Huurder van verwaarloosd huis kan vrijstelling vragen TEKENMATERIALEN PANDA EN DE MODE-MEESTER 2 tfèe MORRIS iejmifm 6ujf Andrews Dr Adenauer wordt in Moskou als een vorst ontvangen Televisie-nieuwtje in Düsseldorf: ontvangtoestel voor kleine beurzen Wereldnieuws Huurverhoging gaat 1 September in Beslissing ligt bij de nog in te stellen Huurcommissies De radio geeft Woensdag Hotel Sovjetskaja en landhuis aan West-Duitse delegatie toegewezen Sluiting E 55 definitief op 3 September Opslag meubilair Passiespelen trokken 155.000 bezoekers och ió Uet zo J 's Nachts nemen uw maag en .ingewanden de nodige rust Volgens deskundigen heeft de technische ontwik keling van radio-ontvangers het hoogtepunt bereikt Soedanese muiters geven zich te elfder ure over F. Damiaans&Zn Havenarbeider door trein overreden en gedood Muiterij op Zweeds schip waarschijnlijk loos alarm Maan- bewegingen DINSDAG 30 AUGUSTUS 1955 Op 1 September treedt de nieuwe Huurwet in werking en zullen van de ongeveer 2,4 millioen huizen die Nederland telt, er 2.160.000 in huur worden verhoogd. Deze verhoging bedraagt 5 percent van de zuivere huurprijs, dus nadat van het huur bedrag de eventuele vergoedingen voor water, gas en electriciteit zijn afgetrokken. Evenals bij de vorige huurverhoging heeft het ministerie van Wederopbouw en Volks huivesting weer een brochure samengesteld, die over enkele dagen bij de postkan toren en de boekhandelaren voor een gering bedrag verkrijgbaar zal zijn. Huurders en verhuurders kunnen daarin alles vinden wat zij moeten weten om de bepalingen van de nieuwe Huurwet op de juiste wijze toe te passen. Die bepalingen, die wij reeds op 11 Augustus hebben gepubliceerd na de goed keuring van de nieuwe Huurwet door de Eerste Kamer, verschillen niet zoveel met die van de vorige huurverhoging. Het percentage is nu veel lager en niet meer afhankelijk van de gemeente-classificatie volgens de Noodwet-Drees-Ouderdoms- voorziening. De huurverhoging geldt nu niet voor onbewoonbaar verklaarde krot woningen; hiervoor mag geen hogere huur worden gevraagd dan op 31 December 1950 verschulidgd was. Huurders van nog niet onbewoonbaar verklaarde krotwoningen kunnen bij het gemeentehuis een aanvraag indienen voor een ministeriële verklaring, waarin de krotwoning ongeschikt voor be woning wordt verklaard. Na inwilliging geldt dan ook voor deze woningen de huurprijs van 31 December 1950. De huurverhoging geldt onder meer voor alle woningen die vóór 27 December 1940 tot stand zijn gekomen. De huurders zijn verplicht de wettelijke verhoging te beta len, tenzij de verhuurder hun mededeelt, van huurverhoging af te zien. Voor de huizen die tussen 27 December 1940 en 5 Mei 1945 zijn gebouwd en voor die, welke na 5 Mei 1945 tot stand zijn ge komen, geschiedt de huurverhoging niet automatisch en moet onderscheid gemaakt worden tussen wèl en niet van overheids wege gesubsidieerde bouw. Wij hebben deze afwijkende regeling onlangs gepu bliceerd; men kan ze ook uitvoerig aan treffen in de brochure van het Ministerie. Bedrijfsruimten Voor bedrijfsruimten, die voor 5 Mei 1945 tot stand gekomen zijn, blijven de op 31 Augustus 1955 geldende huurprijzen van kracht, tenzij partijen onderling anders overeenkomen. De Huurwet biedt een mo gelijkheid voor de verhuurder, de huur verhoging van 1 Januari 1954 alsnog in te halen indien deze toen niet werd toegepast. De huurprijs van bedrijfsruimten, na 5 Mei 1945 tot stand gekomen zonder over heidsbijdragen, is vrij. Vernieuwingen Indien in een huis met centrale verwar ming of met een lift-installatie de ver huurder deze installaties geheel of gedeel telijk laat vernieuwen, kan de huur ver hoogd worden met 7.5 percent van drie