Bijzondere bemiddeling: bijzonder goed werk voor minder validen PANDA EN DE MODE-MEESTER eman Wereldnieuws Sectie van Haarlems G.A.B. Eerst voelden zij zich ten laste en nu ten dienste der gemeenschap Eerste voorwaarde: begrip bij bedrijven Jet PIUKKIO Mfoteycu mjj! De radio geeft Donderdag Ir. Mouton met pensioen ió het zo r~ J Medische keuring en beroepskeuze-advies NOORSE SPORTTRUIEN ƒ29.50 Indrukwekkend voorbeeld Aanhouder won A. J. KAAN „De Wolbaal" Voorbeeldige werklust Inbrekers groeven een tLinnel naar textielmagazijn Broodslijters mogen van leverancier veranderen doet, véél lever' in de leverpastei! lekker gezond voordelig Kamermeisje diende werkgeefster vergif toe Tegoed van de schatkist boven 400,- millioen T. J. Twijnstra 65 jaar Twee jaar en vier maanden voor 77 inbraken In Juli werd 20,7 millioen gespaard Kerkelijk Nieuws Ontloop die pijn van brandend maagznor. Neem Rennies! Chinese encyclopaedie WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1955 „Zo, nou ben ik net de man van de maan," zegt de 28-jarige Louw Stam, wiens bruine gezicht schuil gaat achter een lasmasker. Even later spietst de blauwe vlam omhoog: hij last het deksel van een gaszuiverkist in het metaalbedrijf van de firma Visno aan de Spaarndamseweg. „Hij is een volwaardige arbeidskracht", zegt zijn werkgever, „ook al mist hij zijn rechterarm. We hebben hem gewoon in een groep van vier opgenomen, waarvan de anderen telkens even opletten of hij alleen voort kan of dat er iets verzet of iets bijgehaald moet worden, want dat gaat natuurlijk niet alléén." Elf jaar geleden kreeg Louw Stam een electriciteits-ongeval, waardoor zijn rech terarm moest worden geamputeerd. Hij sloot zich op met zijn leed en was van niemand gediend. Hij wilde geen hulp aanvaarden. Negen jaar lang benaderden zijn ouders en zijn vrienden hem tevergeefs, toen wendde zijn moeder zich tot de af deling Bijzondere Bemiddeling van het Arbeidsbureau. De beroepskeuze-voorlichting beval een opleiding tot electrisch lassen aan en hij volgde een cursus op de Rijks werkplaats voor Vakopleiding, die hij met een goed getuigschrift beëindigde. Nu werkt hij al bijna een jaar bij de fa Visno en zijn vroegere levenslust is terugge keerd. „Zeg Louw, neem me niet kwalijk dat ik je even tentoonstel", zegt de ambtenaar voor de Bijzondere Bemiddeling, de heer L. Brulleman, ,,'t is voor de anderen, zie je". En inderdaad het is o?n der wille van de andere ingeschrevenen bij de afdeling Bijzondere Bemiddeling van het Arbeids bureau, dat er Dinsdagmiddag een pers- excursie werd gehouden om een aantal gehandicapten, die door de bemoeienis van deze afdeling weer in het bedrijfs leven zijn opgenomen, te ontmoeten. Want de afdeling Bijzondere Bemiddeling kan door haar kenning en haar prachtig uit gevoerd systeem van beroepsclassificatie naar onderlinge verwantschap nog zoveel doen, zij zou machteloos blijven zonder de medewerking en het vertrouwen van het bedrijfsleven, waarop zij bij voortduring een appèl moet doen. Aan de excursie ging een inleidend overzicht vooraf van de directeur van het Arbeidsbureau, mr. ir. E. R. Deves, die de taak van deze afdeling omschreef: bemiddeling voor mensen met lichame lijke en psychische defecten. Eerst wordt de gegadigde gekeurd door de medische dienst, die de beperkingen in de licha melijke verrichtingen aangeeft en de eventuele beperkingen in de arbeidsom standigheden. Deze gegevens gaan naar de afdeling Beroepskeuzevoorlichting, waar men met inachtneming daarvan een beroep tracht te vinden, waarin de ingeschrevene zich weer productief kan maken. Het werk van de afdeling Bijzon dere Bemiddeling begint vaak al in het ziekenhuis, het is samenwerking tussen de behandelende arts, de beroepskeuze adviseur en de bemiddelaar. De patiënt kan als gevolg daarvan op kosten van Sociale Zaken vast een schriftelijke cur sus volgen om zich voor zijn toekomstig ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD. BOLSTR. 