I Wie vormen het sterke, wie het zwakke geslacht? EEN DRIETAL MODELLEN VAN DE KOMENDE MODE EENJURKJE Hoogconjunctuur met een hoofdletter CARRUGAN ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN Hyacintenglascultuur DIT MAKEN WE ZELF Wijnoogst-1955 Huid-vernieuwing 11 Effecten- en Geldmarkt UW HAAR IS UW KROON C. 3. OERLEMANS Deventer feestplannen uitgesteld? door Peeling HELENA H. BEGEMANN Japan niet meest- begunstigde voor Nederland Er is maar één origineel Zweeds melkdiëet Maakt werkelijk slankl Beslist onschadelijk Adres over het afbetalingsstelsel Verkooplokaal NOTARISHUIS INBOEDELVEILING 20/21 SEPT. 1955 Madame Foinant op de bres voor de vrouw ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1955 We hebben van het nieuwe spellingsbe- sluit nog geen diepgaande studie gemaakt, maar wat dit ook voor onze krantentaal moge betekenen, we zullen de Hoogcon junctuur vooreerst wel met een hoofdletter moeten schrijven. Want de economische ontwikkeling, wel ke met deze naam wordt aangeduid, is zo overweldigend dat ze alle vroegere perio den van welvaart in de schaduw stelt en conservatieve waarnemers met vrees en beving vervult. Uit de V. S., die onbetwist voor het grootste deel van de wereld de toon aangeven, blijven de berichten over een toenemende industriële bedrijvigheid aanhouden en het zijn telkens nieuwe re cordcijfers, welke .over de productie wor den gepubliceerd. Een vooraanstaande Amerikaanse periodiek noemt de stijging in één woord adembenemend. Terwijl de waarde van het nationaal product in het tweede kwartaal van 1954, na de inzinking welke in de tweede helft van 1953 intrad, op 358 milliard dollar per jaar werd aan genomen, wordt ze voor hetzelfde tijdvak van 1955 op 385 milliard dollar gesteld. Dit is een vooruitgang van 7 pet., ofwel eens zoveel als het normale accrès. En het is een vooruitgang over de gehele linie. De grote bedrijven investeren ongekende bedragen voor nieuwe machines en instal laties, de particuliere uitgaven nemen hand over hand toe, niet alleen wat de duur zame, maar ook wat de niet-duurzame goe deren betreft, zodat de omzetten van de détailhandel stijgen. Het indexcijfer voor de industriële productie is van 100 in 1947- '48 tot 140 opgelopen en de arbeidsmarkt weerspiegelt dit vooruitgangsproces, zodat het werkloosheidspercentage tot beneden 4 pet. is gedaald. In het eerste halfjaar van 1955 hebben 734 ondernemingen in de V. S. een winst behaald welke 31 pet. groter is dan in die periode van 1954 en bij de Spoorwegen is het percentage zelfs 77 pet. Het kan dus niet verwonderen dat er opnieuw een golf van optimisme over de New Yorkse beurs slaat en de invloed van de recente credietbeperkingen finaal is ver dwenen. Juist het feit dat deze credietbe perkingen geen terugslag van enige bete kenis hebben veroorzaakt, wordt als een bewijs beschouwd van de gezonde verhou ding tussen productie en consumptie. De aanmerkelijke loonsverhogingen, waartoe enige tijd geleden is moeten worden over gegaan, hebben immers de vrees doen ont staan dat de goede verhouding tussen pro ductie en consumptie verbroken en de ren tabiliteit van de bedrijven zou worden aan getast. Dit zou dan tot lagere winsten en verminderde investeringen moeten leiden. Maar tot dusver is het effect juist omge keerd. Ondanks de loonsverhogingen blij ven de winsten stijgen, hoofdzakelijk door dat de vernieuwde en gemoderniseerde productiemethoden tegenover die loonsver hogingen een voldoend tegenwicht vormen. Van een inflatie, in de zin van een verbro ken evenwicht tussen productie en con sumptie kan dan ook nauwelijks worden gesproken, wat wil zeggen dat niet alleen de nominale lonen zijn gestegen, maar dat ook de werkelijke koopkracht