vijfde deel van de kosten. Deze verhoging mag ook worden toegepast op vernieuwin gen, die na 1 Januari 1951 zijn aange bracht. Ook op grond van verbeteringen, waar door een huis een grotere gebruikswaarde krijgt (bijv. het aanbrengen van een bad gelegenheid) kan de huurprijs worden verhoogd met 10 percent van de redelijke kosten der verbetering. Voorzieningen die nodig zijn voor instandhouding van het huis vallen hier buiten. De verhuurder mag de verbeteringen niet tegen de wil van de huurder aanbrengen. ADVERTENTIE BARTÉLJ0 RISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERO. B0LSTR. 48 A DAM- TEL. 717162 Schotse Tweed Regenjassen HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.25 Vacantiekalender. 8.30 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Voor de kinderen. 9.25 Platen. 10.00 Letterkundige causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 11.40 Voor de jeugd. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstel lingsagenda. 13.18 Lichte muziek. 13.45 Pla ten. 14.00 Medische kroniek. 14.10 Platen. 15.00 Pianorecital. 15.15 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Promenade-orkest. 17.45 Wereldkampioenschappen wielrennen. 17.50 Regeringsuitzending: Rijksdelen over zee: Oranjefeesten in Suriname en de Ne derlandse Antillen. 18.00 Nieuws en commen taar. 18.20 Platen. 18.45 Actualiteiten. 18.55 Amusementsmuziek. 19.15 Causerie over Nieuw Guinea. 19.30 Voor de jeugd. NATIO NAAL PROGRAMMA: 20.00 Nieuws. 20.05 Toespraak door Mr. J. A. Jonkman. 20.10 Militaire Kapel. 20.35 Prijsvraag ten bate van het Koningin Wilhelminafonds. 20.50 Nederlandse liedjes. 21.30 Zo was 't in Haar tijd. 22.15 Stereofonische uitzending: Radio Philharmonisch orkest. 22.50 Sport. 23.00 Nieuws. 23.15 Metropole-orkest. 23.45 Platen. 23.50—24.00 Dagsluiting. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.1.0 Gewijde muziek. 7.45 Een woord van de dag. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 8.30 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Suri naamse muziek. 10.05 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Platen. 11.15 Appelsap, hoorspel. 12.05 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.37 Her vormde kerkdienst. 13.00 Nieuws. 13.15 Pro menade-orkest. 13.50 Platen. 15.00 Kamer orkest. 15.40 Kamermuziek. 16.00 Voor de jeugd. 17.15 Pianorecital. 17.25 Schotse lied jes. 17.40 Beursberichten. 17.45 Orgel. 18.15 Platen. 18.45 Studenten in S.S.R., causerie. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Vocaal ensemble. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.0024.00 Nationaal programma (zie Hilversum I). TELEVISIE (V.A.R.A., N.T.S.) Nationaal programma. 20.15 Er is wel wat veranderd. 20.45 Zang. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Filmmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 en 14.00 Platen. 14.30 Porgy and Bess, opera (PI.) 16.05 Orkestconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Pla ten. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Zang en piano. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Causerie. 19.40 Platen. 20.00 Hoorspel. 20.45 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. Nieuw in de Huurwet zijn de bepalin gen over de onderhoudsplicht. Als een woning door verwaarlozing welke aan de verhuurder is te wijten, niet voldoet aan de eisen welke daaraan met het oog op de instandhouding en de bewoonbaarheid redelijkerwijze kunnen worden gesteld, kan de huurder vrijstelling van de 5 per cent huurverhoging vragen. Over deze bepaling is nog al veel te doen geweest bij de behandeling van de nieuwe Huurwet in het parlement en ook daarbuiten, hoofdzakelijk omdat men er een stroom