48 A DAM TEL. 717162 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Morgenwijding. 10.00 P'vten. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Omroep-orkest. 11.45 Tijd schriftenoverzicht. 12.00 Zang en orgel. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.35 Russische muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.25 Lichte muziek. 13.55 Koersen. 14.00 Platen. 14.08 Vacantie, hoorspel. 14.30 Mezzo-sopraan en piano. 15.00 Reportage. 15.15 Platen. 16.15 Voordracht. 16.30 Metropole-orkest. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Nederland en de wereld: Tentoonstelling van hedendaagse Nederlandse schilderkunst in Spanje en Egypte. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Jazzmuziek. 19.00 gesproken brief uit Londen. 19.05 Lichte muziek. 19.20 Amerika's misdaad no. 1, causerie. 19.35 Lichte muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Actuali teit. 20.15 Strijkkwintet. 20.55 Transatlan tisch avontuur, hoorspel. 22.10 Lichte muziek. 22.40 Sportproblemen. 22.50 Sportactualitei- ten. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgen gebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.45 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Klein koor. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.3312.40 Wij van het land). 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws, en Katholiek nieuws. 13.20 Pianorecital. 13.45 Platen. 14.00 Pro menade-orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Clavecimbel en viool. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Platen. 18.05 Pianomu ziek. 18.30 Voordracht. 18.45 Leger des Heils- kwartier. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Platen. 19.35 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Amusemntsmuziek. 21.00 Sightseeing achter het IJzeren Gordijn, causerie. 21.20 Piano recital. 21.55 Platen. 22.00 Tijdschriftenkro niek. 22.10 Orgelconcert. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.- berichten. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (V.P.R.O.) 20.15 Avondopening. 20.20 Actualiteiten en weerbericht. 20.35 Filmreportage. 20.43 Zo zien zij ons, documentaire. 20.55 Zang en piano. 21.10 Pauze. 21.1521.45 Jazzmuziek. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00, 14.15, 14.30, 14.45 en 15.05 Platen. 16.02 Platen. 16.30 Kamermuziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Kamermuziek. 18.30 Voor de soldaten, 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Die Zauber- flöte, opera. 23.1523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws, feiten van de dag. en: Engelse literatuurgeschiedenis. (Op 224 en 76 m.). werk te bekwamen. Dit heeft vooral bij t.b.