Hansa-schepen op „fels" en „eek" voeren niet altij d fortuinlijk Havenberichten Schoonmaak in „De Kennemerduinen" Kennemer Lant aarn Agenda voor Velsen Zware verliezen in tweede wereldoorlog Old Clothes New Volières van Velserbeek krijgen aanvulling Dinsdag neemt de heer W. F. Visser afscheid Castricum Beverwijk ^Brieven aan de redactie 7 LANGS SLUIZEN EN HAVENS Zevenkamp voor „Beverwijk"-jeugd Agenda voor Beverwijk DRY CLEANING ONLY In December vogeltentoon stelling in Cultureel Centrum Nieuwe docenten voor „Felisenum" Receptie na raadsvergadering „Sportief" Vrijdag ter jaarvergadering Wilde staking op Howaldt- scheepswerf in Hamburg KNVB-onderscheiding voor Chr. Wijmer Vrijdag openluchtconcert in Moerbergplantsoen Motorrijder nam bocht te klein Geslaagd voor het kustwacht-diploma DIS in handbaltournooi De groenteveiling van Maandag Bramenzoekers komen aan hun trek Cijns aan Kr ems Zwemmen in het duister Neomist G. H. W. Zaal tot kapelaan benoemd WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1955 DE NAMEN der schepen van de Deutsche Dampfschifffahrts-Gesellschaft „Hansa" te Bremen eindigen bijna zonder uitzondering op „-fels" en ,,-eck". We zien op de foto een der laatste nieuwgebouwde vrachtschepen voor deze Duitse maatschappij, beter bekend onder de naam Hansa Linie. Het is de in 1954 door de A.G. „Weser", Werk Seebeck te Bremerhaven afgeleverde „Kandelfels", groot 6998 reg. ton bruto en 10.648 ton draagvermogen. De lengte tussen de loodlijnen bedraagt 145,99 m, de breedte 18,59 m, de holte tot shelterdeck 12 m, de holte tot hoofddek 9,40 m en de diepgang 8,20 m. Twee M.A.N. dieselmotoren, elk 4000 pk, geven de „Kandelfels" een snelheid van 16 1/2 mijl. Plet zusterschip „Kybfels" werd eveneens in 1954 door dezelfde werf afgeleverd. Bij de overdracht sprak een lid der di rectie de hoop uit dat zowel de „Kandel fels" als de „Kybfels" een gelukkiger vaart mogen hebben dan de vorige schepen, die deze namen hebben gedragen. Het is na melijk zo geweest, dat de vorige „Kandel fels" op 8 Mei 1941 door artillerievuur in de Indische Oceaan tot zinken werd ge bracht en op 21 Mei 1941 werd de vorige „Kybfels" in de Adriatische Zee door een torpedo getroffen en tot zinken gebracht. Het is een hele lijst van schepen, die de Hansa Linie gedurende de tweede wereld oorlog heeft verloren. Bijna de gehele vloot is ten onder gegaan en bij het uitbreken van de oorlog in 1939 had men de beschik king over 45 stoom- en motorschepen. De laatste jaren zijn vele nieuwe schepen be steld en thans beschikt de „Hansa" weer over 25 schepen. Zware strijd Het jaar van oprichtig van de Hansa Li nie is 1881 en zij dankt haar ontstaan aan een aantal vooraanstaande jinaatschppijen in Bremen en Bremerhaven. Het eerste schip heette „Stolzenfels", bouwjaar 1881, waarmede aanvankelijk de wilde vaart werd beoefend en wel voornamelijk naar het gebied in de Middellandse Zee en Zwar te Zee. Het volgend jaar kwamen er twee schepen bij: de „Drachenfels" en de „Eherenfels" De eerste regelmatige lijn diensten werden ingesteld in 1889 op Bom bay en Karachi. Ernstige concurrentie on dervond de Hansa Linie van de Hamburg Kalkutta Linie, maar de „Hansa" kwam als overwinnaar uit deze felle strijd. De Ham- burgse rederij heeft het op moeten geven. De „Hansa" groeide en ontwikkelde zich tot een belangrijke scheepvaai-tonderne- ming. Dat blijkt wel uit de overeenkomst die in 1893 tot stand kwam met de Penin sular