V.S. bezorgd over gebruik van NAVO-wapens in Noord-Afrika Weerbericht Zwaar A merikaa ns materiaal niet verscheept, zegt Parijs Haarlems Dagblad Marokkaanse Istiqlal blijkt bereid tot een schikking Wreedheden van kolonisten en légionnairs in Noord-Afrika Getuige Swartjes beschuldigt Rouman van briefsmokkelarij Washington verdedigt uitlenen van helicopters Franse openbare mening verkiest een realistische oplossing mm h Berberbevolking trekt de bergen in Duitse stakingen breiden zich uit Het woord is aan Nederlands-Belgisch accoord over de spelling Batavia (IJm. 99) in aanvaring Nederlander te Djakarta gearresteerd Ultimatum gesteld aan Zuid-Soedaneese muiters Mevrouw Bouman ontkent dat haar man zich daarvoor heeft geleend Protesten Stappen Hamburgse scheepswerkers ontslagen Schade aan achterschip Straaljager neergestort bij Eindhoven; 1 dode geborgen Koningin en Prinses Wilhelmina terug Weerrapport 70e JAARGANG No 41 Kenne«ierlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm.5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. 6 Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1955 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 299e JAARGANG No 192 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. HaarL Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WASHINGTON (Reuter/AFP/UP) De Verenigde Staten hebben bij de Franse regering uiting gegeven aan hun bezorgdheid over het gebruik van Amerikaans materiaal in Noord-Afrika en hebben haar doen weten, dat zij ingelicht wensen te worden over alle verschepingen van Amerikaans materiaal uit Frankrijk, aldus is in ambtelijke Amerikaanse kringen te Washington vernomen. Uit dezelfde kring verluidt dat Frankrijk de verzekering heeft gegeven dat geen zwaar mate riaal naar Noord-Afrika is verscheept en dat alle gewenste inlichtingen zullen worden verstrekt. De Franse regering heeft beloofd, inlichtingen te verschaffen over het Amerikaanse materiaal, dat in Noord-Afrika wordt gebruikt. Amerikaanse regeringsfunctionarissen zeiden dat de Verenigde Staten reeds drie maanden geleden hun bezorgdheid hadden uitgesproken over de mogelijkheid, dat wa pens, die aan Frankrijk waren geleverd voor de opbouw van zyn strijdmacht bin nen de Noord Atlantische Verdrags Orga nisatie, tegen de Arabische nationalisten in Noord-Afrika zouden worden gebruikt. Bij besprekingen over het Noord-Afrikaanse vraagstuk hadden de Verenigde Staten sindsdien opnieuw aan deze bezorgdheid uiting gegeven. De Verenigde Staten willen klaarblijkelijk de indruk vermijden, dat zij Frankrijk steunen ten koste van de Arabi sche nationalisten. Amerikaanse regeringsfunctionarissen hebben verklaard, dat de Fransen in Noord-Afrika acht helicopters gebruiken die zij in Juni van de Amerikaanse strijd krachten in Europa hebben geleend, in af wachting van de aflevering van een aan tal hefschroefvliegtuigen die Frankrijk in de Verenigde Staten heeft besteld. Zij zei den, dat het Franse verzoek om deze vlieg tuigen te mogen lenen zorgvuldig was be studeerd alvorens het werd ingewilligd, omdat rekening gehouden moest worden met de traditionele sympathie van de Amerikanen voor volken die voor hun zelfstandigheid strijden. Tenslotte had de overweging, dat een dergelijk verzoek van een bondgenoot die met moeilijkheden in eigen gebied te kampen heeft, (Algerije maakt officieel deel uit van het moeder land) moeilijk geweigerd kon worden, de doorslag gegeven, aldus de Amerikaanse regeringsfunctionarissen. Walther Reuther, voorzitter van het vak verbond C.I.O. (Congress of Industrial Or ganizations), heeft