Eerste naoorlogse „originele" trawler voor rederij D. Joh. Krijger te water Kamerleden maken rondreis langs de visserij Gemeente-subsidie voor aspiranten van VSV en Stormvogels op komst De „Amsterdam" IJM. 28 een hypermodern vissersvaartuig Schepen en vliegtuigen naar de Noorse schoener Jopeter Rein Groen op de brug, Wim Viskil bij de „kar" Vaartuig met 35 opvarenden zit nog steeds vast in Groenlands pakijs „Kennemerland" viert twintigste verjaardag Mary Pos komt naar Castricum Nu de bokken van de schapen zijn gescheiden Kennemer schaakclub „Pat Mat" kreeg nieuwe praeses G.V. „Sparta" baant zich nieuwe wegen Watervlieters beginnen aan de korfbalcompetitie NCVB opent het seizoen Tante Els feliciteert Voor jonge hersens Ons nieuwpuntenraadsel DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1955 DE EERSTE OORSPRONKELIJKE TRAWLER voor IJmuiden, die na de oorlog is gebouwd, ligt te water. Woens dagmiddag is het casco voor de 43 meter lange en 7.80 meter brede „Amsterdam", de IJM. 28 van de rederij D. Joh. Krij ger te IJmuiden statig en daarna met een snelle schuiver van de dwarshelling op de scheepsbouwwerf „De Hoop" van de gebroeders Boot in een kleine aftakking van de Leidense Zijl gegleden, daarbij een lawine van bagger en modderwater voor zich weg spuitend tussen een vluchtende menigte belangstellenden. Mevrouw L. Krijger-Schager, de echtgenote van de toekomstige reder van het schip, heeft de trawler getracht te dopen, maar dit lukte helaas even voor de stapelloop niet omdat de champagnefles na het uitspreken van de woorden „Ik doop u „Amsterdam" en wens u behouden vaart" de geknikte boeg van de trawler niet bereikte en terugzwaaide naar de met een rood wit blauwe vlag bespannen tribune. Dirk Kwaak, die de leiding had bij de tewaterlating, had inmiddels al „alles los" ge roepen, zodat de twee kettingen, waarop de „Amsterdam" nog vast op de sleep stond, vrij schoten uit de sliphaak en de trawler naar het water begon af te glijden. Mevrouw Krijger heeft met' behulp van directeur Boot nog getracht de fl !es opnieuw op de romp te laten barsten, maar het liep verkeerd af. Plet touw brak en om tien minuten over vier bruiste de champagne op het beton vlak voor de tribune. Uiteraard is elke tewaterlating van een nieuw schip voor een ieder, die er ten naaste bij is betrokken, een hoogtepunt in het bestaan van een bedrijf of het eigen leven. Bij deze tewaterlating was echter sprake van enige heel bijzondere hoogte punten. De Scheepsbouw- en Reparatie- werf „De Hoop", die in haar bestaan voor al tot de jaren 19241925 tientallen traw lers en drifters heeft gebouwd de heer Boot schat het aantal op tweehonderd zag met de „Amsterdam" het eerste vis sersvaartuig na dertig jaar tijds van de hellingen van zijn werf lopen. Al die tijd heeft men bij „De Hoop" niets meer gedaan aan de bouw van schepen voor de visserij - vloot. Na 1924 legde men zich toe op de uitbreiding van de Rijnvloot en in de jaren na de oorlog werden schepen gerepareerd en werd voor de export gewerkt. Met Figee en De Jong in Vlaardingen behoorde „De Hoop" in Leiden tot de eerste werven in Nederland, die de vissersvaartuigen bouw den. Om er nu niet geheel uit te raken, werd vorig jaar besloten enige opdrachten voor uitbreiding van de vissersvloot te aan vaarden. De eerste opdracht werd al dade lijk een flinke: bij „De Hoop" zou de groot ste en modernste trawler en in feite ook de eerste werkelijke trawler van na de oorlog, die in Nederland op stapel is gezet, worden gebouwd. IJmuiden heeft de laatste jaren weliswaar