Weerbericht Haarlems Dagblad Oost en West verrijken eikaars kennis in Genève Arbeiders willen blijven staken; 3000 man ontslagen Scotland Yard speurt ijverig naar Ierse nationalisten Russen prijzen Amerikaans onderzoek Washington voelt niets voor Korea-conferentie De havenstaking te Rotterdam Vakbonden tegen de actie Mr. dr. E. Jaspar overleden Invasie van Noord-Ierland verijdeld Washington wil verslag van Genève vrijgeven Nieuw complot in Argentinië ontdekt Het woord is aan Vreedzame invasie in Goa stopgezet Kabinet-Harahap verleent ontslag aan Utoyo Aannemers ontvreemdden opgebaggerd ijzer Rhee keurt geweldpleging af Secretaris-generaal van de Benelux-tolunie Plezierboot vergaan op de kust van Bretagne Londen verklaart zich er tegen Geen zekerheid over het aantal slachtoffers Weerrapport ue JAARGANG No 32 Kenne^erlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 16 AUGUSTUS 1955 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 299e JAARGANG No 183 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 et, p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Zeshonderd jaar is het geleden, dat Enk huizen stadsrechten verwierf. Van 20 tot en met 28 Augustus gaat men dit feit her denken. Dan is er feest in het eens zo bedrijvige stadje, dat groot werd door de Zuiderzee, waaraan het in zijn Zuiderzee museum de heugenis bewaart. De foto geeft een gezicht op het zeshonderdjarige Enkhuizen. Op de achtergrond de „Dromedaris". GENèVE (ANP) Het was kenmer kend voor de stemming van toenadering tussen Oost en West op de internationale conferentie over atoomenergie te Genève dat twee Russische professoren wedijver den in hun lof voor het werk van Ameri kaanse afgevaardigden, die de conferentie hadden ingelicht over de resultaten van hun proefnemingen met radio-actieve iso topen op botanisch gebied. Professor Koeprevitsj, voorzitter van de Academie van Wetenschap van Wit-Rus- land, erkende volmondig, dat de mede delingen van de Amerikaanse plantkundige prof. Riker, over de manier waarop water, voedingsstoffen en ziektekiemen via de wortels van de ene boom naar de andere worden overgebracht, elementen bevatten, die voor Russische plantkundigen nieuw zijn. Anderzijds hebben Amerikaanse en Britse geleerden in de afgelopen dagen met vol doening vastgesteld, dat zij door de uiteen zettingen van hun Oost-Europese collega's hun kennis hebben kunnen verrijken, voor al door verschillende Russische mededelin gen op biochemisch gebied. De Engelse atoomgeleerde Sir Christopher Hinton ver klaarde, toen hij een bepaald soort kern reactor van Britse vinding beschreef, dat hij „zelf verbaasd was over zijn openhar tigheid", ook al weigerde hij inlichtingen te geven over enkele der gebruikte meta len, omdat hij die als een zakengeheim be schouwde. Over de Amerikaanse onthullingen van chemische procédé's voor het winnen van zuiver uranium uit ertsen en phosphaten, zei de Franse voorzitter van de afdeling voor dit onderwerp met zichtbare voldoe ning: „het gordijn is weer op". Hij wees onder andere op de betekenis van de Ame rikaanse verklaring, dat vrij aanzienlijke hoeveelheden uranium met betrekkelijk geringe kosten uit phosphaat kunnen wor den onttrokken, tijdens de verwerking van het phosphaat tot kunstmest. Dit kan zeker 300 ton uranium per jaar opleveren, als men economisch tewerk gaat. De Zuid-Afrikaanse uraniumspecialist T. K. Prentice was zo onder de indruk van de Amerikaanse openhartigheid, dat hij, na het houden van een inleiding over de Zuid- Afrikaanse