Oriental Line en de British India Line, waardoor de „Hansa" een belangrijk deel van de vaart op Brits Indië in han den kreeg. Vervolgens ging het deelnemen aan de vaart op het Verre Oosten en er kwamen diensten op Rode Zee en de Per zische Golf, op Rangoon en op Zuid-Ame- rika en bovendien kon men schepen van de rederij aantreffen in New York, in ha vens van Zuid-Afrika en van Australië. Daar tussendoor opende men een vaste lijn op Spanje en Portugal waarop in 1912 het eerste motorschip in de vaart kwam, de „Rolandseck", een schip van ruim 1600 reg.ton bruto. Vlak voor het uitbreken van de eerste wereldoorlog bezat de Hansa Linie 73 sche pen en stond op de derde plaats van alle Duitse rederijen. Op dat moment waren er 18 schepen in aanbouw of bestelling, zodat de vloot uit ruim 90 schepen had bestaan als het bedrijf ongestoord voortgang had kunnen vinden. De maatschappij leed ern stige verliezen, schip na schip verdween in de diepte en toen de oorlog ten einde was had de Hansa Linie geen enkel schip meer over. De weinige schepen, die de strijd hadden overleefd werden in beslag geno men of aan de geallieerden uitgeleverd. Bijna drie kwart eeuw De Deutsche Dampfschifffahrts Gesell- schaft „Hansa" bestaat bijna 75 jaar. Het is tweemaal in de geschiedenis voorgekomen dat het gehele bezit aan schepen verloren is gegaan. Dit neemt niet weg dat er wéér schepen varen onder namen als „Baren- fels", „Birkenfels", „Braunfels", Hohen- fels", „Kandelfels", „Kybfels", om er enke le te noemen, die hopelijk een langer leven zullen hebben, dan hun voorgangers. (Nadruk verboden) ARIE VAN DER VEER De jaarlijkse zevenkampdag voor de jeugdleden van de voetbalvereniging „Be verwijk" is vastgesteld op Zaterdag 10 September. Woensdag 24 Augustus Bioscopen: Luxor theater, 19 en 21.15 uur: De levensroman van Richard Tauber. Kennemer-theater, 19 en 21.15 uur: Be kentenissen van een zondares. WB-thea- ter: geen voorstelling. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 De volières van het park Velserbeek zullen binnenkort, zoals wij al voorlopig lu bben kunnen meedelen, een groot aantal nieuwe bewoners krijgen. Deze vogels be horen toe aan leden van de volièrevereni- ging „Vogelvreugd" en zullen, zoals even eens werd gemeld, ook door deze vereniging worden verzorgd en gevoederd. De grote kooi in dit park, waarin vroeger apen werden gehouden en thans kanaries huisvesting vonden, is voor dit doel even wel te groot. Deze zal dan verbouwd of vervangen moeten worden, waartoe een subsidie zal worden gevraagd aan de ge meente Velsen. Tijdens de in hötel Parkzicht te Bever wijk gehouden ledenvergadering van deze vereniging werd bovendien bekend ge maakt, waar van 14 tot 18 December een grote tentoonstelling zal plaats vinden. Het oog is gevallen op het Culturele Gebouw in I.) muiden. De organisatie van deze expo sitie werd uitvoerig besproken. Op deze avond werden twee nieuwe be stuursleden gekozen: in plaats van de heren N. Vlaar en J. Sikkens, werden benoemd de heren R. Schram en Z. v. d. Linde. De aftredende bestuursleden werd har telijk dank gezegd voor het vele dat zij voor de vereniging hebben gedaan. Het college van curatoren van het Vel- sense gymnasium „Felisenum" heeft de volgende aanbevelingen ingediend: a. voor de benoeming van een lerares tekenen, in vaste dienst, met ingang van 1 September 1955: mejuffrouw A. L. Groen- hart; b. voor herbenoeming als leraar (lera res), in tijdelijke