trawlers al de „Medan", „Bata via" en „Corn. Vrolijk" en „Onderneming 3"' kunnen verwelkomen, maar het is voor velen toch altijd moeilijk geweest om daar van te zeggen, dat er een nieuwe trawler in de vaart was gekomen. Voor een trawler komt iets anders kijken. Zoals bij de nieuwe „Amsterdam" bij voorbeeld: een motor van 1000 pk. van Krupp, een visruimtecapaciteit van 3000 kis ten en wat meer wil zeggen: een actieradius van ruim vier weken, zodat deze trawler gebruikt kan worden voor de verre visserij. In de oliebunkers kan 120 ton olie worden opgeslagen. Nieuwe ideeën De IJmuidense scheepsbouwkundige Ab Borgart te Driehuis heeft het schip ontwor pen en er tal van nieuwe ideeën in ver werkt. Op 1 November konden de mannen van „De Hoop" met de bouw van de „Am sterdam" beginnen en dat het even heeft geduurd, voordat het casco te water ging, iigt bepaald niet aan deze nijvere werkers. Er moest tenslotte overeenstemming be staan over de bouw tussen reder, ontwer per en bouwer en omdat nieuwe gedachten op het gebied van de trawlerbouw werden verwerkt, was men wel genoodzaakt goed en niet al te overhaast te werk te gaan. Borgart en de bouwers hebben de „Am sterdam" een geknikte spantvorm bij de voorsteven aangemeten, wat als voordelen heeft, dat een grotere werkruimte aan dek werd verkregen en de mannen tijdens de werkzaamheden aan dek minder last heb ben van overkomend water. Het schip zal hierdoor ook langer bij stormweer kunnen blijven vissen. De „Amsterdam" krijgt een prima ac commodatie voor de bemanning. In het ruime dekhuis, dat ook aan bakboordskant tot even achter de brug werd dichtge- bouwd, hebben drie twee-persoons hutten I voor de machinisten, de stuurman en de j kok een plaats gekregen. Toiletten en douchekamers kregen er een plaats en ook de ruime messroom en kombuis zullen hier worden ingebouwd. In het achterlogies komt verder een verblijf voor tien matro zen. Er komt aan boord centrale verwar ming, warm en koud stromend water en een ijskast. Het hoogtepunt van dit alles voor Ab Borgart? Het is de eerste trawler die hij in het eigen scheepsbouwkundig bureau ont wierp. Zijn betrekking als scheepsontwer per bij een grote scheepsbouwmaatschappij zegde hij namelijk in het midden van het vorige jaar op. De „Amsterdam" werd daarna „zijn" eerste. Voor de rederij D Joh. Krijger betekende de tewaterlating, dat hiermee de eerste nieuwbouw en de eerste trawler voor IJmuiden van stapel liep. Voor de motor naar Dor al Met de directeur van het Staatsvissers- havenbedrijf, mr. J. R. van Eerde, de heer M. C. Tuntler van de Scheepvaartinspectie te IJmuiden en de heren Rein Groen en Wim Viskil als respectievelijk de toekom stige schipper en eerste machinist zij voeren vroeger op de „Thorina" onder de genodigden, heeft een ieder kunnen horen en zien, hoe tegen vieren door het personeel van de werf werd begonnen met het wegslaan van stopblokken en stutten. De wiggen werden onder het schip wegge- rammeid en nadat het casco dus alleen nog op de slee rustte en de kettingen de hele zaak nog in bedwang hielden, kon Dirk Kwaak het teken aan de heer Boot geven, dat men er klaar voor was. Het is toen even verkeerd gelopen met de doopplechtigheid, maar de „Amsterdam" schoot er niet minder vlot om te water. Om tien minuten over vier lag het forse schip na te schommelen in het smalle haventje. Dadelijk werd door het personeel van de werf weer verbinding met het schip ge maakt om het werk te kunnen voortzetten. De „Amsterdam" wordt te Leiden afge bouwd en gaat daarna via de Oude Rijn