„Rustige Jaarbeurs: weinig kijkers, maar veel kopers" De verkeersgevaren nemen nog steeds toe Parijs grijpt moed: ex-sultan toont zich inschikkelijk T.V. Service Electronische techniek brengt interessante nieuwigheden Catroux met een verklaring onderweg van Madagascar naar Parijs Rimboetocht van konink lijk paar in Suriname Drie A'damse vakbonden werken tijdelijk samen Ontsnapte gevangene opnieuw gearresteerd 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen =i£ ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1955 3 Exposanten in Utrecht tevreden Limonade-robot Japanse verrassing Zesduizend militairen voor oefening naar W.-Duitsland Dwergmagnetofoons Superbrein Wasgoed-triller Zó hoeictul is nu PANORAMA H. MAERTENS N.V. Heringa Wuthrich Moeder liet 13-jarig dochtertje chaufferen Ondergedoken in „technisch volmaakte schuilkelder" waarschuwen tegen Agenda voor Haarlem y f SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER 1 n AANTAL DODEN BIJ ZWAAR GEWONDEN BIJ TOTAAL AANTAL VERKEERSONGEVALLEN VERKEERSONGEVALLEN VERKEERSONGEVALLEN Van een verslaggever) HET IS STIL op de Utrechtse Najaarsbeurs, stiller, zover wij ons herinneren kunnen, dan op één van haar voorgangsters uit de naoorlogse jaren. Alleen op de parterre van het Vredenburgcomplex waar zoals men weet de radio-, tv- en huishoudelijke electrische apparaten zijn samengebracht, heerst bijna voortdu rend de gezellige drukte die kenmerkend is voor de jaarbeurssfeer, maar op de verdiepingen, in de paviljoens en in de Croeselaan-hallen is het buiten de spits uren maar een dooie boel, om de woorden van de nestor onder de suppoosten te gebruiken. Gisteren in de vroege middaguren b.v. was uw verslaggever zeker een kwartier lang de enige bezoeker in het paviljoen Vredenburg, waar ver schillende exposanten kleine industrie en kleinhandel in huishoudelijke arti kelen, kunstbloemen e.d. van pure verveling in hun stands ingedommeld waren, terwijl anderen heel hun hebben en houden in de steek gelaten hadden om in een der restaurants koffie en vergetelheid te gaan zoeken. Toch is men over het algemeen niet on tevreden over het verloop van de zaken. De meeste standhouders vinden de stilte van thans een verademing na de eindeloze drommen bezoekers, die tijdens de Voor- jaarsbeurs 1955 de gangpaden verstopten en dit temeer omdat de kopers toch wel komen opdagen. „De „alleen-maar-kijkers" hebben blijkbaar voorlopig genoeg gehad aan de E 55", is de algemene indruk, »,en dat ze hier ontbreken, daar zijn wij niet rouwig om: je hebt nu tenminste tijd en gelegenheid om de serieuze klanten behoor lijk te woord te staan." Sommige exposan ten vertelden ons zelfs, dat zij in de voor bije drie beursdageri al meer verkocht heb ben dan tijden de gehele vorige Voorjaars- bcurs. Zo is dus iedereen best te spreken over de rustige sfeer op deze vijfenzestigste Utrechtse Jaarbeurs en dat geldt ook voor de verslaggever, die nu veel makke lijker dan anders tot de beursnieuwtjes en hun exposanten doordringt. In het genoemde Vredenburg-paviljoen bijvoorbeeld hebben wij zeker een half uur lang een privé-demonstratie gehad van de importeur van een Duitse drankenautomaat, die „eisgekühlt" bier, koude melk of limo nade aflevert het laatste product maar liefst in zes verschillende smaken. De Duitse monteur, die ter verduidelijking van de technische détails aanwezig was en zich daarvan met de bekende Gründlich- keit kweet haalde te onzen gerieve zelfs ongeveer het gehele apparaat uit elkaar. En hoewel wij er al na vijf minuten niets meer van begrepen, toch geloven wij gaar ne dat deze electronische koelkast annex limonade-robot die