dienst, voor het tijdvak van 1 September 1955 tot en met 31 Aug. 1956: A. M. de Bruin, leraar Frans; dr. H. W. Doornink, leraar Biologie; E. J. Hueting, leraar Duits; A. Lambo, leraar Duits; Mej. J. R. M. Tjin A Dj.ie, lerares Engels en H. A. van Vessem, leraar Geschiedenis. De agenda voor de openbare vergadering van de raad der gemeente Velsen op Dins dag 30 Augustus 1955, te 19.30 uur, ten ge meentehuize vermeldt de volgende punten: Vaststelling van een verordening betreffen de de organisatie en het beheer van de ge meentelijke brandweer. Verlenen van me dewerking, ingevolge artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920. Benoeming van docenten aan het gymnasium Felisenum. Onderzoek van de geloofsbrief van L. van Hameien en afscheid van de heer W. F. Visser als wethouder en lid van de raad. Dinsdag 30 Augustus zal de heer W. F. Visser dus in een openbare vergadering van de gemeenteraad afscheid nemen als wethouder en raadslid. Zij die de vorenbedoelde bijeenkomst wensen bij te wonen worden daartoe in de gelegenheid gesteld, voor zover de plaats ruimte dit toelaat.' Na sluiting van de raadsvergadering zal gelegenheid bestaan de heer Visser toe te spreken, terwijl daarna een receptie wordt gehouden. Nu de vacanties weer een beetje ten einde lopen gaan de dammers zich ook weer actief weren De IJmuider damclub „Sportief" in het afgelopen seizoen zo fraai naar de le klasse KNDB gepromoveerd, gaat Vrijdagavond haar jaarvergadering houden in het Cultu reel gebouw. De agenda vermeldt onder meer een be spreking van het lidmaatschap der Sport stichting en de indeling onderlinge compe titie, de samenstelling der tientallen komt eveneens aan de orde en een bestuursverkie zing wegens het periodiek aftreden van voor zitter H. Andrea; wedstrijdleider P. Wester- wal en lid P. Bakker, die allen herkiesbaar zijn, gaat aan de rondvraag vooraf. Er hebben zich reeds verscheiden nieuwe leden aangemeld, die de kracht der ver eniging vergroten, zodat met het nodige zelfvertrouwen de kansen in onderlinge wed strijden kunnen worden tegemoet gezien, terwijl het aan gezonde rivaliteit niet zal ontbreken. HAMBURG (United Press) Op de grote scheepswerf Howaldt in Hamburg zijn ruim duizend arbeiders in wilde sta king gegaan. Zij eisen een loonsverho ging van twintig pfennig per uur we gens de stijgende kosten van levenson derhoud. De directie weigert de eisen van de stakers in te willigen. De vakbond be gint op 12 September besprekingen met de directie over de lonen. Howaldt een van de grootste scheeps bouwmaatschappijen van West-Dultsiana heeft acht duizend werknemers in dienst. De vakbond heeft de arbeiders per vlugschrift opgewekt niet aan de sta king deel te nemen. Volgens de politie is een werkwillige mishandeld toen hij wei gerde met de stakers mee te gaan. Voor het vele en belangrijke werk, ge durende 25 jaar in de functie van secreta ris van de IJ.V.V. „Stormvogels" verricht, is de heer Chr. Wijmer te IJmuiden bij be sluit van de KNVB op 20 Aug. de zilveren Bonds-speld toegekend. Dinsdag kwamen te IJmuiden de volgende schepen binnen: Dania van Kleipeda; Bloem fontein van Antwerpen. Van Spilbergen van Antwerpen. Wexford van Skoghal. Aai'den- burg van Antwerpen. Wibolt Beumer van Lapalise. Dunstan van Belem. Anna Sylvia van Londen. Tilandra van Manchester. Jo- han van Oldenbarnevelt van Port Said. Delft van Rotterdam. Rondane van Ballange. Rhein van Expila. Martini van Londen. Wit- tekind