Beverwijks „WARANDE"-plannen stuiten op verzet der bewoners Wethouderschap R. Verbeek is thans definitief Een eeuw geleden bestelde de HIJ SM bij Beijnes de allereerste spoorwagons „Millioenenlijntje" op Harderwijk vervoert elk jaar zomerse duizendtallen Visserij -varia Agenda voor Velsen Telefooncentrale in IJmuiden zal in 1956-'57 kunnen worden uitgebreid Havenberichten Jongen met hoofd tegen hoogtebeugel Old Clothes New Zilveren model voor de directie der N.S. De oorlog liet zelfs deze vloot niet ongemoeid Castricumse kermis vreugde alweer ten einde Angst voor „auto-strada" ongegrond - bezwaren afwijzen, zeggen B en W WOENSDAG 17 AUGUSTUS 19 55 5 Wethouder W. F. Visser neemt 30 Augustus afscheid Ernstig ongeluk op Sluisweg Hagenaar levensgevaarlijk gewond Derde lustrum komt in zicht DRY CLEANING ONLY Bemanning van brandend Portugees schip gered Van goeddroog essenhout" LANGS SLUIZEN EN HAVENS WSÊÊÊÊÊÊ Agenda voor Beverwijk Vogelvreugd in Velserbeek Jaarvergadering DGIJ De heer P. Valkering overleden Afscheid ds. W. Veen Goede zaken in drie dagen ff 5 ZÏbE' o p o Oud-Castricummer onderscheiden W. F. Visser: scheidend Naar wij vernemen is de benoeming van de heer R. Verbeek tot wethouder van Openbare Werken der gemeente Vel- sen thans met zekerheid te verwachten in de vacature, die ontstaat door het af treden van de heer W. F. Visser. R. Verbeek: komend De heer Verbeek, die tot nu toe het voorzitterschap van de PvdA-fractie in de raad bekleedde en tot zijn pensionne- Naar de politie pas gisteren ter ore is gekomen, gebeurde Zondagmiddag op de Sluisweg te IJmuiden een ernstig ongeval, dat de 15-jarige Hagenaar E. K. levens gevaarlijk letsel bezorgde. De jongen reed namelijk met de vracht auto van zijn vader, die een paar familie leden bij zich in de cabine had genomen, over de betonweg bij de Velserbrug. Hij zat in de laadbak en moet, toen er bij de Velserbrug schepen passeerden, zijn gaan staan. Dit had tot gevolg, dat de jongen met het hoofd tegen de hoogtebeugel bij de brug sloeg en met een zware schedel- basisfractuur naar het Antonius zieken huis werd vervoerd. Doordat, dit vervoer met de vrachtwagen van de heer K. ge schiedde, kreeg de politie geen onmidde- lijke melding van het ongeluk. Inmiddels maakt het slachtoffer het redelijk, al is het levensgevaar nog niet geweken. „Rapidity" houdt tafeltennistournooi De R.K. tafeltennisverereniging „Rapi dity" te Beverwijk zal op 4 December haar vijftienjarig bestaan gaan vieren met een groot tournooi en een feestavond voor de leden. De voorzitter, de heer P. Kleyne, deel de tijdens de Dinsdagavond gehouden jaarvergadering mede, dat de vereniging op Zondag 18 September zal deelnemen aan het door CSV te Castricum georgani seerde tournooi. Het ledental van „Rapi dity" bleef constant en bedraagt thans ongeveer 100. Er zit echter groei in de lucht doordat de ledenstop voor junioren thans kon worden opgeheven. Aan de komende competitie zal de ver eniging met twintig teams deelnemen. De speelgelegenheid aan de Galgenweg is te klein geworden, maar ook hiervoor is een oplossing gevonden: deze winter zal gespeeld worden in het gymnastiek lokaal van de R.K. school aan de Kui- kensweg. De penningmeesteresse mejuffrouw C. Schuyt maakte melding van een batig kassaldo en het bestuur werd onveranderd herkozen. Tot jeugdleiders werden be noemd de heren M. Kanne en M. Eyking. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 ring economisch directeur der Provin ciale Ziekenhuizen in Noordholland was, zal zijn nieuwe taak in September aan vangen. De heer Visser, die dit jaar 70 was, zal op 30 Augustus in een raadsvergadering afscheid nemen van het wethouderschap, dat hij zovele jaren waarnam. Deze raadsvergadering wordt goeddeels gewijd aan het aftreden van de heer Visser. NEW YORK (AFP) Een vaartuig van de Amerikaanse kustwacht heeft Maandag de 46 bemanningsleden van het Portugese vissersvaartuig „Ilhavense" gered, die met reddingboten hun schip, dat op ruim 1200 kilometer uit de kust van Nieuw-Schotland in brand was geraakt, hadden verlaten. GESLAAGD Voor het kantoordiploma machineschrijven slaagde mej. M. J. Bosschert en voor het kantoordiploma steno Nederl. mej. M. A. v. Croon en borg, beiden te IJmuiden. DE TREINREIZIGER van het jaar onzes Heren 1955 kan - bij voldoende verbeel dingskracht - slechts met milde compassie terugdenken aan zijn lotgenoot van honderd jaar geleden, die zich over de ijzeren staven van de H.IJ.S.M. of de N.R.S. (de Nederlandse Rhijn Spoorweg, die eigenlijk tussen Amsterdam en Keulen had moeten lopen) voortbewoog. Want hij, het verwende kind van zijn moderne eeuw, is als derde-klasser toch nog altijd een kunstleren en comfortabele bank rijk en op gepaste tijden een kop koffie uit het treinbuffet en zijn reis naar Groningen of Eindhoven wordt nauwelijks gestoord door schokken, groter dan een zachte deining. Maar tot Augustus 1855 behielpen zijn voorvaderen zich manmoedig met de „bak ken", welke deels uit het buitenland werden geïmporteerd, deels uit een Nederlandse smederij kwamen, voor Neêrlands prille spoorwegen en die voor een f 2.500 per stuk het reizen tot een ongekende, doch vermeiende sensatie maakten. Maar in Augustus 1955 - op de kop af een eeuw geleden ontving de Haarlemse rijtuigmaker Johannes Jacobus Beijnes, de vererende opdracht voor de H.IJ.S.M. enkele spoorwegrijtuigen te bouwen, waarmee in totaal een bedrag van f7.400 gemoeid was. Voor vier carrosserieën van wagons der tweede klasse, zogenaamde „vier bakschrijtuigen", die de Haarlemse rijtuigmaker van de Riviervismarkt de eerste kans gaf zich in de spoorweg-wagenbouw een plaats te veroveren. Honderd jaar later staat voor „on derhanden werk" op de balans een bedrag van f 3.304.721,25, zodat de poging van de Haarlemmer, die thans Beverwijker is, alleszins geslaagd genoemd mag worden. Het werd een historisch contract, dat allereerste. Het had nogal wat voeten in de aarde, overigens, want de spoorweg exploitanten uit die oer-dagen gingen bepaald niet over één nacht ijs. OP 1 JUNI 1855 was de prijsopgave van Beijnes weliswaar bij de H.IJ.S.M. binnen voor een „gebombeerde driebaks-dili- gence der eerste klasse", welk fraaie voertuig franco station Haarlem op f 3400 kwam, maar daarmee bevond de bestel ling zich nog niet in de door Beijnes zo zeer gewenste kannen en kruiken. Maar tenslotte wordt de kogel dan toch maar door de kerk gejaagd en in Augustus valt de bestelling. „Vier driebaks rijtuigen der tweede klasse a f 1850.per stuk, met inbegrip van het raam, wordende de bestelling der rijtuigen van de le klas aangehouden". Dat ging dus niet door. „Wordende verder bepaald, dat de af levering der rijtuigen moetende plaats hebben in December e.k." Begin Maart 1856 heeft het eerste rij tuig proefgereden tussen Haarlem en Rotterdam, waarbij „de nieuwe oliepotten mede zeer goed voldaan hebben". En het publiek was opgetogen, zodat er al gauw een nieuwe bestelling van een tweede viertal spoorwegrijtuigen naar Beijnes ging wederom 5 el lang en 1.12 el hoog, aldus al heel wat hebbelijker dan de di ligences, waarmee de spoorwegen in 1839 hun eerste hortende Nederlandse kilo meters aanvingen. Men kon in deze rij tuigen zelfs al rechtop staan IN HET GEDENKBOEK, dat de firma Beijnes bij haar eeuwfeest in 1938 het licht deed zien, is van die eerste rijtuigen van een eeuw geleden, het leverings contract met de H.IJ.S.M.