-patiënten een bijzonder gunstige in vloed op het genezingsproces Er hebben bij het Arbeidsbureau nog nooit zo weinig minder validen inge schreven gestaan als thans. Hun aantal is onderverdeeld in 61 theoretisch plaats baren. Nog geen vijftien jaar geleden kon het bijvoorbeeld gebeuren, dat iemand, op wie in een ziekenhuis een amputatie werd verricht, na zijn herstel volkomen hulpeloos stond. Na de Twee de Wereldoorlog is de Bijzondere Bemid deling algemeen geworden. Zij tracht de gehandicapten zo vroeg mogelijk op te sporen en te helpen en ondervindt daar bij in toenemende mate de belangstelling van het bedrijfsleven. Een voorbeeld van een werkgever, die zijn bedrijf vrijwel mede dienstbaar heeft gemaakt aan het prachtige doel der reva- liditatie is de horlogemaker A. Schutter aan de Binnenweg te Heemstede. Hij vocht in 1940 op de Grebbeberg en zag hoe jongemannen als hij omkwamen of voor het leven invalide werden. Hij is onmiddellijk daarna begonnen invaliden, die daarvoor in aanmerking kwamen, in zijn bedrijf op te nemen, hen handvaar digheid bij te brengen en reparatiewerk zaamheden te leren verrichten. Sindsdien heeft de heer A. Schutter reeds acht minder validen vooruitgehol pen, waaronder ook oud-militairen die in Indonesië waren gewond geraakt. Enke len hebben zich in zijn bedrijf kunnen bekwamen voor het horlogemakers diploma en zijn thans zelfstandig geves tigd. Op het ogenblik zijn er drie minder- validen bij hem aan het werk, onder wie de 25-jarige Kees Waaning. Deze werd in 1947 verlamd aan beide benen en boven dien moest een van zijn nieren operatief worden verwijderd. Zo moest deze jongeman, die zich wilde bekwamen in de electro-techniek, plotse ling penselen gaan maken, haarnetjes in pakken en postzegels plakken, allemaal klusjes, die zijn levenslust en zijn zelf vertrouwen elke dag een nieuwe klap be zorgden. Maar op 2 Januari 1953 kon hij als volontair geplaatst worden bij de fa. Schutter en inmiddels heeft hij het leer lingendiploma voor horlogemaker ge haald en hij werkt 's avonds in zijn vrije tijd met een eigen instrumentarium dat hem verschaft werd met hulp van de diaconie van zijn kerk en Sociale Zaken, verder voor zijn horlogemakersdiploma, dat hem in staat zal stellen zichzelf te vestigen. Hij is uitstekend geschikt voor dit precisiewerk en verdient f 45 in de week. De fa. Schutter, die ook een specia liteit is in het restaureren van histori sche toren-uurwerken zij neemt er thans twee onder handen biedt hem en anderen volop gelegenheid, zich te ont plooien. De 21-jarige Kees Verton heeft tot 6 Juni van dit jaar altijd in de inrichting aan de Botermarkt gewerkt. Hij is ver lamd aan beide benen en bovendien in- ADVERTENTIE Donderdag 2—5 uur DEMONSTRATIE der bekende PASSAP-breimachines Toegang vrij Gen. Cronjéstr. 129 - Tel. 11385 - Haarl. Agent voor Haarlem en Omstreken VITEX", Bos en Vaartstraat 15R, Haarlem Tel. 18564 continent. Niemand heeft ooit gedacht, dat hij een plaats in het bedrijfsleven zou kunnen innemen, alleen hij zelf en de bij zondere bemiddelaar van het Arbeids bureau. Hij heeft type- en boekhoudles- sen genomen en werkt nu al twee maan den als kantoorbediende bij het garage bedrijf Koks en De Jong aan de Wagen weg. En inmiddels heeft hij al opslag ge had ook! Op een van de kantoren van de N.V. Droste kwam ons de geleidehond Nora kwispelstaartend tegemoet om ons vast namens zijn baas te verwelkomen. Over een paar uur zou hij zijn baas, de 24- jarige Pau van den Berg, naar Zand- voort terugleiden, voorlopig kon hij dus rustig voor diens bureau gaan zitten. Pau van den Berg verloor twee maan den na de bevrijding in Amersfoort zijn gezichtsvermogen bij de ontploffing van een landmijn, die twee anderen het leven kostte. Niet als gevolg van onvoorzich tigheid, integendeel: hij had een aantal landmijnen gevonden en er de politie van in kennis gesteld. Toen moest hij met een demonteringsploeg van de