uraniumindustrie,beloofde later Sukarno weer present DJAKARTA (U.P./PIA). De nieuwe Indonesische regering van premier Hara- hap heeft twee belangrijke stappen gedaan om een einde te maken aan het conflict tussen regering en leger, dat Sastroamid- jojo's kabinet ten val bracht. Op de eerste kabinetszitting werd het ontslagverzoek van de stafchef van het leger generaal- majoor Bambang Utoyo ingewilligd. Ook werd besloten de legerofficieren die be trokken waren in de staatsgreep van 17 October 1952 niet te vervolgen. Drie arrestaties De Velsense recherche heeft de hand weten te leggen op drie aannemers, de ge broeders K. uit Amsterdam en Diemen en hun collega H. uit Santpoort. Dit drietal had het uitbaggeren van de Hoogoven bin nenhaven op zich genomen en daarbij kwam veel ijzer boven, dat bij het lossen der schepen in het water terecht is ge komen. De drie aannemers worden er van verdacht dit ijzer tot een waarde van vele tienduizenden guldens te hebben verkocht. Vanmorgen zijn zij aan de Haarlemse justitie overgeleverd. op de conferentie enige geheimen te zullen onthullen over bepaalde technieken toege past bij het winnen van uranium uit afval van gouderts. Stralingsgevaren Het onderwerp van geheel andere aard was de mogelijke uitwerking van stralin gen op de voortplanting. De Deense profes sor Tage Kemp, die de besprekingen over dit probleem heeft geleid, wees erop, dat ook kosmische stralen en de uitstraling van de in de natuur voorkomende radio-actieve materialen, zoals graniet, uitwerking kun nen hebben. Hy drong aan op het onder nemen van groot opgezette internationale studies over dit onderwerp en hij zei, met dit doel reeds contact te hebben opgeno men met de wereldgezondheidsorganisatie. „Wanneer de uitstralingen, waaraan een deel van de mensheid is blootgesteld, bo ven een bepaalde graad van intensiteit uit komen, bestaat er een mogelijk gevaar voor het menselijk ras, zowel als voor planten- en dierenleven", verklaarde hij „Niemand van ons zou willen aanbevelen, een eind te maken aan de ontwikkeling van het gebruik van atoomenergie voor vreed zame doeleinden, in verband met de geva ren die aan uitstraling zijn verbonden, maar het is van het allergrootste belang, dat tij dig de nodige voorzorgs- en controlemaat regelen worden genomen." Deskundigen uit een twaalftal grote en kleine landen, van Amerika en Rusland tot Portugal en Roemenië toe (maar tot veler verbazing geen enkele uit Nederland) heb ben hun ervaringen uiteengezet omtrent de toepassing van de radio-actieve isotopen, zowel voor het stellen van diagnosen als voor de behandeling van verschillende ziekten. De Amerikaanse dokter Shields Warren maakte melding van de mogelijkheid die men had ontdekt, om patiënten injecties te geven van bepaalde stoffen, welke, nadat ze door het weefsel waren geabsorbeerd, bestraald konden worden met neutronen uit een kernreactor. Hierdoor wordt de toe gediende stof radio-actief, zodat het dan een stralingseffect op de plaats zelve van de ziektebron produceert. Ook bij de diagnose en de behandeling van bloedziekten en ziekten van het hart heeft het gebruik van radio-actieve stoffen reeds uitstekende diensten bewezen, zo bleek uit verschillende Amerikaanse en Russische verhandelingen. De Braziliaanse dr. Costaribeiro beschreef een nieuwe methode van malariabestrijding door het gebruik van radio-actieve phosphor en de Indiase professor Khanolkar rapporteerde bestrijding dank zij de gebruikmaking-van enige vooruitgang op het gebied van lepra radio-actieve