-commissarissen terug te vinden en duidelijker dan wat ook vertelt dit document iets over de be- Prijzen van Dinsdag. Heilbot 3,302,70; gr. tong 4,50; grm. tong 3,503,35; kim. tong 3,40—3,30; kl. tong I 3.40—3,30; kl. tong II 3,20—3,16; tarbot I 3,00—2,15, per kg. Kl. schol II 34—17; schar 21; v. haring 12,30—10; makreel 2010; grm. schelvis 25; kim. schel vis 30—23; kl. schelvis I 23—19; kl. schelvis II 18—9; wijting 14—8; gr. gul 38—25; midd. gul 3022; kl. gul 19—9,50; kl. leng 25—15; kL koolvis zw. 2420, per 50 kg. Gr. kabel jauw 20079; gr. koolvis zw. 7652; gr. leng 80—67, per 125 kg. Aanvoer van Dinsdag. 9 kisten tong en tarbot, 2 kisten heilbot, 5 kisten schol, 5 kisten schar, 5090 kisten haring, 580 kisten makreel, 480 kisten schelvis, 180 kisten wij ting, 125 kisten kabeljauw en gul, 12 kisten leng, 55 kisten koolvis, 12 kisten diversen. Totaal 6555 kisten. Besommingen van Dinsdag. RO 53 Dirkje f 15.480; KW 101 Nestor f9854; IJM 116 Eveline f 14.750; IJM 24 „Vios" f 16.200; KW 76 f8195; KW 141 f2790; KW 85 f1251; IJM 19 f4616; GG 334 f685. Zaterdag werd door 105 vaartuigen aan gevoerd: 7182 pond kuilpaling, prijs f 0,85 1,18; 159 pond lijnaal, prijs f 0,90—f 1,00; 616 pond snoekbaars, prijs f 0,82; 1065 pond rode baars, prijs f 1,23—f 1,25; 687 pond voorn, prijs f 0,04 per pond en 800 bak nest, prijs f 2,25 per bak van 37Vi kg. Ter gelegenheid van het feit, dat hon derd jaar geleden, in Augustus 1855, de rijtuigmaker Beijnes uit Haarlem de eerste vier spoorwagons leverde aan de Hollandsch IJzeren Spoorweg Maat schappij, heeft de directie van Beijnes deze week aan de directie der N.S. een zilveren modelletje overhandigd van een dezer eerste vier rijtuigen. >cxxx<xx>2occoccocoooo3033occccocccooccoooococcoooocö Het „Kasteel Staverden" met zijn vrolijke last. WIE DE reis van Amsterdam naar Harderwijk of van Harderwijk naar Amsterdam doet per boot, maakt kennis met de Holland-Veluwe Lijn of zo ge wilt met de Rederij Zwaag. Deze beide rederijen werken immers samen en vervoeren gedurende de zomermaanden duizenden passagiers van en naar de Veluwe. Harderwijk is „de" haven van de Veluwe en de aldaar gevestigde N.V. Stoombootmaatschappij Holland- Veluwe Lijn is de oudste die een geregelde passagiers- en vrachtdienst onderhoudt tussen de hoofdstad en Harderwijk. De oprichting had plaats in het jaar 1926 en vóór dat dit een feit geworden was moesten er tal van moeilijkheden overwonnen worden. Dat Harderwijk niet de beschikking had over een behoorlijke haven was wel het grootste probleem. WOENSDAG 17 AUGUSTUS IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Apache". Rex, 20 uur, „High Noon". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.3012 en van 14 16.30 uur. DONDERDAG 18 AUGUSTUS IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „De mijnen van Koning Salomo". Ilex, 20 uur, „High Noon". Pieter Vermeulenmuseum, als Woensdag. VELSEN Raadhuis, 9.3012 uur, spreekuur wet houder van Openbare Werken. Woensdag 17 Augustus Bioscopen: Luxor-theater, 19 en 21.15 uur: Ik en mijn vrouw. Kennemer-theater, 19 en 21.15 uur: Vrouwen die wij schuwen. W.B.-theater, geen voorstelling. dco-ox<xxcodooooococcccooocccoccccc<xccccco;< 8 xxxxo 8 Verfrissing van volière De ruime „gevangenis"waarin sinds jaar en dag wat kanariepieten en een enkele zeldzamer gevederde vriend wat eenzaam het leven slijten en die te vin den is aan de Lindenlaan van Velserbeek zal - als de plannen doorgaan - metter tijd naar groter bekendheid streven. 8 Want de vereniging „Vogelvreugd", die 8 vooral in Beverwijk en Velsen-Noord'P haar liefhebberende leden heeft en diep de kleurige vogeltjes bij duizenden kan 8 tellen, heeft het oog op deze volière A laten vallen. 