Zaterdag: waterpolo bij kunstlicht Havenberichten Agenda voor Velsen Kennemer Lantaarn Om Velsens voetbal eer Visserij-varia „Zevenhandbal" op het triabas Postma en Dukel spelen mee DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1955 5 Om de provinciale damtitel De heer Markx overleden Morgenavond weer dichter bij de BHK-uniformen Agenda voor Beverwijk Film in Velsen en voor een goed doel Zang in „Jagtlust" Kennemerland-renners boekten succes Burgerlijke Stand Velsen Internationale Rijnverkeer neemt nog steeds toe Fluitende politie Scheepvaart Een primeur voor IJmuiden en uniek in Nederland wordt het waterpolo-tournooi van VZV Zaterdagavond, waar bij kunstlicht vier sterke polozeventallen de strijd tegen elkaar zullen aanbinden om een beker, door het bestuur van VZV beschikbaar gesteld. Waterpolo in het licht van enkele grote schijnwerpers, het publiek in de duisternis van een (hopelijk) mooie zomeravond en in het veld de spelers met witte en rode caps spelend met een witte bal en dit alles in een zwembad met rondom bos het kan een fantastisch schouwspel opleveren. VZV heeft ploegen uit Haarlem, Alkmaar en Zaandam uitgenodigd om elkaar in een halve competitie op een sportieve manier de hegemonie in het water te ontfutselen. De directie van „de Heerenduinen" heeft voor deze gelegenheid de tribunes van het Velserbad laten aanrukken, zodat dit week end een ieder verzekerd is van een zitplaats. Doch dit lichttournooi, dat Zaterdagavond om 20.30 begint is nog niet alles. Zondag middag om 14 uur zal eveneens in „de Hee renduinen" (bij slecht weer in het Velser bad) een polotournooi worden gehouden voor de jongeren. Hiervoor zijn de jeugd- ploegen van DWR en HVGB uitgenodigd door VZV. Deze polowedstrijden zullen worden afgewisseld door een programma van diplomazwemmen, waarbij de jeugd Zaterdagmiddag tussen 4 en 5.30 uur zullen er op de triabasvelden aan de Kennemerlaan te IJmuiden enige interessante handbal- wedstrijden worden gespeeld. Dan zullen namelijk de plaatselijke vereniging IJmond en de sterke Haarlemse eerste klasser Con cordia zowel een dames- als een herenwed strijd tegen elkaar spelen, zulks om propa ganda voor deze mooie sport te maken. Dit zijn „zevenhandtbalwedstrijden". Ze venhandbal, dat men eigenlijk zaalhandbal in de open lucht zou kunnen noemen is een spectaculair spel, dat zo snel is, dat voort durend van spelers gewisseld moet worden. Zeer aantrekkelijk voor het publiek is ook het werk van de doelverdedigers, die in een doel, dat ongeveer de grootte van een hockeydoel heeft op soms wonderbaarlijke wijze de hardste schoten van drie meter afstand moeten keren. Wij raden dan ook een ieder aan Zaterdagmiddag eens een kijkje in de Kennemerlaan te gaan nemen om van deze prachtige snelle sport te genieten. Zaterdag 20 Augustus zal in het Am sterdams schaakhuis de bloem der Noord hollandse dammers present zijn, om in een tournooi dat tot October duurt uit te ma ken welke speler zich kampioen van Noordholland 1955-1956 zal kunnen noe- haar A-, B- of C-diploma ten aanschouwe van ouders, ooms en tantes zal gaan behalen. Na een langdurige ziekte is op 81-jarige leeftijd in Beverwijk overleden de heer H. Marx. De overledene maakte meer dan 25 jaar deel uit van het bestuur van de Coöp. Boerenleenbank „Wijk aan Zee en Duin". VEILIN GBERICHT 17 Augustus Sla 37; bloemkool 923; bospeen 1119; waspeen 819; sperciebonen 3446; snijbo nen 2051; pronkbonen -2332; tuinbonen 18—37; doperwten 64—103; tomaten 2551; komkommers 9—26; spinazie 27—45; andijvie 8—12. Vrijdagavond zet de Beverwijkse Har moniekapel zijn oudpapier actie voort in de volgende straten: Zeestraat, tot het oude raadhuis, mr. Van Lingenlaan, Ko ningstraat, Begijnestraat, Hobbestraat, Korte Graafwijkstraat, Jan Alsweg, Graafwijkstraat, Baanstraat, Patersweg, Kloosterstraat en Wilhelminastraat. In totaal is er nu 12.350 kilo papier, 3100 kilo oud ijzer en 525 kilo vodden buitgemaakt. De „ophaaldienst" is nog steeds te bereiken onder telefoon 3371; reeds velen maakten hier gebruik