Drie stakingen om hogere lonen Helderse kotters legden boei boven wrak van de „Renate" Zie Boven Rookkringetje aan sterrenhemel Agenda voor Haarlem Andere fronten Arbeidsonrust in West-Duitsland Arrestaties in Stedelijk Museum te Amsterdam Zevende Antiekbeurs in Delft geopend Mooi weer stelt hoge eisen aan fabrikanten Nederlands ereveld bij Osnabrück ingewijd 3 Grote fraude met toegangs kaartjes geconstateerd Abbé Pierre spreekt in Oosterbeek Werk aan goudput te IJmuiden vordert Volgende week mooi weer: aan de slag Studie van communisme op scholen in V.S. aanbevolen Prof. dr. Geza Revesz overleden Faillissementen Roemenië wil diplomatieke betrekkingen met Bonn Vijfjarig kind bijna verdronken Gloria Lockerman heeft haar kans gewaagd Dubbel genieten Boete geëist tegen Katwijkse advocaat Leden van Amsterdams stakingscomité in beroep tegen ontslag WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1955 Op een bepaald moment in de wereldge schiedenis heeft de actie van 'het proleta riaat de nationale grenzen verbroken en een einde gemaakt aan de macht van de enkeling of de enkele groep. Zo eenvoudig als dit gezegd kan worden, zo bloedig, dra matisch en gecompliceerd is deze actie in haar honderden verschillende facetten ge weest, doch het resultaat is niet anders: de Franse Revolutie, met welke reusachtige letters zij ook in de geschiedenis staat op getekend, was in wezen niet zeer verschil lend van de Russische, omdat zij een nieuwe sociale en politieke verschijnings vorm schiep als reactie op een verouderde, gehate en onverdragelijke. De „bijproduc ten" van deze omwentelingen in andere landen, die vaak aan de moord en doodslag ontkwamen en waar zich de veranderingen langs geleidelijker wegen baanbraken, deden tenslotte overal dezelfde situatie ontstaan, namelijk de regering des volks, democratie genaamd. Het moge dan waar zijn dat hier en daar deze „democratie" opnieuw in een absolute vorm ontaardde, een feit is het dat de macht aan de meerderheid kwam, die deze aan haar eigen voormannen dele geerde. Het misbruik dezer voormannen gaf de dictatuur gelegenheid tot actie, doch daardoor werd de omwenteling niet onge daan gemaakt. En de reden dezer verandering? De ar beidersmassa werd zich bewust van haar belang en haar macht. Er is thans een groep van mensen, die ongetwijfeld tot het besef van hun groeien de belangrijkheid en hun toenemende machtsmiddelen komen, en die, evenals vroeger het proletariaat, over hun natio nale gre...:cn heen in staat en geroepen zijn tot een zekere solidariteit. Dat zijn de we tenschapsmensen, degenen die beschikken over de geheimen van de allernieuwste vin dingen en over de kennis voor nog nieuwere. Het zou niet ondenkbaar zijn, dat deze mensen op een bepaald moment worden geïnspireerd tot een gezamenlijke actie, waarbij niet hun eigen lotsverbetering of sociale hervormingen de inzet zouden vor men, doch een ander, op geheel nieuw ni veau liggend streven tevoorschijn zou tre den, dat wellicht ingaat tegen de belangen der nationale staten, althans tegen de po litieke doeleinden hunner staatslieden. Een solidariteit tussen geleerden aller lan den en een daarmee gepaard gaande inter nationalisatie van de industrie zou een gans andere, nimmer voorspelde machtsstrijd kunnen doen ontstaan, waarbij het front zou kunnen komen te liggen tussen de aan hangers der verouderde souvereine, her metisch omgrensde staten enerzijds en de internationaal denkende, naar politieke wereldeenheid strevende activisten anders- zijds. Het onbruikbaar worden van de oor log, vroeger het sprekendste machtsmiddel der staten, is reeds een verliespunt voor de eerste groep. Er