Baan voor roeikampioenschappen in Gent roeit niet bepaald licht De Pseudo- Echtgenote Olympisch stadion werkte sinds vele jaren weer met verlies HOIE MOBBEL1 'JE' Vijftig percent minder kijkers bij Blauw Wit Denen scoren 202 runs tegen Flamingo's Münchenprijs was voor Oranje J VIRGINIA N2 10 'n Best nummer! EEN LESJE KREEG Bouwman (BMHC) weer in hockeyelftal 4 Courses in Hilversum Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Smol zal Japanse water» poloërs voorlichten Sport in 't kort Donner op de vijftiende plaats in Gothenburg Belgische athletiekploeg tegen Nederland gewijzigd Eiertransportauto bij Düsseldorf verongelukt; 3 gewonden Tegen advocaat 2*/2 jaar gevangenisstraf geëist Kerkelijk Nieuws FEUILLETON door MARY BURCHELL VT-OENSDAG 24 AUGUSTUS 1955 In zijn jaarverslag: over 1954, uitgebracht op de gisteren gehouden aandeelhouders vergadering van de N.V. Nederlandsche Sportpark „Olympisch Stadion" heeft de directeur, de heer D. J. Bessem, medege deeld dat voor het eerst sinds vele jaren het boekjaar met verlies is afgesloten, na melijk met een bedrag van 23.024.12, het geen afgeboekt zal worden op de statutaire reserve. Het verlies moet worden gezocht in het dalen van de aantallen toeschouwers bij voetbal- en wielerwedstrijden en het aandeel van het stadion (circa 13.0001 in het verlies, dat de start van de Ronde van Frankrijk opleverde. Het aantal bezoekers van voetbalwed strijden daalde in 1954 weer met 40.000, namelijk van 332.493 tot 291.148. Interland wedstrijden werden in 1954 niet in het sta dion gespeeld. Topwedstrijden waren nu: voorlopig Nederlands elftalLondense combinatie 30.000, steden wedstrijd Am sterdamBoedapest 42.000, beslissingswed strijd AjaxDWS 45.000. Het gemiddelde voor alle wedstrijden bedroeg 11.200. Het aantal liefhebbers om „Blauw Wit" te zien spelen daalde in 1954 met bijna 50%, na melijk van 7.200 tot 3.700 gemiddeld. Over het samengaan van de KNVB en de NBVB zegt de heer Bessem o.m.: „Hoe wel wij medevoelen met hen, die door deze omwenteling oude en ideale waarden uit hun lievelingssport zagen verdwijnen, mo gen wij niet uit het oog verliezen, dat dit gebeuren voor onze N.V. belangrijke en gunstige perspectieven voor de toekomst opent." Wielrennen Het optimistisch geluid, dat de heer Bes sem in zijn jaarverslag over 1953 liet horen, heeft hij ditmaal niet kunnen herhalen. Het aantal bezoekers daalde van 129.000 tot 105.000, het gemiddelde van 13.600 tot 9.400. Het belangrijkste evenement was de start van de Ronde van Frankrijk, die voor het stadion een verlies van 13.000 ople verde. „Wat bij de exploitatie van deze start het meest is opgevallen, is de geringe medewerking van de grote industrieën in zake deelnemen aan de reclamekaravaan. Voor het overige menen wij met de „nacht voor de Ronde van Frankrijk", de start en de gehele organisatie grote belangstelling voor het stadion in binnen- en buitenland te hebben gekweekt", aldus de heer Bes sem. De financiële resultaten en het aantal toeschouwers voor speedway zijn vrijwel dezelfde gebleven als in 1953, namelijk 4 evenementen met tezamen 45.000 betalen de bezoekers. Olympische dag „In het vorige verslag schreef ik, dat voor de mooiste sportdag van het jaar zich een teken aan de wand openbaarde", zo gaat de heer Bessem verder. „Helaas werd dit in 1954 bewaarheid, daar het aantal toe schouwers zakte van 42.000 tot 25.000. Wij zullen ons in de commissie voor de Olym pische Dag ernstig moeten beraden hoe wij deze eertijds zo populaire sportdag weer tot bloei kunnen brengen". Het bloemencorso trok ook