de regering verzocht de huidige Amerikaanse politiek ten aanzien van Noord-Afrika te herzien. De invloed rijke vakbondsleider heeft in een brief aan minister Dulles geprotesteerd tegen het gebruik van Amerikaanse wapens door Fransen in Noord-Afrika. De Syrische ambassadeur Zeiniddine heeft als vertegenwoordiger van zeven Arabische landen bij Dulles geprotesteerd tegen het gebruik van Amerikaanse uit rusting tegen de Noord-Afrikaanse natio nalisten, die in feite bestemd is voor de strijd tegen het communisme in NAVO- verband. Zowel het grote publiek als bepaalde re geringskringen voelen zich niet op hun ge mak over de legale en ethische kant van het gebruik van Amerikaanse wapens. Dulles bijvoorbeeld heeft herhaaldelijk ver klaard, dat de Verenigde Staten gekant zijn tegen alle vormen van kolonialisme. Het staat vast dat een deel van het Ame rikaanse materiaal, dat Frankrijk gekregen heeft voor de opbouw van zijn NAVO- strijdkrachten, tegen de Noord-Afrikaanse nationalisten gebruikt wordt. In Washing ton heerst ook ongerustheid over een mo gelijke verzwakking van de NAVO-strijd- krachten in Europa, daar Frankrijk een aanzienlijk aantal troepen aan deze strijd krachten onttrekt om ze in Noord-Afrika in te zetten. Men vreest dat wanneer de vijandelijkheden voortduren de betrek kingen tussen de Verenigde Staten en een aantal Arabische staten schade zullen lij den. Een groot aantal kleine landen waarvan vele nog niet zo lang geleden zelf koloniën waren staan sympathiek tegenover de Marokkaanse en Algerijnse nationalisten, ook al lijke rebellie over. gaan deze tot open- De Arabische landen hebben aan de Amerikaanse regering gevraagd „al het mogelijke" te doen om Frankrijk te over tuigen van de gegrondheid van de Marok kaanse en Algerijnse nationale verlangens, aldus is uit Arabische bron in Washington vernomen. Irak heeft de leden van de Ara bische Liga voorgesteld, dat de politieke commissie van de organisatie te Beiroet bijeenkomt om de toestand in Noord-Afri ka te bestuderen. Deze conferentie zou ten doel hebben, een gemeenschappelijke poli tiek tegenover Frankrijk op te stellen en te beraadslagen over de hulp aan de in heemse bevolking van de gebieden in Noord-Afrika. De Iraakse Rode Kruis-or- ganisatie „Rode Halve Maan" heeft, uit naam van de regering, een bedrag van 2.5 millioen gulden aangeboden. In het officiële orgaan van de Chinese commmunistische partij, het „Volksdag blad van Peking" is een beroep gedaan op de Franse autoriteiten in Marokko om „aan de ongemotiveerde slachtpartijen onmid dellijk een einde te maken en een redelij ke oplossing van het Marokkaanse vraag stuk door middel van onderhandelingen te zoeken". I Aav.. de voet van het Frans-Marokkaanse oorlogsmonument te Casablanca leggen Franse burgers een krans ter nagedachtenis van hun landgenoten, die bij de onge regeldheden van de laatste dagen in Marokko om het leven kwamen. AIX-LES-BAINS (AFP/Reuter) Vertegenwoordigers van de Franse rege ring en van de Marokkaanse nationalisten hebben te Aix-les-Bains in feite overeen stemming bereikt over de toekomstige be trekkingen en het verlenen van onafhan kelijkheid aan Marokko binnen het ver band van een nauwe unie. Premier Faure heeft meegedeeld dat nog niet alles geregeld is, maar dat er voort gang gemaakt wordt en zich een duidelijke weg naar overeenstemming aftekent. De besprekingen met de Marokkaanse leiders zijn afgelopen en de Franse kabinetscom missie zal vandaag nog van gedachten wisselen met vertegenwoordigers van de in Marokko woonachtige Fransen en van de Joodse gemeenschap. Niettemin