Interlocaal telefoneren wordt iets goedkoper Adenauer weigert onmiddellijke diplomatieke betrekkingen Weerbericht Haarlems Dagblad Verklaringen van Manoch weer in twijfel getrokken Stijlvoller herbouw van toren wordt overwogen Twee Nederlandse zeelui sprongen overboord Beklaagde Jungschlaeger noemt getuige een gevaarlijke fantast Tito zou bemiddelen in Turks-Grieks geschil West-Duitse bondskanselier dringt aan op hereniging en vrijlating krijgsgevangenen Het woord is aan Braziliaanse officieren in arrest Tijdelijk regen 70e JAARGANG No 54 ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1955 299e JAARGANG No 2 05 De brand in de St. Servaes Spits door dak in kerk gestort Om onbekende redenen in Baai van Manilla die vol haaien is Kardinalen Frings en Grif fin komen naar Utrecht Wijzigitig P.T.T.-tarieven op komst Tarief voor postpakketten gaat omhoog; prijs van Giro- en chequeboekjes zvordt verdubbeld Bevrijdingsfeesten in Smyrna gingen Vrijdag niet door 3 I Twee exposities p daag uitvoerig aandacht besteed. Drs. g Samenzwering tot revolutie Weerrapport "3 U I zo wzw w w w Kennerferlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Adinin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-UMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAWT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Bij nader onderzoek naar de brand in een der torens van de St. Servaeskerk is gebleken, dat de klokkenruimte vlak onder de torenspits gespaard is gebleven. Door de hitte, tengevolge waarvan het in deze ruimte gloeiende looddruppels regende, zijn enkele kleine carillonkloklcen naar beneden gevallen en is de grootste carillonklok ge barsten. De grote luiklok „Graammeer" is als gevolg van het optreden van enkele brandwachten onbeschadigd gebleven. Door het blussingswerk vanaf de West zijde van de toren uit te voeren, is de plus minius veertig meter hoge spits volgens de bedoeling naar de kant van de kerk omgevallen. Men had er op gerekend, dat de spits op het dak terecht zou komen. De spits is echter dwars door het dak en door het kerkgewelf in de kerk gevallen en de bedekking van het middenschip blijkt op verscheidene plaatsen ernstig beschadigd te zijn. De in de ruimte boven het kerk gewelf aangebrachte „sprenkelinstallatie" (een automatisch werkend blusapparaat) is ongeveer op dezelfde tijd, waarop de toren spits naar beneden kwam, blijkens de alarmmelding op de brandweerkazernes in werking getreden. Naar het ANP verneemt beloopt de rechtstreekse schade door de brand ver oorzaakt tenminste twee ton. Men heeft goede hoop nog vandaag de kerkdiensten in deze hoofdparochiële kerk van Maas tricht te kunnen hervatten. Wat de oorzaak van de brand betreft staat vast, dat er ten tijde van het uit breken van de brand een loodgieter heeft gewerkt in de torenspits. In hoeverre hier van nalatigheid sprake is geweest bij de werkzaamheden, zal, zoals hoofdinspecteur J. F. Kraay, hoofd van de Maastrichtse recherche mededeelde, nog nader onder zocht worden. De loodgieter, die er werk zaam was, is tengevolge van een zenuw schok nog niet in staat om een politie verhoor te ondergaan. Drs J. Sprenger, kunsthistoricus en ken ner van de St. Servaeskerk, heeft over de thans practisch geheel verwoeste torenspits meegedeeld, dat deze toren in 1880 bij de restauratiewerkzaamheden volgens plan nen van de rijksarchitect dr. P. Kuypers, en jhr. V. de Stuers, gebouwd werd in neo- gothieke stijl, gebaseerd op de eind-zes- tiende-eeuwse torenspits van de bouw meester Simon de Bellemonte, waarvan de bouwdetails slechts vaag uit de historie bekend zijn. Deze toren was op het einde van de achttiende eeuw vervangen door een baroktoren, terwijl de twee zijtorens een aangepaste zogenaamde peperbussen- afdekking kregen. De middentoren is in de bouwhistorie herhaaldelijk vermeld in ver band met de plaatsing van de klokken. Thans reeds wordt de wenselijkheid over wogen, de verwoeste toren van dr. Kuy pers door een meer stijlvolle middentoren te doen