sporenzoekers. Waarschuwingen Er zijn ook ernstige waarschuwingen gegeven. Zo vermeldde dr. Clark van de universiteit van Chicago, dat kinderen na behandeling van het bovendeel van de borst met x-stralen kanker op de schildkier hadden gekregen en dat laatstgenoemde ziekte meer voorkomt sedert meer gebruik wordt gemaakt van x-stralen rondom het hoofd en de hals. Hij drong daarom aan op een beperkt gebruik van x-stralen bij de behandeling van jonge kinderen, daar stra ling schadelijker voor jonge groeiende weefsels schijnt te zijn dan voor oudere. Volgens de heer en mevr. Russell van het grote Amerikaanse laboratorium „Oak Ridge" dient het gebruik van X-stralen tij dens zwangerschap met de uiterste voor zichtigheid te geschieden, en is het zelfs aanbevelenswaardig de bestraling in het algemeen achterwege te laten wanneer er ook maar een mogelijkheid van zwanger schap bestaat. WASHINGTON (Reuter/A.F.P.) Ame rikaanse functionarissen hebben koel ge reageerd op de voorstellen van de premiers van communistisch China en Noord-Korea voor een internationale conferentie ter her eniging van Korea. Het is onwaarschijnlijk dat de Verenigde Staten dergelijke voor stellen zullen overwegen, zolang de onder handelingen met communistisch China te Genève over de vrijlating van Amerikaan se burgers in China geen resultaat hebben. Het Amerikaans-Chinees gesprek in Ge nève is vandaag voortgezet. Premier Tsjoe en Lai van communistisch China heeft op een ontvangst van de Noord-Koreaanse ambassade te Peking, ter gelegenheid van de tiende verjaardag van de bevrijding van Korea, nogmaals uitdruk king gegeven aan het verlangen van het Chinese volk Korea door alle buitenlandse troepen te zien ontruimd. Tsjoe herhaalde het voorstel voor een conferentie over Korea. Tenslotte stelde hij met nadruk vast, dat de Verenigde Staten, als ondertekenaars van de wapenstilstandsovereenkomst, ver antwoordelijk moeten worden gesteld voor de betogingen in Zuid-Korea tegen de leden van de neutrale bestandscommissie. President Syngman Rhee van Zuid- Korea heeft op een bijeenkomst te Seoel gewaarschuwd tegen het gebruik van ge weld bij de betogingen. Degenen, die ge weld gebruiken, zouden worden gearres teerd en gestraft. Er is evenwel geen wij ziging gekomen in het standpunt der rege ring, dat de commissie het land moet ver laten, aldus Rhee. Ook hedenochtend heeft het Onafhanke lijk Verbond van Bedrijfsorganisaties een vergadering belegd in gebouw „Odeon" te Rotterdam. De aldaar verzamelde haven arbeiders gaven als hun mening te kennen, dat het werk in de haven van Rotterdam volledig neergelegd zal moeten worden. Dit tegen het advies van de landelijke secre taris van het O.V.B., de heer A. van den Berg, die evenals gisterochtend degenen,die aan het werk kunnen gaan omdat zy niet ontslagen zijn, opwekte te proberen aan het werk te komen. De toestand in de haven is op het ogen blik onoverzichtelijk. Volgens de secretaris van de Scheepvaart Vereniging Zuid, dr. A. J. T. Stakenburg, is de toestand identiek aan die van gisterochtend. Dat wil zeggen, aldus de secretaris, dat tussen de 3000 en 3500 havenarbeiders zijn ontslagen, doch dat de rest werkt. Op de vergadering van het O.V.B. van hedenochtend werd gezegd, De secretaris-generaal van de Belgisch- Nederlands-Luxemburgse tolunie, mr. dr. E. J. E. M. H. Jaspar, is in de leeftijd van 49 jaar te Brussel overleden. De heer Jaspar is op 21 Juli 1906 in Maastricht geboren. Zijn vader was daar kantonrechter. In Leiden studeerde hij rechtswetenschappen