Agenda voor Velsen Sangerknaben vom Wienerwald in het Openluchttheater Muziekfestival der Velser Gemeenschap Voor Krems: f 1250.- Genius gaat goudtoren verder afbouwen Filmdienst bü de „Velser Gemeenschap" Beverwijk Voorlopig geen H.B.S. in Beverwijk Wijkertorentournooi W elpen-voetbaltournooi van V.Y.B. Beverwijk wil grotere propaan-opslag Snelheidstournooi van DCIJ Zaterdag tuinfeest van „In Veilige Haven" Directeur Arbeidsbureau Afscheid ds. W. Veen Glubkampioenschappen van „Watervliet "-korf bah ers wordt een week uitgesteld Hoofdprijzen Staatsloterij Jaarvergadering Kennemer Hockeyclub Strawberries College wil raadsbesluit een jaar opschuiven Geslaagd strandfeest van „vacantie-bezigheden „Vogelvreugd" kiest nieuwe bestuursleden Filmmiddag voor speeltuinkinderen Wijk aan Zee - Vitesse'22 3-1 Wijk a. Zee-Vitesse 22 3-1 KinheimV VB 0-5 Velen begeleidden Beverwijkse jongen op zijn laatste tocht Om stoten in aanvoer op te vangen O. Kluft begraven Lange reeds kleine ongelukken tijdens het weekeinde Geringe belangstelling voor WV-klaverjasdrive iVi A A N D A G 2 2 AUGUSTUS 1955 Bij zijn bezoek aan ons land vertoefde veldmaarschalk Montgomery Zaterdag op hei „Airborn Cemetry" te Arnhem. De veldmaarschalk bij de graven van zijn gevallen soldaten. Voor de tweede keer organiseerde de sectie Muziek van de „Velser Gemeen schap" een festival onder de aangesloten verenigingen. Zaterdagavond had de eerste van de twee geprojecteerde muzikale ma nifestaties plaats op het Watervliet-terrein te Velsen-Noord, waar vlak voor de tribu ne de gemeentelijke muziektent op het sportveld was opgeslagen. De bedoeling is dat de verenigingen, die aan dit festival meedoen dat zijn er dit keer in totaal acht van de dertien die deel uitmaken van de sectie een enigszins omvangrijk cri- tisch verslag over hun verrichtingen zullen ontvangen. En laat ik maar verklappen dat aan ondergetekende verzocht is deze pae- dagogische taak te verzorgen. Uiteraard voor de courant slechts een algemene in- zich in de discant en in de middenmoot, druk van de prestaties. Een gedétailleerde critiek zou hier niet op haar plaats zijn. Het festival werd officieel geopend door het bestuurslid H. Voorzanger, die de be tekenis van deze actie van „De Velser Ge meenschap" voor de door het Noordzeeka naal gescheiden agglomeratie op beknopte wijze uiteenzette en daarbij de waarde van een objectieve critische beschouwing aan duidde. Verder werd de eerste festival avond geleid door de secretaris van de sec tie muziek, de heer K. 't Hart. Het is jammer dat de verdeling van de verenigingen over twee dagen door aller lei omstandigheden zo ongelijk is. Zater dag traden er slechts twee op, de volgende Zaterdag worden er zes verwacht. Dit had tot gevolg, dat op de eerste manifestatie het voorgeschreven programma twee nummers naar keuze uitgebloeid werd met enkele stukken, zodat het toch een nor maal avondvullend concert werd. Boven dien maakte de „kleine staf" van de Hoog oven-Harmonie zich verdienstelijk met een marsmanifestatie en een goed getrainde figuuruitbeelding, die aan ordelijkheid en discipline niets te wensen liet. De Hoogoven-Harmonie, onder leiding van de heer W. Steyn, vulde een groot ge deelte van de avond. Zeer te waarderen was de „Lynwood-march" om haar stevig rhythme in beheerst tempo en zulks met een puntige articulatie. De ouverture „Cae sar en Cleopatra" van Boedijn had qua klankverhouding en stemming bijzondere verdienste; alleen zou men het kleine ko per op bepaalde punten wel iets scherper gewenst hebben. De combinatie hobo-fagot maakte ergens een opvallend goed effect. De extra verzorgde articulatie, die het rhythme steun en karakter gaf, was in de interpretatie van Verdi's ouverture „Na- bucco" eveneens een element van bijzon dere waarde. Het aan de pistonpartij toe vertrouwde Andantino verliep zeer ver dienstelijk. Het tweede korps: „Soli Deo Gloria" on der directie van de heer C. Oudendijk, be gon met een mars van Sam Vlessing, waar bij stemming en klankverhouding niet best waren. De hoofdnummers van het korps waren de ouverture „De Zwarte Tulp" van Frits Jakma en de ouverture „Glaucus" van M. J. Cerfontaine. In