J al SfcngreW" „kt <>«*er HOE MOBBELTJE Dansschool KWEKKEBOOM Parklaan 6A Nederlandse amateurploeg - op weg naar Italië - viel bij Chiasso De Pseudo- Echtgenote Van Mesdag tweede in zijn heat achter Poolse sculler Kocerka Blom en Gitz hadden het gemakkelijk Kunstzwemploeg van Haarlem ook nog naar Mallorca EEN LESJE KREEG 4 De Europese roeikam pi oenschappen Tennis Vic Seixas gekozen Olympische Spelen Twee sportenthousiasten op fiets naar Melbourne Zwemmen Nederlandse zwemploeg tegen Frankrijk en Engeland Volledige dames-zwemploeg naar de Spelen sn,(l «la'1 sh ag Jaarvergadering van basketballers Simultaanséance van Piet Roozenburg Inschrijving voor de nieuwe cursussen vanaf 1 September Tel. 13525 - Haarlem Alpenzee-kampioenschap voor Olvmpiajollen Dormer verloor van Joegoslaaf Rabar Voethal Interland-voetbal vijf tegen vijf County-cricket Agenda voor Haarlem FEUILLETON door MARY BURCHELL VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1955 Op de eerste dag: van de Europese roeikampioenschappen in Gent, waarin van 's morgens tien tot 's avonds half zeven stipt volgens het programma 25 heats werden geroeid, zijn de drie Nederlandse deelnemers uitstekend voor de dag gekomen. Zoals reeds gemeld, wonnen Blom en Gitz van Het Spaarne hun serie in het nummer twee zonder stuurman. Ook onze skiffeur Van Mesdag ven de vereniging „Cornelis Tromp" heeft een voortreffelijk resultaat geboekt. Hij werd tweede achter de ver maarde Poolse sculler Kocerkar, die in Henley de Diamond Sculls veroverde. De fraaie overwinning van Blom en Gitz, die dus Zaterdag in de halve finale roeien, kwam als een bijzonder prettige verrassing en zij vormde ook een zeer verdiende be loning voor het harde werken van de Haar lemse roeiers gedurende vele maanden. Bei den namen met stralende gezichten de ge lukwensen in ontvangst van talrijke iand- genoten en van buitenlandse roeiers, die hun bewondering voor de prestaties van Blom en Gitz in velerlei talen kwamen betuigen. Gitz vertelde: „Na ongeveer 200 meter keek ik eens om. Ik zag tot mijn verbazing, dat wij al een lengte of drie voor lagen. Wij zijn toen rhythmisch door gegaan, terwijl wij ons hoge aanvangstempo van 44 lang zaam lieten dalen. Onze voorsprong groeide tot zes lengten op de 1000 meter die wij in 3 min. 58 sec. aflegden, daarna hebben wij niet meer behoeven forceren. Een eind spurt lieten we achterwege. Het was een goede voorbereiding voor de komende dagen, in de halve finale enmisschien de finale. Maar", aldus Gitz, „wij zullen het vooral tegen de Russen en de Zwitsers niet gemakkelijk hebben". Dat de tyd van de Haarlemmers in andere heats werd verbeterd, zegt relatief weinig over de krachtsverschillen der ploegen. De Noord-Oostenwind varieerde tydens de ver schillende races aanmerkelijk van snelheid, nl. van 154 tot 297 meter per minuut. De wind stond aanvankelijk dwars op de baan, later hadden de roeiers hem schuin tegen. Uitgeput De heat, waarin Van Mesdag uitkwam, bracht Nederland eveneens een zeer eervol resul taat. Het stond van tevoren vast, dat onze landgenoot tegen Kocerka weinig in te brengen zou hebben, maar met de sterke Engelsman Meivin vocht hij een enerverend duel uit om de tweede plaats, dat op 1500 meter ten gunste van Van Mesdag werd beslist. Dit kostte hem weliswaar een maxi mum aan energie, zodat hij aan de finish uitgeput over de riemen hing. Maar het le verde hem ook de fel begeerde tweede plaats op, die van belang kan zijn bij de plaatsing voor de herkansingen. Kocerka, die met 7 min. 45.4 sec. veruit de snelste tijd van de deelnemende skiffeurs maakte (13.3 sec. sneller dan Van Mesdag) kon men deze krachtprestatie nauwelijks aanzienDe ruim tien kg zwaarder we gende Pool was enigszins in het voordeel ten opzichte van de Cornelis Tromp-roeier, omdat er een sterke tegenwind moest wor den overwonnen. Uitstekend roeien In het algemeen kon men op deze eerste dag, die (afgezien van de wispelturige wind) door