IJmuider Courant Havenberichten Geen „aapjesyerband" ie de reïeeeiaer Aanmeldingsformulier I IJmuidense havenarbeiders voetbalden op Urk Restauratie van Santpoorts ruïne zoveel mogelijk volgens de regelen der middeleeuwse metselkunst „Het portret van Aloys" als feeststuk WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1955 8 Duizend gulden meer subsidie nodig Waterballet op de B reestraat Weenink-avond in het badhuis De tariefsverhoging in het boekdrukkersbedrijf Nederlandse partij ham in „Maasdam" gaat bederven Scheepvaart De IJmuider metselaar Piet Schelvis en zijn helper bezig met de restauratie van Bredero's eeuwenoude wallen. DE OUDE MUREN van Santpoorts Ruïne lijken te zijn opgebouwd uit brokken oud, bestorven brons. Het komt door het licht van de herfst, dat alle kleuren een vleug van een wonder meegeeft dat de weiden rondom jade-groen doet schijnen en de weelderige bloesems der dahlia's van een kweker aan de voet van de burcht der Breêro's een donker, gloeiend gamma meegeeft. De slotgracht weerspiegelt het doorstoofde bruin en groen en rood als een roerloze spiegel en de nieuw-geteerde brugjes, die de laatste bezoekers van een druk seizoen langs de donjon en de brokkelige muren op de binnenplaats, langs de pomp en de waterput en al die gestorven coulissen voor een sierlijke middeleeuwse wereld voeren, staan er kantig en scherp in weerkaatst. Het stamslot der Brederode's zelf heeft al ruim ze venhonderd seizoe nen voorbij zien trekken zoveel tijd, dat het zich bewust is gaan voelen van zijn pracht ook in het eeuwenlange verval, dat de oude stenen los wroette en de klassieke metsel- verbanden tot op het merg aantastte. De branden van 1426 en 1573 heb ben de burcht mo gen teisteren en haast geheel ver teren er werden toen toch weer stenen op stenen gestapeld, samen gevoegd door het mysterieuze meng sel van roggemeel en kalk, dat de kleur en sfeer der middeleeuwse bouwwerken in niet geringe mate bepaalde. Er ontstonden in die dagen wonder lijke stukken muur in de verschillen de gebouwen van het slot: „wilde verbanden," waar aan geen touw is vast te knopen voor een metse laar, die in Vlaam se- of keperver- banden denkt, die het staandverband of het kruisverband van de architect kreeg opgedragen en daar naar handelt: fabriekssteen naast fabrieks- steen en zij op zij in dezelfde min of meer speelse cadans. STAANDE op de houten brug over de binnenste slotgracht van de ruïne zal zo'n metselaar, kijkende naar de machtige brok ken muur voor en achter zich dan ook wel licht de schouder ophalen en zeggen: „wild verband of: „aapjes verband". Dat er niettemin op het ogenblik een poging gewaagd wordt, enige stukken van het metselwerk in de oude staat terug te brengen en de oude verbanden zo mogelijk weer in al him schoonheid aaneen te met selen, is een prijzenswaardige zaak. Zowel van Monumentenzorg als van de aannemer Holleman, die dit omvangrijke werk heb ben aangepakt. Natuurlijk worden de stukken van de ruïne, die door de eeuwen heen „in het wild" werden opgetrokken en na elke brand of verwoesting kwamen de stenen anders te liggen niét afgebroken en op nieuw gebouwd, maar de buitenmuren van het oude complex vroegen dringend om restauratie vanwege de boomwortels, die zich tussen het oude metselwerk hadden weten te drijven en daar met een reuzen kracht de lagen steen uiteen hadden ge vreten. Al enige weken is Piet Schelvis, een IJmuidense metselaar met de voorzichtige herbouw bezig. Hij denkt in klesoren en hengsten, klits- klesoren en „kop de hoek" want het metselen heeft zijn eigen taal en het oude metselwerk van de ruïne zou zelfs met een duistere geheimtaal te vergelijken zijn. Want in feite weet niemand, hoe het precies gezeten heeft, al vertellen de muren van de