en de Gouwe naar de firma L. Straatman in Dordrecht, die de 1000 pk. Krupp motor zal inbouwen. Achter: 4 meter diep Ook schipper Groen hij zei vorig jaar de zee en de „Thorina" vaarwel, maar kan de kans om dit nieuwe schip te comman deren toch niet laten voorbijgaan heeft tevreden naar de nieuwe IJmuidense vloot- eenheid gekeken. Ongetwijfeld heeft hij al even een beeld in het hoofd gehad, hoe hij eind van dit jaar op de visgronden de eer ste trek zal laten doen. Alleen vissend over stuurboordskant en werkend met een tech nisch volmaakt en modern schip. Op de brug zal hij de modernste apparatuur aan treffen. Wellicht komt hier zelfs radar bij. De trawler heeft een driepootmast op het voordek en daaraan een zaling, waarin de takel voor het visnet komt te hangen, die achterwaarts is geknikt. Hierdoor kan het net gemakkelijker worden binnengehaald na elke trek. Het achterdek van de trawler is tamelijk hoog vergeleken bij het voordek. Het voor dek loopt namelijk af en heeft ter hoogte van de winch een onderbreking gekregen; het dek ligt daar 25 cm lager. Tijdens die eerste reis zal de trawler ook moeten be wijzen, dat de berekeningen van Ab Bor gart juist zijn. Op papier kan de „Amster dam" namelijk nu al een snelheid halen van twaalf mijl per uur, bij een kracht ontwikkeling van 750 pk. Schipper Groen en meester Viskil zijn er van overtuigd die vaart er uit te kunnen halen. De kracht bij het trekken en slepen van het trawlnet zegt hen evenwel meer, maar ook daar hebben zij volledig vertrouwen in. Welke schipper niet, die weet dat er een 1000 pk klaar staan en de diepgang achter op enige cen timeters na vier meter is. De Aquarium- en Terrariumvereniging „Kennemerland" bestaat volgende week Donderdag 15 September twintig jaar. Ter gelegenheid hiervan wordt Zaterdagavond 17 September in het Patronaatsgebouw te IJmuiden-Oost een bijzondere ledenverga dering gehouden, waarop dr. M. J. Lode- wijks een lezing zal houden over „Als aquariaan heel Frankrijk door". De lezing wordt met film toegelicht. Zaterdagavond 24 September komen de leden weer bijeen: dan in 't Centrum te Beverwijk om feest te vieren. Het ama teur cabaretgezelschap „De Remo's" zal een gevarieerd programma verzorgen. De bekende spreekster mevrouw Mary Pos komt Vrijdag 14 October naar Castri cum om voor leden en supporters van de voetbalvereniging CSV een lezing te hou den over het onderwerp „Reis naar het land van Manara". Het gesproken woord wordt toegelicht met lichtbeelden. De bijeenkomst vindt plaats in hotel Borst. Opbrengst EHBO-collecte De in Heemskerk gehouden collecte ten bate van de EHBO-vereniging heeft een bedrag van f 196,25 opgeleverd. KOPENHAGEN (United Press) De Noorse schoener Jopeter zit met 35 per sonen aan boord nog steeds vast in het pakijs ten Oosten van Groenland, maar onderhoudt thans radiocontact met het eveneens uit Aalesund afkomstige Noorse schip Tottan dat de rand van het pakijs, op ongeveer vijftien kilometer van de Jopeter heeft bereikt. Kurt Nakken, de kapitein van de Jopeter, hoopt dat de Tottan er in zal slagen zich door het ijs een weg naar zijn schip te banen. De Jopeter heeft beide schroeven verspeeld bij pogingen open water te be reiken. De Jopeter, gecharterd door de koninklijke maatschappij voor de handel met Groenland, een Deense maatschappij, geraakte onderweg van Danmarkshavn aan de Oostkust van Groenland naar Kopen hagen vast in het ijs. OP VELSENS BEGROTING voor 1955 zijn gelden uitgetrokken voor het verlenen van subsidie aan de jeugdafdelingen van amateur-sportverenigingen. Ten