Visserij staat nog altijd critisch tegenover „nota" en minimumprijzen Beijnes maakt bezwaar tegen annexatie" van deel fabrieksterrein MANTELS en Kerkdiensten Reis der parlementariërs Stichtingsvorm voor havenbedrijf in overweging gegeven Slot van parlementair visserijbezoek Jongste loo i Levend goud I BEURS-BABBELS Definitief tracé Rijksweg 9 Uitbreiding in de toe komst aanvankelijk de pas afgesneden „St. Caecilia" op pad voor uniformen Slooppremie dwingende noodzaak - Nieuwe voorzitter voor ouden van dagen Hout voor papierfabriek blijft toestromen (Gerard van Praag Vroege verkiezings vergadering van P.v.d.A. Muzikale inzameling Kinderdiensten Agenda voor Beverwijk Nederlands Kamerkoor in Beverwijk ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1955 (Van een redacteur) DRIE DRUKKE DAGEN voor het gezelschap parlementariërs, die een rondreis langs de Nederlandse visserij hebben gemaakt, zijn ten einde: drie dagen vol indrukken, waarin het bedrijf zich van zijn beste kant heeft laten zien. Maar waarin het ook de kans heeft gegrepen, zo gul geboden, critiek te oefenen op het visserijbeleid der regering. In de statige eetzaal van „Duin en Kruidberg" heelt de heer J. C. Pronk als voorzitter van de Vereniging van reders van vis sersvaartuigen te I J muiden de visserijnota bestempeld als een „te statisch en te vaag stuk voor een minister, die de elfstedentocht reed en met veel fantasie vecht voor Europese integratie". Later, aan het einde van deze excursie, vielen er ook bittere woorden in het slot „Cannenburch" bij Apeldoorn, waar in de vallende schemering van de grote hal met de portretten van Frederik Johan van Isendoom a Blois en zijn schone Anna Margaretha Josepha van Renesse van Elderen als stille getuigen Steenwijks burgemeester de vroegere en de huidige situatie van de IJselmeervisserij met elkaar vergeleek. 'Nadat de praktijk van de visaanvoer in de hallen en die van de verwerking in twee conservenfabrieken was bekeken, heeft de groep Kamerleden zich rond de disch in het Santpoortse „Duin en Kruidberg" verenigd. De heer Pronk nam in een breed-opgezet betoog de visserij onder de loupe en zag IJmuiden nog altijd als de centrale Nederlandse haven: niettemin is de hallen-capaciteit ten achter geraakt op de aanvoersector en naar zijn mening zal IJmuiden, wil het zijn functie als thuis- en aanvoerhavcn kunnen handhaven, moeten omzien naar uit breiding van de vishal en de kaderuimte op korte termijn, waarbij men ook niet zal kunnen ontkomen aan de zo zeer wenselijke uitbreiding van de vissershaven. De heer Pronk zag als bezwaar van het Staatsvissershavenbedrijf een te enge op zet, nu vijftig jaar geleden: de moderne transportmiddelen en de ruimte voor vis verwerking kunnen er verre van voldoende plaats vinden. Het zou niet ondienstig zijn in de toekomst de wenselijkheid van een stichtingsvorm voor de exploitatie der vishallen te overwegen, waarin onder an dere een der departementen, de gemeente Velsen en het bedrijf zouden partipiceren. Hij beschreef voorts het trawlvisserijbe- drijf en kwam uiteraard ook op de rege ringsbelangstelling voor de visserij: die interesse is sinds 1945 wel eens tè groot geweest-: maximumprijzen, maar ook (en met respect werd er aan het Centraal La boratorium in de visserijonderzoekinstraw- ler herinnerd) diverse andere bemoeiingen. Bases en ontwaarding De bases van de haringvisserij werden zacht jes-aan de conservenfabrieken, de koude-industrie en de vismeelbedrijven; maar de ontwaarding van de gulden vormt daarentegen een uitermate ernstige be dreiging voor het bedrijf: men komt in feite in een minimum-prijsbeleid terecht waardoor bijvoorbeeld de aangevochten f 10 als minimumprijs voor de haring is blijven gelden. De reders zien als een dei- voornaamste argumenten voor het opvijze len dezer „bodem in de markt" tot