en in Genève inter nationaal recht. Van 1937 tot 1940 was hij secretaris van de Algemene Katholieke Werkgeversvereniging. In deze functie werd hij benoemd tot lid van de permanen te Nederlands-Belgisch-Luxemburgse eco nomische commissie. In 1939 werd hij voor zitter van de subcommissie voor het ont werpen van een plan tot economische sa menwerking van de drie landen. In 1939 vertegenwoordigde hij tevens Nederland op de internationale arbeidsconferentie te Genève. Van 1940 tot 1942 was hij secre taris van de organisatiecommissie voor het bedrijfsleven, daarna tot 1946 secretaris van de bedrijfsgroep haven- en aanver wante bedrijven. In Juli 1946 werd mr. Jaspar secretaris generaal van de Nederlands-Belgische- Luxemburgse overeenkomst. Hij is lid geweest van de Rijkscommissie voor de Werkverruiming, van de commis sie inzake het verbindend verklaren van collectieve arbeidsovereenkomsten en van de Raad van Bestuur van de Stichting Landverhuizing. Voorts was hij vice-voor- zitter van de R.K. Emigratie-vereniging en lid van de Raad van Toezicht op de Rijks verzekeringsbank. Vele publicaties op economisch en vol kenrechtelijk gebied zagen van zijn hand het licht. Het overlijden van de heer Jaspar wordt door het comité Benelux in Den Haag als een zware slag beschouwd voor de samen werking tussen de drie landen. De heer Jas par was een van de voorvechters van de Be- nelux-gedachte,niet alleen door zijn werk in de Economische Unie, maar ook daarbui ten. In woord en geschrift trachtte hij de Benelux-gedachte te bevorderen waar hij kon. (Van onze correspondent in Londen) Het Britse kabinet heeft gisteravond maatregelen besproken tegen de activiteit van Ierse nationalisten. Veldmaarschalk Sir John Harding, chef van de imperiale staf, woonde de kabinetszitting by. Scot land Yard heeft ontdekt dat de I. R. A. (het Ierse republikeinse leger) van plan was Noord-Ierland binnen te vallen en tegelij kertijd het radiostation in Dublin te bezet ten om de Ierse bevolking per radio op te roepen tot opstand tegen het Britse gezag. De Noord-Ierse minister van Binnen landse Zaken dr. Hanna, heeft de terroris ten gewaarschuwd dat zij op een warme ontvangst moeten rekenen, niet alleen door de 13.000 man sterke politiemacht, maar ook door de bewapende „oranjegarde", de „protestantse" burgerwachten. Scotland Yard ontwikkelt in het gehele land een koortsachtige activiteit om te trachten de verblijfplaats van Ierse natio nalistenleiders en de door hen verborgen wapens op te sporen. Alle militaire kam pementen zijn gealarmeerd. De schildwach ten zijn uitgerust met geweer en bajonet in plaats van met de gebruikelijke stokken. Heethoofden Het Britse volk vat de terreurdaden nog al kalm op. Men is er van overtuigd dat Noord-Ierland niet op Brits verlangen is afgescheiden van de republiek Ierland, die in 1921 haar onafhankelijkheid verkreeg, maar door toedoen van de Noordelijke Ieren zelf. Ook in Eire, zoals de Ierse repu bliek officieel heet, is de belangstelling voor Noord-Ierland niet bijster groot. Slechts een aantal heethoofden heeft ge zworen niet te zullen rusten vóór Noord en Zuid herenigd zijn. Zij proberen aan sluiting ±e vinden in de religieuze tegen stellingen. Eire is voor 95 percent Rooms- Katholiek, doch Noord-Ierland is voor tweederden protestants. Bovendien is Noord-Ierland economisch veel sterker door haar scheepswerven en zware indu strieën, die daar gevestigd zijn.. (Reuter). De Britse politie heeft in de afgelopen nacht in Londen drie mannen aangehouden die mogelijk betrokken zijn geweest bij de overval van Zaterdag op de wapenopslagplaats van het leger in Berk shire. Voorts is in een -Londense garage de tweede van de drie vrachtauto's aangetrof fen waarmee de Ierse nationalisten hun buit zouden hebben vervoerd. 