van. Voor het eerst sinds jaren zal er weer eens een speler uit Castricum bij zijn. Het is de Hoofdklasse speler C. v. d. Himst (St. Thomas), welke zich voor het district ZaandamAlkmaar in de eindstrijd wist te plaatsen. Voor Kennemerland zullen uitkomen: B. Dukel en T. Postma (DCY), Abe de Jong en H. v. Berk ('t Oosten) ,Willemse (St. Bavo) en verder zeven spelers voor het district Amsterdam: M. R. C. Stahl- berg, A. den Doop, W. F. v. d. Sluis, P. v. Heerde allen van Jozeph Blankenaar, J. H. Ansems en Otto van Dijk (Gezellig Samenzijn) en W. H. Beeke van damclub Weesp. Er wordt des Zaterdags en des Zondagsmorgens gespeeld. In Haarlem komen de dammers op 3, 4, 10, 11, 17 en 18 September spelen en de overige zeven ronden worden dus in Am sterdam verspeeld. Voor de eerste ronde is het volgende rooster vastgesteld. Beeke-den Doop, Abe de Jong-Stahl- berg, Dukel-v. Heerde, Willemse- v. d. Sluis, T. Postma—v. Dijk, H. v. d. Berk-v. d. Himst en J. H. Ansems is vrij. Zondag de 2e ronde met: Willemse-de Jong, Postma-Beeke, v. d. Berk-Ansems, v. d. Himst-den Doop, van Dijk-Stahl- berg en v. d. Sluis-v. Heerde. Het is een sterk bezet tournooi, waarin vooral de gedegradeerde J. H. Ansems zal proberen een der eerste twee plaat sen te veroveren om dan deel te kunnen nemen aan het kampioenschap van Ne derland 1956. De volgende schepen kwamen Woensdag in IJmuiden binnen: Ulmbruder IV van Hamburg. Zaan van Oula. Egbert Wageborg van Lorhavik. Conrad van Rotterdam. The seus van Bremen. Marjan van Londen. Bel gian Coast van Londen. Nilsture van Herna- sund. Victory van Huil. Pregel v. Hogeland. Vesta van Parijs, Tor van Rotterdam. Vertrokken zijn: E. A. Scheer naar Beckton. Hampshire Coast naar Middles- borough. Tento naar Rotterdam. Donata n. Scheveningen. Jutland naar Pitea. Ems naar Geffle. Armin naar Stockholm. H. M. Fries land naar Den Helder. Vossvik naar Rotter dam. Wubbina naai- Oslo. Jonan naar Hamp ton Road. Brinio naar Kalmar. Normadus n. Rotterdam. Bab T naar Antwerpen. Heinrich Hanold naar Narvik. E. Rus naar Hamburg. Ponza naar Stockholm. Corona naar Antwer pen. Berkelstroom naar Londen. Niobe naar Helsinki. Ameland naar Duinkerken. Hol- wierden naar Little Hampton. DONDERDAG 18 AUGUSTUS IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „De mijnen van Koning Salomo". Rex, 20 uur: „High Noon". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel gebouw, geopend van 9.3012 en 14 16.30 uur. VRIJDAG 19 AUGUSTUS IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Ridders van de ronde tafel". Rex, geen opgave ontvangen. Pieter Vermeulenmuseum, als Donder dag. VELSEN Raadhuis 10.3011.30 uur, spreekuur wethouder van Financiën. DONDERDAG 18 AUGUSTUS Bioscopen Luxor-theater, 19 en 21.15 uuh: „Ik en mijn vrouw". Kennerner-theater, 19 en 21.15 uur: „Bit tere rijst". WJJ.-theater' geen voorstelling. Speurtocht naar IJmuidenaar In de donkere, koude No- vembermaand van 1944, toen het hele bezette Europa de laatste wankelende schreden zette naar een glorende vrij heid, kwamen in het Duitse stadje Erfurt drie Hollandse jongens op een schoen en een slof het stadsziekenhuis bin- nenstrompelden. Ten einde raad, uitgehongerd, met door gelopen wintervoeten en bang, doodsbang. Het was een Zaterdagmid dag en het lot had de „Sta- tionsartz" Herr dokter Wolters aangewezen de dienst waar te nemen in het Spital, dat ge meenlijk de Duitse patiënten in het hoofdgebouw onder bracht en de natuurlijk minderwaardige buitenlan ders naar de Lazaretten bui ten had verwezen. Maar Stationsartz was net niet één van die doortrapte derde rijks-verheerlijkers, die met ja en amen op alle van hogerhand bevolen onmense lijkheden antwoordden, mis schien ook wel als gevolg van het feit, dat dokter Wolters Nederland heel goed kende en had leren waarderen. Zo geviel het, dat de drie verbaasde knapen een warm bedje en een best maal van de dokter aangeboden kregen, al was de dienstdoende hoofd verpleegster het daar om re denen van Germaanse aard ook helemaal niet mee eens. De Dinsdag