f 11. per 50 kilo het feit, dat bij een zo laag bedrag en een zo gering prijsverschil tus sen de haring voor vismeelfabrieken en consumptiedoeleinden de aandacht der be manningen voor zo een goed mogelijke kwaliteit verloren zal gaan: goede kwali teit wordt immers practisch niet ruimer gehonoreerd dan slechte en de neiging bij de reder om lange reizen te laten maken met volle ladingen zal de kwaliteit óók al niet ten goede komen. De heer Pronk voorzag een tendenz tot opbrengstvermindering, terwijl bovendien de kwaliteit onherroepelijk terug moet lo pen. „Aanmerkingen van de handel op de kwaliteit der aangevoerde vis worden dan ook teruggewezen, aangezien de handel de f 10,als minimumprijs wil handhaven." Vlootplan De financiering van het vlootplan ont kwam evenmin aan een critische beschou wing door de tafelpraeses: de visserij-nota is veel te laat aangenomen want de bouw kosten liggen inmiddels al ongeveer 50 percent boven die van 1949. Een sloop premie zou door het bedrijf nog altijd ten zeerste worden toegejuicht. Verre visserij niet loslaten Als zijn persoonlijke mening gaf hij ten slotte te kennen, dat Nederland zich niet kan veroorloven de verre visserij zonder meer los te laten: de stijgende importen van vis, afkomstig van de verre gronden, duiden er toch wel op, dat de behoefte toeneemt: de reders zullen zich wel zeer ernstig moeten beraden, voordat zij de op dit punt door de overheid toegestoken hand negeren. Beraad nodit Hij constateerde inmiddels, dat de vloot- vernieuwing in IJmuiden steeds gaande is en besloot met de woorden: Tot slot van hun driedaagse reis langs Nederlands visserijbedrijven heeft het ge zelschap Eerste- en Tweede Kamerleden een bezoek gebracht aan de oudste vis- kwekerij van de Nederlandse Heidemaat schappij in Vaassen bij Apeldoorn. Op het kasteel de Cannenburch volgde een gedacli- tenwisseling over de zoetwatervisserij en de IJselmeervisserij. Burgemeester J. Voetelink van Steenwijk, voorzitter van de afdeling Zoetwatervis serij van de Nederlandse Heidemaatschap pij en van de combinatie van IJselmeer- vissers „Covij", gaf een overzicht van de moeilijkheden, die door de inpolderingen voor de visserij zijn ontstaan en nog zullen komen. Hij bepleitte een volledige compen satieregeling voor hen die op den duur niet meer zullen kunnen vissen en een tege moetkoming voor een zo groot mogelijk aantal vissers om in de visserij werkzaam te kunnen blijven. Volgens de heer Voete- ling zal gestreefd moeten worden naar zo gunstig mogelijke voorwaarden voor een krachtige ontwikkeling van de visstand op het IJselmeer. Hij gaf voorts een overzicht van het werk van de afdeling zoetwater visserij van de Nederlandse Heidemaat schappij. welke dit jaar een halve eeuw oud is. Tenslotte stipte de heer Voetelink de moeilijkheden door de waterverontrei niging en het goede werk van het Instituut voor Visserijonderzoek en de afdeling Vis serij van het Landbouwkundig Economisch Instituut voor de binnenvisserij aan. „De reders zullen in verband met vele omstandigheden zich te beraden krijgen over hun advies betreffende de totale capa citeit der vloot. Het gehele IJmuidense vis serijbedrijf, dat wil zeggen werknemers, liahdel en industrie en producenten, zullen met elkaar te beraden krijgen welke we gen zullen moeten worden ingeslagen om het IJmuidense bedrijf binnen Nederland en binnen West-Europa zijn plaats te doen behouden. In het komende horizontale visserijschap zal het taak zijn om ook uit het bedrijf de middelen ter beschikking te stellen en toe te passen tot verbetering van de afzet van onze producten. Geslaagde opzet De driedaagse verkenning langs de vis serij werd besloten met een avondmaaltijd in „De Cannenburgh". Aanzaten ir. G. J. Lienesch als directeur der visserij en drs. D. J. van Dijk, de directeur-voorzitter van het