zijn er meer. De economie heeft zich reeds lang over de nationale grenzen begeven tot een wereldomspan nende structuur. Ofschoon het een interessant probleem is, doet zich hierbij een perspectief van zo on gekende wijdheid en zo ontelbaar vele mo gelijkheden goede en slechte open, dat gedétailleerde gedachten hierover zich onmiddellijk verliezen in speculaties. Want welke kansen op strijd, rivaliteit, tegen stelling, geweld en onderdrukking, onrecht en onmenselijkheid zich voordoen in een wereld, die weliswaar politiek, economisch en industrieel een eenheid vormt, doch waarin het eeuwige duel tussen beschaving en barbarisme zich langs andere scheids lijnen onverminderd voortzet, is niet te overzien. Ook wetenschapsmensen kunnen barbaren zijn of hun macht aan barbaren delegeren. Een nieuw tijdperk daagt of het een beter zijn zal? Dat zal in groten mate afhangen van de mentaliteit dergenen, die de toekomstige „legers der wetenschap en industrie" zullen vormen. Thans reeds woi-dt in vele landen de kweek van wetenschappelijk en tech nisch gevormden met verdubbelde ijver bevorderd. Merkwaardig genoeg nog onder een nationaal-chauvinistische leuze, doch deze kan in de toekomst geen bepalende kracht behouden. Reeds nu zou die leuze moeten worden vervangen door een meer algemeen menselijke, humanistische en mo reel veredelende doelstelling, opdat de genen die straks op het machtige forum der technische wetenschap de scepter voe ren, hun macht en invloed aanwenden tot een heilzamer maatschappelijke structuur. Hier ligt voor onze scholen en univer siteiten van vandaag al een dwingende, ontzagwekkende verantwoordelijkheid. J. L. (Van onze correspondent in Bonn) Gisteren zyn stakingen uitgebroken in Kassei, Hamburg en Luneburg. In alle drie gevallen worden hogere lonen gecist. In totaal zijn circa 10.000 West-Duitse arbei ders bij deze stakingen betrokken, doch er moet worden aangenomen, dat dit aantal zich nog zal uitbreiden, vooral te Hamburg, waar communistische raddraaiers de sta kers aanzetten tot geweldadigheden jegens werkwilligen. Tengevolge van demonstraties kwam het werk in de Hamburgse staalfabriek, of schoon slechts een kwart der werknemers tot dusverre aan de wilde staking deel neemt, reeds tot stilstand. De staking in de Howaldt-Werke te Hamburg begon met ongeveer 1000 metaal bewerkers, die een loonsverhoging van 20 pf. per uur eisten. In de loop van gisteren legden in totaal 2500 van de 9000 arbeiders het werk neer. De vakbond trachtte de staking bij te leggen. De stakers werden er op attent ge maakt dat zij geen steun van de bond te verwachten hadden en in October a.s., na beëindiging van de huidige loonovereen- komst, en nog te voeren onderhandelingen met de werkgevers, zeer waarschijnlijk een loonsverhoging van 12 pet. zouden krijgen. De Kasselse staking, een wilde, had plaats in de locomotievenfabriek van Hen schel. De bedrijfsleiding werd door de sta king van 5000 harer arbeiders volkomen verrast. De metaalbewerkersbond billijkt ook deze staking niet, omdat ook in dit ge val niet het gebruikelijke stakingsreferen dum onder de arbeiders werd gehouden en onderhandelingen over hogere lonen reeds in het vooruitzicht waren gesteld. In Luneburg zijn gisteren enige honder den bouwvakarbeiders met instemming Door de centrale recherche van de ge meentepolitie te Amsterdam is Dinsdag in de loop van de dag en de late avonduren een zevental personeelsleden van het Stedelijk Muse um gearresteerd onder ver denking van fraude met toegangskaartjes. Voor de diverse tentoonstellingen er zijn altijd twee of drie tegelijkertijd diende men bij de portiers de kaartjes te kopen, terwijl