oso HET AVONTUUR LINOLEUM en VILTZEIL O E T 1 3' Zomergroenten blijven door vloeien - soms te veel DANSSCHOOL Gespannen verhouding tussen Griekenland en Turkije De Pseudo- Echtgenote Beverwijk De nieuwe prijs!! Castricum Brits vakverbond blijft anti-communistisch Athene schort samenwerking op vele gebieden op en eist genoegdoening Beverwijk Vvan Piewiep en Pippie EHBO en Rode Kruis begraven de strijdbijl Gesprek over beginselen met Russen is geld verspillen t AST VAN DIARRHEE? De herfst heeft bezit genomen van de bloemenmarkt T. GRIEK Schouw Frans Vroons regisseur Scheepvaart FEUILLETON door MARY BURCHELL ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1955 'ii. KW W W WWW' WW W:'t 71 „Eskader 8 keert terug" (Thalia, Vrijdag t/m. Maan dag). Aan deze knap pe documentaire die één enkel Kerstver haal licht uit de veelheid der gebeur tenissen tijdens het pf Koreaanse conflict, i besteedden wij reeds R onlangs in deze ru- ff! briek aandacht. Het f"" is het verhaal van het bombardement op het spoorwegem placement van Wong- Sangi en al is de te genzin in deze films van fluitende bom men en „heldenmoed" kennelijk groeien de, toegegeven moet worden, dat er cine matografisch gezien vaak knap werk te bewonderen valt. De menselijke achtergrond, waartegen regis seur Marton zijn historie ontrolt, maakt veel goed van wat er op de voorgrond aan lawaai wordt geproduceerd. „De zoon van Lassie" (Thalia, Dins dag en Woensdag). Dit alleraardigste ver volg op „Lassie come home" zal zeker weer de hondenliefhebbers vertederen: ook hier de veroverende collie in de hoofdrol, al is het dan niet Lassie, maar haar welge schapen zoon Laddie. Er werd dit keer een sausje politiek over gesmeerd en wat romantiekerigheid, die echter de honden figuur geen geweld aan doen. Lassie komt er nog even in voor, maar Laddie doet toch wel het zware werk, onder meer door uit een vliegtuig te springen en uit Noor wegen naar Engeland te ontsnappen tij dens de Duitse bezetting. In R e x draait van Vrijdag t/m. Maan dag het opgewonden verhaal, dat onder de titel „De ondergang van Metaluna" een haast komische fantasie opwerpt en het niet al te nauw met de feiten neemt. Woensdag en Donderdag vertoont dit theater „Seminole". Beide in technicolor. „Oase" (Ken nemer theater, Vrijdag tot en met Dinsdag) Een sterke speel film, die wij nog onlangs in deze rubriek bespraken. „Moord in de Rue Morgue" (W. B., van Vrijdag tot en met Maandag) Ijverig speurt de politie van Parijs naar een bru tale moordenaar, die het speciaal op vrou wen heeft voorzien. Het sombere van de zaak is, dat al zijn slachtoffers een arm band met bellen droegen en in het begin staat de jaloerse partner van een vermoor de cabaretière sterk onder verdenking, maar al spoedig leidt het spoor naar dr. Marais, die in de Parijse dierentuin expe rimenteert, hoe bij bepaalde dieren moord lust kan worden gewektHet blijkt dat een reusachtige gorilla speciaal is afge stemd op de rinkelende armbanden van de door Marais uitgekozen slachtoffers. Een van deze, een zekere Jeanette, heeft echter de moed haar door het dier de wang te laten strelen en dit redt haar het leven. Na veel opwindende gebeurtenissen zit die aap van een aap met de mooie vrouw in een boom en als het dier door een kogel wordt gewond, valt Jeanette naar beneden, waar zij hoe kan het anders in een liefderijk opgehouden vangzeil deint. De aap ziet nog kans voor hij wordt afgemaakt zijn meester Marais te doden en daarmee ADVERTENTIE van de gerenommeerde Ned. Linoleumfabriek te Krommenie LINOFELT was thans HOUTNERF 200 br. 7 50 6.90 MOIRé, 200 br. 8.50 7.90 VILTZEIL, 200 br. 3.15 3.00 KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELEFOON 11491 Dit zijn de „men of the fighting lady" uit „Eskader 8 keert terug". is dan een eind gekomen aan de gruwelijke zaken, die zich in de Rue Morgue moeten hebben afgespeeld in het begin van deze eeuw.