beide stukken kwam de stemming nogal eens in het ge drang en werd er vrij slordig gearticuleerd. Verdienstelijk werk hoorden wij van de bariton. Trouwens het totale grote koper was over het geheel zeer verdienstelijk. De minder gunstige kwaliteiten oppenbaarden zich in de discont en in de middenmoot. Overigens lijkt ons „Soli Deo Gloria" een corps dat, gezien zijn vele jonge elemen ten, toekomst heeft JOS. DE KLERK Zaterdagmiddag 27 Augustus houdt de speeltuinvereniging „In veilige haven" het jaarlijkse tuinfeest. Het programma is ditmaal als volgt samengesteld: verzame len om kwart over twee op het plein '40'45, vanwaar men met muziek in op tocht naar de tuin gaat (route: Zeeweg, Groeneweg, Cederstraat, Velserduinweg, naar de tuin) spelen voor jongens en meisjes van 6 tot 13 jaar, zoals vlaggetjes steken, blokjes rapen, ringsteken, was op hangen, raak de paal, touwtrekken, hard lopen. Tot directeur van het arbeidsbureau t.e IJmuiden is benoemd de heer J. van der Gijp, thans directeur van het arbeids bureau te Middelharnis. De benoeming gaat in op 1 September. Een geheel gevulde kerk van de Doops gezinde Gemeente aan de Heirnstraal heeft Zondagmiddag de laatste dienst van haar scheidende predikant, ds. W. Veen, die naar Amsterdam is beroepen, bijge woond. De dienst werd begonnen met het zingen van lied 3 vers 1/m. 4, waarna de predikant de schriftlezing de tweede brief van Corinthiërs hoofdstuk 13 vers 1 t/m. 13 uitsprak. Tot tekst had hij gekozen het slot hier van: „De Genade van Jezus Chrisius en de liefde Gods en de Gemeenschap van de Heilige Geest zij met u allen". Hij be twijfelde of in deze afscheidsdienst van een eigenlijke preek sprake kan zijn, maar hij hoopte dat de Gemeente deze boodschap zou meenemen. Op zijn uitdrukkelijk verzoek werd de scheidende px-edikant niet toegesproken. Jenny Kluft en S. Hartman kampioenen De korfbalvereniging „Watervliet" heeft Zondag op het sportpark „Watervliet" haar jaarlijkse clubkampioenschappen gehouden die echter wegens het ongekend mooie zomerweer en de stralende zomerwarmte niet die belangstelling van de leden had als waarop men had gehoopt. Speciaal de damesleden lieten de korfbal de korfbal om zich waarschijnlijk op koe lere plaatsen op te houden. Hoewel boven dien een groot aantal heren verstek liet gaan, was onder deze groep toch meer wed- strijdbelangstelling. De vorige clubkampioenen mej. Jenny Kluft en de heer A. Koet, waren echter van de partij om hun bekers te verdedigen in de zeskamp met 100 m hardlopen; een minuut sneldoelen en strafworpen nemen; zuiver werpen; verwerpen en streepdoelen. Bij de dames ging de strijd bijna gelijk op tot het laatste nummer viermaal 25 meter hardlopen met keerpunten. Voordat dit onderdeel begon ti-oonde mej. L. Kloos terman met een voorsprong van twee pun ten op bekerhoudster J. Kluft op de eerste plaats. De gezusters Kluft liepen de afstand veel sneller dan de andere dames, zodat mej. J. Kluft met ruim puntenverschil op nieuw zich van de eerste plaats verzekerde en voor de tweede maal beslag legde op de wisselbekex-. Mej. G. Kluft streefde even eens mej. Kloosterman voorbij en werd tweede. Er melden zich nog steeds vele liefheb bers aan, om mee te spelen in het D.C.IJ.- snelheids bedrijventournooi. Door onvoor ziene organisatiemoeilijkheden moest het D.C.IJ.-bestuur het oox-spronkclijk op 24 en 25 Augustus vastgestelde px-ogramma we gens die grote animo een week opschorten. Er wordt dus nu gespeeld op Woensdag 31 Augustus en op Donderdag 1 September. De jaai-vergadering van D.C.IJ. is nu vastgesteld op Woensdag 7 September. De Hulpactie van de Velser Jeugd Centrale voor de stad Krems aan de Do- nau in Oostenrijk heeft in totaal f 1250 opgebracht. Scholen, jeugdverenigingen, toneel-, muziek- en zangverenigingen in Velsen hebben eraan meegewerkt om dit bedrag bijeen te krijgen. MAANDAG 22 AUGUSTUS IJMUIDEN Th alia, 20 uur, „Ridders van de ronde tafel". Rcx, 20 uur, „Detective Callaghan grijpt in". Pictcr Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.3012 en van 14 16.30 uur. DINSDAG 23 AUGUSTUS IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Geen verlof, geen verlo