20 tot 25 doden SAINT BRIEUX (AFP) Een Fransf plezierboot met zestig opvarenden is Maandagmiddag, ten noorden van het ter hoogte van de Bretonse kust gelegen eiland Brehat, op een rots gelopen en ge zonken. Veertig opvarenden zijn gered. De overige twintig kwamen om het leven. Tien drenkelingen leefden nog, toen zij op het strand werden gebracht. De po gingen, om hen door het toepassen van kunstmatige ademhaling weer bij be wustzijn te brengen, mislukten echter. Tien anderen werden levenloos aan land gebracht. Het ongeluk geschiedde tijdens een dichte mist, toen de boot dicht onder de kust voer. Zij zonk binnen enkele ogen blikken. De passagiers klampten zich, voor zover mogelijk, aan reddingsboten en wrakhout vast. Anderen klommen op naburige rotsen. Velen der geredden zijn gewond. Onder de slachtoffers bevinden zich geen buitenlanders. dat niet-ontslagen arbeiders, die zich van ochtend meldden voor werk, zijn gewei gerd, doch ook dit werd door anderen weer tegengesproken. De samenwerkende patroonsverenigingen voor de bouwbedrijven in Rotterdam heb ben zich met een schrijven tot de deel nemende organisaties gewend; onder meer wordt in het schrijven gezegd: „In overleg met andere werkgeversorganisaties doen wij een dringend beroep op u om onder geen enkele voorwaarde een of meer van deze ontslagen stakers in dienst te nemen". Op een Maandagavond in gebouw „Odeon" te Rotterdam gehouden vergade ring, die was belegd door de Algemene Be- drijfsbond Transport (aangesloten bij de eenheidsvakcëntrale E.V.C.) heeft de lan delijke secretaris van die bond, de heer Freek Meis de aanwezige havenarbeiders toegesproken en de zienswijze van zijn or ganisatie op de staking gegeven. Hij zette uiteen, dat de A.B.T. een ander standpunt inneemt dan het O.V.B., het On afhankelijke Verbond Bedrijfsorganisaties, dat Zaterdagochtend om 7 uur per manifest opwekte om 12 uur te gaan staken. Daar mee gaf het O.V.B. de werkgevers vier uur tijd om druk op de werknemers uit te oefenen. De spreker zei bereid te zijn met ieder samen te werken in het belang van de arbeiders om de eisen van hen ingewil ligd te krijgen. „De A.B.T. wil de vanoch tend genomen besluiten niet torpederen", aldus ging Freek Meis voort, „maar zijn organisatie heeft geen kans gekregen aan de actie deel te nemen, zodat zij voor de gevoerde taktiek geen verantwoording neemt." Hij stelde de arbeiders voor te proberen Dinsdagochtend in de bedrijven opgenomen te worden, dus te proberen weer aan het werk te komen, en zou dit niet lukken, dan moet er weer vergaderd worden. De E.V.C. zal de laatste zijn, die niet aan de zijde van de arbeiders zal vech ten. Zij, die voor de staking verantwoorde lijk zijn, hebben de verantwoordelijkheid van zich afgeschoven door de arbeiders naar de Arbeidsbeurs en de dienst van So ciale Zaken te sturen. Ook de hoofdbesturen van de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale en van de Katho lieke Bond van Transportarbeiders „St. Bo- nifatius" hebben hun leden doen weten, dat zij de staking ten zeerste afkeuren en dat de leden gebonden zijn zich te houden aan de C.A.O., welke door de drie erkende transportarbeidersbonden is aangegaan met de Scheepvaartvereniging „Zuid". WASHINGTON (A.F.P./Reuter) Het Amerikaanse