in één lading vier honderd porties ijskoude verfrissing, afge leverd in keurige kartonnen bekers, kan produceren een grote toekomst tegemoet schijnt te gaan. Verschillende grote be drijven, waaronder Philips en de Hoog ovens, hebben al belangstelling getoond voor deze automaat, die in grote personeels- cantines stellig in een behoefte voorzien kan. Niet minder verrassend is de collectie nieuwe Japanse producten, die een grote Rotterdamse importeur van foto-artikelen op de eerste étage van het Vredenburg- hoofdgebouw exposeert: prisma-kijkers tot 15 x 65! die er schitterend uitzien en de helft tot tweederden goedkoper zijn dan de overeenkomstige Duitse top-producten; een prachtige serie microscopen, waaronder één model mét revolverkop en drie objec tieven, dat au grand complet de somma van 35,kost. Dan is er een reeks van twee- ogige reflex-camera's, die van A tot Z ge- copiëerd zijn van de Duitse wereldmerken, maar dezen ook volgens de Rotterdamse importeur in optische en mechanische precisie evenaren. Toen wij aan die laatste verzekering enige voorzichtige twijfel uit ten, werd de importeur bijna kwaad. „U zit nog vast aan de vooroorlogse af keer van de Japanse producten," zei hij, „maar de artikelen die de Jappen thans maken, beantwoorden aan de hoogste eisen. Dacht u trouwens, dat ik mijn naam en mijn dertigjarige reputatie op het spel zou zetten door rommel te importeren? Ik ga randeer u, dat wij ieder model van deze camera's, kijkers en microscopen, grondig uit elkaar gepeuterd, gelest en doorgeme ten hebben vóór wij ermee in zee gingen en dat we het allemaal puik in orde von den: even goed, zo niet beter dan wat de Duitsers maken!" Een ander belangwekkend nieuwtje in deze stand is een acht millimeter-filmpro jector met een voorzetapparaat, dat aange sloten kan worden op iedere tape-recorder. Het instrument zorgt nu, dat film en mag- ADVERTENTIE 'i SPAARNE 34 Koek Danish". HAARLEM TEL.15P56 Zesduizend man troepen, in hoofdzaak behorende tot de veldartillerie, zullen 13 September op de Luneburgerheide in West-Duitsland met een driedaagse oefe ning, genaamd „Stormvuur" beginnen. De militairen, die voor het grootste deel Donderdag en Vrijdag uit verschillende legerplaatsen naar het oefenterrein zijn vertrokken, zijn afkomstig van acht afde lingen veldartillerie en enige kleine onder delen, die voor de verzorging dienen. Zij nemen ongeveer duizend voertuigen en honderdveertig vuurmonden met zich mee. Voorts zal in Duitsland oefenen de kern van een nieuw legerkorps-onderdeel, na melijk het 101ste zware mortierbataljon, een infanteriewapen, dat met de artillerie meeschiet. De leiding van de oefening is in handen van de staf van de legerkorps artillerie en van de vierde divisie-artillerie. netofoonband volkomen synchroon lopen, zodat men nu zijn eigen 8 mm-films zelf op goedkope en eenvoudige wijze met mu ziek of een gesproken tekst kan nasynchro niseren. Wij hebben een aldus „besproken" filmpje gezien en geconstateerd dat geluid en beeld volkomen „lip-synchroon" zijn, zoals dat in de vaktaal heet. Voor smalfil- mers met een smalle beurs een begerens waardig bezit, dat de peperdure sound projectors en -opneemcamera's in de mees te gevallen volkomen kan vervangen. In de Bernhardhal hebben wij nu ook de twee miniatuur-recorders in werking ge zien, waarvan wij reeds eerder melding maakten. Het ene apparaat, Duits, werkt met een magnetofoondraad van zeer kleine doorsnede, wat het voordeel heeft dat zijn opneemspoel vijf uur onafgebroken bespro ken kan worden. De andere uitvoering, van Amerikaanse makelij, werkt met een nor male éénsporige band, die een looptijd heeft van één uur. Deze oplossing lijkt ech- Een der beide miniajuur-magnetofoons die op de jaarbeurs gedemonstreerd wor den: hij past royaal in een handpalm. ter solider dan de uiterst dunne draad van het Duitse toestelletje. De weergave van het gesprokene is in beide gevallen goed, maar voor muziek is het frequentiebereik strikt genomen te laag.De .