daarop waren de mannen, die om onbekende redenen de grens waren over gekomen, weer in zoverre ge restaureerd, dat ze het zieken huis konden verlaten en dr. Wolters heeft ze toen nog gauw wat geld toegestopt, om althans de eerste dagen door te komen. Later ontmoetten ze elkaar nog wel eens toevallig op de tram lijn 3 maar toen Hitiers boze droom bij het ontwaken van de capitu latie was geëindigd, is alle contact verbroken. Herr Dokter is dezer dagen bij mij aan huis geweest, om één van de drie knapen terug te vinden. Hij wist niet veel van de ene knaap, waar het speciaal om ging en die in 1944 zo'n 22 jaar moet zijn gé- weest, alleen, dat hij Henk heette en uit IJmuiden kwam, lang en donker was en dat zijn lotgenoten uit de 'omge ving van Apeldoorn of Amers foort kwamen. En dat hij, ge vraagd naar het doel van zijn bevreemdende voetreis door Duitsland, gezegd heeft: „Hier heerst weliswaar de nood, maar bij ons de dood". Hoe het ook zij, als Henk nog leeft, zou de vriendelijke dokter Wolters hem graag nog eens ontmoeten. Dat kan Za terdag via telefoon nummer 43000 in Amsterdam, of anders via des dokters huisadres, El- terstrasse 20, Rheine a/d Ems. in moeders schoot en ze hoe ven niet aan de rand van de verkeersstroom te stoeien. Voor dertig cent in de maand is elk gezin zijn kleuters on bezorgd kwijt. In dezelfde vriendelijkheid, waarmee de briefschrijver mij op de vingers tikt over mijn voorstel wil ik hem van repliek dienen, wetende, dat wij het misschien niet eens zullen worden, maar tenslot te ontstaat uit de botsing der meningen soms de waarheid en daar gaat het, vooral voor Velsens jeugd, heel speciaal om. Dat de jeugd voor de even tuele zandbakken steeds over moet steken, is waar. Voor de speeltuin echter evenzeer, al hoeft dat slechts tweemaal, maar de zandbakken in an dere gemeentedelen kennen hetzelfde bezwaar en toch zijn ze een succes. Bovendien is de speeltuin in het algemeen ook niet altijd een volmaakt veilige instel ling, ondanks alle onmisken baar goede zorgen der bestu ren: het verleden heeft daar voorbeelden te over van ge leverd. Hetgeen niet tegen de speeltuin pleit, want nergens ter wereld is het kind vol maakt gevaarloos onder te brengen óók niet in de zandbak. Dat driejarigen ech ter bij stalen speelwerktui- gen minder gevaar zouden lo pen dan in een ommuurde zandbak op het stoepje, valt nog te bezien. Het speeltuin wezen is naar mijn beschei den mening en wie bezwa ren heeft hij schrijve! te star gebleven en hield niet voldoende rekening met de ontplooiing van het kind, die om fantasie vraagt en om mogelijkheden, deze fantasie een zetje te geven. Al eens eerder heb ik de Scandinavische ideeën op dit punt hier aangehaald en het argument wil ipij maar niet uit het hoofd, dat de schom mel en de wip aan een te be perkt gebied van de kinder lijke speeldrang beantwoorden om geheel te bevredigen. Wanneer gij briefschrij ver en gij allen, wie de jeugd ter harte gaat, deze opvatting wilt bestrijden: graag. Wel licht kunnen wij tesamen ko men tot een podium, waarop een opbouwend gesprek over een niet te onderschatten on derwerp kan worden gevoerd. Ik beloof u, niet halsstarrig te zullen zijn, noch eigenwijs. Dagje uit als slot Het zijn weken vol warmte in elke zin des woords ge weest voor de jonge mensjes, die gisteren met de bus naar Hilversum uit Velsen vertrokken. De ongeveer der tig „vluchtelingetjes", die een stuk zonnige zomer en een ongedachte zee vol heerlijke vertroeteling opdeden dank zij de pleeggezinnen die hen een poos lang de troosteloos heden van Lager en Kamp in West Duitsland deden verge ten. Er zijn Woensdag ette lijke hete tranen geplengd bij het afscheid in het Oud. Ka tholieke verenigingsgebouw aan weerskanten voor de bus afreisde en de kinderen via Venlo naar huis terug gingen. Nou„huis" Een van de plezierigste her inneringen werd die aan de dag van Maandag, dewelke rond de pier op het strand en in de haven is doorgebracht en waar dertig opgetogen meisjes en jongens, op dit punt helemaal niets gewend in hun