vervangen. Twee jonge Nederlandse zeelieden, de 20-jarige Simon W. Karreman en de 22-Ja- rige Gysbertus A. Bontenbal, zijn met red dingsgordels aan om onbekende redenen van hun schip, het m.s. „Annenkerk" van de Holland-Oost Aziëlijn, in het woelige water van de baai van Manilla gesprongen en men heeft sindsdien niets meer van hen vernomen. De autoriteiten vrezen, dat de beide Ne derlanders door de sterke stroming naar zee zijn afgedreven of door haaien zijn aangevallen, waar die wateren vol van zitten, en dat zij niet meer in leven zijn. Het Nederlandse consulaat te Manilla en de plaatselijke agent van de Nederlandse maatschappij, de „Royal Interocean Lines" zeiden geen flauw idee te hebben, waar om de beide jongemannen in het gevaarlij ke kanaal nabij het beroemde eiland Cor- régidor zijn gesprongen. Kardinaal Griffin uit Engeland en kardi naal Frings uit Keulen hebben bericht dat ij de begrafenisplechtigheden van Johan- -s kardinaal De Jong zullen by wonen. Twee foto's van de Servaastoren te Maastricht. De fraaie torenspits, op de linker foto nog in volle glorie, stortte tengevolge van de brand neer op het dak en stichtte brandhaarden in de kerk. DJAKARTA (PIA) Bij de voortgezet te behandeling van de zaak-Jungschlaeger voor het Landgerecht te Djakarta heeft de verdedigster, mevrouw Bouman, erop ge wezen, dat het vliegtuig van de Britse am bassade in Indonesië in 1952 niet geschikt was voor het uitwerpen van voorraden uit de lucht, waarover getuige Manoch vroe ger heeft gesproken. Thans zegt Manoch, dat het niet het gewone toestel van de am bassade was, maar een machine die regel matig uit Singapore naar Djakarta kwam en waarmede ook vluchtelingen werden vervoerd. Dit had Manoch van Van Hulst gehoord. Beklaagde Jungschlaeger vestigde de aandacht van de rechter op deze weer veranderde verklaring van Manoch. Hij noemde getuige een gevaarlijke fantast, die niet alleen een gevaar is voor Nederland, maar ook voor Indonesië. Rechter Maengkom zei, dat de officier van justitie zal trachten vast te stellen wel ke Britse vliegtuigen in de genoemde tijd op Kemajoran landden. De officier merkte op, dat alleen legale vluchten genoteerd zullen zijn, doch niet de illegale toestellen. Mevrouw Bouman onderbrak de officier. Zij werd evenwel door de rechter „afgeha merd" met de woorden: „Als ik bezig ben, houdt u uw mond". Bij zijn verdere ondervraging zegt Ma- De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, heeft in antwoord op vragen van het Eerste Kamerlid mr. R. H. baron de Vos van Steenwijk mede gedeeld dat een wijziging van enige P.T.T.-tarieven wordt overwogen. Het tarief voor postchèques en girostortingen wordt 10 cent per storting, ongeacht de grootte van het bedrag. De chèque- en giroboekjes, welke f 1 kostten, worden in prijs verdubbeld. Het tarief voor postpakketten, dat thans varieert van f 0.40 tot f 1, wordt verhoogd van f 0.60 tot f 1.40. De luchtpostbladen van f 0.30 worden 5 cent goedkoper. Bij de telefoondienst worden interlocale gesprekken in B- en- C-zönes respectievelijk met 4 en 8 cent per gesprek verlaagd. Wegens de moeilijkheden, die zich bij de Postchèque- en Girodienst voordoen ten aanzien van de personeelsvoorziening, is het noodzakelijk arbeidbesparende maat regelen te treffen. Daarom ligt het in het voornemen het tarief voor chèques en stor tingen, dat tot dusverre afhankelijk was van de grootte der desbetreffende bedra gen, op een uniform recht van f 0.10 vast te stellen, waardoor ook de arbeid bij de loketdienst in de postkantoren kan worden vereenvoudigd. Voorts ligt het in de bedoeling, de prijs van de chèque- en girodienst, welke tot nog toe ver beneden de kostprijs lag, van f 1 op f 2 te brengen. De minister herinnert er aan dat de tarieven, behoudens enkele détails, sinds 1934 niet zijn gewijzigd. Ook bij de postdienst bestaan problemen ten aanzien van de personeelsvoorziening, welke nog vergroot worden door de toe neming van het aantal poststukken. Verge leken met 1949 is het aantal pakketten