ving". Pieter Vermeulenmuseum, als Maandag. Evenzeer was de strijd bij de heren met afwisselende successen, die echter geen duidelijk puntenverschil inhielden om een eventuele winnaar bij vooi-baat te kunnen aanwijzen. Het bleef spannen tot het loop nummer 4 x 25 m. Toen stond J. v. d. Berg als eerste geklasseerd met acht punten voor op S. Hartman. De laatste maakte echter een snellere tijd bij het lopen en eindigde hierdoor met 17 punt vex-schil als eerste vóór v. d. Berg om tevens voor de eerste maal de wisselbeker te winnen en over te nemen van de bekei-houder A. Koet, die nu vijfde werd. De uitslag was: Dames: 1. (kampioene) Jenny Kluft 332'/z pnt.; 2. G. Kluft 283'/2 pnt.; 3. L. Klooster man 246'/z pnt.; 4. S. Meyer-Sanders 229'A; pnt. Heren: 1. (kampioen): S. Hartman 404'/2 pnt.; 2. J. v. d. Bei-g 387pnt.; 3 en 4. W. Berghuis en H. Scholting 345 «A pnt.; 5. A. Koet 322JA pnt.; 6. A. Verkerk 306Vs pnt.; 7. D. van Ladesteyn 302 pnt. 8. J. Minnes 289 pnt. 9. G. v. d. Brink 274/2 pnt.; 10. J. van Ladesteyn 268V2 pnt.; 11. Ar. Verkerk 237 pnt. en 12. T. Geldof 206 pnt. De firma Genius aan de Haringkade te IJmuiden, die indertijd het 16 meter hoge bovenstuk van de werkpul voor de berging van het goud van de „Renate Leonardt" vervaardigde, heeft thans opdx-acht gekre gen de laatste voorzieningen aan de put te treffen. De duikersklok was al enige tijd geleden bij dit bedrijf gereed gekomen en vanmorgen is het personeel van de fabriek op de toren liggend bij de IJmuidense Noordersluis in het Noordzeekanaal met de plaatsing begonnen. Naar de firma Genius ons meedeelde zal dit werk zeker veertien dagen duren. Nadat de „Velser Gemeenschap" ge ruime tijd geleden een enquête heeft ge houden naar de behoefte van een geluids filmapparaat, dat ten dienste zou worden gesteld van de verenigingen, is zij er thans toe overgegaan een 16 mm. geluids- projectieapparaat, compleet met projectie scherm en microfooninstallatie aan te schaffen. In het komende seizoen staat het apparaat ten dienste van de Velsensc verenigingen. De huurprijs is door de „Velser Ge meenschap", naar zij zegt, zo laag moge lijk gesteld: voor verenigingen en orga nisaties aangesloten bij de Gemeenschap f 17.50 per voorstelling voor verenigingen en organisaties met volwassen leden en f 12.50 per voorstelling voor jeugdorgani saties. Het projectietoestel wordt bediend door een door de Gemeenschap te be noemen operateur. Voor verenigingen, die niet zijn aange sloten bij de Velser Gemeenschap be draagt de huurprijs f 22.50 per voorstelling voor verenigingen met volwassen leden en f 17.50 per voorstelling voor jeugdor ganisaties. Wanneer na een seizoen draaien blijkt, dat de thans vastgestelde huurprijs nog lager gesteld kan worden, zal de „Velser Gemeenschap" hiertoe zeker besluiten. Aanvragen voor de huur van het toestel kunnen geschieden door het insturen van daartoe uitgegeven kaarten, die minstens 10 dagen voor de voorstelling moeten worden ingediend bij het bureau van de Velser Gemeenschap, Moerbergplantsoen 22 te IJmuiden. Teneinde de verenigingen in de gele genheid te stellen het apparaat te bekij ken en de mogelijkheden daarmee te zien, wordt op Donderdag 8 September in het Ned. Herv. Jeugdgebouw aan de Rem- brandtlaan een demonstratie- en film avond gehouden. 4e klasse le Rjst ƒ2000: 4241 17146 1500: 17162 18563 1000: 2444 2824 7894 10315 10332 12304 13069 15352 17634 20068 20868 400: 2292 2695 3484 3651 3830 4426 6301 6610 7240 8416 10776 11716 11896 12206 12865 13399 14977 15185 15871 18279 18849 f 200: 2375 2476 3831 3986 4058 4202 4366 5271 3333 7049 7194 7203 7256 7400 9365 174 9630 9794 10042 10606 12302 126x5 12974 1-1212 15722 16432 16680 16933 17203 17223 17226 17295 17982 18096 18933 19111 19776 21306 21448 21638 21733 De Kennemer Hockey Club Strawberries hield Zaterdagavond in hotel „Velserend" te Santpoort haar jaarlijkse algemene le denvergadering. De vergadering werd, waarschijnlijk door de vacanties, niet door een groot aantal leden bijgewoond. Na opening van de voorzitter, de heer P. M. Pleijler, werden de notulen voorge lezen. De jaarverslagen van de secretaris, penningmeester en de kascommissie wer den