Cfiefarine Rlieuma-actie bracht ruim twee millioen gulden op Agenda voor Haarlem N.Ph. O. in het Mozartjaar West-Duitse critiek op Frans plan voor atoomgemeenschap Proces Schmidt kenmerkt zich door verregaande vaagheid Openbaarheid Blücher bepleit gezonde concurrentie Mevrouw Bouman stelt verdwijning van zes dagrapporten vast Nederland zal 10.000 KW atoomreactor bouwen Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Eerste uitvoering van aan dirigent Toon Verhey opgedragen pianoconcert van Hans Osieck Afscheid Van der Pas Ziekenfondsen en omzetbelasting Nederlandse muzikanten in Canadese legerkapellen Vrijdagavondserie Schapenmarkt in Ede na tientallen jaren herleefd Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! Identiteitsbewijzen voor bromfietsen Multilaterale handel en betaling met Brazilië Illegale vluchtelingen vóór 1 November aanmelden WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1955 O Nog vóór het einde van de veertiendaag se conferentie over de vreedzame toepas singen van atoomenergie te Genève heeft president Eisenhower laten weten dat hij een tweede, dergelijke conferentie wense lijk acht. Deze conferentie heeft weliswaar vérgaande, doch geen volledige openbaar heid gebracht, al heeft een der Westelijke afgevaardigden kort na de opening opge togen verklaard dat, uit wetenschappelijk oogpunt, het atoomgordijn was opgehaald. De meeste gedelegeerden staan met hun ogen te knipperen in het felle licht der openbaarheid. Een Brit heeft al anthullen- de gezegd verbaasd te zijn dat het hem zo gemakkelijk afging en een Zuid-Afrikaan was zo getroffen door de Amerikaanse openbaarheid. Een Brit heeft al onthullen- gevens te verstrekken dan hij aanvankelijk voornemens was te doen. Het is goed te be denken dat het beginsel der openbaarheid dat in wetenschappelijke kringen eens een algemeen aanvaard gebruik was, thans als iets buitengewoons wordt ervaren. Hoeveelheid en kwaliteit van de uitge wisselde kennis hebben in Genève weder zijds grote waardering gevonden, waarvan ook kleine landen als Nederland hun aan deel hebben gekregen. Over onderwerpen die als strikt wetenschappelijk zijn te be schouwen is de mededeelzaamheid inder daad overvloedig geweest, maar over on derwerpen waarvoor politici, defensie autoriteiten en economen de meeste be langstelling koesterden, zijn de mededelin gen schaars gebleven. Van grote atoomcen- tralen is niet meer bekend geworden dan dat zij in aanbouw zijn of komen en over de Amerikaanse, Russische en Britse po gingen om de energie van het waterstof atoom dienstbaar te maken aan werken des vredes is zo weinig gezegd, dat de nadruk is gevallen op de verschillende tijdstippen waarop men denkt dit vraagstuk op te lossen. Deze vermenging van wetenschappelijke met andere belangen is in strijd met de aloude traditie der wetenschap: waarlijk internationaal te zijn. Geheimhouding is nadelig voor de wetenschappelijke vooruit gang en zij kweekt wantrouwen. President Eisenhower is kennelijk van mening dat deze conferentie de grondslag heeft gelegd voor wederzijds vertrouwen van de geleer den uit vele landen van Oost en West. Zijn voorstel voor een tweede conferentie heeft ten doel het contact te bewaren. De voor bereiding voor de volgende conferentie zou tegelijk kunnen geschieden met de bestu dering van de resultaten die nu verkregen zijn. Op die manier blijft de aandacht ge spannen. Eisenhower is voordat hij zijn militaire loopbaan na de oorlog hervatte president geweest van een zeer internationaal-inge- stelde Amerikaanse onderwijsinstelling: de Columbia-universiteit. Daarom is het niet vreemd dat hij de vrije uitwisseling van we tenschappelijke