ver dubbeld. Het bedroeg over 1954 bijna 20 millioen stuks. Deze toeneming is mede veroorzaakt door het feit, dat het tarief van de pakketpost sedert de oorlog ver on der de kostprijs heeft gelegen, zodat in ze kere zin van een onjuiste concurrentie ten BELGRADO (Reuter/A.F.P.) In Bel grado verluidt, dat Joegoslavië overweegt tussen zijn bondgenoten in het Balkanpact, Griekenland en Turkije, te bemiddelen in de kwestie-Cyprus. De regering van presi dent Tito zou het vooral betreuren, dat de anti-Griekse betogingen in Turkije zich hebben voorgedaan tijdens het officiële be zoek van koning Paul van Griekenland aan Joegoslavië. In de Turkse stad Izmir (Smyrna) waar de staat van beleg van kracht is, is Vrijdag de herdenking van het feit, dat de stad in 1922 van de driejarige Griekse bezetting werd bevrijd, afgelast. De militaire gouver neur van Izmir heeft meegedeeld, dat er 33 communisten zijn aangehouden voor onder vraging in verband met „ondermijnende acties". Vijf van de zes Britse mijnenvegers die naar Cyprus worden gezonden om het smokkelen van wapens tegen te gaan, zijn uit Harwich vertrokken. Het hoofdkwar tierschip „Haven" is uit Sheerness naar het Middellandse-Zeegebied vertrokken. De kruiser „Birmingham" en het fregat „Roe buck" zijn uit de haven van Valetta (Mal ta) met mariniers naar Cyprus vertrokken. Een detachement van 630 mariniers wordt heden op Cyprus verwacht. Een nieuwe Turkse geheime organisatie, „Volkan" (vulkaan), heeft pamfletten in Nicosia verspreid, waarin de Griekse on dergrondse beweging EOKA wordt ge waarschuwd, dat terreur met terreur zal worden beantwoord. De Turkse minister van Defensie heeft in een radio-rede gezegd dat drie generaals van het leger zijn geschorst hangende het onderzoek, dat ingesteld wordt naar de anti-Griekse relletjes. opzichte van de particuliere vervoersbedrij ven en de Nederlands.che Spoorwegen kan worden gesproken. Verwacht wordt, dat door een verantwoorde verhoging van de tarieven de juiste verhouding tussen de verschillende vervoersbedrijven zal worden hersteld en dat als gevolg daarvan de on evenredig zware druk op deze sector van de postdienst zal worden verlicht. Het bestaande tarief varieert van f 0.40 tot f 1. Het nieuwe tarief zal zich bewegen tussen f 0.60 en f 1.40. Hiertegenover staat de volgende in overweging zijnde tariefs verlaging: Tot dusverre kon men binnen Europa en naar Algiers en Tunis alle brie ven en briefkaarten toeslagvrij per lucht post verzenden tegen een tarief van f 0.25. Door verlaging van het tarief van de lucht postbladen van f 0.30 tot f 0.25 per stuk zal het mogelijk worden, dat men voortaan correspondentie voor alle buitenlandse be stemmingen toeslagvrij per luchtpost ver zendt, indien gebruik wordt gemaakt van luchtpostbladen tegen dit verlaagde tarief. Ten einde ook rechtstreeks van over heidswege bij te dragen tot verlaging van de prijzen, waar zulks mogelijk is, ligt het in het voornemen bij de Telefoondienst tot een tariefsverlaging over te gaan, welke betrekking zal hebben op de interlocale gesprekken. In de B-zóne (gesprekken, ge voerd tussen netten van een zelfde sector en van verschillende sectoren, indien de afstand tussen de knooppuntcentrales niet meer dan 25 km. bedraagt) zullen de ge- sprekkosten met 4 cent worden verlaagd, in de C-zöne (gesprekken gevoerd tussen netten van verschillende sectoren, indien de afstand tussen de knooppuntcentrales meer dan 25 km. bedraagt) zal de verla ging 8 cent per gesprek bedragen. Deze verlaging komt neer op een ver mindering van ongeveer 15 percent bij een gemiddelde gespreksduur in deze beide ta riefsklassen. Al deze maatregelen zullen tezamen een vermindering van inkomsten voor het staatsbedrijf der PTT veroorzaken van naar raming 4 millioen gulden. KONINKLIJK BEZOEK. De koningin heeft de wens te kennen gegeven op Maan dag 26 September de plechtige herdenking in de Nieuwe Kerk te Delft, ter gelegenheid van het gouden jubileum van de Technische Hogeschool, bij te wonen. Het