blijven de afgevaardigden van de Istiqlal nog en kele dagen in Aix. De eerste ontmoeting tussen vertegen woordigers van de Franse regering en leden van de Istiqlal schijnt de politieke atmosfeer volkomen te hebben gewijzigd. De nationalistische leiders die als onver zoenlijke tegenstanders van de aanwezig heid van de Fransen in Marokko werden beschouwd, verklaarden dat een Frans- Marokkaanse samenwerking in de toe komst wenselijk is en dat een regeling van het Marokkaanse vraagstuk mogelijk is. Zij zijn zelfs bereid bij eventuele onder handelingen een verzoenend standpunt in te nemen. Zij legden er evenwel de nam uk op, dat men niet veel tijd mag verliezen, wil de huidige gelegenheid voor verzoe ning met 'succes worden waargenomen. Een verrassend groot deel van het Franse volk is het er over eens, dat een realistische benadering van het Marok kaanse vraagstuk, zoals premier Faure met RABAT (Reuter-U.P.) Over de Franse zuiveringsoperaties in het midden-Atlas gebergte lekken maar weinig bijzonder heden uit. Wel is bekend, dat een mobiele strijdmacht van drieduizend man, uitgerust met tanks en pantserwagens, tracht de Berbers te omsingelen die men verant woordelijk acht voor het bloedbad van Oued Zem, waar zich nieuwe botsingen moeten hebben voorgedaan. Volgens een correspondent van Reuter zyn 325 Ma rokkaanse slachtoffers in Oued Zem be graven. Aan Franse zyde vielen 77 doden. Er is melding gemaakt van voorbereidin gen voor nieuwe militaire acties in het ge bied van Kenifra en Aguelmous aan de voet van het Atlasgebergte. Langs de boch tige bergwegen staan rijen vrachtauto's met troepen gereed voor een overval op twee vermoedelijke sterkten van opstan dige Berbers. Veel bergtoppen zouden ge heel verlaten zijn door de bevolking, die zich naar kampen van de oproerige Berber stammen zou hebben begeven. Verscheiden dorpen zijn vernield, omdat er onderdak was verleend aan opstandelin gen die légionnaires hadden gedood of ge wond. Een Franse kapitein heeft verklaard dat sedert Zaterdag 300 Marokkanen in Oued Zem door het vreemdelingenlegioen zijn gedood. Ook waren de légionnaires met pantserwagens de heuvels ingetrokken om 250 stamleden te doden die hadden deelge nomen aan de slachting van Oued Zem. Toen zij bij de achtervolging heftig bescho ten werden vanuit een huis, schoten zij met een kanon de muren van het huis kapot, waarna een zware tank enige malen over de ruïne reed om haar met de grond gelijk te maken. De Marokkanen in de kelder van het huis, die met geweren gewapend waren, „dekten wij toe met puin", aldus de kapitein. Volgens het Parijse blad „Le Monde" zouden Franse militairen „die het hoofd koel houden" het aantal slachtoffers van 521 tot 5210 verhoogd willen zien, daar zij geloven dat de toevoeging van een nul aan de officiële verliescijfers voor Algiers op zijn plaats zou zijn. In de afgelopen 24 uur zijn in het gebied van Constantine (Alge rije) 65 Arabieren gedood en meer dan honderd gearresteerd. Het totale aantal doden in Noord-Afrika ligt ver boven de 1700. In Constantine zijn zes rebellen doodge schoten na een bomontploffing in de hoofd straat van de stad. Gewapende groepen Fransen, die een soort vrijwillige burger wacht hebben gevormd, speuren naar op standelingen. Zo werd op het vliegveld van Philippeville een opstandeling „terechtge steld". Het duurde drie uur voor de man dood was. De acties worden met grote fel heid uitgevoerd. „Le Monde" meldt uit Philippeville dat bij een „strafexpeditie" tegen een Arabisch dorp, waar men meende dat een aantal rebellen vandaan kwam, vijftig oude