WASMACHINES STOFZUIGERS A. v. d. Berg In de PEN-tijd van P. Borst verdween Velsens electriciteitsnet onder de grond Scheveningse „Deli" ramde trawler IJm. 99 en B. de Vilder Zn. VANMORGEN IN DE VISHAL EN OP ZEE Krijnen NEDERVELD flinke chauffeur Beverwijk leegstaand woonhuis Luidsprekers ADLER ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1955 9 Na 43 dienstjaren met pensioen Een centrale groeide van 200 tot 254.000 pk. KLM had Oostenrijkse verstekelinge aan boord Kamerlingh Onnes-medaille voor prof. Rudolf Plank Diefstal Arbeidsongeval Bunkers op liet strand gevaar voor jeugd Nederland biedt Amerika hulp aan bij orkaanramp Boekenvriend Kort nieuws Wasmachinehuis Scheepvaart MODERNE ELECTRISCHE NAAIMACHINE Vakkundige schoenreparatie is uiteindelijk voordeliger De heer Borst is een onopvallend man. Hij hield zich al die jaren bij het PEN strikt aan het bedrijf en de moeilijkste problemen, vooral bij nacht, werden door hem, onmerkbaar voor duizenden anderen, in een handomdraai opgelost. Want beslis singen weet de heer Borst te nemen; op het conferentienummer van de speciale PEN telefoonlijn, waarop soms acht per sonen gelijk met elkaar kunnen spreken, is zijn stem heel wat malen doorgekomen. Gestoorde lijn? Als men ook maar iets vroeg, was daar zijn advies: schakel dat in en dat uit. Het gehele electriciteitsnet in het district was hem gelijktijdig voor ogen gesprongen. De heer Borst die vooral in vroeger jaren geen gemakkelijke baas is geweest, maar een conflictjë was vergeten, zodra hij zich had omgedraaid vindt die drie en veertig jaar PEN geen bijzonderheid. Wan neer men zou zeggen: je moet blijven, wel, dan bleef hij nog een paar jaar; hij voelt zich nog gezond en fit genoeg. Om al die jaren aan de PEN verbonden te zijn, te beginnen als hulpmachinist en te eindigen in de functie van technisch hoofdambte naar in algemene dienst, vond hij ook eigenlijk geen publiciteit waard. In de ar chiefmap „Personen" onder de letter B was dan ook weinig van hem te vinden. In de map „VZV", „zwemmen", en achter het opschrift „PEN" echter zo veel te meer. Zelfs zijn veertigjarig jubileum bleef drie jaar geleden onvermeld. OP 30 MEI 1912 is de heer Borst bij het tegenwoordige PEN in Bloemendaal, dat toen nog de Kennemer Electriciteits Maat schappij heette, als hulpmachinist in dienst gekomen. Veel was daar in twee en twin tig jaar aan voorafgegaan. Op elfjarige leeftijd verliet de jonge IJmuidenaar Borst de lagere school en stapte hij achtereen in tal van vakken. Men zag hem in de steen fabriek, in de polder, als stoker in de ijs fabriek en twee maal een half jaar werkte hij zelfs over de grens in Oberhausen. In de steenfabriek sloot hij die reeks af. Toen hij achter de steenkar liep en de heer Klazema langs kwam heeft hij hem ge vraagd: heeft u een boek over machines voor me. Ja, heeft de heer Klazema ge zegd. En daarmee begon voor Borst de studie. Hij leende wat natuurkundeboekjes en bezocht vervolgens de lessen voor ma chinist op de trawler van de IJmuidense Visserijschool. De directeur van toen heeft Borst het advies gegeven door te leren voor het diploma voor machinist ter grote vaart. Enige tijd later was die opleiding ook te IJmuiden te volgen en met zestig anderen, onder wie de heren Van Kaan, Rolloos en Van Duin, doorliep Borst de cursus. Hij was de enige van de zestig, die uiteindelijk slaagde. Een hele prestatie in die tijd. Borst wilde nog meer leren, maar de mogelijkheid er voor bestond bijna niet. MET EEN SALARIS van tien gulden in de week heeft hij in de eerste weken ge noegen moeten nemen. In Duitsland was hij meer gewend geweest f 18 en toen de directeur van de elektriciteits maatschappij bij zijn sollicitatie mee deelde, dat het loon voor hem op f 6. per week zou worden gesteld, heeft hij kort maar zakelijk meegedeeld dan liever met de trawler „Martha" naar zee te gaan. Het is tenslotte f 10.geworden en op 1 Juli stond P. Borst voor het eerst op de wachtlijst om officieel dienst te doen in de Bloemendaalse