is de bedoe ling, dat een officieel bezoek aan de stad hieraan vooraf zal gaan. noch te menen dat hij met het vliegtuig van de Amerikaanse ambassade tweemaal een bevoorrading van de lucht uit heeft bijgewoond. Mevrouw Bouman vraagt waarom Manoch nu zo onzeker is, terwijl hij vroeger zo zeker was in zijn antwoor den. Mevrouw Bouman herinnert aan een verklaring van Manoch, dat hij in 1952 naar de Britse ambassade was gegaan om geld te halen en met een Britse kolonel sprak. Thans aldus mevrouw Bouman zegt Manoch, dat hij buiten moest wachten. Vervolgens legt mevrouw Bouman een notariële verklaring over van korporaal Wareman, die vroeger behoorde tot de Ne derlandse militaire missie. Deze verklaart dat de missie geen eigen radioverbinding had, omdat die door de AURI (Indonesi sche Luchtmacht) werd onderhouden. Ma noch zegt hierop, dat hij niet sprak over een zender van de AURI, maar over een clandestiene mobiele zender, die in een der gebouwen van het Hoge Commissariaat stond. Donderdag legde mevrouw Bouman naar aanleiding van een vroegere verklaring van getuige, dat hij op eigen verzoek ont slag had gekregen van „General Motors" te Tandjong Priok, een verklaring over van de bedrijfsleider Van Buren, dat Manoch werd ontslagen, omdat zijn afdeling was betrokken bij een georganiseerde diefstal van onderdelen. Getuige zegt een getuig schrift te hebben, waarin zijn betrouwbaar heid wordt geroemd. De verdedigster legt ook een verklaring over van de heer Sijnja, jat de ondernemingswacht van Serpong door de politie was ontwapend, omdat zij onder Manoch een ware terreur onder de arbeiders uitoefende. „De hele onderneming was A.P.R.A.-gedoe. Dit zijn allemaal ver valsingen" zegt Manoch als de verdedigster bewijsstukken laat zien. (De A.P.R.A. was het leger van Westerling). De verdedigster legt een beëdigde ver klaring over van sergeant Verschoor, die verklaringen dat hij aan bevoorradingen met AURI- of BPM-vliegtuigen zou hebben deelgenomen, gefantaseerd en gelogen noemt. De verdedigster legt vervolgens nog beëdigde verklaringen over van Meegens, Franke, Hubner en Wedding, die allen ont kennen iets met NIGO uitstaande te heb ben gehad. oaxxxocoooccco3occo»axccccc<xoococococcccccc«x:cccax 3 Hedenmiddag wordt in Haarlem de 8 grote tentoonstelling ter herdenking 8 van de geboorte, nu honderd jaar gele- 8 g den, van de schilder-schrijver Jacobus 8 van Looy geopend in zijn voormalig, g 8 thans tot museum ingericht woonhuis. 8 Maandag begint in de Vleeshal de dub- 8 bele architectuur-tentoonstelling onder 8 auspiciën van de Kring Haarlem van 8 de B.N.A. Aan deze beide evenementen 0 is in het nummer van „Erbij" van van- 1 B. Rijdes belicht daarin de betekenis 8 8 van Van Looy als schrijver. Over de 8 hedendaagse bouwkunst vindt men drie 8 pagina's met artikelen van deskundigen g y en talrijke foto's. 8 >OXCOOCO>DCOCCC<>COOOOOOOt>DDC<XXODCOCCOOCaXOOCCOCOC<XXX) MOSKOU (Reuter/United Press) De West-Duitse bondskanselier dr. Adenauer heeft in de openingsvergadering van de conferentie te Moskou de nadruk gelegd op Duitslands hereniging en de vrijlating van Duitsers, die zich nog in Russische handen bevinden. Hy zeide evenwel uitdrukkelijk, dat een oplossing van deze twee kwesties niet een vereiste was voor normalisering van de betrekkingen tussen West-Duitsland en de Sovjet-Unie. Boelganin heette in zijn openingswoord de Duitsers welkom en sprak de hoop uit dat spoedig West-Duitse en Russische ambassades zullen kunnen worden geopend in Moskou en Bonn. Hy verzekerde Adenauer dat het Russische volk geen haat meer koestert jegens de Duitsers en stelde een grootscheepse uitwisseling voor van West-Duitse en Sovjet-Russische delegaties op het gebied van de industrie, de landbouw, de handel, de cultuur en de wetenschap, alsmede een uitwisseling van sportlieden en toeristen. Volgens United Press heeft de West-Duitse Bondskanselier vandaag het Russische voorstel om onmiddellijk te besluiten tot vestiging van volledige diplomatieke be trekkingen tussen