van klachten van huurders te gen huiseigenaars van verwachtte. Om dit te voorkomen heeft het ministerie van We deropbouw en Volkshuisvesting nogal stringente richtlijnen vastgesteld. Een huurder die meent dat hij de huur verhoging niet behoeft te betalen, omdat de huiseigenaar zijn onderhoudsplicht niet nakomt, moet beginnen de verhoogde huur wèl te betalen. Hij moet op het gemeente huis twee formulieren halen, deze nauw keurig invullen en weer bij het gemeente huis inleveren. Als hij bovendien f 5, heeft betaald, wordt zijn verzoek ter ken nis gebracht van de Huurcommissie. (Deze Huurcommissies moeten nog door de gemeenteraden worden benoemd). Deze commissie stelt de verhuurder in de gelegenheid een verweei'schrift in te die nen. Op zijn vroegst na een maand neemt de Huurcommissie een beslissing. Wordt het verzoek van de huurder ingewilligd dan verneemt hij op welke datum de toe gestane huurverlaging ingaat. Hij krijgt dan ook het bedrag van f 5,terug. Dit geld is hij kwijt als zijn verzoek wordt af gewezen. Als de verhuurder niets van zich laat horen en geen verweerschrift indient, wordt het verzoek van de huurder zonder nader onderzoek ingewilligd. Als het verzoek wordt afgewezen omdat de verhuurder na de indiening daarvan begonnen is met het herstellen van de door de huurder in zijn verzoekschrift op gesomde gebreken, krijgt de huurder het bedrag van f 5,wèl terug. Het verzoek moet betrekking hebben op belangrijke gebreken aan: a. daken in het bijzonder ten aan zien van de waterdichtheid en hechtheid platten en goten; b. putten en regenbakken en de af v'o er- leidingen van hemelwater, huishoudwater en faecaliën; c. balcons, balustrades en andere uitwen dige delen; d. buiten- en binnenmuren, stenen vloe ren en stenen trappen en plafonds; in het bijzonder ten aanzien van scheuren, die hinder en gevaar opleveren; e. het houtwerk, in het bijzonder ten aanzien van buitenkozijnen, binnenkozij nen, ramen, deuren, kasten, vloeren- balk lagen en trappen; f. het buitenverfwerk, voor zover strek kende tot de instandhouding van houten en metalen onderdelen; g. het binnenverfwerk, voor zover strek kende tot de instandhouding van buiten deuren-, kozijnen en -ramen; h. gas- en electrische leidingen en wa terleidingen, voorzover de gebreken niet het gevolg zijn van bevriezing; i. schoorstenen in het bijzonder ten aanzien van lekken en scheuren zowel binnen- als buitendaks; j. andere onderdelen van de woning, die met betrekking tot hun betekenis voor de instandhouding en de bewoonbaarheid vergelijkbaar zijn met de reeds genoemde. Huurcommissies en Huuradvies-commissies Geschillen over het onderhoud kan men niet aan de Huurcommissie voorleggen. Daarvoor moet men zich tot de kanton rechter wenden. Het Burgerlijk Wetboek schrijft in het algemeen voor, welke on derhoudsverplichtingen op de verhuurder rusten en welke op de huurder. Bij nala tigheid van één der partijen kan nako ming van die verplichtingen in rechten worden afgedwongen. De huurcommissies verwarre men niet met de reeds geruime tijd bestaande Huuradvies-commissies. De Huurcommis sies beslissen uitsluitend over verzoeken om vrijstelling van de huurverhoging op grond van verwaarlozing, de Huuradvies commissies hebben alleen tot taak aan verhuurders of huurders advies uit te brengen over de huurprijs, indien daar over moeilijkheden zijn ontstaan. ADVERTENTIE Geen wonder dat zij 's morgens niet direct uw tempo kunnen volgen. Help ze een handje met Andrews bruisend Gezondheids- zout, twee lepeltjes op een glas water, direct bij het opstaan - nog vóór u zich wast. Andrews bevat - in smakelijke en prettige vorm - de geneeskrachtige stoffen die u nodig hebt «m storingen in