bij de zalen de souches afgescheurd moesten worden. In plaats daarvan zouden de zaalwachters de hele kaartjes hebben ingenomen. Deze kaartjes gingen daarna terug naar de hoofdingang, waar zij op nieuw verkocht werden. Deze fraude schijnt jaren en jaren ge duurd te hebben en voor vele tienduizen den guldens zouden de gearresteerden de gemeente hebben benadeeld. Vandaag zullen de arrestanten voor de Officier van Justitie te Amsterdam worden geleid. Abbé Pierre uit Parijs zal Zaterdag avond het woord voeren tijdens de zesde plenaire zitting van de ILCOP-conferentie die op het conferentieoord „De Pieters berg" te Oosterbeek wordt gehouden. De ILCOP is het uitvoerend orgaan van de Wereldunie van Vredesorganisaties. De conferentie is Dinsdag geopend door mr. Reginald Sorensen, lid van de Labour- fractie van het Britse parlement. van de vakbond in staking gegaan. De bond had een loonsverhoging van 6 pet. tot 2,12 Dm per uur geëist. Er bestaat kans, dat de bouwvakarbei ders in het nabij Luneburg gelegen Ulzen om deze eisen eveneens in staking zullen gaan. Hierover zal vandaag een referendum worden gehouden. Uit deze berichten blijkt wel, dat de spanningen aan het West-Duitse loonfront hier en daar reeds hoog zijn gestegen. Naar wij reeds meldden, zal de West-Duitse re gering na de zomervacantie, die begin vol gende week eindigt, de vraagstukken, die verband houden met het prijs- en loonpeil en de 40-urige werkweek als zeer urgent in onmiddellijke behandeling nemen. Bondskanselier dr. Adenauer zal per soonlijk de leiding op zich nemen van de belangrijkste besprekingen tussen werk gevers en werknemers. In totaal zijn tot dusverre in West-Duits land voor circa 3.500.000 arbeiders en amb tenaren de bestaande loonovereenkomsten opgezegd. Er worden loonsverhogingen van gemiddeld 10 pet. geëist. Onder grote belangstelling is Dinsdag avond in het stedelijk museum „Het Prin senhof" de zevende beurs van oude kunst en antiek geopend door prof. dr. J. G. van Gelder, hoogleraar inde kunstgeschiedenis in Utrecht en directeur van het kunsthis torisch instituut aldaar. Hij belichtte de verhouding tussen kunsthandel en wetenschap en noemde de oude kunst- en antiekbeurs een van de drukst bezochte exposities in ons land die vooral door haar veelzijdigheid de aan dacht vraagt. Men vindt er kunst van alle tijden en alle gebieden, waarmee men de geest verrijken kan. De tentoonstelling van werken uit particulier bezit die thans in het Museum Booymans te Rotterdam wordt gehouden, aldus spreker, bewijst, hoe schoon zij ook moge zijn, dat het Neder landse volk vaak te eenzijdig verzamelt. Het is daarom nodig dat het gezichtsveld zich verruimt. Met de wensen voor succes opende spreker tenslotte deze zevende beurs waarop voor een waarde van acht millioen gulden aan kunstschatten bijeen gebracht is. De expositie duurt tot 15 Sep tember. Met twee Helderse kotters is de heer P. Visser, de voorzitter van de Coöperatieve Bergingsvereniging „Renate Leonhardt" U.A. en leider van de berging van het goud uit het bij den Helder in 1917 gezonken Duitse stoomschip, Maandag en Dinsdag boven het wrak van de „Renate" geweest. Hij was ondermeer vergezeld van de wichelroedeloper Hulsegge uit Deventer en heeft aan de hand van de wrakkenkaart, radiopeilingen en na de bodem aftasten met het echolood opnieuw de positie van de „Renate Leonhardt" kunnen vaststellen. Er is een boei op het wrak gelegd. Deze boei heeft al eerder boven het wrak gelegen, maar sloeg er tijdens stormen in het vorige jaar af. De twee kotters, die als duikschip en commandopost bij de berging zullen worden gebruikt en die ook Maan dag en gisteren