beide landen, van de hand gewezen. Hij deelde zyn antwoord mede aan het begin van de tweede conferentie met de Russische leiders, die vanmorgen om vyf over tienen in het Spiridonowka-paleis te Moskou begon. De redevoeringen waarmee de Russisch- Duitse onderhandelingen in Moskou zijn begonnen, hebben in Bonn generlei verras sing gewekt. Zowel maarschalk Boelganin als bondskanselier Adenauer hebben hun reeds lang bekende standpunten nog eens opnieuw ontvouwd. Boelganins rede heeft de sombere voor gevoelens bevestigd, waarmee men in Bonn de conferentie heeft tegemoet gezien. Boelganin blijkt te verlangen, dat de Westelijke Duitsers zich zullen neerleggen bij de „realiteit" van het bestaan van twee Duitse staten. Adenauer stelde daartegenover de opvat ting, dat de hereniging van Duitsland een plicht der vier bezettende mogendheden is en dat het Duitse volk eerst aan de inrich ting van zijn gezamenlijk tehuis zal kun nen beginnen, wanneer de grote mogend heden daartoe de weg hebben vrijgemaakt. Adenauer heeft de vraagstukken der krijgsgevangenen en der Duitse eenheid als elementen van een normalisatie der betrek kingen naar voren gebracht. De Russische openingsverklaring ademde duidelijk een andere geest. Zij achtte geen belemmerin gen voor het aanknopen van betrekkingen aanwezig. Een paar dikke strepen heeft men voorts in. Bonn gezet onder Adenauers uitvoerige verklaring over de zuiver defensieve aard der Westelijke verdragen en onder zijn op merking, dat deze verdragen elementen be vatten, die zeer wel zouden kunnen bij dragen aan de instelling van een breder veiligheidssysteem. Tot tweemaal toe ver klaarde Adenauer in zijn rede, dat zijn regering bereid is aan zulk een systeem mede te werken wanneer eenmaal de voor waarden ervoor vervuld zijn. In Bonn merkt men met onbehagen op, dat het probleem der Duitse gevangenen door Boelganin niet is aangeroerd. Het blad van de Oost-Duitse socialistische eenheids partij heeft overigens Vrijdag verklaard, dat de Oost-Duitse regering haar pogingen voortzet om dit vraagstuk „voor heel Duitsland" te regelen. De persdienst van Adenauers partij schreef Vrijdag, dat Adenauer het Duitse standpunt nauwkeurig en waardig heeft uiteengezet. Hij heeft volgens de persdienst duidelijk gemaakt, dat hij niet als koude onderhandelaar naar Moskou is gekomen, doch als staatsman, bewogen door de ge varen die de mensheid bedreigen. Minister-president Boelganin heeft Vrij dagmiddag de West-Duitse delegatie in het Kremlin een lunch aangeboden. Een veer tigtal genodigden zat er bij aan. Boelganin, Adenauer, Kroetjsjev en Molotov brachten heildronken uit op het succes van de be sprekingen en op de overwinning van de vrede.. Ergernis In Moskou blijkt men zich te ergeren aan de zwier, die Adenauers delegatie ten toon stelt. Daarbij herinnert men er aan, dat de Oostenrijkers weinige maanden geleden met een simpel tweemotorig vliegtuig over kwamen om hun staatsverdrag af te halen. De Duitsers zijn met een hele trein „de langste diplomatieke trein ter wereld" twee vliegtuigen, honderdtwintig man schappen en ruim honderd journalisten overgekomen. Een beetje boos is men in Moskou, wanneer men een Duitse journa list mag geloven, over het feit,, dat de bondskanselier en zijn minister van Bui tenlandse Zaken het nodig hebben gevon den hun ellenlange Mercedeswagens te laten overkomen. De Russen hebben name lijk een vloot van glanzende Zis-wagens, in diplomatieke uitvoering, beschikbaar ge steld en zij vinden, dat de Duitsers niet moeten doen alsof zij hun Mercedes beter en betrouwbaarder vinden. Volgens dezelf de berichten heeft de Russische politie ook al een steen des aanstoots gevonden. Adenauer heeft namelijk zijn eigen ploeg van „Kriminalbeamten" meegenomen, der tig man in totaal, zodat er voor de Russen zelf niet veel meer te beveiligen zou zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ Dr. Pierre Lecomte du No i iy De dun gezaaide groten dezer we reld zijn geen Amerikanen, of Hindoes, of Chinezen, of