centrale. Het is die eerste nacht bij de vier machines een ze nuwachtig bestaan geweest, want uitge rekend die nacht sloeg alles donker. Borst heeft alles weer ingeschakeld en toen de directeur binnen kwam, was die er al da delijk van overtuigd, dat een en ander een gevolg was van een onhandigheidje van de nieuwe hulpmachinist. Later bleek monteur Casembroot een verkeerde aan sluiting te hebben gemaakt. Daarmee maakte Borst een goede beurt: hij kreeg dadelijk op 4 Juli een gulden per week meer. In November 1913 werd Borst overge plaatst naar de centrale van het PEN aan de Kanaalstraat te IJmuiden, waarna al dra in 1914 de militaire dienst volgde en hij werd ingedeeld bij de infanterie. Tij dens het werkverlof voor de centrale in IJmuiden, had zijn „slapie" echter een heel mooie daad verricht: hij had collega VAN DE DRIE EN VEERTIG JAREN, die de heer P. Borst bij het PEN het Provinciaal Electriciteitsbedrijf Noordholland heeft gediend, heeft hij er niet minder dan acht en dertig dag- en nachtdienst gehad. Trad hij in 1912 als hulp machinist bij de Bloemendaalse centrale in dienst, in 1917 kwam hij in de buiten dienst te IJmuiden en dat werk hield tevens in, dat de monteur Borst storingen in het electriciteitsnet moest opsporen en verhelpen en dat hij van die dag in November 1917 af het onregelmatige werk moest aanpakken. Hij heeft het met liefde gedaan; met een kundigheid een een enthousiasme zelfs, die in 1939 de be noeming tot districtshoofd opleverde, waarmee de heer Borst een van de zeven hoofden van districten van het PEN in Noordholland was geworden. Overigens is hij van 1939 af de enige gebleven, die zonder assistent moest werken; dat wil hij nu aan het einde van de loopbaan wel zeggen. Op Woensdag, 31 Augustus gaat hij namelijk met pensioen en draagt hij in de herinnering de groei van een bedrijf mee, dat op de dag van zijn indiensttreding als hulpmachinist vijf en veertig man perso neel telde en aan een capaciteit van een 200 pk turbine genoeg had tot het bedrijf, dat thans 1100 man in dienst heeft en 254.000 pk nodig heeft om Noordholland van electriciteit te voorzien. In die groei is de heer P. Borst een van de schakels ge weest; een schakel van betekenis zelfs, die een gebied van de grens van Zuid holland tot Akersloot insloot. Borst opgegeven voor het verlichtings park, waarbij een baan vrij kwam. Aldus kwam Borst naar IJmuiden om er bij de genie te dienen en daar luitenant Boter- mans, een leraar MTS te Batavia en thans ook onder de wapenen, aan te treffen. De luitenant bleek een aardig mens. Hij gaf de knapen les in algebra, meetkunde, electrotechniek en ook nog iets in de kunde van het oorlogvoeren. DE IJMUIDENSE centrale werd in het jaar 1917 precies op 14 April ge stopt en geconserveerd. Aangezien Borst toen zonder werk zat, heeft hij onmiddel lijk de directeur een brief geschreven met de vraag om productief werk. Dat was er. Borst kwam in de buitendienst en werd tevens monteur van de storingsdienst. Tegen collega De Graaf heeft hij in die jaren toen gezegd: dat moet onder de grond en daarmee zinspeelde hij op het bovengrondse electriciteitsnet in Oud- IJmuiden en IJmuiden-Oost. Het werd de eerste levenstaak van Borst, want met de benoemingen in hogere rangen 1 Oc tober 1922 tot opzichter kreeg hij de gelegenheid die taak uit te voeren. Om streeks 1923 kreeg Oud-IJmuiden een net onder de grond en omstreeks 1927 volgde IJmuiden-Oost en Velsen Dorp. Nu zijn er nog enige plekjes met een bovengronds net, maar daar is sprake van onrendabele exploitatie. Voor Borst is het nog steeds een groot genoegen om terug te zien op deze om bouw van het electriciteitsnet in Velsen. Hij had zijn opvolger ook nog gaarne een nieuw kantoor aangeboden, maar het rijk verbiedt de bouw van het pand aan de Kennemerlaan bij het Oosterduinplein voorlopig nog en dan is er weinig aan te doen. Men moet het thans in IJmuiden nog steeds doen met het kleine pand aan de Houtmanstraat en de twee werkplaat sen aan de