atoomgegevens in wijder verband ziet. Hoe minder geheimen er be staan aan de wetenschappelijke zijde van de atoomenergie, des te meer stijgt de kans op het aanvaarden van wederzijdse con trole op de atoominstallaties.Op dit punt bestaan er zowel in de Verenigde Staten als in de Sovjet-Unie nog onoverkomelijke be zwaren. Zodra deskundigen op het hoogste niveau van kennis evenwel met elkaar pra ten, worden de kansen dat geheimen ver borgen blijven steeds geringer. Openbaarheid op het terrein der weten schap is een onmisbare voorwaarde voor een accoord over het verzaken van het ge bruik van atoomwapens, hoe moeizaam dat beginsel ook zal doordringen tot de gebie den waarop de eigenlijke beslissingen moe ten vallen. AB. ADVERTENTIE HAARLEM Op 27 Januari 1756 werd Wolfgang Amadeus Mozart in Salzburg geboren. In de herdenking van dat heugelijke feit neemt ook het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest zijn aandeel. Op 14 October wordt in het Haarlemse Concertgebouw een volledige Mozart-avond gegeven met mede werking van Hans Henkemans, die de Pianoconcerten K.V. 491 en 449 komt ver tolken. Houders van abonnementen van de Vrijdagavondserie krijgen verder de Jupi- ter-symphonie aangeboden. Bezoekers van de Dinsdagavond serie horen behalve de ouverture tot „De Toverfluit" het Vioolcon cert in A het Johanna Martzy als soliste. Van de in het komende seizoen te bieden noviteiten moet in de eerste plaats het eer ste Pianoconcert van de oud-Haarlemmer Hans Osieck worden genoemd, door de componist aan de dirigent Toon Verhey op gedragen. Osieck zal zelf de solist zijn op de eerste uitvoering, die plaats heeft op 9 Maart 1956. In de Dinsdagavondserie is het afscheids concert van de pianist Theo van der Pas opgenomen. Hij is op 7 Februari solist in het Pianoconcert van Edvard Grieg, dat door de Enigma-variaties van Elgar wordt voorafgegaan en door de Vierde Sympho- nie van Roussel gevolgd. Als eerste uitvoe ringen door het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest moeten, wat deze reeks be treft, worden aangewezen: de ouverture „De Vogels" van Diepenbrock, het Diver timento voor strijkorkest van Bartök, de Klassieke Symphonie van Prokovjev, de Symphonie in C van Igor Strawinsky en de Franse Suite van Werner Egk. Medewerking aan het eerste D-concert (4 October) verleent de pianist Hans Rich- ter-Haaser, uit de Leipziger school, hoofd leraar aan het conservatorium te Detmold, die deze zomer in Scheveningen Arthur Rubinstein als solist bij het Residentie- Orkest heeft vervangen. Hij brengt het Tweede Pianoconcert van Brahms ten ge hore. De vermaarde cellist Pierre Fournier treedt op 25 October met het Celloconcert van Haydn in de Haarlemse Concertzaal op. De Symphonische Variaties van César Franck worden op 15 November door Marie Thérèse Fourneau met het N. Ph. O. ver tolkt. Wegens het grote succes in het vorige seizoen zal op deze avond de Rhapsodie Espagnol van Ravel worden herhaald. Het concert met Johanna Martzy op 29 November is het enige in de Dinsdagavond serie, dat onder leiding van Marinus Adam staat. De reeds genoemde werken van Mo zart en Prokovjev staan op het programma. Na het Ricercare van Hendrik Andriessen volgt op 20 December een uitvoering van het Eerste Pianoconcert van Tsjaikofsky met Andor Foldes, een in 1913 te Boeda pest geboren Amerikaanse staatsburger van internationale reputatie, als solist. Het eerste D-concert van 1956 biedt ge legenheid tot hernieuwing van de kennis making met Guila Bustabo, die voor de oorlog als „wonderkind" met het Concert gebouw te Amsterdam is opgetreden. Zij vertolkt het Vioolconcert van Sibelius in een programma, dat met Ossians