prachtig weer en door een flinke pu blieke belangstelling werd begunstigd, van uitstekend roeien en tal van spannende races genieten. Verrassingen deden zich voor in het num mer vier met stuurman, waarin de Russische titelhouders door een wilskrachtige Finse ploeg naar de herkansingen werden verwe zen en in de spectaculaire laatste reeks van de achten, waarin Italië op imponerende wijze zegevierde, wederom voor een favoriete Russische équipe, die het kampioenschap van 1954 te verdedigen had. Hoewel het nog te vroeg is om van een suprematie van de Russische roeiers te spre ken, mag het opmerkelijk worden genoemd, dat deze vyf van de 25 heats op hun naam Tijdens de training van de Amerikaanse DC-ploeg heeft Richardson, die als reserve was aangewezen, dezer dagen in twee sets van Vic Seixas gewonnen. De cijfers waren 6—0, 6—0. Talbert, captain van de ploeg, achtte het derhalve noodzakelijk de twee spelers nog maals tegenover elkaar te plaatsen, teneinde te beoordelen wie van hen de voorkeur ver dient voor de enkelspelen in de Challenge Round tegen Australië. Deze tweede partij is in het voordeel van Seixas geëindigd met 63, 3—6, 63. Op grond hiervan is besloten dat Seixas en Trabert zowel de singles als de double zullen spelen tegen Australië. De minister van buitenlandse zaken van de Ver. Staten, John Foster Dulles, heeft de loting van de Challenge Round verricht. In het eerste enkelspel zal Vic Seixas CV. S.) de Australiër Ken Rosewall ontmoeten en Tony Trabert (V. S.) zal in het tweede enkel spel tegen Lewis Hoad spelen. Twee sportenthousiasten van respectieve lijk 31 en 34 jaar uit de Zuid-Duitse stad Freiburg willen in September per fiets naar Melbourne vertrekken om daar de Olympi sche Spelen, die het volgend jaar van 22 No vember tot 8 December worden gehouden, bij te wonen. De twee ondernemende fietsers hopen in een jaar de reis, die via 20 landen en drie continenten zal gaan, te kunnen vol brengen. brachten. Rusland won series in de volgende nummers: twee zonder en twee met stuur man. skiff (Tjukalov), vier zonder stuurman en dubbel twee. Opmerkelijk waren de drie successen van Finland in de vier met en de vier zonder stuurman en in de twee zonder stuurman. Italië behaalde eveneens drie overwinningen, in de twee zonder stuurman, de vier zonder stuurman en in de acht. Tweemaal een zege boekten Zwitserland, Tsjechoslowakije en Duitsland. Argentinië, Zweden, Groot-Brittannië, Ne derland, de Verenigde Staten (alleen de skif feur Kelly is aanwezig), Frankrijk, Polen en Joegoslavië wonnen elk eenmaal. De Belgen, die met zeven ploegen aan de door de eigen bond georganiseerde wedstrijden deelnemen, behaalden de eerste dag geen enkele triomf. De uitslagen waren: Vier met stuurman: le heat: 1. Argentinië, 7.19.2; 2. Zwitserland, 7.23; 3. Denemarken, 7.29.5; 4. Italië. 7.30.7. Tweede heat: 1. Fin land 7.16.6; 2. Noorwegen 7.21.8; 3. Rusland 7.24.2; 4. België 7.48.5. Derde heat: 1. Zweden 7.29.3; 2. Joegoslavië 7.35.8; 3. Frankrijk 7.42.2; 4. Tsjechoslowakije 7.59.2. Vierde heat: 1. Groot-Brittannië 7.29.5; 2. Hongarije 7.33.8; 3. Duitsland 7.36.2; 4. Polen 7.42. Twee zonder stuurman: eerste heat: 1. Ne derland (Gitz en Blom, Het Spaarne) 8.09.5; 2. Denemarken 8.20.5; 3. Polen 8.23.8; 4. Frankrijk 8.26.5. Tweede heat: 1. Finland 7.59.5; 2. België 8.07.4; 3. Joegoslavië 8.35.8. Derde heat: 1. Italië 7.59; 2. Argentinië 8.04.6; 3. Zweden 8.17.2. Vierde heat; 1. Rusland 8.09.6; 2. Zwitserland 8.16.1; 3. Duitsland 8.31.2. Skiff, eerste heat: 1. Butel (Fr.) 8.19.3; 2. 2. Schriever (Zwits.) 8.29.9; 3. Malinkovic (Tsj.) 8.41.8; 4. Schneider (Did.) 8.46.6. Twee de heat: 1. Kelly (Philadelphia) 8.27.5; 2. Kesel (Saar) 8.34.2; 3. Robert (België) 8.44. Derde heat: 1. Tjukalov (Rusl.) 8.12.7; 2. Thorsen (Den.) 8.29.4; 3. Robeder (Oostenr.) 