PANDA EN DE MODE-MEESTER Wereldnieuws Zestig-jarig confectiebedrijf nam nieuw atelier in gebruik ORR Door de volledige inzet van machines geen personeels-nood De radio geeft Donderdag Nederlandse padvinders op de wereldjamboree Morele Herbewapening in Mau-Mau-kamp Oogst in Haarlemmermeer Kwaliteit zeer goéd, opbrengst redelijk Kotter bracht vreemde rubberboot binnen Drie jaar geëist wegens poging tot beroving och ió het zo r J 2 Geen lopende band Spel „Strijd tegen de zee" BEA maakt voor het eerst sinds 1947 winst Rectores magnifici 1955-'56 Caféhoudster probeerde brand te stichten Weer diefstallen uit geparkeerde auto's Geschenken te Djakarta voor baron Van Ittersum Orgelbespeling op Donderdagmiddag Verdwenen speeltuig of ongeluk? Beenfractuur in ligstoel Pianist met ploerten doder neergeslagen Angst voor pijnlijk branden van overtollig maagzuur? Ouderdom van bomen WOENSDAG 2 4 AUGUSTUS 195 5 Een overzicht van cle snijkamer in het lingerie-atelier „Beauty-sleep". Vanmorgen heeft de directeur van de N.V. Vroom en Dreesmann te Haarlem, de heer P. Vehmeijer, met een kort woord het nieuwe lingerie-atelier „Beauty-sleep in gebruik genomen. Dit zelfstandig voor het gehele V. en D.-concern in Nederland wer kende confectiebedrijf was tot nu toe in het gebouw aan het Verw-uft gevestigd, maar is thans op de daartoe geheel ver bouwde tweede en vierde verdieping van het vroegere V. en D.-warenhuis aan de Korte Veerstraat en het Spaarne onderge bracht. Er was vanmorgen al grote belang stelling voor de frisse en modern geïnstal leerde werkruimten, waar ongeveer zestig meisjes haar brood verdienen. Het textiel- en confectiebedrijf behoort tot de oudste en nog steeds belangrijke industrieën in Haarlem en het lingerie-atelier van V. en D., dat vooral op de vervaardiging van pyjama's en ander nachtgoed is gespeciali seerd maakt daar al zestig jaar deel van uit. De bedrijfsleider, de heer H. H. Jonk man, toonde zijn bezoekers, waartoe onder meer vertegenwoordigsters van het Gewes telijk Arbeidsbureau behoorden, de organi satorisch voorbeeldig ingedeelde zeshon derd vierkante meter vloeroppervlakte, waarover „Beauty-sleep" thans beschikt. De gang van het productieproces verloopt van de snijkamer, waar flanel, zwanendons, linnen of katoen worden gesneden in de pasvormen van toekomstige pyjama's. Daarna komen de verschillende onderdelen (achter- en voorpanden, mouwen en broekspijpen) op de sorteertafel, waar deze bij elkaar worden gegroepeerd om vervol gens per stel aan de naaisters te worden gegeven. Op dit lingerie-atelier wordt namelijk niet „aan de lopende band" gewerkt: elk meisje naait zelf een gehele pyjama, het geen het pleizier in het werk ten goede komt. Alleen knoopsgaten en knopen wor den afzonderlijk later aangebracht, evenals het borduurwerk. De naaisters krijgen een vooropleiding en worden naar gelang van ADVERTENTIE M RiSSTF ILSTR. 4 BB MOTOR - BROMFIETSKLEDING HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.30 Actuali teiten. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Groot koor en omroeporkest. 11.45 Hou ze in de gaten!, causerie. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spionnetje, causerie. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Instrumentaal trio. 12.55 Europese roeikampioenschappen te Gent. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen cn platen. 13.25 Lichte muziek. 13.55 Koersen. 14.00 Cabaret. 14.45 Sopraan en piano. 15.15 Gevarieerd programma. 16.00 Cultureel pro gramma. 17.00 Voor de jeugd. 