Wederom geduchte nederlagen van Nederlandse athletiekploegen isdeshar! Dames verloren van Duitsers met 69-34, de heren met 176-128 W. G. Hendrickx won met Byou het Nederlands kampioenschap Duitser Thomsen bleef in bezit van de gouden Draken-beker Puck van Duyne-Brouwer werd sterk gemist Voorlopig hockeyteam versloeg combinatie Double Six M kampioen van Nederland Merens-beker voor derde maal voor Do Turkenburg Zandvoorter Koster werd derde Van Duyl was beste Nederlandse zeiler Ronde van Sint Bavo voor J. v. d. Putten Luik-Rome-Luik De herenwedstrijden Courses op Duindigt Schaken Dormer op de zestiende plaats in Gothenburg Nederlands golfteam verloor in Krefeld Wim van Est winnaar in wielercriterium van Etten Kayser en Lenie de Nijs winnen Scheldewedstrijd MAANDAG 22 AUGUSTUS 1955 3 WEER. HEEFT NEDERLAND op beide fronten van de Duitse athleten verloren; de dames voor de zevende maal sedert de oorlog en de heren voor de vierde maal. De dames werden met 6934 punten verslagen en de heren met 176128. Toch wekt deze uitslag by de dames geen verwondering indien men bedenkt dat de Duitse ploeg vertegenwoordigd was door athleten die bijna allen tot de vijf beste van de Duitse ranglijst van dit jaar behoren en dat haar prestaties van dit seizoen veel beter waren dan die welke onze landgenoten dit jaar geleverd hebben. De enige die volgens de prestatielijst van gelijke kracht met de Duitse tegenstandsters zou zi.jn geweest, was Puck van Duyne Brouwer, maar deze moest wegens griep verstek laten gaan. Zij werd op de 100 meter vervangen door Ali Verbeek, die met de derde plaats in 12,3 sec. zeker geen slecht figuur sloeg, maar toch geen enkele kans op winst had tegenover de Duitse meisjes Renate Nietschke en Irene Brueting. Op de 200 meter betekende het ontbreken van Puck eenzelfde gemis, want ook hier kon haar vervangster Dicky van Dijk niet de punten opbrengen (4e plaats met 26,2 sec.) die zij veroverd zou hebben. Een verrassing daarentegen vormden de beide Neder landse overwinningen op de springnummers: Wemmy Scholtmeyer, die na een spannende strijd met haar Duitse rivalen Seonbucher en Stumpf met 5,52 meter twee centimeter verder sprong dan de beide Duitse meisjes en Nel Zwier, die met I,59 meter de eerste plaats bij het hoogspringen verwierf voor Ursula Erhardt, die voor dezelfde hoogte meer sprongen nodig had. Deze beide nummers leverden onze ploeg elk 6 punten op. Op de overige 7 nummers echter boekten de Duitse meisjes dubbele overwinningen, terwijl zy tevens de estafette 4 X 100 meter wonnen. Met dat al zijn toch aan Nederlandse zijde enkele goede prestaties verricht. Zo moest Selma Heystek het op 80 meter hor den opnemen tegen de Duitse recordhoud ster Maria Sander en Renate Lonberg. De gasten wonnen respectievelijk in 11,4 en II,6 seconden, maar Selma kwam daar vlak achter met 11,7 sec., waarmede zij haar persoonlijk record met 0,1 sec. verbeterde. De 100 en 200 meter werden, zoals ge zegd, gemakkelijke overwinningen voor de Duitse meisjes en ook de 800 meter bood haar weinig moeilijkheden. Wil Grezel liep tot aan de laatste ronde i-egelmatig op de tweede plaats achter Ester Schiller, maar in de laatste bocht werkte Nanni Schlue- ter zich naar voren en passeerde onze na tionale kampioene, om zonder enige tegen stand op de tweede plaats te eindigen. Es ter Schiller won deze afstand in 2 min. 17,4 sec. De tijd van Wil Grezel beroeg 2 min. 29,4 sec. In de estafette had de Duitse ploeg al direct een kleine voorsprong, welke Selma Heystek als laatste loopster tegen niemand minder dan Maria Sander onmogelijk meer goed kon maken. 