volgepropte woondo- zen, de zilte zee proefden op de „Watertoerist", daarna de pier zagen en dank zij vriend Ramerman, de strandpachter, onthaald werden op de din gen, die een dagje-uit op deze leeftijd tot een sensatie ple gen te maken. Limonade-met- een-rietje en patates-frites en ijs. Tevreden gezichtjes en gelukkige comitéleden; dat laatste niet vanwege de trac- tatie zelve maar om het suc ces der tractatie natuurlijk. Ramerman had al eens ge zegd, gelezen hebbende in ons dierbaar dagblad, dat er kleine Europeaantjes van de stam der verschoppelingen in IJmuiden waren: „Als jullie op het strand komen, kom je maar an". Het feest heeft geduurd tot in het verenigingsgebouw, waar films werden gedraaid en een boterhammetje is ge peuzeld. En nu zijn ze al weer weg, helemaal achter de horizon. Gebleven is echter de liefde tot de kleine medemens en daar valt lang op te teren, al zal er nog wel eens een traan tje hier èn daar druppen. In de volmaakt verleden tijd mijner jeugd heb ik het een poos lang tot mijn roeping gerekend een bioscooptheater ie gaan drijven. Over geld werd niet gedacht, zoals ge bevroeden kunt. Sinds er later echter onder mijn bekenden enige lieden verschenen, die zich met meer realisme aan dit beroep hadden gewaagd, is mijn enthousiasme voor deze broodwinning met grote snelheid gaan afnemen. En raakte ik er van overtuigd, dat het af laten rollen van films ten vermake van het publiek een „zaak" is als iedere andere. En dat gij nimmer de exploitant van een ünnen venster, dat zulke wijde vergezichten op de wereld kan openen, aan boord moet komen met het gezegde, dat hij daar louter en alleen staat voor de Cultuur en niet voor de Cent, want dan zal hij u schamper uitlachen en indien hij een openhartig man is het verschil in recette tonen tussen de Liefde van een Ver dorven Vrouw en de verfilmde Vijfde van Beethoven, waarbij Beethoven verliest, altijd weer. Dit met nadruk geconsta teerd hebbende, is het niet moeilijk eveneens vast te stellen, dat de culturele film een stiefkind van menige filmdraaier is. Hij wil wel, maar het pu bliek wil blijkbaar niet zo heel wel en dus wikkelt hij Ter speeltuin Van de Velserduinweg komt uit bekende en onverdachte mond een door mij verwach te reactie op de kreet „Breed" van Zaterdag. Daarin beval ik het graven van een of twee zandbakken in het nieuwe Velserduinwegtrottoir in de attentie der gemeente aan. ten behoeve van de veelkop pige jongelingschap uit deze contreien. Maar mijn Velser- duinwegbewoner is het daar niet geheel mee eens, want, zegt hij luide: er is een vei lige haven vlakbij en dat is de speeltuin „Veilige Haven". Daar zijn de bedreigde puk ken even goed geborgen als Op een paar- losse dubbeltjes en wat grotere munt na is het IJmuidense vissersmonument nu gekocht en betaald. Het klinkt wat prozaïsch, maar kunst kost ook geld en het „Comité Vissers gedenkteken te IJmuiden" heeft aan de financiën zeker niet de minste hoofdpijn overgehouden. Ter aanzuivering van de comité-kas tot het gestelde bedrag hebben nu de beide Velsense semi-profs V.S.V. en Stormvogels vriendschappelijk in de haren te vliegen. Met de nieuwe elftal- eendrachtig besloten Zaterdagavond op „Schoonenberg" elkaar len, die het komende seizoen de Velsense kleuren gaan verdedi gen en met een paar „proefspelers" er tussen door gestrooid. Als nu het gemeentebestuur „Schoonenberg" ook nog om niet afstaat voor het schone doel en heel Velsen komt Zaterdag kijken, dan zijn de comité-leden uit de zorgen. En met hen wellicht nog anderen ook, want mocht er wat overblijven die avond, dan kan de K.N.Z.H.R.M. op steun reke nen en eventueel andere menslievende instellingen van dit kaliber evenzeer. Wie tweeëntwintig van Velsens vaardigste voetballers voor een koopje in het veld wil zien'van half zeven af hij haaste zich. Want voor 1.per zitplaats, 0.50 per staan plaats en 0.25 voor de jongens komt dat nóóit weer en loopt het storm. De „gediplomeerde" leden der beide verenigingen moeten des» avond normaal betalen dat is redelijk. Deze