door de vergadering goedgekeurd. Het beleid van het bestuur en de elftalcommis sies kon eveneens, op een enkele critische opmerking na, de goedkeuring van de leden wegdragen. Bij de bestuursverkiezing werd het be stuur met de intrede van mej. L. Otto als commissaresse voor de jeugd en een redactrice van het clubblad weer ge bracht op zeven personen en be staat naast bovengenoemde personen uit de heren P. M. Pleijler, voorzitter; J. H. van Randtwijk. secretaris; W. Raman, pen ningmeester; C. van Overeem, wedstrijd secretaris en W. van Offenbeek, commis saris materiaal. De kascommissie bestaat uit de heren G. Bleeker, J. Otto en dr. L. C. Ebeling, terwijl in de begx-otingscommissie zitting hebben de heren A. Booij. J. J. Wensink, H. Verlees, J. Allan en P. B. Siebbeles. De elftalcommissies werden samenge steld voor de dames uit mej. N. Zwart, J. J. Wensink en J. Schols; voor de heren uit J. Otto, P. Siebbeles en P. A. Minderhoud en voor de jeugd uit W. Otto, mej. I. Laguna en H. Kooyman. Een speciale jeugdcommissie zal binnenkort door het bestuur benoemd worden. Bij het college van B. en W. van Bever wijk is een brief van de Staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen binnengekomen, die een lelijke streep door de rekening rond een in Beverwijk te vestigen dependance der Velsense Rijks HBS haalt. Om redenen van interne school organisatie is het, zo zegt deze brief, voorshands niet mogelijk in Beverwijk buitenklassen van de HBS te beginnen. Het college heeft thans de raad voorge steld het raadsbesluit ter stichting van een gemeentelijke HBS, per 1 September 1955 te verschuiven naar 1 September 1956. Als het eerder mocht kunnen, zullen B. en W. alsnog met voorstellen komen in zake buitenklassen van de Velser RHBS. De Christelijke vereniging „vacantiebe- zigheden voor schoolkinderen' heeft haar tweeëntivingste jaar van uitzending Zater dag besloten met een tot in de puntjes ver zorg strandfeest. Door ruim tweehonderd kinderen werd dit feest op uitbundige wij ze gevierd, in het bijzijn van talrijke ouders en belangstellenden. Enkele leden van het Beverwijlcse show accordeonorkest „De Klavierschippers" zorgden bij zang en spel voor vrolijke mu ziek. Nadat de uitslag was bekend gemaakt en de pi-ijzen waren uitgereikt was het werk van de hoofdleider de heer H. Ley- sen ten einde, waarna de voorzitter dei- vereniging de heer G. Visser het woord nam. Deze toonde zich dankbaar dat ook dit jaar de uitzending zo prima is geslaagd, bovendien heeft zich geen enkel ongeval vooi-gedaan. Met intense vx-eugde zullen de kinderen, die gedurende vijf weken een heerlijk verblijf aan zee hebben gehad, hierop terugzien. De heer Visser wees op het belangrijke werk dat de heer Leysen en de leidsters ook nu weer hebben ver richt; op verzoek van de voorzitter werd hen door de aanwezigen een wax-e ovatie gebracht. De volièrevereniging „Vogelvreugd" voor Beverwijk en omstreken zal vanavond in hotel „Parkzicht" aan de Zeestraat een ver gadering houden, waax-in een bestuursver kiezing het belangrijkste agendapunt is. Voor de heren N. Vlaak en J. Sikkens, van wie vooral eerstgenoemde zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt als secretaris en laatstgenoemde als penningmeester, die tussentijds aftreden, zullen nieuwe func tionarissen worden gekozen. De agenda vermeldt voorts een bespre king inzake de broedresultaten in verband met keuringen voor de op handen zijnde tentoonstelling. De Beverwijkse speeltuinvereniging „Munnikenweide" heeft de kinderen van de leden Zaterdag in het KSA-gebouw een filmmiddag aangeboden. Ruim dx-iehon- derd kinderen tot de leeftijd van zeven jaar hebben hier oprecht genoten van een pro gramma van voor de jeugd uitermate ge schikte films. Tien doelpunten werden in deze wed strijd voor het Wijkex-torentoux-nooi ge scoord. Door deze overwinning plaatste Beverwijk zich in de finale die a.s. Zondag tegen WB gespeeld zal worden. CSV nam voor rust door midvoor Kossen de leiding, maar dit gaf niet veel want nog voor het eindsignaal van de eerste helft geklonken had gaven Van der Wel (2 maal), Gerritsen en Springer Beverwijk een 41 voorsprong De tweede helft