en een hartelijk gesprek, dat wellicht in de toekomst tot een reis der Suomezen naar Helsinki kan leiden. Voorlopig zijn de Suomezen echter te vreden met deze reis, die aan alle verwach tingen ruimschoots voldaan heeft en die wat de hartelijkheid der ontvangst betreft niet onderdeed voor de buitenlandse reizen, die Suomi in het verleden gemaakt heeft Het enige nadeel was wellicht de soms al te grote gemoedelijkheid der Denen, zo dat Suomi zich alreeds direct geplaatst zag voor het probleem om ten dienste van de ver van elkaar gelogeerde Suomezen een eigen busdienst te organiseren, die al gauw populair werd onder de naam: „Holland- expresse". Tochten werden gemaakt door eigen suggesties, slechts kon een beroep op de Denen worden gedaan om voor deze toch ten enkele gidsen mede te geven. Dit alles werd echter ruimschoots vergoed door de ervaring, dat gulheid en hartelijkheid een zeer te waarderen karaktertrek der Denen is. Vrijdagmorgen om 8 uur werd dan de tweedaagse terugtocht aanvaard. Via een prachtige anderhalf uur durende boottocht over de „Grote Belt" ging het naar het eiland Funen de tuin van Denemarken de „illebeltsbro" over de Kleine Belt naar Kollund op Zuid-Jutland, waar de avond en de nacht in een prachtige aan de Oostzee gelegen jeugdherberg werd door gebracht. Zaterdagmorgen 8 uur werd aan de laat ste étappe begonnen. In Hamburg is nog VA uur besteed aan het kopen van souvenirs en om half negen 's avonds werd de Nederlandse grens bij Norhorn/Denekamp bereikt. Hier zijn tra ditiegetrouw de inwendige Suomezen versterkt met „uitsmijters met rosbief", waarna de laatste uren evenals de eer ste van deze reis door „Holland bij nacht" werden afgelegd. Zondagmorgen half drie kon de laatste Suomees zich ter ruste leggen in de weten schap, dat dat gezelschap twee overwinnin gen, een uitstekend onthaal en een prima reis had genoten en dat er plannen bestaan voor alweer een nieuwe tocht, die welis waar voorlopig nog niet vast staat maar zeker in het verschiet ligt. Onder grote belangstelling werden er toen twee wedstrijden tegelijk gespeeld, de ene werd door I.E.V. met 3-1 van A.D.O. gewonnen en de andere werd met 8-1 door Kinheim 1 van De Kennemers 1 verloren. Ondanks de zware regenval wa ren de velden zeer goed te bespelen, al hoewel enkele glijpartijtjes verschillende natte broeken opleverden. In de pauze speelden de I.E.V.-dames een partijtje handbal tegen een Castricums elftal, dat met 1-1 eindigde. Zondag werden er enige wedstrijden ge houden, waarbij de belangstelling gericht was op de match I.E.V.-bestuur tegen I.E.V.-veteranen. De veteranen bleken, ondanks hun gevorderde leeftijden en hun sinds lang niet gebruikte witte voetbal benen, toch over meer schotvaardigheid te beschikken, want het bestuur kreeg er van langs met 5-3. Na de wedstrijd waren de „ouwetjes" wel wat kort-ademig ge worden en knelden de verschoten voetbal broekjes wel heel erg, maar zij hadden het hem toch maar geleverd, ondanks de benauwde uitroep van de rechtsbuiten bij de aanvang van de strijd: „Even wachten jongens, m'n sigaar is nog niet op!" Het gerucht gaat, dat hij, na afloop, van het bestuur een nieuwe heeft gekregen. Het junioren-tournooi van Velsen wordt ditmaal gehouden op Zondag 21 Augustus op de bijterreinen van het sportpark „Schoonenberg" aan de Tolsduinenlaan. Niet minder dan twaalf juniorenteams hebben voor dit tournooi ingeschreven. Zij zijn verdeeld in twee groepen van zes elf tallen. In groep A zijn ingedeeld Volendam (bekerhoudster), DEM, EDO, DCG (Am sterdam), Helder en Kennemers. In groep B spelen KFC, Terrasvogels, DHC (Delft), RBC (Roosendaal, Velsen en Onze Gezel len. De duur der wedstrijden is bepaald op 2 x 12 'A minuut. De twee elftallen, die in hun groep de bovenste plaats bezetten, spelen daarna tegen elkaar om de eerste en tweede prijs. De nummers twee van iedere groep zullen elkaar de derde en vierde prijs betwisten. Wanneer in een groep twee of meer elftallen met een