8.38.3. Vierde heat: 1. Kocerka (Polen) 7.45.4; 2. v. Mesdag (Ned.) 7.49.2; 3. Meivin (Eng.) 8.02.2. Twee met stuurman: eerste heat: 1. Rus land 8.22.1; 2. Saarland 8.24.6; 3. Italië 8.25.9; 4. Joegoslavië 8.50. Tweede heat: 1. Zwitser land 8.15.5; 2. Frankrijk 8.17.5; 3. Polen 8.20.1; 4. Finland 8.22.2. Derde heat: 1. Duitsland 8.25.9; 2. Hongarije 8.28.7; 3. Denemarken 8.31.8; 4. België 8.54.2. Vier zonder stuurman: eerste heat: 1. Italië 6.58.2; 2. Groot-Brittannië 7.02.4; 3. België 7.14.3; 4. Oostenrijk 7.41.7. Tweede heat: 1. Finland 7.09.4; 2. Denemarken 7.13.3; 3. Zwe den 7.21. Derde heat: 1. Rusland 7.10.2; 2. Joegoslavië 7.16.5; 3. Frankrijk 7.28.2. Vier de heat: 1. Zwitserland 7.08.7; 2. Roemenië 7.20.6; 3. Tsjechoslowakije 7.28.3. Double sculls: eerste heat: 1. Joegoslavië 7.22.2; 2. Frankrijk 7.27.9; 3. Hongarije 7.35.6. Tweede heat: 1. Rusland 7.16.5; 2. Zwitser land 7.16.8; 3. Finland 7.19.6; 4. Denemarken 7.45.6. Derde heat: 1. Tsjechoslowakije 7.18.8; 2. België 7.21.9; 3. Oostenrijk 7.29; 4. Duits land 7.32.2. Achten: eerste heat: 1. Tsjechoslowakije 6.35.1; 2. Hongarije 6.39.6; 3. Zweden 6.40.3; 4. Groot-Brittannië 6.48.3; Tweede heat: 1. Duitsland 6.35.1; 2. Joegoslavië 6.38.2; 3. Frankrijk 6.43.9; 4. België 7.01.2. Derde heat: 1. Italië 6.20.6; 2. Rusland 6.27; 3. Denemar ken 6.30.9; 4. Roemenië 6.59. Vandaag zullen de herkansingen van de Europese roeikampioenschappen worden gehouden. De loting gaf het volgend resul taat: Skiff: le heat: Zwitserland en Oostenrijk. 2e heat: Saarland en Groot-Brittannië; 3e heat: Nederland, Duitsland en België. In de halve finales plaatsten zich de num mers één en twee van de achten, de twee met stuurman en de double sculls. Van alle overige nummers klasseerden zich alleen de winnaars van de heats voor de halve eind strijden. Voor de zomer 1956 staan voor Nederland reeds vier internationale zwem- en water- polowedstrijden op het programma. De wed strijd tegen Frankrijk zal naar alle waar schijnlijkheid in Sittard worden gehouden en die tegen Engeland in Leiden. Voorts zal Nederland in uit-wedstrijden tegen België en tegen Duitsland de strijd aanbinden. Onderhandelingen over een ontmoeting in Joegoslavië zijn nog gaande. De diverse data voor de wedstrijden zijn nog niet defi nitief vastgesteld. De KNZB heeft in principe besloten om naar de Olympische Spelen in Melbourne een volledige Nederlandse damesploeg af te vaardigen. Het ligt in de bedoeling geen herenteam te zenden. Of een Nederlands waterpolo-zevental aan de spelen zal deel nemen is op het ogenblik nog een vraag. Men heeft voorts het plan om binnenkort een selectie te maken op welke nummers de zwemsters zich in het komend seizoen zullen moeten gaan toeleggen. ADVERTENTIE Geen wonder! Shag- retta is zo rijp - dank zij de natuurgefer- menteerde tabak, die bij het Clark Procédé EQ 7 wordt verwerkt. Koop en rook een pakje Shagretta en vergelijk het met shag! Smaakt ook beter in de pffp ATHLETIEKDUEL. De damesploeg van Frankrijk, die in Praag in een atletiek wedstrijd is uitgekomen tegen die van Tsjechoslowakije heeft met miniem verschil de ontmoeting gewonnen (53 tegen 52 pnt.). Het Franse herenteam verloor de wedstrijd van Tsjechoslowakije met 92 tegen 120 pnt. De eerste week in Spanje van de kunst zwemploeg van de Zwemclub Haarlem is dermate succesvol geweest, dat er tijdens deze dagen ook een uitnodging is ont vangen om na de tweede week een driedaagse trip naar Mallorca te maken. De heer Th. Hölsken, voorzitter van „Haarlem", heeft deze uitnodiging aanvaard. De meisjes zullen optreden in Piscina Aquarium Vic toria en bij de Club de Natacion Palma. Woensdag 17 Augustus, bij het eerste be zoek aan Barcelona, is de gehele ploeg Cor Braasem op gaan zoeken, die de training van de Club de Natacion Barcelona leidde in het zwemstadion Montjuich te Barcelona. Na de laatste uitbreiding biedt dit stadion permanent plaats aan tienduizenden toe schouwers. Tijdens de Middellandse Zee Spelen, een kleiner soort Europese kam pioenschappen alleen voor de landen die aan de Middellandse Zee grenzen, was dit stadion de gehele week uitverkocht! In de namiddag volgde een optreden in het vacantie-plaatsje Capellades. Een aller genoeglijkst zwembad, met aan de eene zijde tribunes en aan de andere lange kant tafel tjes en stoelen in de schaduw van bomen, waar de Spanjaarden tijdens de uitvoering hun apéritief gebruiken. 