was nog even spannend omdat Kossen er 4-2 van maakte. Daarna bracht Joop Ketting de stand op 5-2. Kos sen werkte de stand binnen twee minuten terug tot 5-4. Toen werd het oppassen voor de thuisclub en men was maar wat blij toen Springer kort voor het einde de stand op 6-4 bracht. ADOLimmcn Het leek er op dat ADO een makkelijke en flinke overwinning zou gaan halen, want toen T. de Wit kort na het begin ADO aan een 1-0 voox-spx-ong hielp was het ADO dat de gehele verdere wedstrijd de toon aangaf; alleen doelpunten bleven uit. Het leek er op dat men aan dleze 1-0 voorspx-ong genoeg dat men aan deze 1-0 voorsprong genoeg einde was het T. Voormolen die de stand in evenwicht bracht 1-1. ADO zag geen kans meer de winnende goal te maken. De KennemersAllen Weerbaar 5-5 In deze wedstrijd probeerde de Kenne mers enige nieuwe spelers, die niet allen voldeden. De bezoekers namen al spoedig door nun linksbinnen de leiding, het was Kops die de stand gelijk maakte. Doelman TYMS liet een bal onder hem doorglijden, zodat de rood-zwarten weer achter stonden, maar voor rust was het weer Kops die de stand op 2-2 bracht. In de tweede helft gaven Groen en Kops de Kennemers een 4-2 voorsprong. Weer maakte A.W. gelijk. Ex- werd toen hard om de leiding gevochten. Het lukte de thuisclub uit een corner, weer door Kops, de stand op 5-4 te brengen. In de laatste minuten scoorde A.W. nog één maal 5-5. Zowel CSV als Vitesse '22 uit Castricum hebben Zondag, in het kader van het Wij- kei-torentournooi, een nederlaag te incas seren gekregen. CSV toog naar Beverwijk om de strijd op te nemen tegen de club van die naam en vex-loor met zes-vier. Wijk aan Zee kreeg Vitesse '22 op bezoek en be haalde, na aanvankelijk met nul-één te hebben achter gestaan, een drie-één zege. Snikheet was het op het terrein in de badplaats en dientengevolge werd de ont moeting door een handjevol publiek bijge woond. Voor de rust maakten beide clubs dezelfde fouten: Wijk aan Zee speelde alles over de linkerwing en Vitesse '22 bleek op i-echts geprepareerd te zijn. Bovendien werd het spel te kort gehouden met het ge volg dat de vei'dedigingen tijdig konden 1 ingrijpen. Zeven minuten na de hervatting namen de bezoekers door rechtsbinnen A. v. d. Valk de leiding. In de dertigste mi nuut was Ton Groot van Vitesse '22 zo on fortuinlijk in eigen doel te schieten, één één, en vijf minuten later bracht de Wijk aan Zeeër linksbuiten De Boer de stand op twee-één. Zijn clubgenoot, rechtsbinnen J. v. d. Meij, maakte er in de 36ste minuut drie- één van. Op het nieuwe „Rooswijk"-sportpark was het eerste officiële treffen met voetballen voor het Wijkertoren-tournooi tussen de candidaat voor de eindstrijd WB en de thuisclub Kinheim. wellicht ook wegens de broeiende zomerwarmte, geenszins een aan trekkelijke wedstrijd. De strijd droeg een rommelig karakter. Anderzijds leed het voet ballen onder de hitte en in beide clubs aan een flink aantal invallers. Bij WB was dit „leed" echter van korte duur ,er werd behoorlijk samengespeeld. Kin heim daarentegen was op enkele uitzonde ringen na bepaald de zwakste. Het samenspel klopte niet en bovendien verzuimde de half- linie haar stuwende taak, zodat de aanval al van te voren tot de kleinste proporties werd teruggebracht. Kinheim zal uit een ander vat moe ten tappen om straks de competitie met kans op resultaten te kunnen beginnen. Nu miste vlak voor het einde v. d. Wateren een uitex-st mooie kans om alsnog de eer te redden. Hoewel WB in de eerste speelhelft direct beter op dreef was dan Kinheim, waarvan de enkele aardig opgebouwde aanvallen slechts tot de VVB-verdediging kwamen zon der de nodige stootkracht, duurde het toch nog een half uur voordat Boevink uit een pass van Kooimans van zeer dichtbij de ove rigens uitstekende Kinheim-doelman Keirs- gieter passeerde (U-l). Wel reageerde Kinheim hierop aggressief, maar de stootkracht kwam te kort. Enkele minuten voor de rust bracht Kooimans de stand op 0-2, waarna A. Prinssen scoorde voor Kinheim, doch dit doelpunt werd we gens buitenspel afgekeurd. Na de hervatting, toen Kinheim een omzetting van spelers beter oordeelde en Groeneveld naar voren trok, was het toch