van Lulea. Lore Ottens van Karkö. Elisabeth van Onega. Senior van Rotterdam. Dinsdag vertrokken: Netherlands Coast naar Rotterdam. Tourquenois naar Hamburg. Psyche naar Caen. Arie Scheffer naar Man chester. Larix naar Gent. Lea naar Gothen burg. Juno naar Rotterdam. Radiant naar Norfolk; Viggen naar Gent. Sigborg naat Londen. Falcon naar Londen. Het programma van het openluchtconcert op Vrijdag 26 Augustus in het Moerberg plantsoen te IJmuiden door de Chr. Mu ziekvereniging „Wilhelmina," onder leiding van L. v. d. Hoef (aanvang 20 uur) ziet er als volgt uit: 1. Koraal; 2. Mont. La Ville, Ilri Chaillet; 3. Paraphrase Vespergezang, E. Ruh; 4. Caesar en Cleopatra, G. Boedijn; 5. Triumphmars „Aïde", F. Jakma; 6. Lyn- wood, J. Ord Hume; 7. Finale. Duo-passagiere ernstig gewond naar ziekenhuis Maandagmiddag is de heer O., uit de Wormer, met zijn motor op de hoek over weg DuinenboschwegMient te Castri cum, doordat hij de bocht te klein nam, ten val gekomen. Zijn echtgenote, die op de duo zat, werd van de motor geslingerd en bleef ernstig gewond liggen. Een plaatse lijke arts constateerde een zware hersen schudding. Mevrouw O. is per taxi naar het St. Jan-ziekenhuis te Zaandam vervoerd, de heer O. kreeg slechts enige ontvellingen aan armen en benen. Het ongeluk was een gevolg van het feit, dat een voetsteun de grond raakte. Het afgelopen weekend zijn te Castricum aan Zee de examens afgenomen voor het technisch gedeelte van het kustwachtdiplo ma. Tot de geslaagden behoorden de vol gende leden van de Castricumse Reddings brigade „De Strandlopers": mejuffrouw H. van Boxen en de heren J. Bos en J. S. Wes- ter. De heren K. G. Bakker en C. P. Zweek- horst uit Haarlem behaalden eveneens het diploma. De Castricumse dameshandbalclub Door Inspanning Succes (DIS) zal Zondag deel nemen aan het handbaltournooi, dat door de vereniging Bergen is georganiseerd. P.V. De Luchtpost De Castricumse postduivenvereniging De Luchtpost heeft Zondag met 124 dieren deel genomen aan de wedvlucht voor jonge dui ven vanaf Roozendaal, een afstand van 114 km. De dieren zijn om acht uur in de mor gen gelost en om 9 uur, 46 minuten en 17 seconden kwam als eerste de duif van de heer B. Heistek op zijn hok terug. De verdere uitslag is als volgt: 2. A. Metselaar 9.50.24; 3. J. Beentjes 9.53.01; 4. A. Vonk 9.53.12; 5. J. Roskam 9.54.02. Zondag wordt de eerste navlucht gehouden voor jonge en oude duiven vanaf Roozen daal. Voor deze vlucht heeft de eigenaar van hotel De Harmonie, de heer J. Amme- raal, een beker beschikbaar gesteld voor de als eerste terugkerende duif. De Kennemer tuinders kregen Maandag in Castricum voor de door hen aangevoer de groente de volgende prijzen: dubbele bonen 1930, bloemkool 1218, sijbonen 2735, sla 8Va12, waspeen 1112, pronk- bonen 1629, kroten 61/*, sjalotten 17, kom kommers 1520, bramen f 1,70f 1,75 per mand, blauwe capucijners 63, aardappelen 77'/2, witte kool 8, groene kool 7. De uitgifte van vergunningen tot het plukken van bramen in Het Nationale Park „De Kennemerduinen" is gestaakt; er werden in de loop van twintig dagen ongeveer 5400 van dergelijke vergunningen uitgereikt. Volgens schatting is in die periode in totaal meer dan twintigduizend kilo bramen geplukt. Hoewel er ook nu nog bramen zijn, was het toch noodzakelijk om het plukken niet langer toe te staan, aangezien de begroeiing daar uiteraard veel van te lijden had. Bovendien moet er ook iets overschieten voor de