„reikwijdte" van de beste microfoontjes er worden ook stetoscoop-oortelefoons en zelfs een micro in de vorm van een polshorloge bijgeleverd is van 3 tot 7 meter; de bedrijfskosten bij gebruik van droge batterijen on geveer 50 cent per uur opname of weer gave. Voor de weergave kan echter ook de combinatie van lichtnet en radio-luidspre ker gebruikt worden. Nuttig voor reizende zakenlieden, journalisten en dergelijke am bulante praters, en met vele andere moge lijkheden, maar toch: geen portuur voor de volwassen tape recorders, hoewel zij in prijs ongeveer op hetzelfde niveau liggen. Een trekpleister in de Bernhardhal is ook de grote stand van een internationale kan toormachinefabriek, waar de nieuwste electronische rekenmachine, omgeven door een heel voedingspark van ponsapparaten, in vol bedrijf te zien is. Te zeggen dat wij er veel van begrepen hebben, zou groot spraak zijn, maar imposant is het zeker, deze electronische superhersenen in onder delen van seconden rekenkundige bewer kingen te zien verrichten waarvoor een legertje hoogleraren in de wiskunde weken nodig zou hebben. Grappig is, dat dit top punt van bedrijfsrationalisatie vervaardigd wordt in een fabriek, waar men bij de werkmethoden voor het eigen personeel in de laatste jaren juist op het systeem van de tot het uiterst toegespitste rationalisatie (lopende handwerk a la „Modern Times") terug begint te komen! Maar daarover, in een ander kader, een andere keer. Tenslotte nog even terug naar het Vre denburg, om een nieuwe mutatie van het genus wasmachines te signaleren, die op de eerste verdieping van het hoofdgebouw onze aandacht trok. Dit electrische appa raat meet namelijk slechts 22 bij 15 centi meter en het werkt volgens bepaald revolu- tionnaire principes. Het wordt boven op het wasgoed in het water geplaatst en brengt daar het water in trilling met een snelheid van 100 trillingen per seconde. Gedurende dit proces blijft het wasgoed doodstil in het water liggen. Het wordt dus niet in het rond geslagen door schoepen of pulsators, zodat beschadiging van het wasgoed, aldus de fabrikantuitgeslo ten is. Uw was wordt nu als het ware „schoon- getrild", waarna het apparaat op dezelfde wijze gebruikt wordt voor het zogeheten opspoelen. Een demonstratie met deze vi brator hebben wij wegens tijdgebrek niet kunnen bijwonen, maar perspectieven lijkt het geval wel te hebben, vooral vanwege zijn geringe afmetingen en zijn lage prijs. ADVERTENTIE (de politie-agent) PARIJS (Reuter) De verbannen sultan van Marokko Ben Joessef heeft ingestemd met het plan voor een „nieuwe koers" in Marokko, dat de Franse regering en Ma rokkaanse leiders twee weken geleden te Aix-les-Bains hebben uitgewerkt, zo heelt een Franse regeringsfunctionaris bekend gemaakt. Van Marokkaanse zijde werd deze mededeling bevestigd door Si Bekkai, een lid van de Marokkaanse delegatie die juist van overleg met Ben Joessef op Madagas car te Parys is teruggekeerd. „Zijne majes teit is bereid verzoenende gebaren te ma ken", aldus de oud-pasja van Sefrou. Naar verluidt zal Ben Joessef een ver klaring uitgeven, waarin hij zijn goedkeu ring hecht aan het plan voor de „nieuwe koers" en een beroep op alle Marokkanen zal doen zich te verenigen en in vriend schap met de Fransen te leven. Over de bewoordingen