Golden Fiction Achter bollenexport naar V.S. staat een accurate propaganda Franse verkeer eiste op één dag bijna honderd levens Onder ons gezegd toch maar liever Pro Memorie '"Hoe is het ontstaand Politie mobiliseert alle krachten om de grote rentrée ordelijk te leiden Veilig verkeer Wat de Fiscus in Juli ontving Tulpen, hyacinten en narcissen blijven het goed doen, gladiolen en irissen niet DINSDAG 3O AUGUSTUS 1955 3 Geen rijkskeur voor auto-bermlichten Architect stelt rechtsgeding in tegen Delft Dit woord: ORDINAIR Periodieke controle van chauffeurs in rijksdienst Ouderdom der sterren Nederland geïnteresseerd in geleide projectielen „Bal der witte bedjes" in Deauville Lago Maggiore. Indachtig het woord: „Verzamel de vruchten van de zomer voor de winter" moge hierbij de aandacht gevestigd worden op een datum, die zich verschuilt achter de nevels en sneeuwwolken van de winter, doch ongetwijfeld eerder zal genaderd zijn dan men zich realiseert: de vijfde Decem ber. Het is moeilijk, in deze dagen van zomer se mildheid en kleuren de gedachten te verplaatsen naar het winterse tafereel van Sinterklaasavond. En toch, redenen van practische aard brengen ook thans al vele ouders ertoe, nu en dan een kleinigheidje opzij te leggen en zelfs een kleinigheidje te kopen om straks, als de vijfde December voor de deur staat, niet de volle zwaarte van de dure Decembermaand behoeven te torsen. Dat Sinterklaasfeest, de viering van de onbaatzuchtige genegenheid in het sprook jesachtige bisschopsrood en goud, neemt in onze tijd jaarlijks toe in uiterlijke glans en financiële omvang. Terwijl het in oor sprong ontsproten is aan een der geeste lijke winstbronnen der beschaving de behoefte om anderen vreugde te bereiden en de kinderen het feest van een echt sprookje te doen genieten is het, zoals vele andere feesten, ontspoord tot een com mercieel evenement, waarbij de edele mo tieven waarop het zijn ontstaan vond ge ëxploiteerd worden door de nuchtere, be rekenende handel. De reclame met steeds duurder, steeds indrukwekkender stukken speelgoed speculeert op de genegenheid tussen ouders en kinderen, welke zich ge dwongen ziet om zich in steeds kostbaar der vorm uit te drukken. Daardoor vervalt langzamerhand de mogelijkheid om de vreugde van het geven te blijven beoefenen zonder zichzelf op ondragelijke kosten te jagen. Bovendien en dat is wel het meest aangrijpende ontstaat een categorie van kinderen, die de ware gedaante van de „kindervriend" gaat doorzien: hun wordt het geloof in de werkelijke goedheid ont nomen en zij krijgen er een bittere wrevel tegenover de met geld omkoopbare „bis schop" voor terug. Nu is het een algemeen aanvaarde ver onderstelling, dat het geloof in de goede Sint een verouderd en niet meer in onze tijd passend verschijnsel is, dat uitsterft en terecht uitsterft in de rationele en an ders-geaarde belangstelling onzer jeugd. Het kan waar zijn doch zeker niet ver ouderd en overigens in iedere tijd passend en onmisbaar is het geloof, dat er ware goedheid en daadwerkelijke genegenheid op de wereld bestaan en dat de eigen schappen, die men de goede heilige uit Spanje gelieft toe te dichten, waarachtig tussen ons aanwezig zijn en dat zij zich levend onder de mensen bewegen. Door deze overtuiging aan de jeugd te schenken, kan men haar slechts tot betere mensen maken. Wanneer zij gelooft dat geld de enige factor is, die de Sint tot werkelijk heid kan maken, dan is het aan degenen die het goed met haar menen om te zorgen, dat het tegendeel bewezen wordt. Het ligt voor de hand, dat de vorm, waarin het bedrijfsleven zich van de Sint bedient, niets met vrijgevigheid en goed heid te maken heeft. Doch er zijn talloze middelen, waarmede men de ware beteke nis van de „Kinderdag van 5 December" kan terugbrengen. Er wordt reeds jaarlijks veel gedaan in verschillende kringen en mate, om de onbaatzuchtigheid een kans tot demonstratie te geven. Door thans reeds de aandacht op deze datum te vestigen, kan wellicht worden bereikt dat groepen, or ganisaties, werkplaatsen, speeltuinvereni gingen, particulieren