ruïne, die vroeger belendende roof ridders en aanstormende Spanjaarden- met meer of minder succes weerstonden, nog wel iéts over de opvattingen der middel eeuwse burchtenbouwers. Het schijnt zo te zijn: kop-klesoor-kop-kop-met daarna volle strek doorgaand en wel te verstaan zonder drieklesoor. Maar niemand durft er zijn hand voor in het vuur te steken. (Een drie klesoor is een steen in de lengte liggend, een kop een steen op de kop liggend, een strek een steen, die in zijn volle lengte ligt). MET ONEINDIG geduld en veel ervaring, opgedaan bij de restauratie van het slot „Assumburg" is Piet Schelvis met zijn hulp Gerard Bos aan de restauratie der oude verbanden begonnen. Dat het nodig was, bewezen de vele moppen steen, die spon taan uit het verpulverde metselwerk rol den en een gapend gat vol fijne boomwor tels blootmaakte. Schelvis haalt er de wortels tussen uit, vlijt de stenen opnieuw in het (klassieke) gelid en voegt ze samen met een specie van veel kalk en zand, om de oude kleur te behouden terwijl op de top van de muur en de ronde borstweringen, die vroeger ge vechtstorens droegen, de eventuele bomen of begroeiingen worden verwijderd. Hij voegt die stenen ruw dat wil zeggen: de natte specie wordt nageborsteld, om het oude metselwerk zo dicht mogelijk te be naderen. „LAAT MIJ hier maar zitten", zegt de metselaar, die de oude bouwtrant ging kennen en liefhebben. „Gerard niet vol- voegen rauw houden!" Zo nu en dan komt er een meneer van Monumentenzorg kijken en als deze tevreden is, is Schelvis dat ook. Dan ontspint zich wel eens een gesprek over verbanden. Schelvis is er goed in thuis geraakt en hij doet dit werk ook met de liefde, die het nodig heeft. De liefde èn het geld, want Monumentenzorg steekt veel munt in deze oude, trotse her inneringen, die het land nog rijk is. Het is niet alleen de grachtmuur van de ruïne, die onder handen wordt genomen, maar ook de gevechtstoren, de enige gave donjon, die de ruïne aan de Zuid-Westhoek over hield, wordt geheel schoongemaakt en een collega van Schelvis zoekt onder de rulle aarde naar een vaste onderlaag, om het herstel mogelijk te maken. HET VOORZICHTIGE werk van Monu mentenzorg gaat verder wekenlang nog en Schelvis zal nog duizenden eeuwenoude stenen in zijn handen krijgen, die zorg vuldig worden bekeken soms komen ze van andere bouwwerken, verder in het land eer ze op hun plaats komen kop- klesoor-kop-kop-volle strek. Tot de muren weer in oude luister prij ken al blijft het geheel ruïne en zelfs de kenner moeite zal hebben, dit voegsel van het oorspronkelijke metselwerk te onderscheiden. DE BEZOEKERS betalen hun dubbeltje entrée voor de ruïne (het kon niet langer uit, sinds de slotbewaarder niet alléén maar van de fooien leefde maar een vast salaris ontving) en wandelen langs de brok stukken van een wild verleden. Zij, die de historie van deze streek enigszins kennen, weten, dat in 1862 al de Haarlemse archi varis A. J. Enschedé met particuliere- en regeringssteun aan een restauratie begon van de ruïne van Brederode, die een eeuwenlange verwaarlozing had geho noreerd met een barre chaos van puin en vermolmd hout zij weten, dat de heer lijkheid in haar glorietijd het baljuwschap der Brederoden omvatte, behelzende de dorpen Tetroede, Velzen, Camp, Schoorl, Zandvoort, Bergen en Tooge en dat ook een heerlijkheid met de ambachten Amstelveen, Sloten en Sloterdijk er onder hoorde Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: Wenst zich met ingang van te abonneren op 6.50 per kwartaal// 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zü die zich met ingang van 1 October 1955 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 September 1955 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen in 1529 verkocht