Kalverstraat. Voor de oorlogs jaren was het PEN gehuisvest in het kan toor van de centrale aan de Kanaalstraat en aan het Kennemerplein. Velsen heeft een van de oudste electri- citeitsnetten in Nederland en misschien wel het oudste. Kabels uit het jaar 1900 heeft men pas nog opgegraven en zij ble ken in prima staat te verkeren. Ze zagen er beter uit, dan kabels die in 1927 wa ren gelegdWat storm en onweer be treft, heeft de heer Borst de leiding in een rustig district gehad. IJmuiden heeft daar altijd weinig last van gehad, doordat al zo vroeg het gehele net ondergronds was aangelegd en de stormen daar weinig in vloed op hadden. DEZE IJMUIDENAAR één, die al tijd het principe heeft gehuldigd: „de ambtenaar is er voor het publiek" zal het contact met de IJmuidenaren niet verliezen. Nadat hij Dinsdag in het kan toor van het PEN aan de Houtmanstraat tussen drie en vijf uur en Woensdag tus sen twee en drie uur van de bedrijven en van drie tot vijf uur van het personeei heeft afscheid genomen, blijft hij in de wereld van de electriciteit. Op verzoek van de Velser Gemeenschap zal de heer Borst zich namelijk belasten met de func tie van operateur bij het nieuwe film toestel een Bell and Howell dat aan de verenigingen voor bijeenkomsten en dergelijke wordt uitgeleend. Daarmee zal de heer Borst het werk, waarvan hij thans gaat scheiden en zijn hobby kunnen verenigen. Hij is een enthousiast smal- filmer. W.N. Een 47-jarige Oostenrijkse weduwe sloot zichzelf op het toilet van een KLM-vlieg- tuig te Wenen op en vloog naar Bagdad als verstekelinge op een vlucht waarvan zij dacht dat die haar naar Amsterdam zou brengen. Mevrouw Pauline Hilscher vertelde de axxtoriteiten dat zij zo'n zin had gehad naar Nederland te gaan en ook zo graag eens de sensatie van het vliegen wilde ondergaan. Tien minuten nadat het toestel te Wenen was opgestegen kwam mevrouw Hilscher, een donkere bril dragend, te voorschijn en gipg in de cabine zitten. Haar bedrog werd ontdekt en zij toonde zich erg teleurgesteld teen zij vernam dat het vliegtuig niet op weg naar Amsterdam was. Te Bagdad werd zij vastgehouden tot zij in een ander vliegtuig gezet kon worden voor de terugreis naar Wenen. Autoriteiten geloven dat mevrouw Hilscher aangespro ken zal worden voor het passagegeld der retourvlucht. Het bestuur van de Nederlandse Ver eniging voor Koeltechniek heeft de gou den Kamerlingh Onnes-medaille toege kend aan prof. H. C. Rudolf Plank te Karlsruhe. Deze erepenning, genoemd naar prof. dr. H. Kamerlingh Onnes, oprichter en eerste voorzitter van de Nederlandse Vex-eniging voor Koeltechniek, wordt een maal in de vijf jaren toegekend voor bui tengewone verdiensten voor de ontwikke ling of toepassing van de koeltechniek. De uitreiking van de medaille zal ge schieden in een buitengewone algemene vergadering van de Nederlandse Vereni ging voor Koeltechniek op Dinsdagmiddag 13 September in het stedelijk museum „De Lakenhal" te Leiden. Prof. Rudolf Plank is in 1886 te Kiew geboren. Sinds het begin van de dertiger jaren geniet hij internationale bekend heid als wetenschappelijk onderzoeker, schrijver en organisator op het gebied dei- koeltechniek. De aanvaring, die de IJmuidense 230 ton metende trawler „Batavia" IJM99 van de rederij „Medan-Batavia" in de nacht van Donderdag op Vrijdag heeft gehad we berichtten hierover gisteren al is ver oorzaakt door de Scheveningse motorlog- ger „Deli" SCH225 van de N.V. redery en kuiperij v.h. J. J. Tuijt. De „Batavia", die vissende was, werd aan stuurboords-voor- zijde geramd en liep een deuk in de ver schansing en een ontzette rol bij de voor galg op. Het was Donderdagnacht- twaalf uur, toen de „Batavia" met een snelheid van ongeveer vier mijl viste en over stuur boord een stomende logger naderde. De „Batavia" had het visvuur aan, zodat het voor de wachtsman en stuui-man op de De heer J. F. v. H. uit Haarlem, die in Wijk aan Zee zijn vacantie doorbrengt, kwam Vrijdag tot de ontdekking, dat tij dens het baden f 10 uit zijn badcabine