Nach- klange van Gade geopend wordt. Daarna volgt de afscheidsavond van Theo van dei- Pas en op 28 Februari de terugkeer in Betty-Jean Hagen, soliste bij het Noord hollands Phïlharmonisch Orkest op 28 Februari 1956 te Haarlem, begon haar in ternationale carrière vijf jaar geleden met een succesrijk recital in New York. einer Gesangszene) van Louis Spohr (1784- 1859). Het programma op 9 Maart, waarin Hans Osieck zijn Eerste Pianoconcert ten doop houdt, vermeldt verder de Symphonie Pathétique van Tsjaikofsky en een herha ling van Bartók's Divertimento voor strijk orkest, dat ook in de D-serie voorkomt. Tenslotte speelt Theo Olof, een der beide eerste concertmeesters van het Residentie- Orkest, op 23 Maart het Vioolconcert van Borodine, waarna de Symphonie in d van César Franck de abonnementsconcerten van het Noordhollands Philharmonisch Or kest zal besluiten. Onder auspiciën van de „Vrienden van het N.Ph.O." zijn gedurende het vorige sei zoen met veel succes inleidingen tot de concerten gehouden. Men gaat hier mee door, doch op een andere wijze. In samen werking met de Volksuniversiteit worden er tweemaal vier toelichtingsavonden in het Frans Halsmusexim gegeven. Docent is wederom Paul Chr. van Westering, die het gesprokene met gramofoonplaten en piano spel zal illustreren. Onlangs heeft het Tweede Kamerlid de heer Van Lienden aan de Minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid en aan de Staatssecretaris van Financiën gevraagd of het juist is, dat door de wijziging in de omzetbelasting op 1 Januari 1955 de alge mene ziekenfondsen door de verandering in het heffingssysteem, waardoor deze belas ting in de gronstoffenprijs is opgenomen, indirect omzetbelasting voor geneesmidde len betalen, waarvan voordien vrijstelling was verleend. De bewindslieden hebben thans geant woord, dat vóór 1 Januari de grondstoffen voor geneesmiddelen geenszins van omzet belasting waren vrijgesteld. Plet is echter wel mogelijk, dat de verhoging van het al gemene fabriekstarief van 4 op 5 pCt. een lichte verhoging van de kostprijs der door apothekers bereide geneesmiddelen ten ge volge heeft gehad. Deze verhoging, uitge drukt in de verkoopprijs van de apotheker, kan slechts een fractie van een percent uit maken, aangezien de meeste der door apo thekers bereide geneesmiddelen zeer weinig „grondstofintensief" zijn. Bovendien is er een ruime compensatie door de verminde ring in druk, welke bij de wijziging van de omzetbelasting is opgetreden voor door apo thekers op recept geleverde geneesmiddelen. Voor deze geneesmiddelen derhalve voor geneesmiddelen, waarvoor de ziekenfond sen de vergoeding voldoen wordt een te ruggaaf verleend van de omzetbelasting, welke door de fabrikant is voldaan. Die be lasting beloopt in het algemeen 5 pCt. van de invoerwaarde of de verkoopprijs van de fabrikant. De bewindslieden zijn van me ning, dat door de wijziging op 1 Januari de belastingdruk op verpakte geneesmiddelen aanzienlijk minder is geworden en ruim schoots opweegt tegen de geringe verhoging voor de door apothekers zelf bereide genees middelen. Zij zijn dan ook van oordeel dat in het algemeen eerder van een gunstiger dan van een ongunstiger situatie voor de ziekenfondsen kan worden gesproken. Er worden dezer dagen weer 15 Neder landers als kapellid in het Canadese leger opgenomen. Het totaal aantal Nederlan ders, dat dan in Canadese „Royal Army Bands" is ingedeeld, zal dan 140 bedragen. De 15 Nederlanders zullen Donderdag 18 Augustus, 's middags om 12 uur, tijdens een korte bijeenkomst in de Dierentuin worden aangenomen. De ambassadeur van Canada, de heer Thomas A. Stone, zal daarbij aan wezig zijn. WOENSDAG 17 AUGUSTUS