'sAavonds rond het middernachtelijk uur weer een uitvoering ditmaal in Sabadell, bij de club van deze naam. Weer waren er vele duizenden toeschouwers en veel succes. Tijdens het verblijf in Barcelona oefenen de rambla's. de gezellige winkeboulevards een onweerstaanbare aantrekkingskracht uit op de Haarlemse meisjes. Veel tijd werd er ook doorgebracht in de prachtige zwembaden met zonneparken, waar overigens een voor onze begrippen uitermate streng toezicht gehouden wordt. Regelmatig klinken er schelle fluitjes wan neer de zonnebadenden elkaar te dicht be naderen en bij herhaling daarvan wordt men er zonder pardon uitgezet. Op het strand voor het gebouw van de Club de Natacion Barcelona is het ook heer lijk vertoeven en de meisjes hebben vandaar al menig zeil- en roeitochtje op de Middel landse Zee gemaakt. Donderdagavond volgde weer een zeer geslaagde uitvoering in het badplaatsje Mataró, niet ver van Barcelona aan de kust. De daaropvolgende rustdag ging men naar de „Toros", de stierengevechten in de grote arena, om Chamaco te zien. Chamaco, de lie veling van het Barcelonese publiek. Tot besluit van deze „rust"-dag, rond het middernachtelijk uur, was er nog een uit gebreide show van Spaanse dansen onder een prachtige sterrenhemel. In één der zalen van café-restaurant Brinkman aan het Houtplein te Haarlem houdt de Nederlandse Basketbal Bond, district Haarlem Woensdag 31 Augustus om acht uur de jaarlijkse algemene ledenverga dering. Ongetwijfeld is het belangrijkste punt op deze vergadering de vermengde heren competitie met de districten Rotterdam en Den Haag. Deze competitie zal bij overeenstemming reeds op Zaterdag 1 October beginnen, waar bij het Haarlemse district drie teams in de districtsklasse zal krijgen, namelijk The Typhoons; The Black Pirates en Antilopen als hoogst geplaatste teams van de compe titie 1954/1955. terwijl de overige vijf eerste klasse vijftallen in de overgangsklasse zullen uitkomen. Bij aanvaarding van de bestuursvoorstel len zal er bovendien naar worden gestreefd dat reeds in de volgende competitie 1956/ 1957 ook enkele damesteams aan een com petitie kunnen deelnemen. Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe clublokaal van de Haarlemse Dam club de bovenzaal van restaurant Mun- niks, Grote Markt 10 zal op Maandag avond 5 September door de wereldkampioen Piet Roozenburg een simultaanséance wor den gegeven. Aan deze simultaanséance kunnen ook niet-leden van clubs deelnemen. Voor de eventuele winnaars in deze simultaanséance zijn prijzen beschikbaar gesteld. Na afloop zal de wereldkampioen een causerie houden over de driehoeksverhouding Russisch/ Pools/Canadees damspel. Mobbeltje en Jako wisten van de plank te komen; toen overlegden ze, of er niet een middel was om uit het kasteel weg te komen. Als dat eens lukte!! Maar hoeDat was een heel grote moeilijkheid, want hoe zouden ze ongemerkt de weg door dat grote kasteel kunnen vinden? Toen zag Mobbeltje in de kamer een klos garenen opeens kreeg hij een idee. „Kom!", fluisterde hij opgewonden. „Ik weet misschien een middel om te vluchten!" ADVERTENTIE Dansles 's avonds van 7 tot 9 uur Privéles op elk verlangd uur. Vraagt ons gratis prospectus. In de eetzaal van Ristorante Paganelli in Caslel Gandolfo, hoog boven het krater- meer gelegen, lieten de renners van de Nederlandse ploeg voor het wereldkam pioenschap op de weg zich de spaghetti en de cotelet. a la Milanese goed smaken. Gerrit Schulte zat temidden van zijn zes pupillen, de amateurs Van de Brekel, Rol, Van Steenselen, Verhoef, Stolker en Van Wetten en aan het andere einde van de tafel troonden de profs Van