van dit communiqué zou te Antsirabe (Madagascar) van gedachten worden gewisseld tussen Ben Joessef en de speciale afgezant van de Franse regering, de 78-jarige generaal Catroux. Na enige dagen van bezorgdheid is men te Parijs weer optimistisch gestemd. Een ander feit dat op een verbetering van de Frans-Marokkaanse verhouding duidt, is het vertrek van twee leiders van de partij voor Democratische Onafhankelijkheid (P.D.I.), na de Istiqlal de grootste nationa listische beweging in Marokko, naar Ma dagascar. In de afgelopen tien dagen was hun vertrek verscheidene malen uitgesteld. Men vermoedt dat tenslotte overeenstem ming is bereikt over de vorming van een Marokkaanse regering en de nieuwe be trekkingen tussen Marokko en Frankrijk, waarover deze regering met de Fransen zal onderhandelen. Gisteravond is generaal Boyer de Latour du Moulin, de resident-generaal van Ma rokko, door sultan Ben Arafa in audiëntie ontvangen. Volgens officiële kringen te Rabat op verzoek van de sultan. Nieuwe troeven De jongste ontwikkelingen geven premier Faure nieuwe troeven tegen de krachtige campagne van conservatieve zijde tegen de „nieuwe koers". Gaullistische leden van de Nationale Vergadering hebben er op aange drongen het parlement in de naaste toe komst by een te roepen en niet te wachten totdat het op 4 October van reces terug keert. In hun strijd tegen het verzet in Marok ko hebben de Fransen de leider en aanhan gers van de grootste ondergrondse organi satie, de „Moundana' Seria", gearresteerd. Deze groep zou verbindingen hebben met Spaans-Marokko en Tanger. Verhoogde spanning In het inheemse deel van Casablanca heerste grote spanning als een gevolg van een bomaanslag op een auto met vijf Fran se politiemannen en een sociale werkster bij hét passeren van een Arabische markt en de reactie van de Franse politie, die herhaaldelijk op de omstanders schoot, waardoor vijf Marokkanen, onder wie de pleger van de aanslag, werden gedood en ADVERTENTIE Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 zestien gewond. De zes inzittenden van de Franse politie-auto liepen verwondingen op. Volgens ooggetuigen zijn de verliezen onder de Marokkanen waarschijnlijk hoger dan officieel is opgegeven. De politie heeft de autoriteiten van de plaatselijke zieken huizen nadrukkelijk opdracht gegeven geen gegevens over de gewonden te verstrekken, van wie velen er ernstig aan toe zouden zijn. Het district, waar de aanslag gebeur de, werd door troepen geheel afgezet, ter wijl een huis-aan-huis-onderzoek werd in gesteld. Deuren werden geforceerd en de bewoners naar buiten geduwd voor een verhoor. Velen van hen hadden volgens ooggetuigen wonden aan het hoofd of bloedende neuzen. Het is de Marokkanen in het gebied ook verboden fietsen te ge bruiken, omdat verzetslieden zich bij voor keur van dit vervoermiddel bedienen. (Un. Press) De voorhoede van 25.090 man versterkingen die naar Marokko wor den gestuurd om de orde op 12 September te helpen bewaren, zijn in het protectoraat aangekomen. Volgens welingelichte krin gen zou het totaal der Franse strijdkrach ten in Marokko op 80.000 worden gebracht tegen het einde van deze week. Door een bomontploffing in Casablanca zijn Vrijdag drie Marokkanen gedood en vier gewond. De besprekingen tussen Ben Joessef en generaal Catroux zijn Vrijdagavond geëin digd. De Franse delegatie zal waarschijnlijk Zondag in Parijs terug zijn. Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Op het programma voor het Koninklijk paar in Suriname staat onder andere een rimboetocht, die in de vroege ochtend be gint en niet voor middernacht zal eindi gen. Het gezelschap zal met een dieseltreintje van het vliegveld Zanderij rijden naar Ka bel, waar het Prinses Juliana Zendingshos pitaal is. Van Kabel vaart men over de Surinamerivier stroomafwaarts en zullen behalve Brokopondo waar voorberei dend werk verricht wordt voor het stuw damproject enkele bosnegerdorpen be kocht worden. Deze riviertocht wordt ge maakt met kano's, die deels met een bui tenboordmotor, deels door mankracht zul len worden voortbewogen. De Koningin en de Prins zullen in zoge naamde granmancorjalen plaats nemen, die op rituele wijze onder trombegeleiding worden voortbewogen. Op deze tocht pas seert men enkele stroomversnellingen en watervalletjes, die in deze tijd van het jaar waarschijnlijk vrijwel droog zullen liggen. De tocht voert het gezelschap hier over een rivier, die met woest geweld haar weg zoekt tussen rotsblokken, die de gespierde bosnegers handig laverend weten te ver mijden. Voor iemand, die dit voor het eerst meemaakt, lijkt het een spel met de dqod. Naar in Paramaribo verluidt, zou de Koningin zulk een oerwoudtocht zeer op prijs stellen. Onlangs liet een 39-jarige Amsterdamse dame haar 13-jarig dochtertje even chauf feren in de Nicolaas Maesstraat. Het meisje botste tegen een geparkeerde auto en reed vervolgens een op straat spelend 14-jarig meisje aan, dat daarbij een been brak. Veertien dagen geleden stond de moeder voor de Amsterdamse rechtbank terecht. De officier van justitie eiste zes weken ge- gevangenisstraf voorwaardelijk, intrekking van het rijbewijs voor de tijd van vijf jaar en een boete van 100. ,In haar uitspraak heeft de rechtbank de dagvaarding nietig verklaard, zodat de verdachte niet veroordeeld is. Zij zal die nen af te wachten of de officier van justitie een verbeterde dagvaarding tegen haar zal uitbrengen. De drie in het Georganiseerd Overleg samenwerkende Amsterdamse afdelingen van de bonden voor overheidspersoneel zijn op verzoek van de wethouder van Arbeids zaken te Amsterdam gekomen tot een tij delijke samenwerking om zo nodig in een geval van staking van het gemeenteperso- neel te komen tot een gezamenlijke actie ter verdediging van de democratische be ginselen. Zo kon het gebeuren, dat Donderdag de afdelingsbestuurders van de Algemene Bond van Ambtenaren (ABVA), de Neder landse Christelijke Bond van Overheids personeel (NCBO) en de Rooms-Katholie- ke Bond van Overheidspersoneel (KABO) tezamen achter de groene tafel waren ver enigd in Bellevue en in het AMVJ-gebouw te Amsterdam, waar als eerste stap van deze samenwerking vergaderingen waren belegd voor een eensluidende voorlichting van de bondsleden.- Gezamenlijk waren op beide bijeenkom sten een vierhonderd man aanwezig. De voorzitter van de ABVA, de heer S. Bonn, die de vergaderingen presideerde, deelde de samenwerking in zijn openingswoord mede en zeide onder meer dat deze tijde lijke samenwerking op verzoek van de wethouder is tot stand gekomen even voor de, vorige week gehouden, nachtvergade ring van het trampersoneel waarbij een staking dreigde. Een dergelijke staking zou slechts ten nadele van het personeel, van het Georganiseerd Overleg, van de bonden en van de Amsterdamse bevolking zijn ge weest, zo zeide de heer Bonn. De bonden zouden met hun samenwer king direct tot een krachtige actie tegen de staking zijn overgegaan ter verdediging van de democratische beginselen en van het Georganiseerd Overleg. Nadrukkelijk verklaarde spreker, dat hiermede nog niet de oude vorm van samenwerking tussen de drie bonden is hersteld. De secretaris van de NCBO, de heer C. Baatenburg de Jong, de secretaris van de ABVA, de heer N. Berends en de voorzit ter van de KABO, de heer