en allen, die zich om trent het begin van de Decembermaand geroepen voelen om mede te werken aan een kinderfeest in de ware zin, zich bezin nen op de wijze en de middelen. „Ieder kind een surprise" zou de slagzin moeten worden, waaronder de handen nu reeds uit de mouwen zouden kunnen wor den gestoken. En wanneer er dan nog iemand zou zijn, die de verschillende acti viteiten op dit gebied zou kunnen coördi neren, opdat zoveel mogelijk profijt worde getrokken van de bereidheid der medewer kenden, zou er een goede traditie kunnen worden geschapen, die de echte waarde van het Sinterklaasfeest in ere zou herstel len en vele kinderen, die anders door de mazen van het maatschappelijke net val len, het bestaan van de sprookjesachtige kindervriend zou bewijzen. Nu de zomer taant, de herfst schuchter over de horizon kijkt en de winter zich opmaakt voor zijn onvermijdelijk optreden, is dit kleine „Pro Memorie" wellicht niet overbodig geweest. Voor de publicaties van mogelijke activiteiten in de richting van een echte zesde December zal men ons blad steeds bereid vinden. J. L. Sinds 1 Januari moeten de autokoplan taarns en de daarin gebruikte lampjes voorzien zijn van een rijkskeur. Naar het oordeel van de politie vielen, gezien de terzake opgemaakte processen-verbaal ook de bermlichten onder deze bepaling. De KNAC was echter een andere me ning toegedaan en wendde zich tot de kantonrechter te Amsterdam. Deze oor deelde dat een bermlicht een vast licht is en niet is ingericht voor het naar ver kiezing uitzenden van verblindend of niet verblindend licht, het criterium voor kop lantaarns. De minister heeft geen voorschriften gegeven voor de bermlichten zodat de kantonrechter een bestuurder, die was ge verbaliseerd wegens het rijden met een ongekeurde bermlamp, heeft vrijgespro ken. Zolang de minister geen bijzondere eisen vaststelt, zal men dus straffeloos met ongekeurde bermlichten kunnen rij den. De heer P. Knoop te Utrecht heeft een rechtsgeding ingesteld tegen de gemeente Delft wegens het niet uitbetalen door de gemeente van een architectenhonorarium ten bedrage van 11.482.50. Eiser meent daarop recht te hebben voor zijn bemoei ingen als architect met de bouw van de R.K. school voor B.L.O. aan de Colijnlaan te Delft. B. en W. hebben nu de raad der gemeente voorgesteld te besluiten tot het voeren van een verweer, zowel in eerste instantie als (voor zoveel nodig) in beroep. In de toelich ting op dit voorstel delen zij de raad mee, dat de heer Knoop niet als architect in de normale zin en in normale verhouding is aangesteld en opgetreden, doch als ar chitect van de aanneemster. Met de aan- neemster was bovendien overeengekomen, dat geen architectenhonorarium verschul digd zou zijn boven de aannemingssom. Het Latijnse ordo, waarvan ordinarius en ons ordinair zijn afgeleid, betekent: rij, regelmaat, volgorde. In overeen stemming hiermee is de oudste beteke nis van ordinair: volgens de regel, wet tig. Men noemde de dokter in tegen stelling tot de kwakzalver: ordinair geneesheer en sprak van ordinaire post in tegenstelling met: per courier. Hier komt de betekenis: gewoon al te voor schijn. Daaruit vloeit die van: alledaags voort. En die leidt weer naar: slecht in z'n soort. Personen noemt men ordinair, als zij zich slecht gedragen of kleden, maar de schijn willen wekken beschaafd te zijn. Een heerlijke bootreis verbond Italië met Zwitserland. Zo leerden wij o.a. ook het muntwezen van beide landen kennen. Toch was er even iets van teleurstelling, dat handenvol lires, franken en rappen geen Golden Fiction konden opleveren, 't Genot dat Golden Fiction biedt, vindt men heel Europa niet! in Een gulden genieting voor 8o cent Van onze correspondent in Parijs) Omstreeks half Augustus pleegt Parijs leeg te lopen en de grootste stroom vacan- tiegangers keert tegen het einde van die zelfde maand weer naar de hoofdstad terug. Dat zijn de tijdstippen, waarop de wegen het drukst bereden wordenèn de meeste ongelukken gebeuren. De verlies- lijst van 15 Augustus heeft een droef record geslagen. Er waren op die