aan Amsterdam. Zij weten, dat hier, onder Santpoort, de vaderlandse geschiedenis werd mee geschreven: Rei- nóud II van Brederode steunde in 1445 zijn broer Gijsbrecht, domproost en verkozen tot bisschop tegen de bisschop David van Bourgondië, toen daar ruzie van kwam, die David won. Zonder vrede overigens, want David heeft Reinoud daarna in 1470 gevangen genomen en hem wredelijk ge pijnigd om hem te doen oekennen, dat hij deel had genomen aan een samenzwering. Karei de Stoute is daar toen tussen ge komen, maar Reinoud kreeg niettemin de volle last der vijandschap te dragen: hij stierf door vergiftiging in 1473. En Frans van Brederode was eveneens een actief slotheer: deze tweede zoon van Reinoud II nam in 1488 de leiding op zich van de lansknechten, die Maxmiliaan van Oostenrijk gingen beoorlogen en het lukte hem Rotterdam, Woerden en Montfoort te veroveren in de strijd die bekend bleef als de „Jonker Fransen oorlog." Zijn benden stroopten het omliggende land kaal, maar de heer Van Egmond kwam in 1489 op trekken tegen Rotterdam en Jonker Frans moest de Maasstad prijsgevenen Jon ker Frans trok naar het Zeeuws-Vlaamse Sluis, om van deze basis uit opnieuw te brandschatten en te plunderen. Daar is ook Hendrik van Brederode, die met andere hoofdmannen het smeekschrift der edelen overhandigde aan Margaretha van Parma, de landvoogdes te Brussel een moment uit de tachtigjarige oorlog, dat het geschie denisboekje nog altijd van een kleurig prentje voorziet. Het geslacht der Brederodes heeft zich tot en met Wolphert kunnen handhaven. Met hem stierf het in 1679 uit. Het verval was inmiddels al begonnen. Het is voort gegaan tot de moderne mens besefte, hoe waardevol de reliquieën-in-steen zijn voor dit geslacht. En dank zij Monumen tenzorg en eenvoudige mannen als Piet Schelvis wordt er aandacht besteed aan deze kostbaarheden. Met alle kostbare zorg, die zij waard zijn. J. F. Voor R.K. -kleuterschool Het bestuur van de R.K. Engelbewaar derkleuterschool, te Velsen-Noord, heeft een aanvullende begroting van de exploi tatiekosten voor die kleuterschool over 1955 ingediend, in verband met de uitvoe ring van noodzakelijke onderhoudswerken aan het gebouw. B. en W. stellen de raad voor, het voor lopige gemeentelijke subsidie over het jaar 1955 voor dit schoolbestuur te verhogen van 26.700,— tot 27.700,—. XXXXX!OCXXXXX>OCOOOOOOCOCC<XOCOCCOCOOOCOCOOOOOOCOOOOQOOCa Als gevolg van de forse regenbui, die zich Dinsdagmiddag tussen vijf en zes 8 uur boven Kennemerland ontlastte, s> kwam de Breestraat tegenover het 8 Luxor-theater blank te staan. De put ten konden het water niet verzwelgen en er ontstond een vijver, die op som- i, mige plaatsen ongeveer twintig centi meter diep ivas. Voor de wielrijders was dit niet zo prettig, daar deze door 8 de passerende auto's een zware douche 8 kregen. Vele beshiurders vonden he.t o namelijk helemaal niet nodig bijtijds H af te remmen. Het ongewone schouw- p spel trok vele kijklustigen, ivant het <5 was af en toe een mooi gezicht. ccc<x>dccccoo:cccodcocococcccococooccccoccccccc<>cocccccc< Zoals wij reeds hebben gemeld, heeft pa ter drs. Victorianius de leden van de pa rochie van de H. Laurentius van Brindi- sië ter gelegenheid van zijn zilveren kloos- sterjubileum een drietal feestavonden aan geboden, waarvoor de R.K. Toneelvereni ging „Kunst zij ons streven" speciaal het blijspel „Het portret van Aloys" in studie nam. De laatste voorstelling hiervan heeft gisteravond in het Patronaatsgebouw met een alleszins bevredigend lachsucces plaats gehad. Onder normale omstandigheden zou dit blijspel door A. R. den Hout en de ge broeders De Busscher als ver beneden de waardigheid van een vereniging als „K.Z. O.S." beschouwd moeten worden, maar als onderdeel van