WB, dat succes had. Echter wegens strafschop(?). die genomen werd tegen Paap. oVlgens velen was dit on juist, aangezien Paap de bal met de borst op ving. Bruinzeel weifelde niet (0-3). Kinheim ging nu beter spelen, maar kon Nieuwenhuys niet passeren. WB echter was gevaarlijker en Keirsgieter maakte zeer veel goed, totdat Both een fi-aaie run langs de lijn door v. d. Linde in het verlaten doel met een doelpunt liet beslui ten (0-4). Na 25 minuten kwam Both zonder te worden aangevallen alleen voor het Kin- heim-doel en besloot zijn solospel met een bijzonder mooi doelpunt (0-5). Vlak voor het einde ontsnapte Kinheim nog aan een zesde doelpunt, waarna v. d. Wateren verzuimde de eer voor Kinheim te redden. In tegenstelling tot het jongstleden Vrij dagavond gegeven concert door het N. Ph. O. was in Bloemendaals Openluchttheater, toen de avond daarop de „Sangerknaben vom Wienerwald" er hun uitvoering gaven, geen plaats onbezet. Ten Zuid-Oosten van Wenen ligt het ro mantische Mödling, dat sinds eeuwen een belangrijke rol in het culturele leven van Oostenrijk speelt. Schubert, Beethoven, Wagner, Hugo Wolf, Grillparzer ontvingen uit de muziek van deze streek hun muzi kale en dichterlijke inspiraties. Bij Mödling Het voetbaltournooi voor welpen, dat WB nu al een aantal jaren op het sportpark „Wa tervliet" houdt en altijd weer een zekere be koring heeft om de meest jeugdige voeibal- lers met vuur te zien strijden, is Zaterdag middag opnieuw onder flinke belangstelling van vele ouderen gehouden. Het was echter voor de strijdlustige jonge voetballers als voor de toeschouwers wat al te warm om echt van het spel te kunnen genieten, maar voor de voetbalsterren van de toekomst was het overigens nog zo slecht niet omdat zij door enige dames van de VVB-damesclub op royale wijze werden onthaald op verfrissende lafenissen. Dit werd uiteraard ook door de ploegleiders zeer gewaardeerd. Er werd gespeeld in twee poules voor A- en B-welpen, die totaal niet minder dan dertig korte wedstrijden op twee velden nodig maakten. De organisatie was echter af. zodat precies volgens tijdschema de laat ste wedstrijden konden worden gespeeld. Bij het begin van de door de Beverwijk welpen te spelen wedstrijden werd een mi nuut stilte in acht genomen wegens het nood lottig verlies van de Beverwijk-welp Just v. d. Aar, die vorige week door verdrinking om het leven kwam. In poule A zorgde VVB voor een verras sing door bekerhouder Beverwijk naar de tweede plaats te dirigeren. In de laatste wedstrijd tussen Kinheim en Hercules, welke laatste bekerhouder B van 1954 was, maar naar A was overgeplaatst, moest de einduitslag bepalen, wie de derde prijs zou. ontvangen. Zij speelden echter gelijk (2-2) en nu ging de lachende dex-de, De Kennemers A, met de derde prijs strijken. In poule B won De Kennemers alle vijf gespeelde wedstrijden en werd dus zonder te kunnen worden benaderd gedecideerd winnaar. Kinheim B werd met drie gewon nen, één gelijk en één verloren partij goede tweede. Nadat de heer A. Zwagerman, voorzitter van de VVB-jeugdcommissie, de prijzen, be staande uit wisselbekers plus een eerste prijs beker voor de best geplaatsten en lau wertakken als tweede en derde prijzen had uitgereikt, dankte de heer Wijnberg (Bever wijk) namens alle deelnemende verenigingen voor de uitstekende ontvangst op „Water vliet" ;ook van de VVB-dames. De einduitslag werd: Poule A: 1. VVB; 2. Beverwijk; 3. De Ken nemers; 4. Kinheim; 5. Hercules; 6. CSV. Poule B: 1. De Kennemers; 2. Kinheim; 3. Beverwijk; 4. Uitgeest; 5. CSV; 6. VVB. De wedstrijduitslagen waren: Poule A: VVBKennemers 0-0; Kinheim— Beverwijk 0-0; HerculesCSV 0-0; VVB— Beverwijk 1-0; Kennemers—Kinheim 0-0; CSV—VVB 0-2; Beverwijk—Hercules 1-0; KennemersCSV 0-0; HerculesVVB 0-0; (KinheimCSV 1-0; KennemersHercules 2-0; Beverwijk—CSV 2-0; VVB—Kinheim 3-1; Kennemers—Bevgi\\vijk 0rl; KinheimHer cules 2-2. Poule B: VVBKennemers 0-1; Kinheim Beverwijk 2-0; Uitgeest A—CSV 1-1; VVB— Beverwijk 0-1; KennemersKinheim 2-0; CSV—VVB 1-0; Beverwijk—Uitgeest A 0-0; Kennemers—CSV 3-0; Uitgeest—VVB 2-2; KinheimCSV 6-1; KennemersUitgeest 2-0; Beverwijk—CSV 2-1; VVB—Kinheim 0-1; Kennemers—Beverwijk 