-TjaDe sfeer wordt verhoogd doordat de opnamen in technicolor zijn geschied. Zondagmiddag zijn in het W. B. te zien: „De onzichtbare tegenstander" en „De schatgravers van Doodskopeiland". „Als het jonge koren rijpt" (L u x o r, Vrijdag tot en met Zondag) In „Erbij" van 30 October 1954, kort na de Amster damse première, hebben wij reeds uitvoe rig de aandacht gevestigd op deze film van Claude Autant Lara naar de roman „Le blé en her be" van de enkele maanden ge leden gestorven schrijfster Colette uit het begin van deze eeuw.. Het is een subtiel geregistreerd spel van puberteitsproblemeh van een meisje, dat het ontwaken der zin nen leert kennen en van haar vriend, die door een kortstondige verhouding met een veel oudere vrouw verandert van een kind in een jongeman van „zestien jaar en één nacht". Wij behoeven thans onze opsom ming van kwaliteiten en tekortkomingen niet te herhalen, doch willen nog slechts wijzen op het verrassend natuurlijke spel van Nicole Berger en Pierre-Michel Beck, wier prestaties niettemin overvleugeld worden door de magische persoonlijkheid van de grote actrice Edwige Feuillère, die zelfs in een bioscooptheater tot de toe schouwer doorstraalt. De journalisten Jean Aurenche en Pierre Bost schreven de dia logen. „Monsieur Ripois, lieveling der vrouwen" (L u x o r, Maandag tot eii met Woensdag). In „Erbij" heeft onze filmredacteur al uitvoerig over deze film van de Franse regisseur René Clement geschreven. Hij schreef toen onder meer: „Wat te zeggen van Clement's werk, de in Engeland ge maakte „Monsieur Ripois, lieveling der vrouwen?" Men kan er lang niet zo enthou siast door geraken als de fanfares, die de film vergezellen, aan de toeschouwer wil len suggereren. Want de toeschouwer wordt door „Monsieur Ripois" niet gegre pen. Hij wordt zelfs niet aanhoudend ge boeid. De film is knap gemaakt, ze ver raadt het talent, dat er achter steekt. Haar held echter die verschijning „van eeuwig heidswaarde" verlenen, die zij blijkbaar nastreefde: Monsieur Ripois tot een onver getelijk tijdsbeeld maken, de verpersoon lijking van de moderne -Don Juan, zoals ik hem ergens zag gekwalificeerd, neen, dat kan de film niet. Omdat ze er zelf niet in gelooft. Haar tweeslachtigheid is haar grootste tegenstrever." „Oase" (Kennemer theater, Vrijdag tot en met Dinsdag) Michele Morgan en Pierre Brasseur spelen in dit op Franse leest geschiedt woestijndrama de hoofd rollen. Pierre Brasseur leidt in Afrika hel bestaan van een avonturier, na een ontijdig afbreken van zijn pilotencarrière. Wanneer een karavaan met goud naar zijn oase on derweg is, maakt een bende hem het leven zuur en vergezellen twee vrouwen de avon turier-handelsman. Een van de vrouwen geeft er de brui aan spionne bij deze man te zijn, maar zij trouwt toch niet met hem in de spannende rolprent. Gezamenlijke eerste hulpcursus Het boterde de laatste jaren niet al te best tussen het bestuur van de Castricumse afdeling van het Rode Kruis en de plaatse lijke EHBü-vereniging CITO, maar geluk kig is er door onderling overleg aan de vijandschap thans een eind gekomen. De komende winter zullen beide verenigingen tezamen één cursus in eerste hulp bij on gelukken geven en hiermede is ongetwijfeld