8 Een deel van de vogeltjes der leden o zou best in de Velserbeekse volière A kunnen huizen, dacht het bestuur - niet. jjj alleen dat de gastjes dan een mooi, 8 ruim huis zouden gaan betrekken, maar 8 bovendien zou hier een stevige propa- 0 ganda voor het kweken van siervogelsi uit kunnen voortkomen. „Vogelvreugd" p zal zelf voor de voedering zorgen - de gemeente is niet onwillig het gazen huis zonodig op te knappen of uit te bouwen en dus kan wellicht tegen het voorjaar 8 van 1956 een herboren volière in Vel- g serbeek worden gevonden met een 8 kwetterende schare bewonertjes uan^j g veelkleurige pluimage. g 03cxxxxx)oc>oooooocooooax50oooocxxxx>xoocc)OoooooooooooooQC ginjaren der onderneming, die zich op dat moment invoegde in een stroom, welke zou blijken naar een glorieuze toekomst te leiden. Maar ook klinkt er duidelijk uit door hoe antiek de eerste producten van Beijnes nu zouden lijken, gezet naast een zware pullman voor de Indonesische of de Argentijnse spoorwegen. VOOR f 1850.— leverde Beijnes dus de bak voor een spoorwagon van 5 ellen lang, buitenwerks gemeten. Zonder evenwel de veren, de assen en de wielen, welke on misbare onderdelen in die jaren nog niet door de vaderlandse rijtuigmakers ver vaardigd konden worden. Maar verder geheel compleet en gemaakt van goed, droog essenhout voor wat de zij- en ach terwanden betrof alsmede de leggers voor het dek en dan daaroverheen een beschot van 18-streeps vurenhout. „En de ramen van 12-streeps eiken wagen schot met witte glasruiten in dezelve". „De portiers moeten zijn van essenhout, een zakkend raam in dezelve met een lederen glassnoer met dito kwast, in de glassnoer drie knoopsgaten met een ko peren boutje in de middenregel van het portier, om het glas of hoog of laag te kunnen opzetten, van boven in hetzelve eene vaste jalousie met eene schuif van binnen met koperen knopje ZO WERDEN die eerste rijtuigen tot in détail beschreven voor en aleer de beide partijen er hun signatuur onder plaatsten: namens de H.IJ.S.M. de zwie rige handtekeningen van twee der com missarissen en ter andere zijde het een voudige schrift van Johannes Jacobus Beijnes, die met deze pennestreek het be gin neerzette van een millioenenonderne- ming die een begrip werd in de spoor wegbeschaving. Toen al werd het comfort van de rei ziger een punt van overweging, want de „zittingen en de rugmatrassen" moesten bekleed worden met zwart haardoek, ge vuld met paardenhaar, omzet met een zwart passement of plakkoord; de hoofd matras en de hemel met zilvergrijs leer- doek Hetgeen een ganse verbetering genoemd moest worden vergeleken bij de aller eerste tweede-klas-rijtuigen, die in 1839 naar Belgische modellen tussen Am sterdam en Haarlem verschenen, want deze waren ten eerste niet berekend op een staande reiziger (hij was overigens tóch omgevallen, want die eerste wa gentjes stootten enorm) en hielden bo vendien wel heel weinig rekening met het gemak der waaghalzen, die in de oer- jaren van de trein hun leven riskeerden en de trekschuit miskenden. J. F. Op 31 Augustus zal de damclub Ymui- den DCY de jaarvergadering houden. De bestuursverkiezing, de onderlinge compe titie en het opstellen van de tientallen ko men aan de orde. Er zal met twee tientallen aan de bonds-competitie worden deelgenomen. Tevens zullen de prijzen worden uitge reikt van de afgelopen winter- en zomer wedstrijden. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling in het derde kwartaal van 1956 met het plan tot uitbreiding van de IJmui- dense telefooncentrale te beginnen, waar door in het nijpende gebrek aan aanslui tingen, dat zich in de IJmond steeds ster ker doet gevoelen, kan worden voorzien. Begin 1957 zal dan de nood goeddeels ge lenigd kunnen zijn men kan dan theo retisch 2200 nieuwe nummers aan de be staande 2400 toevoegen. De moeilijkheid voor de PTT is, dat na de oorlog het gehele Nederlandse telefoon net ontwricht was, waardoor haast de hele apparatuur vernieuwd