48,4 sec. en 49 sec. werd respectievelijk voor de twee ploegen afge drukt. De technische nummers hebben, behalve de verrassende resultaten bij hoog- en vèr- springen, geen bijzondere prestaties ge bracht. Corrie Huygen wierp de discus dit maal maar juist voorbij de 40 meter, ter wijl Cor Aafjes het slechts tot 37,19 meter bracht. Bij het kogelstoten kwam Fanny Blankers-Koen ditmaal tot 12,065 meter, hetgeen haar een derde plaats bezorgde achter Annelise Lafrenz en Edelgard An- hoff, die beiden ver over de 13 meter stootten. Hadden onze meisjes de sterkste Duitse krachten als tegenstandsters, bij de heren was dit zeker niet het geval. Want de beste Duitse athleten, zoals Futterer, zijn onder weg naar Finland en Zweden, waar zij in de loop van de week uitkomen, terwijl Duitsland dit weekeinde nog twee andere landenwedstrijden, n.l. tegen Zwitserland en tegen Denemarken op het programma had staan. Indien men dan bedenkt dat deze niet volkomen representatieve Duitse ploeg onze jongens met een iets groter ver schil geslagen heeft dan het vorig jaar (176-128, tegen het vorig jaar 177-130) dan vragen wij ons af hoe het resultaat geweest zou zijn indien de sterkste Duitse athleten waren gekomen. Twee drievoudige over winningen, acht enkele, twee gewonnen estafettes en een nummer waarbij de pun ten gedeeld werden, was het resultaat dat de Duitse ploeg nu mee naar huis kon nemen. Aan Nederlandse zijde werden er vijf overwinningen geboekt en wel op de 110 meter horden, waarbij Parlevliet, Neder hand en Vlamings de drie beste plaatsen bezetten, op de 200 meter, welke door Van Hardeveld werd gewonnen, op de 5000 meter die uitstekend door Viset werd ge lopen, bij het speerwerpen door Joop Fik- kert en bij het discuswerpen door Rebel. Helaas kwam Henk Visser bij het vèrsprin- gen de eerste maal verkeerd terecht. Hij ging toch door, maar bij zijn tweede sprong blesseerde hij zijn enkel zodanig dat hij van de bak gedragen moest worden en van verdere deelneming moest afzien. Fraaie 5000 m-race Een volkomen verdiende en fraaie over winning was die van Viset op de 5000 meter. Tezamen met Bongerd (Did.) lag hij gedurende het grootste gedeelte van de race aan kop, met de beide Duitsers Rem- mert en Westerteicher enkele meters ach ter, en Damman en Fikkes nog verder te rug. De beide laatste lopers leden teveel onder de hitte om hun achterstand nog in te halen, maar beiden liepen zij de race uit. Met nog 2/2 ronde voor de boeg maakte Het Nederlands hockey-elftal in zijn voorlopige samenstelling heeft in Laren een nuttige oefenwedstrijd gespeeld tegen een combinatie, die met 60 ten onder ging. Het was wel merkbaar dat de spelers van de combinatie ongetraind waren en enige tijd niet gespeeld hadden. Ondanks de enthousiaste tegenstand maakten de voorlopige Nederlandse elf een half dozijn doelpunten, waarbij enkele van uitstekende kwaliteit. Grimsbergen nam er drie voor zijn reke ning, Bouwman scoorde tweemaal waar onder één strafbully en Van Erven Dorens plaatste ook een treffer. Niettemin deed doelman Honnebier (Alliance) in het doel der combinatie uitstekend werk en redde menigmaal fraai. Het voorlopig Nederlands elftal speelde