de eerste stap tot een nauwere samenwer king gezet. Spreekuur burgemeester Castricums burgemeester, de heer C. F. Smeets, zal Woensdag 14 September geen spreekuur houden. Het eerstvolgende spreekuur van de burgemeester is vastge steld op Woensdag 21 September van elf tot twaalf uur ten raadhuize. Oriëntatierit van MGG De Motor Club Castricum heeft voor Zondagmiddag een oriëntatierit op zijn pro gramma staan welke rit is uitgezet door het lid van de Kennemer Motorclub, de heer W. Verhoef. Het traject dat de motorrijders moeten afleggen is circa 70 km lang. De start is om 2 uur in de middag vanaf hotel De Harmonie alwaar na afloop de prijs uitreiking zal plaats vinden. SOUTHPORT (Reuter). Op het jaar lijks congres van het Britse vakverbond T.U.C. te Southport is een oproep voor nauwe samenwerking met de vakorganisa ties in communistische landen afgewezen (4.457.000 tegen 3.431.00 stemmen). De in diener van de resolutie, de communistische secretaris van de 700.000 leden tellende mijnwerkersunie, Arthur Horner, had te voren verklaard dat tegenstemmen zou in houden, dat men voorstander was van het uiteenvallen van de vakbeweging en het risico van een oorlog wilde lopen. De se cretaris van de algemene raad van de T.U.C., Sir Vincent Tewson, vond het geld verspillen, met Russische vakorganisaties over de beginselen van de vrije vakbewe ging te spreken. Het congres besloot een resolutie, waarin er bij de algemene raad op werd aangedrongen, onderhandelingen met de Russische vakbeweging te begin nen, buiten beschouwing te laten.' Agenda voor Heemskerk Marquette-theater: Zaterdag en Zondag 20 uur: „Knock on Wood". ADVERTENTIE WITTE TABLETTEN tegen maag- en darmstoornissen Naar de Kennemer groentemarkten stroomt nog dagelijks een grote aanvoer van zomergroente in hoofdzaak bonen. Lang niet alles kon de afgelopen week ver kocht worden, vooral de mindere bonen en de waspeen draaiden nog al eens door. Vrijdag „zocht" de handel blijkbaar goe de snijbonen en deze werden gewaardeerd tot f 0.66 per kilo, de sperciebonen gingen tot f 0.43 per kilo, „stokdik" noteerde van f 0.33 tot f 0.58 per kilo. De-aanvoer van pronk- en spekboneh begon groter te wor den met prijzen, die tot f 0.28 per kilo liepen. Sla gaat nog steeds naar Engeland, hierdoor bleef deze bladgroente duur en er werd tot f 0.20 per krop voor betaald. Voor de spinazie en postelein bestond maar weinig animo de prijzen draaiden rond de f 0.10 per kilo. Andijvie werd tot voor f 0.18 per kilo verkocht. Tomaten waren in het laatst der week weer wat beter te verkopen met prijzen, oplopende tot f 0.38 de kilo. Komkommers brachten het nog tot f 0.28 per stuk. Bospeen varieerde van f 0.10 tot f 0.22 per bos, waspeen kwam niet veel hoger dan f 0.12 per kilo en en kele doosjes aardbeien gingen voor f 0.80 per stuk van de hand. Op de bloemenveiling begint de aan voer weer heel wat groter te worden nu er steeds meer chrysanten komen, maar er zijn ook nog volop zomerbloemen. De prij zen waren niet slecht, een bos chrysanten haalde tot f 0.60 per bos en de grootbloe- migen varieerden van f 0.11 tot f 0.29 per stuk. De aanvoer van gladiolen begint al weer kleiner te worden, de Nieuw Europa is een der best betaalde soorten: tot f 0.76 per bos komt er voor. Dahlia's komen nu in grote partijen aan de markt, al naar gelang van de kwaliteit betaalde men van f 0.12 tot f 0.34 per bos. Er komen ook nog heel wat zomerbloemen die alle vlot ver kocht werden. Bij de potplanten ziet men naast de begonia's alweer de Ster van Bethlehem en de eerste Cyclamens