17.35 Europese roeikampioenschappen te Gent. 17.45 liege- ringsuitzending: Rijksdelen overzee: In- en uitvoer van Suriname. 18.00 Nieuws. 18.15 Mededelingen of platen. 18.20 Promenade orkest. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Orgel. 19.20 Actualiteiten. 19.30 Lichte muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Concertgebouw orkest. 21.25 De betekenis van 1830 voor Bel gië en Nederland, samenspraak. 21.55 Lichte muziek. 22.10 't Gaat U aanof U gaat er aan, causerie. 22.25 Lichte muziek. 22.40 Sportproblemen. 22.50 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 8.45 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Piano. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.3312.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Piano recital. 13.45 Platen. 14.00 Metroople-orkest. 15.45 Voor de vrouw. 15.15 Radio Philharmo- nisch orkest. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Franse muziek. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Koersen. 17.45 Platen. 18.10 Kamerorkest en solist. 18.30 Fries programma. 18.45 Leger des Heils- kwartier. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Platen. 19.20 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Platen. 20.45 Kent Gij het land, der zee ont rukt, causerie. 21.05 Marinierskapel. 22.00 Tijdschriftenkroniek. 22.10 Orgelconcert. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12,34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 14.00 Ooerettemuziek. 15.00 Strijkkwartet. 15.30 Platen. 16.02 Platen. 16.25 Platen. 17.00 iNeuws. 17.10 Voor de kinderen. 17.17 Idem. 18.15 Pianorecital. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Omroep orkest en solist. 21.00 Orgelconcert. 21.45 Pla ten. 22.00 Nieuws. 22.15 Vocaal- en instrumen taal ensemble. 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland. 22.0022.30 Nieuws. Feiten van de dag. Engelse literatuurgeschiedenis. (Qn 224 en 49 m.). hun snelheid in drie groepen ingedeeld. Men heeft thans zestig meisjes in dienst, maar men hoopt dit aantal te kunnen uit breiden tot ongeveer honderd, waardoor de productie opgevoerd kan worden van de duizend pyjama's welke thans per week worden afgeleverd tot drieduizend. Na de naaizaal, waar de „Arbeidsvita minen boven het gesnor der Singers uit klinken, komt het afgewerkte textiel in de controle-afdeling en vandaar in de strijk- zaal. Dan is het gereed voor magazijn en expeditie. Het lingerie-atelier omvat behalve de noodzakelijke dienstvertrekken ook een modelkamer en een showroom, waar de in kopers van de V. en D.-zaken de voorsor tering voor hun collecties maken. Op de vierde verdieping tenslotte bevindt zich het „casino", waar de meisjes een in derdaad zeer gezellige en comfortabel inge richte ontspannings- en cantineruimte vin den. Zij kunnen er tijdens de middagpauze net zoveel koffie drinken gezet in een modelkeuken als zij willen terwijl zij genieten van het fraaie uitzicht over Haar lems binnenstad, de duinen en de polders in de verte. Dat panorama heeft vanmiddag ook de aandacht getrokken van tal van directrices en hoofden van scholen die eens een kijkje kwamen nemen in deze nieuwe arbeidsmo- gelijkheid voor meisjes die van school ko men. Vanavond zijn de ouders van de Haarlemse midinettes te gast in de nieuwe atelierruimten. Nederlandse padvinders op de Wereld jamboree hebben Dinsdagavond een spel opgevoerd dat de strijd van Nederland te gen de zee door de eeuwen heen te zien gaf. Het spel droeg als titel „Emergo in Emeritis". Een der deelnemers, Jan Fisker uit Utrecht, oogstte een speciaal applaus