Breemen, Haan, Hinsen, Roks, Adri Voorting en De Groot. Nolten, die met zijn echtgenote per auto naar Rome was gekomen en in de middagxiren was gearriveerd, ontbrak bij het avondeten op het appel. Hij had wat gemopperd op het bed, dat op de slaapzaal van Scxtola dei Padri Carissimi voor hem ivas gereserveerd: het bleek voor de lange Lim burger tien cm. te kort De leden van de sportcommissie hebben inmiddels hun doel bij de UCI reeds be reikt, zodat Wagtmans op de Vigorellibaan in Milaan aan het stayersnummer zal kun nen deelnemen. De Nederlandse amateur-ploeg is er op de lange weg van 's Hertogenbosch, waar Maandagmorgen de start plaats vond met een drietal auto's: van Gerrit Schulte, van On de Ammersee hij Munchen ziin de wedstrijden beëindigd om het internationaal Alnenzee-kamnioenschap Olympia.jollen. Winnaar werd de Duitser Soltau met een totaal van 9229 punten. Ziin landgenoot Arendt bezette in het eindklassement de tweede plaats (8944 pun ten. De Zwitser Weber werd derde (8074 pnt., de Braziliaan Roderborg vierde (7902 pnt.) en de Italiaan Rinaldi vijfde (7680 pnt.). De Nederlander B. W. Willems uit Am sterdam behaalde over vijf races in totaal 2722 punten. Hij werd niet geklasseerd, evenmin als Jac. Stap en H. Lesage. Het interzonaal tournooi Het interzonaal schaaktournooi is voort gezet met het spelen van de partijen uit de zevende ronde. De uitslagen luidden: IlivitskySpassky 0—1; BronsteinKeres 10;! PachmanPetrosian Rabar Donner 10: MedinaSzabo afgebroken; Bisguier—Sliwa afgebroken; PannoUn- zicker afgebroken; NaidorfFilip V6Va; GuimardFuderer afgebroken; Pilnik— Stahlberg VjVi. Geiler vrij. De stand na de zevende ronde luidt: 1. Bronstein (Rusland) 5 punten en 1 afgebro ken partij uit 7; 2. Panno ((Argentinië) 4 punten en 1 afgebr. partij (uit 7); 3. Ilivits- kv (Rusl.) 4 pnt. (uit 7); 4/5/6. Spassky (Rusl.). Geiler (Rusl.) en Pilnik (Arg.) ieder 3V? pnt. (uit 6); 7/8. Rabar (J.sl.) en Filip (Tsj.sl.) ieder 3Va pnt. (uit 7); 8. Stahl berg (Zweden) 3 pnt. en 2 uitgestelde par tijen (uit 7); 10/11. Petrosian (Rusl.) en Keres (Rusl.) ieder 3 pnt. (uit 6112. Fude rer (J.sl.) 3 pnt. en 2 afgebr. partijen (uit 7); 13/14. Pachman (Tsj.sl.) en Szabo (Hong.) ieder 3 pnt. 1 en afgebr. partij (uit 7): 15. Medina (Venezuela) 2nnt. en 2 afgebr. nartijen (uit 7); 16/17. Guimard (Arg.) en Najdorf (Arg.) ieder 2 pnt. en 1 afgebr. partij (uit 6); 18. Unzicker (D. Did.) 2 pnt. en 1 afgebr. partij (uit 7); 19. Donner (Ned.) 2 pnt. (uit 7): 20. Sliwa (Polen) 1V2 pnt. en 2 afgebr. partiien (uit 7): 21. Bisguier (V. S.) 1V. pnt. en 1 afgebr. partij (uit 7). In het programma van de grote radio- en televisie-tentoonstelling in Londen en op initiatief van de BBC zal 1 September in de arena van Earls Court een miniatuur inter- land-voetbaltournooi gespeeld worden. Ze ven teams, elk uit vijf spelers bestaande, zullen volgens het knock-out systeem de strijd met elkaar aanbinden op een veld van 40 bij 27 meter. De BBC heeft de Ned. Televisie Stichting enige tijd geleden verzocht aan dit tournooi deel te nemen, Na overleg met de KNVB zullen de vol gende vijf spelers ons land vertegenwoor digen: De Bruyckere (Willem II), Timmer mans (ADO), Schaap ('t Gooi), Van der Hart (Fortuna) en De Munck (Fortuna). De andere deelnemende landen zijn Engeland, Schotland, Wales, Denemarken, België en Ierland. Maandagavond 5 September zal de Ned. Televisiestichting de telerecording van de BBC van dit tournooi vertonen in een extra uitzending. Muller en Gerrit Peters, naar Rome niet zonder kleerscheuren afgekomen. Op de eerste dag werd tot St. Louis - bij Bazel gelegen, maar nog op Frans grondgebied - gereden. De volgende dag stapte het zestal amateurs en Gerrit Schulte op de fiets, passeerde de Frans-Zwitserse grens als fietstoeristen en trapten ruim 150 km. door. Toen werden de wagens weer opgezocht en reed het gezelschap tot bij Lugano. Op de derde dag werd de ochtend weer ingezet met een