dit jubileumfeest is deze keuze wel te aanvaarden. Het is immers duidelijk, dat hier als enige voorwaarde eenvoudig en pretentieloos amusement ge golden heeft, waaraan dit stukje in alle op zichten kon beantwoorden. Het is de kluchtige historie over de tweede echtgenoot van Barbara Helleweg, wiens gemoedsrust door haar in een toe stand van opperste vertwijfeling wordt ge bracht, omdat zijn echtelijke voorganger hem voortdurend tot een vereerd voorbeeld dienen moet. Onnodig hieraan toe te voe gen, dat een groot portret met de alles behalve charmante gelaatstrekken van de ze Aloys in de huiskamer de ereplaats ver kregen heeft. Omdat een dergelijk uit gangspunt zonder nevenintrige te mager is voor een stuk in drie bedrijven, hebben de drie auteurs met vereende krachten nog een persoonsverwisseling aangevoerd, wel ke berust op een tweetal vermeende but lers, dat in dit gezin voor de nodige va riatie zorgen mag. De jongste doet dit door het hatelijke portret te laten verdwijnen en verliefd te worden op een charmant huisgenootje, de ander zet met de ge plaagde echtgenoot een enigszins doorzich tige intrige op, waarbij de inzet wordt ge vormd door een begeerd kegelavondje in De Posthoorn, plus de levenslustige waar din daarvan. Aldus verloopt de historie volgens het beproefde blijspelplan, waarbij zonder enig sprankelend vernuft gemakke lijk een bevredigend slot verkregen wordt. Het behoeft niemand te verbazen, dat een dergelijk niemendalletje door „K.Z.O. S" onder regie van Frans Hesmerg prac- tisch uit de mou.w kon worden geschud. Behalve J. van Baar, die met de typering van tuinman Joost in de opzet is blijven steken, kon iedereen een goedkeuring weg dragen, zoals de gedecideerde Barbara van Jo van Leeuwen, de heren J. Bak- kum en H. C. van Kuyeren, die elkaar als de samenzwerende ondeugden naar be horen in spelopvatting hebben aangevuld en het charmant-levendige nichtje Elly van mevrouw A. Zwanenburg-de Weers. Niet minder geslaagd was de uitbeelding van de fatterige jonkheer Groot van Stick door J. Donker weliswaar met de tra ditionele falsetstem, maar toch voldoende van de charge verwijderd gehouden om amusant te blijven. Gerard Willemse uit Haarlem, die te elfder ure als invaller moest fungeren, bleek een verdienstelijk jeune premier te zijn, al zou hij zich op enige verbetering van zijn uitspraak moe ten toeleggen. Het publiek heeft zich telkens kostelijk om dit, malle gevalletje geamuseerd, maar het komt mij voor dat de spelers zelf, on danks dit dankbare lachsucces, toch aan het betere genre de voorkeur geven. J. v. D. In het Beverwijkse Witte Kruis-badhuis, hield de schaakclub „Weenink" gisteravond een propaganda-bijeenkomst. Voorzitter J. Muyen constateerde met vreugde, dat er zich een tiental nieuwe leden had opgegeven en dat buiten dezen nog meer belangstellenden de avond waren komen bezoeken. Vervolgens reikte hij de prijzen aan de jeugdkampioenen uit. Na vijf beslissings wedstrijden eindigde K. Steyn als eerste en J. Mostertman bezette de tweede plaats. Beide spelers werden afgevaardigd naar de jeugdkampioenschappen van de N.H.S.B. Hierna werden onderlinge wedstrijden gespeeld, terwijl de heer Ph. Bakker een simultaan speelde tegen een 12-ta,l leden van Weenink. Het resultaat hiervan was: Verloren van: J. v. d. Does; A. Falter; W. Dunki Jacobs (15 j.), J. Meyer en ir. J. J. Schroder. Gewonnen: 7 partijen. Het Eerste Kamerlid de heer Rip heeft onlangs aan de minister van Economische Zaken vragen gesteld over het besluit van het hoofdbestuur van de Federatie van Werkgeversorganisaties in het Boekdruk kersbedrijf, met ingang van 15 Augustus de minimumtarieven te verhogen. Indien de verhoging van deze tarieven het gevolg is van een vrij aanzienlijke wij ziging in