de spijsvertering op te hef fen. U zult geen last meer hebben van een opgeblazen gevoel, nare smaak, beslagen tong en oprispingen die er op wijzen dat on verteerde voedselresten zich ophopen in maag en ingewanden. Gun u geregeld 's morgens vroeg even tijd voor een heerlijk bruisend glas Andrews. Dan functionneert van binnen alles weer vlot en gaat u met méér plezier aan het werk. f. 1.65 per bus. JT It (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenaer zal in Moskou als een vorst worden ontvangen. Een der voornaamste hotels, Sovjetkaja, dat hon derd kamers telt is voor de Duitse dele gatie aangewezen, alsmede een landhuis buiten Moskou. Een Duitse kok zal de maaltyden voor de kanselier toebereiden. De besprekingen worden in het Kremlin gehouden. Dertig West-Duitse rechercheurs zullen over Adenauer's veiligheid waken. Dr. Adenauer, die zijn werkzaamheden na een zes-weekse vacantie in Zwitser land heeft hervat, heeft met het oog op zijn hoge leeftijd hij hoopt in Januari tachtig te worden verzocht geen grote en vermoeiende feesten, die tot diep in de nacht zouden duren, te houden. Adenauer zal deze week met de fractie leiders overleggen. Voor heden is een ontmoeting vastgesteld met Ollenhauer, de (Van onze correspondent in Bonn) Op de Duitse radio-, televisie- en gramofoontentoonstelling, die thans in Düsseldorf wordt gehouden, wordt vooral de vooruitgang van de televisie op de voorgrond geplaatst. Dit werd duidelijk geïllustreerd bij de opening in de „Rheinhalle" van het Düsseldorfse jaarbeursterrein. Na de verschillende redevoeringen behoefden de genodig den hun plaats niet te verlaten om de traditionele rondgang over het terrein te maken. Zes opnamewagens met 17 televisiecamera's maakten voor hen een rondrit door de zeven tentoonstel lingshallen en langs de 238 stands. Wat zij registreerden werd de gasten in de „Rheinhalle" op een televisiescherm ter grootte van een bioscoopdoek getoond. Op de tentoonstelling wordt een televisie toestel voor kleine beurzen geïntroduceerd. Het is een apparaat voor regionale ont vangst, dat binnen een radius van circa 50 km van een T.V.-zender een storingvrije ontvangst biedt en dat door zijn kleine omvang en geringe hoeveelheid buizen veel goedkoper kan worden geproduceerd dan do normale toestellen. Met deze regionale ontvanger wil men de televisie toegankelijk maken voor de minder kapitaalkrachtigen, ofschoon het in dit opzicht wel interessant is te vermelden, dat thans reeds in West- Duitsland een kwart van de ongeveer 180.000 T.V.-toestellen in de huiskamers van arbeidersgezinnen staat. In het gebied van de huidige West-Duit se bondsrepubliek, met inbegrip van het ADVERTENTIE M. STRIJLAND - Schoterweg 7 TEL. 15444 HAARLEM Op Zaterdagavond 3 September wordt de E 55 definitief gesloten; de eigenlijke tentoonstelling om 19 uur, de Unifesti om 24 uur. De zweefkabelbaan gaat terug naa* Zwitserland. De „Wereldgondel" gaat naar Charleroi. Enkele onderdelen, die wetenschappelijk of historische waarde hebben, zullen voor musea en dergelijke beschikbaar komen. Om redenen van wetenschappelijke aard zal de boortoren nog enige tijd blijven werken. Men wil boren tot een diepte van ongeveer 1400 meter; thans is een diepte van 804 meter bereikt. De ,,Aeolus-mast" zal waarschijnlijk blijven staan op de plek, waar hij zich nu bevindt, als herinnering aan de E 55. De afbraak van de E 55 zal in zo snel mogelijk tempo geschieden. Met man en macht zal er gewerkt worden om de Ahoy- hal te ontruimen, zodat deze tijdig be schikbaar komt voor de Femina. Het zwembassin wordt gedemonteerd. Het Stilte-centrum wordt afgebroken. Daar na zal aan de Energie-hal begonnen wor den, die na de ontruiming