week is in Londen een actie begonnen, om het aantal verkeersongevallen te verminderen. De slagzin voor deze actie luidt: „Beleefdheid, voorzichtigheid en aandacht" en driehonderd verkeerspatrouilles te voet, op de motor en in de auto, hebben de taak het publiek opmerkzaam te maken op de betekenis van de slagzin. Op de foto spoort een agent de mensen aan over te steken zoals het hoort. Zijn motor heeft hij op het trottoir gezet. In het struweel bij Santpoorts Provinciaal Ziekenhuis ligt aan de voet der duinen een stukje grond, dat al menigmaal de cul tuur tot herberg strekte: „Jagtlust", het openluchttheatertje van het huis. En het enige in Velsen, want op dat punt hebben wij alleen nog maar losse stille wensen en kleine verlangens, toe kunnen wel ettelijke plekjes aanduiden, waar het héél mooi kan maar de huizenbouw heeft zoveel van onze naarstigheid gevergd, dat „de spelen", die de oude Romeinen al zo deksels belangrijk achtten naast het „brood" soms wel eens een tikje op de achter grond raakten. Want noch openlucht- noch overdektschouwtoneel was ons deel in de werkelijke zin des woords. Edoch daar had ik het niet over, al is het bijster ver leidelijk hierover eens een forse boom op te zettep. „Jagtlust" krijgt op Woens dag 7 en Donderdag 8 Septem ber de gezamenlijke Santpoort- se zangkoren onder zijn lom mer, samen met „Soli Deo Gloria", dat zozeer op unifor men hoopt en de fanfaristen van „Wilhelmina". Om half acht des avonds begint het concert, waarvoor ik uw wel willende aandacht vraag. Des woensdagavonds opent „Soli Deo", des Donderdags „Wilhelmina" en in schone volgorde zingen daarna het Nederlands Hervormd Kin derkoor (Joop Huizinga zwaait de scepter) en het Ka pelkoor. de R-K. zangers van „Da Pacem" en het Kenne mer Meisjeskoor, het Kenne mer Vrouwenkoor en het Ge reformeerd Evangelisch Ge mengd Koor, het Santpoorts Christelijk Vrouwenkoor, de „Stem des Volks" en "Vox Humana", zodat het een gan se optocht wordt, die avonden naar „Jagtlust", alleen al van zoetgevooisde Santpoortena ren en er een aantrekkelijke avond voor de luisteraars aan over kan blijven. Zulk een gezamenlijkheid doet het hart goed in dit Vel sen en het maakt weer eens waar, dat Velser Gemeen schap", onder wier opperste leiding het concert wordt voorbereid, hier samenbindt wat zo gemakkelijk tot ver brokkeling had kunnen leiden. De borden komen Het doet de ANWB vreugd, mij te kunnen meedelen, dat het nu binnenkort uit zal zijn met het gezoek naar de Sluisweg onder de auto mobilisten, die uit Am sterdam komen en bij het Velsense Pontplein niet weten, hoe zij over de brug moeten geraken en dus maar lijdzaam de pont nemen. Hetgeen een der oorzaken is, dat de drie overgebleven pon ten nog zovele personen auto's torsen, want op de Amsterdamseweg is ner gens te zien, hoe de Rijkswaterstaat het in IJmuiden voor elkaar bracht. Het worden in totaal vijf grote lappen, van het zelfde kaliber als langs de rijksweg naar Haarlem. De ANWB vertelde er treurig bij, dat het niet aan de bond heeft gele gen, dat het zo lang duurde waaraan dan wel, werd beleefdheids halve verzwegen. Nog even dus. liever de Verdorven Vrouwen of de Badende Suzanna's uit de technicolor dan de Beetho- vens uit het zwart-wit. Fi guurlijk dan altijd, want meestal zijn zulke bioskoop- lui degelijk gehuwd. Dat er niettemin mensen zijn, veel mensen zelfs, na de oor log, die hun schouders opha len voor de Vrouwen en de Suzanna's voornoemd en hun hart aan de Beethovens, even eens voornoemd, hebben ver pand, duidt op een bepaalde leemte. Die leemte is er ook en speciaal in Velsen, waar twee bioscooptheaters de stenen hoofden moeizaam boven het publieke water proberen te houden en waar bij tijd en wijle de „betere" film óók wel eens op het doek verschijnt. Er moet, zo dachten enkele lieden in deze plaats, wie dit enigermate verdroot, toch wel een of tweemaal per maand belangstelling te kweken zijn voor de werkelijk goede films, die dan misschien niet de grote kasmagneten zijn. waarvan Hollywood droomt, maar die een