Bedrijfschap voor Visserijproducten. Dat de opzet van de drie dagen geslaagd is, constateerde de heer W. G. Brands als vice-voorzitter van de Stichting voor de Nederlandse visserij, die maar direct een Koninklijk Besluit zou willen uitvaardigen om de Kamerleden te laten uitrusten van de vermoeiende excursie. Hij voorkwam overigens de illusie, dat na deze rondreis alle visserijproblemen zal oplossen, al zal het nut van het contact niet twijfelachtig zijn. In de ietwat larmoyante stemming aan het eind van elk goed diner bedankte dr. Wibaut, lid der Eerste Kamer zijn gast heren met een speech, waarin hij als me dicus de uitbreiding van het eiwit-dieet aanbeval en aan de vis een propagandis tisch slotwoord meegaf. Zoals in onze editie van gisteren nog in het kort werd gemeld, hebben de Kamerle den tijdens hun visite van gisteren aan IJmuiden ook de visconservenfabrieken VICO en NECO met een bezoek vereerd. Bij de VICO werd het gezelschap door de heer W. Doevendans rondgeleid, bij de NECO zijn de honneurs waargenomen door de heren Isacson. Van de gelegenheid, om de parlementa riërs enige problemen rond de conserven- industrie onder het oog te brengen, werd voor de rondleiding door het NECO-bedrijf gebruik gemaakt door één der directie leden, die de nog jonge geschiedenis van de Nederlandse visconserven de revue liet passeren. Hoe belangrijk deze bedrijfstak inmiddels is geworden, bleek uit de cijfers, die genoemd werden: van alle in Neder land aangevoerde haring wordt door de con servenfabrieken verwerkt; ongeveer 45 percent van de aangevoerde makreel ver dwijnt eveneens in blik. Op deze wijze werd de conservenindustrie een niet te on derschatten steun voor de verse haringvis serij (ongenoemd werden de problemen gelaten, welke deze week voor de conser venindustrie optraden door de plotseling i LEVEND GOUD hebben de leden der''/ Nederlandse volksvertegenwoordiging 3 uit het water zien scheppen, toen zij de K oudste viskwekerij van de Nederlandse 3 Heidemaatschappij te Vaassen nabij 3 3 Apeldoorn bezichtigden en enige der X P, forellen en karpers, die daar in zulke 3 3 roerige hoeveelheden door de kweekerij 3 vers zwommen, hebben later in de 3 avond de dis gesierd, die gedekt was in 3 8 „De Cannenburgh". 0 „Het oorspronkelijke van de vijfde X 8 scheppingsdag" is deze overvloed van 3 3 vissen wel eens genpemd - toen twee 3 mannen in hoge lieslaarzen door het 8 X water van de vijver hun zegen trokken, g g leek het inderdaad op de overvloed der 'i 3 jongste tijden: goudwinden en spiegel- p karpers, forellen en „beekridders" kwa- X men in onvoorstelbare hoeveelheden 8 boven water. 8 3 De Heidemaatschappij heeft met deze 8 en andere kweekstations de visstand in'i de binnenwateren aardig in de hand: de 8 streng wetenschappelijke wijze, waarop X de soorten worden geteeld garandeert <Z 0 een sterk geslacht. S 3 c XXX)OOOOOOOOOOOOOOCXXXX)OOOOCOOCOOOOOOOCOCOOCOOCCOCCOODCO heftige schommelingen in de aanvoer). Daar de markt voor het „ready to eat" (klaar voor de consumptie) product gunstig lijkt te liggen, hebben de conservenfabrie ken een niet ongunstige ontwikkeling voor zich, die echter grote hoeveelheden kapi taalinvesteringen door een steeds verder gaande mechanisatie eist. Het visserijbedrijf heeft in het verleden geen rekening kunnen houden met de aan wezigheid van conservenfabrieken, zodat bijvoorbeeld de losregeling in IJmuiden bepaald niet op de eisen der industrie is ingesteld: het lossen van bepaalde, afge perkte hoeveelheden haring per dag ver oorzaakt niet alleen veel moeilijkheden voor de fabreiken, die de dag daarop minder verse waar voorgezet krijgen, maar boven dien wordt het werk van de visserman vaak teniet gedaan, doordat hij de vangst ziet bederven en de besomming verloren ziet gaan. Het lossen buiten de afslag om, direct in de fabriek, zoals