mijnoprui- mingsdienst mee om ze aan te wijzen. Bij het demonteren ontplofte er een. Pau dacht niet, dat er voor een blinde nog andere mogelijkheden konden bestaan dan met veters langs de deuren gaan, en daarom was hij zó blij toen hij van de opleidingsmogelijkheden voor blinden hoorde, dat hij zich bijna over de kop werkte. Zijn arts moest hem tot een rus tiger werktempo aanmanen. Hij behaalde achtereenvolgens de diploma's Neder landse, Engelse en Duitse handelscorres pondentie, typen en steno en het midden standsdiploma. In October 1954 was hij geheel geschoold voor een volwaardige taak in het bedrijfsleven. De heer Brulle man heeft niet minder dan 24 bedrijven bezocht om hem geplaatst te krijgen. Ten slotte kon hij als stenografist ge plaatst worden bij Droste op een aan vangssalaris van f 200. 's Avonds studeert hij ijverig verder en hij hoopt eens an deren voor handelscorrespondentie-diplo ma's te kunnen opleiden. „De Braille-boeken zijn wel veelom vattend", zei hij lachend, „ik heb nu thuis een Engelse dictionnaire in Brailleschrift die maar liefst uit 26 delen bestaat. ,,'t Is voor de anderen Pau. dat we even bij je komen, kijken", zegt de heer Brul leman ook tegen hem en Pau begrijpt het volkomen. In dit geval heeft de heer Brulleman speciaal iemand op het oog: een aardig 19-jarig meisje, dat aan het Blindenin stituut te Bussum haar Mulo A heeft ge haald en de diploma's typen, Nederlands, Frans en Engels stenograferen, Neder landse en Engelse handelscorrespondentie. Zij staat klaar om haar diensten in een groot bedrijf te verlenen, maar er is voor haar nog geen plaats gevonden. In af wachting daarvan is zij nu maar vast met Franse handelscorrespondentie bezig. Voor 7000,- aan goederen sleepten zij naar hun huis ernaast Tegen twee Amsterdammers, de 24- j^rige G. ter K. en zijn 26-jarige broer D. ter K., heeft de officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank twee jaar gevangenisstraf geëist, omdat zij in het begin van dit jaar in Gelderland en in Amsterdam een aantal inbraken hadden gepleegd. Zij waren ondermeer met een gehuurde auto naar Dinxperlo gegaan en hadden daar uit een confectiefabriek voor 3000,aan textielgoederen gestolen. Uit een magazijn in Amsterdam hadden zij voor een waarde van 7000,aan kledingstukken en coupons weggehaald. Dit magazijn grenst aan het ouderlijk huis van de broers. Zij hadden een tunnel ge graven, een gat in een tussenmuur gehakt en een paar planken uit de vloer van hei magazijn verwijderd, zo konden zij ge makkelijk bij de buit komen. Op 30 Augustus zal de rechtbank uit spraak doen. Het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten heeft onlangs besloten de binding van de broodslijter aan zijn bak ker-leverancier, zoals deze geregeld is in de Verordening Sanering Bakkersbedrij ven 1945, op te heffen. Van 1 November zullen de broodslijters de vrijheid krijgen van bakker-broodleverancier te verande ren, mits zij een opzeggingstermijn van zes maanden in acht hebben genomen. In drin gende gevallen kan de relatie tussentijds worden geëindigd met goedvinden van het bedrijfschap. ADVERTENTIE Vraag ook eens Stegeman's ondere leverspecialiteiten: Saksische en Berliner leverworst, leverkaas etc. In hoger beroep verdubbeling van de straf geëist In hoger beroep, ingesteld door de offi cier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank, heeft voor het gerechtshof te Amsterdam het 30-jarige kamermeisje C. J. P. terechtgestaan. Haar was ten laste gelegd dat zij gepoogd had haar werk geefster, de 