De Waag, Spaarne-Damstraat: Leden van het genootschap „Kunst zij ons Doel" expo seren gedurende Augustus onder het motto „Waag het erop" stadsgezichten en bloem- stillevens. Dagelijks van 10—17 en Zondags van 1317 uur. Frans Hals: „Kouwe drukte", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Duel op de zeebodem", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Als de dauw hangt komt er regen", 18 jaar, 8.15 uur. Cinema Palace: „3 rings circus", 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Vera Cruz", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Wonderman", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Modern Times", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „De slaap wandelaar", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Grote Markt, Vleeshal: Tentoonstelling „Madame", van 10 tot 17.30 uur en van 10 tot 22 uur. Spaarne Langebrug: Museumschip „Klein Arlis", geopend van 10 tot 21 uur. Grote Kerk, 8 uur. Zomeravondstilte door Comité Bijzonder Kerkewerk: ds. A. Oskamp; Guus Spaans, fluit en Henk Lasschuit, orgel. DONDERDAG 18 AUGUSTUS De Waag, Spaarne-Damstraat: Leden van het genootschap „Kunst zij ons Doel" expo seren gedurende Augustus onder het motto „Waag het erop" stadsgezichten en bloem- stillevens. Dagelijks van 1017 en Zondags van 13—17 uur. Frans Hals: „Kouwe drukte", alle leeft., 2.30. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Duel op de zeebodem", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Gullivers reizen", alle leeft.,, 2.30 uur en „Als de dauw hangt komt er regen", 18 jaar, 8.15 uur. Cinema Palace: „Peter Pari", 10.30 uur en „3 rings circus", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Roman Holiday", alle leeft., 10.30 uur en „Vera Cruz", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: Vacantiepro- gramma, 10.30 uur en „Wonderman", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Montagne's Jeugdvariété, 10.30 uur en „Modern Times" alle" leeft.. 2. 7 en 9.15 uur. Lido: ,.De slaapwandelaar", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Grote Markt, Vleeshal: Tentoonstelling „Madame" van 10 tot 17.30 uur. Spaarne Langebrug: Museumschip „Klein Artis", ge opend van 10 tot 21 uur. Grote Kerk, 15 uur, Gratis orgelconcert door George Robert. Theo van der Pas, geboren op 5 October 1902 te 's-Gravenhage, neemt het volgende seizoen afscheid van het Nederlandse con certpubliek. Hij geniet vooral een grote reputatie door zijn Chopin-recitals. Voor zijn laatste concert in Haarlem is de keuze op het Pianoconcert van Grieg gevallen. Haarlem van de Canadese soliste Betty- Jean Hagen, die hiervoor het Vioolconcert van Mendelssohn heeft gekozen. De reeks wordt op 13 Maart besloten met een con cert van werken van Ravel en Debussy, waaraan de mezzo-sopraan Irma Kolassi medewerking verleent. Hans Henkemans, die als vertolker van de werken van Mozart en Debussy een in ternationale reputatie geniet, is met de uitvoering van twee pianoconcerten van eerstgenoemde de solist op het openings concert van de Vrijdagavondserie in het Haarlemse Concertgebouw, dat met de Praagse Symphonie besloten wordt. De bas Herman Schey zingt op 4 November de cantate ,,Ich habe genug" van Johann Se bastian Bach en de „Lieder eines fahrenden Gesellen" van Gustav Mahler. Het concert van 25 November wordt door Marinus Adam gedirigeerd en vermeldt de Suite voor strijkorkest van Janatsjek,even eens nieuw voor Haarlem, het Vioolconcert van Dvorak en de Tweede Symphonie van Brahms. Soliste is de uit Hongaars-Ita liaanse ouders in Bolzano geboren Oosten rijkse violiste Marta Eitler, door haar hu welijk Engelse geworden. Marinus Adam leidt in