al minder be zoekers, namelijk 30.000 tegen 38.000 in 1953. Aan de gemeentebelastingen werd in 1954 164.006.57 betaald, tegen 196.563.12 in 1953. Conclusies Aan het slot van zijn jaarverslag zegt de heer Bessem o.m.: „Ondanks het verlies is er geen enkele reden tot pessimisme. In 1955 worden 3 voetbal-interlandwedstrij den in het stadion gespeeld en bovendien is de kans groot dat juist oefenwedstrijden en dergelijke onder de nieuwe constellatie weer zeer attractief zullen worden". ADVERTENTIE Op een vraag van een der aandeelhou ders deelde de heer Bessem nog mede dat op het ogenblik achter het stadion tegen de bij velden aan een nieuw oefenterrein wordt gemaakt dat als toplaag een soort gravellaag, die vooral in Duitsland reeds veel wordt toegepast, zal krijgen. Dit veld kleiner dan een voetbalveld wordt hoofdzakelijk gemaakt om het grote speel veld te ontlasten nu het te verwachten is, dat daarvan een intensiever gebruik zal worden gemaakt. Het nieuwe oefenveld zal in de zomer gebruikt kunnen worden voor basketbal, volleybal enz. In Enschedé is de tweedaagse cricket wedstrijd tussen de Flamingo's en het Deense elftal begonnen. Aan Nederlandse zijde ontbraken Van der Bijl en Van der Vlugt, die vervangen werden door Van Heek en jhr. H. van den Bosch. De Denen wonnen de toss en gingen het eerst aan bat. In bijna 4uur scoorden zjj 202 runs. De beste bowlers aan Nederlandse zijde waren Van der Most en Terwiel. Alders bowlde beter dan zijn 1 voor 33 doet vermoeden. In de resterende 52 minuten scoorden de Flamingo's 44 voor het verlies van 2 wickets, waarvan Ingelse 13 en Van der Most 24 not out. De stand luidde na de eerste dag: Denemarken: 202 all out, waarvan Knud- sen 32. Jorg Morild 31. E. Nielsen 20, Axel Morild 19. E. Jensen 36, B. Lorentzen 15, Sven Morild 16 n. o. Alders 1 voor 33, Glerum 1 voor 30, Ter- wiel 3 voor 34, jhr. H. van den Bosch 2 voor 36 en Van der Most 3 voor 23. Nederland: 44 voor het verlies van 2 wickets. K. Morild 2 voor 8. De uitslagen van de in Hilversum gehou den courses luidden: Bahrenfeld-prys (1980 meter): 1. Toekan S 1.29.9; 2. Strange Story 1.29.5; 3. Toscanini 1.32.1. W. f3,30, PI. f 1,80, f 1.90, f 1,90, K. f9,90, Cov. f 7,—. Maricndorfprijs (1900 m.l: le serie: 1. Quite Heny 1.23.5; 2. Peter Chestnut 1.25.4; 3. Marry Simons 1.24.1. W. f 14.70, PI. f 3,00, f 2,80, f 7,30, K. f 24,90, Cov. f5,70. 2e serie: 1. Sorento 1.25.4; 2. Pretty Polly 1.25.0; 3. Oviedo A 1.26.1. W. f 1,70, PI. f 1,30, f 1,60. K. f 4, Cov. f4.50. Ruehleben-prtfs (2340 m.): 1. Trabant 1.30.9; 2. Trudy Hannover 1.31.1; 3. Tilly Hollandia 1.32.2. W. f 3,90, PL f 1,90, f 2,10. f 4,K. f7,70, Cov. f 6,70. Miinchenprjjs (2360 m.): 1. Oranje J 1.25.4; 2. Proximity 1.25.6; 3. Petronal Spencer 1.25.6. W. f 5,10, PL f 1,50. f 1,50, K. f 3,80, Cov. f 6, Altonaprüs: (2340 m.): 1. Rita Behvin 1.29; 2. Toomel D 1.29.1: 3. Quality F 1.27.6. W. f 48,20, PI. f 8.80, f 1.40. f 2,80, K. f 5,20, Cov. f 5,40. Mariëndorf-prijs (finale): 1. Sorento 1.24; 2. Quite Heny 2.23.5; 3. Opveger 1.24.8. W. f 2,00, PI. f 1,30, f 1.50, f 3,70, K. f5,40, Cov. f 4.80. Totalisator omzet f 35.835. ADVERTENTIE HAARLEM In Gent beginnen Donderdag de Euro pese roeikampioenschappen. Op een plaats waar zich een goed half jaar geleden nog een uitgestrekt moeras bevond hebben de Belgen in luttele maanden een roeibaan gegraven, die zeer fraai is, alhans om zo te zien: 2-350 meter lang, 76 meter breed en 2y» meter diep volgens de officiële gege vens. De aanleg kostte 20 millioen Belgi sche franken en die waren in Gent natuur lijk niet