Problemen J. Kieft schreef in IJmuiden meer dan 100.000 rapporten „De Stormvogel" wil niet samen werken met „Stormvogels" Visserij -varia Havenberichten Agenda voor Velsen Inspecteur van de Raad van Arbeid Dinsdag met pensioen De heer P. Koelmans gaat Velsen-Noord verlaten Watervlieters naar Sport Y er eent-seriewedstrij den op de honderd veldenJ Zaterdag Kennemerland tegen Blauw Wit 7 Argobeam naar de Hebriden gesleept Kinheim-aspiranten- tournooi Secretaris van de Bond voor Geref. Jeugdorganisaties Nog meer hout uit Finland Stormvogels-supporters vergaderden WB en Kinheim in Wijkertorentournooi (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) ^SP ÉH ^jjj iüf Hf n SP n §1 ÜH II Hf! m iÉf UI üf B BS 'hü iHP y ÉSÊ lHf SU lil WÊ'.^ my .iüy ïlÉli ifÉil ww. Socialisten nemen afscheid van W. F. Visser Niet op 13, maar op 12 Sep tember raadsvergadering Helmbrand langs spoor baan naar IJmuiden Volleybaltournooi van Sportbond-IJmuiden Morgen tweede festival-avond De honkbalcompetitie „The Velno's" in „Oud Wijk aan Zee" Medische verzorging tijdens het weekeinde VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1955 DE HEER J. KIEFT aan de Trompstraat 49 is vandaag vijfenzestig jaar ge worden, wat voor hem betekent, dat hij volgende week Dinsdag uit zijn functie van inspecteur van de Raad van Arbeid in het district IJmuiden zal moeten stappen en het werk zal moeten overdragen aan de inmiddels ingewerkte opvolger, die de woning naast hel bijkantoor van de Raad aan het Velserduinplein al heeft betrok ken. Het is niet te boud om te beweren, dat duizenden in IJmuiden de heer Kieft hebben ontmoet, want bij elk geval, waarin sprake was van de invaliditeitswet, de ongevallenwet, de kinderbijslagwet in vroeger jaren en ook de noodwet Drees, is hij er bij geweest, om er rapport van op te maken. Rapport na rapport ging bij hem de deur uit naar de Rijksverzekeringsbank of naar de binnendienst van de Raad van Arbeid te Haarlem. Soms vijftig tot zestig in een week tijds, zodat de heer Kieft in de jaren van 1919, toen hij in dienst kwam bij de Raad van Arbeid in 1927 werd hij te IJmuiden benoemd zeker meer dan 100.000 rapporten heeft ge schreven. Rapportjes, waarin soms tien minuten werk zat, maar ook rapporten, waarmee anderhalve dag vol verhoren van getuigen, werknemer, werkgever en zo meer gepaard gingen. Indirect is het een gevolg van de dienst plicht, dat de heer Kieft indertijd bij de Raad van Arbeid te Haarlem en enige ja ren later in IJmuiden is gekomen. Na een technische opleiding stak hij op ongeveer twintigjarige leeftijd over naar Amerika om daar de kost te verdienen. Hij heeft er een jaar lang gewerkt en moest daarna naar Nederland terugkeren om er zijn dienstplicht te vervullen. Bij de Hembrug heeft hij het geweer voor het vaderland gedragen en na die tijd besloot hij om maar niet naar Amerika terug te keren. Na diverse baantjes, onder andere bij het Haarlemse steuncomité, kwam een ge schikte werkkring voor hem open: de Raad van Arbeid werd opgericht en hij kon toe treden als inspecteur van de buitendienst. Op 14 Juni 1919 deed hij de stap en tot vol gende week Dinsdag, 30 Augustus de datum van zijn pensionnering zal hij er steeds met genoegen hebben gewerkt. Van die zes en dertig jaar Raad van Arbeid, heeft hij er zeker vijf en dertig contact met IJmuiden gehad en er acht en twintig jaar gewoond. INSPECTEURS bij de Raad van Arbeid hebben een beroep, waarin vaak van dis trict wordt verwisseld. De heer Kieft heeft naar zijn mening, het geluk gehad altijd in IJmuiden te mogen blijven. Nadat hij lan ge tijd van 1919 af als Inspecteur van de buitendienst van de Raad, die te Haarlem was gevestigd, te maken had met IJmui- dense bedrijven, werd te IJmuiden een bij kantoor gesticht, waarvan de heer Kieft tevens met de leiding werd