gebruikt zal worden voor sportdemonstraties en der gelijke. Westelijke deel van Berlijn zijn ongeveer 13,5 millioen luisteraars. De West-Duitse radio-industrie beleeft een periode van hoog-conjunctuur, sinds op de tentoonstel ling van 1953 het radiotoestel met FM-be- reik werd geïntroduceerd. Dit opende een nieuw afzetgebied, dat in West-Duitsland nog bij lange na niet volledig is bewerkt. West-Duitsland komt nog altijd achter Nederland, Zweden, Engeland en Amerika wat betreft het aantal geregistreerde radio toestellen. De West-Duitse radio-industrie bereikte in het afgelopen jaar een record productie van 2.8 millioen ontvangappara ten met een waarde van 475 millioen Mark. Daarvan was en dat is van belang voor Nederland als een der grootste afnemers van Duitse toestellen 30 pet. bestemd voor export. Daarmede plaatste Duitsland zich aan de spits van de radiotoestellen- exporterende landen. De West-Duitse ont vangtoestellen zijn in vergelijking met voor-oorlogse jaren goedkoop. De prijzen- index ligt bij 91, in vergelijking met 1938 met 100. Radiotoestellen Nieuwigheden op het gebied van de radio zijn er op de Düsseldorfse ten toonstelling eigenlijk niet. De nieuwe toestellen zijn trouwens in Juli in West-Duitsland reeds op de markt ge bracht. Volgens deskundigen zal de technische ontwikkeling op het gebied van het ontvangtoestel in de naaste toekomst geen grote sensaties meer op leveren. Volgens hen behoeft niet meer te worden gevreesd voor een snel ver ouderen van ontvangtoestellen. De in dustrie zoekt het nu in verbeteringen van de Weergave, in mooiere kasten en in reis- en auto-ontvangers. In 1953 waren er in West-Duitsland 3961 aangemelde televisie-kijkers. Thans zijn er om en nabij 180.000. West-Duitsland heeft nu 26 T.V.-zenders in bedrijf. In de loop van het volgend jaar verwacht men 750.000 T.V.-kijkers te kunnen registreren. De om zet van T.V.-ontvangers bedroeg dit jaar tot dusverre 60 millioen mark. Wellicht zal dit bedrag nog stijgen. Het televisie-appa raat is namelijk een seizoen-artikel: het wordt het meest verkocht in het vierde kwartaal van het jaar, als de winter nadert. Gramofoons De tentoonstelling omvat ook electrische gramofoons, gramofoonplaten en opneem- apparaten. De productie van gramofoon platen beloopt in West-Duitsland dit jaar ongeveer 30 millioen stuks, die van piek up-installaties 900.000 eenheden, waarvan 21 pet. wordt geëxporteerd. Ook in deze categorie hebben de prijzen de neiging tot dalen. Een piek up-installatie kost thans ongeveer de helft minder dan enkele jaren geleden. Een eenvoudige combinatie van radiotoestel en gramofoon is in West-Duits land al voor 310 Mark (ongeveer 280 gul den) te krijgen. LONDEN (Reuter) De muitende troe pen van de Zuid-Soedanese strijdkrachten in de Zuidelijke provincie Equatoria, die vorige week aan het muiten zijn geslagen, hebben toegezegd te zullen capituleren. De muiters zonden te elfder ure een boodschap aan gouverneur-generaal Sir Knox Helm, waarin zij toezegden onvoor waardelijk te zullen capituleren. De boodschap van de muiters kwam, toen regeringstroepen voorbereidingen troffen voor een opmars naar het hoofd kwartier van de muiters te Torit. 