was weggehaald. Men heeft nog niemand kun nen aanhouden. De heer L. P. K. wei-kzaam als magazijn knecht bij „De Nijverheid" te Beverwijk haalde een kist uit het magazijn, stapte mis op de trap en viel van 4 meter hoogte naar beneden. Per ziekenauto is K. naar het Rode Kruisziekenhuis vervoerd, waar men een gescheurde linker nier en een buikbloeding constateerde. De bunkers op het Castricumse strand die daar nog steeds aan de tweede wereld oorlog herinneren, oefenen een grote aan- trekkingski-acht op de jeugd uit. Ondanks het toezicht van de strandpolitie kunnen de knapen niet nalaten, wanneer zij de kans maar even zien, de betonnen ge vaarten stormenderhand te „nemen". Bij tijd en wijle worden er ware veld slagen geleverd en het is begrijpelijk dat deze vrije tijdsbesteding niet zonder ge vaar is. immers, de bunkers worden, wan neer de zee tot aan de duinen staat, steeds verder ondermijnd, maar de jeugd blijkt hier geen weet van te hebben. Daarom kan het geen kwaad als de ouders iedere keer weer hun pupillen op het gevaar waaraan zij zich blootstellen, wijzen. De Nederlandse zaakgelastigde te Wash ington baron Van Voorst tot Voorst heeft Vrijdag het medeleven van zijn regering betuigd aan de Verenigde Staten met het verlies aan mensenlevens en de vernielin gen die werden teweeggebracht door de orkaan Diane. Hij zei ook dat zijn regering wenste te vernemen hoe Nederland het beste hulp zou kunnen verlenen. Hij gaf deze boodschap aan William Dunham, het hoofd van de Benelux'-afdeling van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken die deze ter kennis zal brengen van de minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles. Baron van Voorst tot Voorst bracht in herinnering dat Amerika twee iaar geleden na de Februariramp zulk een edelmoedige bijstand het verleend aan Ne- dei-land en dat zijn regering het als een natuurlijke zaak beschouwde om nu te helpen. De Nederlandse ambassade heeft na een collecte onder het personeel een chèque voor 300 dollar overgemaakt aan het Ame rikaanse Rode Kruis. Een aantal Neder landse maatschappelijke en vaderlandse organisaties hebben de handen in. elkaar geslagen om het inzamelingswerk te coör dineren. brug van de naderende logger duidelijk moet zijn geweest, dat de IJmuidense trawler niet al te snel liep en dat in ieder geval voorrang moest woi-den gegeven aan het vissende vaartuig. Toen de Scheveningse logger dichterbij kwam er was geen mist heeft schip per Cor Bal van de „Batavia" een attentie- sein laten geven, maar ook hierop reageer de de logger niet. De „Deli", die niet al te snel voer, zette door en raakte daarop de „Batavia". Het ongeval deed zich voor op 56.50 Noorder breedte. Bij het naderen van de „Deli" heeft de „Batavia" niet kunnen stoppen, daar het vistuig werd voortgesleept. De „Batavia" kwam vannacht om half drie de IJmuidense Vissershaven binnen met 1500 kisten haring aan boord. „Een man die een geleend boek niet\ terugbrengt, is geen dief", aldus een Vrijdag gedane uitspraak van een rech- ter van het Zuid-Afrikaanse opperstei gerechtshof, die de zaak te behandelen' kreeg van een oneerlijke boekenlener. „Als dit diefstal was", zo zeide rechter Beyers, „dan zou de helft van de advo- eaten in Kaapstad wegens diefstal kun nen worden aangeklaagd. Ik zelf heb in mijn boekenkast een geleend boek staan dat ik al twee jaar in mijn bezit heb.'. Verdachte is vrijgesproken". ooocooo«»oor<xcoiocxxxx»ooco30o»soooocccoaxoccax>ccoo Visa voor Israël. Onlangs is tussen Ne derland en Israel een accoox-d tot stand ge komen, waarbij beide landen zijn overeen gekomen voox-taan wederzijds aan eikaars onderdanen kosteloos inreisvisa te verstrek ken. De nieuwe regeling wordt van kracht op 21 September aanstaande. Roode Kruis. Het Nederlandsche Roode Kx-uis heeft voor de slachtoffers van de ovex-- stromingen in Pakistan en India een partij kleding en een hoeveelheid vitaminetablet ten en sulfapreparaten ter beschikking gesteld. Crania, 26 v. Sydney n. Melbourne. Cradle