als volgt: doel: De Ruiter (DKS), achter: Vorstman (Hilversum) en Blekemolen (Laren), midden: Wagener (Hilversum), Loggere (Laren) en Van Dijck (Kampong), voor: Hooghiemstra (SCHC), Grimsbergen (HTCC), Van Erven Dorens (Laren), Bouwman (BMHC) en Kristen (DKS). In 22 sec. won hij onbedreigd met de snel ste Duitser Oberste 0,3 sec. achter zich. Volledige zege Het nummer waarop de Nederlandse zege volkomen was, doordat onze landgenoten de eerste drie plaatsen bezetten, was de 110 meter horden. De zes athleten namen de eerste horden vrijwel gelijk, maar daar na liep Parlevliet uit, op de voet gevolgd door Nederhand en Vlamings. Bijna was Vlamings nog de derde plaats ontgaan, maar even voor de finish ontdekte hij dat de Duitser Trossbach hem op de hielen zat. Dankzij een extra-inspanning kon hy nog juist voor zijn concurrent eindigen. Parle vliet had gezegevierd in 15,1 sec. Op de 800 meter was het niet Harry de Kroon die een rol meespeelde in de wed strijd, maar de jonge Haus. Natuurlijk kon hij het niet tegen de Duitsers opnemen, maar hij liep een zeer verdienstelijke race en eindigde als de beste Nederlander op de vierde plaats met 15 min. 7,7 sec. In de beide estafettes konden de Neder landse ploegen het evenmin tot winst bren gen. Op de 4 x 100 meter werden onze landgenoten gedisqualificeerd wegens een foutieve wissel en op de 4 x 400 liepen zij, eveneens door slecht wisselen, een achter stand op. Rebel en Fikkert waren respectievelijk bij het discuswerpen en speerwerpen de besten. Rexel haalde 45,58 meter, terwijl de Duitser Rosendahl als nummer twee niet verder kwam dan 44,28 meter. De 110 m. horden heren met v.l.n.r. in volgorde van aankomst: Parlevliet, Nederhand, de Duitser Trosshach (vierde) en Vlaming (derde). Viset zich los van de Duitser. Veel tegen stand bood deze niet meer, want ook voor hem was de atmosfeer te drukkend en hij had zijn laatste krachten verbruikt. Viset vergrootte zijn voorsprong en met nog vol doende kracht voor een eindsprint ging hij als eerste over de streep in 15 min. 5,2 sec. Bongard werd tweede met 15.23,1 en 12 seconden later gingen de beide andere Duitsers, Remmert en Westertecher gelijk door de finish. Fekkes had zich inmiddels tot de vierde plaats opgewerkt. Voor hem werd 16 min. 1,8 sec. genoteerd. Onze sprinters leverden op de 100 meter een gelijk opgaande strijd tegen de Duit sers, terwijl op de 200 meter Van Harde veld de overwinning behaalde. Op het eer ste nummer werd Van Hardeveld op de streep verslagen door de jonge Duitser Mommartsz. Beiden hadden een tijd van 10,7 sec. Saat eindigde als derde met 10,8 en Rulander als 6e met 11 sec., zodat de punten gedeeld werden, elke ploeg 11. Op de 200 meter echter ging Van Hardeveld, nadat tweemaal vals was gestart, snel weg. De uitslagen van de Zondag gehouden dra verijen en rennen op Duindigt luidden: Lord Maire prijs (2500 m): 1. Sirona 1.18.6; 2. Ritmeester 1.30.6; 3. Siakie Scott 1.31.7. W.: f 2.20. PI.: f 1.20, f 1.40, f 1.90. Gek. f 6.50. Cov.: i 4.