aanzien van de jeugdafdelingen van de amateur-voetbalverenigingen werd echter in de raad van 16 November 1954 medegedeeld, dat de raad omtrent de subsidiëring daarvan nog een regeling zou worden voorgelegd. Nu de organisatie van de KNVB zodanig is geworden, dat een scheiding tussen het semi-professionalisme en het amateurisme is tot stand gekomen, bestaat er bij B. en W. geen bezwaar tegen om ook de jeugd afdelingen van de verenigingen VSV en Stormvogels voor het subsidie in aanmer king te doen komen. Voor elke vereniging is het subsidie vastgesteld op het bedrag, dat aan huur is of zou moeten worden betaald voor de wedstrijden van de junioren- en aspiran ten-elftallen, gespeeld of te spelen op de VEILIN GBERICIIT 7 September Sla 621; blocr. J.vol 1162; spinazie 614; postelein 7.11; andijvie 718; bos- peen 927; waspeen 817; prei 1117; sperciebonen 2434; snijbonen 2046; pronkbonen 1418; stokdik 2944; trosbonen 44—69; rode kool 1214; tomaten 2028; komkommers 927; meloenen 77110; drui ven 140. gemeentelijke sportterreinen. Het totaal wordt f 2490, B. en W. stellen voor, tot het verlenen van het bovenbedoelde subsidie te be sluiten. Wat de tuinders kregen Voor de door hen aangevoerde groente kregen de Kennemer tuinders Woensdag in Castricum de volgende prijzen: spercie bonen 20—40, stokbonen 35.55, .snijbonen 2240, pronkbonen 1422, sla 4i—10, groe ne kool 710, andijvie 611, kroten 79, komkommers 15—21, bloemkool 2350, bramen f 1.60f 2 per mand. De trawler „Elie", die Dinsdag uit IJmuiden naar zee ging, heeft gistermor gen moeten besluiten naar huis terug te keren. Men was nog stomende, toen plotse ling een harde klap werd gehoord. Ver moedelijk is een blad van de schroef afge slagen, want men heeft aanzienlijk vaart verloren. Volgens de laatste radioberichten is alles wel. Bemanning en de negentien passagiers maken zich nog niet ongerust. Er is voor drie weken voedsel aan boord. Drie vlieg tuigen van de Amerikaanse luchtmacht zijn overgebracht van de basis Thule naar Mes- tersvig aan de Oostkust, zevenhonderd kilometer ten Zuiden van de Jopeter, om meteen op te kunnen stijgen indien de nood aan de man macht komen. Thule ligt aan de Noord-Westkust van Groenland. De Amerikaanse luchtmacht zal ook een groot vliegtuig dat een helicopter door de lucht kan vervoeren naar Mestersvig brengen. Een Catahna-vliegboot van de Deense luchtmacht is in Mestersvig aangekomen. Gevaarlijk Zeelieden die de vaax't op Groenland kennen zijn van mening dat men niet met reddingspogingen mag wachten tot een of meer schepen het pakijs bij de Jopeter hebben bereikt. De weersomstandigheden in het Poolgebied veranderen soms gevaar lijk snel. Het ijs zou de schoener kunnen verpletteren voor de marconist de kans kreeg noodseinen uit te zenden. Volgens kapitein Nakken kunnen de opvarenden gemakkelijk lopend een eilandje in de buurt bereiken. Deskundigen menen dat de Tottan en de Nordbjoernen, een ander Noors schip dat zich ook in de wateren ten Oosten van Groenland bevindt, niet krachtig genoeg zijn om door het pakijs heen te breken. De Deense Poolvaarder „Kista Dan" die enige jaren geleden voor de Australische regering een reis met geleerden door het Zuidpoolgebied maakte, kan de Jopeter niet voor het begin van de volgende week be reiken. Elk uur deelt de kapitein per radio mede hoe de situatie is. Inmiddels is kapi tein Coulet-Svendsen per vliegtuig uit Kopenhagen vertrokken naar Mestersvig. Hij is een zeer ervaren Poolvaarder. Men zal de leiding van het reddingswerk ver moedelijk aan hem