moest worden. Daardoor ontstond een grote achterstand, die, nu de woningbouw op gang is, op vele plaatsen ernstige vormen aanneemt. De Haarlemse centrale bijvoorbeeld dreigt te klein te worden en ook elders in den lande komt men apparatuur te kort. De fabriek van de Bell-installaties te Antwer pen, waarmee in Haarlem en ook in IJmuiden de centrales zijn uitgerust, kan de grote stroom bestellingen niet bijhou den. Geen groter gebouw De plannen tot uitbreiding van de cen trale omvatten de uitbreiding met num mers, zodat het gebouw dus niet vergroot hoeft te worden, omdat er ruimte genoeg is voor enige duizenden nieuwe aanslui tingen. Indertijd is gemeld, dat by de 2400 aan sluitingen nog 2200 gevoegd kunnen wor den, welk cijfer gehandhaafd wordt; hiervan zullen in eerste instantie 600 en daarna 800 in gebruik komen. Bedacht dient te worden, dat de ont wikkeling van de IJmond in IJmuiden in menig opzicht een verrassing is gewor den, zodat de PTT deze ontwikkeling moeilijk kon voorzien. I De Harderwijker vloot had zes eeuwen lang niet anders kunnen doen dan op de rede voor anker te gaan. Herhaaldelijk werd getracht een haven aan te leggen, doch iedere keer is dit op een mislukking uitgelopen. Verzanding De plannen zijn pas werkelijkheid ge worden in 1925 toen baggermolens en zandzuigers begonnen om een deel van de zandbank weg te baggeren. Men stelde aanvankelijk weinig vertrouwen in deze plannen. Men vreesde, dat de geul, die men zou graven, toch weer binnen korte tijd zou verzanden. Uiteindelijk is dat allemaal meegevallen en het duurde niet zó lang of Harderwijk kreeg een vaargeul en een haven. Meteen daarna volgde de oprichting van de Holland-Veluwe Lijn. Een en ander kwam tot stand door de he ren 's Jacob, E. den Herder, G. den Her der, Mr. Neeb, G. Wuestman en G. Rui ters. Begonnen werd met de aankoop van een voormalige Rijn-raderboot, die werd overgenomen van de Rederij Concordia te Arnhem. De werf Smit in Kinderdijk had het schip gebouwd en de verbouwing om het zeewaardig te maken geschiedde bij de Werf „De Liesbos" te Utrecht. De boot, die accommodatie had voor 600 passagiers, opende de dienst onder de naam „Stad Harderwijk" en al spoedig bleek dat deze ene het niet af kon. Tel kenmale vertrok het schip afgeladen met passagiers en herhaaldelijk kwam het voor dat men reizigers moest laten staan op de kade. Het was weldra noodzakelijk de dienst met een tweede schip uit te breiden en dit verscheen in 1929 onder de naam „Uddelermeer", en was ingericht voor het vervoer van 1500 passagiers. Twee te weinig De grote stroom van aanvragen bleef echter voortduren. Men meende het met twee boten wel af te kunnen, maar vooral op de Zaterdagen moesten velen teleurge steld worden. Zo ging men er toe over een derde schip te bestellen en de bouw geschiedde bij de Scheepswerf Fikkers in Muntendam. Deze moderne salonboot kreeg de naam „Kasteel Staverden", plaats biedende aan 1000 passagiers, wel ke in 1932 in dienst kwam. De voortstu wing geschiedt door 2 MWM motoren van elk 180 pk. In het drukke seizoen vervoerden deze drie schepen 100.000 passagiers, duizenden rijwielen en bovendien namen zij nog vracht mee van en naar Harderwijk. Gedurende de oorlogsjaren ging het uit de aard der zaak minder gunstig met de dienst. Aanvankelijk had men weinig last en de „Kasteel Staverden" kon zelfs nog lange tijd in de vaart blijven. Een bijzon derheid is dat het schip toen met behulp van sleepboten de dienst waarnam. Voor de eigen motoren was geen brandstof meer beschikbaar. Erger werd het toen de schepen werden beschoten en dit had tot gevolg dat alleen des nachts gevaren werd. Later werd het steeds moeilijker en na de spoorwegstaking werd ook de vloot van de Holland Veluwe Lijn „opgeborgen" in de haven