—. Mc. Gregor prjjs (2500 m): 1. Quibes 1.27.1; 2. Q. Bascom 1.26.4; 3. Rethy Hollandia 1.25.3. W.: f 20.60. PI. f 2.50, f 1.50, f 1.70. Gek. f 5.60. Cov. f 4.40. Productendravery U (1300 m): 1. Ulrica B 1.30.2; 2. Ugoldman K 1.32.2; 3. Urania 1.32.8. W.: f 5.20. PI.: f 1.60, f 1.30, f 1.90. Gek. f 8.90. Cov. f 4.40. Kampioenschap v. Nederl. (2500 m): 1. Double Six M 1.21.2; 2. Olivier B 1.21.4; 3. Nellie Gregor 1.21.5. W.: f 2.80. PI.: f 1.40, f 6.40, f 1.60. Gek. f 14.40. Cov. f 37.50. Calumet Erebus-prijs (2100 m): 1. Quick Hollandia G 1.21.8; 2. Piter D 1.23.5; 3. Odylie Spencer 1.23.6. W.: f 2.20. PI. f 1.80, f 2.90, f 2.80. Gek. f 6.80. Cov. f 7.10. Illustre Hanover-prys (2100 m): Amateur- ryders: 1. Peter Pech 1.26.6; 2. Oiseau 1.25.9; 3. Pepsie Cola 1.26.1. W.: f 7.90. PI.: f 2.60, f 3.60, f 1.90. Gek.: f 8.30. Cov.: f 10.20. Voor leerling-jockeys: 1. Sakina; 2. Bri- toly; 3. Beltima. W.: f 2.—. PL: f 1.50, f 2.70. Gek. f 3.80. Cov.: f 6.30. Clingendaalren (1200 m): 1. Heraut; 2. Syl via; 3. The Phoenix Star. W.: f 3.—. PI.: f 1.60, f 1.30. Gek.: f 4.—. Cov.: f 2.90. Flying Peter-prys (2000 m): 1. Karioka; 2. Sunrise; 3. Flying Gal. W.: f 8.60. PI.: f 3.60, f 2.10. Gek.: f 33.90. Cov.: f 5.30. Totale omzet: f 124.994,50. De uitslagen van de afgebroken partijen uit de derde ronde van het interzonaal schaaktournooi in Gothenburg luidden als volgt: Medina (Venezuela)—Filip (Tsj. Slowakije) /6-V2; Pilnik (Argentinië)Najdorf (Argen tinië) %-!/2. Vierde ronde: Fuderer (Joego slavië)Panno (Argentinië) V2-V2. Na de vierde ronde luidt de stand: 1, 2 en 3. Ilivitsky (Rusland), Fuderer (Joegosl.) en Panno (Arg.), ieder 3 punten (uit 4 partijen); 4. Bronstein (Rusland) 2Vz pnt. (3); Gener (Rusland) 2V2 pnt. (4); 6. Keres (Rusland) 2 pnt. (3); 7, 8, 9, 10 en 11. Spassky (Rusland), Rabar (Joegosl.), Medina (Venezuela), Filip (Tsj.sl.) en Szabo (Hong.), ieder 2 pnt. (4); 12, 13, 14 en 15. Petrosian (Rusland). Pachman (Tsj.sl.), Pilnik (Arg.) en Najdorf (Arg.), ieder V/2 pnt. (3); 16. Donner (Ned.) U/2 pnt. (4); 17. Stahlberg (Zw.) 1 pnt. (2); 18, r9 en 2U. Bisguier (V.S.), Guimard (Arg.) en Unzicker (W. Did.), ieder 1 pnt. (4); 21. Sliwa (Polen) Zz pnt. (4). ADVERTENTIE Door in alle proeven de beste plaats te bezetten heeft Do Turkenburg voor de derde keer beslag op de Dr. W. E. Merens- wisselbeker gelegd. Voorts kwam zij voor een jaar in het bezit van het Joh. M. Schmidt-wisselschild en won zij als de best geplaatste dame de mevrouw N. J. Meije- rink-Rijk-médaille. Het was Zondag in de zweminrichting aan de Kleverlaan voor de 22ste keer dat door de Haarlemse Reddingsbrigade de jaarlijkse wedstrijd om de Dr. W. E. Me- rens-beker werd gehouden. Het was in de periode van 1933 af nimmer voorgekomen dat de wedstrijden onder zulk een fraai zo merweer plaats vonden. De uitslagen waren: proef I, medisch ge deelten. mej. Do Turkenburg 73 1/8 pnt.; 2. V. H. Snel 72 pnt.; 3. Th. v. Zonneveld 67 1/2 pnt.; 4. A. J. Snellens 67 1/2 pnt.; 5. mej. M. S. van Dijk 63 pnt.; 6. H. A. de Re delijkheid 54 pnt. Proef II: 75 meter gekleed schoolslag zwemmen en 25 meter vervoer van een pop in kopgreep: 1. mej. Do Turkenburg 82 1/2 pnt.; 2. V. H. Snel 78 1/2 pnt.; 3. mej. M. S. van Dijk 75 1/2 pnt.; 4. Th. A. van Zonneveld 74 1/2 pnt.; 5. H. A. de Rede lijkheid; 6. A. J. Snellens 39 1/2 pnt. Proef III: 10 meter gekleed schoolslag zwemmen en een pop opduiken: 1. mej. Do Turkenburg 81 1/2 pnt.; 2. V. H. Snel 79 1/2 pnt.; 3. mej. M. S. van Dijk 78 1/2 pnt.; 4. H. A. de Redelijkheid 77 1/2 pnt.; 5. Th. A. van Zonneveld 76 pnt.; 6. A. J. Snellens 69 pnt. Eindstand: 1. mej. Do Turkenburg 237 1/8 pnt.; 2. V. H. Snel 230 pnt.; 3. Th. A. van Zonneveld 218 pnt.; 4. mej. M. S. van Dijk 217 pnt.; 5. H. A. de Redelijkheid 203 1/2 