boven het wrak zijn ge weest, zijn de HD. 47 „Eendracht" van de heer P. Post en de HD. 6 van W. Zwols- man en Gebr. Ruiten. Deze schepen blij ven thans ter beschikking van de bergers. Te IJmuiden. Vier man van het personeel van de IJ- muidense firma „Genius" aan de Haring- PHILADELPHIA (AFP) Het verbond van Amerikaanse advocaten dat 58.000 le den telt, heeft zich uitgesproken voor het onderwijs in de communistische leer op de Amerikaanse scholen, mits dit op wettelij ke grondslag geschied. Het bestuur van het verbond heeft met algemene stemmen een wetsvoorstel aanvaard, dat de democrati sche afgevaardigde Flood heeft ingediend en waarin een speciale commissie wordt belast met het opstellen van een studie program voor de Amerikaanse scholen, dat een studie omvat van „de fundamentele verschillen tussen de leerstellingen en de toepassing van het Amerikaanse stelsel en van het atheïstische communisme". p':V. y H Prof. dr. Geza Revesz, oud-hoogleraar in de psychologie aan de universiteit van Amsterdam en directeur van het psycho logisch laboratorium dier universiteit, is dezer dagen te Amsterdam overleden. Prof. Revesz werd in 1878 in Siofok (Hongarije) geboren. Hij studeerde aan de universiteiten van Budapest, München, Berlijn, Göttingen en Parijs in de rechts wetenschappen en de wijsbegeerte. In 1901 promoveerde hij aan de universiteit van Budapest tot doctor in de rechtsweten schappen. Aan de universiteit van Göt tingen promoveerde hij in 1905 tot doctor in de wijsbegeerte. In 1923 werd hij privaat docent in de psychologie aan de universiteit van Am sterdam. Sinds 1922 was hij directeur van het psychologisch laboratorium van deze universiteit. Het stoffelijk overschot is Dinsdag ge cremeerd. p.. V -. yr a4-,' r Ook de Londenaren hebben last van de warmte. Hyde-park bood Dinsdag deze aanblik tijdens de lunch-pauze. De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 23 Augustus in staat van faillissement verklaard: W. J. Holl, importeur te Nieuw-Vennep, gem. Haarlemmermeer, Hoofdweg 1312. Reeh- ter-commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. B. J. Lambers te Haarlem. H. Irik, bouwvakarbeider, te IJmuiden- Oost, gem. Velsen, Ratelstraat 2. Rechter commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. J. W. Crefeld te IJmuiden-Oost. H. H. Meure, bloemenventer te Haarlem, Nobelstraat 12. Rechter-commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. T. Koopmans te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 20 Augustus ge ëindigd het faillissement van J. Groeneveld, kantoorbediende te IJmuiden-Oost, Lumey- straat 16. Rechter-commissaris: mr. N. Ree ling Brouwer. Curator: mr. J. W. Crefeld te IJmuiden-Oost. Bij arrest van het Gerechtshof te Am sterdam van 4 Augustus 1955 is, na hoger beroep, vernietigd het vonnis van de arron dissementsrechtbank te Haarlem van 28 Juni 1955, waarbij J. Sluis, koopman te Haarlem, Kruisstraat 35 in staat van faillis sement is verklaard, met benoeming van mr. dr. F. A. Bijvoet te Haarlem, tot curator. Bij arrest van het Gerechtshof te Amster dam van 11 Augustus 1955 is, na hoger be roep, vernietigd het vonnis van de arrondis sementsrechtbank te Haarlem van 12 Juli 1955, waarbij E. Veldhuis, destijds handelen de in meubelen en woningtextiel, te Zaan dam, Jan Walichszstraat 20, in staat van faillissement is verklaard, met benoeming van mr. D. Aten, te Zaandam, tot curator. PARIJS (AFP/Reuter). Premier Geor- ghioe-Dej van Roemenië heeft voorgesteld, dat Roemenië en West-Duitsland diploma tieke betrekkingen zullen aanknopen. Gheorghioe-Dej zei dat in een rede te Boekarest op de viering van de elfde ver jaardag