HOE MOBBELTJE De Pseudo- Echtgenote Strijd om vijf wereldtitels op de Vigor ellibaan in Milaan Verschuren favoriet voor stayerstitel „Haarlem"-jeugd verloor van AAC: 138-129 Blackpool en Chelsea speelden gelijk EEN LESJE KREEG TERUG Komt Notekraker S onder 1.20 grens 4 De Engelse league Om de Zilveren Bal M. Ponsteen 25 jaar bestuurslid HVB Duinwandeltochten in Schoorl Heren-kanoploeg tegen België Haarlemse zwemmende redders naar Parijs Donner zakt verder op de ranglijst Gage Belgische bokser voor blindeninrichting Nieuwe wereldrecords op Vigorelli-baan Cricket De HCB-competitie Amateur-voetballers beginnen 11 September Sport in 't kort Kerkelijk Nieuws NHM neemt deel aan lening van Wereldbank Concert voor lepralijders in Suriname Nieuw tankschip FEUILLETON door MARY BURCHELL Courses op Duindigt Voetbal Driedaagse voorbereiding op het CIOS in Overveen Gymnastiek W ereldkampioenschappen gymnastiek in Rotterdam? DINSDAG 30 AUGUSTUS 1955 Op dc snelle Vigorellibaan in Milaan zul len de sprinters, stayers en achtervolgers uit verschillende landen, in de komende da gen 31 Augustus, 1, 2 en 3 September de strijd aanbinden om de wereldtitels op de baan 1955. Welke renners er met de vijf te verrijden titels schoot zullen gaan, is moeilijk te voorspellen en het enige nummer dat enig houvast biedt voor een prognose is de strijd achter de motoren. Want ook nu weer is de drievoudige wereldkampioen, de Belg Dolf Verschuren, sterk favoriet voor de stayerstitel, ofschoon Wagtmans, die in laatste instantie van de U.C.I. nog toestem ming heeft verkregen om de geblesseerde Koeh achter de motor te vervangen, het hem in de finale nog wel eens lastig kon ma ken. Het is met Wagtmans overigens vreemd gesteld: zo stapt hij van de weg- op de stayersfiets en vormt dan meteen een be dreiging voor de vaste stayers, waarvan de meesten enkele jaren nodig hebben om zich in deze tak van wielersport naar de top te werken. Het is daarom niet uitgesloten dat Wagtmans tot de finale door zal dringen en daarin een belangrijke rol kan spelen. Mo gelijke andere finalisten zijn de Nederlandse kampioen Jan Pronk, de Duitsers Schiller en Halzmann, de Spanjaard Timoner, de Fransman Quegnet, de Engelsman Bunker en de Zwitser Von Büren. Jammer is het dat de Australiër French in wie velen een toekomstige wereldkam pioen zagen door een val in Duitsland niet van de partij kan zijn. Dit is ook het enige nummer van de baankampioenschap- pen waarin de Italianen een ondergeschikte rol zullen vervullen. Meer succes kunnen de Italianen behalen in het sprintnummer der professionals, waarbij zij in Maspes, Sacchi en Ghella waardige vertegenwoordigers hebben. De grootste favorieten zijn echter de om zijn dubbele „demarrage" gevreesde titelhouder, de Brit Harris en Van Vliet en Derksen, terwijl de Fransen Bellenger en Gaignard, de Zwitser Plattner, de Duitser Potzern- heim, en de Engelsman Peacock voor het verrassende element kunnen zorgen. Bij de amateursprinters is de hoop der Nederlanders gevestigd op de Amsterdam mers Captein en Mahn. Hoewel zij op sterke tegenstand zullen stuiten van de Italianen Pesenti en Pinarello, de Australiër Tressider, de Rus Vargachkine, de Brit Tighe en an dere revelatie's, verwacht men toch dat een van hen voor het eerst sinds jaren weer voor een Nederlandse finaleplaats zal zor gen in dit tournooi. Zoals verwacht kon worden, heeft de „Haarlem"-athletiekjeugd het gisteren in de belangrijke wedstryd tegen de jongens van AAC niet kunnen klaren. Doch het verschil in de eindstand bedroeg slechts negen punten en als men bedenkt, dat men by „Haarlem" behalve de springer Venen- daal ook de Nederlandse jeugdkampioen op de 300 m Douwes en de speerwerper Nauta miste, dan houdt deze eindstand on getwijfeld een compliment in voor de goe de tegenstand van de Haarlemmers. De grote man bij „Haarlem" was deze keer weer eens Doornbosch, die het discus werpen won met 39.50 m. het speerwerpen met 55.21 m, bij het kogelstoten de tweede plaats innam met 13.81 iA m en bij het pols stokhoogspringen eveneens tot een tweede plaats kwam met 2.80 m. Overigens deed de AAC'er Borger het nog beter door met 14.31 '/2 m de eerste plaats te bezetten. Bij de B-junioren won Steenbergen mei 