pnt.; 6. A. J. Snellens 196 pnt. De junioren golfwedstrijd tussen Duitsland en Nederland, in Krefeld gehouden, eindigde in een grote overwinning voor de Duitse ploeg: 6Vz tegen 21/.. pnt. De Duitse spelers verloren slechts een single en een foursome; een single eindigde all square. De beste single werd gespeeld tussen Wal ter Brühne en onze landgenoot Van Erven Dorens, die door de Nederlander met 1 up werd gewonnen. De gedetailleerde resultaten luidden: Hans Lampert (Did.) all sqaure R. Olland (Ned.) op de 18e hole; R. E. van Erven Dorens (Ned.) wint met 1 up van Walter Brühne (Did.); Jochem Bauermeister (Did.) wint met 1 up van F. Otten (Ned.); Peter Oeller (Did.) wint met 3 en 1 van M. A. Strumphler (Ned.); Dieter von Knoop (Did.) wint met 3 en 2 van B. Hylkema (Ned.); Böhme (Did.) wint met 6 en 4 van R. de Jong (Ned.). Foursomes: Lampert en Brühne (Did.) ver liezen met 1 down van Olland en Van Erven Dorens (Ned.); Möller en Bauermeister (Did.) winnen met 5 en 4 van Otten en Hylkema; Böhme en Moese (Did.) winnen met 1 up van Strumphler en Sandb8rg (NecL). Prins Bernhard woonde de laatste middag van het jubileum concours hippique der Zuid-Hollandsche Jachtvereniging in Den Haag bij en reikte na beëindiging van het springconcours MB om het kampioenschap van Nederland, dat in twee gedeelten werd verwerkt, de prijs uit aan de nieuwe kam pioen W. G. Hendrickx uit Grathem, die met „Byou" de uitstekende prestatie ver richtte om beide keren het vrij lastige par cours foutloos rond te komen. Ook zijn totaaltijd 166.1 sec was verreweg de beste van alle deelnemers, van wie W. Scheeren met „Grev Boy", M. Koster met „Cobbey" en F. Albers Pistorius met „Feld- berg" kans zagen eenmaal foutloos het par cours af te leggen. De winnaar, „Byou", is een Iiannoveraanse vos en volgt in dit kampioenschap Master op, die in 1954 onder de inmiddels naar Zuid-Afrika geëmigreer de ruiter J. Rijks de titel won. „Master" liep Zaterdagmiddag nog onder J. J. L. Ba ron van Lynden in een wedstrijd mede en verrichtte daarin nog een goede prestatie. Tijdens het nemen van één der hindernis sen kwam J. J. Gruppelaar ten val welk ongelukje echter veroorzaakt werd door een verstuikte pols waarmede de heer Gruppelaar reeds de wedstrijd was begon nen. De prestaties der ruiters werden nauw lettend beoordeeld in verband met even tuele in de nabije toekomst te houden bui tenlandse concoursen. Het slotnummer van dit driedaagse ruiterfeest werd gevormd door het spectaculaire „barrière-springen". Vier ruiters kwamen foutloos over 6 hin dernissen op 140 cm hoogte, te weten B. J. J. M. Arts met „Dante", A. Ebben met „Scala", W. G. Meuris met „Patrick" en J. L. van Wingerden met „Radja". Op 150 cm hoogte sneuvelden de beide eerstgenoem- den (ieder met 4 fouten), zodat de beslis sing moest vallen tussen Meuris en Van Wingerden," die ook op 150 cm foutloos de hindernissen namen. W. G. Meuris startte het eerst en maakte 7 fouten, waarna het voor Van Wingerden tamelijk gemakkelijk viel om de eerste plaats te bezetten. Toch sneuvelde de laatste van de 3 hin dernissen en met 4 fouten mocht hij zich met „Radja" winnaar van het nummer „barrière-springen" noemen. De uitslagen luiden: springconcours MB om het kampioenschap van Nederland 1955 1. „Byou" W. G. Hendrickx, 0 ft166.1 sec, 2. „Grey Boy", W. Scheeren, 4 ft170.3 sec, 3. „Cobbey", M. M. Koster, 7 ft—199.2 sec, 