christe nen zij zijn mensen, en daarin bestaat hun grootheid. RIO DE JANEIRO (Reuter) De leiding der politie te Rio de Janeiro heeft mede gedeeld, dat verscheidene officieren van het Braziliaanse leger zijn gearresteerd op beschuldiging van het zich toeëigenen van grote hoeveelheden wapens, die zij in een staatsgreep wilden gebruiken. Een gearresteerde officier zou hebben bekend een bazooka (ter bestrijding van gevechtswagens), 20 machinepistolen, 82 karabijnen en 26 revolvers te hebben ge stolen. Verscheidene burgers, die werkten in het magazijn, waaruit de wapens werden ontvreemd, zijn eveneens gearresteerd. Sommige wapens zijn teruggevonden in luxueuse flats in het stadsgedeelte „Copa- cabana". De bekendmaking inzake de arrestaties heeft nieuw voedsel geschonken aan de vrees, dat legerelementen mogelijk zullen pogen een revolutie op touw te zetten vóór de in October te houden presidentsverkie zingen. Het doel hiervan zou zijn het weer aan de macht komen van personen te beletten, die volgens het leger „omkoopbaar" zijn. Het betreft hier volgelingen van wijlen president Getulio Vargas, die een jaar ge leden zelfmoord heeft gepleegd, nadat hij door legerofficieren was gedwongen af te treden. Het K.M.N.I. deelt mede: De afgelopen dagen was het weer in ons land over het algemeen gunstig. Hoewel plaatselijk buien vielen, kwamen ook flinke opklaringen voor. De buien kwamen tot ontwikkeling in een depressie, die op grote hoogte met kou de lucht gevuld was. Deze depressie ver wijderde zich in de richting van Scandina vië. Een nieuwe trogvormige storing be reikte gisteren de Nederlandse kust en trok vergezeld van enkele regen- en onweers buien naar Duitsland. Deze storing wordt gevolgd door een rug van hoge luchtdruk welke de komende nacht over de Noordzee zal trekken. Boven de Oceaan werd het scheepvaartverkeer bedreigd door een cycloon, de zesde van dit jaar die Westelijk van de Azoren uit tropische gebieden naar het Noorden trok en later naar het Noordoosten afzwenkte. Scheepvaartwaarnemingen toonden aan dat de cycloon slechts in een klein gebied geconcentreerd was. De cycloon transfor meerde zich intussen tot een normale sto ring, die nu snel in de richting van Ierland trekt. Het is waarschijnlijk dat de frontale regenzone van de storing morgen in de loop van de dag ons land bereikt. Of de storing veel regen zal brengen is nog onzeker. De wind zal naar richtingen tussen Zuid en Zuid-West draaien. Terwijl de temperaturen iets hoger zullen worden dan vandaag. (van hedenmorgen 7 nnr) weers- toestand C 13 .u Siz 6 2d iu 5sS Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zürich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca mist nevel regenbui licht bew. zwaar bew. mist nevel regenbui regenbui half bew. zwaar bew. regen regen nevel regen geheel bew. nevel zwaar bew. zwaar bew. onweer half bew. NW ZO WNW NO NW windstil windstil windstil windstil ZW 4 windstil windstil windstil windstil NO 2 N 3 26 0 21 7 21 0 20 0,4 21 10 22 2 23 0 24 8 25 13 26 0 20 25 19 19 22 8 26 23 25 8 24 15 28 0 25 0 26 8 27 0,1 27 0 Neerslag laatste 24 uur. occcooocccocoocccoooocccxxcoccoocccrx TIJDELIJK ENIGE REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Van het Westen uit toenemende be wolking met tijdelijke enige regen. Aanvankelijk weinig wind, later ma tige of vrij krachtige wind tussen Zuid en West. Weinig verandering in tem peratuur. 11 September Zon op 6.08 uur. onder 19.09 uur. Maan op 0.03 uuri onder 16.32 uur. 12 September Zon op 6.10 uur, onder 19.06 uur. Maan op 1.20 uur, onder 17.04 uur. Maanstanden 9 Sept. 8.59 uur: Laatste kwartier 16 Sept. 7.19 uur: Nieuwe maan 24 Sept. 4.40 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 10 September Hoog water: 9.20 en 21.56 uur. Laag water: 4.38 en 17.06 uur. Zondag 11 September Hoog water: 10.48 en 23.35 uur. Laag water: 5.52 en 18.33 uur. Maandag 12 September Hoog water: 12.26 uur. Laag water: 7.32 en 20.09 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1