de lonen voor het grafisch bedrijf, is de minister dan niet van oordeel, dat een loonsverhoging gevolgd door prijsstij ging niet in overeenstemming is met de herhaaldelijk door de minister uitgespro ken zienswijze, dat verhoging van lonen slechts dient te geschieden indien de geste gen arbeidsproductiviteit dit toelaat, zo vroeg de heer Rip. Minister Zijlstra heeft geantwoord dat de verhoging van de tarieven inderdaad het gevolg is van een wijziging in de lonen voor het grafische bedrijf. De minister is van oordeel, dat in de huidige economi sche verhoudingen in hel. algemeen voor komen moet worden, dat verhoging van lonen in de prijzen wordt doorberekend. Ingeval loonsverhoging noodzakelijk is, zal deze moeten worden opgevangen uit de winst of door verhoging van de arbeidspro ductiviteit. De minister heeft een onder zoek doen instellen en indien mocht blij ken, dat de prijsverhoging in het kader van het loon- en prijsbeleid niet aanvaardbaar is, zal hij na overleg met de betrokkenen zonodig daartegen optreden. De kans bestaat dat een partij Neder landse ham ter waarde van ongeveer 100.000 gulden door de havenstaking in Amerika teloor zal gaan. Deze partij ham, die in koelkasten dient te worden bewaard is op Dinsdag van de vorige week met de Maasdam van de Hol- land-Amerika Lijn aangevoerd en werd uitgeladen voordat de staking uitbrak. Voor de ham van de steiger verder kon worden getransporteerd ging de haven „plat" en hoewel de 3000 kisten ingeblikte ham met droog ijs werden bestrooid en er electrische waaiers omheen werden geplaatst is de temperatuur langzaam gestegen onder de zeildoeken bedekking. De scheepvaart maatschappij heeft de bond gevraagd of hij wilde toestaan dat er koelwagens de pier, op werden gereden opdat de ham daarin zou kunnen worden opgeslagen maar de bond weigerde ondanks de verzekering dat de wagens in dat geval de steiger niet zou den verlaten. Dinsdag kwamen in IJmuiden binnen: Frey van Rotterdam. Raila van Tirpu. Stahl- heim van Bristol. Mynelis van Patenimi. Albatros van Swansea. Hollandia van Rot- terdam. Pregel van Koskarshamn. Albergen van Norrsund. Glengula van Liverpool. Kar- van van Bergen. Anzooatequi van Antwer pen. Titus van Wismar. Berkelstroom van Londen. Wandrahm van Bordeaux. Tilly van Skoghal. Mosnes van Kirkeness. Vertrokken zijn: Delfinus naar Stavanger. Cap Trio naar Antwerpen. Swift naar Bre men. Fostraum naar Terneuzen. Ursula Hei- nemeijer naar Köge. Eljo naar Kotka. Annie naar Londen. Ameland naar Rotterdam. Sigvard naar Londen. Marguet L naar Lon den. Falcon naar Londen. Racken naar Ant werpen. Jersbek naar Hamburg. Vechtstroom naar Huil. Lingestroom naar Londen. Qum- tin naar Le Havre. Svanholm naar Bremen. HET BIJZONDERE IDEE kregen porder Paul Bijl en zijn vrienden in een nacht toen de IJmuidense DCIJ-dammer en havenarbeider Barend Du- kel in de vishallen aan de Vis sershaven kwam en daar en thousiast vertelde van zijn si multaan damwedstrijd op Urk. Het was hem daar best be vallen en daarom kwamen de geboren Urkers onder de ha venarbeiders met een voorstel: daar moet óók eens gevoet bald worden. Goed, hebben ze gedacht in de jongere gelede ren van de nachtelijke haven wereld van IJmuiden. Een elf tal van havenarbeiders speel de al jaren mee in de IJmui dense bedrijfscompetitie en dan wil je de mens ook wel eens buiten de gemeentegrens laten zien wat je presteert. Tijdens de koffietafel 's nachts in de cantine werd een comité in elkaar gezet en Paul Bijl, H. Bakker, Nico en Jan Schaap waarbij de twee wakkere porders knobbelden de zaak verder uit. VOORZITTER Paul Bijl mocht de brief schrijven. Aan UW, dat leek het beste, de plaatselijke voetbalvereniging van Urk, want die zou toch zeker bestaan. En zij bestond, er kwam