1-0; Kinheim—Uit geest A 0-0. Op de begraafplaats „Duinrust is Zater dag het stoffelijk overschot ter aarde be steld van de tienjarige jongen J. M. v. d. Aar uit Beverwijk, die Woensdagavond door vei'drinking in 't Verversingskanaal bij het P.E.N. om het leven kwam. Er was een grote belangstelling: vele klasgenoten en vriendjes begeleidden de ovex-ledene op zijn laatste tocht. Het kistje was bedekt met een schat van bloemen, waaronder een ki-ans van de sportvereniging „Bevei'wijk" Bij de groeve sprak ds. Dikhout uit IJmuiden. „Een koningskind is uitgedra gen", aldus de predikant, „want kinderda den getuigen van liefde en trouw. Deze jongen had vlak voor zijn verscheiden nog bloemen geplukt voor zijn moeder. Daax-om is dit een koningskind, waarover de liefde Gods zal stralen. Nu is hij in Gods hoede veilig geborgen". Tot slot dankte ds. Dik hout de belangstellenden voor hun mede leven voor het zwaargetroffen gezin. Hier mede was deze ontroerende plechtigheid ten einde. De propaaninstallatie van het Bever wijkse gasbedrijf heeft een opslagcapaci teit van 48 ton propaan, te bergen in twee tanks van ieder 24 ton inhoud. Deze capaciteit is op zichzelf niet onvol doende. Aangezien echter de ervaring heeft geleerd, dat de aanvoer van propaan niet zo regelmatig verloopt als wenselijk zou zijn, kan een regelmatige functionne- ring niet worden gegarandeerd, en wordt uitbreiding van deze bergruimte nodig ge acht. B. en W. stellen de raad daarom voor, voor de bijplaatsing van één tank van 24 ton inhoud, waardoor de huidige capaci teit met 50 wordt vergroot, een crediet toe te staan ad f 29.500. Op de begraafplaats „Duininst" is Za terdagmiddag het stoffelijk overschot van de heer D. Kluft, oud directeur der BET- veiling, ter aarde besteld. Er wai-en ver schillende sprekers, die getuigden van de grote plaats, die de overledenen in de der tiger jaren in het zakenleven in Beverwijk innam. De heer Jas. P. Nyssen sprak na mens de veiling „Kennemerland", de heer G. van der Winden voor de oude gai'de der kopers, de heer A. Tervooi't namens het pergoneel der BET-veiling terwijl de heer A. Duin directeur der BET-veiling afscheid van zijn oud collega nam en hem dank bracht voor datgene, wat hij van hem had mogen leren op het gebied van het mai'kt- wezen. De predikant ds. J. O. Norel heeft een deel uit de Bijbel gelezen, tot slot van deze plechtigheid. ligt het Instituut Sankt Gabriel, het Mis siehuis waar in 1921 Pater Stanislaus Ma- rusezyk een jongenskoor stichtte, dat aan vankelijk bedoeld was de Rooms Katho lieke erediensten op te luisteren en tevens bij de jonge missionarissen de muzikale vorming aan te kweken. Met de jaren is die taak aanzienlijk uitgebreid, mede door de roep die van dit jongenskoor al spoedig uitging. Bij vrijwel geen enkele feestelijke gelegenheid in de omtrek van Mödling, waar gezongen werd, ontbraken deze „San gerknaben". Daarenboven heeft het pro gramma langzamex-hand een grotere om vang aangenomen en bevat het thans, be halve de Gregoriaanse koralen, eveneens alle belangrijke sacrale muziek uit deze tijd; ook de populaire, lichte muze van het Wienerwald verwaarloost men daarbij niet. Deze „Sangerknaben vom Wienerwald" dient men echter niet te verwarren met het veel grotere koor (of beter: koren, want het zijn er drie) der „Wiener Sangerkna ben" onder Peter Lacovich's leiding, wiens faam alom verbreid is en dat behalve in West-Europa ook in Amerika concerteert. Het programma voor deze uitvoering be vatte werken van Bruckner, Schubert, Haydn en Beethoven wat het serieuzere genre beti-of, waarna men een greep uit de rijke litteratuur der volksliederen uit Tirol, Salzburg en Stiermarken deed. Eveneens was een deel gewijd aan de opvoering van muzikale scènes in costuum, ontleend aan operettes, aan Humpex-dinck's opera „Han sel und Gretel" en aan enkele echt Weense liedjes. Bij de meer gestelijke liederen trof de vederlichte vertolking van „Engel Gottes künden" van Mozart dat zich beter leende voor dit zesentwintigtal jongensttemmen dan bijvoorbeeld de eerste finale uit „De Schepping" van Haydn, dat om een groot gemengd koor vraagt. Wat de koorleider Karl Etti met