vogels van het natuurreservaat! Hoewel in een groot deel van het reservaat gedurende enige tijd het lopen buiten de paden toegestaan was, hebben de bezoekers van deze gelegenheid geen misbruik gemaakt. Wel hebben de bramen zoekers zoveel papier en schillen achtergelaten, dat een ploeg van tien man twee tot drie dagen nodig zal hebben met de opruiming van deze afval. Op de foto ziet men een deel van deze schoonmaakploeg in actie. Op de eerste dag werd een hoeveel heid papier vergaard, voldoende om een normale vrachtauto mee te vullen. Grote oogst uit het duin Bij tientallen tegelijk kan men hen mo menteel het Castricumse duingebied in zien gaan: de bramenzoekers, voorzien van een emmer, slof of papieren zak, om na slechts enkele uren zoeken, of beter gezegd pluk ken, weerom te komen, „vol belaên". Want de bramenstruiken dragen na de overdadi ge zomer zeer overvloedig. Men gaat er doodeenvoudig bij zitten en plukt maar, zoeken is overbodig. Zaterdag, de dag waar op het PWN het duingebied voor de bra menliefhebbers open stelde, is de rage al begonnen en ongetwijfeld zal zij niet eer- der eindigen of aan de plantjes is geen braam meer te vinden. „Tussen de bedrijven door" Mevrouw N. de Bock-Luiting uit Bever wijk spreekt Donderdag 25 Augustus in het programma „Tussen de bedrijven door" van de N.C.R.V. over het onderwerp „Hol landse druiven zijn anders". De spontane tol, die de ouders en de kinders van de Velsense scholen betaalden voor het in Oostenrijk zo zvmar getroffen Kr ems, waar het Donau-water in het voorjaar velen tot aan'de lippen steeg, heeft al mep, het trotse, pgpaalr bedrag van f1250,in de krant gestaan. Maar dat nuch tere mededelinkje deed niet geheel recht wedervaren aan de activiteiten dergenen, die Krems uit de narigheid hielpen helpen. Van harte graag steek ik dus een pluim op de hoed van de scholen, die zich uitzonderlijk voor deze sympathieke actie beijverden. Want daar zijn mooie bedragen bij, zoals de f 48,van de Insingerschool en de f 44,van de Technische School en de f 40,uit de beurzen der toekomstige vis sers. Vlak echter de St. Lidui- na'tjes ook niet uit met hun f 40,en de School met de Bijbel mag er eveneens zijn: f 43,Theo Tijssen's spruiten gaven zich ook al helemaal en gaarden f 44,bijeen, maar dat wil niet zeggen, dat dege nen, die magerder buit aan droegen niet in deze dank ver vat zijn. En dat de jeugdver enigingen, die aan de f 1500, menige gulden bijdroegen geen pluim verdienen. Muziek-, zang- en toneelverenigingen, uit wier krappe beurzen even eens spontane guldentjes bin nenvloeiden, kunnen eveneens overtuigd zijn van veel, gulle dank, waardoor Krems een herinnering aan Velsen zal be houden, die nog meer waard is dan de vijftienhonderd gul den. Geen visserslatijn Een winkelier aan de Ken- nemerlaan, die des nachts te drie ure een lid van het man nelijk geslacht in overall ziet rondhuppelen bij de uitstal kasten zijner slapende buren, denkt daar vliegensvlug het zijne van. Hij denkt zeker niét, dat zulk een vroege belang stellende op deze wijze een door de winkelsluiting verloren Dinsdagmiddag gaat inhalen, maar wél, dat het opvallend verdacht is. Derhalve waarschuwt hij hoopvol de politie en wacht ineengedoken op haar komst, menende, dat hij de gemeen- HET WATER is in deze Aiigustusmaand een onmisbare levens factor geworden en daar mogen wij ons gelukkig mee prijzen, ivant het bewijst, dat het geen kwakkelzomer werd, die van 1955. Maar