stevige trainingsrit, van Lugano naar de Zwitsers-Italiaanse grens plaats Chiasso, maar enkele kilometers voorbij Chiasso, waar de weg sterk heu velachtig is, werden de zes Nederlandse jongens met Schulte erbij door een passe rende bus tegen de kant van de smalle weg gedrukt. Het regende en de stoffige weg was daardoor glibberig. Hoe het gebeurde weet eigenlijk nie mand, maar plotseling gleed het achter wiel van de Rotterdammer Verhoef onder hem vandaan. Hij viel en de rest tuimelde over hem heen, „baas" Schulte eveneens. Het liet zich aanvankelijk niet zo gunstig aanzien. Van de Brekel had een wonde aan het achterhoofd. Verhoef was gebles seerd aan de elleboog, Van Steenselen had schaafwonden. Trouwens, niemand was er heelhuids af gekomen en Gerrit Schulte liep een elleboog- en een enkelblessure op. Met een auto werd het zevental naar een ziekenhuis, dat vlak in de buurt was, ge bracht, waar iedereen verbonden werd. De scores in Engels county-cricket op Don derdag waren: Chesterfield: Somerset tweede innings 8 voor 2. Eerste innings 160 (Carr 3 voor 6. Smith 3 voor 14). Derby tweede innings 277 voor 9 gesloten. Southend: Essex tweede innings 144 voor 5. Eerste innings 96 (Trueman 6 voor 45, Wardle 2 voor 11). Neath: Glamorgan wint van Warwick met innings en 80 runs. Warwick tweede innings 96 (Watkins 5 voor 43, Shepherd 4 voor 45). Glamorgan eerste innings 303 voor 8 geslo ten (Wooller 128, Thompson 3 voor 59). Lords: Middlesex tweede innings 9 voor 0. Leicester eerste innings 326 voor 7 geslo ten (Tompkin 121, Titmus 4 v<?or 74). Nottingham: Notts tweede innings 38 voor 2. Northants eerste innings 438 voor 9 ge sloten. (Lingston 170, Subba Row 132). Oval: Sussex tweede innings 12 voor 2. Surrey eerste innings 343 voor 9 gesloten (Park 3 voor 53). Worcester: Worcester tweede innings 250 voor 4 (Graveney 103 not out) Gloucester eerste innings 108 (Flavell 3 voor 20, Horton 3 voor 26, Jenkins 3 voor 29). VRIJDAG 28 AUGUSTUS De Waag, Spaarne-Damstraat: Leden van het genootschap „Kunst zij ons Doel" expo seren gedurende Augustus onder het motto „Waag het erop" stadsgezichten en bloem- stillevens. Dagelijks van 1017 en Zondags van 13—17 uur. Minerva: ,,'t Zit in de lucht", alle leeft., 8.15 uur. Cinema Palace: „Fortune Carree", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The show is on", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „De woestijn leeft", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Modern Times", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „20.000 mijlen onder zee", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het grote geheim", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Moord in de Rue Motque", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Grote Markt, Vleeshal: Tentoonstelling „Madame" van 10 tot 17.30 uur. Spaarne, Langebrug: Museumschip „Klein Artis", ge opend van 10 tot 21 uur. Openluchttheater Bloemendaal, 20 uur: „De Plankeniers" o l.v. mr. H. Planten, voeren op „Het wederzijds Huwelijksbedrog" van P. Langendijk. ZATERDAG 27 AUGUSTUS De Waag, Spaarne-Damstraat: Leden van het genootschap „Kunst zij ons Doel" expo seren gedurende Augustus onder het motto „Waag het erop" stadsgezichten en bloem- stillevens. Dagelijks van 1017 en Zondags van 1317 uur. Minerva: ,,'t Zit in de lucht", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Fortune Carree", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The show is on", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Stan Laurel en Olivier Hardy", 10.30 en „De Woestijn leeft", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Modern Times", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „20.000 mijlen onder zee", 14 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur en „Volmaakt alibi", 18 jaar, 23.30 uur. Frans Hals: „Het grote geheim", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Moord in de Rue