die dus in deze Vector een nieuw sëizoeri inluiden. ADVERTENTIE Zijlweg 49 - Tel. 14441 - Haarlem Club- en privélessen voor beginners, gevorderden en Medal Test. Inschrijving dagelijks Prospectus wordt U op aanvraag gratis toegezonden. ATHENE (Reuter-AFP) De Griekse regering heeft het bewys, dat de anti- Griekse demonstraties in Turkye „zyn ge organiseerd en geleid", zo heeft de Griekse vice-premier en minister van Defensie Ka- nallopoulos in het parlement te Athene verklaard. In officiële kringen te Athene is gezegd, dat de toekomst van de Balkan alliantie zal afhangen van het antwoord op de Griekse protestnota. Op de bijzondere besloten vergadering van de raad van de Noord-Atlantische Ver- drags Organisatie te Parys heeft de Turkse vertegenwoordiger namens zijn regering de verzekering gegeven, dat een herhaling van de „betreurenswaardige anti-Griekse de monstraties in Turkye" voorkomen zal worden. In NAVO-kringen verluidt, dat het NAVO-hoofdkwartier in Izmir normaal functioneert. Het opperbevel slaat de toe stand in Izmir nauwlettend gade, doch heeft het volste vertrouwen in de Turkse autoriteiten. Griekenland heeft besloten geen Griekse troepen te laten deelnemen aan de regio nale NAVO-manoeuvres die op 22 Septem ber beginnen en in Izmir zullen eindigen. Griekenland zal geen delegatie zenden naar het internationale congres voor by- zantinologie in Istanbul en onderzoekt of het wel gelegen komt de bijeenkomst van stafchefs van de landen van het Balkan pact (Griekenland, Turkije en Joegoslavië) in Ankara te laten doorgaan. In kringen van Griekse oppositiepartijen is men van mening, dat Griekenland zijn politiek van samengaan met Turkije moet herzien. Vice-premier Kanellopoelos heeft de Griekse consuls in Istanbul en Izmir naar Athene ontboden en de Griekse officieren die zijn gedetacheerd bij het NAVO-hoofd kwartier in Izmir, opdracht gegeven op hun post te blijven. ,,'t Vosje" versloeg „Excelsior" in de strijd om de Lamersbeker Doordat het tweede team van de biljart vereniging ,,'t Vosje" in de strijd om de Lamers-beker „Excelsior" met 64 versloeg, is de totale uitslag 128 in het voordeel van ,,'t Vosje" geëindigd. Volgende week komt de Heemskerkse vereniging „De Zon" de strijd aanbinden tegen „Excelsior'. Hella Haase met „Het woord der verwachting" Tijdens een op Woensdag 14 September te Londen gehouden bijeenkomst van de Heemskerkse afdeling van de Nederland se vereniging van Huisvrouwen, zal Hella Haase spreken over het boek „Het woord der verwachting". ADVERTENTIE N.V. MIJ. „HOLSTER"- OVERYEEN Tel. K 2500 - 15597 en 19057 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook Demonstratie EHBO De R.K. EHBO-vereniging te Beverwijk geeft op Maandag 12 September in samen werking met de Heemskerkse zusterafde- ling een demonstratie in het voormalige Statenhuis aan de Zeestraat. Burgemeester en Wethouders van Be verwijk maken bekend, dat de schouw, ingevolge artikel 235 der politieverorde ning zal worden gedreven op Woensdag 21 September. Er kioam werkelijk iemand de keuken in; een meisje, dat een schaaltje in de handen droeg. Ze deed de deur open en kwam naar binnen. Piewiep en Pippie hadden nog net op tijd een schuilplaats gevonden: achter een stoffer, die onder een tafeltje lag, zaten ze weggedoken, muisstil. En hun oogjes keken schichtig naar dat geweldig grote, bewegende dier. „Zou dat nou een mens zijn, waarover Moeder en Vader het wel eens gehad heb ben?", fluisterde Pippie. 