het water werd eveneens een bedreiging van dat leven, zoals gij - gelovigen of cynici - hebt kunnen vernemen uit een verhaal in dees' courant over de jeugdige IJmuidenaren, die van metershoge sluisdeuren duiken, in giftige afvalstromen poedelen en een waterlift bij Donkersloot nemen. De gelovigen hebben daarop wijs met het hoofd geknikt en hun nakomeling schap op het hart gedrukt, om de weerga niet te gaan zwemmen waar de dood mee-zwemt - de cynici stuurden ingezonden stuk ken en zo was iedereen tevreden. Ik zou er niet op zijn terug gekomen, wanneer mij geen kreet over een ander stuk openbaar water tegemoet was geslagen het stuk water, dat veilig en onder toezicht in de Heerenduinen ligt en daar als gemeentelijk zwembad de dagelijkse warmte van vele zwemmers spoelt. Want Zondagavond was het daar óók al clandestien zwem men. Onveilig en zonder toe zicht. Een badman, die wat vergeten had, kwam tegen donker nog even in het zwem bad terug en zag het water bewegen. Nu beweegt het wa ter in een zwembad nimmer uit zichzelve, behalve als het stormt en van stormen weten wij haast niet meer hoe ze er uitzien. Dus vermoedde deze badman met een aangeboren intelli gentie, dat er zich zwemmers buiten-sluitingstijd in de bas sins ophielden en toen hij zulks ging onderzoeken, bleek het nog juist te zijn ook. Twee knapen, die des mid dags eigenlijk hadden willen gaan, maar hun zwemcenten in drop en andere zoetheden hadden omgezet, waren in de stilte van de avond over de omheining geklauterd en te water gedoken. In het diepe, want wat kan je gebeuren. Hun textiel be vond zich onder de loopbrug, die over de baden voert en een hunner kon niet eens vol doende zwemmen, om hem in meer dan een halve meter water volledig te betrouwen. Zij zijn natuurlijk in het nat te nekvel gevat en uitvoerig is hen de oren gewassen, hoe wel die lichaamsdelen reeds aardig schoon waren, maar de directeur van het Heerendui- nenbad maakt zich nu wel wat zorgen, als hij des avonds (thuis) onder de douche staat. Hij zingt er niet eens meer van. Want stel u voor, dat dit gewoonte wordt in die duistere Heerenduinen, dan komen daar onherroepelijk ongeluk ken van. De politie zal er ook op letten, maar de ouders we ten het thans eveneens en ge waarschuwde ouders kijken vaak dubbel uit, heb ik wel eens gehoord. schap een knaap van een dienst bewijst. Dan komt de politie ijlings, want zo is die politie dan ook wel weer en vat de scharrelaar in de overall. Dan hoort de politie, dat zij een man heeft gevangen, die zelf óók wilde gaan vangen: vis uit het water. En daar moet zo'n man vroeg voor op en mag hij soms vooraf even zijn spulletjes in orde maken? Op zulk een ogenblik gaat de waakzame winkelier maar weer naar bed. Als Nederland allemaal van zulke oplettende winkeliers had, zou de verzekeringspre mie tegen inbraak tóch lager zijn. Of het de bovenstaande vis ser is geweest, vermeldt het verhaal niet, maar het was wel een visser, welke dezelfde on rustige nacht van de pier rol de, door slaap overmand. Zijn klaar-wakkere piergenoten hebben hem fluks uit 't zilte nat getakeld, waar hij inmiddels eveneens wakker was gewor den en daarbij bewezen de aan eengeknoopte hengelfoudralen uitstekende diensten. Waaruit blijkt, dat de pier niet het al lerveiligste bed is, al zou Rijks waterstaat er best wat aan kunnen doen met een paar beddeschotjes en sloophouder- tjes, maar het bewijst bovenal, vrinden, dat het hengelregle- ment