4. „Valseuse", H. Scheeren, 8 ft179 sec, 5. „Feldberg" F. Albers Pistorius, 11 ft 192.4 sec, 6. „Manilla" Uytendaal, 11 ft, —212.3 sec, 7. „Tatjana" Arts, 12 ft—176 sec. Het jubileum concours hippique van de Zuid-Hollandsche Jachtvereniging in Den Haag stond ook Zaterdag op zeer behoorlijk peil. Vooral het slotnummer, het Parijse springconcours, was uitermate spectaculair en de hoogte van 1.70 m, die door de win naar „Tatjana" bereden door B. J. J. Arts (Amsterdam) werd behaald, is zeker ver meldenswaard. Het parcours van deze wed strijd bestond uit slechts 5 hindernissen in opklimmende hoogte, de tijd speelde geen rol, terwijl de ruiters met het hoogste aan tal punten steeds in een volgende ronde kwamen. De beslissende ronde ging tenslotte tus- sen„Tatjana" en „Grey Cat" (berijder A. Wolf, Den Haag), „Grey Cat" wierp de eerste hindernis van de laatste ronde om ver. „Tatjana" raakte deze hindernis welis waar eveneens, doch de barrière bleef in tact. Plet springconcours was eveneens b ij - koop met „Zampa", deed het rustig aan. Zijn tijd was 103 sec en hij maakte geen fouten, hetgeen beslissend was in deze wed strijd. De belangrijkste uitslagen luidden ver der: dressuurproef MA, 1. A. J. Pot, Hil versum (Tasso) 359 pnt, 2. Mej. A. M. C. P. Eysvogel (Cypresse) 339 pnt, 3. J. van Leeuwen,Hoofddorp (Hassan) 335 pnt. Concours eenspannen tuigpaarden: 1. Kniertje, G. W. Bulk, Nieuw Vennep, 2. Rusia, J. W. van Dijk, Emmeloord. Concours eenspannen tuigpaarden 1. Marije, G. W.Bulk, Nieuw Vennep, 2. Ro meo, Th. Erberveld. Springconcours MA: 1. Veracruzano, M. M. Koster, Zandvoort, 0 ft25.3 sec, 2. Valseuse, stal Soestdijk, 0 ft27,1 sec, 3. Master, stal Rotterdam, J. J. L. baron van Lynden, 0 ft28 sec. Evenals in 1953 toen in Zweden heeft de Duitser Thomsen de Gouden Dra- kenbeker de „International Dragon Gold Cup" veroverd. Thomsen en zijn beman ning, bestaande uit Nowka en Natusch, voeren in alle vijf de wedstrijden bijzonder voorzichtig. De Kielenaar nam geen risico om door aanvaringen in gedrang uitgeslo ten te worden en gaf vaak meer ruimte dan strikt gesproken noodzakelijk was. Bij op eengepakte starts hield Thomsen zich af zijdig en nam desnoods wat achterstand om dan later naar voren te komen. En dat was een van de sterke punten van Thomsen. Zaterdag bijvoorbeeld werd hij door de Zweed Bohlin te vroeg over de startlijn gedrongen en moest terugkeren. Als laatste begon hij dus aan de wedstrijd, maar hij eindigde als vijfde van 45 jach ten. Overigens kostte dit Bohlin de kans op de cup, want ook hij ging te vroeg over de lijn en moest terug. Maar de Zweed was niet zo snel als Thomsen en hij eindig de in de middengroep, waardoor hij te veel achter raakte in het totaalklassement. Daarom ook lieten de vijf overgebleven kanshebbers: Thomsen, de Denen Noes Pedersen en Ole Berntsen en de Nederlan ders Van Duyl en Van de Stadt hem in de laatste wedstrijd rustig gaan, toen Bohlin al spoedig op de derde plaats lag. Na het eerste kruisrak leek Thomsen veilig op de zesde plaats, terwijl Van Duyl (9e), Van de Stadt (11e), NoesPedersen (12e) en Ole Bertnsen (13e) nog ver achter waren. Aan de kop ging de Portugees d'Ameide Conde de Caria, die aanvankelijk door de Duitser Ravenborg en Bohlin werd bedreigd, maar die, naarmate de wedstrijd De heer Hendricks met Bijou tijdens het nemen van een hindernis. De negende Ronde van Sint Bavo, die