dag 84 doden en 1623 gewonden te betreuren, van wie er honderden voor hun leven invalide zullen blijven. De minister van Transport en de Parijse politie-prefect zien de grote terug keer van deze week met zorg naderen. Het hele politieapparaat van vijftigdui zend man, van wie tweeduizend op motoren is gemobiliseerd en nog meer dan vorige jaren zullen bij de controle helicopters en mobiele radiozenders en -ontvangers wor den gebruikt. Er,- -,»*prdt overwogen op alle toe gangswegen van vijftig kilometer voor de hoofdstad éénrichtingverkeer en een snel- heidsgrens van zestig kilometer per uur voor te schrijven. Tenslotte is aangezegd dat de glimlach waarmee de Parijse prefect tct. dusver de wegverbruikers tot betere in zichten en zeden trachtte te bewegen, Grote borden bij de invalswegen van Eist herinneren de weggebruikers aan het symbolisch geschenk, dat men Prinses Wilhelmina morgen op haar 75e verjaar dag wil aanbieden: een 31e Augustus zonder verkeersongevallen! Besluit van ministerraad gegrond op hoge eisen, die verkeer stelt De toenemende verkeersintensiteit, welke aan de lichamelijke en geestelijke conditie van bestuurders van motorrijtuigen voort durend hogere eisen stelt, heeft de minis terraad doen besluiten, dat chauffeurs in rijksdienst eenmaal in de vijf jaar aan een geneeskundig onderzoek door de Rijks Ge neeskundige Dienst behoren te worden on derworpen. Dit houdt in, dat alle chauffeurs, die thans als zodanig meer dan vijf jaar in dienst zijn, direct voor dit onderzoek in aanmerking komen. Voorts zal een genees kundig onderzoek dienen te worden inge steld na een ernstige ziekte of een ernstig ongeval van de chauffeur in rijksdienst, of wanneer de betrokken minister dit nodig oordeelt. Tenslotte zullen op last van het terzake bevoegde gezag, indien dit daartoe termen aanwezig acht, eveneens aan een geneeskundig onderzoek kunnen worden onderworpen andere personen, die geregeld van een dienstauto gebruik maken. plaats zal maken voor een onvermurwbare standvastigheid. Bij de geringste over treding zal worden geverbaliseerd en de prijzen van de bonnetjes kunnen van tien tot vijftig gulden worden verhoogd. Goed maar onvoldoende Frankrijk bezit een uitstekend onder houden wegennet dat echter tegen de ont wikkeling van het snelverkeer van de laat ste twintig jaar niet meer is opgewassen. Frankrijk bezit maar 680 kilometer auto snelwegen, hetgeen in vergelijking met landen als de Verenigde Staten, West- Duitsland en Nederland bescheiden mag heten. De secondaire of departementale wegen mogen over het algemeen zeker worden gezien, maar omdat het verkeer ook langs die smallere wegen moest wor den geleid, zijn de ongelukken daar nóg talrijker dan op de grote nationale routes. Vorig jaar had de regering vijfhonderd millioen gulden voor de verbetering -4ép wegen uitgetrokken. Daarmee konden wat bochten worden rechtgetrokken en brug gen verbreed. Een ingrijpende aanpassing van het wegennet aan de tegenwoordige eisen van het toerisme zou het veelvoud moeten kosten van deze som. In de Verenigde Staten heeft het snel verkeer tot op heden al meer dan een mil lioen mensen het leven gekost, meer dan dit land tijdens twee oorlogen aan gesneu velde soldaten verloren heeft. Door een voortdurende verbetering van de wegen zijn de Amerikanen er in geslaagd, ondanks het verveelvoudige aantal der weggebrui kers, het dodencijfer van dertig tot vijfen dertig duizend per jaar sedert 1932 vrijwel op hetzelfde peil te houden. In Frankrijk rijden ongeveer drie mil lioen auto's rond één op de zeven Franse families bezit een eigen wagen dat is al achthonderd duizend meer dan vorig jaar. Tel daarbij dan nog tenminste evenveel motorfietsen en scooters, waarvan de be stuurders meestal niet tot de voorzichtigste rijders behoren, en men krijgt een vage indruk van de omvang van het probleem, waarmee Frankrijk te kampen heeft. Stokoude vehikelties Op de Franse wegen geschieden volgens de statistieken in verhouding vier maal zo veel ongelukken als in de Verenigde Staten. Toch is vastgesteld, dat het merendeel der