deze serie ook het concert op 13 Januari 1956, dat de Simple Symphony van Britten als noviteit bevat. In het Dubbel concert van Delius zijn de concertmeesters Jan Hesmerg en Eduard Biele de solisten. Op 16 December wordt de eerste uitvoe ring in Haarlem van de Serenade van Henk Badings gegeven, waarna de Argentijnse soliste Marisa Regules, die in 1953 met een recital te Amsterdam veel indruk maakte, het Pianoconcert in Es van Liszt ten gehore brengt. De Duitse pianist Oskar Koebel speelt op 27 Januari met het N. Ph. O. on der leiding van Toon Verhey het Piano concert van Badings. De laatste drie concerten van de V-serie genieten de medewerking van Nederlandse solisten. Op 17 Februari is dat de violist Dick de Reus met de eerste uitvoering in Haarlem met het Concert or. 8 (in Form (Van onze com spondent in Bonn) Orn het eventuele misbruik van atoom energie tegen te gaan, wil de West Duitse vice-kanselier, Franz Blücher, de Euro pese landen die zich bezig houden met het onderzoek naar het gebruik van atoom energie voor vredelievende doeleinden, binden aan een verdrag. Teneinde ook op dit gebied tot eenheid te komen zou een t internationaal gezagsorgaan naar het voorbeeld van de Hoge Autoriteit der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal controle moeten uitoefenen op het gebruik van het kernmateriaal, dat voor de opwekking van atoomenergie nodig is. De vice-kanselier meent naar hij aan het Hamburgse blad Die Welt verklaarde te weten, dat een dergelijk plan reeds is opgesteld door Frankrijk. In dat ontwerp zou volgens hem evenwel een te grote macht aan het internationale gezagsor- i gaan zijn gegeven. Dit zou de gezonde concurrentie volgens vice-kanselier Blü cher kunnen schaden. Voorlopig geen steenkool Blücher is van mening dat steenkool waterkracht en olie als energiebronnen 'voorlopig nog niect verdrongen zullen worden door de economische toepassing I van atoomenergie, aangezien het onder- (zoek naar de toepassingsmogelijkheden nog wel enige tijd zal vergen. Westduitsland met zijn stijgende be hoefte aan energie zal moeten trachten de andere grote industriële landen in het gebruik van atoomenergie bij te houden. De Westduitse bondsregering zal daartoe de helpende hand bieden. Ook het studie-comité van de West- Europese steenkolenproaucenten te Brus sel is tot de slotsom gekomen, dat kolen de energie-basis van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal moeten blijven. Blücher deelde mee, dat de Westduitse regering nog geen besluit heeft genomen omtrent de vorming van een commissie voor kernenergie. Hij dacht aan een orgaan met grote onafhankelijkheid, dat in bepaalde kwesties nauw met de rege ring verbonden is en geleid wordt door een „persoonlijkheid van hoog internatio naal peil". Voor het eerst sinds tientallen jaren is Dinsdagmiddag in Ede weer een schapen- markt gehouden, speciaal het Veluwse hfcideschaap. Voor automobilist noch wiel rijder was er plaats in Ede's centrum. De schapen hadden het in bezit genomen. Als er een winkeldeur bleef open staan, kon de winkelier beslist op schapenklandizie rekenen. Burgemeester H. M. Oldenhof opende de markt en daarna begon de handel. Er werd goed en veel verkocht. De Veluwse heideschapen varieërden in prijs al naar gelang ouderdom en gewicht van 45,tot 80,De Texelse weidescha- pen, die ook aangevoerd werden haalden prijzen van 90,tot 125, 'fco°<>OOOOOCOOCCCOLXXXXXXXCCCOCCOOOCCOCOCCOCCGO»XCCOC'.