40-jarige exploitante van een hotel aan het Rembrandplein te Amster dam, door middel van vergif van het le ven te beroven. Bovendien werd zij be schuldigd van verduistering in dienstbe trekking van 1.000, Het meisje, dat reeds twee keer wegens diefstal veroordeeld was, werkte in Sep tember 1954 in het hotel aan het Rem- brandtplein. Zij had enige keren logies- gelden van hotelgasten ontvangen, maar deze niet afgedragen. Uit vrees voor ont dekking had zij rattenvergif gemengd in een slaatje, dat zij voor haar werkgeef ster moest klaarmaken. Later had zij nog- eens vergif gedaan in een kop koffie. De hótelhoudster werd ernstig ziek. Haar haar viel uit en haar dokter constateerde dat zij vergiftigd was. Bij het onderzoek door de politie kwam ook de verduiste ring aan het licht. De hótelhoudster is thans geheel her steld. Het kamermeisje verklaarde voor het hof, dat zij geenszins de bedoeling had ge had haar werkgeefster van het leven te beroven. „Ik wilde alleen maar dat zij een tijdje ziek werd, want zij was altijd zo lastig", zei zij. De procureur-generaal achtte poging tot moord niet bewezen, echter wel zware mishandeling met voorbedachten rade. Hij requireerde drie jaar gevangenisstraf. De rechtbank had het meisje een jaar en zes maanden opgelegd. Op 30 Augustus zal het hof uitspraak doen. Weekstaat Ned. Bank Uit de weekstaat van de Nederlandse Bank blijkt dat er klaarblijkelijk grote be talingstransacties met het buitenland zijn verricht. De diverse posten die de deviezen reserve bepalen hebben vrijwel alle een verandering ondergaan. De netto deviezen reserve is met f3 millioen gedaald tot f 1.494,5 millioen. De goudvoorraad is on veranderd gebleven met f 3.045,5 millioen, zodat goud en deviezen tezamen thans be lopen f 4.540 millioen. Er zijn in de afgelopen week wederom bankbiljetten naar de centrale bank terug gevloeid, waardoor de desbetreffende post met f 27 millioen is gedaald tot f 3.667,8 millioen. Het agentschap van het ministerie heeft voorts voor ruim f 58 millioen schat kistpromessen en biljetten afgegeven. Het rijk kon hierdoor zijn tegoed met een zelfde bedrag verbeteren. Dit tegoed beloopt thans f 410 millioen. De heer T. J. Twijnstra, voorzitter van het Verbond van Nederlandsche Werkge vers, is vandaag 65 jaar geworden. De heer T. J. Twijnstra werd geboren in Akkrum. Hij studeerde philologie en ge schiedenis aan de universiteit te Amster dam, welke studie hij na het overlijden van zijn vader onderbrak. Hij kreeg de leiding van de fabriek in Akkrum. Later heeft hij zijn studie voltooid door het afleggen van een doctoraal examen in de geschiedenis en de staatswetenschappen aan de univer siteit te Leiden. In 1922 werd door de Twijnstra's Oliefabrieken N.V. een tweede fabriek gesticht in Maarssen. In het begin van de tweede wereldoorlog werd de heer Twijstra benoemd tot voor zitter van de Hoofdgroep Industrie. In 1943 trad hij af. Na de bevrijdig werd hij voor zitter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers. Hij is vice-voorzitter van de Sociaal-Economische Raad en voorzitter van de adviesraad voor de militaire pro ductie. 