35. Het ging als een lopend vuurtje rond, dat minister Joris - onder zekere voor waarden - vrijstellingen van de Modewet verleende. Dadelijk dromden vele gekwel de dikzakken voor de deur van zijn werk vertrek, om ook zo'n vrijstelling te bemach tigen. Indachtig aan de geruchten over de „voorwaarden", waa-^der de Minister de vrijstellingen verleei. hadden allen wel gevulde portefeuilles bij zich. Zo stonden zij in de rij en keken afgunstig naar de genen, die met lege zakken, doch zonder de knellende X-riem, het vertrek van de Minister verlietenHet was laat in de middag, toen de laatste vrijgestelde zon der geld en riem heenging. „Welaan", zei Joris tevreden met knisperende bankbil jetten en rinkelende muntjes spelend, „dit is een welverdiende aanvulling van mijn ministerieel salaris". „Bedrieger!", riep een X-pakje, dat aan de wand spartelde, „wou je soms beweren, dat die afpersingen wet tig zijn?!" „Inderdaad", antwoordde Joris, deze maatregel is bedoeld om ontsierende bulten uit de zakken van herencostuums te verwijderen". leider der socialistische oppositie. De beide voorziters van de buitenlandse commissie van de Bondsdag, een christen-democraat en een socialist, zullen deel van de Duitse delegatie uitmaken. Ook de voorzitter van de buitenlandse commissie van de bonds raad, de premier van Noordrijn-Westfalen Karl Arnold, zal van de partij zijn. Vliegtuig te groot? (Reuter/UP) De viermotorige Lock heed „Super-constellation" van de „Luft hansa", waarmede dr. Adenauer op 8 Sep tember naar Moskou zal vliegen, is zo groot, dat het de vraag is of het toestel wel op de luchthaven van Moskou kan landen. De Russen hebben Duitse ambte naren om gegevens over het toestel ver zocht om te kunnen vaststellen of het vliegtuig van de luchthaven gebruik kan maken. Dit vliegveld ligt ongeveer drie kilometer van het Kremlin. Indien het vliegtuig te groot blijkt, zal het misschien landen op het vliegveld Vnoekovo, onge veer dertig kilometer van Moskou. De Duitse delegatie zal ongeveer 130 leden tellen, waarbij secretarissen en be dienden zijn inbegrepen. De staf van on derhandelaars zal uit veertien personen bestaan. Een speciale trein van twaalf wagons wordt uit Bonn naar Moskou ge zonden. Dr. Adenauer en minister Von Brentano zullen de beschikking hebben over twee zwarte Mercedes-Benz-limou- sines, die met de speciale trein uit Bonn meekomen. De onderstellen van de wagons van deze trein moesten veranderd worden om geschikt te zijn voor het extra brede Russische spoor. ADVERTENTIE op droge bergzolders. Vraag eens prijsopgave ZIJLVEST 41 - HAARLEM Telefoon 12456 - 14155 - 22279 Vijf kappers hebben Zaterdagavond, na de laatste uitvoering van de Tegelse pas siespelen de meer dan 100 passiespelers verlost van hun baarden en lange hoofd haren, waarmee zij bijna een jaar hebben rondgelopen. Het amphitheater, dat plaats biedt aan 4500 personen borg deze laatste speelzon- dag meer dan 5200 toeschouwers. In totaal hebben 155.000 personen de 34 uitvoeringen bijgewoond. Vandaag gaan 180 der spelers een week met vacantie naar Oostenrijk, de enige ver goeding voor de vele repetities en 34 voorstellingen. Voor de 350 overige, jon gere spelers zijn andere reizen vastgesteld. Maandagmorgen is de 57-jarige haven arbeider D. L. Reeders uit de Blanken straat te Amsterdam overreden door een aantal wagons van een rangerende trein die vanaf de Rietlanden de verbindings- dam naar de Javakade in het Oostelijke havengebied van Amsterdam opreed. Het personeel van de trein heeft niets van het ongeval gemerkt. Het slachtoffer laat een vrouw en vier kinderen na. STOCKHOLM (Reuter) De Zweedse reder Hoegberg heeft medegedeeld dat al les weer in orde lijkt te zijn aan boord van de „Dorotea" waarop volgens radio-be richten van Zaterdag muiterij zou zijn uit gebroken. Het schip zet de reis naar Kaapstad voort waar het op 6 September wordt verwacht twee dagen later dan het aanvankelijk vaarplan. Volgens Hoeg berg is de vertraging te wijten aan slecht weer. De Britse admiraliteit heeft later een boodschap ontvangen van het Britse schip „Fusilier" met de mededeling, dat alles weer in orde is aan boord van de „Doro tea". Wat er aan boord van het Zweedse schip is gebeurd