13-14 Siemen Jongsma paedagoog Frans Vroons maakt zijn debuut als regisseur bij de Nederlandse Opera met de voorstelling van „La Traviata" van Verdi, die op 15 September in de Amsterdamse Stadsschouwburg onder muzikale leiding van Arrigo Guarnieri en met nieuwe décors en costuums door Hans van Norden ge geven wordt. Als onderdeel van het streven het Mu- zieklyceum te Maastricht in een conser vatorium om te zetten is besloten aan de school een operaklasse te vormen. De gemeenteraad benoemde onlangs de bas Siemen Jongsma tot zangpaedagoog in vaste dienst. Ten behoeve van zijn nieuwe taak zal de heer Jongsma zich waarschijn lijk van de Nederlandse Opera losmaken. Aldabi, 8 te Recife. Ampenan, 8 v. Port Said n. Genua. Ariadne, 9 te Rotterdam. Aagtedijk, 9 v. Port Soedan n. Belawan. Alwaki, 9 te Antwerpen. Amsteldiep, pass. 9 Ceylon n. Algiers. Agamemnon, 8 te Miragoane. Alkaid, 9 te Rosario. Algenib, pass. 9 Ouessant n. Gdynia. Almdijk, 9 te Havana. Ariadne, 9 te Rotterdam. Albireo, 9 te Las Palmas verw. Blommersdijk, pass. 8 Finisterre n. Rotterdam Baarn', 9 v. Hamburg n. Nordenham. Bacchus, 9 te Mackenzie. Britsum, pass. 8 Miami n. Houston. Boschfontein. 9 te Port Soedan. Beninkust, 9 v. Pto Noire n. Freetown. Cistula, 8 v. Rotterdam n. Stanlow. Cottica, 8 240 m. ZW. Lands End. s Caltex The Hague, 10 te Sidon. Celebes, 10 te Soerabaja. Cleodora, 9 v. Port Said n. Bombay. Crania, 9 80 m. O. North Cape. Gadilla, 10 v. Bombay te Madras verw. Delfland, 8 v. Las Palmas n. Amsterdam. Daphnis, 10 Pto Plata verwacht. Dorestad, pass. 9 Trinidad n. Curagao. Duivendrecht, 9 te Philadelphia. Elizabeth B, 9 170 m. O.ZO. Malta n. Londen. Felipes, 9 te Pladju. Gouwe, pass. 9 Kanarische eil. n. Rotterdam. Helicon, 8 te Rotterdam. Krebsia, 9 te Curagao. Kabylia, 14 te Abadan verw. Kellia, 14 te Kaapstad verw. Kalabahi, 9 te Toli Toli. Luna, 9 te Napels verwacht. Loppersum, pass. 9 Gibraltar n. Almeria. Luna, 9 te Napels. Maasdam, 8 v. New York n. Cobh. Marisa, 9 v. Piraeus n. Beyrouth. Murena, 9 350 m. ZO. Perth. My on ia, 9 te Plymouth Mirza, 9 v Abadan n. Colombo. Malea, 14 te Bun ju verwacht. Marisa, 9 te Beyrouth verw. Mariekerk, 9 v. Cochin n. Aden. Maureen, 9 te Calabar. Meerkerk, 10 te Bombay verwacht. Mentor, 9 te Georgetown. Maas, 9 te Hamburg. De voorzitter van de bond van Griekse reders heeft alle kapiteins van Griekse passagiers- en vrachtschepen opdracht ge geven, voorlopig geen Turkse havens aan te doen. De Turkse passagiersschepen Or- du en Ankara die in Piraeus werden ver wacht, hebben naar verluidt een andere bestemming gekozen. Vele arrestaties Volgens persberichten zijn duizenden winkels by de anti-Griekse relletjes in Turkije geplunderd of beschadigd, 29 Grieks-Orthodoxe kerken werden verwoest en een dozijn andere geplunderd. Tweedui zend plunderaars zullen worden berecht volgens de krygswet. De abt van de theologische school van Chalki wordt ver mist. De bureaux en de persen van de Griekse couranten zijn vernield en er ko men geen Griekse bladen uit. Hik Met Bil, secretaris van de beweging „Cyprus is Turks" is met 96 leden van de organisatie gearresteerd. De Turkse politie heeft de kantoren van de vereniging „Cy prus is Turks" in Istanbul, Ankara, Izmir en Konya gesloten. Noordzee, 9 te Rotterdam. Ouwerkerk, 8 te Rotterdam. Oranje, 9 v. Colombo n. Belawan. Osiris, 9 v Amsterdam n. Barbados. Prins Philips Willem, 10 te Chicago verw. Prins Willem V. Oranje, 9 te Montreal verw. Phrontis, 9 v. Suez n. Aden. Roggeveen, 9 v. Hongkong n. Singapore. Sliedrecht, 8 v. Eva Perón n. Kaapstad. Stad Vlaardingen, 8 v. Kirkeness n. Rotterdam. Stad Arnhem, 9 V. Marseille n. Antwerpen. Stad