het meevoeren van fou- dralen nu zo langzamerhand maar eens verplicht dient te stellen. Meer meubelen Aurora's meubilair, dat toch al groter was dan dat van me nig huisgezin, gaat nog verder uitgebreid worden. Maar daar is Aurora dan ook een meubel winkel voor. Het bedrijf gaat er namelijk een derde étage opzetten en daarmee wordt de ze verdieping, die al deels voor de winkel aan de Wij ker stra at weg in gebruik was, he lemaal ingeschakeld. Aanne mer C. H. ten Broeke heeft troffels en metselkuipen er reeds voor van stal laten halen. Ver vooruit gedacht Het moet mij van het hart, dat de Plaatwellers mij wat al te ver vooruit piekeren, al zal dat wel nodig zijn in zulk een bloeiende personeelsvereni ging. Maar om thans, terwijl de wereld in hemdsmouwen rekent in temperaturen boven de vijfentwintig graden en ijs het enig credo van de volks stam der Nederlanders is ge worden, eens te gaan praten over de komende Sinterklaas viering. mensen, mensen, daar moet je een hóóp moed voor hebben. Toch is het zo, want het be stuur van „De Plaatwellerij" is niet van plan voor de warm te te wijken of te bezwijken en de traditie van de jaarlijk se liefdadigheid ten behoeve van het kind wordt ondanks alle thermometers doorgezet. Rond de vijfde December wordt namelijk speelgoed uit gedeeld aan een klein legertje van pukken waaraan zulks het best besteed is en wil dat allemaal in de juiste kannen en kruiken zijn gekomen om streeks die tijd, dan zal er nu toch zowat een eerste begin mee gemaakt moeten worden. Dit jaar wordt er door de Plaatwellers een kinderhuis geadopteerd en de leden heb ben en met hen hunne vrou wen een oproep ontvangen om zo hard mogelijk mee te helpen bij dit prijzenswaardig streven. Dat die Plaatwellers het niet zo krenterig aanpakken be wijst de steun uit de vereni gingskas: tot f2,50 voor mate riaal aan degenen, die wel mee willen doen, maar het niet zo best missen kunnen. Het is overigens nog niét nodig, schoentjes te zetten in kindertehuizen. N ergens Het heerlijkste plekje van IJmuiden is, buiten alle an dere heerlijke plekjes, die gij mij ongetwijfeld in reek sen kunt opdreunen, het terrasje bij de Noordersluis. En als het op Tweede Kerst dag nóg niet sneeuwt, ga ik er weer een glaasje ran ja kopen. Maar het nare van dit heerlijke plekje is, vrinden, dat een iegelijk er zich kan laven naar welbe hagen en er kan kijken naar schepen, die voor zijn neus langs trekken, peinzend over Buenos Aires en de meisjes van Madagaskar, terwijl de slepers hun goed moedige slachtoffers naar open water sjorren, maar dat niemand daar in het be tamelijke iets vermag te verrichten, dat wel eens op het drinken van een glaasje van dit of van dat volgt. Nu de sluizen drukker dan ooit bevolkt raken met kijkers en kijkeressen wordt het naar mijn mening echt dringend, ik zeg dringend nodig, dat er nog een paar dubbeltjes beton aan ge waagd worden voor enige nette optrekjes, die in deze noden voorzien. Voor de bakker Het is, dat ge het alvast maar weet, maar dat feest bij het 25-jarig bestaan van bakker Winkel is voor de bakker. Al leen voor de bakker, bedoel ik en niet voor de timmerman en de maréchaussée, want het wordt op Zaterdag 10 Septem ber een bakkers-onderons in „Concordia" met Cakie uit Alkmaar, die een aantal knal successen mee zal nemen voor Winkels medewerkers op straat, in de winkels en achter de ovens en de troggen. LAMPENIER De Castricumse neomist de weleerwaar de heer