Motque", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Grote Markt, Vleeshal: Tentoonstelling „Madame" van 10 tot 17.30 uur. Spaarne, Langebrug: Museumschip „Klein Artis", geopend van 10 tot 21 uur. Openluchttheater Bloemendaal, 20 uur: „De Plankeniers" o.l.v. mr. H. Planten, voeren op: „Het wederzijds Huwelijksbedrog" van P. Langer.dijk. (vertaald uit het Engels) Feuilleton 21 De taxi hield voor het restaurant in Bondstreet stil, voordat Patricia een beslis sing had genomen, wat de beste houding was om aan te nemen Phil kwam haar met uitgestoken handen tegemoet, toen ze zoekend om zich heen kijkend de tearoom betrad. ,,'t Spijt me zo, Phil! Maar ik kon werke lijk niet eerder komen!" ,,'t Hindert niets, liefje, nu je tenminste werkelijk gekomen bént." Hij hielp haar met het uittrekken van haar mantel en ze voelde zijn hartelijke bezorgdheid. En toen ze in zijn ogen keek, besefte ze, dat hij haar heel wat méér zou willen vergeven dan te laat komen „Ik stond op het punt om hierheen te gaan, toen Michael's moeder me wilde zien," legde ze uit. „Ja, ik begrijp 'tHij lachte vol medeleven. „Je moést daar natuurlijk ge volg aan geven, en kon moeilijk je af spraak met mij als excuus aanvoeren. „O, dat was 't niet precies," zei ze snel en niet op haar gemak. Ze vond de sfeer, die hij opriep, onaangenaam. „Je moet niet denken, dat Michael's moeder nieuwsgier is of beslag op mij wil leggenZe is, om je de waarheid te zeggen, een engel!" „Ja, ik begrijp 't. Maar je wilt toch ook nog wel enig privé-leven overhouden, al ben je getrouwd," antwoordde hij geamu seerd. Hij bestelde thee en Patricia vroeg zich af, of een verdere uitleg nog nuttig was. Misschien leek het overdreven.... Phil scheen echter helmaal geen uitleg meer te verwachten en vervolgde: „Natuurlijk heb ik over niets anders meer kunnen denken dan over dat huwelijk van jou. Wanneer heeft dat plaats gevonden, Patricia?" „O.een paar maanden geleden." Ter wijl ze dit zei, bedacht ze zich, dat haar antwoord wel iets uitvoeriger had kunnen zijn en enthousiaster had mogen klinken. „En je bent nu dus érg gelukkig?" Zijn sprekende grijze ogen keken haar glim lachend aan. „Natuurlijk!" In verwarring vroeg ze zich af, wélke houding ze tegenover hem moest aannemen. Als ze hem duidelijk zou maken, dat Michael en zij héél gelukkig samen waren, dan zou deze ontmoeting de eerste, maar ook de laatste moeten zijn. Als ze echter liet doorschemeren, dat er aan haar geluk nu al het een en ander ha perde O, maar dat kón ze niet doen. 't Was zo goedkoop en misselijk! En het zou tot on noemlijk veel complicaties leiden. Mis schien was Phil helemaal niet speciaal in haar geïnteresseerd! In dat geval zou ze de rol van onbevredigde echtgenote voor niets spelen en zonder reden zichzelf omlaag halen. „Je kijkt zo ernstig, Patricia," zei hij glimlachend. „Waar zit je over te pieke ren?" „Ik zat er over te denken, wét je graag het eerst zou willen horen," antwoordde ze. „Waar moet ik beginnen?" „Zei je niet, dat je lange tijd in het bui tenland was geweest?" „Ja. We hebben een reis om de wereld gemaakt als huwelijksreis. We ontmoetten elkaar voor het eerst in Parijs. „In Parijs?" Hij scheen opeens één en al belangstelling en voegde eraan toe: „In Parijs.ja, juist.natuurlijk!" „Hoezo natuurlijk?" „Niets.... Er was iets, dat me niet te binnen wilde schieten, maar nu weet ik 't weer. „Iets over Parijs? In verband met mij?" Ze voelde zich niet op haar gemak. En de zonderlinge manier, waarop hij haar aan keek, maakte dat er niet beter op. „O, *t doet niet ter zake." „Phil, doe alsjeblieft niet zo geheim- nig," zei ze dringend. Hij glimlachte echter en het serveren van de thee was een goede aanleiding om hier niet verder op in te gaan. „Als ik 't goed heb begrepen, was 't dus tegen het eind van vorig jaar?" „Ja.vóór Kerstmis." „Vóór Kerstmis?" „Ja, hoezo? Is er een bepaalde reden, dat het na Kerstmis zou moeten zijn?" Ze besefte onmiddellijk, dat haar vraag on nodig