de omliggende vissers- landen allang tot de goede gewoonte reke nen, zou verre de voorkeur verdienen. De leden van de afdeling Velsen-Noord van de Algemene Bond van Ouden van Dagen hebben Vrijdagmiddag in het St. Josephhuis aan de Banjaertstraat hun bui tengewone ledenvergadering gehad, waar in als enig agendapunt de verkiezing van een nieuwe voorzitter wegens het verschei den van de heer J. L. Harsveld aan de orde was. De heer G. van Dijk, die de vergadering leidde, herdacht met enkele gevoelvolle woorden de actieve voorzitter en staande hebben de aanwezigen enkele ogenblikken stilte ter gedachtenis van wijlen de heer J. L. Harsveld in acht genomen. Door het bestuur was de heer L. Hars veld voorgedragen ter vervulling van de vacature van voorzitter. Na een gehouden stemming bleek, dat hij met algemene stemmen in de plaats van zijn overleden broer was gekozen. De nieuwe voorzitter achtte het geen gemakkelijke taak om in de voetsporen van wijlen zijn broer te tre den, maar gaf te kennen zijn uiterste best te zullen doen om hem in activiteit te kun nen evenaren. De heer G. van Eik heeft namens de leden de nieuwgekozen voorzit ter gecomplimenteerd en hem waar nodig, steun toegezegd. In de houtaanvoer voor de papierfabriek Van Gelder Zonen zit een regelmaat, die bijna aan die van de klok doet denken. Nauwelijks is het ene zeeschip gelost of er ligt al weer een andere zeeboot te wachten om gelost te worden. Vrijdagavond meerde voor de steiger van het bedrijf het Finse s.s. „Asturias", dat van de Finse haven Vata een lading van 919 vadem papierhout aanvoerde. ALDUS NADERT het uur, waarop de allerlaat ste bezoeker tussen-de- bloemetjes-door de BIMIJ- tenten betreedt wanneer gij dit onder ogen krijgt, zal het niet eens meer 7.0 ver af zijn. Of deze bezoe ker dan dicht bij of vóór bij de twintigduizend ligt, is moeilijk te voorspellen, maar het kon in elk geval nog wel eens hard-aan- lopen in de laatste uren van de Velsense jaarbeurs. Gisteren zijn ze net niet aan de 15.000 toegekomen en bleef de teller hangen op het cijfer 14.600, maar mevrouw Van den Berg uit Santpoort en meneer R. van Buren uit de Rijnstraat in IJmuiden smaakten in elk geval het genoegen nummertje 13.000 en 14.000 te zijn. Met de armen vol presen ten zijn zij glimlachend huiswaarts getogen. En de standhouders den ken onder de bedrijven door alweer eens met een rimpel in de toch al ver moeide voorhoofden over de afbx-aakproblemen, wel ke zich thans aan hun horizonten voordoen. Maan dag en Dinsdag blijft de tent nog tot zes uur over eind en dan moet er dus schoonschip gemaakt wor den, hetgeen u de koude kleren niet zal raken, maar die middenstanders wel. Want daar komt nog heel wat voor kijken. Hoewel: eerst vanavond nog even volop jaarbeurzen en ker- misvieren, daarna morgen uitslapen en Maandag wel eens rustig verder zien. WIJ HEBBEN MET niet geringe verbazing in het veelal zomerse tempera- tuurtje, dat de tenten ver vulde, gekeken naar de moedige haardenhandelaar, die op zijn zeven gemakken naast een volop brandende oliestookhaard gezeten was, alsof er geen koutje aan de lucht zou zijn. Dat was er dan ook beslist niet, maar ook geen vuiltje, want die oliestokers, heeft men ons omstandig verteld zijn zo schóón als een huis vol met werksters, zodat wij ook maar onze trouwe pot kachel zullen wegdoen en terugkeren naar de aloude pieterolie van onze groot moeder. ALDUS NADERT even- ergens onderaan deze. smal- zeer het droevig moment, le kolommen, waarop wij wederom voor een jaar in het niet oplossen, in nauw- bedwongen afwachting van de vierde kleine jaarbeurs en in oprechte bewondering voor hetgeen deze week tot stand is gebracht door de mensen, die zichzelve her haaldelijk „gewone ama teurtjes" noemden, maar die dan toch maar netjes het paadje schoon hielden en de middenstand aan