ernstige ongelukken niet aan de dichtheid van het verkeer, de smalheid der wegen of zelfs aan snelheid valt toe te schrijven, doch vooral aan de roekeloosheid van de rijders. Zondagrijders en eigenaars van kleine wagentjes, die met alle geweld de grote sleeën de loef af willen steken, dra gen een zware verantwoordelijkheid in de verliezen. Dan zijn er veel te veel van die stokoude vehikeltjes, waarvan nauwelijks te verklaren is hoe ze nog vooruit komen en die men vrijwel nergens anders dan in Frankrijk, buiten de musea en autokerk hoven, te aanschouwen krijgt. Als eerste middel ter bestrijding van dit euvel wordt door de regering overwogen, een regel matige controle op alle Franse auto's in te stellen. Tenslotte valt als oorzaak van de onge lukken nog het alcoholisme te noemen. De meeste slachtoffers van het verkeer vallen op het uur van de „apéritief" en na de middagmaaltijd. Niet alle factoren, die de angstwekkende omvang der verkeersver- liezen bepalen, zijn in een handomdraai te ondervangen. Maar de psychologische oor zaken hoopt men door een ongemeen stren ge opvoedingswijze voor een groot deel weg te nemen. Nu het met goede woorden en welgemeende adviezen slechts ten dele is gelukt van alle Fransen „heren in het verkeer" te maken, moeten straffer midde len worden aangewend. Dronkenschap kan in sommige gevallen zelfs met gevangenis straf worden gestraft, en het minste afger- sneden bochtje kan een paar tientjes kosten. Vier geleerden van de universiteit van Californië zijn, met behulp van een elec- tronische brein, de ouderdom van verschil lende sterren aan het berekenen. Zij zijn tot de slotsom gekomen dat de ster Sirius minder dan honderd millioen jaar oud moet zijn, veel jonger dan de aarde,, die op 4500 tot 6000 millioen jaar wordt ge schat. Deze uitkomst ondersteunt de theorie, .dat er nog steeds sterren ont staan. Uit een overzicht van het ministerie van Financiën over de opbrengst der be lastingen in Juli blijkt dat de ontvangsten aan kohierbelastingen f 114.8 millioen bedroegen. Hiertegenover stonden aan slagen tot een bedrag van f 289 millioen. Het nog in te vorderen bedrag vertoonde voor het eerst sinds November een toeneming en wel van f 174.2 millioen. Het nog in te vorderen bedrag kwam daarmede op f 642.5 millioen. De niet-kohierbelastingen brachten in Juli f396.7 millioen op tegenover f371.8 millioen in de eerste maand van het voor gaande kwartaal en f 398.7 millioen in Juli 1954. De opbrengsten van de loonbelasting, vereveningsheffing en omzetbelasting be liepen in Juli respectievelijk f 110.9. f37.8 en f 114.9 millioen tegenover in April f88.5, 29.4 en f 101.5 millioen. Hier bij wordt opgemerkt, dat een stijging van de opbrengst van het tweede op het derde kwartaal bij deze middelen een jaarlijks terugkerend verschijnsel is. Bij vergelij king van de ontvangsten met die in Juli 1954 blijken als belangrijkste verschillen te zijn opgetreden een stijging van f 23 millioen bij de loonbelasting en een daling van f 24 millioen bij de Omzetbelasting. De opbrengst van de dividendbelasting ad~f 6.6 millioen bleef opnieuw ten achter bij de ontvangsten in Juli 1954 ad f 13.4 millioen. Daarentegen werd uit hoofde van de commissarissenbelasting een relatief hoog bedrag geïnd, namelijk f 4.2 millioen tegenover f2.9 millioen in Juli 1954. De opbrengst van de invoerrechten be liep f 48.8 millioen en was daarmede in cvereenstemming met de gemiddelde maandelijkse ontvangsten in de eerste helft van dit jaar. De ontvangsten aan gedistilleerdaccijns en tabaksaccijns daalden van respectieve lijk f 9.7 en f 33.3 millioen in Juni tot respectievelijk f 8.7 en f 30.2 millioen in Juli. Ook het bedrag, dat aan zegelrecht werd ontvangen, f 4.8 millioen, vertoonde een teruggang ten opzichte, van de hoge ontvangst in Juni ad f 6.1 millioen. Imkersdag. Ongeveer 1500 imkers uit Nederland en ook enige uit Engeland, Bel gië en Duitsland zijn Zaterdag bijeen ge weest in het openluchttheater van het Goffertpark te Nijmegen voor de jaarlijkse imkersdag van de Vereniging tot Bevorde ring der Bijenteelt