G. H. W. Zaal is door de bisschop van Haarlem tot kapelaan te Haarlemmer- liede benoemd. SUPPORTERS KOMEN BIJEEN De Beverwijkse supportersvereniging „Rood-Zwart" houdt op Maandag 29 Augus tus in zaal Wilkes een ledenvergadering. De agenda vermeldt onder meer een bestuurs verkiezing; aftredend zijn de heren J. Zwaan, D. Honig en M. Metselaar, die zich herkies baar stellen. (Verkort weergegeven) Zwemmen in het Noordzeekanaal. U hebt in uw naschrift mij niet kunnen over tuigen, dat: 1. het Noordzeekanaal gevaarlijker is voor zwemmers dan andere kanalen, vaar ten of plassen; 2. er verhoudingsgewijs meer zwem mers verdrinken dan „overal elders"; 3. „overal elders" deskundig toezicht is (in de vrije natuur is alleen op sommige plaatsen aan het strand toezicht). Als bijzondere gevaren aanwezig zijn, behoort dat duidelijk kenbaar te worden aangegeven, b.v.: Zwemmen levensgevaar lijk; draaikolken. Ook een verbod voor sommige plaatsen is misschien wel gewenst om echter driekwart van het kanaal te verbieden om te zwemmen, daarvan snap ik de zin niet. Waar hadden wij zo'n dertig - veertig jaar geleden zwemmen moeten leren, als het kanaal en de havens verboden gebie den waren geweest? In een nagekomen naschrift meldt u triomfantelijk elf bekeuringen. Misschien zijn daar wel abonnés van uw blad bij. Zij zullen u dan wel dankbaar zijn voor uw artikelen, waardoor u, mogelijk, de politie attendeerde. Laat uw redacteur liever schrijven over de wegpiraten, die met snelheden van 70 a 80 km door b.v. de Kennemerlaan razen, die niet alleen hun eigen, maar ook anderer leven niet ontzien. Of over kinderen van 13 en 14 jaar, die op de bromfiets van Pa, met soms nog een buurjongetje van een jaar of zes achterop, de straten onveilig maken. Het verkeer, dat kost mensenlevens. Laat voor een paar zomerse dagen per jaar de zwemmer zijn pleizier. Ook in het Noordzeekanaal. T. S. Naschrift redactie. De heer S. heeft ons evenmin kunnen overtuigen van het „goede recht", dat hij blijft zien in het zwemmen op plekken, waar het water levensgevaarlijk is door kolking, zuiging en zelfs giftige gassen. Over het signaleren met behulp van borden van dergelijke plaatsen kunnen wij het eens zijn. En dat er triomf schuilt in de mededeling der 11 bekeuringen is wat al te zuur gedacht: dit blad voelt het als zijn plicht ook zijn abon- neés te waarschuwen tegen gevaren, waar aan door sommigen niet zwaar genoeg wordt getild. Het kanaal is in de jongens tijd van de inzender hoogstwaarschijnlijk veel minder riskant geweest en bovendien lijkt het ons een vreemd argument het vliegen met straaljagers boven een grote stad te willen gaan verdedigen „omdat de vliegers het toch èrgens moeten leren". Wegpiraten, die door bebouwde kommen razen komen tenslotte dikwijls genoeg als schuldigen in onze ongevalsmeldingen voor, om er een verwijt aan hun adres uit te destilleren. WOENSDAG 24 AUGUSTUS IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Geen verlof, geen ver loving". Rex, 20 uur, „High Noon". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.3012 en van 14 16.30 uur. DONDERDAG 25 AUGUSTUS IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Mrs. Miniver". Rex, 20 uur, „High Noon". Pieter Vermeulenmuseum, als Woensdag. SANTPOORT Fanfarecorps Wilhelmina, 20 uur, Schip- broekenweg, openluchtconcert. VELSEN Raadhuis, 9.3012 uur, spreekuur wet houder van Openbare Werken.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 3