op tafel gekomen, wanneer het alleen om dit object was gegaan. De roei baan was als het ware een uitvloeisel van het uitbreidingsplan van de stad. 15 vier kante kilometer moerasgrond moest bouw rijp worden gemaakt en daar was grond voor nodig: 620.000 kubieke meter. Die zijn in een rechte lijn uitgegraven en zo hield men zo ongeveer een roeibaan over. In Juni kwam de baan gereed en reeds in Juli hield men ter gelegenheid van de Belgische kampioenschappen de ge nerale repetitie voor het festijn dat Don derdagmorgen om 10 uur met de heats voor de Europese titelwedstrijden begint. De officiële opening van de baan geschiedt vanavond door de Belgische ministers van Volksgezondheid en Sport en van Open bare Werken, de heren Burton en Van Oudenhove. De- meeste van de ruim 90 ploegen (men zal waarschijnlijk met drie of vier boten beneden de record inschrijving van Am sterdam in 1954 blijven) zijn thans in Gent gearriveerd. De verste reizen moesten de Russen, de Argentijnen en de Amerikaanse skiffeur Kelly maken. De officials van de 26 vertegenwoordigende landen hielden Dinsdagmorgen in het biologisch museum hun jaarlijks congres onder leiding van de president, de heer Gaston Mullegg. In die bijeenkomst werd met 28 stemmen voor, 18 tegen en 2 onthoudingen beslist, dat de organisatie van de Europese kampioen schappen van 1956 aan Joegoslavië (Bied) wordt opgedragen en die van 1957 aan West-Duitsland (Duisburg). Roemenië werd al lid toegelaten, evenals Oost-Duitsland, tezamen met West-Duits land, dat reeds lid was. Israel werd van de ledenlijst afgevoerd omdat van dit land nooit iets was vernomen of ontvangen, ook geen contributie. „Zwaar" water Op de roeibaan was men over het alge meen niet veel langer bezig dan voor een behoorlijke training noodzakelijk was. De temperatuur liep in de loop van de dag tot een 40 graden op en het water zelf, dat ta melijk vuil is, noodde niet bepaald tot een verfrissend bad. Op de wal was men wat dit betreft nog niet gereed, douches zijn er nog alleen in een school, een eindje uit de buurt. Tussen 12 en 4 uur in de middag hielden de meeste roeiers hun siesta. De Nederlan ders, Blom en Gitz van Het Spaarne en de skiffeur Van Mesdag van „Cornelis Tromp" deden dat op Nederlandse bodem, in een hötel in Sas van Gent, waar zij ook de rest van de week blijven logeren. Wat de mogelijkheden van de splinter nieuwe baan betreft, zijn de meeste deel nemers niet erg optimistisch. De oordelen variëren van „niet bepaald licht" tot „lood zwaar". Die laatste mening is ook de skif feur Van Mesdag toegedaan. „Het is dood stil, brak en zwaar water met veel kroos en het ruikt ook niet fris" zei hij. „De diepte is lang niet overal 2 y2 meter. Tus sen de tamelijk hoge wallen doet de baan een beetje bedompt aan". Dit neemt niet weg, dat Van Mesdag evenals de équipe BlomGitz onder toe zicht van hun respectieve coaches dr. J. W. Hingst en de heer W. S. Schmoutziguer Dinsdagmorgen stevig getraind hebben. In de namiddag werd er alleen gepoetst en v/at ..gepeddeld" om in concentratie te blijven. Blom en Gitz roeien Donderdag om 11 uur in de eerste heat van de twee zonder stuurman tegen Polen, Denemarken (win naar van vorig jaar) en Frankrijk; Van Mesdag roeit 's middags om kwart over drie in de vierde heat van de skiffs, tegen de Brit Meivin en de Pool Kocerka. De Nederlandse waterpolo-internationaal Smol, die Zondag in Tokio aangekomen is op een zakenreis voor een luchtvaatmaatschap- pij, heeft aangeboden de Japanners iets over de training in Europa voor waterpolo te vertellen. Hij zal ze gedurende