van de bevrijding door het Rode leger. Hij wees op de noodzaak, de „funeste gevolgen van de breuk met Joegoslavië" te verhelpen. Ook wenst Roemenië de betrek kingen met Turkije en Griekenland te ver beteren. Hij wees voorts op vorderingen die op binnenlands gebied bij de ontwik keling van landbouw en industrie zijn ge maakt. Kroesjtsjev, de eerste secretaris van de communistische partij in de Sovjet-Unie, verklaarde in een toespraak, dat „de waar heid over de buitenlandse vredespolitiek van de Sovjet-Unie veel sterker is dan de leugens van de reactionnaire bladen die het oude refrein van een zogenaamde Rus sische dreiging blijven zingen. De waar heid is schitterender dan de zon en zij zal op het laatst overwinnen", zo zei hij. Naar Suriname. Vrijdag zal een deta chement militairen van de Koninklijke landmacht per s.s. Bonaire" uit Amster dam naar Suriname vertrekken. Het détache- ment omvat 46 man onder wie 4 officieren. kade 7,ün sinds Maandag op de bij de Noordersluis in het Noordzeekanaal lig gende werkput aan het werk. Nu het werk op de toren twee maanden heeft stil gelegen, moest het viertal eerst de motoren op gang brengen. Twee pompen werken inmiddels weer en ook het licht- aggregaat is weer op gang gebracht. Gister middag was men bezig met de luchtcom- pressor. In de fabriek van „Genius" wordt de klok vervaardigd, die als sluis zal die nen op de schacht, welke van de werk kamer uit in de zeebodem moet worden geperst. Deze klok wordt in segmenten via de 1.30 meter brede en 23 meter lange schacht van de toren naar de werkkamer op de bodem van het Noordzeekanaal ge transporteerd. De houten stutten in de werkkamer, die de bodem van de ballasttanks draagt, zullen door de firma „Genius", worden vervangen door stalen stutten. Nog dit jaar. De heer Visser hoopt in ieder geval voor volgende week op mooi weer, daar hij dan wil uitvaren." Record-omzetten ijs, bier en limona le De bier-, ijs- en limonade-fabrieken werken tijdens deze warme dagen op uiter ste capaciteit om millioenen dorstige kelen in Nederland te-laven. Overal wordt dag eji nacht gewerkt en nog is vaak de vraag groter dan de productiemogelijkheid, of misschien juister gezegd de transportmoge lijkheid. Want deze laatste is vaak de moei lijke factor in deze dagen, waarin de vraag naar „flesjes" bijna tweeëneenhalf maal zo groot is als in de zelfde periode van het vorig jaar; bij sommige bedrijven zelfs vijf maal zo groot. Enkele tentjes en stalletjes langs de weg hebben reeds enige keren tijdelijk de zaak moeten sluiten omdat er geen voorraad meer was en vele grote bedrijven hebben reeds moeten besnoeien op bestellingen. Vaak ook door gebrek aan flessen, waarvan de omzet tot tophoogte is gestegen, die uiteraard niet direct in de circulatie terug komen. De telefoons bij handelaren en agenten van fabrieken staan in deze dagen niet stil en in sommige fabrieken ziet men met vrees het moment tegemoet dat een der machines zou uitvallen en de productie tijdelijk verminderd zou moeten worden. Ook het personeelstekort baart soms zor gen, daar in deze bedrijven naar verhou ding zeer veel ongeschoolde arbeiders aan het werk zijn op wier diensten men in deze tijd van tekort aan mankracht niet altijd contant kan rekenen. De grote fabrieken hebben vrijwel de topcapaciteit bereikt en vergroting van de productie is dan ook welhaast niet meer mogelijk. Vaak wordt, zoals gezegd, met speciale toestemming van de arbeidsinspectie dag en nacht doorge werkt en vele bedrijven hebben vracht auto's gecharterd omdat hun eigen wagen park niet meer voldoende is. Vele limo- nadefabrieken hebben enkele minder ge vraagde smaken tijdelijk