PRINSES WILHELMINA MORGEN 75 JAAR Bij een verjaardag Nederlandse bij auto-ongeluk in België omgekomen Agenda voor Haarlem Beelden uit een veelbewogen leven in dienst van het vaderland Zes gewonden: 4 Nederlanders, 2 Polen Bouwsteiger stortte in; een arbeider gedood Twee jongens in zee verdronken Internationaal tuinbouw- congres in Den Haag Gesprek in Genève over atoomgarantie „nuttig DINSDAG 30 AUGUSTUS 1955 5 Amerikaanse tariefcon cessies voor Nederland Nederland is bereid internatio naal bureau te huisvesten Nederlandse zeeman in Denemarken verdronken Bejaarde vrouw overleden door gasvergiftiging Zes regeringen zullen resultaat van het overleg bestuderen Consumentenbond wenst langzamer bromfietsen Prinses Wilhelmina viert morgen, 31 Augustus, haar vijfenzeventigste verjaar dag. Deze datum roept telkenjare weer de herinnering terug naar de zonnige, vaak warme Koninginnedag van vroeger, die voor de schoolkinderen de laatste, feeste lijke dag van de vacantie was. Zij trokken dan, getooid met oranjesjerpen en rood- wit-blauwe vlaggetjes, door de straten in het felle zonlicht onder de wapperende Ne derlandse driekleur. Het was een feestdag die de sfeer van vrolijkheid, vreugde en verbondenheid bracht een sfeer die moeilijk te vergeten is en ook niet vergeten behoeft te worden, ook al is in onze jaren de „Koninginnedag" naar April verschoven. Dat is de kracht en de troost ener tra ditie. Traditie kent sfeer en houdt aie levend, ook al zijn de jaren voorbijgegaan en de omstandigheden veranderd. En zo als de traditie levend is gebleven, zo is ook Prinses Wilhelmina, onze vroegere Konin gin, blijven leven als een persoonlijkheid en een bindingskracht in het Nederlandse volk. Nu zij de verre mijlpaal der vijfen zeventig jaren heeft bereikt, en terugge trokken leeft in haar intiem milieu van rustende vorstin, worden de herinneringen sterker en spreekt de erkentelijkheid met luider klank in de harten van hen, die veel van de bewogen jaren harer regering heb ben meegemaakt en met haar de catastrofe, het lijden, de redding en de nieuwe opgang hebben beleefd, die haar leven als Konin gin hebben gekenmerkt. Prinses Wilhelmi na, ontheven van de last der regering en de welverdiende rust na een harde, lang durige arbeid genietend, volgt nog steeds met intense belangstelling de lotgevallen van ons volk van de mensen vooral. Deze belangstelling blijkt nu en dan uit woord en geschrift, doch zij is voortdurend en on verflauwd aanwezig, gevoed door de war me menselijkheid van een bejaarde, door het leven niet gespaarde vrouw. Op deze „Koninginnedag" 1955, de een- en-dertigste Augustus, moge onze belang stelling zwijgend doch intens gewijd zijn aan de jarige, die door de traditie van een arbeidzaam en opofferend leven met ons verbonden is en blijft. Een Nederlandse verpleegster, mej. P. van Dongen, is Maandag om het leven ge komen bjj een auto-ongeval op de weg Brussel-Luik, op de grens van de gemeen ten Hakendover en Overhespen.Twee auto's kwamen daar met elkaar in botsing, waar na nog een derde wagen op de beide an dere inreed. Mej. Van Dongen was op slag dood. Zes personen, vier Nederlanders en twee Polen, zyn zwaar gewond in het zie kenhuis te Tienen opgenomen. Het ongeluk gebeurde ongeveer vijf kilo meter buiten Tienen. Een Nederlandse auto werd aangereden door een auto, waarin twee Polen zaten. In de Nederlandse wa gen zat een gezelschap van de familie Van Dongen, twee broers en drie zusters. Een der broers, kapelaan E. H. van Dongen uit Breda, stuurde. Later reed een derde auto op de ravage van de twee auto's in. De 37-jarige verpleegster Petronella van Dongen uit Roosendaal, werkzaam aan het ziekenhuis op de Coolsingel te Rotterdam, werd zodanig bekneld, dat zij niet meer tijdig gered kon worden. Zij stierf ter plaatse. De arts René van Dongen, die werkzaam is als assistent aan het ziekenhuis te Til burg,kreeg een hersenschudding en klaagde Drie mannen maakten val van 8.50 