een week) als ama teur. trainen. De Japanse waterpoloërs zijn goede zwemmers maar hebben in deze sport nooit meer dan een middelmatig figuur ge slagen door een zwakke techniek, in het bij zonder wat de balbehandeling aangaat. „Ik weet dat ik in zo'n kort tijdsbestek weinig kan doen", verklaarde Smol, „maar ik kan de Japanners wel duidelijk maken hoe de Europeanen voor het waterpolo trainen". Zijn oefeningen zullen gebaseerd zijn op drie grondregels: snel zwemmen, een goede balcontróle en het aankweken van uit houdingsvermogen. Het team van Singapore dat door Euro peanen werd gecoacht heeft vorig jaar de titel behaald tijdens de tweede Aizatische spelen die in Manilla plaats hebben ge vonden. In Melbourne rvordt nog steeds hard gewerkt om alles tijdig in orde te krijgen voor de Olympische Spelen, die daar het vol gend jaar zullen worden gehouden. Op de luchtfoto ziet men het grote cricketstadion, dat gedeeltelijk wordt verbouwd om zo veel mogelijk toeschouwers te kunnen bergen. Achter het stadion is de rivier de Yarra te zien. STUBNICK. Dezer dagen heben ver scheidene West-Berlijnse bladen bericht dat de bekende Oost-Duitse athlete Christ-a Stub- nick-Seliger naar West-Duitsland was uitge weken. Als reden werd opgegeven dat zij onenigheid had gehad met de sportofficials in de Russische zóne. Thans meldt de Oost- Duitse zender dat Christa Stubnick van vacantie is teruggekeerd naar Potsdam en daar haar training heeft hervat. KOCH. De Utrechtenaar Koch, die met Pronk ons land zou vertegenwoordigen bij het stayersnummer van de wereldkampioen schappen wielrennen heeft zich teruggetrok ken. Hij heeft enige tijd geleden geelzucht gehad en is daarvan nog steeds niet geheel hersteld. Het ligt in de bedoeling dat de vrij gekomen plaats zal worden ingenomen door Wagtmans. indien de UCI hier mee accoord gaat. Wagtmans is namelijk niet voor het stayersnummer ingeschreven, doch wel voor het wereldkampioenschap op de weg. TRAINING. De centrale training voor het Nederlands elftal zal op Dinsdagavond 6 September, in het Olympisch stadion in Amsterdam weer beginnen. HEZEMANS. De Nederlandse coureur Hezemans zal Zondag aanstaande deelnemen aan een internationale wedstrijd over 500 kilometer voor sportwagens op het circuit Nuerburgring met een Porsche. HARRIS. De wereldkampioen wiel rennen professionals sprint, Harris, is na zijn bal bij de training in het Ordrup stadion te Kopenhagen onmiddellijk naar zijn woning in Manchester terruggekeerd. Daar is geble ken dat de ontwrichting van het sleutelbeen nogal meevalt, en het schijnt niet uitgesloten te zijn dat hij eind van de maand in Milaan zijn titel zal kunnen verdedigen. TELEVISIEPROGRAMMA. In het A.V.R.O.-televisieprogramma van aanstaan de Donderdag zal van 21.30 uur een film reportage worden gegeven van de gehele voet balwedstrijd Rusland—Duitsland, die Zondag in Moskou is gespeeld. Het programma „Zes tig jaar cinematografie" vervalt hiervoor. De film „musici naar Moskou" zal worden ver toond van 20.30 tot 21.30 uur. KLEURLINGEN. De politie van Johan nesburg heeft de boksers Cohen en Toweel, die in training zijn voor het gevecht dat zij op 3 September om de wereldtitel in het bantamgewicht zullen leveren, verboden ge bruik te maken van kleurlingen als spar ring-partners. ATHLETIEKDUEL. Na de eerste dag van de landenontmoeting tussen Finland en Duitsland in Helsinki hebben de Duitse athleten de leiding met 63 tegen 55 punten. Op 1 van de 11 nummers zegevierden de Duitsers. y Behalve de schoollessen moesten de jongens ook nog werken. De marskramer zette hen dan in een hokje, waar honderden lucifersdoosjes stonden en hele bergen lucifers; die moesten ze allemaal netjes in de doosjes doen. Omdat Mobbeltje zo klein was, leken de doosjes wel kisten en de lucifers stokken. het was heus geen licht werkje. En onder het werk zuchtte Mobbeltje diep van verdriet. Needit was heel wat akeliger dan het leven thuis en op schoolWas hij maar weer bij meester in de klas; dat was toch heel anders! En 's avonds huilde Mobbeltje zich in slaap. 