laten vallen en zich geheel geworpen op de meest gang bare producten. Agent van politie wist levensgeesten nog op te wekken Dinsdagmiddag: kwam de ontstellende melding, dat aan het IJmuidense strand een kind zou zijn verdronken ter hoogte van de pieren. Het vijfjarig jongetje dreef met het hoofd omlaag in zee, waar een agent van politie, die met vacantie aan het strand verbleef, het kind uit het water haalde en direct kunstmatige ademhaling toepaste. Het was de vijfjarige IJ. J. de Graaf uit de Prins Hendrikstraat in IJmuiden en het lukte de man de levensgeesten weer op te wekken, waarna de kleine drenkeling, die blijkbaar ongemerkte te ver was afge dwaald, ter observatie naar het Antonius- ziekenhuis is overgebracht. NEW YORK (United Press) Het twaalfjarige negerinnetje Gloria Locker man uit Baltimore, waarover wij Zaterdag in „Erbij" berichtten, heeft haar kans op verdubbeling van de prijs in het spelspel voor de televisie gewaagd. Zij kreeg de volgende uit zeven woorden bestaande zin voorgezet, die ze goed moest spellen: „The belligerent astigmatic anthropologist anni hilated inumerable chrysanthemums". Ze kreeg het voor elkaar en won daar mee de 16.000 dollar of de kans volgende week weer een kansje te wagen, nu voor 32.000 dollar en met als troostprijs een fraaie Cadillac. Terloops is in de vorige „Zie Boven" Wega even ter sprake gekomen: de heldere ster die samen met Deneb op het ogen blik „helemaal boven aan" in de hemel staat, maar dan even buiten de Melkweg. Wega is de Arabische naamin de moderne catalogi staat deze ster te boek als „Alphae Ly- rae": helderste ster van het sterrenbeeld Lier. In de buurt van deze Wega ziet u vier zwakke ster ren die samen ongeveer de figuur van een paral- leogram vormen. Tussen de twee onderste (Zuide lijkste) sterretjes van die figuur bevindt zich een beroemd hemelobject. Mocht u het ooit eens door een telescoop te zien krijgen dan zal uw eerste gedachte zijn: daar zit iemand rookkringe tjes te blazen. Er ver toont zich daar een ring vormig object, dat inder daad met geen enkel an der ding beter te verge lijken is dan met de rookkring van een erva ren sigarenroker. Sterrenkundigen zijn meestal nogal nuchter en de meesten hunner gelo ven niet aan gigantische sigarenrokers in 't heel al. Volgens de Amster damse hoogleraar prof. dr. H. Zanstra is de ringnevel in de Lier, evenals andere ringne- vels, iets geheel anders. l Midden in zo'n ringnevel staat een ster. Een zeer hete ster; die in de Lier- ringnevel moet een op- pervlaktetemperatuur hebben van 70.000 gra den, ruim twaalf keer zo heet als het zonsopper- vlak dus. Van de straling die een ster uitzendt is maar een deel „zichtbaar licht"; de ultraviolette straling ervan kunnen wij niet zien. En het zichtbare licht van zo'n ster wordt te sterker overheerst door de ultraviolette straling, naarmate de tempera tuur hoger is. De ver houding waarin dat ge beurt is de natuurkundi gen bekend. Nu heeft echter zo'n ringvormige nevel het vermogen (nog steeds volgens Zanstra), de on zichtbare, ultraviolette straling van de midden ster te reflecteren als zichtbaar licht. We zien dus nu twee dingen: het zichtbare licht van de ster maar ook de on zichtbare straling ervan, doordat die zichtbaar wórdt gemaakt door de nevel. Nu is dus de verhouding tussen zichtbaar licht en ultraviolet licht bekend: men hoeft eenvoudig maar de helderheden van ster en ringnevel te vergelijken. Daarmee kan dus de temperatuur van zo'n ringnevél-ster worden berekend. In het geval van de cen trale ster uit de ringne vel in de Lier kwam die berekening uit op 70.000 graden. Er worden ook ringnevels aangetroffen waarin