belast. Aanlei ding tot de stichting van dit kantoor was de geweldige groei van de industrie in het gebied van IJmuiden en tevens de inwer kingtreding van de Invaliditeitswet. Vele jaren is het bijkantoor onderge bracht geweest in de galerij van de Rijks- vishal. Na de oorlog werd het echter over geplaatst naar het Velserduinplein, waar de PTT het oude bijkantoor had verlaten. DE HEER KIEFT heeft de groei van alle bedrijven in IJmuiden van nabij en van het begin af aan meegemaakt. Moest er ergens door een aannemer een spade in de grond worden gestoken, dan kwam hij kijken en toezien, moesten de loonlijsten op tafel komen of volgden er bij ongeval len verhoren, de heer Kieft was pre sent. Bij Hoogovens zag hij het eerste werkspoor aanleggen voor de bouw van de hoogovens op het terrein in de Bree- saap; bij de Papierfabriek maakte hij alle uitbreidingen mee en de bouw van de grootste sluis ter wereld, de Noordersluis heeft hij van de eerste proefpeiling af kunnen volgen, omdat toen de Raad van Arbeid er al aan te pas kwam. Daarbij komt dan nog het grote bedrijf van de vis serij in IJmuiden. Met alle rederijen, han delaren, rokerijen, conservenfabrieken, machinefabrieken en tal van andere kleine bedrijven heeft hij contact gehad om al zijn opdrachten van de Raad in Haarlem en de Rijksverzekeringbank te kunnen uit voeren. De laatste jaren is het werk min der intensief geweest dan vroeger, door dat de bemoeiingen van de Raad met de kinderbijslagwet en de ziektewet vervielen, daar deze overgingen aan de Bedrijfsver enigingen. Daarentegen groeide het werk voor de ongevallenwet, de invaliditeitswet en vandaar de uitspraak van de heer Kieft, dat het werk bij het ouder worden meer en meer is toegenomen. DE MAN in IJmuiden, die een nieuw bedrijf oprichtte of de zaak uitbreidde, was verplicht daarvan aangifte te doen. Zo iets is bij de wet geregeld. Na een aantal da gen volgde dan als vanzelf het bezoek van de heer Kieft aan het nieuwe of uitge breide bedrijf. Hij kwam met de papieren en een scherp oog. Het bedrijf werd uit voerig in het rapport beschreven, het aan tal mensen dat er werkte werd genoteerd, het „soort" arbeiders en het gevarencijfer van het bedrjjf. Premies werden vastge steld, loongegevens gecontroleerd. Ge beurde er een ongeluk na enkele weken in zo'n bedrijf, dan was de heer Kieft er weer bij. Nu om in opdracht van de Rijks verzekeringbank een rapport te schrijven over een ongeval, aan de hand waarvan door deze bank een beslissing wordt geno men inzake de vergoeding voor de getrof fen arbeider. Bleef iemand langer dan een half jaar ziek en arbeidsongeschikt, dan kwam de heer Kieft opnieuw, en was de man gedeeltelijk arbeidsgeschikt, dan werd door hem het werk en de loonwaarde be oordeeld. Een moeilijk, omvangrijk werk. Zo uit eenlopend, dat het de heer Kieft niet mee valt er alles over te vertellen. Wanneer we in de voorkamer van zijn woning aan de Trompstraat uitrekenen, dat hij in zijn leven tussen de 100.000 en WICK (Un. Press) De Britse vracht boot „Argobeam", die verleden week door brand op de Atlantische Oceaan geteisterd werd, is door de sleepboten „Salveada" en „Matinda" naar Tolsta Head op de Hebri den gesleept. De sleepreis, bemoeilijkt door stormen en hoge zee, heeft vijf dagen ge duurd. De „Argobeam" is onbemand; 39 leden van de bemanning werden Vrijdag, nadat brand in de machinekamer was uit gebroken, door het Zweedse passagiers schip „Kungsholm" aan boord genomen. Kapitein George Watson en eerste stuur man Kenneth Seaman bleven daarna nog 38 uur aan boord van het slagzij makende schip, voordat zij hun post prijsgaven. J. Kieft 110.000 processen-verbaal heeft geschre ven, duizelt het hem even. Van ieder on derzoek heeft hij alles gerapporteerd. Ook wanneer de verzoeken van de vijf en zes tigjarigen