< Weekabonné's die zich in de vacantie ons blad laten nazenden wordt drin gend verzocht het abonnementsgeld voor de gehele vacantietijd vóóruit aan de bezorger te betalen. DE ADMINISTRATIE OOOOOCOOOOOCXOOOCXXXOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOCOCOOOOOCOOOO Op de negende zitting in de zaak-Schmidt voor het landgerecht te Djakarta is Dins dag de getuige Tomasoa voor de tweede keer door rechter Rochjani ondervraagd. Er waren op deze zitting waarnemers aan wezig van het Nederlandse Hoge Commis sariaat en de Amerikaanse ambassade (de tweede secretaris). Tomasoa vertelde hoe hij destijds Baden naar de onderneming „Dramaga" had gebracht, na hem - zoals hij zeide - van een zwarte bril en leren oogkleppen te hebben voorzien. Motman had volgens deze getuige een betrouwbaar persoon nodig om de bevoorrading uit de lucht op de Tangkuban Prahu gade te slaan en daarover rapport aan hem uit te bren gen. Vervolgens legde de rechter alle stuk ken, die de officier van justitie Sunario en de verdediging als bewijsmateriaal hebben overgelegd, op tafel. Nadat de getuige door de rechter was gemaand op te letten werd hem verzocht deze documenten te bekijken en te verklaren, welke hij kent en reeds eerder heeft gezien. Getuige wijst tenslotte een fotocopy van een visitekaartje van een zekere M. F. Muller aan. Getuige zegt, dat Jungschlaeger het bij het eerste bezoek tijdens een bijeenkomst in het huis van Motman en Schmidt en de andere aanwe zigen getoond heeft. Ieder, die een derge lijk kaartje kon tonen, zou volgens getuige te vertrouwen zijn en beschouwd kunnen woiden als lid van de organisatie. Andere van de uitgestalde stukken zegt getuige niet te kennen. De verdedigster, mevrouw Bouman, ver klaart, dat sedert een van de vorige ver dedigers, mr. Boegheim. de stukken ter in zage heeft gehad, zes van de in beslag ge nomen dagrapporten daaruit zijn verdwe nen. De rechter deelt mede, dat op de vol gende zitting - bepaald op 22 Augustus - hierna een nader onderzoek zal worden ingesteld. T egenstrijdigheden De rechter en de verdedigster stelden getuige Ukar Bin Sukarta Maandag vragen naar aanleiding van diens verklaringen op de vorige zitting. Mevr. Bouman zei, dat er verscheidene tegenstrijdigheden in de ver klaringen waren en legde daarbij een be- edivde verklaring van kapitein Franken uit Nederland over en een van Peters, die ver klaarde, dat hij pas in September 1950 op de onderneming „Dramaga" kwam logeren, in afwachting van zijn vertrek naar Austra lië, en daar onmogelijk in Maart 1950 reeds een ontmoeting met getuige kon hebben gehad. De officier van justitie zeide dat de verdedigster met het voorlezen van de verklaring van Franken alleen maar wilde aantonen, dat Franken „eerlijk" is. Hij zei. ADVF.RTF.NT1E Aan verbetering der middelen tot be strijding van pijnen en griep, is door geleerden in de gehele wereld onop houdelijk gewerkt en er zijn belangrijke resultaten bereikt! in de eerste plaats heeft men ontdekt, hoe de oorzaak van pijn nauwkeuriger kan worden bestudeerd. Hierdoor is het mog'-Hjk geworden om betere middelen te vinden. Het bleek, dat de werking van een der meest gebruikte geneesmiddelen belangrijk kon worden verbeterd, door toevoeging van nieuwe middelen. Deze combinatie werkt bijzonder weldadig en krachtig, ook dan, wanneer andere mid delen falen. Zij heeft millioenen mensen in de gehele wereld al baat gebracht en doet werkelijk wonderen I BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN 85 ct In het verkeer met België en Luxem burg wordt vrijstelling van rechten op bromfietsen verleend, wanneer door een geldige belastingkaart kan worden ge- j toond dat voor de bromfiets in Nederland J motorrijtuigenbelasting wordt betaald. Uit deze kaart blijkt tevens, dat voor de bromfiets in Nederland eventuele in voerrechten en omzetbelasting zijn vol daan. Nu de motorrijtuigenbelasting voor bromfietsen