dit soepele materiaal weet te bereiken, liet hij horen met de ragfijne uit voering van Franz Schuberts melodische psalm 23, waar de lichte jongenssopranen zeer fraai in hun zang de decrescendi ver weefden met een smetteloze zuiverheid en een voorbeeldige adembeheersing. Voor de vrij grote ruimte van het Open luchttheater was het klankvolume van het betrekkelijk kleine koor echter dikwijls te ijl. Deze strak-gedisciplineerde zang zou in een meer besloten ruimte ongetwijfeld beter tot zijn recht gekomen zijn. Genoemd bezwaar wist men echter alleraardigst „weg te spelen" in de in costuum voorge dragen terzetten van Mozart, de komische muzikale scherts „Der Hochzeitsbraten" van Schubert en andere werkjes, waar oog en oor onthaald werden op staaltjes van de speelse geest van deze componisten uit het oude Wenen. Ook „die echte Wienerlieder" ontbraken niet. De uitvoering ervan leende zich uit stekend voor de bekoorlijke entourage van het Openluchttheater, waar deze avond honderden met langdurig applaus van hun waardering voor dit optreden onverbloemd hebben blijk gegeven. A. J. VAN DER WEIJDEN Vader zette zoon aan tot vlucht na aanrijding Het afgelopen weekeinde is het Velsen se verkeer ontsierd door een lange reeks van kleine ongelukken, die geen ernstig letsel maar wel heel wat schade en zelfs een hardhandige poging tot mishandeling opleverden. Dit laatste geval speelde zich Zaterdag middag af op de Hoflaan in Velsen-Noord. waar een veertienjarige fietser een andere wielrijder aam-eed. De vader van de knaap spoorde de zoon echter aan de benen te nemen, hetgeen geschiedde, maar de aan- geredene zette deze lieden achterna via het pontje van Donkersloot. Toen hij de onwelwillende vader met zijn spruit had achterhaald, probeerde de man de aange- redene in de wurggreep te vatten, waar door een vex-der gesprek vrijwel onmogelijk werd. De politie zoekt nu naarstig uit, welke vader over de gesignaleerde paeda- gogiek beschikt. Op dezelfde Hoflaan wilde zich Zondag- mox-gen een autobuschauffeur in een file auto's dx-ingen, waardoor een bestuurster van een personenwagen hevig moest rem men en een achter haar rijdende wagen op de hare botste. Op de hoek Zeeweg-Velserduinweg bot sten Zaterdagochtend een 13-jarige wiel- rijdster en een vrachtauto op elkaar, om dat het meisje de bocht naar links te kort nam. Met schaafwonden aan een been moest het kind naar huis gebracht wor den. Zondagmiddag botsten op de Schulp weg in Velsen-Noord drie auto's op eikaar voor de spoorbomen; Zaterdagmiddag is een der hoogtebeugels op de Sluisweg weer eens scheefgereden, zonder dat er een „dader" te vinden is en op de Dokweg te IJmuiden vervoerde een fietsende dame een tent van 1.20 meter achterop de ba gagedrager, waardoor zij ging slingeren en tegen een bromfiets terecht kwam. Beide weggebruikers raakten gewond; de brom fietser moest met een diepe wond aan hel achterhoofd naar het ziekenhuis. Doordat een personenauto-bestuurder op de hoek Kanaaklraat-S. P. Kuiper straat te IJmuiden niet de beschikking had over voldoende remcapaciteit, vloog zijn wagen tegen een van rechts komende bestelwagen en bij het benzinestation Ti'o- vato onder Santpoort is de bestuurder van een bestelwagen, die de Rijksweg over stak, oorzaak geworden van een aanrij ding met een 19-jarige Haarlemse brom fietser. De chauffeur verleende de brom mer namelijk geen voorrang, de berijder viel en liep een gekneusd linkerbeen op en wonden aan de linkerknie. Slechts negentien koppels hebben Za terdagavond in hotel „De Harmonie" te Castricum deelgenomen aan de klaverjas- drive welke in het kader van het zomex-pro- gramma van de plaatselijke VVV door Blauw-Zwart was georganiseerd. Deze ge ringe belangstelling is ongetwijfeld toe te schrijven aan het tropische weex-, waax-door vele liefhebbers van deze sport thuis ble ven. De gebroeders Kok uit Castricum werden eerste met 4897 punten. 2. J. Bos Pel 4847 punten; 3. F. Twisk—J. v. d. Voort 4736 punten; 4. Familie Van Schaik 4622 punten en 5. G. NeuteboomA. de Wit 4580 punten. Laatstgenoemde duo be haalde tevens met vier mai-sen de marsen- prijs.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 3