35-36 De elftalcommissie van de KNHB heeft tien van de elf spelers aangewezen voor de hockeywedstrijd tegen India op Zondag 28 Augustus in Amstelveen. Over de keuze van de speler die de rechtsbackplaats moet in nemen. zal nog nader worden beslist. De opstelling is als volgt: doel: Mulder (Amsterdam); achter: N.N., Drijver (EMHC); midden: Wagener (Hilversum), Loggere (La ren, Van Dijck ((Kampong); voor: Hoog- hiemstra (SCHC), Van Grimsbergen (HTCC), Van Erven Dorens (Laren), Bouw man (BMHC) en Kristen (DKS). De uitslagen van de partijen gespeeld in de zesde ronde van het interzonaal schaak- tournooi in Gothenburg luidden: DonnerPachman V>\ FudererNajdorf afgebroken; FilipPilnik LV2; Stahlberg— Panno afgebroken; UnzickerBisguier af gebroken; SliwaMedina afgebroken; Szabo Rabar 14; PetrosianBronstein ]4V>; KeresIlivitsky ViSpasskyGeiler V<Vz. Guimard vrij. De stand luidt na de 6e ronde: 1. Bron stein (Rusland) 4 punten uit 5 partijen; 2. Ilivitzky (Rusland) 4 punten (6): 3. Panno (Arg.) 3'4 punt en 1 afgebr. partij (6); 4. Geiler (Rusland) 3!4 punt (6); 5. Fuderer (.T.slavië) 3 punten en 2 afgebroken partijen (6); 6. Keres (Rusland) 3 punten (5); 7/8. Filip (Tsi.slow.) en Szabo (Hong.) ieder 3 punten (6); 9. Rabar (J.slavië) 214 punt en 1 afgebr. partij (6); 10/11/12. Petrosian (Rus land), Spassky (Rusland) en Pachman (Tsj.slow.) ieder 2V4 punt uit (5); 13. Medina (Venezuela) 2 punten en 2 afgebr. partijen (6): 14. Pilnik (Arg.) 2 "nunten en 1 afgebr. partij (5): 15. Donner (Ned.) 2 punten (6); 16. Najdorf (Arg.) 114 punt en 2 afgebr. par- t en (5); 17. Stahlberg (Zweden) 1 punt en 2 afgebr. Dartijen (4); 18/19. Unzicker (W. Did.) en Bisguier (V. S.) ieder 1 punt en 2 afgebr. partijen (6); 20. Guimard (Arg.) 1 punt en 1 afgebr. partij (5); 21. Sliwa (Polen) 14 punt en 2 afgebr. partijen (6). In de Belgische athletiekploeg voor de wedstrijd tegen Nederland oo Zondag 28 Augustus zijn enkele wijzigingen aange bracht. Zo zal Roger Moens niet op de 800 meter, maar op de 400 meter starten. Cal- loens, die oorspronkelijk voor de 400 meter was ongesteld komt alleen in de estafette uit. Blavier zal de vervanger van Moens op de 800 meter zijn. Voorts zijn op de 5000 meter Hanswiick en Deweer vervangen, zodat op deze afstand zullen starten: Reiff, Simons en Davignon. Van Turnhout, die ingeschreven was voor de 100 en 200 meter, komt niet naar Den Haag. In zijn plaats komt Germonprez op de 100 meter uit en Van Stichel op de 200 meter. Tenslotte wordt de speerwerper Luytens vervangen door Dayer. In de nacht van Maandag op Dinsdag is te Düsseldorf een verkeersongeluk ge beurd met een Nederlandse vrachtauto, waarbij drie gewonden zijn te betreuren en duizenden eieren werden gebroken. Door tot dusverre onopgehelderde oor zaak kwam de Nederlandse vrachtauto voor eiervervoer in botsing met een tram. De motorwagen kantelde. Bestuurder en conducteur van de tram en de chauffeur van de vrachtauto werden gewond. De ge hele lading eieren werd struif. Verdacht van verduistering van veertigduizend gulden Twee jaar en zes maanden gevangenis straf