of Liberty, 25 490 m. W.NW. Flores. Drente, 26 v. Napels n. Genua. Daphnis, 26 te La Guaira. Elizabeth B, 26 800 m. O.NO. Adx. Erinna, 26 te Soerabaja. Eos, 26 v. Amsterdam n. Hamburg. Felipes, 26 Port Dickson verwacht. Friesland (KRL) 26 280 m. W.t.Z. Pada.ng. Gabonkust, 26 te. Lagos. Ganymedes, 26 te Baltimore. Groote Beer, 25 v. Southampton n. Rotterdam Helicon, 26 te Pto Plata. Hermes, 26 690 m. O.t.N. Bermuda. Indrapoera, 26 v. Tegal n. Probolinggo. Isis, 27 te Paramaribo verwacht. Kalydon, 26 460 m. O.ZO. Albany. Kermia, 26 te Amsterdam terug proeftocht. Kota Baroe, 26 200 m. W. Minikoy. Krebsia, 27 Nort Weymouth verw. Koratia, 26 Ballkpapan verwacht. Lindekerk, 26 te Bandarshapur. Lekkerkerk, 26 dwars Texel n. Antw. Lekhaven, 26 te Montevideo. Limburg, 25 v. New York n. Artificial eil. Loenerkerk, 25 v. Rotterdam n. Calcutta. Mirza, pass. 26 Guardafi un. Aden. Maas, 26 v. Tunis n. Bone Marisa, 26 v. Ripoli n. Berr. Malvina. 26 te Yokohama. Mirza, 27 te Aden verwacht. Notos, 25 40 m. W. Kp. Matapan. Overijsel, 26 v. Suez n. Aden. Oranjefontein, 25 340 m. N.NO. Las Palmas. Plancius, 26 Buleleng verwacht. Pieter S, 26 te Liverpool. Ruys, 26 te Santos. Rijndam, 25 v. New York n. Southampton. Sigli, 26 Jesselton verwacht. Sunetta, 26 Rotterdam verwacht. Stanvac Selo, 26 te Belawan. Sunetta, 26 te Rotterdam. Tomori, 26 te Rotterdam. Titus, 26 dwars Casquets n. Rotterdam. Tarakan, 26 rede Mena el Ahmadi. Thelidomus, 26 v. Pta Cardon n. Curacao Triton, 26 v. New York n. Curacao. Tjiluwah, 26 Soerabaja verwacht. Teiresias, 26 te Semarang. Van Riemsdijk, 27 te Makassar verw. Waibalogn, 27 Attapupir. Waikelo, 26 Soerabaja. W. Alton Jones, 25 160 m. O. Aden. Zeeland (SSM), 26 in Kielerkan. n. Londen. Zuiderzee, 25 440 m. W.t.Z. Lands End. Zuiderkruis, 25 v. Rotterdam n Montreal. KLEINE VAART Aardenburgh, pass. 26 Kiel n. Stockholm. Algarve, 26 v. Rotterdam te Swansea. Att S, 26 v. Rotterdam te Antwerpen. Adm. Courbet, 26 v. Helsinki n. Pernoviken. Adm. Nelson, 26 v. Londen n. Rotterdam. Alceta, 26 v. Ceuta n. Durazzo. Anna Sylvia, 26 v. Londen te IJmuiden verw. Appingedam, 25 v. Rotterdam te Lissabon. Atlas, 26 v. Catania te Rotterdam verw. Auriga, 26 v. Boston te Antwerpen. Birmingham, verm. 26 v. Goole n. Sunderland Bernard John, verm. 26 v. Rotterdam n. Alex- andrië. Bonaire, pass. 26 Vlissingen n. Antw. Bernisse, verm. 26 v. Antwerpen n. Rotterdam. Bab T, 25 te Gefle. Baltic. 26 dwars Terschelling n. Runcorn. Barracuda, 26 v. Delfzijl te Goole. Corrie B, verm. 26 v. Fawley n. Esbjerg. Duiveland, pass. 26 Brunsbüttel n. Kopenhagen Domburgh, 26 v. Londen te Rotterdam. Deni, 26 v. Grimsby te Amsterdam. Da Capo, verm. 26 v. Vlaardingen n. Antw. Deo Duce, 26 boei P. 4 n. Amsterdam. Driebergen, 26 v. Liverpool n. Runcorn. Deni, 26 v. Grimsby te Amsterdam. Eemstroom, 26 v. Grangemouth te Amsterdam. Export II, 26 v. Londen te Rotterdam. Ella, 27 v. Gothenburg te Roonaan verwacht. Flevoland, 26 v. Kingslynn te Rotterdam. Gerry S, 26 v. Swansea te Amsterdam. Grebbestroom, 26 v. Amsterdam n. Manchester Geert Bodewes, 26 v. Amsterdam te Sluiskil. Geziena Hendrika, 26 v. New Ross te Barry. Goote, verm. 26 v. Rotterdam n. Manchester. Hera. 26 v. Paramaribo n. Demerara. Hartel, 26 v. Rotterdam te Hamburg verw. Heemraadsingel, 26 v. La Pallice te Leith. Harm, 26 v. Hull te Rotterdam. Helen, 26 v. Hamburg te Amsterdam. Henrica, 26 v. Amsterdam te Bremen. Henriëtte, 26 v. Londen te Hansweert. Ida Jacoba, pass. 26 Vlissingen Antw. Ilias, 25 v. Bilbao n. Santander. Isola, 26 dwars Langeoog n. Waterford. Joost, 25 Brunsüttel gepass n. Zaandam. Kaap Falga, 24 v. Malmö n. Norrkoping. Kaap Sint Vincent, 25 te Rotterdam. Lelie, 26 v. Grouw te Amsterdam. Leny, 26 v. Swansea te Brest. Lydia, 26 v. Dordrecht te Rotterdam. Lijnbaansgracht, 26 v. Antw. te Rotterdam. Lydia W, pass. 26 Vlissingen n. Antw. Larix, 25 v. Gent n. Malmö. Leendert B, 26 v. Manchester te Kopenhagen. Leuvehaven, verm. 26 v. Antw. n. Gothenburg. Marcella, 26 v. Kirkcaldy te Faroer verw. Merwestad, 26 v. Rochester te IJmuiden. Mies, 26 v. Gefle te Rouaan. Makkum, pass. 26 Vlissingen n. Antw. Mynelis, 27 v. Oscarshamn te Uleaborg verw. Mypuck, 26 v. Boston te Maassluis verw. Manto, 26 v. Amsterdam te Rotterdam. Marjan, verm. 27 v. Gefle n. Wic. Nautic, 28 v. Antwerpen te Helsinki verw. Noorderhaven, pass. 26 Vliss. n. Norressundby. Oranje, pass. 26 Vlissingen n. Par. Plato. 