6 m precies het vèrspringen. Daarvoor had deze talentvolle athleet reeds de 80 m ge wonnen in 9.8 sec., waarbij zijn clubgenoot Bakker in dezelfde tijd de tweede plaats innam. Ook Schildwacht deed in deze cate gorie weer uitstekend werk door bij het speerwerpen met 46.55 m te zegevieren, het discuswerpen met 34.37 m voor zijn reke ning te nemen en het kogelstoten met 12.36 m te winnen. Joacim won het hoogspringen met 1.57 m, doch moest op de 600 m zijn meerdere erkennen in de zeer goed lopende AAC'er Van Daalen, die dit nummer in 1 min. 31.5 sec. won. joacim liet de chrono meters na 1 min. 32 sec. stil staan. Bij de A-junioren vermeldden wij reeds de prestaties van Doornbosch. De Boer faalde hier enigszins op de 100 m door in 11.6 sec. slechts de derde plaats in te ne men, doch de 6.35 m, waarmee hij tweede werd op het vèrspringen maakte weer veel goed. Plattel (AAC) was heer en meester op het hoogspringen met 1.68 m. Van Zijl noch Sieffers konden over deze hoogte heen komen. Zij bleven op 1.63 m staan. Bij de estafette-nummers zagen we van beide ploegen minder goed wisselen. Bij de 4 x 80 m lieten de Haarlemmers het stokje vallen, waardoor ze kansloos werden. Doch eenzelfde lot overkwam AAC op de 4 x 60 m. Alleen de 4 x 100 m had een normaal verloop, doch hier was „Haarlem" zonder Venendaal bij voorbaat kansloos tegen de Amsterdamse ploeg, die jeugdkampioen van Nederland is. Het werd dan ook een nederlaag, ondanks een heel goede laatste 100 m van Steenbergen. AAC noteerde 45.5 sec., Haarlem 46.1 sec. De einduitslag was: AAC 138 punten, Haarlem 129 punten. In de achtervolging zullen de renners uit dc befaamde Italiaanse achtervolgersschool ongetwijfeld weer goede resultaten behalen en de kans is groot dat zowel Messina b(j de profs als Faggln b\j de amateurs hun titel zullen prolongeren. De Nederlandse profs Van Est, die het wegkampioenschap ervoor heeft laten schie ten en De Groot kunnen het bij een gunstige loting tot een derde of vierde plaats brengen. Zij krijgen het behalve tegen de favoriete Italianen, ook op te nemen tegen specia listen als de Zwitsers Strehler en Koblet, de Luxemburger Gillen, de sterke Deen Nielsen en de onberekenbare Fransman Hassenforder. Hoewel Van Houwelingen in eigen land enkele malen van zich deed spreken in de achtervolging der amateurs, zal hij het in Milaan niet tot een finaleplaats kunnen brengen. Daarvoor is de concurrentie van (alweer) de Italianen Faggin en Campana, de Engelsen Brotherton en Sheil en zijn landgenoot Van Heusden te zwaar. Voor de Nederlandse kampioen Van Heusden zit er weer een kans in, ofschoon deze aanmerke lijk geringer is dan in 1952 toen hij in Parijs op de wereldtitel beslag legde. Na de teleurstellende prestaties van de professionals op het circuit van Frascati, is in het Nederlandse kamp de hoop geves tigd dat de baanrenners het er in Milaan beter af zullen brengen. Twee van de vflf clubs in de league, die tot nu toe nog geen punt hadden verloren, zyn Maandagavond dit 100 percent record kwijtgeraakt. Het zyn Fulham en Lincoln City, die verslagen werden in hun uitwed strijden tegen Blackburn Rovers en Huil City. Bristol Rovers, dat van Stoke won, gaat nu in de tweede divisie aan het hoofd met zeven punten uit vier wedstrijden. In de eerste divisie hebben Sunderland, dat een grote zege op Aston Villa boekte, en Blackpool, dat gelijk speelde tegen Burnley, thans zes punten, evenveel als Preston. Maar laatstgenoemde club heeft een wedstrijd minder gespeeld. Blackpool speelde zonder Matthews, die Zaterdag geblesseerd werd. Voor Sunderland, dat de openingswedstrijd verloor maar daarna drie overwinningen behaalde, speelde Shackleton zijn eerste wedstrijd van het seizoen. Shackleton, wiens onlangs verschenen boek over voetbal op zien gebaard heeft, scoorde Sunderlands laatste doelpunt, van de linksbuitenplaats. Bradford maakte de twee goals die Bristol Rovers de leiding in de tweede divisie bezorg den. Maar de beste prestatie van de avond moest op rekening worden geschreven varf Russel, die voor Shrewsbury de hattrick verrichtte in de match tegen Norwich City. Het werd zes-nul, en vier van de goals waren in zes minuten gescoord. De uitslagen waren: Eerste divisie: Aston