heeft de officier van justitie bij de Utrechtse rechtbank geëist tegen de 49- jarige schade-expert mr. F. D. van B. te Zeist, die zich wegens verduistering van verscheidene bedragen moest verantwoor den. De verdachte, die zich in arrest be vindt, was niet ter zitting verschenen. Het niet verschijnen was volgens de officier van justitie te wijten aan het feit dat de verdachte zich schaamde terecht te moeten staan voor een rechtbank waarvoor hij verscheidene malen als pleiter was opge treden. Toch achtte de officier deze hou ding niet juist. „Nu de zaak zo ligt", aldus de officier, „zou ik misschien met een kort requisitoir hebben kunnen volstaan, maar gelet op de déconfitures welke wij de laat ste jaren in advocatenpraktijken hebben meegemaakt, acht ik het wenselijk hier dieper op de materie in te gaan". Uitvoerig ging de officier op de oorzaken van de door verdachte gepleegde delicten in, welke zich uitstrekten over een periode van vier jaar. Het begon met een verward beheer van de gelden die aan mr. B. in zijn functie van curator in diverse faillisse menten werden toevertrouwd en die voor uitkering aan de crediteuren waren be stemd. Tem het met de verrekening niet vlotte, greep de justitie in en gelastte de advocaat de gelden voortaan bij een bank te plaatsen. Ogenschijnlijk voldeed mr. B. aan die opdracht, maar tegelijkertijd nam hij bij de betrokken bank een grote lening op, zodat het effect van deze maatregel nihil was. Toen de advocatuur de ver dachte blijkbaar niet voldoende meer op leverde ging hij als schade-expert optre den. Hij zocht mensen op van wie hij wist dat zij enige vorderingen op de staat had den wegens oorlogsschade. Hij stelde hun voor zijn bemiddeling te aanvaarden om deze schade vergoed te krijgen. Velen gingen op deze voorstellen in en inderdaad gelukte het mr. Van B. voor zijn cliënten vrij aanzienlijke bedragen te incasseren. Deze werden echter niet aan de rechtheb benden afgedragen. De officier laakte in het bijzonder, dat de slachtoffers van de verdachte allen mensen waren die het hun toekomende geld zeer nodig hadden. Het totaal door de verdachte verduisterde be drag begrootte de officier op f 40.000. Als oorzaak van deze débacle zag de offi cier de zucht van de verdachte boven zijn stand te leven. De rechtbank zal op 6 September uit spraak doen. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar OosterlandDen Oever c.a., G. H. W. v. Medevoort te Beet gum (Fr.); naar BoornbergumKorte- hemmen, S. Bijleveld te Oudega; naar Ber- gentheim, J. C. Bregman te Huissen. Bedankt voor Nw. en St. Joosland, L. Lingen, cand. te Rotterdam. Aangenomen naar Woubrugge, G. S. Schinkel, cand. te Scherpenzeel (Gld.). Geref. Kerken Beroepen te JutrijpHommerts (accl.) T. Kamper, cand. te Wierden; te Oost- voorne, J. H. Kappers, cand. te Nijkerk. Beroepen te Kamerik, A. Trapman, cand. te Ottoland. Geref. Kerken art. 31 K.O. Bedankt voor Rotterdam-Charlois en voor Rouveen, G. Zomer te Vrouwenpolder; voor Zuid-Laren, Joh. de Wal te Ermelo; voor Baarn, W. Borgdorff te Gorinchem. 