binnenkwamen, waarin om een uitkering van de noodwet Drees werd ver zocht. DE JARIGE van vandaag heeft aan het ambt van inspecteur van de Raad van Ar beid in al die zes en dertig jaar de handen vol gehad. Overigens verrichtte hjj al deze werkzaamheden tot grote tevredenheid van zijn superieuren en ongetwijfeld zal daar van volgende week Dinsdagmiddag getuigd worden, wanneer hij afscheid neemt. Tussen drie en vier uur 's middags zui den de collega's in het kantoor van de Raad van Arbeid te Haarlem afscheid ne men en van vier tot vijf uur is er gelegen heid voor allen, waarmee de heer Kieft in zijn loopbaan in contact kwam, om hem nog vele en goede rustige jaren toe te wensen. In die jaren heeft hij nog veel te doen; daar is hij nu al op voorbereid. Hij is een enthousiast natuurliefhebber, fietst graag en stapt in^zijn vacanties elk mu seum binnen, dat hij tegenkomt. Een van de dichtstbijzijnde musea heeft hij echter nog nimmer bezocht: het Frans Hals-mu seum in Haarlem en dat is als eerste aan de beurt. De jeugdcommissie van de voetbalvere niging „Kinheim" zal Zondagmorgen weer haar jaarlijkse adspiranten-voetbaltour- nooi houden, waarbij gebruik zal worden gemaakt van het Van Gelder sportpark op „Tussenwijk". Er wordt gespeeld om de Jac. Hout-wis- selbeker, genoemd naar de eerste elftal speler J. M. W. Hout, die als telegrafist met het KLM-verkeersvliegtuig „Roer domp" bij Sicilië het leven verloor en wiens gedachtenis met dit tournooi wordt ge- eerd. Er wordt in twee poules gespeeld met de volgende verenigingen: Poule A: WB, Kinheim, Beverwijk, Stormvogels en Waterloo. Poule B: SVIJ, Roodenburg, CSV, Ter rasvogels en ADO '20. De heer P. Koelmans, die sedert zesen twintig jaar als onderwijzer is verbonden aan de Da Costa-school en vierendertig jaar in totaal in dienst staat van het Christelijk Nationaal Onderwijs, gaat zo vernemen wij Velsen-Noord ver laten en daardoor alle banden verbreken met de verenigingen, waarin hij als be stuurslid zitting heeft. Dit is een gevolg van zijn benoeming tot derde vaste secre taris van de Bond voor Gereformeerde Jeugdorganisaties, speciaal belast met de leiding van het nieuwe bondsbureau voor de jeugd aan de Maliestraat te Utrecht, dat vermoedelijk in Januari in gebruik wordt genomen. De heer Koelmans, die zich voor het jeugdwerk bijzonder interesseert en in 1934 oprichter was en sedertdien tevens voor zitter is van de Gereformeerde Jeugdlei ders Organisatie, afdeling Noordholland, deed dit werk voor de jongens in samen werking met mej. Diepersloot uit Den Haag voor de meisjes in zijn vrije tijd na de normale dagtaak. Dit jaar was het kampwerk uitgegroeid tot een totaal van ca. 2700 kinderen en 300 leiders (sters), zodat het bondsbestuur moest omzien naar een permanente kracht, die des zomers de leiding heeft over het kampwerk en in de wintermaanden als propagandist kan op treden. Over enige maanden zal de heer Koel mans afscheid nemen als onderwijzer van de Da Costa-school, doch tevens zal de Oranjevereniging „Velsen", in de heer Koelmans, die sedert 1946 wijlen de heer J. Deinum als actief voorzitter opvolgde, haar leider moeten missen. Voorts zal hij zijn bestuurstaak in het comité viering bevrijdingsdag Beverwijk en omstreken neerleggen en zal ook de Lagere Tech nische Avondschool in hem een leraar gaan missen. De heer Koelmans zal de leiding krijgen over de drie vaste G.J.O.