24. „En hier, geachte mederegeerders, toon ik u tot slot nog een creatie die u duidelijk maakt, dat de X-lijn vele fan tasie-rijke variaties mogelijk maakt", sprak Joris. „Dit toilet, dat zulk een landelijke sfeer in zich draagt, heb ik „de koren schoof" genoemd. Ook hier blijft de maxi maal toegestane middel-omvang 60 centi meter". „Wat hamert hij toch steeds op dunne middeltjes", dacht Panda. „Zou hij werkelijk iedereen, die wat dikker is, laten vervolgen?" Panda was niet de enige, die zich dit afvroeg. Een der kamerleden bracht aller ongerustheid onder woorden: „Is Uwe Excellentie er zich wel van be wust, dat deze drastische inperking van het middel een belangrijk volksdeel be proevingen zal opleggen?", vroeg hij. „Mij ne Excellentie is er zich van bewust", ant woordde Joris minzaam. „Niettemin ver trouw ik, dat wet- en ordelievende burgers zich aan mijne bepalingen zullen onder werpen. Zo niet, dan zijn zij strafbaar op grond van artikel 666 bis van het Wetboek van Mode en zullen deswege worden ge straft". En met deze laatste woorden ein digde de kamerzitting. Er heerste een ge drukte stemming onder diegenen, wier middelmaat de 60 centimeter ruim te bo ven ging. Secretaris-Generaal van Wederopbouw en Volkshuisvesting De secretaris-generaal van het departe ment van Wederopbouw en Volkshuisves ting, ir. H. W. Mouton, zal met 1 October de rijksdienst'met pensioen verlaten. De heer Mouton werd 8 September 1890 in Den Haag geboren en behaalde in 1916 1e Delft het diploma van civiel-ingenieur. Twee jaren later kwam hij in tijdelijke dienst bij de Rijkswaterstaat, waar hij on der andere belast werd met de voorberei ding van de bouw van de grote sluis te IJmuiden. Vervolgens was hij enige jaren werkzaam in de drukkerij van zijn vader, Mouton en Co, om in 1920 bij de Rijks waterstaat terug te komen in vaste dienst, met standplaats Nijmegen, waar hij bij de rivierendienst werkzaam was. Hij hield zich daar intensief bezig met de aanleg van het Maas- en Waalkanaal. In 1945 werd ir. Mouton belast met de waarneming van de functie van secretaris generaal van het ministerie van Openbare Werken. In September van dat jaar werd hij secretaris-generaal van het departemen, dat later nog enige malen van naam ver anderde. Na de overstroming in het Oosten van ons land in 1926 verkreeg de heer Mouton de watersnood-médaille in zilver. De straks scheidende functionaris is ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en officier Oranje-Nassau. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de 37-jarige vertegenwoordiger J. V. uit Bla- ricum wegens de door hem gepleegde lan ge reeks van inbraken twee jaar en vier maanden gevangenisstraf opgelegd. De Amsterdamse rechtbank had deze verte genwoordiger, die in vier jaar tijd 77 in braken in grote villa's pleegde, vooral in het Gooi, tot vier jaar veroordeeld. De veroordeelde trok er 's nachts met zijn auto op uit, verschafte zich meestal met behulp van valse sleutels toegang tot de villa's, zocht naar sieraden en geld en deed zich daarna dikwijls tegoed aan sterke drank. De bij de Nederlandse Spaarbankbond aangesloten spaarbanken hebben in Juli aan inleggingen ontvangen 71.176.345. Terugbetaald werd 58.321.989, zodat hier 12.854.356 werd gespaard. Bij de niet aangesloten algemene spaarbanken werd in Juli een overschot behaald van 63.301 en bij de bankspaarbanken een overschot van 141.163. In Juli is bij de Rijkspost spaarbank 7,7 millioen gespaard. Geref. Kerken Beroepen te Nieuwolde J. H. Kappers, cand. te Nijkerk. Beroepen te Zijldijk, G. de Ruiter, cand. te Tjuchem. Aangenomen naar Dokkum H. Hogenhuis te Onnen. Géref. Kerken art. 31 K.O. Bedankt voor Houston (Canada) H. Scholte te Nieuwleusen. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Steenwijk en te Emmen T. Brienen, cand. te Werkendam. Tweetal te Doorn: J. Baay te Alphen a. d. Rijn en A. Blom te Meerkerk. Aangenomen naar Murmerwoude J. J. Rebel, cand. te Rotterdam. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Moordrecht J. V. Leeuwen te Witmarsum. Beroepen te Terneuzen (toez.) A. P. Nauta te Eikerzee. Oud beroep. Een werkplaats van valse munters uit de vijftiende eeuw is bij op gravingen in de buurt van Koneprusy in Bohemen aan het licht gekomen. Er is een grot blootgelegd waarin zich ma teriaal voor de vervaardiging van vals geld, alsmede voorraden zilver en koper bevonden. Afbraak. Het regeringsgebouw in Buenos Aires, „het roze paleis", dat bij de afge lopen opstand gebombardeerd is, moet afgebroken worden tengevolge van schade aan de fundamenten. Gered. Alle 32 bemanningsleden van het 5200 ton metende Britse vrachtschip „Loradore", dat Zaterdag in de Golf van de St. Laurens op een rif was gelopen, zijn gered. Aanvankelijk konden ten gevolge van zware storm geen reddings pogingen worden ondernomen. Behandeling. Volgens inlichtingen uit ge woonlijk betrouwbare bron, zou Walter Ulbricht, eerste secretaris van het cen trale comité van de Oost-Duitse com munistische partij en vice-premier, ern stig ziek zijn en op het ogenblik in de Sovjet-Unie behandeld worden. Nationalisatie. De twee grootste particu liere ondernemingen in communistisch China, die tezamen te Sjanghai onge veer 36.000 arbeiders in dienst hebben, zullen voor October 'gedeeltelijk staats eigendom worden. Het zijn de Sung Sing katoenspinnerijen en -weverijen en de Wing On katoenspinnerijen en -weverijen. De beide maatschappijen bezitten samen tien fabrieken. Uitwisseling. In Helsinki is een overeen komst getekend tussen de Sovjet-Unie en Finland ter uitwisseling van weten schappelijke en technische gegevens. Een gemengde commissie, die tenminste eens per jaar beurtelings in Moskou en Helsinki bijeen zal komen, is gevormd. Verder zullen ingenieurs, technici en studenten uitgewisseld worden. Ongelijk. Het federale tribunaal van Washington heeft de vordering, die de negerbas Paul Robeson had ingesteld om het departement van Buitenlandse Zaken te verplichten hem een paspoort te verstrekken, afgewezen. Het tribu naal grondde zijn afwijzing op Robe son's weigering onder ede te verklaren dat hij geen communist is. Robeson ver klaarde na deze uitspraak, dat hij die eis in strijd acht met alle rechten, die de grondwet waarborgt. Eerste fase. De ongeveer 2000 Indiase kler ken, die werkzaam zijn op het centrale secretariaat te Nieuw Delhi en die hun minimum-weeksalaris van een pond sterling verdubbeld willen zien, zijn be gonnen met de eerste fase van hun „ont- kleedstaking". Zij verschenen ongescho ren en zonder overhemd op kantoor. De vrouwelijke klerken nemen niet aan deze vorm van staking deel. Slavenhandel. Emmanuel la Gravière, een lid van de Assemblée der Franse Unie, heeft verklaard, dat honderden negers uit Frans West-Afrika, die de pelgrims reis naar Mekka maken, in Saoedi- Arabië en Jemen als slaaf verkocht worden. Hij heeft vastgesteld dat de slavenhandel in Frans West-Afrika ge dreven wordt door een groep kooplie den, die zogenaamde pelgrimstochten organiseren. De economische en sociale raad van de UNO heeft in Februari medegedeeld, dat het aantal slaven in Saoedi-Arabië naar schatting vijf per cent van de bevolking uitmaakt. Geboet. De Sovjet-Unie zal 25 Japanners, die hun straffen wegens oorlogsmis daden volledig hebben ondergaan, re patriëren. Aan een lijst met de namen van ongeveer 1400 Japanse burgers, die volgens de Russische regering in de Sovjet-Unie straffen uitzitten voor oor logsmisdaden, wordt nog gewerkt. Tevreden. In