van de ar beiders is toegenomen. De oude Henri Ford heeft destijds juist ingezien dat een stijgende koopkracht van de bevolking voorwaarde is van een grotere productie, waarbij hij in zijn achterhoofd ook wel zal hebben overwogen dat dit met een toenemende arbeidsproductiviteit moet gepaard gaan om van een reële en duur zame welvaart verzekerd te kunnen zijn. Of in de toekomst een versnelde vernieu wing van het productie-apparaat aan de investeringen van bepaalde bedrijven geen te grote eisen zal stellen, is een vraag welke velen tot een ietwat gereserveerde beoor deling van de naaste toekomst noopt. Maar een feit is dat tot dusver in de V. S. de investeringen blijven stijgen en dat de ren tabiliteit van de bedrijven er niet door wordt aangetast, integendeel, er door wordt vergroot. In dit verband is het verklaarbaar dat men met name voor de grote financieel krachtige concerns toekomst ziet, omdat deze in staat zijn zich bij de snelle voort gang van de technische ontwikkeling aan te passen. Men denke hier aan de verras sende vindingen op het gebied van de elec- tronica en de atoomenergie. De Ameri kaanse voorkeur voor aandelen van de Nederlandse internationale concerns vindt hierin ook haar verklaring. Vast staat wel dat we onder aanvoering van de V. S. thans een industriële revolutie of evolutie doormaken, waarvan de gevol gen in economisch en sociaal opzicht niet zijn te overzien. De betekenis van de V. S. voor heel de wereld wordt duidelijk als men bedenkt dat dit land met niet meer dan 7 pet. van de wereldbevolking, in 1951 meer dan de helft van de totale wereldproductie verbruikte en zelfs meer dan 60 pet. van aluminium, kobalt, koper, lood, nikkel, aardolie, tin en wolfram en dat allengs een groter deel hier van uit andere landen moet worden inge voerd. Vandaar ook de grote belangstelling voor en de omvangrijke investeringen in de z.g. onderontwikkelde gebieden, welke met rijke hulpbronnen gezegend zijn. ADVERTENTIE Permanent wave is een kwestie van vertrou wen enzeer goed model knippen. Wij brengen U de nieuwste, voor ons klimaat geschikte draagbare modellen naar Uw smaak en type gevormd. Medisch gediplomeerd haarkundige Gierstraat 69 - Haarlem - Tel. 21736 - 18462 Onlangs heeft de wethouder van Onder wijs en Culturele Zaken van Deventer, de heer J. Krooshof, een plan gepubliceerd voor de viering van het 1200-jarig bestaan van Deventer in 1956. Daarover is toen nogal wat beroering ontstaan, bij ingezete nen, die zonder hun voorkennis in comités benoemd bleken te zijn en ook bij allerlei organisaties die blijkens de plannen aan de feesten zouden meewerken, hoewel zij te voren daarover niet gepolst waren. Dezer dagen heeft het gemeentebestuur een vergadering gehouden met vertegen woordigers van de burgerij. De heer Kroos hof verdedigde zijn plannen en erkende dat hij het feestschema te vroeg had gepubli ceerd. Uit de kringen van da middenstand, van de werkgevers en door de voorzitter van de V.V.V. werden zoveel bezwaren geop perd tegen de voorgestelde wijze van feest viering, dat de burgemeester verklaarde, dat B. en W. zich over deze aangelegenheid zullen beraden en daarna een beslissing zullen nemen, over de viering van het 1200-jarig bestaan van de stad. Zoals reeds gezegd, is op de New Yorkse beurs de haussebeweging hervat. Eerst tegen het einde van de week is een lichte reactie ingetreden. Geheel in stijl van deze tijd hebben de grote verwoestingen, welke een natuurramp in enkele staten van de V. S. heeft aangericht, het optimisme eer der versterkt dan verzwakt, nu de prijs van koper en staal daardoor opnieuw is gestegen. De meeste fondsen op de Ameri kaanse beurs hebben een nieuw hoogte record bereikt. Het indexcijfer