m. Door het instorten van een 8,50 meter hoge steiger tijdens verbouwingswerkzaam heden aan een wolfabriek aan de Ringbaan Noord te Tilburg zijn Maandag drie opper lieden van deze hoogte naar beneden ge stort. Twee van hen konden zich redden, de derde werd op slag gedood. De drie werklieden waren op de steiger bezig met het gereed zetten van stenen en specie, toen het ongeval gebeurde. De man nen stortten met de stenen en de volgela den kruiwagens naar beneden. De 52-jarige gehuwde C. S. kwam daarbij met de borst terecht in de burrie van een kruiwagen en werd terstond gedood. De 42-jarige F. de H. wist zich aan uitstekende muurdelen vast te grijpen en kon later uit zijn benar de positie worden bevrijd. De 47-jarige M. van de H. wist tijdens zijn val telkens weer steigerdelen te grijpen en zo zijn vaart te breken. Met enkele snij- en scnaarwoncren bereikte hij tenslotte de begane grond. Naar de oorzaak van het instorten van de steiger wordt door de arbeidsinspectie en politie een nauwkeurig onderzoek inge steld. over pijnen aan borst en schouders en had verschillende blessures, waarbij een gebro ken sleutelbeen. Mej. Jo van Dongen, die lerares is in Roosendaal, heeft hoofdwon den en een gebroken pols. De kapelaan heeft inwendige kneuzingen, een dubbbele dijbeenbreuk en een gebroken pols. De familieleden Van Dongen zijn allen in de Heilig Hart-kliniek te Tienen ter ver pleging opgenomen. Daar zijn ook heenge bracht de beide Polen uit de andere wagen, die beiden eveneens zwaar gewond zijn. Twee jongens zijn Maandag verdronken bij het zwemmen in zee, respectievelijk in Scheveningen en Kijkduin. Omstreeks kwart voor vier zag men ter hoogte van het Kurhaus een jongen die in zee stond, vallen en snel wegdrijven. Zwemmend en met de „tomboot" werden reddingspogin gen ondernomen, maar men heeft de jon gen niet kunnen vinden. Wel werden later zijn kleren op het strand aangetroffen. Het was de 13-jarige J. J. H. V. uit Zeist. Omstreeks 4 uur kwamen in zee bij Kijk duin drie jongens in moeilijkheden te ver keren. Een van hen wist men er uit te halen en een tweede kon zich zelf redden. De derde, de 13-jarige S. P. uit Den Haag, kon men echter niet meer vinden. Ruim een uur later werd zijn stoffelijk overschot drijvend aangetroffen. Het is naar het zie kenhuis Zuidwal overgebracht. Naar vernomen wordt bestuderen Ame rikaanse regeringsautoriteiten op het ogen blik een lijst van artikelen uit de Ameri kaans-Nederlandse handel, ten aanzien waarvan Nederland om tariefsverlaging heeft gevraagd. Verwacht wordt dat de lijst binnen enkele weken zal worden ge publiceerd. De verlagingen in kwestie behoren tot de groep waartoe machtiging werd verleend bij de wet op de Uitbreiding van de We derzijdse Handel, door het Congres in zijn laatste zitting aangenomen. Volgens de zegslieden kunnen de ver lagingen die van toepassing zijn op alle leden van de GATT niet beschouwd worden als een regelrechte compensatie voor de recente verhoging der tarieven op fietsen, aangekondigd door president Eisenhower. „Zij zijn in het verband van de totale handel met de Nederlanders veel belangrijker dan de kleine verhogingen der rijwieltarieven", zo werd gezegd. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, heeft het veertiende inter nationale tuinbouwcongres, dat tot en met 6 September in Scheveningen wordt gehouden, officieel geopend. In zijn openingsrede verklaarde de minis ter dat de Nederlandse regering gaarne bereid zou zijn het bureau van een in ternationale organisatie voor tuin- bouwwetenschap te huisvesten indien, volgens het voorstel dat daartoe van Nederlandse zijde is gedaan, men er toe zou overgaan een dergelijke instel ling in het leven te roepen. De minister zette uitvoerig de voordelen van internationale samenwerking uiteen en herinnerde eraan, dat van Nederlandse zijde reeds eerder, tussen beide wereld oorlogen, een voorstel is gedaan een inter nationale organisatie voor de