B. J. Damhuis voerden het woord. De eerste hield een al gemene inleiding, de tweede besprak de bereikte en de nog te bereiken arbeids- en loonvoorwaarden van het Amsterdamse ge- meentepersoneel en de laatste wees op de rechten en plichten van de ambtenaar. Standbeeld Te Leeuwarden zal een standbeeld worden onthuld ter nagedachtenis aan dr. Th. M. Th. van Weideren baron Rengers, die zich vooral verdienstelijk heeft gemaakt voor de landbouw en het land- bouw-coöperatieweezn in Friesland. Het standbeeld, dat werd vervaardigd door Hildo Krop zal op 21 September worden onthuld door prof. mr. P. S. Gerbrandy, minister van Staat. De onthulling zal wordne vooraf gegaan door een bijeenkomst in het Bur- maniahuis, waar jhr. mr. W. J. M. van Eysinga, oud-hoogleraar te Leiden een her denkingsrede zal uitspreken. Na ruim een dag de vrye lucht te heb ben ingeademd, is Vrydag de 26-jarige K. van M„ los arbeider, die Woensdagavond uit het Wilhelminagasthuis te Amsterdam wist te ontvluchten, weer gearresteerd. De politie wist hem op te sporen in het huis van zyn broer aan de Kuiperstraat te Am sterdam. Van M. was wegens verduistering veroordeeld en opgesloten in het Huis van Bewaring, waar hy thans byna een week geleden met opzet een stuk van een lepel inslikte. Teneinde dit te verwyderen werd hy naar het ziekenhuis gebracht, waaruit hij ontvluchtte. Vrijdagmorgen kreeg de recherche een melding, dat de ontvluchte zich bij zijn broer ophield. Politiemannen in uniform en rechercheurs in burger van het bureau Pieter Aertzstraat begaven zich via een belendend huis naar de aan de achterzijde gelegen tuinen, waarna enkele agenten aan de straatzijde aanbelden. Enkele ogenblikken later verscheen Van M. in de tuin aan de achterzijde, waar de rechercheurs jacht op hem maakten. On middellijk trok de vluchteling zich weer in het huis terug. De rechercheurs volg den even later en zo zat Van M. in de val, want van de straatzijde kwamen de andere politiemannen binnen. De vluchteling scheen echter als in lucht opgegaan te zijn. Na anderhalf uur de ge hele woning van onder tot boven te heb ben onderzocht, stond men voor een raad sel. Opnieuw werd het zoeken voorgezet en eindelijk na ruim 2 uur snuffelen werd Van M. ondekt in een technisch vol maakte schuilkelder. Het was een kleine dode ruimte onder een kast, waarin tal rijke huishoudelijke artikelen stonden. In de bodem zat een goed gecamoufleerd luikje. Hij is thans opnnieuw naar het Wilhel minagasthuis gebracht, waar men de lepel operatief hoopt te verwijderen. Vermoede lijk zal de vrijheidslievende patiënt thans beter bewaakt worden. ADVERTENTIE Als u geregeld laxeermiddelen slikt, is er nu een manier om er ran at te komen. 83 van de 108 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink ln de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Lever- pilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw Ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of teveel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter's Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstop ping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen- gewoonte. Haal direct Carter's Leverpilletjes, f 1.» per flacon. 