voor In dustriële aandelen, dat dit jaar nog een laagste punt van 388 heeft gekend, is deze week tot 476 opgelopen, dat voor Spoor wegaandelen van 142 tot 159. Nu ook de Londense beurs blijkbaar over de schrik van Butler's maatregelen heen is, blijft Amsterdam niet achter en heeft deze bijna elke dag nieuwe records doen zien. Aan delen Philips en Unilever noteren reeds ver boven 500 pet. Over de emissie van Philips schreven we reeds gisteravond. Aku's, nog geen jaar geleden c.a. 290, naderen de brug van 400, Hoog ovens hebben dit niveau reeds overschre den en alleen Koninklijke doet het rustiger aan. Maar een koers van c.a. 650 pet. is toch al iets. En heel de industriële afdeling loopt in dit zog mee, zodat het indexcijfer voor deze rubriek, dat begin Januari nog 239 was, tot boven 308 is opgelopen. Voorts hebben Indonesische fondsen voor de ver waarlozing, welke lange tijd hun deel was, glorieus wraak genomen. Van 130 begin Januari is het indexcijfer tot c.a. 190 ge stegen. En de omzetten zijn tot soms meer dan 7 millioen op een dag opgelopen. Bij deze gang van zaken mag men het gelukkig achten dat de beurs af en toe de pas inhoudt. Het feit dat de omzetten tot 6 a 7 millioen per dag zijn gestegen en er grote belangstelling voor premie-affaires bestaat, wijst op een uitbreiding van de' affaires, waarin ook de bezitters van smalle beurzen deelnemen. Dat de Nederlandsche Bank, zoals bij geruchte verluidt, met een waarschuwing zal komen, kan tot bezin ning en bedachtzaamheid wekken. En de minder mooie cijfers van de Nederlandse handelsbalans over Juli mogen als een be wijs gelden dat het toch ook verkeren kan. Waar gaan we heen? ADVERTENTIE Middenlaan 9 Haarlem Tel. 34857 De Nederlandse regering heeft naar aan leiding van de toelating van Japan tot de Gatt, aan de uitvoerende secretaris van de Algemene Overeenkomst van Tarieven en Handel te Genève medegedeeld, dat zij ten aanzien van Japan een beroep doet op artikel 35 van de Gatt. Dit betekent dat, wanneer Japan op 10 September contrac terende partij bij de overeenkomst wordt, de bepalingen van de Gatt niet van toe passing zullen zijn tussen het Koninkrijk der Nederlanden en Japan. Eenzelfde ge dragslijn is te dien aanzien gevolgd door de Beneluxpartners België en Luxemburg. ADVERTENTIE De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam heeft een adres gezonden aan de staatssecretaris van Economische Zaken over het aan de staatssecretaris uit gebrachte rapport over het afbetalings stelsel. De Kamer deelt de mening, dat het afve- talingssysteem de samenleving niet alleen tot zegen, doch ook tot vloek kan strekken. In het rapport wordt een stelsel van ver plichte vergunning voor het optreden als verkoper op afbetaling alsmede voor het colporteren aan de hand gedaan. De Kamer van Koophandel geeft echter de voorkeur aan een systeem, waarbij bepaalde regelen worden vastgesteld, die voor afbetalings zaken en voor de afbetalingsovereenkomst gelden en op welker naleving sancties wor den gesteld. Die regelen zullen in het bij zonder erop gericht moeten zijn te bevor deren dat de koper zich realiseert wat hij doet door een afbetalingsovereenkomst aan te gaan alsmede dat de verkoper niet op onoirbare wijze hem tot het aangaan van zodanige overeenkomst beweegt. Wat het tegengaan van de overcredite- ring betreft is de Kamer van oordeel, dat de oplossing niet zozeer gezocht moet wor den in de richting van een omvangrijke registratie en van een verstrekkend onder zoek naar de financiële gesteldheid van de koper, dan wel in de opvoedende taak van organisaties, zoals vakverenigingen, consu mentenbonden, huisvrouwen- en midden standsorganisaties. Een belangrijke bijdrage tot beteugeling