een levensgroot epistel terug rvan secretaris J. Kramer, die tevens kantoor houder is van de Rotterdamse Bank op Urk. Of de havenarbeiders maar wilden komen. De ontvangst was al klaar, Zaterdag 10 September leek wel wat. Ook door de havenarbeiders in IJmuiden werd die sport- uitwisseling zeer op prijs ge steld. Er was zo een autobus met spelers en supporters bij elkaar en voor het viertal or ganisatoren was daarmee al een deel van de zichzelf op gelegde taak verwezenlijkt: de stijfheid onder elkaar een beetje weg te werken. Tussen twee vissersplaatsen zou weer wat verbroedering gekweekt kunnen worden. Op Urk wer den inmiddels de handen uit de mouwen gestoken. Er wer den plakkaten gedrukt: Urk IJmuiden, de wedstrijd van het jaar en in het clubblad van UW verscheen een lijvig artikel over het bezoek uit IJmuiden. Er is lang over ge sproken op Urk; de bemanning van de vloot beloofde er op te varen, want dit moest niet ge mist worden. Dorpsomroeper De Vries werd besteld en kreeg een klinkende mede deling voorgeschovenn om te roepen in de week, waarin Za terdag 10 September lag. ZORGVULDIG werd te IJ muiden een elftal samenge steld. De employé van het Staatsvissershavenbedrijf Kees Rademaker werd in het doel geplaatst en uit het ruim van de trawlers werden de ruim gasten W. Glas en Engel de Koning op de backplaatsen gezet. Porder Nico Schaap mocht de snelheid bij het werk in de nacht gaan paren aan de eisen op de linker plaats in de middenlinie, de genadeloze tempoloper Jan Schaap kwam er naast te staan en losser Lou Post kreeg de plaats van rechtshalf toe gewezen. De grote Puskas, of wel Paul Bijl werd tot mid- voor gebombardeerd, rechts buiten kwam sorteerder Book Bakker te staan, rechtsbinnen ruimgast H. Blok, linksbinnen de gastspeler Bay Post en linksbuiten Gerrit Broek, ook wel Bertus de Harder geheten vanwege de gelijkenis tussen de schedels van Bertus en Gerrit. ZO KLAUTERDEN Zater dagmorgen om elf uur veertig man en enige begeleidende da mes in de bus van meneer Bruinsma voor een tocht van dik drie en een half uur naar Urk. Onderweg is eens opge stoken en met schildknaap Henk Korf en de beide Scha pen is er al lachend en pra tend gezellig gereisd. De aan komst van de bus op Urk ver liep rustig. Het was even over drieën toen een verbaasde auto-bewaarder de IJmuide- naren kon verwelkomen. Er kwam geen enkele rimpeling in de rust van het dorp. Urk bleef Urk. Er stapte een man met een paaltje onder de arm en er gens uit de polder kwam Rein Bos schipper van UK. 244 in een busje aangestoven. Hij had bij de gemeentegx-ens gestaan, maar IJmuiden had hem niet gezien. De sensatie moest in Urk blijkbaar nog gemaékt worden. De IJmuidenaren wa ren wat teleurgesteld met deze aankomst. De Urker fanfare was wel verwacht in plaats van na een half uur een don kere schriele man op een oude fiets, die de Bootstraat kwam ingereden. „IJmuiden?" riep hij. „Ja", zei IJmuiden. „Oh", zei de man, „kom maar mee". Hij bleek de secre taris van UW te zijn. Mis schien houden ze niet van voetbal, dachten de gasten. Wie weet, mag het niet eens. „Ha kaairidder", riep een knaapje het gezelschap na. IN „DE VERWACHTING", een restaurant aan de haven, liet secretaris Kramer de IJ muidenaren achter. Ze waren een half uur te vroeg gekomen en nu waren het kalme tempo en de organisatie van de ont vangst in duigen gevallen, ver telde de man droevig. De dorpsomroeper was rond ge gaan met de mededeling, dat de IJmuidenaren om half vier zouden arriveren. En dan blijft het half vier op Urk. „We spelen in de onderafde ling van Zwolle, we hebben drie elftallen en het was nu wel eens aardig om wat meer contact te krijgen met de IJ muidense havenarbeiders", zei de heer Kramer. „Laatst heb ben we tegen een Frans elftal