met zijn dans van de „zeeduivel". De op voering eindigde met een parade van de vlaggen van alle zestig op de Jamboree vertegenwoordigde landen als uiting van Nederlandse dankbaarheid voor de inter nationale hulp die Nederland bij de grote overstromingsramp ontvangen heeft. LONDEN (Reuter) De British Euro pean Airways (BEA), die eigendom van de staat is, heeft over het op 31 Maart geëin digde boekjaar een netto-winst gemaakt van 63.039 pond sterling. Dit is voor het eerst sedert de oprichting in 1947, waarin geen verlies werd geleden. Het vervoer nam met 18,8 percent toe. Er werden 217.537 passagiers meer ver voerd dan in het voorafgaande jaar. Op een persconferentie werd medegedeeld, dat het veiligheidsrecord kon worden gehandhaafd, daar geen passagiers gedood of ernstig ge wond werden en er slechts enkele kleine ongevallen voorkwamen. Tegen het einde van 1956 hoopt de maatschappij 22 Vis- count-Major-toestellen in dienst te stellen, die plaats bieden aan 53 passagiers. De meeste passagiers worden op de route LondenParijs vervoerd (235.430). Bij Koninklijk Besluit zijn voor het studiejaar 1955-1956 benoemd tot Rector magnificus van de rijksuniversiteiten: te Leiden prof. dr. A. E. van Arkel; te Utrecht prof. dr. Chr. P. Raven; te Groningen prof. dr. T. A. Rompelman. De nieuwsdienst van Morele Herbewape ning meldt: De laatste voorstelling van „Het ver dwijnende eiland" te Caïro was op 17 Augustus j.l. een half uur na middernacht afgelopen. Nog diezelfde dag, om half acht 's avonds werd het stuk opnieuw opgevoerd in het 4000 km Zuidelijker gelegen Nairobi, de hoofdstad van Kenia, aan de andere zijde van de evenaar. Om dit mogelijk te maken heeft de speel- groep het een dag en een nacht zonder slaap moeten doen. Bij de aankomst op het vliegveld was de burgemeester, die zijn ambtsketen droeg, aanwezig om het gezelschap namens de stad Nairobi welkom te heten. Eveneens waren daar ter begroeting de heer A. B. Patel, minister van Aziatische Zaken; Kol. Alan Knight, de commandant van het Mau Mau-interneringskamp aan de Athi-rivier en David Waroehioe, staflid van het kamp. Onder overgrote belangstelling van alle rassen vond de opvoering van „Het ver dwijnende eiland" plaats. De eerste leden van de missie die aan het publiek werden voorgesteld waren Mary Waroehioe, de dochter van een Kikoejoe-opperhoofd en mevrouw Bremer Hofmeyr, de dochter van een welbekende Engelse kolonist in Kenia. De vaders van deze beide vrouwen werden door de Mau Mau vermoord. Tezamen zijn zij de wereld rondgereisd om een nieuwe wijze van samenwerking tussen de rassen te demonstreren. De gouverneur van Kenia, Sir Evelyn Baring, ontving op 19 Augustus een aantal leden van de wereldmissie, waaronder ver tegenwoordigers uit Zuid- en West-Afrika. Het Amerikaanse congreslid Charles Deane overhandigde de gouverneur een telegram van de voorzitter van het Huis van Afge vaardigden, de heer Sam Rayburn, dat mede ondertekend was door de beide frac tieleiders, de heren Joseph Martin en John McCormack. In het telegram werd o.m. ge zegd, dat de principes van Morele Herbe wapening van fundamentele waarde zijn voor alle volken die naar vrijheid verlan gen en van beslissende betekenis kunnen zijn voor de gehele wereld. De commandant van het kamp aan de Athi-rivier overhandigde aan de missie een bedrag van 240.dat door een 150-tal geïnterneerden, die 1 shilling per dag ver dienen, in shillings en pennies was bijeen gegaard, als hun bijdrage voor de wereld missie van morele Herbewapening. Leden van de missie spraken 500 kamp bewoners