VillaSunderland 1-4; BlackpoolBurnley 1-1; ChelseaHudders- field Town 0-0. Tweede divisie: Blackburn RoversFulham 1-0; Hull CityLincoln City 2-1; Stoke City Bristol Rovers 1-2; West Ham United Port Vale 0-2. Enige maanden geleden werd het jaar lijkse Zilveren Bal tournooi van de honk balvereniging Sportclub Haarlem wegens slechte weersomstandigheden vroegtijdig afgelast. Op het terrein Noordersportpark werden de halve- en finalewedstrijden Za terdagmiddag gespeeld, waaraan werd deelgenomen dooi ABC 2 (bekerhouder) en de Haarlemse verenigingen THB, HCK 2 en TYBB 2. HCK 2TYBB 2 18-0, ABC 2—THB 2-3, TYBB 2—ABC 2 4-5, THB—HCK 2 2-3. De eindstand was: 1. HCK 2 (Haarlem), 2. THB (Haarlem), 3. ABC 2 (Amsterdam), 4. TYBB 2 Haar lem). Het is dezer dagen 25 jaar geleden dat de heer M. Ponsteen in de algemene ver gadering van de Haarlemse Voetbal Bond tot bestuurslid werd gekozen. Onafge broken heeft de heer Ponsteen, die jaren lang voorzitter is geweest van de bekende Haarlemse vierdeklasser DIO, zitting ge had in het HVB-bestuur en al die jaren heeft hij deze functie met ijver en nauw gezetheid waargenomen. Dit jubileum wordt natuurlijk herdacht, ook al stelt de HVB er prijs op dat zulks op eenvoudige wijze zal geschieden. Besloten is om de heer Ponsteen Zaterdag, na de jaarlijkse algemene vergadering, die in hotel De Leeuwerik in Haarlem wordt ge houden, een hulde te brengen, die hem ongetwijfeld toekomt. Zaterdag en Zondag hield de propaganda- commissie van de Nederlandse Wandel sport Bond, afdeling West-Friesland in samenwerking met de VVV Schoorl duin wandeltochten over afstanden van tien, twintig, dertig en veertig kilometer. Bleef het aantal deelnemers Zaterdag beperkt tot enkele tientallen waarschijnlijk door het niet zo betrouwbare weer Zondag verschenen meer dan driehonderd wande laars aan de startplaats „De Rustende Ja ger" voor een wandeling door het prachtige duingebied. Onder de talrijke wandelaars waren badgasten, individuele deelnemers uit een groot aantal plaatsen in de omtrek en leden van wandelsportverenigingen, waaronder Jan Passtoors uit Haarlem en de Kennemer Jagers uit IJmuiden. Na het volbrengen van de tocht ontvingen de deel nemers als herinnering een wandelaar op een voetstukje. De Nederlandse heren-kanoploeg, die op 11 en 12 September in Neerpelt (België) uitkomt in de landenwedstrijd tegen België, is als volgt samengesteld: K-l 1000 en 10.000 meter: Geurts (Eind hoven) en Klingers (Zaandam). K-l 500 meter: Klingers en Bobeldijk (Koog a. d. Zaan). K-2 1000 en 10.000 meter: Koch-Kwast (Zaandam) en Bobeldijk (Koog a. d. Zaan) Bakker (Amsterdam). K-2 500 meter: Koch-Kwast en Klingers- Gravesteyn (Oost Knollendam). K-4 1000 meter: Koch, Kwast, Klingers en Bobeldijk. De Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen is door de Fede ration de Sauvetage in Parijs uitgenodigd om op 3 en 4 September te komen deelne men aan wedstrijden zwemmend redden en EHBO, die in Parijs worden gehouden. Na overleg met de Technische Commissie heeft het bestuur van de KNBRD besloten aan deze wedstrijden deel te nemen. De Nederlandse ploeg is als volgt vastgesteld: D. v. d. Berg, Amsterdam, L. Wilbrink, Apeldoorn, D. van Zonneveld en H. de Redelijkheid, beiden van de Haarlemse Reddingsbrigade en K. van Beelen, Katwijk. Voor de volgende wedstrij den is ingeschreven: 400 meter gekleed zwemmen; popduiken in stromend water; werpen met reddingsboei en het uitvoeren van een opdracht na van een varende boot te zijn gestart. Aan deze internationale wedstrijden zal ook worden deelgenomen door Duitsland, Italië en Frankrijk. Het zal voor de eerste maal zijn dat door de KNBRD aan deze wed strijden wordt deelgenomen. MAC PHAIL-BEKEE. De Haarlemse jeugd-honkbalkampioen HCK is er niet in geslaagd beslag te leggen op de Nederlandse kampioenstitel en de daaraan verbonden Mac Phail wisselbeker. Neptunus bleef met 20 in de meerderheid. De hele nacht liepen Mobbeltje en Jako, en tegen het aanbreken van de morgen waren ze al een heel eind van het kasteel weg. Toen waren ze wel verschrikkelijk moe! „Ik geloof, dat we nu wel wat kunnen rusten", meende Mobbeltje, hijgend. Ze zochten een schuilplaats tussen de wortels van een grote boom en vielen terstond in slaap. En weet je, wat vreemd was? Ze waren ongemerkt weer net zo groot geworden als voorheen! 