toevertrouwen. Onder leiding van haar voorzitter de heer J. Jansen hield de KSC „Pat Mat" gisteravond haar algemene ledenvergade ring in het Statenhuis aan de Velserweg. Na een korte openingsrede waarin hij de oude, maar vooral de nieuwe leden van harte welkom heette, heeft de huldiging van de afdelingskampioenen plaats gehad. De heer M. P. Suiker werd voor de vierde maal in successie kampioen van afdeling A, zij het slechts met een half punt ver schil op de heer Zoontjes. Uit handen van de voorzitter mocht hij een fraaie beker ontvangen evenals de heren G. Paarde- koper, K. Comis, B. Souwer en J. Souwer, die respectievelijk kampioenen werden van de afdelingen B, C, D en E. Voor het bestuur stelde de voorzitter zich niet meer herkiesbaar; de heer J. Strengers, door het bestuur als candidaat- voorzitter naar voren gebracht, werd bij acclamatie gekozen. Ook met de benoe ming van de heer Berger tot penning meester ging de vergadering accoord. De heer Strengers dankte de scheidende voor zitter voor het vele, dat hij in het belang van de vereniging had gedaan en de leden voor 't vertrouwen dat zij in hem persoon lijk stelden bij de aanvaarding van zijn nieuwe taak. De besprekingen over het huishoudelijke- en het wedstrijdreglement werden zonder op- of aanmerkingen goed gekeurd. Alleen over de indeling van de wintercompetitie is uitvoerig gediscus sieerd. Na de rondvraag sloot de voorzitter de vergadering en werden nog enige gong partijen gespeeld. De jeugd in het geding Nu het vacantieseizoen als afgesloten kan worden beschouwd heeft het bestuur van de gymnastiekvereniging „Sparta" van Van Gelder Zonen N.V. Koninklijke Papierfabrieken zich beraden op de moge lijkheid om ten aanzien van de jeugdle den nieuwe wegen te zoeken. „Sparta" heeft voor het begin van het nieuwe seizoen voor de eerste maal jeugd- vaardigheidsproeven voor jongens en meisjes van 8 tot 12 jaar op het program ma staan. Indien de jeugdige deelneem sters deze vaardigheidsproeven met goed gevolg afleggen worden zij in het bezit ge steld van een lintje met opschrift „KNGV- jeugdgroep A". Aan de proeven is verbon den het wandelen over een afstand van 10 km binnen drie uur; 50 m. hardlopen (voor jongens 10 sec., voor meisjes 11 sec.); vèr- springen (voor meisjes 2.25 m, voor jon gens 2.80 m); balwerpen (voor meisjes 15 m, voor jongens 25 m (met tennisbal); brugoefening (voor jongens en meisjes de zelfde). De wandeling over 10 km, die ge zamenlijk onder deskundige leiding wordt gehouden, is bepaald op 24 September, waarbij om half twee gestart wordt bij de gymnastiekzaal van de Watervlietschool, op 28 September worden de overige onder delen van het programma afgewerkt. Strijd tegen Holver, Aurora en SV II De „r" in de maand betekent, dat ook de „r" van wintersport weer een woordje gaat meespreken. Dit geldt ook voor de korf balvereniging „Watervliet", die Zondag met drie twaalftallen de eerste competi tiewedstrijden in het nieuwe seizoen gaat beginnen. Voor de derde klasse KNKB speelt Zon dagmiddag het eerste Watervliet-twaalftal de eerste wedstrijd op eigen veld, het Wa- tervliet-sportpark, tegen het Amsterdamse team Holver I. De gasten zullen voor de Velsense da mes en heren volkomen onbekend zijn, zodat in het geheel geen verwachting kan worden uitgesproken. Aangezien de Wa tervlieters in hun nieuwe samenstelling niet minder dan drie spelers(sters) van het vorige seizoen moeten missen, is uiteraard ook deze omstandigheid van belang in de eerste wedstrijd, waarin de drie nieuwe lingen zich volledig moeten