echter per 1 September zal worden afgeschaft en van die datum ai' dus geen belastingkaarten meer zullen worden uitgereikt, is een ander bewijs van herkomst voor bromfietsen nodig geworden. Daarom zal met ingang van 1 Septem ber een begin worden gemaakt met de verstrekking van identiteitsbewijzen voor bromfietsen. Een dergelijk bewijs zal op schriftelijke aanvraag van de eigenaar van de bromfiets kosteloos worden ver strekt door de Dienst der Invoerrechten er. Accijnzen. Een speciaal formulier voor deze aanvraag is bij die dienst zonder kosten te verkrijgen. Wanneer voor een bromfiets een ken tekenbewijs is afgegeven kan dit ook als identiteitsbewijs dienst, doen. Daarvoor is echter een aantekening op dit bewijs no dig, welke te verkrijgen is aan de inspec ties of de ontvangers der invoerrechten en accijnzen, of aan de grens. Tot het einde van dit jaar blijven in 1955 afgegeven belastingkaarten geldig als identiteitsbewijs. De radio-luisteraars hebben gister avond de ontknoping gehoord van de actie voor de rheumabestrijding, die netto ruim twee millioen gulden heeft opge leverd. De prijs voor de verkopers van de ver rassing-envelopjes is gewonnen door de heer A. Verdonk te Hilversum. Hij krijgt een huis of f 15.000 in contanten. Bij de kopers van de envelopjes was de sigarenwinkelier W. C. Wertwijn in de Anjelierstraat te Amsterdam, winnaar van f 15.000. Ook de heer Van der Avorst, een slager uit Rotterdam, wiens wens het reeds enige tijd was een eigen bedrijf te kunnen ko pen, won een prijs van f 10.000. De heer Boon uit Wormerveer. die ver huisplannen heeft werd winnaar van f 5000.—. De leider van de actie, de heer Bergers uit Rotterdam, deelde mee dat er vijf millioen couvertjes in omloop waren ge bracht en dat men Dinsdagmiddag uit verkocht was. De bruto-opbrengst be droeg twee en een half millioen gulden en de netto ruim twee millioen gulden. De voorzitter van het Nationaal Rheu- mafonds, dr. Stal, heeft de heer Bergers voor de microfoon gehuldigd. dat hij echter op wilde merken: als alle Hollanders dan zo „eerlijk" zouden zijn geweest als kapitein Franken, zou er in Indonesië niet zoveel bloed gevloeid zijn. Bovendien is deze verklaring wel zeer in strijd met..." hier klopte de rechter de officier af. De officier las nog een passage voor uit een vraaggesprek, waarin kapitein Franken op 30 September 1954 aan een correspondent van een Nederlands dagblad had verklaard, dat men na de souvereini- teitsoverdracht zeker wapens had geleverd aan de Darul Islam, die daarmee de T.N.I. bestreed. De rechter was van oordeel, dat de officier dit tegenover de beëdigde ver klaring zou kunnen stellen. Nadat mevrouw Bouman had opgemerkt, dat de verklaringen van getuige Ukar voor de rechter geheel afwijken van die in het proces-verbaal van het vooronderzoek, waarbij hij geen enkele keer de naam Schmidt had genoemd, verklaarde de rech ter, dat de ambtenaar van de criminele recherche die met het onderzoek betrok ken was, Abdul Munaf, naar aanleiding hiervan gehoord dient +e worden. Vrees voor politie Getuige zei voor de politie bevreesd te zijn geweest. Zijn verklaringen voor de rechter waren juist, zo zei hij. De officier opperde de mogelijkheid, dat getuige slechts in de zaak-Jungschlaeger is ge hoord en pas later als getuige charge in de zaak-Schmidt is geschoven. Dan zou hij in het reeds gemaakte proces-verbaal ook niet hebben hoeven te vermelden, dat hij ook Schmidt op de onderneming „Drama ga" had gezien in gezelschap van Jung schlaeger. Op een vraag van de rechter verklaarde getuige, dat hij nooit geconfronteerd werd met de beklaagde. De beklaagde Schmidt, bevestigde dit en zei: „Ik heb hem nooit