's Middags waren ze uitgerust; toen liepen ze weer verder, tot ze bij een tweesprong van de weg kwamen, waar een wegwijzer stond. „Die weg gaat naar Bloemdorp!"zei Mobbeltje. „Daar woon ik". „En die andere weg gaat naar Weidorp!", zei Jako. „Daar woon ik!" 45-46 Interzonaal schaaktournooi De uitslagen van de partijen, gespeeld in de negende ronde van het interzonaal schaak tournooi in Gothenburg, luidden: BronsteinGelier 1-0; PachmanSpassky afgebroken; RabarKeres %-Vs; Medina Petrosian afgebroken; Bisguier—Donner 1-0; Panno—Szabo afgebroken; Najdorf—Unzicker afgebroken; Guimard—Stahlberg afgebroken; FudererFilip 1-0; Pilnik—Sliwa afgebr. Ilivitsky was vrij. Na de negende ronde luidt de stand: 1. Bronstein 6'/ï pnt en 1 afgebr. partij (9); 2. Panno 5V» pnt. en 1 afgebi\ partij (9); 3/4. Ilivitsky en Fuderer 5 pnt. (8); 5. Szabo 5 pnt. en 1 afgebr. partij (9); 6. Keres 4'A pnt. (8}; 7/8. Rabar en Filip 4'/2 pnt. (9); 9/10. Spassky en Pilnik 4 pnt. en 1 afgebr. partij (8); 11. Petrosian 31/'» pnt. en 1 afgebr. partij (9); 12. Stahlberg 3'/2 pnt. en 3 afgebr. partijen (9); 13. Gelier 31/a pnt. (8); 14. Bis guier 3>/2 pnt. (9); 15. Guimard 3 pnt. en 1 af gebr. partij (8); 16. Pachman 3 pnt. en 2 af gebr. partijen (9); 17. Sliwa 3 pnt. en 1 afge br. partij (9); 18 Donner 3 pnt. (9); 19. Najdorf 21/z pnt. en 1 afgebr. partij (8); 20/21. Medina en Unzicker 2l/s pnt. en 1 afgebr. partij (9). Op 23 November van het vorig jaar staak te de Belgische bokser Martina volgens het bestuur van de N.B.B. tijdens zijn gevecht tegen Frits van Kempen in Rotterdam de strijd, zonder dat hij hiervoor geldige mo tieven had. Na een langdurig onderzoek heeft het be stuur van de N.B.B. thans besloten de des tijds Ingehouden gage van Martina als volgt te verdelen: een derde deel krijgt de ma nager van Martina en de rest, een bedrag van 4550 Belgische francs, wordt geschon ken aan de Rotterdamse Blindeninrichting. Op de Vigorellibaan in Milaan heeft de Italiaan Gasparella de 500 meter met vlie gende start gereden in 29.4 sec. Dit is een nieuw wereldrecord voor amateurs (open banen). Het oude record stond met 30.4 sec. op naam van zijn landgenoot Morselii. Voorts noteerde Gasparella op de kilo meter met vliegende start 1 min. 3.4 sec, eveneens een nieuw wereldrecord amateurs op open banen. De Rus Vargachkin was hou der van het oude record met 1 min. 6 sec. Tenslotte vestigde de Italiaan Morettini een wereldrecord voor profs op de 500 meter met vliegende start. H ijnoteerde 28.4 sec. Dit is het eerste wereldrecord (open banen) voor profs in dit nummer. Doordat er bedenkingen waren gemaakt tegen het medespelen van enige spelers in de HCB-competitie bij verschillende elftal len, kon Haarlem 4 zich vorige week slechts officieus kampioen noemen. Het zekere voor het onzekere nemend stuurde Haarlem 4 Zaterdag Rood en Wit 5 c met een neder laag naar huis en verwierf hiermede defini tief het kampioenschap. Haarlem batte eerst en scoorde 85 runs: Ph. v. Dok 25, R. v. d. Hoek 16, L. v. d. Mey 14. Bij Rood en Wit bowlde J. Heymans 445 en F. v. Muyswinkel 433. Rood en Wit bracht het daarna slechts tot 34. Ph. v. Dok 33. G. Ledeboer 516, C. v. Alphen 10, R. Heydeman J-. 17. De HCB-competitie is met deze wedstrijd geëindigd. De competitie van de amateur-voetballers begint, zoals gemeld op Zondag 11 Septem ber. Het programma van de clubs uit Haar lem en omgeving is dan als volgt: District West I, tweede klasse A: HBCZand voort meeuwen. KonnemersHFC, WFCBever wijk, HollandiaSchoten. Derde klasse B: TerrasvogolsWijk aan Zee, Alkm. Boys Vitesse, RKAFCEHS, CSV—ADO. Vierde klasse E: APGS—THB. WH—Onze Gezel len, BloemendaalNAS, DIOWaterloo, Halafweg—SEMO, DCO—ETO. HPC 2. HPC 2 is in de degradatie- competitie waterpolo naar de reserve tweede klasse ongeschonden uit de strijd gekomen. Na eerst De Zijl 2 verslagen te hebben, lever de de uitwedstrijd tegen de HPC-reserves eon viertwee overwinning op waarmede HPC 2 een plaats in de reserve eerste klasse behield. Ned. Ilerv. Kerk Beroepen te Kampen K. v. d. Pol te Vee- nendaal; te Delden (O.), H. de Nie te Oen- kerk (Fr.); te Veenedaal Jac. Vermaas