avond van in tens genot veroorzaken. Mag ik even een paar wil lekeurige voorbeelden oplepe len? Van films, die de Velsense theaters graag hadden willen brengen, als iemand dan maar de strop voor zijn girorekening had willen nemen? Films* die dus nimmer bin nen Velsens veste te zien wa ren en waar geen weldenkend mens de bioscoopexploitanten een verwijt van kan maken, omdatZie boven? Statione Termini, Drei gro- schen-oper Roverssymfonie, Maggie, Sciuscia, Het wonder van Milaan? En zo kan dees hele Lan taarn wel helemaal vol. Als evenwel de voortekenen niet bedriegen, komt daar dank zij een nog embryonaal streven van een aantal film liefhebbers binnenkort veran dering in. Waarmee niemand geschaad en velen gebaat zul len zijn, want de kring, die hieruit zal kunnen voortkomen Filmliga, of Filmkring of Filmclub, wat doet het er toe staat te ver buiten de aan bidding van Marilyn of Bing om de exploitanten te kunnen benadelen, terwijl zij aan de andere kant een nieuwe op waartse stoot kan geven aan de smaak voor de culturele film in Velsen. Zodat ik maar zeggen wil de, dat wij verheugd attent dienen te blijven op de plan nen, die hiertoe vandaag of morgen en liefst vandaag uit de windselen komen. Op 55.000 Velsenaren moet dit zo langzamerhand kunnen, lijkt me. LAMPENIER Enige leden van de Beverwijkse ren nersclub „Kennemerland" hebben met succes deelgenomen aan de ronde van Oostvoorne. Zo wist Coen Niesten bij de nieuwelingen de eerste plaats te bezetten. Bij de amateurs eindigde Dick de Ruiter op de tweede en Ab. Geldermans op de negende plaats. GEBOREN: M. de Haande Paus, z., Kal- verstraat 7 rd, IJmuiden; M. S. Oostinga Zwart, d., Kolfstraat 20, Groningen; J. de Jong—van Veen, d., Rijnstraat 73, IJmuiden; M. J. Leursvan Gooi, z., de Noostraat 128, IJmuiden; P. B. Visservan den Boogaard, z., Ladderbeekstraat 110, Velsen-N.: M. J. Steenbakkervan Eijck, d., Kievitlaan 28, IJmuiden; M. E. E. NijssenJolie. d., Kerk- wge 145, Santpoort; M. Sinnige—Bruins, d., Rijksweg 213 a, Heemskerk; J. van Slooten van Slooten, z„ Homburgstraat 54 rd, IJmuiden; B. T. AntonijsenFrena, z., Lek straat 90, IJmuiden; P. J. Boerevan Aken, d., de Noostraat 96, IJmuiden; R. A. Dijk manNeve, d„ Buitenhuizerweg 7, Velsen; M. A. Tervoort—Smolenaars. d.. van Dalen laan 26 a. Santpoort; A. M. T. Breuer—Bo- gers, d., in een keet staande aan de Amster damseweg, Velsen. OVERLEDEN: C. P. Looman, 84 j„ we duwnaar van P. C. van Vliet, Acaciastraat 13, IJmuiden; W. E. Ras, 76 j., weduwnaar van H. Solleveld, Rijnstraat 167, IJmuiden; F. J. Spits, 50 j., echtgenoot van M. Udinga, Moerbergplantsoen 197, IJmuiden; D. Boon stra, 70 j., echtgenote van K. van den Bas, Bosboom Toussaintstraat 8, Harlingen. DUISBURG (DPA) Het internationale Rijnverkeer over de Duits-Nederlandse grens bij Emmerik heeft in Juli met 4.683.000 ton een nieuw na-oorlogs record bereikt. De verkeersstijging kwam het stroomopwaartsë verkeer ten goede. Het verkeer in richting Rotterdam bewoog zich op het niveau der vorige maand. Wegens de grote activiteit in de Rotterdamse haven moesten in Juli soms veertig vaartuigen per dag leeg van de Ruhr naar Rotterdam varen om aldaar goederen in te laden, die voornamelijk voor West-Duitsland bestemd waren. In scheepvaartkringen verwacht men een verdere stijging van het interna tionale Rijnverkeer. xxxxxxx>ooccoxooooooooc«xcooooocoocoooocoocooocooococc< Het voorbeeld der grote steden is tot Velsen doorgedrongen en de politie is sinds gisteren met fluitjes uitgerust. 8-- Mocht het in het begin een ietwat vreemd gehoor zijn, de Amsterdamse -j agent het verkeer te horen regelen met 3 een snerpende fluitsolo, toen de Haar- lemmers het ook gingen doen, begon 3 men er al aan te wennen en er zelfs het 8 nut van in te zien. Want dank zij de trii 's Iers der politiefluitjes is bij het regelen S van het verkeer de aandacht uit dat ver- <ij keer onmiddellijk op de agent gevestigd; 8 H die „zeker wat gaat doen". 