tuinbouw op te richten. Dit initiatief werd destijds door vele landen ondersteund, maar het is op de achtergrond geraakt door de crisis der dertiger jaren. „Aan het denkbeeld is actualiteit ver leend door de resultaten van de Geneefse conferentie over de kernenergie," aldus minister Mansholt, die de conclusies van deze conferentie voor land- en tuinbouw van groot belang achtte. Gebruik van kernenergie Dr. Frank P. Cullinan van het Ameri kaanse ministerie van Landbouw hield een causerie over het tuinbouwkundig onder zoek in de Verenigde Staten. Hij zei dat het gebruik van kernenergie ook voor de tuinbouw belangrijke resultaten heeft op geleverd. Het is mogelijk gebleken tal van elementen, die door de plant worden opge nomen, radio-actief te maken. Zo kan men nagaan hoe de verschillende meststoffen door de plant worden getransporteerd en in welke plantendelen deze stoffen voor de levensprocessen worden gebruikt. Voorts worden radio-actieve elementen gebezigd om door de straling, die zij uitzenden, ver anderingen te veroorzaken. Op deze wijze kunnen geheel nieuwe rassen van voe- dings- of siergewassen worden gekweekt. Ook gebruikt men de bestraling voor het pasteuriseren of steriliseren van aan bederf onderhevige voedingsmiddelen. Aardap pels, die met 20.0000 Röntgen waren be straald, behielden hun smaak en uiterlijk na 18 maanden bewaring. Het is nog niet te voorzien, of en in hoeverre de radio actieve bestraling de thans in zwang zijnde conserveringsmethoden zal verdringen. De aardappelmoeheid, een ziekte die door een klein aaltje wordt veroorzaakt, kan volgens dr. Culïinan bestreden worden door bestraling van de grond met gammastralen, waardoor de aaltjes zich niet meer kunnen vermeerderen. Het onderzoek op dit gebied bevindt zich nog in een beginstadium. De 24-jarige zeeman Raang Idema uit Groningen is verdronken in de haven van Naestved bij Kopenhagen. Met twee andere zeelieden was hij bezig hun schip, het m.s. „Madjoe" uit Veendam, aan de buitenkant te verven. Plotseling brak een touw en twee van hen vielen in het water. Idema zonk direct en werd eerst drie uur later ge vonden. Alle pogingen de levensgeesten weer op te wekken waren vruchteloos. Te Appingedam is de 81-jarige mevrouw Cuperus door gasverstikking om het leven gekomen. Artsen trachten het leven van haar 92-jarige echtgenoot H. Cuperus te redden. Toen een dochter van het echtpaar op haar bellen geen gehoor had gekregen, werd een deur van de woning geforceerd. Men vond het bejaarde echtpaar op bed liggen. In de keuken bleek een gasslang te zijn losgeraakt. In de ochtenduren van Dinsdag was er nog geen verandering gekomen in de toestand van de 92-jarige H. Cuperus. Hij heeft nog geen woord gesproken. GENèVE (Reuter/U.P.) Dertig voor aanstaande geleerden uit zes van de be langrijkste „atoommogendheden" ter we reld, hebben Zaterdag een reeks geheime besprekingen in Genève besloten, waarop zij het werkterrein en de omvang van een toekomstig internationaal lichaam voor het toezicht op het vreedzame gebruik van atoomenergie hebben besproken. De conferentis is gehouden door verte genwoordigers van Canada, Tjsechoslowa- kije, Frankrijk, de Sovjet-Unie, het Ver enigd Koninkrijk en de Verenigde Staten, zonder verantwoordelijkheid van de UNO. Er zijn vraagstukken besproken die samen hangen met het beschermen en vrijwaren tegen onttrekking van grondstoffen aan het vreedzame gebruik van atoomenergie. De technische deskundigen hebben een overzicht gegeven van een aantal voorlo pige voorstellen van verscheidene landen, hetgeen tot een nuttige uitwisseling van technische zienswijzen heeft geleid. De vraagstukken zullen door de betrokken re geringen verder bestudeerd worden. De afgevaardigden hebben geweigerd te zeggen of ook de vervaardiging van atoom bommen is besproken. Deskundigen menen dat dit vrijwel noodzakelijk geweest moet zijn wil men garanties scheppen tegen een afvloeiing van materialen van vreedzaam