departement van Buitenland se Zaken is nog steeds van plan, binnenkort de verslagen te publiceren van de topcon ferentie, die van 18 tot 25 Juli in Genève is gehouden. Volgens een woordvoerder van het departement is deze kwestie op het ogenblik onderwerp van diplomatiek overleg tussen Washington, Londen, Parijs en Moskou. Hangende dit overleg zal de Amerikaanse regering geen enkel besluit nemen omtrent publicatie. Desgevraagd gaf de woordvoerder te ver staan, dat de documenten hoofdzakelijk de redevoeringen en opmerkingen zouden be vatten van de leiders der Grote Vier tijdens de officiële vergaderingen van de conferen tie. De woordvoerder herinnerde er aan, dat kort na de conferentie van Berlijn in 1954 en die van Genève in hetzelfde jaar, het Amerikaanse departement na beraad met de deelnemende landen, eveneens be sloten had een verslag van deze conferen ties te publiceren. De Russische, Engelse en Franse regeringen maakten destijds geen enkel bezwaar tegen de Amerikaanse be doelingen. Een woordvoerder van het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft mede gedeeld dat Groot-Brittannië tegen publi catie is. Het is de gewoonte van de Britse regering geen verslagen van dergelijke conferenties te publiceren zolang de hoofd personen nog in leven zijn. In diplomatieke kringen werd gezegd, dat de Britse rege ring van oordeel is, dat publicatie afbreuk doet aan onderhandelingsvrijheid op de conferentie van de ministers van Buiten landse Zaken, die op 27 October in Genève zal beginnen. BUENOS AIRES (AFP) Naar Argen tijnse bladen melden is een complot tegen generaal Perón en verscheidene militaire leiders ontdekt. Nationalistische, Rooms- Katholieke, socialistische en communisti sche elementen onder leiding van marine- en legerofficieren op non-actief zouden Maandag in actie komen. De politie heeft bizonderheden over het complot medege deeld. Uit het onderzoek is de autoriteiten ge bleken, dat gewapende burgers ongeregeld heden hadden moeten veroorzaken en aan vallen op de electrische centralen, radio stations, telegraaf- en telefooncentralen, vakverenigingsgebouwen en politiebureaux hadden moeten doen. In de hierbij ont stane verwarring hadden president Perón, de minister van Defensie generaal Lucero en andere militaire leiders uit de weg moe ten worden geruimd. Talrijke personen zijn aangehouden, onder wie de radicale leider Michel Torino, een radicale afgevaardigde en een voor malige hoge functionaris bij het ministerie van Buitenlandse Zaken, Mario Amadeo. In een R.K. college in de hoofdstad zouden wapens van de samenzwearders zijn ont dekt. Te Buenos Aires zijn meer dan tweehon derd personen gearresteerd. De wacht voor de ambtswoning van pre sident Perón is versterkt. Hefschroefvliegtuigen van de politie vliegen boven Buenos Aires. Politie- en brandweerauto's patrouil leren door het centrum van de stad. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Thomas Mann: Wie zich voor het leven interes seert, stelt vooral belang in de dood. Wie zich voor de dood in teresseert, zoekt daarin het leven. (Uit een essay over Schopenhauer) NIEUW DELI (Reuter) Alle winkels en banken in Nieuw Delhi waren vandaag, Dinsdag, gesloten als eerbetoon aan de In diase betogers die Maandag in de Portugese bezittingen Goa, Damao en Dioe zijn ge dood. Radio-Indië meldde Dinsdagochtend, dat de lijken van twaalf betogers zijn ge borgen en dat nog zestien betogers om het leven zijn gekomen. Volgens de „Hindustan Times" kwamen Maandag 31 betogers voor aansluiting