-kampen in Drie bergen, Beekbergen en Dwingelo, alsmede over de vier huurkampen, die na de oor log zijn opgezet en waarvan de gehele outillage thans bezit is van de G.J.O. Deze kampen bevinden zich te Wijk aan Zee, Oisterwijk, Garderen en Amerongen. Voor de papierfabriek van Gelder Zonen kwam Woensdagavond opnieuw een zee schip met een lading papierhout aan. Het Duitse s.s. „Rhein" voerde van de Finse haven Gamlakarleby 1380 vadem hout aan. De Supportersvereniging „Stormvogels", die werd opgericht op 24 April 1953, heeft deze week de jaarlijkse algemene verga dering in de grote zaal van „Kennemer- hof" gehouden. In een uitvoerige beschou wing schetste de voorzitter, de heer Kra mer, het wel en wee der vereniging en toonde met cijfers en feiten aan dat het de vereniging goed gaat en dat, na een moeilijk begin, thans op een gezonde basis kan worden voortgegaan. Het ledental gaat goed vooruit en de pessimisten, die bij de oprichting ruim twee jaar geleden een spoedige ondergang voorspelden, hebben ongelijk gekregen. De vereniging toonde haar belangstelling in blijde en droeve dagen en mocht onder vinden dat dit allerwege op hoge prijs werd gesteld. De uitwedstrijden van Stormvogels werden alle per bus bezocht en het komende seizoen zal dit eveneens het geval zijn. De verhouding met de IJ. V.V. Stormvogels is buitengewoon goed en de vereniging heeft zowel in als buiten Stormvogelskringen veel sympathie on dervonden. Ook de verhouding met de V.S.V. supportersvereniging „Rood-Wit" is uitstekend. Geen samenwerking Aangezien de supportersvereniging „De Stormvogel" (van 1935) op een vorige jaarvergadering heeft besloten op geen enkel punt met de supportersvereniging „Stormvogels" te zullen samenwerken, is geen toenadering tot deze vereniging ge zocht en zal dit ook in de toekomst niet worden gedaan, tenzij deze vereniging haar standpunt alsnog mocht wijzigen. Na het jaarverslag van de secretaris en penningmeester kwam de bestuursverkie zing aan de orde. De heren C. Breek en G. Oukes werden herkozen en in de va- De leden van de korfbalvereniging „Wa tervliet" gaan de laatste gelegenheid om zich voor het komende competitieseizoen voor te bereiden gebruiken met het deel nemen aan de korfbalserie-wedstrijden van Sport Vereent te Santpoort, die Zon dag worden gehouden. „Watervliet" formeert voor deze wed strijden drie twaalftallen van senioren- korfballers(sters), die in verschillende af delingen hun wedstrijden van een half uur zullen spelen. De indeling is: Afdeling 3: OKV1. Watervliet 1, Roda 2 en Sport Vereent 1. Afdeling 4: Roda 3, Oosthoek 1, Water vliet 2 en Nieuw Flora 2. Afdeling 7: ALO 1, Oosthoek 3, Water vliet 3 en Nieuw Flora 4. Beverwijk-WB (te Beverwijk 14.30 uur). WB: A. Nieuwenhuys; J. Roos en Hil; F. Morlang, J. Beers en J. Kersbergen; G. Steinvoort, J. v. d. Linde, A. Both, P. Blee- ker en F. Kooimans. CSV-Kinheim (te Castricum 14.30 uur). Kinheim: Th. Keirsgieter; A. Paap en S. de Vries; W. Groeneveld, J. v. Hesse- lingen en N.N.; A. Prinssen, J. v. d. Griend, L. v. Hesselingen, A. Eyke en G. Sluiter. In het spelreglement komt een artikel voor, dat zelfs voor de doorknede dammer nog wel eens moeilijkheden oplevert. Art. 5 van het damspelreglement zegt namelijk: De dam mag niet tweemaal het zelfde stuk slaan. Tijdens het slaan mogen de stukken niet van het bord genomen worden; dit moet geschieden na het uitvoeren van de slag. Wel mag men bij het slaan meermalen over dezelfde open ruit gaan, doch de dam moet voor het eenmaal geslagen stuk stoppen. Nu kan deze bepaling over het slaan tij dens het spel de grootste verrassingen opleveren. Een eenvoudig voorbeeld. mm m ■lÊk. WÊ m WM WA MÊ. wm. Mm- ÉJ wm 4m MM WW} m WM m WÈ& mm 'WW Wm WW. m m Zwart 5 stukken op: 8, 9, 10, 18, 41. Wit 5 stukken op: 29, 34, 38, 40, 43. Zwart (aan zet) speelt als sterkste zet 4146 om wit het overschrijden van de lange lijn te beletten. In deze verloren stelling speelt wit dank zij een listigheidje van het reglement 38—33. Als zwart denkt met 46—19 de witgroep nog meer tot beperkingen te dwingen, wint wit verrassend met de zet 2924. Nu moet de zwarte dam slaan over de stukken 24x35x49x38x29 maar daarna stoppen, omdat zwart niet ten tweedenmale het stuk 24 