inspelen. Zondagmiddag gaat Watervliet 3 voor de HKB-competitie een bezoek brengen aan Aurora 3 en Zondagmiddag spelen, even eens voor de HKB, Watervliet 4 en Sport Vereent 3. Watervliet I speelt nu met de dames G. Kluft, J. Kluft, R. Leyenaar, B. Koet, S. Meyer, D. Hartman en de heren J. de Boer, F. Vos, W. Berghuis, M. Veer beek, S. Hartman, J. v. d. Berg of D. van Lodesteyn. De afdeling Velsen van de Nederlandse Christen Vrouwenbond opent Maandag 12 September haar seizoen van bijeenkom sten met een ledenvergadering in de Da Costaschool aan de Noorderlaan. In deze vergadering zal de heer D. J. van Eek spreken over het onderwerp „De vrouw en het Mohammedanisme", met vertoning van een filmstrook. 41 -fl Ruim twintig leden van de Eerste en Tweede Kamer hebben zich Woensdag, met een aantal vertegenwoordigers van het visserijbedrijf, in de Scheveningse haven ingescheept aan boord van het hospitaal-kerkschip „De Hoop voor een tocht van Scheveningen naar Vlaardingen. Deze tocht over een vrijwel vlakke Noordzee was het begin van een rondreis van drie dagen langs de Nederlandse visserij, georganiseerd door de Stichting van de Nederlandse Visserij. De be doeling van deze rondreis is de volksvertegenwoordigers in contact te brengen met het bedrijf. Van Vlaardingen zal deze parlementaire visserijreis ondermeer voeren langs Middelburg, Veere, Katwijk aan Zee, IJmuiden en Vaassen. DONDERDAG, 8 September 1955. Beste kinderen, WE WILLEN het nog niet geloven, dat deze verrukkelijke zomer eens eindigen moet, maar zo langzamerhand maken de dorre blaadjes op de grond en de typische warme herfsttinten het ons wel duidelijk: een nieuw seizoen is in aantocht. En daarmee staan er ook enkele sporten op het programma die speciaal voor de herfst geschikt zijn. Dat is onder meer de jacht-sport. In Engeland vooral en ook in ons land maakt de echte jager zich nu op om met een perfect afgerichte meute en prima verzorgde paarden op jacht te gaan. Bijgaand plaatje laat jullie de aanvang van het „spel" zien. De meute, een groep voortreffelijk afgerichte jachthonden, meestal van hetzelfde ras loopt nog dichtbij de huntsman, maar straks als ze het spoor van het wild in de neus krijgen zullen ze vooruit stormen en dan is het de kunst voor de jagers om de honden duin op duin af, door bos en veld te volgen tot aan de buit. Zo'n jacht wordt „parforce-jacht" ge- me voorstellen dat ze blij was met je bos noemd en is vooral in Engeland waar nog veel op levend wild gejaagd wordt, zeer in trek. In ons land wordt het dode wild (een vos of haas) vóór de jacht kris-kras over het terrein gesleept waarbij dus ei genlijk de route „uitgezet" wordt en daar na begint de eigenlijke jacht pas. Misschien zijn jullie wel eens in de ge legenheid om zo'n jacht bij te wonen. Het is inderdaad een wondermooi schouwspel: de jagers in hun rode jassen gezeten op vlugge paarden en voorafgegaan door ge vlekte honden tegen het groen en goud van de herfsttinten in duin en bos, is werkelijk een lust voor het oog. En nu gauw naar de post. Als eerste is hier BLIEKJE, die deze week nog een paar keer naar het strand is geweest. Ja, er waren nog wel wat warme middagen, dus je hebt gelijk dat je daar gebruik van maakt. Maar zwemmen was er niet meer bij zeker? Ook VIOLET heeft verleden Zondag heerlijk van de buitenlucht genoten. Dat was nogeens een heerlijk uitstapje hele maal naar Arnhem! Wanneer komt moeder weer thuis? Ik kan me voorstellen, dat jullie haar erg missen, maar met zo'n flink grote zus gaat het toch best. Vertel me maar eens hoe