van de Portugese bezittingen bij India om het leven. Er zijn tientallen verschillende opgaven over het aantal doden. Het actie-comité dat Maandag de mars van 2000 vrijwilligers naar Damao organi seerde, heeft besloten geen betogers meer naar Portugees gebied te zenden. Premier Nehroe van India verklaarde heden in het parlement in Nieuw Delhi, dat het Portugese optreden tegen de betogers „wreed en onbeschaafd" is geweest. Er zal echter geen wijziging komen in de houding van de Indiase regering, die de kwestie van de Portugese bezittingen op vreedzame wijze wil oplossen. Er zal geen gebruik worden gemaakt van geweld. Nehroe zei dat volgens voorlopige offi ciële cijfers vijftien betogers zijn gedood en 28 gewond. De zich te Bombay bevindende organisa toren van de geweldloosheidsbeweging die ten doel heeft de Portugese bezittingen op „vreedzame" wijze te bezetten heeft de actie tot nader order stopgezet. Van Portugese zijde wordt gemeld, dat dertien demonstranten om het leven zijn gekomen, terwijl er verscheidene werden gewond. Gemeld is, dat India zich op alle moge lijke wijzen, behalve door rechtstreeks mi litair ingrijpen, van de Portugese bezittin gen in India tracht meester te maken, waartoe het o.a. een economische blokkade voert. Portugal heeft verklaard, dat het aan zijn rechten zal vasthouden. Uit Lissabon wordt gemeld dat Portugal bij India heeft geprotesteerd tegen „ern stige inbreuken op de souvereiniteit over Portugees gebied in Voor-Indië". De Portugese ministeries van Buiten landse Zaken en Overzese Gebiedsdelen hebben in een Maandagavond te Lissabon uitgegeven officieel communiqué verklaard dat verscheidene duizenden Indiërs Maan dag het Portugese gebied in Voor-Indië hebben betreden. „De invallers zijn terug gedrongen. Hierbij zijn, toen de Portugese autoriteiten gedwongen waren zich met ge weld tegen geweldpleging te beveiligen, doden en gewonden gevallen", aldus deze bekendmaking. In de Portugese bekendmaking wordt ge zegd dat het „vergoten bloed komt over de hoofden van hen. die het binnenvallen van het Portugese gebied in Voor-Indië hebben uitgelokt en aangemoedigd". (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Berlijn Frankfort München Nice Genève Zürich Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca onbewolkt nevel mist mist onbewolkt mist onbewolkt mist onbewolkt nevel mist half bew. onbewolkt onbewolkt mist onbewolkt zwaar bew. nevel licht bew. onbewolkt onbewolkt fi fs s c s x windstil ZO 2 W 1 ZZO 2 windstil windstil windstil NNO 1 windstil W 1 windstil ZW 1 NW 6 windstil windstil windstil WNW 6 WZW 1 NO 3 ONO 2 ONO 4 d C3 C <y EÜ S3 28 0 25 0 24 0 19 0 25 0 17 17 25 0 25 0 26 0 22 1 21 0,1 22 9 26 4 22 0 21 4 26 0 24 0,3 23 2 29 0 28 14 24 0 Neerslag laatste 24 uur. SOOXKCCOOOOOOCCCOOOOCÖ-aXXXXXIOOCOOCCCOOCOCOCCCCOCXXXCO VRIJ WARM Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: In de nacht en ochtend hier en daar mist of laaghangende bewolking. Mor gen overdag zonnige perioden en droog weer. Zwakke, later matige Zuidelijke wind. Vrij warm. 17 Augustus Zon op 5.27 uur, onder 20.04 uur. Maan op 5.02 uur, onder 19.27 uur. Maanstanden 17 Aug. 20.58 uur: Nieuwe maan 25 Aug. 9.51 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 16 Augustus Hoog water: 2.06 en 14.40 uur. Laag water: 10.11 en 22.36 uur. Woensdag 17 Augustus Hoog water: 2.58 en 15.28 uur. Laag water: 11.03 en 23.28 uur. OCOOCODCCOOMCCCOOOOCOCCCCOOOCXX)C)OOOCOOOOOCOOCCOOOCOOCOC

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1