is niet bekend. Verzoek. Het centrale comité van de Chi nese communistische partij heeft pre mier Sir Anthony Eden van Groot-Brit- tannië in een boodschap verzocht een resolutie te laten indienen bij de UNO ten gunste van toelating van continen taal China, aldus meldt radio-Peking. Proefvaart. Het grootste Amerikaanse vliegdekschip, tevens de grootste oor logsbodem ter wereld, de 59.900 metende „Forrestal", is vertrokken voor de eerste proefvaarten. De kiel van het schip, dat 345 meter lang is, werd in 1952 gelegd. Tweeëneenhalf jaar later liep het van stapel. Het is genoemd naar wijlen James Forrestal, die tijdens de tweede wereldoorlog minister van Marine was. Teruggevonden. Een radio-actieve buis, die vorige week uit een fabriek in de buurt van Parijs was verdwenen, is op een van de terreinen van de grote on derneming teruggevonden bij een hoop oud ijzer. De buis wordt gebruikt voor het controleren van lassen. Het gevaar lijke radiumkorreltje dat in een loden omhulsel is gevat, weegt minder dan een halve gram. Verrast. Het aantal personen dat van de Britse kroonkolonie Hongkong in de omgeving tijdens een plotselinge over stroming, die groepen dagjesmensen verraste, om het leven kwam, is geste gen tot 26. Tot de slachtoffers behoren een onderwijzer en elf schooljongens. Een jongeman redde vijf scholieren, maar zag zijn zusje verdrinken zonder haar te kunnen bereiken. Rationalisatie. De West-Duitse minister voor de Voedselvoorziening, dr. Lübke, heeft aangedrongen op rationalisatie van de Duitse fruit- en groententeelt. Naar zijn mening zijn 135 soorten appe len en 65 soorten peren in West-Duits land niet noodzakelijk, aangezien tien appelsoorten reeds meer dan de helft van de afzet vertegenwoordigen. Terecht. De leider van de Oost-Duitse communistische partij Ulbricht, van wie maanden lang niets was gehoord, blijkt in Moskou te zijn. De lange afwezigheid uit het openbare leven van Ulbricht, die plaatsvervangend premier van Oost- Duitsland is, had aanleiding gegeven tot vermoedens dat hij was „weggezuiverd" of ziek was. Samenzwering. Een Portugees militair ge rechtshof heeft negen in Goa woonach tige Indiërs veroordeeld, die op 25 Januari waren gearresteerd op beschul diging te hebben deelgenomen aan een samenzwering tegen de veiligheid van het gebied. Twee kregen een jaar ge vangenisstraf en de anderen werden veroordeeld tot gevangenisstraffen va riërend van acht tot twaalf jaar. Alchemie. Radio-Moskou meldt dat in een nieuw atoomlaboratorium dat onder meer beschikt over een magneet van 7000 ton, nieuwe elementen ontdekt worden. Men kan er bijvoorbeeld bis muth in goud veranderen. Crematie. Het stoffelijk overschot van de staalmagnaat Hermann Röchling is in Mannheim gecremeerd. In Völklingen, de zetel van de Röchling-werke in het Saargebied, woei de blauwitte vlag half stok. Droogte. In Rio de Janeiro en in Sao Pau lo ondervinden vijf millioen mensen hinder van een tekort aan drinkwater als gevolg van de ergste droogte in 33 jaar.. In sommige wijken van Sao Paulo wordt op straat drinkwater verkocht per liter. De electriciteit is gerantsoe-. neerd. Sommige reservoirs van de wa terleiding staan droog. Oorlogsmisdadigers. De Verenigde Staten hebben overleg gepleegd met hun bond genoten uit de tweede wereldoorlog, waaronder Nederland, over vrijlating van 210 Japanse oorlogsmisdadigers, één van de onderwerpen die bij de bespre kingen tussen de Amerikaanse en de Japanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles en Sjigemitsoe, in Washington worden behandeld. Naar verluidt, zijn Australië, Groot-Brittan- nië en Nederland het met de Verenigde Staten eens, dat van een massale vrij lating van de gevangenen