scherp klonk. „Nee", verzekerde hij haar, „nee daar voor is niet de minste reden. Het viel haar op, dat hij haar blik vermeed, toen hij zijn kopje thee van haar aannam. „Het schijnt je geen genoegen te doen, Phil, mij gelukkig getrouwd te zien," zei ze opeens uitdagend. „Genoegen te doen?" herhaalde hij, haar thans recht in de ogen kijkend. „Nee, wis en waarachtig niet! Had je werkelijk ge dacht, dat ik het prettig zou vinden jou met iemand anders getrouwd te zien? Al of niet gelukkig „Ik zou niet weten, waarom „Dat weet je wél, Patricia!" Het bespottelijke gevoel, dat ze Michael ontrouw was, kwam opnieuw over haar. „Alsjeblieft, Phil, je mag niet zo spreken!" drong ze verlegen aan. En op dat moment meende ze dit oprecht. „Je bedoelt, dat het te laat voor me is, om je nu nog te zeggen, hoe mijn gevoelens ten opzichte van jou zijn?" Ze zweeg en ze voelde zich wonderlijk triest en tegelijkertijd blij. Gebruik ma kend van haar zwijgen, vervolgde hij: „Waarom ben je zo halsoverkop van ons allemaal weggegaan, Patricia? Je hield toen toch stellig nog niet van.dié man? Je kende hem zelfs nog niet, hè?" „Nee.... eh.... ik...." Ze moest snel iets bedenken en een mengeling van haar eigen situatie en die van de andere Patri cia leverde een vrij aanvaardbaar verhaal opZe kon zo gauw niets anders beden ken. „Zie je, toen vader stierf, voelde ik me diep rampzalig. Ik vond 't allemaal zo vre selijk! Ik wilde niemand meer zien, die ik onder zo geheel andere omstandigheden had gekend. Ik wilde door niemand.... geholpen worden, en zeker niet door men sen, die zelf door mijn vader gedupeerd waren." Hij haalde even ongeduldig zijn schou ders op en zei op verdrietige toon: „Waar heb je vrienden voor, Patricia, als ze je in nood niet mogen helpen?" Ze glimlachte en zei: „Je weet dat je het zelf onder deze omstandigheden precies zo gevoeld zou hebben." „Wel...." Hij haalde opnieuw zijn schouders op en vervolgde: „Je ging er dus van door en ontmoette in Parijs een man, die niemand van ons kende en trouwde halsoverkop met hem. Behoort hij tot de bankiersfamilie Harnby?" Patricia knikte. „Om je de waarheid te zeggen, was het natuurlijk een beetje on verantwoordelijk van me om naar Parijs te gaan. Ik gebruikte mijn laatste geld om nog een prettige vacantie te hebben, en daarnawel, daarna zou ik een baantje gaan zoeken, om mijn eigen brood te ver dienen. „Maar toen die rijke bankier kwam op dagen en je ten huwelijk vroeg. „Moet je het absoluut zo zien, dat ik Michael om zijn geld trouwde?" onderbrak ze hem scherp. „Ik zeg niets, lieve kind. Maar je kende hem nauwelijks, toen je met hem trouwde, nietwaar?" „Nee. Vind je dat erg belangrijk?" „Het kan van belang zijn voor iemand, die zich een duidelijk beeld van de situatie wil vormen." „Vind je jezelf niet impertinent Phil?" Hij lachte ontwapenend. „Maar is het juist niet het voorrecht van een oude vriend om je ongezouten de waarheid te mogen zeggen? Ik sta wat dat huwelijk van jou betreft, voor een raadsel, Patricia!" „Waarom?" Ze was onnodig nadrukkelijk omdat ze gevaar speurde. „Liefde op het eerste gezicht komt nu eenmaal voor en mensen trouwen soms op zeer korte ter mijn. En ook is het niets bijzonders om in Parijs te trouwen." Hij lachte. „Je hebt gelijk. Misschien ben ik werkelijk impertinent enjaloers! Laten we onze goede vriendschap niet be derven, Patricia! Dat vind ik van het aller grootste belang!" „O, dat wil ik ook helemaal niet", ant woordde ze hem vol warmte. Ze besefte hoe blij ze was, dat hij dit had gezegd. Het betekende, dat hij haar wilde blijven ontmoeten.... En het ogen blik zou aanbreken, dat ze hem alles zou kunnen uitleggen. Ze zou haar uitleg wel zo inkleden, dat hij het zou begrijpen en niet al te slecht van haar zou denken. „Wanneer zien we elkaar weer?" vroeg hij. Hij keek haar glimlachend aan met zijn grijze ogen, die haar altijd opnieuw fasci neerden. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6