naar militair gebruik. De Nederlandse Consumentenbond heeft zich tot de ANWB gewend naar aanlei ding van het besluit van West-Duitse fa brikanten van bromfietsen en motorscoo ters, geen bromfietsen meer te leveren, die sneller dan 40 km. per uur kunnen rijden. De consumentenbond verklaart reeds enige tijd met zorg geconstateerd te heb ben, dat vele bromfietsen met grotere snel heid kunnen worden bereden dan voor een veilig verkeer in de bebouwde kom men in het algemeen en op de fietspaden in het bijzonder verantwoord moet worden geacht. De Consumentenbond zou een wettelijke beperking van de toegestane snelheden in bebouwde kommen en op rijwielpaden tot maximaal 25 a 30 kilometer per uur wen sen. DINSDAG 30 AUGUSTUS De Waag, Spaarne-Damstraat: Leden van het genootschap „Kunst zij ons Doel" expo seren gedurende Augustus onder het motto „Waag het erop" stadsgezichten en bloem- stillevens. Dagelijks van 1017 en Zondags van 1317 uur. Minerva: „Doctor in the House", alle leeft., 8.15 uur. Cinema Palace: „Fortune Carree", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The show is on", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „De woestijn leeft", 7 en 9.15 uur. Luxor: „Modem Times", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „20.000 mijlen onder zee", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het grote geheim", 14 jaar, 8 uur. Roxy: „Moord in de Rue Morgue", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Grote Markt, Vleeshal: Tentoonstelling „Madame", van 10 tot 17.30 uur. Concertgebouw, 20 uur: Zomerconcert door N. Ph. O. o. 1. v. Marinus Adam; solist Willem Noske, viool, Grote Kerk, 20 uur: Gratis orgelconcert door de organist George Robert. WOENSDAG 31 Augustus De Waag, Spaarne-Damstraat: Leden van het genootschap „Kunst zij ons Doel" expo seren gedurende Augustus onder het motto „Waag het erop" stadsgezichten en bloem - stillevens. Dagelijks van 1017 en Zondags van 1317 uur. Minerva: „Doctor in the House", alle leeft.. 2.30 en 8.15 uur. Cinema Palace: „Fortune Carree", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The show is on", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Stan Laurel en Oliver Hardy", 10.30 uur en „De woestijn leeft., alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Modern Times", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „20.000 mijlen onder zee", 14 jaar, 1,45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het grote geheim", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Joe Brown op de planken", 2.30 uur en „Moord in de Rue Morgue", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Grote Markt, Vleeshal: Ten toonstelling „Madame", van 10 tot 17.30 uur. Grote Kerk, 8 uur: Bijzondere zangdienst. Dr. G. Snijders; orgel: Piet v. Egmond; so praan Tineke van Raalte: trompet: Nico: Hoogerwerf. Concertgebouw: Van 2 tot 6 en van 8 tot 11 uur bespeling van het water orgel. Drie generaties Oranje. Linkse foto werd gemaakt in Januari 1940 toen de dreiging der ballingschap reeds boven het geliefde Oranjehuis hing. Boven: met één van de ponies in de paleistuin (1886). Rechts: op 2 Augustus 1897 - verjaardag van Koningin-Re gentes Emma - werd in paleis Het Loo het toneelstuk „Uit liefde voor de kunst" opge voerd, waarin ook Koningin Wilhelmina (links zittend) een rol vervulde. Links: Koningin Wilhelmina komt op het vliegveld Croydon aan (Juli 1946) en wordt begroet door Koning George VI van Engeland, wie zij een aantal paarden zal aanbieden als dank voor de in de jaren 1940-1945 verleende gastvrijheid. Midden boven: ballingschap in Engeland (1941); v.l.n.r. Koning George VI, Koningin Maria van Joego-Slavië, Koningin Wilhelmina, mevrouw Benesj, Koningin Elizabeth, dr. Benesj, president van Tsjecho-Slowakije, Koning Haakon van Noorwegen, W. Raczkiewicz, president van Polen. Foto rechts boven: verloofd (October 1900). N-m

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7