een pracht van een reclame medium hielpen. Natuurlijk niet geheel zonder eigen baat, want de Doopsgezin de spaarpotten worden er een beetje vetter door, maar töch-toch pet af-en een beetje diep als het kan, voor mannen als Jentink, Hubbeling en Orth, in welk trio wij al die andere ande ren willen eren, die maan den en maanden, voor gij ooit aan de derde BIMIJ had gepeinsd, met beloken gezichten liepen te piekeren over stand vierendertig en rooilijntjes en tenthuur. Klaas de Boer uit Hens broek krijgt dan wel het allerlaatste woord, als hij Dinsdagavond zijn zeildoek strijkt, maar de laatste glimlach komt de dames en heren achter de beurs- schermen toe. Ja, stil maar, wij zijn al weg. Tot volgend jaar Septem ber bij leven en welzijn! BEURSBENGEL ADVERTENTIE Bezichtigt onze enorme sortering De afleding Beverwijk van de Partij van de Arbeid heeft de heer dr. J. Tans uit Maastricht, bereid gevonden om in een openbare vergadering in 't Centrum te Beverwijk te spreken over: „De politieke verhoudingen bij de aanvang van het ver kiezingsjaar". Dr. Tans is hoofdbestuurs lid van de Katholieke Werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid en lid van de Tweede Kamer voor deze partij. De ver gadering wordt op Donderdag 15 Septem ber gehouden. P.v.d.A.-vrouwen bespreken winterprogramma De afdeling Velsen-Noord van de Vrou wengroep van de Partij van de Arbeid zal Dinsdagavond in het gemeentelijk ontspan ningslokaal aan de Van Diepenstraat haar eerste seizoenbijeenkomst houden. In deze vergadering zal een uitwisseling van gedachten plaats vinden omtrent het werkprogramma voor de komende winter maanden. 55 IN VERBAND MET DE definitieve vaststelling van het tracé van de nieuwe Rijks weg no. 9, welke weg thans onmiddellijk ten oosten van de spoorbaan Beverwijk- Uitgeest zal worden aangelegd, is herziening van het oude uitbreidingsplan „oud sportpark" noodzakelijk geworden. De in het oude plan ontworpen tunnel onder de spoorbaan naar het industriegebied „De Pijp" zal thans niet meer kunnen worden aangelegd, hetgeen een wijziging van het plan noodzakelijk maakt. In het nieuwe plan is er, met handhaving van het karakter van de wijk, naar gestreefd het aanzicht van de stad van de spoorbaan en de rijksweg af te verbeteren. Hiertegen heeft N.V. J. J. Beijnes een tweetal bezwaren. In de eerste plaats wijst zij er op, dat zij bij de te verwachten door trekking van de evenwijdig aan de spoor baan ontworpen weg een strook grond ter diepte van ongeveer 20 m van haar terrein ten behoeve van deze weg zou moeten af staan in plaats van een breedte van 15 m, waartoe zij zich bereid had verklaard. Dit verschil blijkt te zijn ontstaan doordat de eerste metingen zijn gedaan op een kadas trale ondergrond, die, naar later is ge bleken, niet met de werkelijkheid overeen stemde. Bij nader overleg is echter op dit punt met adressante overeenstemming be reikt en bestaat dus de zekerheid, dat de weg langs de spoorbaan tot aan de St. Aagtendijk kan worden doorgetrokken. Dit zal te zijner tijd nog in een uitbreidings plan worden vastgesteld. Dit bezwaar kan dus verder buiten beschouwing blijven. Tweede bezwaar Het tweede bezwaar van adressante be treft het feit, dat de begrenzing van het plan aan de zuidwestzijde van haar ter rein ongeveer 10 m binnen haar perceels- grens ligt, waardoor een toekomstige uit breiding van haar fabriek zou worden be lemmerd. Er bestaat bij B. en W. geen bezwaar aan de wens van adressante tegemoet te komen door de grens van het plan 5 m in zuidwestelijke richting op te schuiven. Het College van Burgemeester en Wet houders stelt de raad voor het nieuwe plan te aanvaarden. De aanleiding tot het wijzigen van het bestaande plan is geweest, dat tengevolge van de definitieve vaststelling van het tracé van de nieuwe Rijksweg no. 9, de tunnel uit het voorgaande