van de excessen, die zich bij de colportage op afbetaling in de practijk voordoen, ziet de Kamer in een bepaling, dat bij colpor tage persoonlijke ondertekening door de beide echtelieden noodzakelijk is. ADVERTENTIE Directeur W. N. WOLTERINK Bilderdijkstraat bij de Ztjlweg Haarlem Tel (K 2500) 11928 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst de<V oor ae vro Hyacinten op water kweken in een speciaal doorvaar bestemd glas is een prettig werkje en elke huisvrouw kan dat doen. Bestel dan de bollen bij een solide firma en wanneer het om vroeg- bloeiende bollen te doen is moeten die een speciale behandeling ondergaan; dat zijn de zogenaamde geprepareerde bol len, die heeft men dus geschikt gemaakt om zo vroeg te kunnen bloeien. Voor dit doel dient men trouwens ook vroeg- bloeiende soorten te bestellen en direct na ontvangst worden ze dan op de voor hen bestemde glazen geplaatst. U doet in dat glas gewoon leidingwater en dat komt zo hoog in het glas te staan dat ae onderkant van de bol enkele millime ters boven het water blijft; anderen hebben weer meer succes door de bollen juist even het water te laten raken. Maak nadien niet te veel haast; zet die glazen in een donkere, doch koele kast en laat ze daar staan totdat de neu zen een lengte van ongeveer zeven cen timeter bereikt hebben en het glas vol dikke witte wortels zit. In die tijd zult u nog wel eens even moeten controleren of ook het water bijgevuld moet wor den, doch haal de bol dan niet van het glas, u kunt zo wel water bij gieten door het glas schuin te houden. G. KROMDIJK Het Voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad meldt: Een goede herinnering aan de zomer. Laten wij, zo lang het nog kan, genieten van zomerse lekkernijen vóór de winter- maaltijden hun plaats op onze tafel in nemen. In het eerste menu vindt U ze nog vol op, de heerlijke zomergroenten. Toastjes met hardgekookt ei, kom kommer en tomaat, slavinken, rüst, snij- of pronkbonen, jus, lange vingers met custardvla. Lange vingers met custardvla (voor 4 personen) 100 g. lange biscuits, IV2 dl. sterk koffie- extract, V2 1. melk, 30 g. (314 eetlepel) custardpoeder, 20 g. (1% eetlepel) suiker, 50 g. (3 eetlepels) suiker om te branden. De melk op een klein beetje na aan de kook brengen. Het custardpoeder aan mengen met de rest van de melk tot een dun papje en dit onder roeren bij de kokende melk schenken. De suiker toe voegen en de massa even laten doorkoken. De vla van het vuur nemen. De biscuits enige minuten in het koffie- extract weken. Als al het koffie-extract door de biscuits is opgenomen, deze over vier puddingschaaltjes verdelen. De vla over de biscuits uitschenken. De suiker in een pannetje met dikke bodem doen en zonder roeren laten smel ten en lichtbruin branden. De gebrande suiker uitstorten op een ingevette aan recht of op een stuk vetvrij papier en hard laten worden. Deze harde noga fijn stampen en er kort voor het opdienen' de vla mee bestrooien. Voorbeeld van hyacinthen glascultuur. (Foto Turkenburg) tot de groten gerekend zal worden. Vader heeft haar al een schooltas ca deau gedaan, die aan elkeen getoond wordt en nu wordt ook van Moeder ver wacht dat ze een kleine bijdrage levert. Over wat dat zijn zal hoeft niet lang gepraat te worden: een jurk natuurlijk. Niet zo'n kinderachtig hang jurk je, maar één met een ceintuur. En met een tik keltje weemoed in ons hart zwichten we. Om het nog mooier te maken kie zen we een smal streepje, 2 meter is genoeg. Eerst tekenen we het patroon na. Voor het rokje knippen we tweemaal 42 cm van de lap af, daarna knippen we de mouwtjes naast elkaar uit en tot slot voor- en achterpand dwars; die kunnen er ook naast elkaar uit. We stikken de zijnaden