Dordrecht, pass. 9 Ouessant n. Messina. Stad Leiden, 9 te Marseille. Sunetta, pass. 9 Gibraltar n. Mena el Ahmadi. Sarpedon, 9 te La Guaira. Slamat, 9 te Genua. Stentor, 9 te Antwerpen. Sibajak, 9 te Rotterdam. Stad Rotterdam, 10 te Middlesbro verw. Stad Breda, 9 té Emden verwacht. Statue of Liberty, 9 65 m. O.NO. Ras al Kalb. Tero, 8 v. St. Vincent n. Antwerpen. Tomori, pass. 9 Malta n. Port Said. Tiberius, 9 te Port Arthur. Tankhaven III, 9 v. Sungeigerong n. Tj. Priok. Trompenberg, 9 v. Amsterdam n. Golf v. Mexico Van Waerwijck, 11 te Beiro verw. Van Linschoten, 9 te Amsterdam verw. Van Noort, 10 te Adelaide verw. Waterman, 9 720 m. O. Melbourne. Wieldrecht, 9 te Amuapbay. Willem Ruys, 9 te Napels. Weltevreden, 9 te Belawan. Zuiderzee, verm. 25 v. Middlesbro n. R'dan KLEINE VAART Atlas, 8 v. Rotterdam n. Gibraltar. Aardenburgh, 9 v. Antw. te Amsterdam. Ary Scheffer, verm. 9 v. Rotterdam n. Liverpool Bab T, 6 v. Roytta n. Zaandam. Bergsingel, 9 v. Whitehaven te Drogheda. Borneo, pass. 9 Vlissingen n. Antwerpen. Henrica B, 9 v. Emden te Sundsyall. Holland pass. 9 Vlissingen n. Antwerpen. Betty, 10 v. Port Talbot te Rotterdam verw. Collhaven, pass. 9 Kp .St. Vincent n. Limerick. Cinderella, 9 v. Duinkerken te Rotterdam. Cobri, 9 v. Skagen te Rotterdam. Corrie B, 9 v. Kopenhagen te Rotterdam. Citadel, 9 v. Skagen te Rotterdam. Daje Bohmer, 9 v. Amsterdam te Rotterdam. Domburgh, 9 v. Londen te Rotterdam. Diana V, pass. 9 Vlissingen n. Antwerpen. Duiveland, 9 v. Dover n. Rotterdam. Eemstroom, 9 v. Grangemouth te Amsterdam. Eagle, pass. 9 Vlissingen n. Irvine. Export II. 9 v. Londen te Rotterdam. Fedala, 10 v. Liverpool te Rotterdam verw. Flora, 9 v. Amsterdam n. Svendsborg. Fivelborg, pass. 9 Vlissingen n. Hansweert. Frans Bohmer, verm. 10 v. Lowestoft n. Teign- mouth. Grebbestroom, 9 v. Amsterdam n. Liverpool. Gaasterland, verm. 9 v. Rotterdam n. Harlingen Goote, verm. 10 v. Amsterdam n. Manchester. Ida D, 9 v. Ceuta n. Napels. Joost, 8 te Domsjo. Jaba, 9 v. Fur te Colchester. Kaap Falga. 7 te Rotterdam. Kaap St. Vincent, 6 te Domsjo. Leendert B, verm. 9 v. Huil n. Rotterdam. Leuvehaven, 9 v. Rotterdam n. Malmö. Larix, 7 te Mantyluoto. Mies, pass. 9 Vlissingen n. Gent. Myfem, 9 v. Gefle te Stockholm. Mypuck, 9 v. Boston n. d. Tyne. Muphrid, verm. 9 v. Londonderry n. Londen. Midas, 9 v. Amsterdam te Rotterdam. Nassauhaven, 9 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Noordstad, 9 v. Antwerpen te Rotterdam. Noorderhaven, pass. 9 Kiel n. Londen. Notingham, 9 v. Goole te Vlissingen. Nomadisch, pass. 9 Vlissingen n. Helsingborg. Nero, 8 v. Amsterdam n. Bordeaux. Pavo. 6 te Zaandam. Ponza, 8 te Rotterdam. Paraat, 9 v. Vlissingen n. Stockholm. Paloma, pass. 9 Brunsbüttel n. Londen. Rijnhaven, 9 v. Rouaan te Casablanca. Rema, verm. 9 v. Hansweert n. Stockholm. Rijnstroom, 9 v. Londen te Amsterdam. Spurt, 10 v. Goole te Schwartzenhuette verw. Spol'ando, pass. 9 Vlissingen n. Antwerpen. Tilly, 6 te Skoghall. Taormina, 9 v. Stockholm te Hernosand verw. Vindicat Atque Polit, 10 v. Newport te Antw. Westersingel, pass. 9 Kiel n. Oxelosund. IJsel,. 