plan zal wor den vervangen door twee tunnels, n.l. een kleinere tunnel nabij de St. Aagtendijk en een grotere tunnel ter plaatse van de Pijp. Hierdoor is de situatie voor het vigerende uitbreidingsplan een totaal andere gewor den. In het plan is tevens tegemoet gekomen aan de in de toekomst te verwachten be hoefte het verkeer langs de spoorbaan te kunnen voeren. Begrenzing van het plan In het Z.O. wordt het plan begrensd door de bestaande spoorbaan Beverwijk Heemskerk, in het-,N.O. door het industrie terrein van de ït.V. Kon. Wagonfabriek Beijnes en de bestaande en geprojec teerde bebouwing van de Zweedselaan. In het N.W. en Z.W. wordt het plan begrensd door de bestaande bebouwing van de stad Beverwijk. De wegen Een doorgaande 10 m brede hoofdweg is langs de spoorbaan geprojecteerd die het industrieterrein zal verbinden met de toe komstige city van de nieuwe stad. Lood recht hierop is een 8 m brede weg ge dacht, die deze hoofdweg aansluit op de Hendrik Mandeweg en de Brink. Voorts is een woonpad geprojecteerd tus sen de bebouwing in drie woonlagen en het gesitueerde sportveld. Dit pad is gedacht in verzwaarde tegels, waardoor het ver keer de hoofdwegen zal volgen en het woonpad ten goede komt aan spelende kinderen. De' weg tussen de lage bebouwing in het N.O. is samengesteld gedacht uit een één meter brede eigen, stoep langs de bebou wing waartussen de twee trottoirs en de rijweg nagenoeg in één vlak komen te liggen. Hiermede wordt de straat wel ge leed en verkrijgt elke strook zijn functie, maar een ideaal vlak gebied ontstaat tus sen de bebouwing dat aan de ontplooiing van het buurtleven ten goede komt. Structuur van de wyk De opgave bij dit plan was de afronding van dit stadsdeel te verwezenlijken. Ge tracht is deze afronding te hereiken door het ontwerp open te houden in de richting van de spoorbaan. Het is n.l. een voor naam punt bij de verdere uitleg van de stad aandacht te besteden aan de vraag: „Wat is de indruk die Beverwijk maakt op het reizend publiek dat per trein of over de rijksweg langs de stad wordt gevoerd." Een stedebouwkundig ongunstige factor hierbij is het fabrieksterrein van Beijnes, menen B. en W. Deze factor zou worden versterkt indien het plan „Oud-Sportpark" naar de spoor baan toe gesloten zou zijn. Een goede compensatie is gevonden door het plan naar het N.O. toe te openen. Aan gezien er behoefte bestaat in deze omtrek aan een sportveld van bescheiden afme tingen, waarop in klein verband sport kan worden beoefend is een dergelijk veld ge dacht langs de hoofdweg. Deze functionele open ruimte maakt het mogelijk de twee ledige wens n.l. a. het begrenzen van het bestaande stadsdeel met een duidelijke be bouwing en b. het open houden van dit deel in de richting van de soorbaan, te verwezenlijken. De hoofdrichting van de lage bebouwing in de oosthoek van het plan, evenwijdig aan de zuidelijke begrenzing van het ter rein van Beijnes is gekozen om te voor komen dat dit laatstgenoemde terrein op ongewenste wijze betrokken zou worden in de bebouwing. De woningen keren zich nu van dit terrein af, en het is mogelijk, dat in de straat van dit deel, mede door het omschreven dwarsprofiel, zich een eigen leven kan ontwikkelen. De afzijdige ligging t.o.v. het fabrieks terrein wordt bovendien verhoogd door een beplantingsstrook, die gedeeltelijk op het terrein van Beijnes komt te liggen. Twee gebouwen met een bijzondere be stemming zijn tegen deze beplantings strook gedacht en zouden kunnen worden bestemd voor een kleuterschool en een wijkgebouw. Verder kan in dit wijkgebouw een kleine zaal voor vergaderingen en vereni gingsavonden worden ondergebracht, voor welk doel ook de kleuterschool zou zijn te gebruiken. Een speelterrein begrensd door de be bouwing in drie woonlagen en de kleuter school kan voor een openbaar speelveld