25 v, Amsterdam n. Le Havre. Procyon, verm. 27 v. Amsterdam n. Londen. Pavo, 23 te Norrsundet. Ponza, 23 te Norrkoping. Paloma, verm. 26 v. Gent n. Gothenburg. Remae verm. 26 v. Rotterdam n. Liverpool. Rini, 26 dr. ars Humber n. Rotterdam. Silvretta, pass. 26 Brunsbüttel n. Gothenburg. Sporota, 26 v. Amsterdam n. Rotterdam. Spurt, pass. 26 Vlissingen n. Goole. Tilly, 24 te Zaandam. Ton S. 26 v. Rotterdam n. Shoreham. Westersingel, 26-27 v. Rouaan te Barrow in Fur- ness verwacht. Westpolder, 26 v. Antwerpen n. Rotterdam. Wiebold Bohmer, 26 v. Rotterdam. Wickenburgh, pass. 26 Kp. St. Vincent naar .Londen. Zaanstroom, 26 v. Hull te Amsterdam. SLEEPVAART Goeree. 25 v. Maassluis n. Goole. Loire 25 te Piraeus met motorschip. Oceaan, 26 te Maassluis met dok. Zwarte Zee, 26 v. Sydney n. Melbourne. Alle le klas merken in voor raad. Betaling in overleg. VELSERDUINWEG 173 IJmuiden-O. Tel. 4402 Drie trawlers losten Drie trawlers voerden vandaag 4000 kis ten vis aan, waarvan 2930 kisten haring en 25 kisten makreel. De „Thorina" (van Dinsdag 16 Aug.) bracht 1400 kisten vis, waarvan 1350 ha ring, 10 makreel en 40 divei-sen en voorts 170 kleine kisten haring; de „Bloemen daal" (van Vrijdag 19 Augustus) 900 kis ten vis, waarvan 700 makx-eel, 80 haring en 120 schelvis en de „Klaas Wijker" (van Donderdag 18 Aug.) 1530 kisten vis, waar van 1500 haring, 5 makreel en 25 diversen. Logger- en kottervloot Van de logger- en kottervloot loste de Wiron 4" 505 kisten vis, waarvan 320 schelvis, 125 makreel, ,50 kabeljauw, gul en koolvis, 5 haring en 5 divex-sen; de „Annie" 335 kisten vis, waarvan 220 schelvis, 15 ka beljauw en koolvis, 100 makreel en 35 stuks stijve kabeljauwen en de KW 59 300 kisten vis, waarvan 100 schelvis, 160 makreel en 40 diversen. De kleine vaart zorgde voor 500 kisten schol en 60.000 kg tong. Wat er komt Voor de Zaterdagmarkt is de „Batavia" (van Dondex-dag 18 Aug.) blijven liggen met 1400 kisten vis, meest haring. Oudste boten zijn thans „Soerabaia" en „Flamin go" (van Donderdag 18 Aug.), „Norma Ma ria" en „Eveline" (van Vrijdag 19 Aug.) en „Allanwater", „Antje", „Haarlem" en „On derneming 4" (van 20 Aug.). Van 22 Aug. zijn de „Tzonne" (schipper Rein Groen), „Herman", „Polderman". De Haarlem is voor Maandag (van 20 Aug.) met 2100 kisten. Besommingen Vrijdag besomde de „Maria van Hattem" 20.è80.—de „Vios I" 18.100.— en de „Postboy" 13.800. In de hal vandaag Schol, tong en kabeljauw waren vandaag voor export bestemd. Grote tong maakte 4.50 tot 5.grootmiddel 2.50 tot 2.75, kleinmiddel 2.25 tot 2.30, tong I 2.20 tot 2.35 en tong 2/1.85 tot 1.90. Gi-ote schol haalde 55 tot 60, middel schol 55 tot 60, zetschol 55 en schol I 45. Regels kabeljauw brachten op ?U tot 72 en kisten kabeljauw 70 tot 80. Binnenland in Grote gul ging het binnenland in voor 22 tot 20, middel voor 20, torgullen 12. Zwarte koolvis ging van de hand voor 50 tot 55, grote schelvis voor 17, mid del schelvis voor 16, kleinmiddel voor 11 tot 12, pennen voor 10 tot 12 en braadschelvis voor 9.50 tot 12. Schol 2 leverde op 28 tot 35, schol 3 8 tot 14. De haring noteerde vandaag 10 tot 11.50 en de makreel 11 tot 13. Binnengekomen IJM 71 Bloemendaal, 85 Klaas Wijker, 33 Thorina, 209 Wiron 4, 14 Annie, 213, 205, 59, 11, 27, 4; KW 9 Hubertha Gerarda, 28 Verwachting, 104 Vrouw Dirkje, 89 Wil- lempje, 189, 178, 56, 61, 35, 78, 128; HD 125 Samenwerking, 49; UK 90, 53, 16, 32, 162, 169, 91, 86, 18, 96, 243, 184, 36, 244, 85, 16, 4, 194, 90, 70; TX 51, 59, 4, 39, 36, 24, 11, 49; WR 67, 7; VD 9. Vertrokken IJM 16 Bergen, 21 Gelria, 211 Wiron 2, 218; KW 8 Deining, 162 Vier Gezusters, 76 Excelsior, 189; UK 87 57, 176, 161, 103, 14, 15, 141, 90, 48, 52, 125. 