toe. Zij hoorden ook van geïn terneerden hoe deze door Morele Herbe wapening de oplossing voor hun verbitte ring hadden gevonden. Tenslotte hadden de leden van de missie gelegenheid met een honderdtal tot de kerngroep behorende Mau Mau-aanhan- gers te spreken en de vragen van een aan tal van hen in persoonlijke gesprekken te beantwoorden. De 51-jarige mevrouw F. M. R. uit Am sterdam heeft terechtgestaan voor de recht bank te Amsterdam beschuldigd van brand stichting subsidair poging tot brandstich ting. Met het oog op de omstandigheden waar in verdachte verkeerde bij het plegen van haar daad vroeg de Officier van Justitie wegens brandstichting een voorwaardelijke straf van zes maanden met een proeftijd van twee jaar en een onvoorwaardelijke geldboete van 200 gulden subsidiair 50 dagen hechtenis. Op 21 Juni van dit jaar had zij 's avonds in overspannen toestand en onder invloed van sterke drank thuiskomend, in het sou terrain van het café in de Potgieterstraat in Amsterdam, dat zij juist in die dagen had verkocht alles stond al ingepakt om verhuisd te worden een kan met petro leum genomen en de inhoud over behang vloerbedekking, tafels en stoelen leeg gegoten. Zij had toen met lucifers de hele boel in brand gestoken, waarna zij op een eveneens met petroleum besprenkeld bed was gaan liggen. Buren, opmerkzaam ge worden door een sterke rooklucht, hadden de politie gewaarschuwd. Twee politie agenten, die spoedig ter plaatse verschenen sioegen met een gummistok het keuken raam in en op deze wijze werd de vrouw die gelukkig bijtijds in het bed werd ont dekt en geheel versuft was, door het raam naar buiten gebracht. De brand was daarna spoedig geblust. Opnieuw vermeldt het Zandvoortse poli tierapport twee diefstallen uit de op de boulevard geparkeerde auto's. In het ene geval miste de eigenaar uit zijn jasje, dat hij in de wagen had neergelegd, een porte feuille, inhoudende een bedrag van 460, in het tweede geval werd het gehele jasje meegenomen, waarin zich veel belangrijke papieren bevonden. Het jasje werd later met de gehele in houd per bode bij de eigenaar thuisbezorgd, waarin alles aanwezig bleek, behalve een bedrag aan geld van 22,50. Aan de scheidende waarnemende hoge commissaris van Nederland in Djakarta, baron Van Ittersum, zijn Woensdagochtend namens het gehele personeel van het hoge commissariaat enkele geschenken aange boden. De geschenken werden overhandigd door de directeur van de kanselarij, de heer P. Horsmeier. Baron Van Ittersum zal Vrijdagochtend per vliegtuig uit Djakarta naar Nederland vertrekken. Het is voor de landbouw weer een van die zomers waarin de machines onafgebro ken het werk kunnen doen: de onafschei delijk geworden zon heeft de gewassen, die over het algemeen als gevolg van het koude voorjaar wat laat zijn, prachtig droog ge maakt. De regen-intemiezzi, die het werk met machines vaak tot een moeizaam en slepend bedrijf maakten, ontbreken en de loon-maaiers en -dorsers in de Haarlem mermeer hebben het koortsachtig druk omdat van alle kanten tegelijk om hun diensten wordt gevraagd. De zomer- en wintergerst zijn er voor het grootste deel al af en omdat er vrijwel overal met de „combine" gewerkt is ook gedorst. De gerst vormt wel het grootste areaal in de polder; er is veel gezaaid, vooral om dat de uitzaai van wintertarwe zeer be perkt bleef door het natte najaar. Van het kleine percentage wintertarwe is boven dien weinig terecht gekomen omdat het ernstig onder het „roest" geleden heeft, een kwaadaardige ziekte. De opbrengsten van de gerst zijn echter goed en het