van Harderwijk. Dit leverde echter gevaren op, want de boten werden niet met rust gelaten door de vliegtuigen. Zo heeft de „Kasteel Staverden" nog een tijdje buiten de haven voor anker gelegen. Op zekere dag werd het schip door een bom op het voorschip getroffen, waarna het zonk. Door de Duitsers gelicht kwam de salonboot als wrak in Amsterdam aan om daar tot hospitaalschip te worden ver bouwd. Met deze verbouwing is men niet klaar gekomen, daar intussen de bevrij ding was gekomen. Een grote reparatie is nodig geweest om het schip in de oor spronkelijke staat te brengen, maar het is niet zoals voor de oorlog in de dienst te ruggekeerd. De „Kasteel Staverden" werd namelijk met 15 meter verlengd, waar door de vervoerscapaciteit steeg van 1000 op 1600 passagiers. De raderstoomoot „Stad Harderwijk" is afgevoerd, de „Uddelermeer" is verdoopt in „Ermelo". Dit schip met de verlengde „Kasteel Staverden" vormen de vloot van de Holland-Veluwe Lijn. ARIE VAN DER VEER In de ouderdom van 81 jaar is te Castri cum overleden de heer P. Valkering. De overledene was in bloembollenkringen een zeer bekende figuur en ondanks zijn hoge leeftijd was hij nog steeds inkoper van bloembollen voor de firma Valkering te Limmen. De begrafenis heeft hedenmorgen (Woens dag) op het kerkhof van de St. Pancratius- parochie plaats gehad. De predikant van de Doopsgezinde ge meente te Velsen, ds. W. Veen, zal op 21 Augustus afscheid nemen van zijn ge meentenaren wegens zijn vertrek naar Amsterdam. De afscheidsdienst wordt gehouden in de kerk aan de Helmstraat. De kermis, die drie dagen lang de in woners van Castricum, de aldaar verblij vende badgasten en velen uit de naaste omgeving, in zijn ban heeft gehad, is weer voorbij. Dinsdag was het de laatste dag en evenals de beide voorgaande dagen is het bezoek aan de vermakelijkheden, die op de Brink stonden opgesteld, overstelpend ge weest. Nog nimmer is het met dit jaarlijks te rugkerend festijn zo druk geweest als dit keer, waaraan ongetwijfeld de mooie weersomstandigheden niet vreemd zijn ge weest. De kermisexploitanten waren erg tevre den, evenals de café-eigenaars, die dus evenmin over belangstelling te klagen had den. De rumoerigheid op straat ver na het middernachtelijk uur niet meegerekend, is de kermis zonder een wanklank verlopen. ADVERTENTIE Fotocopieën Lichtdrukken Klein offset druk Stencil- en Typewerk Technische Reproducties Telefoon K2510 - 4189 A Ö3 g £.<3 3 BS-'» re a> a Ja gas aa v? De Beverwykse Gemeenteraad zal zich tijdens de eerstkomende raadsvergadering (Donderdag 25 Augustus) bezig houden met het vaststellen van het partiële uit breidingsplan „Warande". Dit gebied wordt ongeveer begrensd door de Noorderwyk- weg, de westgrens van het partiële uitbreidingsplan Arendsweg-Zuid, de Banken- laan, een lyn lopende ongeveer halverwege en evenwijdig aan de Noorderwijkweg, de Creutzberglaan en de Zeestraat. De voor deze wijk nog van kracht zijnde partiële uitbreidingsplannen „Beverwijk-Centrum" en „Grote Houtweg/Munnikenweide" zijn zozeer verouderd, dat een algehele herziening in verband met de sedert fundamen teel gewijzigde inzichten omtrent de ruimtelijke ontwikkeling der gemeente, nood zakelijk is. Van verschillende zijden zijn er evenwel bezwaren tegen gerezen, onder meer van de familie Boreel en de directeur der NV Beverol fabrieken, als bewoners van de Warande. Al deze bezwaarschriften zijn ontvanke lijk verklaard, doch het college van burge meester en wethouders adviseert de raad om de bezwaren als „ongegrond" van de hand te wijzen. De bezwaarschriften richten zich voor namelijk tegen het feit dat door de be staande Warande een verkeersweg is ont worpen, welke ten Zuiden van de Zeestraat het huis Westerhout van het overige deel van het landgoed zal