1, 64, 53, 81, 85, 70, 32, 90, 16; EH 8; TX 37; HD 180. Vangsten van de dag Gebroeders, thuisvarende; Willempje, thuisvarende; Satuxmus 14 m. hoops: Vrouw Dirkje 7 m. hoops, thuisvai-ende; Elizabeth thuisvarende; Jacoba 1 m. vis; Verwachting thuisvarende; Arendje Jacoba 15 kg tong en 2 m. vis; nne Marie 10 kg en 3 m. vis; Rein 25 kg en 3 m. vis; Victoria 10 kg en 4 m. vis; Stern 2 m. vis. 2 netten stuk: Her- mina 4 10 kg en 5 m. vis; Aleida 10 kg en 4 m. vis; Vier Gebroeders 5 kg en 5 m. vis; Willy Alida 2 m. vis en 1 rri.. zw. vis; Al batros 10 kg en 5 m. vis; Gerda Max-ianne 30 kg en 3 m. vis; Adi'iana Catharina 20 kg en 4 m. vis; Willem 5 kg en 5 m. vis; Twee Gebroedei-s 15 kg en 3 m. vis; Klaas Jr. 10 kg en 5 m. vis; Emisel 10 kg en 4 m. vis; Vios 5 kg en 5 m. vis; Hoop 2 5 kg en 5 m. vis, thuisvarende: Nehim 1 15 kg en 7 m. vis; Nehim 2 20 kg en 6 m. vis; Nehim 3 5 kg en 5 m. vis; Nehim 4 2 kg en 6 m. vis. Vangsten van de nacht Vier Gebroeders 60 kg tong en 6 m. vis; Anne Marie 50 kg en 5 m. vis; Rein 50 kg en 3 m. vis; Tiny 60 kg en 8 m. vis; Willy Alida 30 kg en 4 m. vis; Aliza 60 kg en 6 m. vis; Klaas Jr. 50 kg en 5 m. vis; Magda 50 kg en 7 m. vis; Nehim 2 50 kg en 7 m. vis; Nehim 3 50 kg en 5 m. vis; Nehim 4 80 kg en 6 m. vis. Vleetharing De vangsten van de Katwijkse vleetlog- gers waren vannacht: KW 170-40, 110-40, 43-3, 29-1. 3-17, 5-100, 47-20, 54-1, 83-20, 130-50, 167-100 op halve vleet. De volgende schepen hadden geen vangst: KW 161, 50, 39, 49. 67, 86 en 151. De gemiddelde vangst was 20 kantjes. Trawlharing De vangsten van de trawlloggers waren: KW 141-35, 95-30, 97-34, 101-70, 38-20, 175- 20, 127-15, 22-25, 140-20, 25-25, 6-20. 74-100, 40-65, 20-50, 123-70, 25-90, 44-45, 59-45, 70- 20, 16-9, I.TM 75-20. Geen vangst hadden: IJM 74, KW 19, 129, 41, 78, 7, 45 en 48. De gemiddelde vangst was 25 kantjes. TE KOOP: IJm.-O. Onmiddellijk te aan vaarden na verbouwing. Moet in het bezit zijn van ux-g. verkl. H. V. B. Mak. C VISSER Hzn., Maasstr. 1, IJmuiden. Wegens vacantie zijn wij GESLOTEN van 29 Augustus t.m. 1 September LEVENSMIDDELENBEDRIJF EN CHOCOLATERIE Wjjk aan Zeeërweg 51 - Tel. 4362 - IJmuiden-Oost MODEVAKSCHOOL Mevr. C. Hax-tendorp, Meidoornstr. 5. IJm.-O. Spec, middagcur sus voor getrouwde dames, voor het naaien van dames- en kinderkleding, geen pa- tx-oontekenen. Opgave dagel. tussen 7 en 8 uur. RADIO-TELEGRAFIST. Spoedopleiding. Zeev. Inst. Stationsweg 66, Velsen. Tel. no. 4704. L. SCHIFF, lerares Engels M. O. Meervlietstraat 4, Vel sen. Telefoon 5818. Emigi'an- ten, Conversatie, Handels correspondentie, Bijwex-ken van scholieren, enz. MUZIEKLESSEN PIANO en VIOOL. Lies Dekker, gedi plomeerd lerax-es (Staatsdi- ploma's) IJmuiderstraatweg 167, IJmuiden. Tel. 4196. NET MEISJE gevr. voor halve dagen of werkster 2 dagen per week. Lampex'S, Kruidbergex'weg 2, Santprt. Aagtedijk, pass. 25 Gibraltar n. Alexandrië. Abbcdijk, 26 te Havana. Alhena, 25 v. Las Palmas n. Rlo de Janeiro. Alanti, 25 v. Las Palmas n. Rotterdam. Albireo, 26 v. Rotterdam n. Hamburg. Artemis, pass. 26 Vlissingen n. Antw. Atje Ray S, 1 Sept. te Rotterdam verw. Argos, 26 te Amsterdam. Alphacca, nacht 25-26 te Montevideo. Alphard, 26 Victoria. Blommersdijk, 25 v. Port Said n. Genua. Hecuba, pass. 26 Vlissingen n. Antw. Beninkust, 26 te Port Amboin. Britsum, 25 380 m. O.NO. Fayal. Bagan, 26 Kendari. Blitar, 27 Priok verwacht. Caltex Leiden, 26 te Rotterdam. Gaasterkerk, 26 v. Penang n. Colombo. Charis, 26 te Guanta Clavella, 27 le Curagao. verwacht. Cleodora, 26 te Suez verwacht. Corilla, 27 te Pauillac verwacht. WINKELJUFFROUW gevr. Banketbakkerij Hartjes, La- gex-sstraat 13, IJmuiden-Oost. 2 NAAISTERS of LEERL. ter opl. Aanm. dagel. 