mag slaan. Thans is wit aan zet en slaat van 34 naar 5 en wint. In dammers kringen noemt men deze wending op het bord „Turkse slag". Nu het damseizoen weer aanbreekt en enige briefschrijvers vragen stelden over het spelreglement even het volgende: Art. 2. Schijf of damslag blijft vrije keuze. Meerslag gaat vóór alles. Art. 3. Aanraken is spelen: dus eerst den ken en dan dammen. Als de speler vergeet te slaan moet men de tegenstander daarop wijzen. Het is al ruim een halve eeuw geleden dat het z.g.n. „bla zen" werd afgeschaft. Tot slot nog een mooi voorbeeld van het toepassen van de „Turkse slag". Zwart dam op 15 en 2 stukken op 23 en 9. Wit zes stukken op 27, 30, 37, 41. 43 en 44. Zwart aan zet speelt met de dam naar 1547 en nu wint wit door 4338. De dam moet 47x26x13x34x49x32 en 37x19 wint. Met het toepassen van de Turkse slag moet de tegenstander met zijn dam steeds gedwongen worden minstens vier stukken te slaan, waardoor het spelreglement in wer king treedt, als de dam tegen het eerste of tweede geslagen stuk opbotst. Uit de oude doos Er is in de loop der jaren in de opvattingen rond het damspel wel het een en ander ver anderd. Het best is dit te merken als de damliefhebber de partijen naspeelt van een halve eeuw terug. Slag- en combinatiespel waren de grootste strijdmiddelen, en rond de eeuwwisseling kon de geniale Fransman Isodore Weiss dan ook cirka 20 jaar de wereldtitel onbedreigd op zijn naam houden. Omdat deze strijdmiddelen uiterst kwets baar zijn, zal in het hedendaagse tournooi- spel niemand in staat zijn alleen met slag en combinatiespel de hoogste top blijvend te bereiken. Opmerkelijk in de toen gespeelde partijen was het verwaarlozen van de korte vleugel. Een der basisstukken voor wit 45 (zwart 6) en de zeer sterke formaties 45, 40, 34 (zwart, 6, 11, 17), moesten in het openings- spel wijken. Wij willen een partij ter nabespeling aan bieden. afkomstig uit het internationaal tournooi te Parijs (1909). Battefeld (Neder land) wit en Bizot (Frankrijk) zwart. 1. 33—28 18—23; 2. 31—27 '20—24 3. 34—30 12—18; 4. 27—22 18—27. Een overbodige ruil, welke alleen nuttig is om zo snel mogelijk de schijven van het bord te laten verdwijnen: 5. 32x12 7x18; 6. 39—33 23x32; 7. 37x28 14—20. In die jaren was de speler werkelijk in het voordeel met de ruil aan de lange vleugel. In het hedendaags wedstrijdspel staan de kansen evenwel volkomen gelijk. 8. 44—39 20—25; 9. 41—37 25x34; 10. 40x20 15x24; 11. 45—40 10—14; 12. 40—34 1—7; 13. 37—32 7—12. De ruil na de 4e zet is oorzaak,, dat beide spelers over een vrij aantal zetten beschik ken. Het daarop volgende spel ligt voor de hand en het ziet er naar uit dat het klassiek wordt opgebouwd 14. 46—41 5—10; 15. 41—37 10—15; 16. 37—31 15—20. Dit is feitelijk zwarts eerste zet, welke uit het verband ligt. Beslist sterker is 1420. Na 1520 moet wit direct met 3429 komen, met iets beter spel voor wit. Maar toen werd niet de sterk ste positie zet gespeeld. Het spel werd specu latief gehouden, met zwakke zetten, terwille van de kans op een beslissende slagzet of een diep verborgen combinatie. 17. 42—37 2—7; 18. 47—42 18—23; 19. 31—27 4—10; 20. 34—30 10—15; 21. 30—25 24—29. Zwart zet een actie in. welke niet vol doende ondersteund wordt. Eerst 1218 en daarna 2429 is beter. 22. 33x24 20x29; 23. 39—33 14—20; 24. 25x14. 9x20; 25. 33x24 20x29. Op dit moment zijn 43—39 en 39—33 sterker. Maar wit zal deze zet hebben nagelaten, omdat Battefeld ver moedelijk de kansrijke combinatie waarmede deze na twee zetten de partij in zijn voor deel besliste toen reeds heeft gezien. Want ongetwijfeld waren de toenmalige meesters zeer sterke slag en combinatie spelers. 26. 49—404 3—9; 27. 