in Nederland. Deze 26e imkersdag werd geopend door de voorzitter van de afdeling Nijmegen, de heer Van der Horst. (Van onze correspondent in de bollenstreek) Bij de bespreking van de totale bloem bollenexport over 1954 in het begin van dit jaar schreven wij dat de export naar de Verenigde Staten, ondanks de grote recla me-campagne daar terugliep. Ze daalde van iets boven de 43 millioen gulden tot iets er onder. „Stilstand is achteruitgang". Dit heeft de heer W. Roozen, de directeur van het bureau Onpersoonlijke Reclame, „niet genomen", en aan de hand van de cijfers blijkt, dat de verliezen niet in de hoofdsoorten, tulpen, hyacinten en narcis sen, maar in het zogenaamde bijgoed, gla diolen en irissen zijn geleden. Dat is bo vendien geen wonder, want Amerika kon deze producten goedkoper zelf telen en bo vendien kampte men hier met een slechte irissenoogst. Het verkopen van bloembollen is in Amerika beslist geen kwestie van een lek ker reisje maken en dan maar orders boe ken, omdat de Hollandse bloembollen zo beroemd zijn. Misschien komt het nog eens zover, maar dan zal de heer Roozen enorm veel georganiseerd en geld uitgegeven moeten hebben. „De Amerikaan" is nog geen tuinliefhebber en als hij geld uitgeeft voor bloemen dan staan er tegenwoordig het gehele jaar door goedkope gladiolen en chrysanten in de winkels. Deze bloemen en nog enkele andere, hoewel wat duur dere, die uit het Zuiden over bijna alle an dere staten worden verzonden, hebben de verkoop van tulpen, hyacinten en narcis sen en dus ook van de bollen er van een stevige knauw gegeven. Daarbij komt nog, dat de meeste Amerikaanse huizen zo warm zijn, dat de bloembollen het hoofd spoedig laten hangen. Dit alles maakte dat de vraag naar deze bloemen vrij snel te rugliep en dat dus ook de broeiers, die ze op de markt brachten geen winst boekten. De bollenreizigers konden praten als Brug man, het aantal en de grootte van de or ders werden steeds kleiner. Thuisblijven en tuinieren Maar het voortschrijden van de tech niek, die de verzending van de bloemen uit de Zuidelijke Staten en de verwarming van de huizen had mogelijk gemaakt, kwam ook de bloembollenexporteurs te stade. De televisie deed haar entrée, de mensen bleven meer thuis, wilden een ge rieflijker huis en trokken door velerlei an dere factoren gedreven zoveel mogelijk bui ten de steden, in een huis met een tuintje. Deze gehele ontwikkeling is in Haarlem nauwlettend gevolgd en bijgehouden, want men liet de reclame voor de bloemen bijna geheel varen en begon de nieuwe tuintjes- bezitters te bewerken. Dat is niet gemak kelijk, want iemand, die zo uit de stad komt is nog geen tuinliefhebber en, zo ja, dan nog geen bollenliefhebber. Dank zij de reclame echter heeft men niet zo bijzonder veel gemerkt van het verlies in de broei- erssector. In 1950 werden er 130 millioen tulpen naar de U.S.A. gezonden en in 1954 167 millioen! De hyacinten stegen van 23,3 millioen tot 27.5 millioen, de narcissen kwamen van 21,7 millioen tot 26.4 millioen. Deze cijfers zeggen dus niet alles, want hoeveel er door de broeiers minder ge kocht is, weet men niet. De gladiolen heb- In de ambtswoning van premier Eden zijn gisteren de besprekingen begonnen tussen Griekenland, Engeland en Turkije over de toekomst van Cyprus. Een meisje uit Cyprus met de „ketenen der slavernij" om haar hals demonstreert hier voor Edens woning. Achter haar een inwoner van Cyprus met de Griekse vlag. ben de stijging tot 1953 netjes bijgehouden. Ze kwamen van 120 op 178 millioen stuks. Het jaar daarop werd echter een verlies geboekt van 44 millioen stuks. De irissen kwamen van 59 millioen in 1950 op 72 in 1952 en zakten toen af tot 28 millioen. Deze geweldige daling kon niet worden opge vangen door de geleidelijke stijging van de voornaamste artikelen in 1954. Het gaat dus met de verkoop van de bloembollen goed in de Verenigde Staten. Dit wil nog niet zeggen, dat men de zaak nu kan laten rusten. Er moet voortdurend reclame worden gemaakt. Dat kost veel geld, maar het zou nog meer kosten als men geen gebruik maakte van de