9 v. Antwerpen te Rotterdam. Zaanstroom, 9 v. Huil te Amsterdam. SLEEPVAART Goeree, 8 v. Le Havre n. Rotterdam met ponton Loire, 8 v. Ferrol n. Marseill. Noordzee, 8 260 m. O. Bonaire. Oostzee, 8 dwars Kp. San Antonio n. Marseille. Poolzee, 8 60 m. W. Monrovia. Tyne, 8 120 m. ZW. Ouessant met twee hek- wielers. Witte Zee, 8 te Abidjan. (vertaald uit het Engels) 34) De blauwe ogen werden even dicht ge knepen. „Ha, dus u weet daar alles van?" „Natuurlijk weet ik daarvan. Hoe dacht u dat ik hier anders mee te maken gekregen zou hebben?" „U bent dus een oude sympathiserende vriendin.die graag wil helpen? En ge durende mijn afwezigheid hebt u mijn rol voor me waargenomen. „Niet voor u," verzekerde Patricia haar op kalme toon. „Denkt u dat niet! Ik heb niet de minste belangstelling om uw positie hier voor u te handhaven. Maar het ging om Michael, hij moest geholpen worden, toen hij in moeilijkheden zat, en we wilden dat mevrouw Harnby's laatste levensdagen vredig zouden zijn. „Betaalde Michael u goed voor dit no bele optreden?" De vraag werd zo koel zakëlijk gesteld, dat de brutaliteit er van niet onmiddellijk tot Patricia doordrong. Maar even latei- kwam er een blos van verontwaardiging op haar wangen en ze antwoordde op scherpe toon: „De betaling is iets dat al leen Michael en mij aangaat". „Vanzelfsprekend!" De jonge vrouw lachte. „Maar vertelt u me eens, hoe dit comediespel werkelijk succes kon heb ben? Hoe is 't allemaal in zijn werk ge gaan?" Patricia aan wie ieder woord tot de vrouw tegenover haar moeite kostte, be sefte dat het beter was, dat deze zo spoe dig mogelijk op de hoogte gesteld werd. Er zat dus niet veel anders op dan haar vraag te beantwoorden. En zo begon Pa tricia voor de tweede keer en met aan zienlijk minder interrupties dan bij haar uitleg aan Phil de situatie uiteen te zetten. Hoe een wanhopige Michael met haar dit plan uitgewerkt had, om zijn moeder op haar doodsbed voor emoties te sparen, en hoe ze het thans, door me vrouw Harnby's herstel, veel langer moesten volhouden dan de bedoeling was geweest De jonge vrouw luisterde aandachtig en er was een geamuseerde uitdrukking op haar gezicht. Toen Patricia uitgespro ken was, vroeg ze enkel: „En nu vraagt u mij te geloven, dat er in al die tijd tussen u en Michael niets gebeurd is? Niets, dat de wettige echtgenote niet zou mogen we ten. „Ik vraag u helemaal niet iets te gelo ven", antwoordde Patricia scherp. „Ik constateerde alleen het simpele feit, dat er tussen Michael en mij niets is.'En om u dit nog duidelijker te maken, zal ik er aan toevoegen, dat ik met iemand ver loofd ben". „Allemensen! En keurde uw verloofde deze vreemde geschiedenis goed, voordat u ermee begon?" Er was oprechte nieuws gierigheid in haar stem. „Nee,", zei Patricia enigszins geagi teerd. „Nee, natuurlijk niet. Maar. eh.... we hebben ons pas enkele dagen geleden verloofd. Hij weet hier echter alles van". „En hij vindt 't goed?" „Hebt u daar iets mee te maken?" Pa tricia had haar kalmte teruggevonden en keek de jonge vrouw afwijzend aan. Deze haalde haar schouders op. „Zodus u bent verloofd", zei ze langzaam, alsof dit feit van speciaal be lang voor haar was. Ze drukte haar si garet uit en keek peinzend voor zich. Patricia kreeg de indruk, dat ze iets aan het uitbroeden was, en veel goeds zou dat stellig niet zijn....! „Wat een afschuwelijk mens", dacht ze vol afkeer. „Michael moet gek geweest zijn om met haar te trouwen! Maar na tuurlijk heeft ze zich tegenover hem nooit zo gedragen! Hij beseft niet, hoe ze in werkelijkheid is". Gehoor gevend aan een plotselinge in geving, vroeg ze: „Waarom bent u eigen lijk hierheen gekomen?" „Waarom zou ik dat niét doen, als ik bij mijn echtgenoot terug wil komen?" „Maar ik dacht, dat het al afgesproken was, dat u elkaar morgen zou ontmoeten. Hij zou toch naar uw hotel gaan". „Welik kon niet wachten", ant woordde de andere vrouw. „Er zit vast een gemene truc achter", dacht Patricia argwanend. „Ik ben er van overtuigd". Hardop