50—45 12—18? En thans is de stand: Birot wm tm. gp 'MM. WM. MM. MM: 'MM mm 'm. Battefeld Zwart 12 stukken op 6, 7, 8, 9, 11, 13, 15, 16, 18, 19, 23, 29. Wit: 27, 28, 32, 35, 36, 37, 38, 42, 43, 44, 45, 48. In de stelling na zwarts 27e zet 1218 maakt wit de partij met een geestige dam- zet uit. Wit speelt en wint. Zonder de stukken te verplaatsen kan men proberen de gedachten- gang van de sterke Amsterdamse dam- meester te vinden. Er is wel wat veranderd met de tegen woordige speelwijze. Tot slot van deze rubriek een probleem voor de liefhebbers van probleemoplossen. J. de Wagter (Groningen) '%m, 'Mm 'MM, 'fa y//. Ê//y.K'// y////A VMM g Wm. wm. W/W. 5^ü§ i^§ WVW/ IjzsH 'Mm Mm M y///////z zy. «k MM. Zwart 9 stukken op 6, 9, 18, 20, 21, 22, 29, 30 35. Wit, 10 stukken op: 16, 27, 31, 32, 38, 39, 40, 43 44 45. Zwart speelt 2126? Wit kan na 2126 winnen! Een pracht probleem. Derde prijs proble- mistenwedstrijd. Oplossingen en correspondentie te zenden aan het adres van de damredacteur B. Dukel, Wijk aan Zeeërioeg 125, IJmuiden. cature H. Looijen werd gekozen de heer A. van Nieuwkoop. De vereniging nam bij monde van haar voorzitter, die het vele dat de scheidende secretaris voor de vereniging heeft gedaan memoreerde, afscheid van de heer Looijen. Deze verklaarde ook buiten bestuursver- band te zullen blijven werken nan de bloei der vereniging. De heer Van Nieuwkoop werd met enige hartelijke woorden als bestuurslid geïn stalleerd. In de kascommissie werden be noemd de heren H. Looijen, A. A. J. Go- mes en M. D. Heimig. Vervolgens werd het reisprogramma voor het komende seizoen oesproken. ue te volgen gedragslijn had de algemene In stemming van de aanwezigen. Ook de mededeling dat er bij de thuiswedstrijden van Stormvogels een gratis programma zal worden uitgereikt werd met instem ming vernomen te meer daar de voorzit ter kon wijzen op de sympathie en mede werking die van de middenstand wordt ondervonden. Na de gebruikelijke rond vraag sloot de voorzitter met een opwek kend woord de geanimeerde vergadering. Tijdens een bijeenkomst op Donderdag avond 15 September in het Gemeentelijk Vergaderlokaal aan de Abelenstraat te IJmuiden-Oost, georganiseerd door de fe deratie Velsen van de Partij van de Arbeid, zullen personen en organisaties in het ka der van de socialistische beweging afscheid nemen van de heer W. F. Visser als wet houder van openbare werken van Velsen. De voorzitter van de gemeenteraad van Velsen heeft de leden meegedeeld, dat het in de bedoeling ligt de vergadering van de gemeenteraad, die aanvankelijk was be paald op Dinsdag 13 September, te houden op Maandag 12 September. Voor een brandje langs de spoorbaan tussen het station Velsen-IJmuiden Oost en de halte Casembrootstraat in de nabijheid van het „klaphek" werd de Velsense brand weer gistermiddag omstreeks vier uur ge waarschuwd. Het vuur kon met zand wor den gedoofd. Ongeveer dertig vierkante meter gras en helmbeplanting brandde af. Het vuur is vermoedelijk veroorzaakt door een uit de trein weggegooide sigaret. Zondag houdt de Sportbond IJmuiden het jaarlijks volleybaltournooi op het Gym- nasiumveld bij de Hogendorplaan (behou dens goedkeuring) of op de bijvelden van het sportpark Schoonenberg. Vele promi nente verenigingen verlenen hun mede werking, zoals H.V.S., Saenden en Cata pult. Ook vele oude tegenstanders uit IJmond nemen deel aan dit tournooi. Te Velsen-Noord Zaterdagavond wordt de tweede festival avond gehouden van de sectie Muziek van de Velser Gemeenschap op het Watervliet- terrein te Velsen-Noord. Van zeven uur af zullen de volgende verenigingen optreden: Fanfarecorps „Wilhelmina", Santpoort; „St. Ceacilia", Velsen-Noord; Chr. Muziek- ver. „Wilhelmina", IJmuiden; „IJmuider Harmonie" en het Jeugdcorps en de „Velser Accordeon Vereniging". Omtrent de volg orde van optreden zal worden geloot. Kennemerland heeft zich dankzij een fraaie zege tegen Blauw Wit nog op het laatste nippertje