worden gebruikt. Hierbij zij er op gewezen dat dit speelveld gedacht is voor het stads deel ingesloten door de Hendrik Mande weg, Bloksteeg, de spoorbaan en de Zweedselaan. In het noorden is een R.K. ambachts school geprojecteerd, die na de voltooiing van de uitbreiding van dit gebouw als een vast blok in het plan komt te liggen en met de gedachte bebouwing in drie woon lagen dit uitbreidingsplan duidelijk zal ge leden. Een massieve boompartij sluit het ont werp in het zuiden af. Het verharde ter rein onder de bomen kan in de toekomst in de groeiende behoefte aan parkeerge legenheid op dit punt tegemoet komen. Bedrijven met bijbehorende bovenwoning zijn in het zuidelijk deel van het plan op genomen, terwijl ruimten voor autoboxen en kleine bedrijven tussen de bebouwing zijn gesitueerd. Capaciteit van het plan De capaciteit van het plan bedraagt 207 woningen, 2 openbare gebouwen, 1 am bachtsschool, 1 winkel, 526 m2 aan boxen, garages of kleine werk- en bergplaatsen, 3077 m2 aan bedrijfsruimten, 8966 m2 aan sportterrein, 1780 m2 aan speeltuin. In de kring van de R.K. Harmonie „St. Caecilia" leeft al enige tijd de wens, om als zovele muziekverenigingen in het bezit van uniforme kleding te komen. Ten grondslag aan deze gedachte ligt bovendien de belangstelling, die de R.K. Harmonie bij elke muzikale huldiging cf medewerking in Velsen-Noord toont en zelf heeft het bestuur van het corps vertrouwen dat deze belangstelling voor één keer in financiële steun wordt omgezet. Slechts éénmaal jzal een beroep op de inwoners van Velsen-Noord worden gedaan om aan uni formering van „St. Caecilia" mee te helpen. Daartoe wordt vandaag, Zaterdag, en op Zaterdag 17 September, telkens in verschil lende wijken, een straatcollecte met muziek gehouden. Zondag 11 September IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. J. v. d. Berg en ds. D. C. van Wijn gaarden; 19 uur: ds. J. v. d. Berg. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. J. A. Tiemens; 15 en 17 uur: ds. J. van Leeuwen. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 8.30 en 16.30 uur: ds. J. J. Arnold. Chr. Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. J. W. v. d. Gronden. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: ds. J. J. J. van Sluis, van Texel. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroegmis; 10 uur: Hoogmis; 19 uur: Vespers. Dins dag 9 uur: Heilige Dienst; Donderdag 9 uur: Heilige Dienst. Leger des Heils, 10 uur: Heiligingssamen komst; 16.30 uur: Jeugddienst; 19 uur: Openluchtsamenkomst; 20 uur: Verlos singssamenkomst. Baptiste Gemeente, IJmuiden, Cultureel geb. Plein Moërbergplantsoen, 10 uur: de heer J. Baartse. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 en 19 uur: ds. J. H. W. Dickhout. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 uur: ds. M. W. J. C. de Kluis van Santpoort; 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1, 10.30 uur: ds. A. G. van Wijk, van Alkmaar. Evangelisatievereniging „Elon", Kapel Vareniusstraat, 10 uur: Jb. Kleyn-Hane- veld van Bodegraven. Woensdag 19.45 uur: openluchtsamenkomst Kennemer- laan. Spreker H. Huson van Dordrecht. Vergadering van Gelovigen, De Ruyter- straat 73, 10 uur: samenkomst. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, Kapel Wester- veld, 10.15 uur: ds. W. Spliethoff van Haarlem. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 uur: ds. L. Brink. Wijkgebouw (Torenstraat) 2), 10.15 uur: Jeugdkapel, de heer T. Snoek. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. H. P. Huis man; 19 uur: (jeugddienst) ds. R. Bijl van Haarlem. Vrije Evang. „Emanuël", gem. ontsp.- lokaal, Van Diepenstraat, Zaterdag 10 September, 19.30 uur: openluchtsamen komst; Zondag 11 September, 10 uur: de heer H. v. d. Brink van Bloemendaal; Donderdag 15 September, de heer Küne- man, Zendingsavond. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. J. O. Norel; 19 uur: ds. F. C. Wil- lekes. Irenekapel, 10 uur: geen opgave. Populierenlaan, 10 uur: ds. W. Oorthuys. Jeugdkapel, Groenelaan, 10 uur: heer P. Kuiper. Ger. Kerk, Moensplein, 10 en 17 uur: ds. C. Meyer. Vryz. Herv. Gemeente, Prinsesselaan, 10 uur: ds. J. Arth. Mulder van Naarden. Maranatha, 10 uur: Ed. W. Pera van 's-Gravenhage, samenkomst. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 uur: Heiligingssamenkomst; 12 uur: Zondags school; 16.30 uur: Kindersamenkomst; 20 uur: Verlossingssamenkomst. De samen komsten staan o.l.v. kapt.ne's J. C. Stey- ger en E. Holleman. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaweg, 10 uur: ds. F. C. Willekes. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. B. J. J. Naessens. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10.30 uur: ds. E. Snel ler van Middelburg; 19 uur: ds. D. ter Steege. „De Toorts", 9 uur: ds. E. Sneller van Middelburg. Chr. Geref. Kerk (Ned. Herv. Kapel), 15.30 uur: ds. J. C. Maris. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.30 en 15 uur: ds. N. Bruin. IJMUIDEN-WEST: Geref. Evang. Zondagsschool, Gr. v. Prin- stererschool, 10.30 en 11.30 uur. Herv. Zondagsschool, Creutzbergschool, 10 uur. i Leger des Heils Zondagsschool, Gebouw Edisonstraat, 12.15 uur. Herv. Zondagsschool, Insingerschool, 1U uur. Geref. Evang. Zondagsschool, Ichthus- burcht, 11 uur. Herv. Zondagsschool, Comitéschool, 10 uur. IJMUIDEN-OOST: Kinderkerk „IJmuiden-Oost", Emma- school, 10 uur. Herv. Zondagsschool, Julianaschool, 10 uur. Geref. Zondagsschool, Lariksburcht, 11.30 uur. Geref. Evang. Zondagsschool, 10.30 uur: Noodwinkel voorheen Bisschof aan de Oosterduinweg. Kinderkerk „IJmuiden-Oost", Theo Thijssenschool, 10 uur. DRIEHUIS VELSEN-DORP: Herv. Zondagsschool, te Driehuis, Kof fiekamer Westerveld t/m 8 jaar om 10.15 uur; 9 jaar en ouder om 11.45 uur. Hervormde Zondagsschool te Velsen- dorp, Wijkgebouw, Torenstraat om 11.45 uur. VELSEN-NOORD: Herv. Zondagsschool, 5 t/m 8 jaar kleu terschool aan de Banjaertstraat om 12 uur en van 8 t/m 13 jaar in de C.V.O.- school aan de Langevelastraat om 12 u. ZATERDAG 10 SEPTEMBER Luxor-theater 19 en 21.15 uur: Als het jonge koren rijpt. Kennemer-theater 19 en 21.15 uur: Oase. W. B. Theater 20 uur: Moord in de Rue Morgue. Veilingsgebouw 't Centrum 16.30 uur: Kla- verjastournooi. Sportpark „Hogedijk" J4 uur: Zevenkamp s.v Beverwijk. Kennemer-theater 20 uur: Toneeluitvoe ring Havenkwartier. ZONDAG 11 SEPTEMBER Luxor-theater 14.30 uur: De Acrobaat; 16.30, 19 en 21.15 uur: Als het jonge ko ren rijpt. Kennemer-theater 14.30, 16.30, 19 en 21.15 uur: Oase. W. B. Theater 2.30 uur: De onzichtbare tegenstander; 14.30, 16.30 en 20 uur: De schatgravers van doodskop-eiland. Op uitnodiging van de afdeling Bever wijk van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, zal het Nederlands Kamer koor onder leiding van Felix de Nobel op Donderdag 15 September optreden in het Luxor Theater. Er zullen worden gezongen geestelijke en wereldlijke liederen uit de 16e eeuw o.a. van Clemens von Papa; Josquin des Prés en Orlando di Lasso. Hierna volgen werken van de Neder landse componisten: Alphons Diepenbroek, Johan Wagenaar en anderen. Tit slot zingt het koor twee Negro-Spiri- tuals en enkele volksliederen. Bij elk uit te voeren werk zal de dirigent een korte toelichting geven. Instuiftoneel op 2 October De toneelclub van de R.K. Instuif St. Joseph treft onder regie van de heer Wil Seignette voorbereidingen voor de eerste uitvoeringen in het nieuwe seizoen, die op Zondag 2 en Maandag 3 October in de po diumzaal van het St. Josephhuis aan de Banjaertstraat worden gehouden. Opgevoerd wordt het Amerikaanse blij spel „Het meisje uit het Westen".-

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 19