gistermiddag op het terrein van de St. Ba- vostichting in Noordwykerhout werd ge houden door het plaatselijke VVSB en het Leidse „Swift", is op fraaie wijze gewon nen door de Hagenaar v. d. Putten. De voorwedstrijd voor nieuuwelingen werd door Frans van Velthoven uit Poeldijk ge wonnen. Aan de wedstrijd werd ook deelgenomen door drie geselecteerden voor de wereld kampioenschappen in Italië, t.w. Van Wet ten, Van Houwelingen en Rol. Van dit drie tal heeft alleen de plaatselijke favoriet, Van Wetten, een belangrijke rol gespeeld. Rol en Van Houwelingen verlieten halver wege de strijd toen deze voor hen al heel ongunstig was doordat zij een ronde achterstand hadden het parcours. De uitslagen luidden: Amateurs: 1. J. v. d. Putten (Den Haag) de 100 kilometer in 2 uur 32 min. en 27 sec.; 2. Van der Knaap (Poeldijk); 3. Van Rhijn (Wassenaar); 4. Van Wetten (Noordwijkerhout); 5. A. v. d. Putten (Den Haag); 6. C. van Leeuwen (Wassenaar). De Beverwijker Groot werd in deze race tiende en de Haarlemmer Vroom legde beslag op de dertiende plaats. Nieuwelingen: 1. F. van Velthoven (Poel dijk) de 60 kilometer in 1 uur 23 min. en 31 sec.; 1. H. Hendriks (Heemskerk); 3. C. Visser (Santpoort); 4. R. Kayer (Zuider zonder aardig, doch de winnaar, A. Nieuw- 'meer); 5. H. Folkerts (Velsen). Wim van Est heeft het wielercriterium van Etten voor professionals gewonnen, dat verreden werd in de vorm van een omnium. Dit bestond uit een tijdrit en twee manches achter scooters. De uitslag van de tijdrit over 10 km luidde: 1. Wim van Est, 13 min. 36 sec.; 2. Schulte 14.13; 3. Wagtmans 14.16; 4. Gillen 14.25; 5. G. Peeters 14.39. Eerste manche achter scooters (32 km): 1. W. van Est 38 min. 18 sec; 2. Schulte op 25 sec.; 3. Wagtmans op 50 sec; 4. Roks op 1 min. 30 sec.; 5. Schotte op 2 min. 10 sec.; 6. Peeters op 2 min. 37 sec. Tweede manche achter scooters (48 km): 1. Van Breenen 58.06.4; 2. W. van Est op 12 sec.; 3. Schulte op 21 sec; 4. Roks op 58 sec.; 5. Schotte op 1 min. 10 sec.; 6. Wagtmans op 1 ronde. Eindklassement: 1. W. van Est, 4 punten; 2. Schulte, 7 punten; 3. Wagtmans, 12 punten; 4. Van Breenen, 17 punten; 5. Schotte, 17 punten; 6. Roks, 18 punten; 7. N. van Est 23 punten; 8. Gillen, 25 punten; 9. Peeters (opgegeven in laatste manche). Begunstigd door ideaal weer is de 14de internationale Scheldebekerwedstrijd gehou den. Bij de heren werd, evenals verleden jaar, Kayser, van de Robben uit Hilversum, winnaar. Bij de dames moest mej. A. Mein- sma, winnares van de 13e Scheldebekerwed strijd, met de vierde plaats genoegen ne men. Ditmaal tikte Lenie de Nijs bij de da mes als eerste aan. vorderde, zijn voorsprong langzaam ver grootte en onbedreigd als eerste over de eindstreep ging. Het grote duel ging na het tweede kruis rak tussen Ole Berntsen toen op de zesde plaats en Thomsen op de zevende. Im mers, kon Thomsen deze positie handha ven, dan zou hij eerste in het eindklasse ment worden, maar kon Berntsen enige plaatsen winnen, dan werd de Deen win naar. Na het derde kruisrak was het tweetal naar de vierde en vijfde plaats gekropen. Nu hadden echter de Canadees Donaldson en de Deen W. Berntsen, die er natuurlijk veel voor over had om zijn naam- en land genoot aan de zege te helpen, zich bij Thomsen gevoegd en op het volgende aan- de-windse rak ging de Canadees Thomsen zowaar voorbij. De situatie werd voor hem critiek, want in deze positie