8-12.30 en 14-17.30 of tel. 38955, No- belt, Leidsevaai't 442, H'lem. GEVRAAGD: Machinestik- sters, Handwerksters, Leer lingen, aank. Perser. Miezé- rus, Zijlweg 55, Haarlem. WERKSTER gevr. voor 2 of 4 ochtenden p. w. Van Tuyll- weg 24. Velserbeek. NETTE WERKSTER GEVR. voor 1 a 2 dg. p. w. Dx-iehui- zex-kei'kweg 17, Dx-iehuis. WASMACHINEFABR. heeft regelmatig electrische was machines met lichte emaille- beschadigingen. Gloednieuw, met garantie f 155, desgew. afbetaling. Afdeling Depót, Anna v. Burenlaan 44, Haar lem. Tel. no. 39204. Het aanschaffen van een geeft alleen dan 100 "Ia voldoening indien U let op: PRIMA KWALITEIT BETROUWBARE SERVICE VAKKUNDIG ONDERRICHT Dit alles vindt U bij: DRIEHUIZERKERKWEG 87 TEL. 5736 - DRIEHUIS het is in 't belang van Uw schoenen, portemonnaie en Uw VOETEN. Breng daarom Uw schoenen voor reperatie naar Cederstraat 21 - IJmuiden Telefoon 5468 HARINGBEDRIJF vraagt voor direct Aanmelding a s. Maandag tussen 2 en 4 uur: N.V. CORN. VROLIJK'S VISSERIJ MIJ. Middenhavenstraat 42. IJmuiden. Grote sortering WRINGERS ACME nu f 66.65. Fil. Velo, Trompstr. 68, IJm. Tel. 5198 EEN BETERE ONTVANGST met een Wisi-antenne, f 6.10 geplaatst f 8.10. Fil. Velo, Trompstraat 68. IJm. Telef. no. 5198. Een dubbelkops SCHEER- APP. PHILISHAVE nu f 39.75 Fil. Velo, Trompstr. 68, IJm. Tel. 5198. MET EEN „VELO" kan zelfs een kind de was doen. Fil. Velo, Trompstraat 68, IJm. VERHUUR WASMACHINES (bondstarief) Filiaal Velo, Trompstr. 68, tel. 5198 IJm.O. UW MEUBELEN opnieuw gestoffeerd. Bet. v.a. f 2 per week. Brieven L 4283 AUTOVERHUUR ZONDER CHAUFF., Babtist. Vecht- straat 101, IJmuiden. VOLKSWAGEN-VERHUUR zonder chauffeur, type 1955 met radio, voor binnen- en buitenland. Garage G. Be- rendsen en Zn., Edisonstr 4 IJmuiden. UW KUNSTGEBIT STUK? Rep. in 1 uur gereed. Wegens vacantie van 25 Augustus tot en met 31 Augustus afwezig. H. Olivier, Acaciastr. 16, ach ter ziekenhuis, Spec, repara tie-inrichting. ALLE MERKEN STOFZUI GERS f 2.50 p. w. zonder voox-uitbetaling. Hartendorp Gen. Cronjéstraat 43, H'lem Kruidbergerweg 51, Sant poort (D.) WIJ VERHUREN voor elke gelegenheid tafels, stoelen, glaswerk, porcelein, electr. gramofoon met platen, lucht bedden, ledikanten en de kens. Eerste IJmuider Ver- huurinrichting Trompstraat 35. Tel. 4273, IJmuiden. Voor een R.K. jongen van 11 jaar wordt een rustig, een voudig PLEEGGEZIN gez. Vex-goeding nader ovex-een te komen. Brieven L 4364 GEZOCHT: zit-slaapkamer zonder pension. Dekkers, Stumphiusstraat 33, Bever wijk. N.WE KOFFERSCHRIJF MACHINE zonder één cent vooruitbetaling, ca. f 3 per week. le betaling na 6 weken Brieven L 4252. Iedereen 'n N.WE SCHRIJF MACHINE zonder voox-uit betaling ca. f 3 p. w. 1ste be taling na 6 w. Brieven L 4271 NET KOSTHUIS gevr. z. m. met telef. omg. Velsen-IJm. Brieven L 4361. KOUSEN REPARATIE Mevr. Visser, Tasmanstr. 4 v/h. Dirk Hartoghdwarsstr. IJm. MACHINAAL KNOOPSGA TEN MAKEN. Gerard Dou- straat 8, IJmuiden-Oost. HOOGERS, specialist in droogscheerapparaten. Keuze uit 17 modellen. Vraagt een apparaat op proef. Tromp straat 30, IJm.-O. tel. 4516. LUXE VERHUUR zonder chauffeur. Tel. 6186. Kenne merlaan 130. Tel. 4457, Vel- serduinweg 200. LOMPEN, METALEN. OUD PAPIER worden tegen de hoogste prijs bij U gehaald door Fa. Max Gosschalk, Kanaalstraat 48. Tel. 5852. PARTIJ VLONDERS en hout te koop. Jung. Kennemer laan 73, IJmuiden. Prima MINOR 1949. Nieuwe banden f 550. Zeeweg 269. PEDICURE PRAKTIJK agb. omg. Velsen. Ongedipl. on nodig aan te vragen. Brie ven L 4362. In g. st. z. KANO te koop m. peddels. Kon. Wilhelmina- kade 85, IJmuiden. MOTOR te koop, 500 c.c. kJc. Bloemstr. 112, IJmuiden. TE KOOP: Bx-omfiets, Cycle- master f 125 en meisjesspox-t- fiets f 55, 1016 j. beide als nieuw. Te bevr. Zondag Rijnstraat 37 boven, IJm. ROYAL ENFIELD te koop, 350 c.c. in goede staat. Za terdag na 4 uur. Ger. Dou- straat 35, IJm.-O. VESTING HERENRIJWIEL aangeb. z. g. a. n. Paramari- bostraat 18, Santpoox-t. ANTIEKE STOEL te koop in g. st. pr. f 75. Te bevr. Rijnstraat 153, IJm. BOX en KINDERSTOEL te koop, z. g. a. n. Reggestr. 5 B IJmuiden. GASHAARD te koop of rui len voor kolenkachel. Brie ven L 4363.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 3