het diner gesmaakt heeft. Van SPINSTERTJE niets dan goede be richten. Nee, je zult wel oppassen dat juf je niet hoeft te straffen, dat kan ik wel aan je merken en daarvoor ben je ook eigenlijk teveel op haar gesteld. Ik kan bloemen. Tot slot is hier HARDLOPER, die mij zo het één en ander over de kano van zijn neefje vertelt. Daarmee hebben jullie heel wat plezier, zeg! Ik zou je alleen niet aan raden om met z'n tweeën in een éénper soons-kano te gaan zitten. Zelf ben ik daar mee eens lelijk te pas gekomen: door een onvoorzichtige beweging sloeg ons bootje om en kon ik mijn benen niet zo gauw uit die voorste punt van de kano krijgen. Het heeft heel wat moeite gekost mezelf daar uit te bevrijden, maar gelukkig bijtijds kwam ik los, anders had het wel eens slecht af kunnen lopen. Bedenk dit ver haaltje maar eens voordat jullie weer gaan varen? Van MARJANNEKE en BOTERBLOEM kreeg ik alleen de oplossingen van de raadsels. Tot volgende week! TANTE ELS. (Briefjes vóór Dinsdag, Kennemerlaan 186, IJmuiden of aan de bezorger meegeven). xxccccooccokxooc<xxxx»xcccoccccooco:occococ<xxocccccc< Tirolertje en Elfje, die allebei Zaterdag 3 jarig zijn. Pluimstaartje, die Zondag 8 dubbel feest gaat vieren en Humpie, y, die volgende week Woensdag het feest- 3 varkentje wordt. g Veel geluk en veel plezier, allemaal! >coocoooocooooooooooooooooooooooo3coooocoooooooooooooocx> De oplossing van het vorige puntenraad- sel is „HERFSTBLAD" (ahorn, vedel, krent, effen, Essen, staar, abces, slaaf, kabel, odeur). Puntentelling: Marjanneke, Bliekje en Hardloper 10; Boterbloem en Violet 9. X drinkgereedschap. X platte schuit. X adreskaartje aan koffer. X rook, waterdamp. X been, bot. X herfstbloem. X openbaar vervoermiddel. X groene plant met heel fijne blaadjes. Als je alle woorden van vijf letters goed ingevuld hebt ontstaat er op de kruisjes van boven naar beneden de naam van een aardig klein mannetje. In de kerkzaal heeft de heer R. Brands, vice-voorzitter van de Stichting van de NederlandseVisserij, de volksvertegenwoor digers welkom geheten. De heer Brands herinnerde aan de totstandkoming van de vaste visserij commissie uit de Tweede Ka mer, waardoor de visserij in parlementair opzicht gelijk werd gesteld met de indu strie, echter met dit verschil, dat de indu strie-commissie tot stand is gekomen na de parlementaire industrie-rondreis. In het visserijbedrijf is daardoor de gedachte naar voren gekomen deze bedrijfstak aan het parlement te tonen. De bedoeling van de reis is dan ook de Kamerleden in korte tijd een zo ruim mogelijk overzicht van de pro blemen van de Nederlandse visserij te ge ven. De heer Brands noemde het een ge lukkig teken, dat de reis begon aan boord van „De Hoop", een geschenk van de ge hele natie aan de vissers op de Noordzee. De voorzitter van de Nederlandse Ver eniging Hospitaal-kerkschip „De Hoop", de heer M. C. van Hall, merkte op dat de geestelijke en medische hulp van de vissers op de Noordzee is meegegaan met de evo lutie van de moderne tijd. De hulpverlening kon hierdoor aanzienlijk worden uitge breid. Dit jaar voor het eerst doet het hos pitaal-kerkschip zelfs dienst als weerschip. De samenwerking met de Duitse hospitaal schepen is zeer goed. „De Hoop" is een integrerend onderdeel van de Nederlandse vissersvloot, aldus de heer Van Hall, die er aan toevoegde, dat de jaarlijkse exploi tatierekening van het nieuwe schip een bedrag aanwijst van f 300.000. Tijdens de bijeenkomst in de kerkzaal ontving de marconist een radiotelegram met goede wensen van mr. J. H. Kieviet de