8 Een Amsterdamse dienaar van Her- 8 mandad heeft zelfs al verklaard, dat hij i niet meer begrijpt, hoe hij het vroeger 5 h zonder die erwt-in-een-blïkje heeft g 8 moeten klaren. Want buiten het verkeer 8 8 is dat dxiidelijk signaal eveneens van waarde, als het om een achtervolging 8 8 mocht gaan, of om een andere xoijze van 8 f. aandacht trekken. 'g De fluitende Velsense politie zal dan j 3 ook nog veel plezier van het nieuwe in- 8 strument beleven, daar is zij zelf ook 8 3 wel van overtuigd. Bovendien is het een g g béste ademhalingsoefening. xxxxx>ococooooooooooooooooo3oooocx>oocoooococooo30oooooo(x Prijzen van Woensdag. Heilbot 3,20 2,80; gr. tong 5.405,00; grm. tong 3,903,50; kim. tong 2.80—3,50: kl. tong I 3,70—3,15; kl. tong II 3,25—3,05; tarbot I 2,802,50; zalm 8.50, per kg. Kl. schol I 45; kl. schol II 4620; schar 3212; bot 129; v. haring 1310; makreel 15,5010; gr. schelvis 3025; grm. schelvis 24—17; kim. schelvis 2514; kl. schelvis I 21—12; kl. schelvis II 179; wijting 148; gr. gul 46—30; midd. gul 3327; kl. gul 2717; kl. haai 4336; poontjes 13, per 50 kg. Gr. kabeljauw 176102; gr. koolvis zw. 8269, per 125 kg. Aanvoer van Woensdag. 53 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbot, 90 kisten schol, 22 kisten schar, 10 kisten bot, 438. kisten haring, 1640 kisten makreel, 1821 kisten schelvis, 66 kisten wijting, 230 kisten kabeljauw en gul, 5 kisten haai, 2 kisten poon, 35 kisten kool- vis, 40 kisten diversen. Totaal 8400 kisten. Besommingen van Woensdag. RO 15 Antje f7" IJM 10 Iiattem f 14.878; IJM 85 Wijker f12.715; IJM 16 Bergen f16.403; Batavia f16.100; KW 73 f1908; KW 59 f2229; IJM 209 f9935; IJM 14 f5837; IJM 53 f 2806; KW 189 f605; GG 464 f5740. IJselmeervisserij. Dinsdag werd door 90 vaartuigen op Urk aangevoerd: 7367 pond kuilpaling, prijs f 0,86f 1,00; 584 pond lijn- aal, prijs f 0.90—f 0,96; 436 pond snoekbaars, prijs f 0,77f 0,78; 658 pond rode baars, prijs fl.10f 1,15; 208 pond voorn, prijs f0,04 per pond en 567 bak nest, prijs f 2,25 per bak van 3714 kg. Alchiba, 17 v. Rotterdam te Antwerpen. Albireo, 17 te Rotterdam. Amstelvaart, 17 v. Bremen n. Port Said. Ai'nena, 17 te Rotterdam. Aagtedijk, IC v. New York n. Alexandrië. Alnati. 16 v. Bahia n. Las Palmas. Antonia, 17 te Port Dickson. AllotJh, pass. 18 vroeg Ouessant n. Antw. Agamemnon, pass 17 Monapassage n. Philadel phia. Alkaid, 17 t.h.v. Victoria n. Rio de Janeiro. Aldfudra, 17 te Suez. Amstelland, 17 te Hamburg. Bonaire, 16 te Amsterdam. Biliton, 17 te Tegal. Beninkust, 18 Matadi verwacht. Boissevain, 17 te Okinawa. Britsum, pass. 16 Vlissingen n. Antwerpen. Caltex Pemis, 16 te Rotterdam. Crania, 21 Brisbane verwacht. Charis, pass. 17 Windward Pass n. Curagao. Cradle of Liberty, 20 Philadelphia verw. Dongedijk, 16 v. d. Bermuda n. Curagao. Delft, 17 v. Hamburg n. Antw. Dordrecht, 18 Rotterdam verwacht. Duivendrecht, 21 Birkenhead Liverpool verw. Ena, 17 te Curagao. Esso Rotterdam, 17 40 m. NO. Tunis. E trema, 17 te Curagao. Guineekust, 16 te Grandbassa. Gaasterland, 17 te Victoria. Helder, 17 te Kingston. Hoogkerk, 17 te Lorenzo Marquez. Hera. 17 te Guanta. Hestia, veim. 17 v. Pta Cardon n. Maracaibo. Houtman, 17 180 m. N. Formosa. Isis, 17 500 m. W. Finisterre. Jupiter, 17 30 m. O.ZO. Kp. Spartivento. Kal yd on, pass. 18 Kp. Lee win n. Geelong. Korenia, 17 te Curagao. Korovina, pass. 17 Brisbane n. MÜri. Kieldrecht. verm. 18 v. Hamburg n. Antw. Lemsterkerk. 16 v. Morphubaai n. Hamburg. Laren-berg, pass. 17 Freetown n. Dakar. Liberty Bell, 19 Philadelphia verwacht. Maas, 17 te Kiuluk. Mataram, 17 te Bahrein. Maureen, 17 t.h.v. Scilly's n. Bromboro. Maashaven, bij Madeira n. Rotterdam. Notos, 16 130 m. NO. Kp. Vilano. Ouwerkerk, pass. 17 Almeria n. Casablanca. Ootmarsum, 17 rede Bermuda eil. Oranje, 17 te Southampton. Prir.s Willem IV, 16 te Rotterdam. Polypheums, 16 v. Suez n. Aden. Papendrecht, 29 v. Aruba te Rotterdam verw. Radja. 17 v. Colombo n. Djibouti. Roggeveen, 18 te Shanghai en verm. 20 van Shanghai n. Kobe. Rotula, 17 90 m. ZW. Sabang. Rijnkerk. 17 te East London. Stad Maassluis, 16 v. Kirkenaes n. Vlaardingen Stad Rotterdam, 16 v. Cardiff n. Sevenislands. Sibajak. 