gezien. Dit is pas de eerste keer van mijn leven. Slechts en kele getuigen zijn met ons geconfronteerd, de meesten mochten ons alleen door een kijkgaatje beloeren". De verdedigster zeide er verwonderd over te zijn, dat getuige nooit gearresteerd werd. hoewel hij zelf bekend heeft lid van de APRA (de strijdgroep van Westerling) te zijn geweest. Nederlands-Noorse samenwerking op atoomgebied herdacht De delegaties van Nederland en Noor wegen bij de atoomconferentie te Genève hebben Dinsdagavond in hotel Richemond de samenwerking herdacht, die op het ge bied der atoomenergie tussen de beide lan den sedert 1951 bestaat. In totaal waren hierbij ongeveer vijftig personen aanwezig. De woordvoerder van de Nederlandse delegatie, dr. Willem Baatman uit Utrecht, zei dat de Nederlandse en Noorse geleer den samenwerken bij het onderzoek naar een kokend-water research-reactor. Deze samenwerking duurt reeds enige tijd en naar hij verklaarde zou een dergelijke reactor eventueel in Noorwegen worden gebouwd. In Arnhem zou, naar dr. Baatman ver telde, een „suspension"-reactor worden ge bouwd voor het onderzoek van materialen en deze zou dienen als het prototype voo** dergelijke reactors. Ook verklaarde hij dat Nederland hoopt spoedig in staat te zyn een 10.000 kilowatt reactor te bouwen. De steun der Verenigde Staten bestaat slechts hierin dat Nederland de vermaarde zes-kilo transactie voor uranium onder tekende, aldus de Nederlandse woordvoer der. De Verenigde Staten boden aan die hoeveelheid aan bevriende mogendheden te verkopen. Nederland en Engeland hebben te Rio de Janeiro de documenten ondertekend, krachtens welke zij meedoen aan een vier hoeks-betalingsovereenkomst welke de convertibiliteit van het pond, de gulden en de mark instelt voor de handel met Brazilië. In een interview met United Press heeft W. J. Gertenbach, hoofd van de afdeling Zuid-Amerika van het Nederlandse mi nisterie van Buitenlandse Zaken, ver klaard dat de door Nederland, Duitsland, Engeland en Brazilië gesloten betalings overeenkomst voor succes grotendeels af hankelijk is van uitbreiding tot andere Europese landen. Deze valuta-„pool", zei de heer Gerten bach, biedt een groter aandeel van de Braziliaanse markt aan de exporteur, die zijn product kan verkopen op de gun- 1 stigst concurrerende voorwaarden, crediet inbegrepen, met een minimum van over heidsinmenging. De overeenkomst ken merkt een breken door Nederland en Duitsland met de bilaterale basis voor de handel met Braziüë welke de na-oorlogse periode beheerst heeft. De heer Gertenbach merkte op dat Bra zilië thans bilaterale overeenkomsten van kracht heeft rnet Frankrijk, België, Italië, Oostenrijk en andere Europese landen, „welke wij zeer graag zouden zien toetreden tot een handelsovereen- komst met convertibiliteit tussen de I leden-naties". De minister van Justitie is bereid het verblijf te legaliseren van overigens als bonafide aan te merken vluchtelingen, die thans clandestien hier te lande mochten verblijven, mits deze zich vóór 1 November 1955 bij de politie aanmelden en alsnog een verzoek om asyl indienen. Er zal geen proces-verbaal worden opge maakt wegens illegaal verblijf en even tueel illegale grensoverschrijding, het ver schaffen van nachtverblijf zonder daarvan kennis te geven aan de politie, en het doen verrichten van arbeid, zonder de daarvoor verpiste werkvergunning. Wanneer daarover twijfel bestaat, zal worden onderzocht of de betrokkenen in derdaad als bonafide vluchtelingen kunnen worden beschouwd en of zij niet reeds asyl genoten in een ander land en op ondeug delijke gronden naar Nederland zijn ge komen.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5