van degradatie uit de eerste klasse van de Koninklijke Nederlandse Honkbal Bond weten te redden. Deze week zal in de beslissingswedstrijd Kennemerland Blauw Wit de laatste strijd gestreden wor den. Het verliezende negental zal het vol gende seizoen de overgangsklasse weer moe ten opzoeken. De beslissingswedstrijd zal Zaterdagmid dag om vier uur worden gespeeld op het terrein van de honkbalclub „Kinheim" en nog afgezien van de temperatuur zal het er ongetwijfeld warm toegaan. Nog een evenement staat de honkballief hebbers te wachten, want Zaterdagmiddag om vier uur wordt op het terrein van Zee- burgia aan de Kruislaan te Amsterdam de Walcom Flyers gespeeld. Het bondsteam is voor deze wedstrijd sterk samengesteld. Zilveren bal Het Zilveren Bal tournooi van Sportclub Haarlem werd enige maanden geleden niet geheel uitgespeeld, aangezien de regen als spelbreker optrad. Zaterdagmiddag om drie uur zal het tour nooi worden voortgezet met de halve finale wedstrijden, waarna om kwart over vier de finalewedstrijd zal worden gespeeld. De wedstrijden worden gespeeld op het ge meenteterrein Noordersportpark. Het eerste negental van Bloemendaal be haalde reeds het eerste seizoen in de derde klasse het kampioenschap, zodat thans pro motie naar de tweede klasse tot de mogelijk heden behoort. Zaterdagmiddag om half vijf zullen de Bloemendalers in Utrecht de strijd aanbin den tegen Holland, welke vereniging reeds de wedstrijd tegen Zeeburgia verloor. Indien de ploeg uit Bloemendaal wint, betekent dit tevens promotie tezamen met Zeeburgia naar de tweede klasse. Jubileum HCK Zondag zal het voor het jubilerende HCK een drukke dag worden. Op het terrein ach ter het Kennemer lyceum houdt de vereni ging een jubileum-tournooi, waaraan zal worden deelgenomen door de Haarlemse verenigingen HCK; HHC en Schoten en de in Duitsland vertoevende Amerikaanse Flyers. Op uitnodiging van de VW van de bad plaats geeft het Kennemer Staten show orkest „The Velno's" Zaterdag 27 Augus tus een uitvoering in de tuin van „Oud Wijk aan Zee". Leider van „The Velno's is Barend Kuhfus. C Prijzen van Donderdag. Heilbot 2,60 1,85; gr. tong 5,10—4,20; grm. tong 3,252,95; kim. tong 3,15—2,80; kl. tong I 2,96—2,84; kl. tong II 2,60—2,48; tarbot I 3,702,20; zalm 8,60, per kg. Tarbot IV 40—31; tongschar 67; schartong 23; gr. schol 4030; grm. schol 5127; kim. schol 4032; kl. schol I 4942; kl. schol II 4411; schar 188; v. haring 1310; makreel 1510; gr. schelvis 26—18; grm. schelvis 19—12; kim. schelvis 19—8; kl. schelvis I 178; kl. schelvis II 149; wijting 129; gr. gul 3330; midd. gul 30—24; kl. gul 2010; kl. leng 20; Pieterman 84; kl. koolvis zw. 2218; kl. rode poon II 12, per 50 kg. Gr. kabeljauw 15276; gr. koolvis zw. 6552, per 125 kg. Aanvoer van Donderdag. 245 kisten tong en tarbot, 6 kisten heilbot, 5 kisten tongschar en schartong, 235 kisten schol, 45 kisten schar, 5600 kisten haring, 555 kisten makreel, 940 kisten schelvis, 170 kisten wijting, 120 kisten kabeljauw en gul, 2 kisten leng, 7 kisten poon, 140 kisten koolvis, 10 kisten diversen. Totaal 8080 kisten. Besommingen van Donderdag. IJM 21 Gelria f22.000; VL 77 Abraham f21.280; RO 53 Dirkje f 12.506; KW 76 f5860; SCH 135 f 1950; SCH 117 f9950; IJM 19 f6270; TX 33 f3220; KW 189 f120. IJselmeervisserlj. Woensdag werd door 88 vaartuigen op Urk aangevoerd: 6705 pond kuilpaling, prijs f 0,80f0,95; 287 pond lijn- aal, prijs f 0,65f 0,80; 18 pond IJselmeer- bot, prijs f 0,41651 pond snoekbaars, prijs f 0,70-f 0,73; 904 pond rode baars, prijs f0.60f0,62; 1637 pond voorn, prijs f 0,04 per pond en 525 bak nest, prijs f2,25 per bak van 3714 kg. IJMUIDEN Dokters Van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Vereniging tot bevordering van de Geneeskunst zijn, uit sluitend in spoedgevallen, van Zaterdag 1 uur tot aan het spreekuur van.Maandag morgen te raadplegen de artsen: J. J. Wuite, Röntgenstraat 1, tel. 4953, en P. C. de Weerdt Sr., Stationsweg K 5, tel. 4614. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar de arts: W. v. Haselen, Leeuwerik laan 52, tel. 4290. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door: Apotheek Ledeboer, Kennemerlaan 102, tel. 4229. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagmiddag 2 uur en Zondagavond 12 uur: Mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259 en mevr. M. Bakker, Snellius- straat 53, tel. 5053. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondag morgen 9 uur: Verséwel de Witt Hamer, Vondellaan 60, tel. 3969. Van Zondagmorgen tot 's avonds 12 uur: mej. Swaab, Kuenenplein 48, Beverwijk, tel. 4168. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken De Zondags- en nachtdienst wordt waar genomen door Duinwijk-Apotheek, Popu lierenlaan 44, tel. 3388. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts M. Trooster, W. Daniëlslaan 14, tel. 8410 te raadplegen. Apotheken Elswout Apotheek, Bloemendaalseweg 341, Overveen, tel. K 2500 16760 en Sant- poortse Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort station, tel. K 2560 8249. VELSEN Wijkverpleging Voor IJmuiden Oost en West: zr. Koerse, Leeuweriklaan 21; voor IJmuiden Oost (Velserbeek), Velsen dorp en Velsen Noord: zr. Aardema, v. Rijswijkstraat 22; voor Driehuis en Santpoort: zr. De Jong, Brederoodseweg 43, tel. K 2560 8756. HEEMSKERK Dokter Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondag avond 12 uur: D. C. Smelik, Middelweg 38, Uitgeest, tel. 02513 215. Donderdag kwamen te IJmuiden de vol gende schepen binnen: Breda van Rotterdam. Draco van Rotterdam. Swift van Londen. Trude K van Wasclot; Wallonia van Rotter dam. Hast 4 van Ralmö. Peperkust van Ant werpen. Marosa van Montreal; Haaksbergen van Kopmansholm. Erkalin van Ipswich. Rattiay Head van Chumberland. Procyon van Londen. Mapia van Indonesië. Gratia van Maldon. Sporota van Fowey. Westerdok van Londen. Rijnstroom van Londen. Bull finch van Londen. Sirte van Huil. Vacum Pionier van Gent. Zwantina van Farras. Lucas Bols I van Grundsholm. Gerrie S van Swansea. De volgende schepen vertrokken: Henrica naar Bremen. Dido naar Rotterdam. Hator naar Rotterdam. Flevo naar Rotterdam. Alexandros Koriois naar Hampton Roads. Circee naar Antwerpen. Rudolf naar Nor denham. Alda naar Zeebrugge. Sombre naar Rotterdam. Okeanoporis naar New Orleans. Senior naar Geffle. Mammouth Brooke naar Londen. Hoyanger naar Djakarta. Nils Sture naar Bremen. Calvijn naar Ornskoldvik. Clenshiel naar Hamburg. Georgina Eferard naar Londen. Amstelstroom naar Bristol. Swift naar Harlingen. Visten naar Gothen burg. Dalvhi naar New York. Geert Bodewes naar Sluiskil. Plato naar Le Havre. Madjoe naar Nestved. VRIJDAG 26 AUGUSTUS IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Verborgen moeder schap". Rex, 20 uur: „Modern Times". „Sportief", 20 uur, Cultureel Gebouw: jaarvergadering. „Wilhelmina", 20 uur, Moerbergplant- soen, openluchtconcert. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.3012 en van 14 16.30 uur. SANTPOORT Engels Kunstweekeinde, 20 uur, „Zo- merlust": opening en culturele avond. ZATERDAG 27 AUGUSTUS IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.15 uur: „Verborgen moederschap". Rex, 20 uur: „Modern Times". Pieter Vermeulenmuseum, als Vrijdag. Gron. Ver. „Moushörn", 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, viering Groningens ontzet. VELSEN-NOORD Sectie Muziek Velser Gemeenschap, 19 uur, Watervlietterrein: Muziekfestival. SANTPOORT Zomeravondfeest, 20 uur, Burgemeester Rijkenspark. Engels Kunstweekeinde, 11-24 uur: Ex positie schilderijen Jan Maks jr. in „Zo- merlust".

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9