te Bodegraven; te IJsselmuiden R. W. Steur te Ouddorp. Aangenomen naar Molenaarsgraaf W. Hennekeler, candidaat te Nijkerk, die be dankte voor Langerak. Benoemd tot hulpprediker te Zwolle C. Groot, cand. te Wieringermeer; tot vicaris te Gorssel D. Oliemans, candidaat te Rot terdam. Beroepen te Bennekom Jac. Vermaas te Bodegraven. Benoemd tot vicaris te Elim (Dr.) J. Cazemier, candidaat te Schiedam. Geref. Kerken Bedankt voor Amstelveen H. Sweepe te Leiderdorp. De vacantie raakt op haar eind. De boombladeren worden bruin. Dahlia's felle kleuren hebben bezit genomen van de uitbundige étalages der bloemisten. Er wordt geadverteerd voor ball-pennen en schoolschriften. Nog een paar dagen doen wij alsof er geen einde aan de zomer kan komen. De meeste kennissen zijn terug van de vacantie. Vacantie is een heerlijk ding. Waarom zijn de meeste vacantie- gangers dan zo blij dat zij weer terug zijn? Er zijn maar weinig oprechte zwervers onder ons. Wie zeggen: „Ik had nog wel een jaar weg willen blijven" zijn zeer zeld zame uitzonderingen. Verreweg de meesten zijn verheugd de goeie, oude kap stok in de vertrouwde vestibule wéér te zien; de eigen klok op de schoorsteen; het persje op het tafeltje in de hoek; het dressoir en de theetafel en de lamp en de kleerkast, waarmee zij gewend zijn te leven.een mensenleven lang. De vreugde van de terugkeer is ten minste zo groot als die van het vertrek. Daar is iets ontroerends in, dat niet vat baar is voor cynisme; iets goedigs en liefs en braafs. Men mag daar niets schampers over zeggen al zou men het willen doen met de opmerking: lieve vrienden, hoe is het mogelijk dat gij en ik zelf en wij alle maal zo gehecht zijn aan al die onschone zaken? Hoe komt het toch dat ons eigen dressoirtje en onze eigen oude gemberpot op de linkerhoek van de schoorsteen ons zo oneindig veel dierbaarder zijn dan alle andere dressoirs en gemberpotten in de straat? Want moest gij, thuis gekomen uit de duur-verworven en blij weer terug gegeven vrijheid,door een of andere vreemde speling van het lot, met uw goe de buurman van woning verwisselen, het geweeklaag van u en hem zou niet van de lucht zijn. Nooit zoudt ge z ij n pitch pine en hij uw old finish kunnen aanvaarden, laat staan waarderen, laat helemaal staan zo innig liefhebben, als gij en hij het eigene doet. Wat i s dat? Waarom is uw tinnen fruitschaal zoveel heerlijker dan de zijne en waarom mijn spiegelkast zoveel liever dan die van hem? Een neutrale arbiter zou het onderscheid in lelijkheid niet kunnen zien en gij kunt er donder op zeggen dat zijn neutrali teit niet zó ver gaat dat hij de derde spie gelkast die van hem zelf niet de on- bestrijdbaar schoonste van alle vindt. Doch waarom hierop een antwoord wil len hebben? De belangrijkste vragen krijgen nooit een antwoord. Houen zo. En vertederd zijn door uw eigen lieve leunstoel. Dat is het beste. Uw grootvader deed het al. Gefeliciteerd met uw wederkeer! ELIAS De Wereldbank heeft een lening in di verse valuta, hoofdzakelijk Italiaanse lires en Zwitserse francs, overeenkomende met een bedrag van 5,5 millioen dollar, ver strekt aan Uruguay voor uitbreiding van de electriciteitsvoorziening. De lening werd opgenomen door de U.T.E., een autonoom regeringsbureau, dat het uitsluitend recht heeft in Uruguay electrische energie te leveren en te voorzien in het telefoonver keer. De First National City Bank te New York en de Nederlandsche Handel Maat schappij nemen aan de lening deel voor een bedrag overeenstemmend met 654.000 dollar. De deelneming van de Nederland sche Handel Maatschappij stemt overeen met 334.000 dollar, betaalbaar in Neder landse guldens. Het West-Nederlands Symphonieorkest zal 30 September in het Scheveningse Kurhaus een concert geven waarvan de opbrengst bestemd is voor de leprozerieën in Suriname. Er is een comité van aanbe veling gevormd onder ere-voorzitterschap van prof. dr. W. J. A. Kernkamp, minister van Overzeese Rijksdelen. Voorzitter is minister mr. dr. R. H. Pos. Voorts maken van het comité deel uit de Commissaris der Koningin van Zuid-Holland, de bur gemeester van Den Haag, een aantal hoog leraren, vooraanstaande musici en direc teuren van maatschappijen die in Surina me vestigingen hebben. De