gespeeld. Van 600 Franse jon gens kwam een brief bij de burgemeester binnen. Zij wil den tegen Urk voetballen. We hebben ons eerste elftal opge steld, een bondsscheidsrechter besteld, want tenslotte waren het buitenlanders en dan ver wacht je wel iets. We wonnen met 80 en de wedstrijd hebben we maar ge staakt, maar de Franse keeper ging er vandoor. Uit Velsen is men ook al meer op Urk ge weest om te voetballen, her innerde hij zich. Die lui zagen er stevig uit. We hebben ze paling gevoerd en ze konden bij het spelen geen stap meer doen. Ha, ha, ha, ha!" OP EEN steenachtig en hob belig veld aan de Topweg is de wedstrijd om vier uur be gonnen. Enige honderden Ur kers waren er heen gekomen en voor een kwartje entrée over een wankele balk gestapt om op het veld te komen. De IJmuidense supporters wekten groot opzien. Er waren rumba- ballen meegebracht en dat was een handige zet in het kamp, vanwaar de haven arbeiders werden toegejuicht. Ondanks het „Zet hem op, ja knikkers" bekende uitroep bij de lossing van trawlers in het ruim; ontstaan na een be roemde vergadering, waarbij iedereen ja zei stond IJmui den al 20 achter toen er der tig minuten waren gespeeld. Men heeft nog getracht de Urker keeper A. de Wit te be- invloeden met de rumbaballen, maar de Urker jeugd trok zich meer van de kokosnoten aan dan de man tussen de palen. Gerrit Post sloeg om kwart voor vijf handig door de ver dediging van Urk heen en maakte er 3—1 van. Vijf mi nuten later was het 42, op nieuw dank zij Gerrit. Het was ook de ruststand, die per post duif onmiddellijk naar IJmui den werd gezonden. In de tweede helft is het tenslotte nog 5—3 geworden doordat Jan Schaap een pe nalty inschoot en Urk voor een tegenpunt zorgde in de laatste minuten. Een mooie partij, zei den ruim vijfhonderd Urkers bij de wandeling over de dijk terug naar huis. AANVOERDER Paul Bijl heeft nog een aardige herinne ring aan deze wedstrijd aan geboden: een vaantje in de kleuren van de gemeente Vel sen en met goud bedrukt. Hij heeft er de uitnodiging bijge voegd om Urk zo gauw moge lijk in IJmuiden te zien, om tot een echte hechte sportuit- wisseling tussen de vissers plaatsen te komen. Aanvoer der Hoekman heeft de zaak aanvaard. In de avond is het in „De Verwachting" een uitgebreid feest geworden met heel Urk op de stoep, luisterend naar het gitaarspel van Jan en Nico Schaap en de voortreffelijke zang van Jan. Het werd ten slotte tegen half tien eer de bus werd opgezocht en honder den Urkers naar de parkeer plaats kwamen om de IJmui denaren uit te wuiven. In dit dorp, waar nimmer iets ge beurt, waar geen bioscoop en geen danszaal is en waar de jongeren uit de band springen nu zij in aanraking komen met het leven in de grotere steden als Kampen, IJmuiden en Em- meloord, was dit bezoek een hele gebeurtenis geworden. Men had het aanvankelijk niet gedacht. De terugreis naar IJmuiden is met het onvermoeibare „ANP",' ofwel Nico met de rose slaapmuts en de donkere bril als was hij Faroek op het hoofd, een prettig sluitstuk ge weest. Er zijn grappen ge maakt, er is veel gelachen en dat is te doen, wanneer men op stap is met kaairidders. Met mannen als Paul Bijl, de Scha pen, de schildknaap, het ANP en ook met Bruinink. Amerskerk, 13 te Penang. Arendskerk, 12 te Antwerpen. Alderamin, 13 te Colombo. Algenib, 13 te Gdynia. Ampenan, 13 ,v. Genua n. Halifax. Aagtedijk, 13 750 m. O .Aden. Agatha, 13 te Pladju. Atje Ray S, 21 te Hamptonroads verw. Bennekom, 12 v. Curagao n. Antwerpen. Bloemfontein, 13 te Kaapstad. Bonaire, 13 te Trinidad. Blitar, pass. 13 Guardafui n. Djeddah. Boschfontein, 13 v. Suez n. Port Said. Barito, 14 te Timordilly verw. Batoela, 13 te Singapore. Cradle of Liberty, 12 v. Mena el Ahmadl naar Suez. Caltex Nederland, pass. 13 Gibraltar n. R dam Delfland, pass. 12 Finisterre n. Amsterdam. Delfshaven, 12 te Rotterdam. Dalerdijk, 11 te Los Angeles. Eos, pass. 13 Gibraltar n. Oran. Esso Amsterdam, 13 v. Sidon n. Antw. Felipes, 13 te Padang. Gooiland, 12 v. Pto Alegre n. Itajai. Groote Beer, 12 v.