ge lijk aantal winstpunten eindigen zullen strafworpen de beslissing moeten brengen. Voor dit tournooi is door de heer B. Böhm, een wisselbeker ter beschikking gesteld, welke definitief eigendom wordt van die vereniging, welke hem driemaal achtereen of vijf maal in totaal wint. Dat het de Velser Zwem Vereniging ernst is met het goede voornemen dit jaar het snelheidsbedrijven tournooi van DCIJ te winnen, bewijst het zeer sterke kwartet waarmee de zwemmers op de proppen ko men. Deze wedstrijden worden op 24 en 25 Augustus in hotel Kennemerhof gehouden en de volgende kwartetten doen definitief mee. De Hoogoven Transport; Hoogoven boek houding, Stormvogels, Vislossers, Scheeps timmerlieden, Bakkerij v. d. Glindt, VVY en VVY-veteranen, Gas en Water, Politie, VZV en VZV-veteranen, Schoenmakers patroons. Het kwartet van VZV ziet er als- volgt uit. A. Ligthart, Pum Swier, Cor Broek en C. Kaan. Morgen, Dinsdag 16 Augustus zal het echtpaar A. Harbers en J. Harbers- Engel- moer de dag van zijn gouden huwelijks feest vieren in de woning aan de Ooster- parallelstraat 6. De heer Harbers, die te Nieuwe Pekela op 13 Mei 1877 is geboren, kwam vóór ruim dertig jaar naar Velsen om gedurende bijna twintig jaar werkzaam te zijn als arbeider in de afdeling papierexpeditie van Van Gelder Zonen N.V. Voordat hij naar Velsen kwam werkte hij vele jaren als mijnarbei der in verschillende Duitse steenkoolmij nen. De bruid, die in Joure is geboren op 23 October 1886, is evenals de bruidegom nog flink. Het gouden paar heeft een zoon en schoondochter met twee kinderen in Oranje-Australië wonen. EEBAf)rKCT TONG EN SCHOL lijken zich de laatste weken niet meer te laten vangen in Neder landse netten. Wanneer aan de wal blijkt, voor welke beetjes de kotters een week lang over de platvisgronden zwerven, is te begrijpen, dat de visserman er niet zo heel veel aardigheid meer aan heeft. En in de prijzen lag de afgelopen week de keerzijde - de exhorbitant hoge koersen, die de af zet belemmeren - van deze médaille nog maals duidelijk besloten, want Donderdag bijvoorbeeld lag het gemiddelde van de tong - alle soorten, inclusief de slips - bij de f 3.75 per kilo. De grote tongen hebben de dag daarop de „brandprijs" van f 6 de kilo gehaaldEn in de scholsector is het al niet veel beter: hoge prijzen, vooral hoge bovenkant-noteringen. De enige schrale troost is wellicht, dat het bij de buren niet veel beter is, want er heeft al een Deen een scholletje in IJmuiden uitgeworpen, om wat Nederlandse schol te importeren. Naar Denemarken nota bene! De haring- en makreelnoteringen heb ben zich de vorige week best geweerd. Za terdag kwam er weliswaar door de toege nomen voorraad een deuk in de prijs, maar niettemin mochten de haring- en makreel aanvoerders beslist niet klagen, zoals de „kabeljauwers" Woensdag ook weer volle dig aan hun trek kwamen met een staartje gedurende de Donderdagmarkt, toen België eveneens forse bedragen voor de Neder landse kabeljauwen over had. Maar de tweede rondvissoort, de schelvis was minder florissant. De prijs tussen de f 13 en de f 18 is niet best en alleen voor de mooiste kottervis wordt graag een rijks daalder of drie meer gegeven. De vacan- ties spelen hierin ongetwijfeld een rol. Voor de vis, die de „Antje" in Engeland aan land zette, kwam een redelijk bedrag op tafel: de 465 kit - zijnde een 575 kisten, hoofdzakelijk schelvis, hielpen de „Antje" ana een redelijke f 11.500. Met makreel en haring blijft het inmiddels riskant aan de overzijde: de keuring is daar ongetwijfeld vlijmscherp en de vraag blijft beneden het Nederlandse peil, zodat de Britse markt gauw overvoerd raakt. Met „uitleggers" hoeft de Hollander het er helemaal niet te proberen. Niettemin heeft de Zuidzij een aantal plezierige bedragen kunnen noteren. Er kwamen tenminste weer eens tweeën aan het begin der besommingsbedragen voor en dat mocht zo langzamerhand ook wel na alle narigheid van te lage uitkomsten. Nu de haringvangsten