afsnijden. Beide adressanten bevelen een oplossing aan waarbij een verkeersweg zou moeten worden ontworpen van het toekomstige verkeersplein in Velsen-Noord af, welke weg na kruising van de Westerhoutweg door het landgoed Westerhout zou voeren en de Zeestraat zou kruisen ter hoogte van de Westelijke grens van het plan Warande om dan bij de ontworpen waterpartij het in het plan Warande opgenomen tracé weer te bereiken. In een zeer uitvoerig gemotiveerd ant woord ontzenuwt het college de opgewor pen stelling, als zouden de ontworpen we gen voor het locale verkeer minder capa citeit kunnen verdragen dan wegen voor interlocaal verkeer. Nog geen behoefte aan randweg Het college meent voorts, dat pas in een veel later stadium, wanneer ter weerszijden van het dorp Heemskerk woonwijken tot ontwikkeling mochten komen, behoefte kan ontstaan aan een randweg. Deze randweg zal op de Warande kunnen uitmonden ter hoogte van de ontworpen waterpartij, zon der dat woningen behoeven te worden ge sloopt. Er bestaat thans nog geen aanleiding om met een zodanige ontwikkeling van het verkeer rekening te houden, dat de capaci teit van de Warande, met een afstand van 55 m. tussen de bebouwing, dan onvoldoen de zou worden. De in het plan ontworpen waterpartij heeft voor de waterberging en als blus waterreservoir een functionale betekenis. Komt eventueel in een later stadium ter plaatse een kruispunt van wegen, dan zal de waterpartij verplaatst moeten worden, gemist worden kan zij echter niet. De voor gestelde plaats is gekozen ten einde in de eerste fase geen extra tuinbouwgrond in beslag te moeten nemen. Omstandigheden buiten de macht van het gemeentebestuur maken het thans noodza kelijk het plan in deze vormen te wijzigen, waarbij de Warande een geheel ander ka rakter zal krijgen, dan aanvankelijk te voorzien was. Garanties ten aanzien van handhaving van een bestaande toestand zal geen enkele overheid kunnen geven. Ove rigens meent het college, dat de vrees voor het ontstaan van een auto-strada overdre ven moet worden genoemd. Vele andere bezwaren werden op dezelf de wijze van de hand gewezen en het col lege stelt dan voor om het ontwerp onver anderd vast te stellen onder gelijktijdige intrekking van de desbetreffende gedeelten van de partiële uitbreidingsplannen „Be verwijk-Centrum" en „Grote Houtweg/ Munnikenweide" en op dit uitbreidings plan de „Schadevergoedingsverordening Beverwijk 1953" van toepassing te ver klaren. De oud-Castricummer de zeereerwaarde heer G. Kuys, deken van Poeldijk, is door H. M. de Koningin benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Zondag vierde de 77-jarige deken Kuys zijn 50-jarig priesterfeest en tijdèns de re ceptie, die 's middags in de grote veilinghal van Poeldijk werd gehouden, is hem de onderscheiding op de borst gespeld door de burgemeester van Wateringen, de heer Wouters. De receptie is door circa 4000 per sonen bezocht. Dinsdag kwamen in IJmuiden binnen: Texelstroom van Liverpool. Holwierde van Stugsund. Caravan van Bergen. Rebox van Rauma. Narval van Londen. San Gortardo van Bona. Pygmalion van Antwerpen. Wikla van Rauma. Draco van Rotterdam. Viona van Karlstadt, Maywood van Swansea. Bonaire van Plymouth. American Eterny van Ant werpen. Naar zee gingen: Dardanus naar Ham burg. Vliestroom naar Liverpool. Klaas Com- paen naar Rotterdam. Britsum naar Ant werpen. Heinrich Peters naar Rotterdam. Bornholm naar Vaasa. Odin naar Lulea. Trajanus naar Hamburg. Ferna naar Rot terdam. Margriet L naar Londen. Bruin naar Antwerpen. Falcon naar Londen. Quintin naar Leith. Racken n. Antweipen. Spaarne- stroom naar Hull. Helena naar Barbados. Frivia naar Le Havre. K. C. Rogenaes naar Antwerpen. Sigvard naar Londen.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7