de metaalindustrie van Ba- den-Württemberg is geen staking meer te verwachten, daar de werkgevers het met de vakbonden eens zijn geworden over een loonsverhoging van gemiddeld zeven percent voor de 400.000 arbeiders dezer industrie. Sedert Juli hebben ver der behalve de thans tevredengestelde metaalarbeiders 270.000 arbeiders van de West-Duitse spoorwegen en 800.000 werknemers van staat en gemeente hun arbeidscontracten opgezegd. ADVERTENTIE Alsof de maag uit Uw lichaam brandt, zo'n pijn veroorzaakt overtollig maagzuur. De remedie is eenvoudig en afdoende: Rennies. Die helpen dadelijk. Gewoon, zonder water of wat ook, op de tong laten smelten, 't Kan niet missen, de brand is gedoofd! Eet onbe vreesd waar U trek in hebt, maarsteeds Rennies bij de hand DE CHINEZEN mogen bij de indeling der wetenschappen weinig systematisch te yjerk zijn gegaan, in het maken van ver zamelwerken zijn zij over de gehele we reld onovertroffen. Reeds in de 2de en lste eeuw v. Chr. schreef Sze-ma Tsj'ien een standaardwerk van Historische Gedenk waardigheden, waarin de geschiedenis van China werd behandeld van de mythische tijden af, tot 100 v. Chr. Dit werk, dat voor het grootste ge deelte bewaard is gebleven en thans nog van onschatbare waarde is voor de geschiedvor sing, telde 130 delen! En voor degenen die hiervan schrikken, kunnen we er aan toevoegen, dat er Chinese geleerden zijn geweest, die deze lijvige geschiedenis van begin tot eind uit hun hoofd konden op zeggen, want zonder een indexsysteem moest men vaak op het geheugen vertrou wen. De Chinese geleerde van de oude stempel sloofde zich dan ook geweldig uit, wist verbazingwekkend veel en had een bijkans bovenmenselijk geheugen. Op ken nis, die uit een encyclopaedic kon worden verkregen, werd dan ook laag neergezien, want een goede geleerde had geen encyclo paedic nodig. Toch werden in China al vroeg grote en- cyclopaedïén vervaardigd. Zo verscheen in 983 een encyclopaedie in 1000 delen, welk werk nog werd overtroffen onder de Ming- keizer Yoeng-lo, toen een grote encyclo paedie werd samengesteld onder leiding van 3 presidenten, 5 directeuren en 20 on derdirecteuren, die controle uitoefenden op 2160 medewerkers. Wat hier uit de bus kwam, slaat dan ook alles wat ooit op dit gebied werd vervaardigd, want het werk telde 22.937 delen. Het werd echter nooit gedrukt en slechts enkele honderden delen van dit handschrift bleven bewaard. En laten we vooral ook niet vergeten de meest uitgebreide verzameling platen en geschrif ten uit de oude en nieuwe tijd die in 1725 op keizerlijk bevel werd samengesteld en 1628 delen telde! Ook de Boeddhistische let terkunde is zeer uitgebreid. Deze godsdienst werd om streeks de lste eeuw v. Chr. in China ingevoerd en in 972 kwam een com plete canon uit, bestaande uit 1521 werken, in meer dan 5000 delen. Wie deze cijfers hoort, kan zich voor stellen dat de oude Chinese geleerden over een omvangrijke boekenschat moesten be schikken. Want men kan nu eenmaal niet alle boeken uit het hoofd kennen. Van de geleerde Koe-jen Woe, die in het begin van de Mantsjoe-periode leefde, is dan ook be kend, dat hij tijdens zijn cultuur-geografi sche onderzoekingen, met 3 wagens beladen met boeken op reis ging, zodat hij zijn lit teratuur kon raadplegen wanneer hij on verenigbaar bewijsmateriaal vond, of te genstrijdige verhalen van oude mensen te horen kreeg. Nu we toch op reis zijn door het oude China, moeten we ook nog iets over de Chinese muur vertellen. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2