van de rok dicht. De mouwtjes worden eveneens dichtgestikt en boven- en onderkant ge rimpeld. Aan de onderkant naaien we een bies op armwijdte. Deze wordt op de verkeerde kant aan, en op de goede kant overgestikt. De hals werken we eei-st voor en achter met een 2,5 cm brede bies af (effen in de kleur van het Het onderscheid tussen een sterk en een zwak geslacht zal misschien nog wel énig I recht van bestaan bezitten. Maar het valt te bekijken of wij vrouwen ons nog maar steeds moeten laten welgevallen daarbij als de minste door te gaan. De emanci patie van de vrouw is een onderwerp dat in dit jaargetijde wat zwaar op de maag ligt en al te diep zal ik er hier dan ook maar niet op ingaan. Niettemin mag ik u een paar mededelingen niet onthouden die het Franse Insti tuut voor de Statistiek zojuist wereldkundig heeft gemaakt. Er blijkt daar name lijk uit dat wij het er in the struggle for life nog lang niet het slechtste afbrengen. OP DE HONDERD MEISJES worden er in Frankrijk honderd en vijf jon getjes geboren. Omdat de zuigelingen sterfte onder de jongens hoger is dan onder de meisjes een eerste bewijs al van onze grotere weerstandskracht is het numerieke overwicht van de tegen partij bij het eerste levensjaar al met één geslonken. Bij het negentiende jaar hebben de meisjes de jongens reeds in gehaald: de verhouding is dan honderd tegen honderd. Het sterftecijfer onder de mannen blijkt daarin verhouding steeds sterker te stijgen en omstreeks het zestigste jaar sterven er bijna twee maal méér mannen dan vrouwen. Na het tachtigste jaar telt men in Frank rijk ongeveer twee vrouwen op één man. De gemiddelde leeftijd van de vrouw is hier 69 jaar en van de man slechts 63. Het is waar dat de oorlogen waarbij meer mannen dan vrouwen plegen om te komen, het beeld, om zo te zeggen, voor ons wat hebben geflat teerd. Maar dat neemt niet weg dat nu statistisch is aangetoond dat, biologisch gesproken op de titel van het sterke ge slacht niet de man maar de vrouw het hoogste recht kan doen gelden. En dat wilde ik hier eerst even naar voren brengen. Na deze inleiding voel ik me beter op mijn gemak iets uitvoeriger uit te wijden over die tien Frangaises die de zer dagen naar Amerika vertrokken zijn. Met hun tienen werden ze uitge nodigd door een Amerikaans ministerie om een studie te komen maken van de productiemethoden daar te lande en al lerlei andere gewichtige zaken die met de industrie te maken hebben. De de putatie is namelijk samengesteld uit louter grote zakenvrouwen en indu striëlen, eveneens van het vrouwelijk geslacht, die aan het hoofd staan van ondernemingen van betekenis. Mada me Foinant, de leidster van de groep, is bijv. directrice en eigenares van een staalfabriek in Poitiers. Verder zijn er hoofden, vrouwelijke hoofden, van een flinke uitgeverij in Parijs, van een be kend meubelmagazijn, van een drukke rij, een fietsenfabriek, een zeevaart maatschappij, een spinnerij, etc. Alle maal vrouwen die je óók in de V.S. om een boodschap kunt sturen en die hun eigen boontjes weten te doppen. De Franse onderneemsters en zaken vrouwen hebben in 1946 een eigen ver eniging opgericht, die nu al driedui zend leden telt, voornamelijk om het andere geslacht te bewijzen dat ze he lemaal niet voor hen onder hoeven te doen. Ze vinden dat de taak van huis vrouw en/moeder heel best te vereni gen is met de vervulling van een ver antwoordelijke post in het grote za kenleven. Die bewijzen schijnen ze in middels wel te hebben overgelegd, of schoon ik niet weet of ook hun echtge noten en kinderen zijn gehoord, want het is de uitsluitend door mannen be stuurde „Associatie ter verhoging der Franse productie", die deze eerste de putatie van vrouwelijke captains