vochtge halte er van ligt ver beneden het minimum (17 percent) dat voor de houdbaarheid ver eist wordt. Opbrengsten van 4900 kilo per hectare zijn zeker geen zeldzaamheid. Ook de opbrengsten van de zomertarwe, een gewas dat nogal laat gezaaid is, beloven vrij goed te worden. Met de haver, waar van het areaal de laatste jaren nogal con stant is, is hetzelfde het geval. De erwten zijn grotendeels gemaaid en staan op de ruiters, ook dit gewas belooft een redelijke opbrengst. De pootaardappelen zijn de grond uit en de eerste consumptie-rassen, zoals de Bin tjes, volgen. De opbrengst van het vlas is niet zo groot geweest, maar de kwaliteit was zeer goed. Door het prachtige weer heeft het vlas uitstekend kunnen afrijpen. Er is weer meer koolzaad in de Haarlem mermeer Verbouwd dan het vorig jaar. Met bespuiting kan men zich thans beter teweer stellen tegen de beruchte kevers. Maar de suikerbieten-verbouwende boeren moeten veelal van dit gewas niets hebben, omdat de ervaring leeft dat het gevaarlijke bie tenaaltje er weliger door gaat tieren. Wat de suikerbieten betreft, onder be gunstiging van het weer is hel suikerge halte van de bieten blijkens steekproeven nu al belangrijk hoger, dan het vorig jaar omstreeks deze tijd. Het „wicht" (de kilo opbrengst) is nog beneden het gemiddelde van dat tijdstip, maar er is alle reden te verwachten, dat dit juist in de komende weken sterk zal toenemen. Door de gespannen arbeidsmarkt had men deze oogst niet zonder bezorgdheid tegemoet gezien, maar het prachtige droge weer maakt een volkomen inzet van de machines mogelijk, zodat er van een perso neelsprobleem niet kan worden gesproken. Over de marktopbrengsten is nog niet veel te zeggen, afgezien van de tarwe en de suikerbieten. Daarvan staan de prijzen vast. Zij zijn gebaseerd op kostprijzen, die volgens de landbouwers te laag zijn ge fixeerd, vooral omdat de lonen in de prak tijk vrijwel zonder uitzondering 20 per cent hoger zijn dan volgens de CAO. mo gelijk is. Voor de andere producten bestaan richt prijzen en vermoedelijk zullen de markt prijzen daar min of meer omheen schom melen. Het programma de- orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem van 3 tot 4 uur door George Robert luidt: 1. Fugue et Caprice, F. Roberday;: 2. a. Récit de tierce en taille, N. de Grigny; b. Basse et dessus de trompette en dialogue; c. Dialogue sur les grands jeux, L. N. Clé- rambault; 3. Derde Fantaisie, C. Saint Saëns; 4. Cantabilé, César Franck; 5. Triptique pour la Noël, I. Orietur in diebus Domini; II. Parvulus filius; III. Uuer natus est, Paul de Maleingreau. 30. Ingevolge het bevel van minister Jo ris, werden alle O-figuren naar de gymna stiekzaal van het ministerie van Modeza ken gebracht, waar zij, onder politie-toe- zicht afmattende lichaamsoefeningen moes ten doen. „Ik vind, dat je je Mode-wet wel wat erg hard toepast", zei Panda, medelij dend naar de hijgende en puffende dik kerds kijkend. „Foei! Hoe durft ge het nog opnemen voor deze wetsontduikers?riep Joris verwijtend. „Dat getuigt van een te soepel geweten, manneke! Neen, IK hul dig strengere opvattingen; lieden die een loopje met de wet nemen kan ik niet uit staan. Zij drijven mij tot het uiterste!" „Hij heeft vroeger anders zelf vaak genoeg een loopje met de Wet genomen dacht Pan da. „Waarom moet hij dan nu opeens zo overdreven nauwgezet zijnDaar zit vast weer een of andere oneerlijke streek ach ter. Hij stuurt ergens op aan, maar de ware bedoelingen van Joris merk je altijd pas, als het te laat is Vannacht heeft de Heldcrse kotter HD 80 „Elizabeth" van schipper A. Bais vier myl dwars tussen Bergen aan Zee en Eg- mond een opgepompte rubberboot aange troffen. De vondst werd aan boord genomen en in het reddingsvaartuigje vond men een halve peddel, een paar stukken touw en een stok, die waarschijnlijk als noodmast heeft gediend. De schipper heeft de rubberboot van morgen in de IJmuidense vishal afge leverd en de Velsense recherche probeert er nu achter te komen, waar de vondst vandaan komt. Als enig aanknopingspunt weet men, dat het een oud Duits vlot is, aan één zijde geel en aan de onderkant blauw. Er staan allerlei opschriften op, waaronder enige malen de naam „Alberto", hoogstwaar schijnlijk de naam van het schip, waar de rubberboot bij hoorde. Er komt eveneens een hakenkruis op voor, met het opschrift „Tunis 1944" en „Paris 1945", terwijl er verder reclame wordt gemaakt voor een wereldbekende limonade-gazeuse. De bemanning van de HD. 80 en de Vel sense recherche hellen naar de voorlopige mening over, dat het ding van het strand afkomstig is, wellicht gebruikt door kinde ren bij het spelen in zee. Overigens houdt men ook rekening met de mogelijkheid van een ongeval en in dat verband is al navraag gedaan langs de kust, tot nu toe echter zonder positief re sultaat. Een Duitse dame, afkomstig uit Bochem raakte met haar linkervoet bekneld tussen de sporten van een ligstoel. Zij brak daar bij haar been en werd, na voorlopig be handeld te zijn door dr. Vijlbrief, per zie kenauto naar het Grote Gasthuis te Haar lem overbebracht. Voor het gerechtshof te Amsterdam heb ben twee verdachten terecht gestaan, die in eerste aanleg door de rechtbank tot twee en een half jaar waren veroordeeld wegens de aanslag die zij in de nacht van 1 op 2 Februari 1955 pleegden op de pianist G. van W. in een auto op de provinciale weg tussen Diemen en Schiphol. De rechtbank achtte destijds niet bewezen, dat hier een poging tot diefstal in vereniging na ge weldpleging geschied was en beperkte er zich toe mishandeling met voorbedachte rade bewezen te achten. De hiervoor opge legde straf van twee en een half jaar acht ten de verdachten te hoog. Zij tekenden hoger beroep aan. Voor het hof bleek dat de eerste ver dachte, de 31-jarige koopman W. W., een blanco strafregister had. Zijm vriferld, de 33-jarige bankwerker H. K., eveneens uit Amsterdam, was tweemaal veroordeeld. Op Dinsdagavond 1 Februari had W. W.' in een café aan de Gerard Doustraat te Amsterdam de 49-jarige pianist G. van W. ontmoet. Toen de laatste zijn lange reeks van verteringen betaalde, zag W. W. dat zijn portefeuille goed gevuld was. Hij sprak daarover in het café met de bankwerker en aangezien de pianist in de sfeer van dron kenschap die in het café heerste, bijzonder vriendschapelijk tegen W. W. deed, rijpte het plan van de gunstige gelegenheid ge bruik te maken. Zij reden met W. in diens auto weg. Op een gegeven moment diende W. de dronken pianist voor in de wagen een aantal slagen op het hoofd toe. Het tweetal schrok van het bloed en vluchtte. Ter zitting, hielden beide verdachten vol, dat zij in dronkenschap gehandeld hadden, en reeds daags daarna zich voor hun daad schaamden. De procureur-generaal mr. A. S. de Muinck Keizer meende in zijn requisitoir, dat het delict „poging tot diefstal na ge weldpleging" bewezen was. Weliswaar had den de verdachten de diefstal niet uitge voerd. doch zij waren niet vrijwillig terug getreden, zoals hij het noemde, doch alleen omdat ze zich bij het zien van het bloed bewust werden van de stille getuigen. De procureur eiste wegens dit delict drie jaar