Surinaamse dirigent Eddie Wessels zal het concert leiden. De laatste van de vier tankschepen, die de N.V. Petroleum Maatschappij „La Coro na" in Den Haag, aan de scheepswerf Smit te Rotterdam in opdracht heeft gegeven, het enkelschroef turbinetankschip „Kraus- sina", is Maandag te water gelaten. Het 18.000 ton metende schip is 169 meter lang en 21 meter breed, de dienstsnelheid be draagt 14,50 mijl per uur. De inhoud van de laadruimte is ongeveer 25.000 kubieke meter. De voortstuwing zal geschieden door een stoomturbine va n7500 pk. (vertaald uit het Engels) 24) „Daar zullen we het nu niet verder over hebben", zei Patricia snel, ziende hoe De- bora elk woord van hen vol spanning volg de. „Mag ik met jullie mee om de leeuwen te zien voeren?" vroeg Phil op nederige toon. Debora, die hem blijkbaar heel aardig vond, riep vol enthousiasme uit: „O ja, tante Patricia, laat hem meegaan!" „Natuurlijk kan hij met ons meegaan, als hij dat leuk vindt," antwoordde Patricia koel. Phil vatte haar weinig enthousiaste antwoord op als een toestemming en begon onmiddellijk Debora met het opruimen van de lunchresten te helpen. Hierna begaven ze zich naar de leeuwen. Debora huppelde al spoedig een eindje voor hen uit en kwam zo nu en dan terughollen om hun over al het schoons, dat zij ontdekt had, te ver tellen. Patricia kreeg thans de gelegenheid even met Phil alleen te spreken. Op boze toon zei ze: „Phil, dit is er volkomen naast om hier te verschijnen!" „Maar waarom, liefje? Ben ik niet vrij om naar dit dierenpark te gaan en de aan trekkelijkheden er van te genieten? Ik schijn trouwens niet de enige te zijn, die op zo'n mooie zomerdag dit idee in zijn hoofd heeft gekregen." „Je weet heel goed, wat ik bedoel", zei Patricia ernstig, niet op zijn grapje in gaande. „Waarom achtervolg je me op zo'n hinderlijke manier? MichaelMichael zou woedend zijn, als hij het wist voegde ze er aan toe. „Maar waarom zou hij het moeten we ten" vroeg Phil onbeschaamd. „Natuurlijk zal Debora hem op de hoogte stellen, dat in de eerste plaats", antwoordde Patricia. „Onzin, lieve kind! Je bent overnerveus. Kinderen zien niets in zo'n ontmoeting. Ze vinden het doodnormaal." „Jij kent Debora niet", zei Patricia grim mig. „Ze vindt niet gauw iets doodnormaal en ze heeft de mentaliteit van een detec tive. Phil lachte, maar scheen toch enigszins geschrokken te zijn. „Kunnen we die kleine ellendeling niet zeggen, dat ze niets moet vertellen", op perde hij. „Nee, dat is uitgesloten", antwoordde Patricia op scherpe toon. „En ze is helemaal geen ellendeling", voegde ze er aan toe. „Als ze jou bespionneert en daarna alles overbrengt aan je echtgenoot, is ze dat wel", hield Phil vol. „O, maar zo is het helemaal niet! Ze herkende je naam. Heb je niet gemerkt hoe ze daar naar vroeg? Ze zal alleen op het minst geschikte moment een heel onschul dige opmerking over jouw aanwezigheid hier lanceren!" „Maar, lieveling, wees toch redelijk! Wat doet het er toe, als zij zou zeggen, dat ik jullie in de dierentuin tegenkwam? Een onschuldiger plaats is moeilijk te bedenken voor een toevallige ontmoeting! Er komen hier 's zomers onnoemelijk veel mensen." Ze antwoordde niet, maar keek hem fronsend aan. Misschien had hij gelijk en was het dwaas van haar deze zaak zo op te blazen „Tenslotte", vervolgde Phil zacht, „we ten alleen jij en ik, waarom onze vriend Michael bezwaren zou kunnen maken! Heus niemand zal een rendez-vous van twee verliefde mensen associëren met het voe deren van leeuwenI „Phil, wat zeg je daar allemaal?" Ze voelde zich trillen. „Je weet heel goed, wat ik zei". Hij pakte haar arm luchtig vast, terwijl ze voort wan delden. „En je begrijpt het ook heel goed!" „O, maar je mag zulke dingen niet zeg gen, Phil! Heus, Phil.o, ik wou dat ik het je kon uitleggen...." „Wat wil je uitleggen, liefje?" „Wel.... in de eerste plaats schijn je volkomen te vergeten, dat ik een getrouwde vrouw ben!" „Nee, dat vergeet ik helemaal niet. Maar begrijp je, ik gelóóf niet in dat huwelijk van jou!" »Je.gelóóft,er niet in?" herhaal- Het Woensdagmiddagprogramma op Duindigt opent met een draverij voor 2- jarigen, welke gelegenheid entrainement Bloemsaat wel onmiddellijk zal aangrijpen om de successenreeks