60 ZATERDAG 10 SEPTEMBER Stadsschouwburg: „Humpie heeft een bok geschoten", Het Nieuwe Comedia, 8 uur. Minerva: „De man met een millioen", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Terwijl Parijs slaapt", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Rembrandt: „Gejaagd door de wind", 14 jaar, 2 en 7 uur. Studio: „De afvallige", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Versailles, vorsten en vrouwen", 14 jaar, 2 en 8 uur. Lido: „Meisjes zonder beroep", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Hebzucht", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Met een kwartje de wereld rond", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Brinkmann: Spreken in het openbaar, 3 uur. ZONDAG 11 SEPTEMBER Stadsschouwburg: „Humpie heeft een bok geschoten". Het Nieuwe Comedia, 8 uur. Minerva: „De man met een millioen", alle leeft.', 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Terwijl Parijs slaapt", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Rembrandt: „Gejaagd door de wind", 14 jaar, 2 en 7 uur. Studio": „Russisch ballet", alle leeft., 11 uur; „De afvallige", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Versailles, vors ten en vrouwen", 14 jaar, 2 en 8 uur. Lido: „Rue Madeleine 13", 18 jaar, 11 uur. „Meis jes zonder beroep", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Hebzucht", 14 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Met een kwartje de wereld rond", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Sionskerk: Bijzondere dienst, 7 u. Concert gebouw: Waterorgel, 2023 uur. Cultura: Ned. Ver. van Spir. „Harmonia", 10.30 uur. MAANDAG 12 SEPTEMBER Concertgebouw: Waterorgel, 26, 811 uur. Minerva: „De zevende sluier", 14 jaar, 8.15 uur. Palace: „Terwijl Parijs slaapt", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Rembrandt: „Gejaagd door de wind", 14 jaar, 2, en 7 uur. Studio: „De afvallige", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Versailles, vorsten en vrouwen", 14 jaar, 2 en 8 uur. Lido: „Meis jes zonder beroep", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Hebzucht", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Met een kwartje de we reld rond", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw Zang en Vriendschap: Bijeenkomst van „De Grotere Wereld", 8 uur. Begijnhof kapel: „Interkerkelijk Evangelisatiecomité", 8 uur. WAAR GAAT DAT HEEN? 90' Hel totaal aantal in gebruik zijnde auto's,vrachtauto's en autobussen over de wereld 87mill O O co r- 60- iSSv 50- •■u v y 40- 30- A 20- f 10- f 1 1914 1927 SI 1939 1948 1954 Imillioen 1713 1145 1652 cms EEHZ33ZH3S cl! kwartaal f954 WM füL 1669 1275 1781 v.pelt-cbsT 288 277 157 149 'gcm 0ovcn I |gtmi •TEN I ITemeenten* ioo ooo zo -1 >oo 1 vinoeh oan I inwoneqs I 1 ss I 1 zo ooo inw 1 Sinds de eerste auto in de 19e eeuw de wegen'onveilig begon te maken en de be stuurders van deze „duivelse" voertuigen soms met levensgevaar aan de woedende dorpelingen moesten ontsnappen is er wel heel wat veranderd. Twee wereldoorlogen zijn van invloed op de auto geweest. De eerste gaf een tech nische verbetering van de auto te zien waardoor het aantal auto's snel begon te stijgen. Na de tweede wereldoorlog begon het aantal auto's dat op de wereld in ge bruik is te stijgen in een omvang dat men zich af gaat vragen „Waar gaat dat heen?" Vergeleken met voor de oorlog is het aantal auto's over de wereld verdubbeld! Het ziet er niet naar uit dat de bijna loodrechte stijging van het wereldautopark een einde zal nemen. Vermoedelijk zullen wij dit jaar nog ver over de 90 millioen auto's heenkomen. Eind 1954 reden er op de wereld totaal ca. 87 millioen auto's van allerlei soort (militaire auto's niet inbegrepen). Van dit aantal neemt de personenauto de grootste plaats in want totaal zijn er ca. 65 millioen in ge bruik. In Amerika rijden 64 millioen auto's van allerlei soort rond! De autofabrieken leveren jaarlijks ca. 11 millioen nieuwe auto's waarvan ca. 67 per cent bestemd is om oude auto's te vervan gen.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5