blijkbaar schaars willen blijven, ziet het er naar uit, dat de prijs op peil blijft, zodat hier wellicht de goede kant voor de varende bedrijven te ontdekken is aan een toestand, die niet overal gejuich veroorzaakt. cax/xcocccocccayxozocaxcozcccccc'yxxcccccoccccccccccn De ophaaldienst van de Beverwijkse Harmoniekapel kwam Vrijdag tot de j ontdekking dat oneerlijke concur- renten haar al voor geweest waren bij de actie om oud papier op te halen i voor de bekostiging van nieuwe uni formen. Onder het mom van de Bever wijkse Harmoniekapel was in enige straten des 's middags al het afval- materiaal weg gehaald. Men kon het best merken aan de oogst van deze avond, die was lang zo groot niet als andere avonden. Het bestuur wijst er op, dat de kapel alleen des! Vrijdags de afvalstoffen komt halen, tenzij de milde gevers er de voorkeur j aan geven overdag hun steentje(s) voor het uniformfonds bij te dragen - in zidk een geval kan men 3371 op bellen. OOOOOOOOCOOCOOCOOCCOOCOOOOO(XXXXXX>DCOCOOCOOCOOOCXXXXX>OCO Zondag vond de jaarlijkse viswedstrijd plaats tussen de hengelsportvereniging „De IJzeren Voorn" en „Velsen". De wisselbeker werd veroverd door laatstgenoemde vereni ging. De vangst was zeer slecht, in totaal werden slechts 38 bovenmaatse vissen op het droge gebracht. De persoonlijke prijzen vielen ten deel aan: 1. G. Niemeyer, DIJV, 7 st.; 2. Noort- man, Velsen, 4 st.; 3. Smit, Velsen, 4 st.; 4. A. Engelhart, DIJV, 3 st.; 5. Schouten, Vel sen, 3 st; 6. L. Roth, Velsen, 3 st.; 7. G. Rijkeboer, 2 st.; 8. Schenk, Velsen, 2 st.; 9. Aardenburg, Velsen, 2 st.; 10. v. d. Does, Velsen, 2 st. Zaterdag kwamen de haven van IJmuiden binnen: Helena van Rotterdam. Maria S. van 1' Orient. Sambre van Rotterdam. Caliope van Rotterdam. Argo van Stocka. Securis van Gothenburg. Storfors van Gothenburg. No- madis van Northmaling. Sunrover van de Noordzee (terug met machineschade, op weg naar de Perzische Golf), Santa Margrita van Fowey, Mynelis van Geffle, Hans van Jakob- stad. Southern Atlantic van Tomsbury. Fechenheim van Narvik, Karimata van In donesië. Bab T van Sundsvall. Hampshire Coast van Tyne. Vertrokken: Fountain Abey naar Rotter dam. Alcetas naar Wisman Phidias naar Rotterdam. Psyche naar Nawcastle. Bloem fontein naar Bremen. Leopoldskerk naar Bahia. Kroonborg naar Sharpsborg. Wexford naar Göthenborg. Bullfinch naar Londen. Theseus naar Bremen. Stella Strömer naar Christiansand. li-ma n. Hamburg. Fivelborg naar Helsingborg. Anna Sylvia naar Goole. Mariana naar Göthenborg. Proseion naar Londen. Nigerstroom naar Dakar. Victory naar Hull. Westerdok naar Londen. Maria S. naar Göthenborg. Amstelland naar Bremen. Dido naar Portugal. Eemstroom naar Leith. Lindbaugh naar Sunderland. Frey naar Stockholr Breda naar Hamburg. Isis naar Paramaribo. Zaanstroom naar Huil. Merwede naar Bremen. Tagri naar Gothenburg. Rijn stroom naar Londen. Delft naar Bremen. Zondag kwamen binnen: Saga van Onega. Oosterdok van Fastero. Betty Anne S. van Swansea. Argos van Lissabon. Odin van Kirkeness. Werna van Stockholm. Ameland van Mantyluoto. Margriet L. van Londen. IJstroom van Swansea. Spaarnestroom van Hull. K. L. Rogenaes van Antwerpen. Corona van Mantylouto. Heinrich Hanold van Kir keness. Waal van Bremen. Berkelstroom van Londen. Ponza van Oskarhamn. Bomma v. Drammen. Vechtstroom van Londen. Daniël van Londen. Ilias van Göthenborg. Falcon v. Londen. Cistula van Thereus. Jonan van Swensea. Netherlands Coast van Newcastle. Anriga V van Karlstadt. Wubbina van Londen. Hugh Marchand van Antwerpen. Frivia van i Oxelosund. Bibersten van Bremen. Rijnland van New Orleans. Vertrokken zijn: Svanaas naar Orléans. Massinas naar Hamburg. Heron naar Vlis- singen. Missouri naar Scheveningen. Rilda naar Rotterdam. Boskoop naar Curagao. Pie- ter Geertruida naar Rotterdam. Muiderkerk naar Hamburg. Sambre naar Parijs en Ca- leope naar Stockholm en Sunrover naar Per zische Golf.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 3