mannen, vrouwen en kinderen werden gedood. In Casablanca (Marokko) werd een 15- jarige Marokkaanse schooljongen door het hoofd geschoten. Zijn zakken zaten vol pamfletten afkomstig van de terreurorga nisatie „Zwarte halve maan". De speciale correspondent van het Franse communistische dagblad „L'Humanité" in Noord-Afrika is uitgewezen uit Algerije en naar Parijs teruggekeerd. In een bericht onder de kop „Regering vreest de waar heid" zei het blad dat de correspondent er van wordt beschuldigd getracht te hebben de bestuursautoriteiten in de uitvoering van hun werkzaamheden te hinderen. „L'Humanité" zei dat hij de eerste artike len schreef over de „afschuwelijke mis daden" van de „kolonialisten" in Constan tine. zijn plan beoogt, noodzakelijk is. Deze „nieuwe koers" houdt, naar van betrouw bare zijde verluidt, in dat de huidige sul tan Ben Arafa, aftreedt en dat zijn ver bannen voorganger Ben Joessef, uit Mada gascar naar Frankrijk mag terugkeren. Vervolgens zouden twee of drie Marok kanen een regentschapsraad vormen, die de weg moet effenen voor een toekom stige Marokkaanse regering. De Istiqlal, zonder wiens toestemming het plan geen kans van slagen heeft, stelt deze wisseling in het sultanaat als voorwaarde voor sa menwerking met Frankrijk in de toe komst. In Franse politieke kringen geeft de sultanskwestie aanleiding tot een felle strijd. Een groep conservatieven verzet zich heftig tegen het contact met de ver bannen sultan, doch zij vormen in het ka- binet-Faure een minderheid en, gezien de ontwikkelingen van deze week, wordt het onwaarschijnlijk geacht, dat zij nog in vloed op de gang van zaken kunnen uit oefenen. Waarschijnlijk zullen zij als com pensatie het aftreden van resident-gene raal Grandval krijgen Faure heeft Grandval verzocht Zaterdag voor overleg naar Parijs te komen. (Van ónze correspondent in Bonn) Aan de stakingen in Hamburg en Kassei en in verschillende bouwbedrijven in Noord-Duitsland is een dreiging van een grote wilde staking der metaalbewerkers in Bremen toegevoegd. Volgens een woord voerder van de metaalbewerkersbond is de stemming onder de metaalbewerkers in de stad zodanig gespannen, dat voor het uit breken van een staking moet worden ge vreesd. Zij eisen loonsverhoging nog voor beëindiging van hun loonovereenkomst. Bij een eventuele staking zouden 40.000 arbeiders worden betrokken, meer dus dan bij alle andere huidige stakingen in West- Duitsland tesamen. De metaalbewerkers- bond keurt de stakingsplannen niet goed. In Hamburg staakt thans het personeel op de drie grootste werven. Twee daaiwan hebben de arbeiders 12.000 man ont slagen en de werven gesloten. De Deutsche Werft is hiertoe nog niet overgegaan aan gezien zij nog hoopt op bijlegging van de staking. Loononderhandelingen, die aan vankelijk voor 12 September waren vast gesteld, beginnen vandaag. De metaalarbeidersbond eist een verho ging van 12 percent. In Kassei hebben de wilde stakende metaalbewerkers van de Henschel locomo- tievenfabriek nieuwe stakingsleiders ge kozen met wie de bedrijfsleiding evenwel niet wil onderhnadelen over de geëiste loonsverhoging van 20 pf. per uur of een duurtetoeslag van 50 mark per maand. Volgens de bedrijfsleiding zijn de nieuwe stakingsleiders communisten. Ook de metaalbewerkersbond erkent deze stakings leiders niet. De bond steunt trouwens ook de staking niet. Bemiddelingspogingen ook van de zijde van de landsregering van Hessen, zijn tot dusverre zonder resultaat gebleven. De gevolgen van de staking beginnen zich reeds af te tekenen. De Henschel-fabriek deelde mede dat zij wellicht gedwongen zal zijn om een Indiase order voor 151 locomo tieven terug te geven, indien het werk in de fabriek niet onmiddellijk wordt hervat. De Bondsregering van West-Duitsland zal een onderzoek doen instellen naar de achtergronden van de wilde stakingen, waarin men communistische agitatie ver moedt. Zij, die belast zijn met het volgen van de communistische activiteit in de bondsrepubliek, hadden de regering al ge waarschuwd, dat er communistische actie dreigde. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA's Frank Buchman: De namen van sommige dictatoren staan in geschiedenisboeken, maar de meeste zijn opgetekend in trouwboekjes. Het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft medegedeeld dat op het ministerie van Openbaar Onderwys te Brussel Donderdag besprekingen zijn gehouden met de chef van het kabinet van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. A. van der Ent, en de secretaris van de kabinetschef van de mi nister van Openbaar Onderwys te Brus sel, de heer Moerkerke, met prof. Blan- cquaert voor het treffen der laatste voor bereidingen inzake de publicatie van de voorschriften en aanbevelingen die beide regeringen zullen richten tot de ambtena ren en de scholen over de toepassing van de leidraad en woordenlijst der Neder landse Taal. Deze besprekingen voerden tot volledige overeenstemming. De IJmuidense trawler „Batavia" van de rederij Medan-Batavia, de IJM 99, is hedennacht in botsing geweest met een nog onbekend schip. De verschansing van de trawler werd aan de stuurboord-voorzijde ingedrukt en ook de rol in de galg raakte onklaar, waar door het schip niet kon vissen. De Batavia wordt morgenochtend in IJmuiden verwacht. (P.I.A.-U.F.) De Nederlandse admi nistrateur van de onderneming Tjibuni in de omgeving van Pengalengan (nabij Bandung), de 64-jarige Th. A. H. Claasen, is Donderdag op het vliegveld Kemajoran bij Djakarta aangehouden. Hij werd ge arresteerd kort voordat hij per KLM-vlieg- tuig naar Nederland zou vertrekken. De heer Claasen was in het bezit van een „re- entrypermit". U.P. meldt dat de arrestatie verband houdt met de zaak van de vroegere minis ter van Justitie Djody Gondoekoesomo met v/ie hij zou hebben samengewerkt. Gondoe koesomo bevindt zich reeds twee weken in arrest op beschuldiging van corruptie. Naar PIA meldt heeft de politie behal ve de heer Claasen ook aangehouden de heer Tobah, lid van de directie van „Ja- jasan Motor" en notaris mr. Kartidjan, die vroeger met oud-minister Djody ge associeerd is geweest in een advocaten kantoor. Voorts is gearresteerd Burhanud- din, over wiens identiteit geen medede lingen verkregen kunnen worden. Omstreeks halfacht hedenmorgen is een tweepersoons nacht jager, een N.F. 11- Meteor, neergestort in het kerkdorp Acht bij Eindhoven. Het toestel stortte neer op een bouwland langs de spoorlijn Eindho ven's-Hertogenbosch en brandde totaal uit. Het stoffelijk overschot van een inzit tende is gevonden. De kentekenen van het toestel zijn niet te onderscheiden en het is niet bekend of een tweede inzittende in het toestel is geweest. De straaljager, die deelnam aan de lucht machtoefening „Loco", heeft vermoedelijk wegens het zeer slechte zicht buitengewoon laag gevlogen. Op het Eindhovense vlieg veld deelde men mede het toestel kort te voren zeer laag te hebben zien overvliegen. Men uitte daar dan ook de veronderstel ling, dat de Meteor op een gegeven mo ment te laag is gekomen en de grond heeft geraakt. Een jongedame uit de buurt werd getroffen door een brokstuk van het toe stel. Zij werd vrij ernstig gewond naar het Binnenziekenhuis