zouden Ole Berntsen en hij gelijk eindigen en moesten de plaatsingen de doorslag geven. De Duitser streed voor wat hij waard was en wist op het laatste kruisrak de twee aan hem klevende con currenten voor te komen. Weliswaar was zijn voorsprong op de eindstreep gering, maar voldoende om zijn zege in het eind klassement veilig te stellen. In de hitte van de strijd had bijna nie mand meer op de Nederlanders gelet, die voor het eerst niet tot de eerste vijf be hoorden en kansloos achter lagen. Het werd een persoonlijk duel tussen Wim van Duyl en Rikus van de Stadt om de eer de beste Nederlander te zijn. Van Duyl had daarbij de beste papieren, want hij had na vier wedstrijden ruim 2000 punten meer dan zijn rivaal. Toen hij er bovendien in slaagde voor Van de Stadt op de achtste plaats te fi nishen, was hij niet alleen de beste Neder lander maar behield bovendien zijn eer volle vierde plaats in de eindrangschikking achter Thomsen, NoesPedersen, Ole Berntsen en voor Van de Stadt. De rit Luik-Rome-Luik was, wat het parcours door Frankrijk aangaat, geneu traliseerd. Desondanks hebben de cols van Trente, Brouis Perus, St. Jean, Braus, St. Raphael, Alios, Vars, Lautaret, Galibier en Télégraphe, en ook de kleinere cols in Sa- voye en Jura, nieuwe slachtoffers gemaakt. Met name in de Alpen werd de tocht be moeilijkt door regen en mist. Het gevolg van een en ander was dat van de 71 deel nemers, die bij de passage van Cuneo (3446 km) het begin van de neutralisatie, nog in de strijd waren, er slechts 56 zich meldden bij de controle te Reims (4602 km) waar de neutralisatie eindigde. Van deze 56 ploegen waren er drie zonder straf - punten: GendebienStasse (België) met Mercedes-Benz, CottonLemerle (Fr.) met Salsmson en Claes-Bianchi (Belgie-Italië) met Lancia. Bij de afdaling van de Gavia-pas bij Brescia stortte de wagen van de Duitser Ernst Mayer in een ravijn. In een bocht slipte de wagen en viel 150 meter diep. De bestuurder, Mayer, werd slechts licht ge wond, maar de co -juipier was er ernsti ger aan toe en moest naar het ziekenhuis in Breno worden overgebracht. Het algemeen eindklassement van de wedstrijd Luik-Rome-Luik luidde: 1. GendebienStass (Belg.) met Mer cedes Benz 3000 cc 0 strafpnt. (31 min. 49 sec. voorsprong op het tijdschema in de bergen). 2. CottonLemerle (Fr.) met Salmson 2127 cc, 0 strafpnt., (17 min. 57 sec. voor sprong). 3. ClaesBianchi (Belg/It.) met Lancia 2300 cc, 0 strafpnt. (11 min. 57 sec. voor sprong). 4. EngelStraub (Did.) met Mercedes 2996 cc 60 strafpnt (14 min. 16 sec. voor sprong). 5. KennethChristophe (G.B.) met Triumph 1991 cc 60 strafpnt (11 min. 44 sec. voorsprong), winnaar van de 2e ca tegorie 1300 tot 2000 cc. 6. LeidgensCousselle (Belg.) met Triumph 1991 cc 60 strafpnt (10 min. 31 sec. voorsprong). 7. GatsonidesBourelly (Ned./Fr.) met Triumph 1991 cc, 240 strafpnt. 8. MairesseDesse (Belg/Fr.) met Peu geot 1290 cc 245 strafpnt. (winnaar van de 3e categorie 1000 tot 1300 cc.) 9. MonraisseFerret (Fr.) met Renault 904 cc 312 strafpnt. (winnaar van de 4e categorie beneden 100 cc). 10. CondrillerHebert (Fr.) met Re nault 850 cc 366 strafpnt. 22. TakKokkes (Ned.) met Mercedes 300 cc 910 strafpnt. ZWITSERLAND. De Zwitserse athle- tiekploeg won met stevige cijfers van de Duitse herenploeg. Met 120 tegen 92 punten zegevierde het Zwitserse team.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7