zei ze: „Ik begrijp niet goed, waarom u terug wilt komen". „Begrijpt u dat niet? O, maar.... U houdt niet van Michael, en ik wel!" Patricia voelde zich even uit het veld geslagen. Ze zweeg en opeens hoorde ze het geluid van Michael's sleutel in de voordeur.... Instinctief sprong ze op.... ze moest hem waarschuwen, hij mocht niet onvoorbereid deze kamer binnenwan delen en hier Pat aantreffen.... „Gaat u hem altijd met zoveel enthou siasme tegemoet, als de toegewijde echt genote?" vroeg de jonge vrouw spottend. Patricia bleef staan. Ze kon opeens geen vin meer verroeren. „Ik kan mezelf wel aankondigen", voegde Michael's echtgenote er aan toe. Een ogenblik later kwam Michael de kamer binnen. Zijn vrouw stond op. Pa tricia stond met haar rug naar haar toe en zag alleen, hoe de uitdrukking op Mi chael's gezicht veranderde. Hij bleef aan de grond genageld staan en werd doods bleek. „Pat!" mompelde hij met een vreemde gesmoorde stem. Patricia kreeg het gevoel, dat ze thans overbodig was,. en wilde weggaan. Maar Michael's stem deed haar stilstaan. „Néé.... ga niet weg", zei hij dringend. „Ik vind het no dig, dat jij' in onze discussie ook een woordje meespreekt". Er was een hautaine klapk in zijn stem en er was grote waardigheid in zijn houding. Patricia keek hem bewonde rend aan. Michael's vrouw was opgestaan en stond lang en slank en beeldschoon alleen tegenover, de vijand. Het ge heel was een dramatische scène.... Pat was de eerste, die sprak. „Het komt me voor, Michael, dat niet jij al léén wat te vergeYen hebt". „Hè?" Michael keek verwonderd van haar naar Patricia. „Toen ik je hier vanmiddag kwam op zoeken, verwachtte ik stellig niet ont vangen te zullen worden door.je vrouw". „Maar je begrijpt het nu toch zeker? Heeft Patricia je een en ander uitgelegd?" „Ik heb alles uitgelegd", zei Patricia op droge toon. „En ze begrijpt het volkomen." „Patricia heeft me uitgelegd, hoe je haar onderweg hebt opgepikt en hoe ze sinds dien hier als je vrouw is opgetreden; het heeft er alle schijn van, dat dit eindeloos zo door zou gaanIk weet, dat ik mijn recht op consideratie jouwerzijds verspeeld heb, toen ik je in Marseille in de steek liet"Er was even een aarzeling in haar stem. en ik besef, dat mijn idee van een eventuele verzoening tussen ons niet opgaat. Er is eenvoudig geen plaats meer voor mij, nietwaar Michael?" „Doe niet zo dwaas!" Hij greep haar handen vast en draaide haar naar zich toe. „Je moet begrijpen, dat hetgeen wij deden, een wanhoopsdaad was, en dat het niets te maken had met ontrouw van mij ten op zichte van jou. Hoewel ze graag de kamer verlaten had kon Patricia thans haar nieuwsgierigheid niet bedwingen. Ze sloeg de andere vrouw vol spanning gade. Ze was er zeker van, dat Pat een bepaald doel voor ogen had, maar ze bewonderde haar volmaakte co mediespel. „Het spijt me. Midhael, dat ik dat niet helemaal kan geloven. Begrijp je „Maar je moet het weten!" onderbrak hij haar op heftige toon. „Je kent me goed genoeg om te weten, dat zo iets niets voor mij is." „Ik weet daar niets van," antwoordde ze. „Ik weet alleen, dat je weken, voordat ik je in Marseille in de steek liet, ten opzichte van mij begon te veranderen „Wat?" Michael streek zich met een ver moeid gebaar over het voorhoofd. „Waar heb je het eigenlijk over, Pat?" „Het spijt me," kwam Patricia tussen beide, „maar ik zie niet in, dat ik bij deze discussie tegenwoordig moet zijn. Als je mij nodig hebt, Michael, kun je me boven op mijn kamer vinden." Wordt vervolgd t

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7