Jonge, voorzitter van de Stichting van de Nederlandse Visserij, die reeds geruime tijd ziek is. Voor de Waterweg gaf de bemanning een demonstratie van de wijze, waarop de predikant van „De Hoop" zich aan boord van de vissersschepen begeeft. Ds. P. P. J. Monster begaf zich in zwemvest aan boord van de rubberboot, waarmede het verkeer tussen het hospitaal-kerkschip en de log gers wordt onderhouden. Twee matrozen bewogen de rubberboot met de peddel voort. Een kwartier later werden de domi nee en de matrozen weer aan boord geno men. Omstreeks het middaguur arriveerde „De Hoop" in Vlaardingen. Per autobus ging het gezelschap naar Overschie, waar een vismeelfabriek werd bezichtigd. Verwerking van overschotten Daar werd de aandacht van de Kamer leden gevraagd voor afzetvraagstukken en verwerking van afval en overschotten van de visserij. De vier grote Nederlandse vismeel- fabrieken vervaardigen jaarlijks thans voor ongeveer tien millioen gulden aan vismeel en andere producten. Deze industrie .vormt thans het sluitstuk van een lonende visserij. Er wordt steeds een te groot aanbod opgevangen, waardoor de haringvisserij lonend kan blijven. Van de vijftig- tot zestigduizend ton vis producten die jaarlijks te Overschie in een der vier vismeelfabrieken wordt verwerkt, bestaat een derde uit opvangvis. Uit deze grondstof wordt niet alleen voeder ge maakt. De vrijkomende olie wordt geraf fineerd en gebruikt in vele takken van de industrie. Zelfs is de vraag naar die pro- producten zo groot, dat de afval van vis winkels en haringkarren thans wordt aan gekocht en opgehaald. Een speciaal product van de vismeel industrie is het zogenaamde „zilver," dat van ondermaatse bliek ver vaardigd wordt. Dit „zilver" wordt ge bruikt voor het vervaardigen van kunst parels, het kleuren van diverse plastics en voorts bij de productie van nagellak. Tijdens een diner te Vlaardingen werd de aandacht der parlementsleden gevraagd voor de vraagstukken van de financiering van de noodzakelijke vernieuwing van de visserijvloot, in het bijzonder van de haringvloot, die thans uit ongeveer 225 schepen bestaat. Dr. H. A. H. Kranenburg, secretaris van de Stichting voor de Nederlandse Visserij, had reeds aan boord van „De Hoop", op de zijns inziens in dit opzicht bepaald teleur stellende aspecten van de visserij nota ge doeld, zulks onder instemmend geknik van de vice-voorzitter van de Stichting voor de Visserij, de heer R. Brands uit Urk. Vlootvernieuwing De voorzitter van de Vlaardingse reders vereniging, de heer D. Kwakkelstein, op perde het denkbeeld om onder uitschake ling van twee niet meer doelmatige haring- loggers (er zijn er ongeveer 175) honderd percent crediet te geven voor het bouwen van één nieuwe logger van dubbele capa citeit, onder voorwaarde echter, dat jaar lijks tien percent van de bruto besomming zal worden terugbetaald. Daarbij rekende de heer Kwakkelstein de jaarlijkse op brengst van een moderne logger op drie tot vierhonderdduizend gulden. Daar het hier om ongeveer 175 oude schepen gaat, zou hiermede een bedrag van vierhonderd vijftig tot vijfhonderd millioen gulden aan crediet gemoeid zijn. Senatoren en Kamerleden stelden zich in een nettenfabriek te Vlaardingen op de hoogte van de moderne trawlnetfabricage en van de nettenreparaties. De nettenboet- sters zongen tijdens dit bezoek aloude bal laden van de zee. Vandaag bezoeken de Kamerleden de Zeeuwse visserij, waarbij ook de gevolgen van het nog niet officiële Deltaplan ter sprake kwamen.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 8