gevangenisstraf met aftrek en tegen W. W. nog drie jaar ontzetting uit de rijbevoegd heid. De uitspraak is bepaald op 5 December. Moe. De 23-jarige Canadees Clarence Wil liams uit Newmarket (Ontario) heeft bekend, dat hij een auto had gestolen en daarmee elke dag naar zijn werk was gegaan langs het benzine station waar hij in de wagen was ge stapt. „Ik werd het wachten op de bus moe", legde hij de rechter uit, die hem tot een jaar gevangenisstraf veroor deelde. Verkeer. In Oostenrijk zijn de laatste twee weken 3.515 verkeersongevallen ge beurd, die 86 doden en 2.787 gewonden hebben geëist. Aanbod. Het bestuur van Malakka is van plan de communistische opstandelingen in de eerste week van September am nestie aan te bieden onder voorwaarde, dat zij zich geheel houden aan de wet ten van het land en bewijzen, dat zij aan Malakka trouw zullen zijn. Treinongeluk. In een der voorsteden van Buenos Aires heeft zich een ernstig treinongeluk voorgedaan, waarbij 21 doden en 53 gewonden te betreuren zijn. Het ongeluk gebeurde tijdens mist, toen een electrische trein tegen een stilstaande trein reed. Verongelukt. Een „vliegende verhuis wagen" (C-119 „Flying Boxcar") van de Amerikaanse luchtbasis Charleston is op drie woningen in de nabijheid van het vliegveld gestort. Dit ongeluk heeft ten minste aan tien mensen het leven gekost. Volgens de Amerikaanse lucht macht zijn vier burgers en zes leden van de bemanning van elf omgekomen. Ontdekking. De politie van Irak heeft be kend gemaakt, dat zeer belangrijke documenten en een grote hoeveelheid tegen de regering gerichte litteratuur in beslag genomen is bij de arrestaties van twaalf vooraanstaande communis ten. Sedert 1949 heeft de politie tien grote drukkerijen van de onwettige communistische beweging, waar kran ten en tijdschriften werden gedrukt, ontdekt. Watersnood. Alle scholen in Oost-Paki- stan, behalve universiteiten en tech nische hogescholen, zijn voor de duur van twee weken gesloten, teneinde ruimte te verkrijgen voor het onder brengen van duizenden mensen die dakloos zijn geworden door uitgebreide overstromingen in het dal van de Brahmapoetra. Mijnongeluk. Bij een instorting in een ijzermijn te Scunthorpe in het Britse graafschap Lincolnshire zijn vier arbei ders om het leven gekomen en drie ernstig gewond. Opbrengsten. Volgens berekeningen van het Amerikaanse departement van Handel bereikten de opbrengsten van de particuliere investeringen van Ame rikaans kapitaal in andere landen in 1954 het ongekend hoge cijfer van 2,5 milliard dollar. De opbrengsten der in vesteringen in Europa bedroegen 240 millioen dollar, ongeveer vijftig mil- lioen dollar meer dan in 1953. Uitgeleverd. De Noord-Koreanen hebben de gewonde piloot van het Amerikaanse lesvliegtuig dat verleden week boven de gedemilitariseerde zone in Korea door Noord-Koreaanse luchtafweer werd neergeschoten, uitgeleverd. Ook /het .lijk van.de tweede inzittende van het neergeschoten toestel, die bij het "''ongeluk" örft het' leven is gekomen, is' uitgeleverd. Verzet. De mijnwerkers van de Engelse Midlands hebben besloten het plan van de Nationale Kolenraad voor tewerk stelling van buitenlanders in de Britse kolenmijnen te verwerpen. Bevestiging. De Amerikaanse luchtmacht heeft bevestigd, dat zij een contract heeft gesloten met de Avro Canada Ltd voor onderzoek en ontwikkeling van een nieuw idee op het gebied van het ontwerpen van vliegtuigen. Een woord voerder zei, dat het project zeer ge heim is. Meer. De Amerikaanse marine heeft be kend gemaakt, dat het plan bestaat nog vier atoomduikboten