17 te Le Havre. Said ja, 17 te Singapore. Saranigan, 19 a. d. Hoek v. Holl. verw Salland, 18 Santos verwacht. Scherpendrecht, 18 Portland Mon verwacht- Sliedrecht, 21 Kaapstad verwacht. Stad Amsterdam, 17 v. Marseille n. Antw. Sigli, 17 te Biak. Stanvac Ogan, 17 te Sungeigerong. Tara, 19 Antwerpen verwacht. Tjisadane, 17 te Hongkong. Tjiwangi, pass. 17 Sifautu Pass Sul-u Arch. n. Hongkong. Tomori, pass. 17 Vllsstogen n. Antw. Tasman, 18 te Tj. Priok verwacht. Tjipondok, 17 te Nagoya. Van Cloon, 16 terug v. proeftocht te R'dam. Van Linschoten, 16 v. Dakar n. Amsterdam. Van Riebeeck, 18 te Soerabaja verw. Waterman, 16 v. Curagao n. Cristobal. Willem Ruys, 17 v. Singapore n. Tj. Priok. Woensdrecht, 19 Mena el Ahmadi verwacht. W. Alton Jones, 20 Port Said n. Mena el Ahmadi Woensdrecht, 19 Mene el Ahmadi verwacht. Zuiderzee, 16 400 m. Z.ZW. Sable eil. KLEINE VAART Appingedam, verm. 17 v. Rotterdam n. Lissabon Asuncion, 17 Recife verwacht. Adm. Courbet, 17 v. Rotterdam n. Helsinki. Adm. De Ruyter, 17 te Les Sables d'Olonne. Adm. Nelson, 17 v. Helsinki te La Pallice. Annie, verm. 17 v. Maassluis n. Boston. Amoudspolder, 13 v. Oporto te Antw. verw. Audacia. 17 v. Loriënt te Les Sables d'Olonne Atlas, 16 v. Catania n. Amsterdam. Aco, 16 v. Londen n. Rotterdam. Afiena, 16 v. Malmö n. Halmstad. Algarve, verm. 17 v. Cardiff n. Rotterdam. Antares, 17 v. Antwerpen te Vlissingen. Att S. 17 v. Boston n. Grangemouth. Batavier III, pass. 17 K p.Finisterre n. Bordeaux Beekbergen, verm. 17 v. Gent n. Gothenburg. Bergsingel, 17 v. Manchester n. Barry. Bab T. 14 te Zaandam. Betty Anne S, 17 v. Rotterdam te Cowes. Bill S, verm. 17 v. Swansea n. Rotterdam. Casana, 17 v. Malmö te Aarhus. Castor, 17 v. Vlissingen n. Stockholm. Claes Compaen, 16 v. Zaandam te Vlaardingen Clothilda M. pass. 17 Vlissingen n. Terneuzen. Corsica, pass. 16 Vlissingen n. Antw. Deni, 17 v. Bremen te Horsens. Draco, 16 te A.msterdam. E. en A. Scheer. 17 v. Amsterdam n. Londen. Fiona, 16 v. Karlstad te Amsterdam. Frans Bohmer. 17 v. Teignmouth te Genua. Gerry S, verm. 18 v. Ellesmereport n. Swansea. Henrica, verm. 17 v. Swansea n. Amsterdam. Hartel, 17 v. Hamburg n. Rotterdam. Jonan, 17 v. IJmuiden n. Fano eil. bij Esbjerg. Julia Mary, 16 v. Antw. te Abo. Jutland, 17 v. Amsterdam n. Pitea. Koningin Juliana, verm. 17 v. Rotterdam naar Oporto. Keyser, 17 v. Dordrecht te Antwerpen. Kaap Falga, 113 te Gent. Kaap St. Vincent, 15 te Domsjo. Kemphaan, verm. 17 v. Hull n. Gdynia. Lacra, 17 v. Londen te Antwerpen. Larix, 13 van Oulu naar Zaandam. Marcella, 17 v. Gonfreville te Purfleet verw. Merwehaven, 17 v. Agadir n. Safi. Megrez N. 17 v. Antwerpen te Rotterdam. Mulan, 17 v. Amsterdam te Rotterdam verw. Marjan, verm. 17 v. Amsterdam n. Gefle. May Mere, verm. 17 v. Antw n. Londen. Myfem. 16 v. Rouaan n. Parijs. Mypuck, 17 v. Boston te Maassluis verw. Margriet L, 16 v. Amsterdam n. Londen. Nautic, 17 Stettin te Creeksea. Niagara, pass. 17 Vlissingen n. Kalmar. Niobe, 17 v. Rotterdam te Amsterdam. Nijenburgh 16 v. Brunsbüttel n. Stockholm. Oosterdok. 16 v. Zaandam n, IJmuiden. Oranje, pass. 17 Vlissingen n. Londen. Pascholl, 17 v. Middelburg te Hansweert. Prins Bernhard, 17 v. Hamburg te Rotterdam. Phidias, 16 v. Rotterdam n. Lissabon. Pavo, 15 Holtenau gepass n. Gefle. Ponza, 14 te Zaandam. Paloma, pass. 17 Brunsbüttel n. Rotterdam. Spaarnestroom. 16 v. Amsterdam n. Huil. Ton S. verm. 17 v. Swansea n. Rotterdam. Tilly, 15 v. Vasteras n. Gefle. Taurus, 17 v. Londen te Rotterdam. Urmajo, 17 v. Karlsborg n. Oostende. Uranus, 16 v. Vasa n. Dublin. Vechtstroom, 16 v. Amsterdam n. Londen. Vesta, 17 v. Rouaan te Amsterdam. Veenenburg'h, 17 v. Middlesbro te R'dam. Vrijburgh, 17 v. Duinkerken te Londen. Westersingel, 17 v. Glasgow n. Dieppe. Westpolder, verm. 18 v. Lissabon n. Antw. Wexford, 16 v. Amsterdam te Gothenburg. SLEEPVAART Loire, 210 m. W.NW. Port Said met Pax en Graandok. Oceaan, 17 te Arcachor. bij Bordeaux.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9