geen sprake kan zijn. Aanbeveling. Het eerste UNO-congres over het voorkomen van misdaad en de be handeling van delinquenten, wenst dat het grootst mogelijke aantal gevangenen naar „open" inrichtingen gezonden wordt. Een „open" inrichting wordt ge kenmerkt door „de afwezigheid van ma teriële of physieke voorzorgsmaatrege len tegen ontvluchting (zoals muren, sloten, tralies, gewapende of andere spe ciale bewakers) en een stelsel, gegrond op zelftucht en het gevoel van verant woordelijkheid van de bewoner der in richting tegenover de groep waarin hij verkeert". FRANSE WISKUNDIGEN hebben in het midden van de vorige eeuw een formule opgesteld voor het berekenen van de baan die de maan om de aarde beschrijft. Deze formule is een indrukwekkend werk ge worden, want zij beslaat 29 bladzijden. Zouden we haar hier moeten afdrukken, dan zou de ruimte die we anders in een week voor onze beschouwingen gebruiken, waarschijnlijk net voldoende zijn om deze éne formule van de maanbaan af te drukken. In ieder geval zal hieruit wel voldoende duidelijk blijken, dat de maan niet zó maar een cirkeltje om de aarde beschrijft, maar dat haar beweging heel wat ingewikkelder is dan we gewoonlijk veronderstellen. Dat is overi gens niet zo onbegrijpelijk. Om te begin nen staat de maan niet steeds op dezelfde afstand van de aarde, maar nu eens op grotere, dan weer op kortere afstand. Het verschil tussen de grootste en de kleinste afstand van de maan tot de aarde bedraagt ongeveer 42.000 km., een afwijking dus van 10°/o. (Dit heeft ook consequenties met be trekking tot de zonsverduistering, want staat de maan in dat geval het verst van de aarde verwijderd, dan kan zij de zon niet geheel bedekken en zien we, inplaats van een totale-, slechts een ringvormige zonsverduistering). Met de afstand van de maan tot de aar de, wisselt ook de aantrekkingskracht tus sen deze twee hemellichamen, en dus ook de snelheden, waarmee zij om elkaar wen telen. Want de aarde trekt weliswaar de maan, aan, maar omgekeerd trekt de maan de aarde aan. Tengevolge hiervan beschrijft de aarde een golfachtige lijn, met meer of minder sterke afwijkingen, al naar gelang de afstand aarde-maan zich wijzigt. Maar in de bewegingen van deze twee komt zich nog een derde kracht mengen, t.w. de zon, die nu eens samen met de aarde een ge combineerde kracht in één richting op de maan uitoefent, dan weer in tegengestelde zin aan de maan trekt, dus in een richting die tegengesteld is aan de richting, waarin de aarde trekt. Onze wachter wordt hier door heen en weer geslingerd op een wijze die hoogst ge compliceerd wordt. We hebben echter nog wat punten over het hoofd ge zien. Ook de planeten oefenen periodieke storingen op de maan uit. En laten we dan vooral niet vergeten dat de snelheid van de maan zich wijzigt, iedere keer dat zij onze evenaar nadert of zich daarvan verwijderd. En het passeren van de evenaar geschiedt tweemaal per maand! Laten we kort zijn. U zou zich de baan van de maan kunnen voorstellen door een grote autoband, met een loopvlak ter breedte van 71.000 km. In die breedte be weegt zich de maan tijdens haar grootste afstand van de aarde. De dikte van die band is 42.000 km., want dat is het verschil tussen de grootste en de kleinste afstand aarde-maan. En de breedte van de band aan de binnenzijde bedraagt ongeveer 65.000 km., want zo groot zijn de variaties die de maan-baan vertoont als onze wach ter het dichtst bij de aarde staat. Welnu, in die band van formidabele afmetingen beweegt zich de baan van de maan, volgens uiterst gecompliceerde lijnen. En weet u dat de maan eens in de 19 jaar precies dezelfde positie inneemt? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2