voort te zetten. De beide vertegenwoordigers, Unaniem en Utopie, hebben reeds enige aardige ver richtingen laten zien, waarbij Utopie iets beter bleek te zijn. De verrassing kan ko men van de debuterende Umberto. In de kalumet exkit-prijs zijn uit het grote veld slechts drie paarden in de eind strijd te verwachten, namelijk Truely Hol landia, Sjakie Scott en Rosa Rubra. Het vermoeden is dat dit trio in deze volgorde de finish zal passeren. Geersen stelt in de Karei Diamant-prijs Sally's Bertha over de 2500 m. lange af stand voor een vrij zware opgave, daar zij nog nimmer over deze stayers-afstand aan de start is geweest. De vraag is of zij vol doende uithouding heeft om deze afstand uit te lopen, temeer daar de sterk verbeter de Sammy Mars haar zeker zal opjagen. Sammy Mars wordt dan ook als de winnaar gezien, voor Sally's Bertha en Rolandus. Met 15 paarden is het leerlingennummer zeer zwaar bezet. De snelste van het gezel schap Quick P wordt gereden door B. Geer sen. Quick P is echter een lastig heerschap, zodat de veel betrouwbaardere Rebecca, die bovendien nog 40 m. voorgift krijgt, een betere keus lijkt, voor Roi d'Or en Rina Gay. In het internationale slotnummer kan O Nelly Zora met haar enorme aanvangs- snelheid over deze korte afstand wel zulk een grote voorsprong behalen, dat zij hier op wel tot aan de finish kan steunen. Oranje J en P Louis II zullen eveneens niet ver van de winnares af zijn. Veel belang stelling zal uitgaan naar de verrichting van Notekraker. Bij gunstig weer en een goede baan is het echter niet uitgesloten te ach ten, dat hij als eerste paard op een Neder landse baan de 1.20 grens passeert. Drie bescheiden rennen, waaronder een hordenren, vullen het programma. Bacca rat, die in twee rennen staat ingeschreven, maakt in beide een goede kans, met respec tievelijk concurrentie van Sneeuwvlokje en Flying Gal. De hordenren is vermoede lijk voor Dicky. Onder voorzitterschap van de heer G. Kruyver van de technische commissie van de K.N.V.B. hebben Maandagavond te UtUrecht 17 van de 36 hoofdklassers een oriënterende bespreking gehouden over de centrale training van de spelers, die voor de Nederlandse A en B elftallen in aanmerking komen. Besloten wer dtot eind December in totaal vijf centrale trainingen te houden. De eerste hiervan zal op 6 September in Amsterdam zijn. Voor de interlandwedstrijden Neder landBelgië op 16 October en Nederland Noorwegen op 6 November zullen de geko zen spelers vanaf Donderdag voor die data in het C.I.O.S. in Overveen bijeenkomen on der leiding van de bondstrainer M. Merkel. Dit op zijn voorstel. Bovendien zullen enige oefenwedstrijden worden gespeeld. De spelers zullen worden verdeeld in een A groep, waaruit de Nederlandse elftal spe lers zullen worden gekozen en een B groep, waarbij speciaal de jongere spelers een be tere voorbereiding zullen krijgen voor een eventuele plaats in het Nederlands elftal. Het voorstel van trainer J. van der Leek om een gehele week vóór een interland wed strijd met de spelers in het CIOS te ver blijven, zal nader worden onderzocht. Vrij wel algemeen waren de aanwezige besturen van de hoofdklasse verenigingen hiervoor te vinden. Voorts zal worden nagegaan in hoeverre een samenkomst van de hoofdklasse-trainers mogelijk zal zijn. Dit vooral naar aanlei ding van het streven om te komen tot een spelpeilverbetering, speciaal voor de Ne derlands elftal spelers. Ook de mentale trai ning zal dan een punt van bespreking vor men. Vertegenwoordigd waren de hoofdklassers PSV, DOS, Enschede, Ajax, Alkmaar, SVV, Scheveningen-Holland-Sport, Willem II, NAC, DFC, Fortuna, Rapid, Vitesse, MVV, Eindhoven, Amsterdam en Elinkwijk. Zoals bekend heeft Zweden bedankt voor de organisatie van de wereldkampioenschap pen gymnastiek, die in 1958 worden gehou den. De F.I.G. (Internationale Gymnastiek- federatie) zal de kampioenschappen nu aan een andere stad moeten toewijzen. Bij de sluiting van de inschrijvingen hiervoor hadden zich vier candidaten ge meld, t.w. Moskou, Praag, Boedapest en Rotterdam. Moskou en Praag hadden het vorig jaar tijdens het congres in Rome reeds om de organisatie verzocht. Tijdens het con gres van de F.I.G., dat van 4 tot 8 Septem ber in Parijs wordt