de temperatuur van demiddenster 100.000 graden bedraagt. G. v. W. Dat willen we allemaal graag. En soms •kan het ook. Dat ondervindt moeder bijv. met de was. Die doet ze met Omo en dan krijgt ze 't goed niet alleen in 't oog lopend wit (dat is één), maar bovendien vrij van vlekken (dat is twee). Met andere wasmiddelen moet men meestal met een van de twee genoegen nemen. Omo biedt beide voordelen tegelijk, vandaar het gezegdeèn zui ver wit èn vlekkeloos, dat's Omo- schoon. Het moderne Omo bezit het geheim van de z.g. dubbele waskracht. Alleen Omo geeft een resultaat, dat de vele, vele ge- bruiksters doet uitroepen: Omo voor de schoonste was van mijn leven. O 258. E De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft 150 gulden boete geëist tegen mr. J. van der P. te Katwijk aan Zee. Hem was tenlaste gelegd dat hij op 6 April tijdens een te zijnen huize gehouden ver gadering van de Oranjevereniging gezegd zou hebben „dat het merendeel van de onderwijzersvereniging te Katwijk aan Zee uit lammelingen bestond". Bij de behandeling van deze zaak bleek, dat er een conflict was gerezen tussen de Oranjevereniging te Katwijk aan Zee en de Onderwijzersvereniging over de op 5 Mei te houden bevrijdingsoptocht, waar aan de schoolkinderen zouden meedoen. Toen de onderwijzersvereniging de pers over dit conflict had ingelicht, belegde de Oranjevereniging een dergelijke bijeen komst ten huize van mr. Van der P. Er wa ren vier getuigen, een schoolhoofd uit Kat wijk aan Zee en drie Leidse journalisten. De journalisten verklaarden dat mr. Van der P. de gewraakte woorden gesproken had. Eén van hen had deze letterlijk in zijn courant doen afdrukken. Mr. Van der P. verklaarde dat hij de desbetreffende uitdrukking niet gebezigd had, temeer niet daar de bedoe ling van de bijeenkomst was geweest tot een verzoening met de onderwijzersvere niging te komen. Bovendien bleek, dat er een zekere animositeit bestond tussen mr. Van der P. en de journalist die de uitdruk king had doen afdrukken. De verdediger van mr. Van der P. had zes getuigen a décharge doen oproepen. Vijf van deze getuigen waren bestuurs leden van de Oranjevereniging. Zij zeiden dat zij mr. Van der P. de gewraakte uitla ting niet hadden horen bezigen. De officier van justitie meende echter, dat het bewijs geleverd was en eiste 150 gulden boete. De rechtbank zal op 6 Sep tember uitspraak doen. De „Marken" verkocht. Het in 1941 in Engeland gebouwde m.s. „Marken", eigen dom van de stoomvaartmaatschappij Rotter dam, een zusteronderneming van de Ko ninklijke Rotterdamsche Lloyd, is verkocht aan Williamson and Co. in Hongkong. Het schip heette eerst „Empire Spray". In 1943 werd het te New York aan de Nederlandse regering in Londen overgedragen en kreeg het de naam „Gerard Dou". In 1946 werd het 10.150 ton metende schip eigendom van de stoomvaartmaatschappij Rotterdam die het herdoopte in „Marken". Tegen de glooiing van een dal in het uitgestrekte kerkhof „Heger Friedhof" aan de rand van de stad Osnabrück, heeft de Oorlogsgravenstichting een ereveld, het vijfde nu in Duitsland, aangelegd voor 400 Nederlanders die in de oorlog in Duits land zyn gevallen. De namen van 140 do den, wier stoffelijk omhulsel niet is terug gevonden staan op een grote witte ge denksteen in het midden van dit ereveld. Dinsdagmorgen is het ereveld ingewijd. Honderdveertig nabestaanden woonden de plechtigheid bij, tijdens welke de heer A. T. Lamping, Nederlandse ambassadeur in Bonn, en mevrouw H. G. van Anrooy-de Kempenaer, presidente van de Oorlogsgra venstichting het woord voerden. Daarna werd het ereveld ingewijd door aalmoeze nier pastoor G. M. Schoonebeek