te Eindhoven overge bracht. Er bestaat echter geen levensgevaar voor haar. Uit de laatste berichten blijkt, dat de straaljager van Belgische nationaliteit is en te 6.30 uur is opgestegen van het vliegveld te Bevekom in België. Door een onverklaarbare oorzaak had dé piloot zich op enige afstand van Eindhoven afgescheiden van de formatie. De bestuur der en de waarnemer kwamen beiden om het leven. Koningin Juliana en Prinses Wilhelmina zijn Donderdagmiddag teruggekeerd van de vacantiereis in Noorwegen. De Koningin is voornemens nog enige tijd op paleis Het Loo te blijven en zal waarschijnlijk begin September naar Soestdy'k terugkeren. KHARTOEM (Reuter/UP) De Britse gouverneur-generaal van Soedan, Sir Alexander Knox Helm, heeft de muitende militairen in Zuid-Soedan order gegeven zich over te geven. Hij gaf hun 24 uur om te antwoorden. De gouverneur-generaal, die uit Londen te Khartoem is terugge keerd zei in een boodschap aan de muiters een „volledig en eerlijk onderzoek" naar hun grieven toe. Hij beloofde dat zij als militaire gevangenen zullen worden be handeld. Hij bood de muiters aan, een per soonlijke afgezant naar het verzetscentrum Torit te zenden om over de overgave te onderhandelen. De 23ste zitting in de zaak-Jungschlaeger voor het landgerecht te Djakarta, bijge woond door de tweede secretaris van het Belgische gezantschap de heer H. Bae- yens, mr. E. Bonn van het Nederlandse Hoge Commissariaat en de KPM-direc- teuren De Koe en Pronk van Hoogenveen. Als getuige a charge werden de Indo nesische staatsburgers Swartjes en Manop- po gehoord. Bij de aanvang van de zitting wilde de officier van justitie, Soenario, enkele ge heime rapporten voorlezen (die hij echter niet zou overleggen), om een beeld te kun nen geven over de algemene illegale hou ding van alle Nederlanders in Indonesië. Rechter Maengkom oordeelde het beter te wachten totdat alle getuigen gehoord zijn. In verband met de zaak-Jungschlaeger heeft Swartjes vijf maanden gevangen ge zeten. Hij verzekert aanvankelijk nooit een brief naar buiten te hebben gesmokkeld, maar als de rechter aandringt bekent hij onder dwang van een medegevangene, een verklaring aan de Indonesische autoritei ten over te hebben geschreven en onder tekend, dat Tomasoa c.s. de zaak uit hun duim hadden gezogen. Deze verklaring is door tussenkomst van mr. Bouman uit de gevangenis gesmokkeld, toen die Schmut- zer kwam opzoeken. Ik heb dat wel niet gezien, maar weet het pertinent zeker. Schmutzer vertelde mij, dat er een inval in het huis van Bouman was geweest, maar dat mijn verklaring veilig op het Hoge Commissariaat was geborgen". Tussen vragen van de rechter maakt ge tuige plotseling de opmerking dat hij nog veel te vertellen heeft: „Twee man van het personeel van de gevangenis en ook Schmutzer boden mij rp 1000 en een baan op zijn onderneming, of eventueel in Ne derland, als ik mijn verklaringen tegen Jungschlaeger en Schmidt zou intrekken". Getuige vertelt dat De Koning op 31 Mei 1951 werd vermoord op last van Jung schlaeger, omdat er KPM-schepen met In donesische troepen naar Ambon waren vertrokken met toestemming van De Koning. Jungschlaeger zegt: „De Koning was een jongere collega van mij. Ik zal mijn eigen vrienden toch niet laten vermoorden. Hij liegt". De verdedigster zegt, dat zij inder daad een briefje van Swartjes uit de ge vangenis heeft, dat daar echter niet door haar man is uitgesmokkeld. Swartjes ver klaart daarin volgens de verdedigster, dat hij kwijtschelding van straf zou krijgen, indien hij met de politie zou meewerken. Hij had dat toen gedaan, maar