of in dustry nu naar de overkant van de brede vijver heeft gezonden. standigheden. De dood van mijn echtge noot bijvoorbeeld. Bijna niemand was door speciale studie echter op dit werk voorbereid. Niettemin hebben we ons weten te handhaven. Voor onze zusters verlangen we, nu wij het bewijs van onze kundigheden geleverd hebben, dat ook de hoge handelsscholen en techni sche instellingen van onderwijs voor ons geopend zullen worden. Het is een overwonnen standpunt, zo vat Madame Foinant haar stellingen samen, te gelo ven, dat vrouwen niet over de aanleg zouden beschikken, die nodig is om gro te ondernemingen en fabrieken te lei den. Ons aanpassingsvermogen en ons begrip voor menselijke verhoudingen maken ons integendeel bijzonder ge schikt ook deze functies uit te oefenen. De practijk heeft nu wel overtuigend gesproken. ER IS VERMOEDELIJK wel veel voor de theorieën van deze onderne mende en strijdvaardige vrouw te zeg gen. Ze heeft bovendien de cijfers aan haar zijde. Vijf en vijftig procent van de volwassen bevolking bestaat in Frankrijk uit vrouwen. Er zijn acht mil lioen werkende vrouwen tegen meer dan dertien millioen werkende mannen. Ruw geschat worden er twaalf millioen Franse magen door de arbeid van vrou wen gevoed. Maar op de leidende pos ten zijn de mannen nog altijd ver in de meerderheid. Mevrouw Foinant wil nu een soort greep doen naar de macht, of tenminste streven naar de daadwerke lijke gelijkstelling van man en vrouw in alle gebieden van het maatschappe lijke leven. Ze beschikt over zware troeven. En statistisch is bewezen, ge lijk gezegd, dat het onderscheid tussen een sterk en een zwak geslacht op vooroordeel, of minstens op een fictie berust. Van een energieke vrouw als zij kan ik dus best begrijpen wanneer ze door wil zetten en niet rusten zal vóór ze de complete overwinning heeft be haald. Helemaal verrukt kan ik me persoonlijk over dat zegevierend voor uitzicht intussen niet voelen. ève Een mantelpakje van Fath, een nieuw-gemodelleercle mantel van Balmain en een fluwelen pakje, eveneens van Fath. Ziehier een greep uit de deze week onthulde herfst- en wintermode. streepje staat erg aardig), daarna stik ken we zij- en schoudernaden dicht. Zet de mouwtjes in het lijfje en het lijfje aan het rokje, het rokje wordt in losse plooien gelegd. Stik een ceintuurtje eveneens van effen stof, werk de naden af en maak de zoom in de rok. L. C. B. DE VERENIGING van Franse zaken vrouwen wil dus weer een stap ver der gaan op de weg naar de volledige gelijkstelling der geslachten. Tegen de uitoefening van bepaalde beroepen door vrouwen zijn de bezwaren nu wel zo langzamerhand verdwenen. Maar er blijven nog altijd niet onbelangrijke sectoren in het maatschappelijke leven, die door de mannen als hun uitsluitend arbeidsgebied worden beschouwd en waar de vrouwen dus nog niet of nau welijks worden geduld. Mevrouw Foi nant, die al grootmoeder is van een hele sleep kleinkinderen, wil nu ook die laatste gebieden veroveren en in de eer ste plaats het zakenleven en de groot industrie. Het merendeel van ons, zo zegt ze, heeft haar hoge post beklommen ten gevolge van een samenloop van om- De gewoonlijk bijzonder voorzichtige Franse wijndeskundigen zijn zeer opti mistisch over de wijnoogst van dit jaar. Een expert voor de Bordeaux-wijnen zeide, dat men de komende oogst met het topjaar van 1847 zou kunnen ver gelijken. We zijn zojuist van een heerlijke va- cantie (met mooi weer!) teruggekeerd. We genieten er nog een beetje van na, maar voor onze dochter is het al lang verleden tijd. Ze is n.l. 6 jaar geworden en ze kan bijna niet wachten tot ze de school binnen mag stappen en daardoor

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 11