en de le- gerpredikant ds. P. Swagerman. Het scheidsgerecht voor Ambtenaren te Amsterdam heeft het beroep behandeld, dat twee leden van het stakingscomité van de stadsreiniging en drie andere arbeiders van deze dienst tegen hun ontslag hadden aangetekend. Aan de ontslagen chauffeurs F. J. en W. D. was door B. en W. ten laste gelegd deel neming aan de staking en lid zijn van het stakingscomité. Beiden zijn bestuursleden van een bij de E.Y.C. aangesloten bond. De raadsman, mr. G. Polak zei, dat in dien staking als een misdraging wordt be schouwd, de leiders zich niet anders heb ben misdragen dan de andere stakers. B. en W. kunnen de massa stakers niet straffen en hebben dit nu deze twee kla gers symbolisch willen doen, zei mr. Po lak, die vernietiging van het vonnis ver zocht. De gemachtigde van B. en W„ mr. C. Ensing, achtte de straffen terecht opge legd. Hij concludeerde tot verwerping van het beroep. Eén der beide klagers zei dat hij het merkwaardig vond dat van het uit negen personen bestaande stakingscomité alleen zij tweeën ontslagen zijn. Hij concludeerde hieruit, dat het uitslui tend om bepaalde personen ging. WOENSDAG 24 AUGUSTUS De Waag, Spaarne-Damstraat: Leden van het genootschap „Kunst zij ons Doel" expo seren gedurende Augustus onder het motto „Waag het erop" stadsgezichten en bloem- stillevens. Dagelijks van 10—17 en Zondags van 1317 uur. Roxy „Mara Maru", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Geneviève", alle leeft., 8.15 uur. Cinema Palace: „De over- moedigen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De eerste kus", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „Niets is haar te dol", alle leeft.,, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Modern Times", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „20.000 mijlen onder zee", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „Wenn am Sonntagabend die Dorf- musik spielt", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Grote Markt, Vleeshal. Tentoonstelling „Madame" van 10 tot 17.30 uur en van 19 tot 22 uur. Spaarne, Langebrug: Meseumschip „Klein Artis", geopend van 10 tot 21 uur. Grote Kerk, 8 uur: Avondstilte door Comité „Bij zonder Kerkewerk", Ds. R. Bijl; organist Bob Engels, soliste Tineke van Raalte, sopraan. DONDERDAG 25 AUGUSTUS De Waag, Spaarne-Damstraat: Leden van het genootschap „Kunst zij ons Doel" expo seren gedurende Augustus onder het motto „Waag het erop" stadsgezichten en bloern- stillevens. Dagelijks van 10—17 en Zondags van 1317 uur. Roxy „Mara Maru", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De zevende Sluier", 14 jaar, 2.30 en 8.15 uur. Cinema Palace: „Bongo de Beer", 10.30 uur en „De overmoedigen", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „lm weissen Rössl", 10.30 en „De eerste kus", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Stan Laurel en Oliver Hardy", 10.30 uur; „Niets is haar te dol", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Montagne's Jeugd- variété, 10.30 uur en „Modern Times", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Lido-, „20.000 mijlen onder zee", 14 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „Wenn am Sonntagabend die Dorfmusik spielt", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Grote Markt, Vleeshal, Tentoonstel ling „Madame" van 10 tot 17.30 uur. Spaarne, Langebrug: Museumschip „Klein Artis", ge opend van 10 tot 21 uur. Zuiderkapel, Zui derstraat, 8 uur: Ds. D. Veldkamp. Grote Kerk, 15 uur. Gratis orgelconcert door George Robert. Nutsgebouw, Lange Veer- straat, 8.15 uur. Ver. „Het Hogere Leven",

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5