te bouwen. De Verenigde Staten hebben er al twee. ADVERTENTIE Niet nodig. Neem één of twee Rennies - bij voorbaat... Doe gerust Uw maaltijden alle eer aan, zon der die nare vrees voor zuurbrand achteraf. Met Rennies hèbt U niets te vrezen. Eén of twee Rennies die U ongemerkt water komt er niet. aan te pas laat smelten op de tong, blussen direct. Nog vóór de brand kan uit breken is ze reeds gedoofd! Want Rennies falen nooit HET VEROUDEREN van een levend or ganisme, is een hoogst merkwaardig ver schijnsel, waarvan men eigenlijk nog maar weinig weet en nog veel minder begrijpt. Er kunnen weliswaar wat kenmerken wor den opgesomd, waarmee het verouderen gepaard gaat, maar dit vertelt ons niets aangaande het wezen en de oorzaak van deze ouderdomsverschijnselen. We zullen daarom niet trachten hierover nog wat meer of minder wijze woorden te debiteren, maar alleen vaststellen dat sterven en oud worden twee ongelijke gebeurtenissen zijn. Daarom is ook de vraag hoe oud iemand kan worden niet rondweg te V beantwoorden. Het merendeel van ons sterft tengevolge van een ongeval of ziekte, en tegenwoordig is door een ver standige hygiëne en persoonlijke gezond heidszorg de sterftekans in de lagere leef tijdsklassen zó gering, dat tengevolge hier van vele mensen oud en zelfs zéér oud worden. Waar bij de mensen de ouderdoms- grens ligt, valt wel bij benadering van enige tientallen jaren, maar niet met nauw keurigheid te zeggen. Hoe het ook zij, op een gegeven moment ligt bij ons ergens een ouderdomsgrens, evenals bij dieren die evenmin onbeperkt lang in leven blijven. Een dergelijke ouder domsgrens kan echter bij sommige boom soorten niet worden vastgesteld. Ja, er zijn zelfs deskundigen die de stelling verkondi gen dat bomen uitsluitend dood gaan als gevolg van uitwendige oorzaken, zoals stormen, aanvreting door insecten, ziekte, blikseminslag, erosie van de grond, vuur, en niet te vergeten de bijl en de zaag die door mensen worden gehanteerd. De meeste bomen - en dit is de parallel met hetgeen we zojuist over de mens ge- zegd hebben - sterven door ziekte, die in vele gevallen tot uitdrukking komt door verrotting in de stam. Ontbreken echter dergelijke oorzaken die de levensduur van de boom bekorten, dan blijft de boom in leven en zal hexis niet van ouderdom ster ven. Dit is een belangrijk verschil met mens en dier. Maar er is nóg een belang rijk kenmerk: de boom blijft tijdens zijn v leven altijd maar doorgroeien, terwijl aan de menselijke afmetingen grenzen zijn ge steld. Sommige bomen leven en groeien dan ook reeds vele duizenden jaren en er is geen enkele reden te ver onderstellen dat zij op grond van hun hoge leeftijd hun ge drag zullen wijzigen en er het loodje bij zullen leggen of zullen ophouden met groeien Een opm.erkz.ame lezer kan hiertegen aanvoeren dat in de meeste oerbossen toch wel erg weinig oude bomen worden aange troffen, die deze stelling kunnen schragen. Dat is inderdaad waar. Maar laten we niet vergeten dat in het bos een ieder ten koste van de ander tracht te leven en dat, be halve ziekten en insecten, daar bijvoor beeld. ook de geweldige woekerplanten werkzaam zijn die de reuzen van het woud met machtige grijparmen omklemmen, hun de voedingsstoffen uit de grond, èn het licht ontnemen, en de levenssappen uit hun slachtoffer zuigen, waardoor ten slotte de sterkste bomen na verloop van jaren mach teloos ter aarde storten. Ze zijn dan echter niet van ouderdom gestorven! Over oude bomen moeten we natuurlijk wat méér vertellen. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2