Ame rikaanse verkopers van bloembollen. Door middel van toonbankkaarten en affiches in de bloemen en zaadwinkels richt men de aandacht van de mensen op het bestaan van de bloembollen en hun mogelijkheden in de tuin. De winkeliers zelf krijgen een krant, waarin hen allerlei tips worden ge geven voor de verkoop en waarin een groot aantal foto's van een eerverleden jaar ge houden étalagewedstrijd is opgenomen. Hieruit kunnen zij zien hoe ze de verkoop van de „Dutch bulbs" kunnen vergroten. Films Het publiek wordt dan nog via adver tenties, radiopraatjes, televisiefilms en niet te vergeten instructieve films voor de tuinclubs er van op de hoogte gehouden, dat het nu de bollen moet planten om het volgend voorjaar een mooie tuin te hebben. Uit het Engelse tuinbouwblad „The Horti cultural Advertiser" vernamen wij, dat de film „A Gift from Dirk" al in 7500 bio scopen in Amerika heeft gedraaid. Ze zal nu ook in Engeland in de omloop worden gebracht. Misschien ziet men straks een kleurig en natuurgetrouw affiche hangen, waarop wordt verteld dat men nu tulpen, hyacin ten, narcissen of crocussen moet planten. Overal waar men op het Noordelijk Half rond komt zal men dezelfde plaat kunnen zien. Het is een onderdeel van een wereld omvattende reclamecampagne, die in de Wilhelminastraat 13rood te Haarlem wordt geleid, opdat ééns op de uitvoerstatistiek van bloembollen als laatste cijfer 200 mil lioen gulden komt te staan. Dan zullen de bloemenexporteurs en het bureau onper soonlijke Reclame diep ademhalen en ver der gaan. Mogelijk claim op Zwitsers product Geleide projectielen zijn in de toekomst voor de luchtverdediging onmisbaar en in verschillende landen wordt aan dit pro bleem hard gewerkt. Ook Nederland is at tent en op een vraag in het commando luchtverdediging over deze materie zeide de commandant luchtdoelartillerie, gene raal G. J. M. C. van Nijnatten, Vrijdagmid dag „dat de Nederlandse minister van Oor log in deze zeker geen afwachtende hou ding aanneemt". Hij voegde daar aan toe, dat hij onlangs met een commissie naar de Oerlikonfabrieken in Zwitserland is ge weest, waar men hard werkt aan het ge leide projectiel. Een commissie van deskundigen zal mede naar aanleiding van dit bezoek een rapport over het geleide projectiel opstellen, „en", zo zeide generaal-majoor Van Nijnatten „op het ogenblik is het zo, dat misschien op korte termijn een beslissing kan komen". Hij wilde hiermede zeggen, dat de moge lijkheid bestaat dat de Nederlandse rege ring al vast een „claim" bij de ZvVitserse fabriek krijgt voor het moment, dat het geleide projectiel zijn eindfase heeft be reikt. Dit zou voor Nederland dan een pro ject worden dat millioenen gaat kosten en waarvoor men een jaar geleden nog slechts een zeer positief „niet verantwoord" over had. Generaal-majoor Van Nijnatten voeg de aan zijn mededeling nog toe dat even tueel de kans bestaat, dat de Nederlandse industrie het projectiel in licentie kan gaan bouwen. Het onderhavige projectiel is een lichte raket met radar, die thans ontwikkeld is en waarmee men reeds schietproeven in Amerika heeft genomena. Deskundigen schatten het bereik op ongeveer 15 km. Het projectiel is na de proeven in Amerika ver beterd en wordt thans nog verder ontwik keld. Veertig agenten in burger en nog 20 in uniform hebben er Zondagnacht met suc ces voor gewaakt dat niets van de schat aan juwelen die de gasten op het „bal des petits lits blancs" in het chique Casino van Deauville droegen, in verkeerde handen terecht kwam. De opbrengst van dit befaamde jaar lijkse bal gaat naar diverse Franse liefda digheidsverenigingen die zich met de kin- derzorg bezig houden. Er waren ongeveer 700 gasten toen het diner a honderdvijftig gulden per cou vert begon. De meesten van hen waren nog aan het dansen toen de zon vanochtend boven het dak van het casino verscheen. Onder de gasten bevonden zich figuren van naam en faam als Prins Ali Khan, de Franse toneelschrijver Marcel Pagnol en de Amerikaanse filmsterren Betsy Blair en Robert Mitchum.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5