gehouden, zal de be slissing genomen worden aan welke stad de kampioenschappen worden toegewezen. Nederland wordt op dit congres vertegen woordigd door de heer J. H. F. Sommer, lid van het bestuur van het Koninklijk Neder lands Gymnastiek Verbond en mej. N. Ver- hoeft. de Patricia en ze voelde zich koud worden. „Kijk niet zo ongelukkig!" Hij lachte. „Ik bedoel niet, dat ik aanneem, dat jullie niét getrouwd zoudt zijn! Ik wil alleen maar zeggen, dat ik meen te begrijpen, waarom je met Harnby getrouwd bent. Het was de bittere noodzaak, die je er toe dwong, althans op dat ogenblik zag je geen andere uitweg, is dat niet waar, Patricia? Maar dat is geen huwelijk, het is een soort zakelijke overeenkomst „En stel, dat het werkelijk niet meer dan een zakelijke overeenkomst was," on derbrak Patricia hem met enige felheid, „dan is er toch nog zo iets als loyaliteit! Vind je, dat ik dan het recht zou hebben om „Je hart, dat iemand anders toebehoort, te volgen?" vulde hij aan. „Het is in zo'n geval althans niet heel erg. Bovendien is er nog iets anders." „Wat?" Patricia keek hem verschrikt aan. „Stel, dat Harnby dat huwelijk met jou ook niet al te ernstig opvat?" „Maar dat is helemaal niet waar!" Pa tricia merkte hoe écht haar verontwaardi ging was en hoe zeker ze was van Michael's trouw. Ze was er van overtuigd, dat Michael het huwelijk onder welke omstandig heden ook altijd als een zeer ernstige zaak zou beschouwen. „Als je het bewijs werd geleverd, dat je je wat dat betreft vergist en dat Michael niet de volmaakte echtgenoot is, die je je voorstelt,,., zou dat je erg veel verdriet doen?" „Wel.ik.eh.Ze hield op, ze wist niet wat ze moest antwoorden. Even later merkte ze echter geïrriteerd op: „Wat heeft het voor zin, zulke hypothetische ge vallen te stellen. Daar heeft toch niemand iets aan!" „Maar dit is geen hypothetisch geval!" Phil's stem had thans een scherpe klank. „Dit is een féit! Die volmaakte echtgenoot van je, die Michael, was jou, kort nadat jullie getrouwd waren, al ontrouw!" „Dat is niét waar!" Patricia was diep verontwaardigd. "Dat kan eenvoudig niet. Zo iets zou hij nooit doen! En hoe zou jij dat kunnen weten, voor het geval het werkelijk waar zou zijn!" „Omdat ik Michael gisteren niet voor de eerste keer zag! Ik kon op dat moment niet zo gaw bedenken, waarom zijn ge zicht mij bekend voorkwam, maar toen jij het over Parijs had, herinnerde ik het me opeens allemaal weer. Ik zou het je heus niet vertellen, als ik niet zeker wist, dat je hart niets met dit huwelijk te maken heeft. Alleen je trots speelt een rol. Michael en een andere vrouw brachten de Kerst dagen door in hetzelfde hotel als ik! En ze hadden zich daar als man en vrouw inge schreven!" „O.... ja....!" Patricia voelde alle kracht uit zich wegvloeien. Ze was als een ballon, waarin geprikt isEr kwam een grote matheid over haar. „Jadat zou kunnen", voegde ze er gedachteloos aan toe. Phil ging vol enthousiasme verder: „Dus je weet, dat hij zo is! Je accepteert die kant van hem? Besef je dan niet, dat jij precies dezelfde rechten hebt om ook een eigen leven te leiden? Waarom doe je, alsof ik me misdraag ten opzichte van die vol maakte echtgenoot van je, terwijl je weet „Het is allemaal heel anders", onder brak Patricia hem wanhopig. „Ik kan het niet uitleggen! Maar heus, Phil, je ziet het verkeerd „Er is een ding, dat ik stellig niet ver keerd zie", onderbrak hij haar grimmig, „en ik wil dat jij dat goed voor ogen houdt Ik houd van je en ik kan dat huwelijk van jou met de ellendige bankier onmogelijk erg belangrijk vinden." „Phil!" „O nee, geen protesten! Ik geloof je toch niet! Jij houdt ook van mij! Dat weet jij en dat weet ik! En als er hier niet zoveel mensen om ons heen waren, zou ik je op dit ogenblik in mijn armen nemen en je zoenen, tot je het toegaf „Héjullie lopen verkeerd!" Een verontwaardigde Debora kwam hen tegemoet hollen en greep Patricia bij ae hand. „Die mevrouw daar zegt, dat we de andere kant uit moeten", wees Debora. „Goed, goed lieve kind", antwoordde Patricia, zenuwachtig het kindervuistje m haar hand klemmend. „Loop jij vooruit en waarschuw de leeu wen,, dat we er aan komen", zei Phil onge duldig. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6