19) (vertaald uit het Engels) Ze had geaarzeld of ze Michael als haar echtgenoot moest voorstellen.... Maar ze had onmiddellijk beseft dat Phil haar wéér zou willen zien en haar adres zou willen weten. Ze moest wel met deze klucht doorgaan! Ze legde hem ernstig uit, dat mevrouw Harnby ziek was, en sprak de hoop uit, dat hij dit als een excuus zou aanvaarden, dat ze hem niet thuis konden ontvangen. Hij scheen dat inderdaad te doen, want op luchtige toon stelde hij voor: „Laten we binnenkort eens samen dineren. Ik hoop, dat jullie mijn gast wilt zijn." Natuurlijk hoopte hij dat niét. Hij wilde alléén met Patricia dineren op een avond, dat die vervelende, zwijgende echtgenoot van haar elders bezet was Patricia en Michael antwoordden beleefd, dat ze dat graag zouden doenHierna verwijderde Phil Magerton zich om de zil vervos voor zijn tante te kopen, en Michael en Patricia handelden de aankoop van de bontmantel met de verkoopster verder af. De ontmoeting had stellig niet langer dan 10 minuten geduurd, maar in die tien mi nuten waren al haar kansen op Phil's her nieuwde belangstelling verkeken, dacht Pa tricia spijtig. Toen ze uit de winkel kwamen, zei Michael: „Dat trof wel héél slecht, hè?" „Inderdaad, 't kon niet slechter", gaf Patri cia toe. „Het spijt me heel erg." „Er is niets aan te doen. Zo'n ongeluk kige samenloop van omstandigheden komt nu eenmaal zo nu en dan voor." „Inderdaad.1' Hij fronste en voegde er aan toe: „Hoe dan ook, Patricia, dit is niet voor eeuwig!" Hij was altijd één en al zorg, dat ze dat niet over het hoofd zag.„Je zult hem later een en ander kunnen uit leggen." „Ja," gaf ze toe, „ik zal 't hem later kun nen uitleggen." Het had geen zin Michael ermee lastig te vallen, dat het niet eenvoudig zou zijn, een man, die veel voor je betekende, uit te leg gen, dat je de rol van echtgenote had ge speeld voor een èndere manvan Stijn. „Als 't érg belangrijk voor je is, kun je 't hem nu al wel zeggen", zei Mi chael opeens. Hij keek haar niet aan en staarde voor zich uit. „O nee, Michael, dat is onmogelijk! Je kunt niet de één dit, en de ander dat ver haal gaan vertellen!" „Het zou maar één persoon zijn, aan wie je 't vertelde. „Daar zou 't niet bij blijven, als we er mee begonnen", antwoordde ze op besliste toon. „Nee, we moeten ons aan de oor spronkelijke opzet houden." „Zoals je wilt." Hij haalde zijn schouders op en leek opeens onverschillig. ,,'t Was niettemin heel aardig van je, Michael, om 't voor te stellen", zei ze zacht. Hij keek haar enigszins verlegen aan. „Was dat de man, die „Ja. Maar je moet er niet te veel achter zoeken. Misschien was het bij hem nooit ernstig gemeend. We waren eigenlijk nog niet in dat stadium." „Ik hoop, dat hij 't niet ernstig meende", zei Michael met nadruk. „Wat, Michael? Hoe bedoel je dat?" „Ik vond hem niet sympathiek." „Jouw oordeel is in deze niet van veel belang, vind je wel?" zei ze snibbig. „Nee, dat is waar". Er kwam een kop pige uitdrukking op zijn gezicht. „Ik con stateerde enkel een feit. Ik vond hem geen prettig soort man." „Maar je hebt slechts enkele woorden met hem gewisseld!" riep Patricia uit. „Dat was méér dan genoeg!" Met moeite onderdrukte Patricia haar geïrriteerdheid. „Dwaze jongen.."zei ze plagend. „Ik ben geen jongen", antwoordde hij glimlachend. „Ik ben éénendertig en zie er oud voor m'n leeftijd uit." „Hoe dan ook, je gedraagt je zo nu en dan als een kleine jongen, en als een on redelijke jongen bovendien!" „En jij gedraagt je als een boos meisje", verzekerde hij haar. „Ik verwacht niet an ders dan dat je een vuurrode kleur zult krij gen en mij, net als Debora, zult zeggen, dat je me helemaal niet aardig vindt." „Ik weet niet, wat ik van je vind, je Hij onderbrak haar op felle toon: „O jawel, dat weet je wél! We vinden elkaar weder zijds sympathiek. Van het eerste ogenblik af! Anders waren we nooit aan dit idiote spelletje begonnen. We voelen sympathie voor elkaar en respect." Ze wist niet goed, wat ze hierop moest antwoorden, en glimlachte enkel. „Goed ik ben 't met je eens. Maar dat is geen reden om andere vrienden van mij