vertikte het nu verder. Mevr. Bouman zal deze brief op de volgende zitting overleggen. De verdedigster merkt op dat getuige nu zegt slechts eenmaal met Baden naar de Tangkuban Prahu geweest te zijn. In het vooronderzoek verklaarde hij echter tweemaal daar geweest te zijn en ook nog op andere plaatsen als de Gunung Halung. Getuige: In die tijd was ik nog wat zenuw achtig. Ik ben er maar eenmaal geweest. Over Gunung Halung had hij zich vergist. Daarover is een nieuw proces verbaal ge maakt. De verdedigster merkt op, dat naar haar weten getuige nog een veroordeling wacht in de moordzaak De Koning, waarin hij, volgens de krantenverslagen uit die tijd, door de politie als een van de daders werd beschouwd. Mevr. Bouman meent te weten dat getuige misschien in deze zaak kwijt schelding is beloofd, als hij in de zaak Jungschlaeger met de politie zou mee werken. Swartjes antwoordt, dat hij deze moordzaak indertijd tot klaarheid had ge bracht. De verdedigster merkt op, dat in deze zaak blijkbaar een verbijsterend aantal „verbeterde" processen-verbaal beschik baar zijn. Als de verdedigster vraagt, waarom getuige eigenlijk zich telkens her roept, wat hem hiertoe heeft gedreven, be slist de rechter dat deze vraag pas kan worden toegestaan, zodra getuige de uit de gevangenis gezonden brief, die verdedig ster van hem zegt te hebben, als de zijne erkent. Verdedigster moet deze brief op de volgende zitting overleggen. Mevr. Bou man uit haar vrees, dat getuige dan weer een „verbeterd" antwoord klaar zal hebben. Mevrouw Bouman heeft heden fotoco- pieën overgelegd van de twee brieven, die Swartjes tijdens zijn verblijf in de ge vangenis heeft geschreven. De getuige die enige tijd geleden is veroordeeld tot ge vangenisstraf wegens roof en in gevange niskleding verscheen, erkende deze brie ven te hebben geschreven. Een ervan had hij uit vrije wil geschreven, de andere on der dwang. Hij noemde thans de inhoud van de twee brieven onzin en zeide niet meer te begrijpen, waarom hij de eerste had opgesteld. Getuige verklaarde, dat het niet zijn bedoeling was geweest de brieven naar buiten te smokkelen. Hij voegde er aan toe bang te zijn geweest voor de NIGO, omdat hij geloofde, dat deze overal geïn filtreerd was, zowel bij de politie, als in de gevangenis en bij de staatspolitie. De volgende zitting zal op 1 September worden gehouden. (van hedenmorgen 7 uur) toestand Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zürich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca mist on bewolkt onbewolkt regenbui mist zwaar bew. onbewolkt mist half bew. half bew. nevel mist geheel bew. nevel licht bew. mist nevel geheel bew. onbewolkt zwaar bew. licht bew. Neerslag laatste E ■a+3 ~r, c it S* windstil N O NO NO NO windstil windstil windstil NW 5 windstil windstil windstil ONO 2 NO 2 windstil ZO 2 W 5 windstil ONO 3 windstil 24 uur. w S fc S cz C ES izS 27 0 27 0 24 0 23 0,1 27 0 22 0 27 0 30 0 28 0 26 1 22 2 23 0 19 23 21 24 24 0 19 0 23 0 18 3 30 0 27 0 27 0 rxxxxxxx&xxxxxxxxxxxcccoooocc PLAATSELIJK BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enkele buien met kans op onweer. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Weinig verandering in tempera tuur. Zwakke tot matige wind uit uit eenlopende richtingen. 27 Augustus Zon op 5.44 uur, onder 19.43 uur. Maan op 16.27 uur, onder Hoog en laag water in IJmuiden Vrydag 26 Augustus Hoog water: 9.21 en 21.55 uur. Laag water: 4.37 en 17.00 uur. Zaterdag 27 Augustus Hoog water: 10.35 en 23.15 uur. Laag water: 5.43 en 18.15 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1