af te kammen!" „Niet? Een echtgenoot heeft toch zeker wel belangstelling voor de vriendenkring van zijn vrouw?" „Onder de gegeven omstandigheden gaat 't je niét aan", zei Patricia, hem ver wonderd aankijkend. Ze vroeg zich af, waarom hij de grap zó ver doordreef, dat hij ook nu, onder vier ogen, deed alsof ze werkelijk zijn vrouw was. „Goed, goed", zei hij luchtig en scheen het onderwerp als afgehandeld te beschou wen. „Wat die bontmantel betreft", zei hij een ogenblik later, „zou het niet het beste zijn, dat ik hem even op kantoor bewaar om er straks, op het juiste moment, mee voor de dag te komen!" „Kun je 'm daar goed bewaren?" „O ja", antwoordde hij nonchalant. „Ik bedoel: véilig bewaren!" zei Patricia met nadruk. „Nu ik die jas eenmaal heb, zou 't mijn dood zijn, als er iets mee ge beurde!" „Werkelijk?" Hij glimlachte. „Heus, ik zal er goed voor zorgen, Patricia. Vind je 'm zó mooi?" „Ik ben onbeschrijflijk blij met die man tel, Michael", zei ze, hem met een warme blik van erkentelijkheid aankijkend. Ze constateerde, dat hij er zéér vergenoegd uitzag, hetgeen opmerkelijk was, gezien het feit dat de aankoop van déze bontmantel onaangename herinneringen bij hem moest opwekken aan de aankoop van die andere bontmantel.... voor zijn eigen vrouw. Even later nam ze afscheid van hem en wandelde terug naar huis. Toen ze de hal binnenkwam, hoorde ze de telefoon rinke len en bijna automatisch nam ze de hoorn van de haak: „Hallo Het is in orde, Julia!", zei ze tot het dienstmeisje, dat aan kwam lopen; ze herkende de stem aan het andere eind van de lijn onmiddellijk.... Het meisje trok zich terug en Patricia zei op gedempte toon: „Phil! Wat is er? Ik verwachtte stellig niet zó gauw al van je te horen!" „Niet? Ben je daar heel zeker van? Ver wachtte je diep in je hart niet, dat ik je heel spoedig zou opbellen?" „Welze lachte zenuwachtig, natuurlijk vind ik het prettig dat je belt. Maar wat wilde je eigenlijk?" „Ik wilde je zeggen, Patricia, dat ik je zo gauw mogelijk moet zien, om eens rustig en uitgebreid met je te praten. Ik ben vol komen van streek door het plotselinge hu welijk van je en in de eerste plaats wil ik daar meer over horen. Ik wil verder nog allerlei dingen van je weten. Kunnen we vanmiddag niet met elkaar theedrinken, ergens in de stad? Wij met z'n tweeën alléén, bedoel ik." Hij stond kennelijk zéér afwijzend tegenover haar echtgenoot! „O, Phil.begon ze aarzelend; ze wist niet wat ze verder zeggen moest. Er was niéts wat ze liéver wilde! In normale om standigheden zou niets haar hebben kunnen tegenhouden! Maar gezien het feit, dat ze thans optrad als Michael's echtgenote en gezien het feit, dat Phil daar géén rekening mee scheen te willen houden, wist ze niet wat ze moest antwoorden. „Wel, Patricia? Kun je het niet zo in richten, dat wij elkaar straks aan de thee ontmoeten? Besef je niet, hoe graag ik je wil zien en alles met je wil bespreken?" „Er is niet zo heel veel te bespreken," zei Patricia langzaam, en voelend hoe zwak dit klonk, besloot ze opeens: „Goed, ik zal komen. Ik vind het zelf erg prettig. We hebben elkaar in zó lang niet gezien. En natuurlijk moet ik je alles over Michael vertellen." Er heerste even stilzwijgen aan de andere kant. Dit wees er duidelijk op, dat zijn be langstelling voor Michael niet groot was. Maar even later hoorde ze hem vol enthou siasme zeggen: „Afgesproken dus! Bij Bar- bellion? Om half vijf?" „Goed, prachtig! Tot straks!" „Dank je, Patricia!" De verbinding werd verbroken. (Wordt vervolgd

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6