- New York n. Southampton. Gadilla, 13 v. Madras n. Calcutta. Groote Kerk, 13 te Shanghai verw. Guineekust, 12 v. Abidjan n. Freetown. Houtman, 13 te Mahe. Ilos, 13 te Rotterdam Haarlem, 13 te Rotterdam. Helena, 13 te Pto Cabello. Hera, 12 220 m. W.t.Z. Fayal. Indrapoera, 13 te Penang. Japara (KRL), 13 Malta gep. n. Rotterdam. Java, 13 te Hamburg. Korovina, pass. 12 Perim n. Rotterdam. Kasimbar, 13 te Cobo. Kota Agoeng, 13 te Biak. Krebsia, 13 te Maracaibo. Lekhaven, 13 te Neccochea. Leto, 12 v. Baltimore n. Rotterdam. Loenerkerk, 12 v. Suez n. Aden. Lissekerk, pass. 13 Gibraltar n. Rotterdam. Lawak, 13 te Djibouti. Liberty Bell, 13 dwars Muscat n. Suez. Maasdam, 15 te Cobh verwacht. Molenkerk, pass. 13 Finisterre n. Genua. Müiderkerk, 13 te East London. Murena, 13 te Geelong verw. Noordam, 12 te New York. Nieuw Amsterdam, 13 te Le Havre. Oranje, 13 te Singapore. Ovula, 13 te Tj. Uban Pieter S, 12 v..Rotterdam n. Barry. Peperkust, pass. 13 Finisterre n. Dakar. Rijndam, 12 v. Cobh n. New York. Ruys, 13 te Port Elizabeth. Singkep, pass. 12 Ouessant n. Baltimore. Stad Alkmaar, 12 v. Newcastle on Tyne naar Wabana. Soestdijk, 13 v. Singapore n. Penang. Salland, 13 te Santos. Schie, 13 te San Jose. Siaoe, 13 te Zanzibar. Stad Dordrecht, pass. 13 Gibraltar n. Messina. Straat Bali, 12 v. Durban n. Penang. Swartenhond, 13 te Bunmbulan. Taria, 13 te Curasao. Teucer, 12 v. Djibouti n. Suez. Teiresias, pass. 13 Minikoy n. Aden. Telamon, 13 te Maracaibo. Titus, 13 te Amsterdam. Tjipanas, 13 te Santos. Tankhaven III, 14 te Sungeigerong verw. Tarakan, 13 nog te Khorramshar. Tjibantjet, 13 te Kobe. Van Noort, 15 te Melbourne verw. Willem Ruys, pass. 13 Finisterre n. Southampton W. Alton Jones, pass. 12 Gibraltar n. Philadelphia Weltevreden, 13 te Colombo. Woensdrecht, 13 te Schiedam. Wonosari, 13 v. Calcutta n. Belawan. Waterman, 13 200 m. Z. Adelaide. Waal, 13 te Lattakia. W. Alton Jones, pass. 12 Kp. de Gata naar Philadelphia. KLEINE VAART Alcetas, 12 v. Fai'o n. Lissabon. Albatros, 13 v. Swansea te Amsterdam. Audacia, verm. 13 v. Le Havre n. Le Legue. Arnoudspolder, 13 v. Rotterdam n. Lissabon. Atlas, pass. 10 Ouessant n. Lissabon. Anna B, 13 v. Plymouth n. Teignmouth. Aardenburgh, pass. 12 Kiel n. Stockholm. Algarve, 13 v. Rotterdam n. Deptford. Advent, 13 v. Utrecht te Rotterdam. Bab T, 11 te Zaandam. Barracuda, 13 v. Middelharnis te Gothenburg Batavier III, pass. 12 Kp. St. Vincent n. Bordeaux Betty, 12 v. Rotterdam te Amsterdam. Betty Anne S, 13 v. Newport te Swansea. Bill S, 12 v. Deptford n. Amsterdam. Birmingham, 12 v. Amsterdam te Harlingen. Castor, 10 v. Falmouth te Exeter. Cinderella, pass. 13 Vlissingen n. Duinkerken. Claes Compaen, 12 v. Abenraa n. Stettin. Clothilda M. 12 v. Bergen te Rotterdam. Deo Gloria, 13 v. Amsterdam n. Hillegom. Deni, 13 v. Swansea te Brussel. Encarnacion, verm. 13 v. Gent n. Helsingor. Evertsen, 13 v. Antwerpen te Ahuns. Elizabeth Roorda, 14 te Tundal verw. Eljo, 13 v. Amsterdam n. Kotka. Eibergen, 13 te Zaandam. Escaut, 12 v. Parijs te Rotterdam. Export II, 12 v. Rotterdam n. Londen. Fiducia, 13 te Terneuzen. Frans Bohmer, 12 v. Lowestoft te Teignmouth. Goote, 13 v. Amsterdam te Manchester. Gerry S, verm. 13 v. Setubal n. Viana. Beekbergen, verm. 13 v. Grangemouth n. Methil Bree Helle, verm. 13 v. Rotterdam n. Londen Hartel, 13 v. Rotterdam n. Londen. Haskerland, 12 v. Leith n. d. Tyne. Henrica, 13 v. Rotterdam te Dublin verw. Hoe Vinces, verm. 14 v. Rotterdam n. Grimsbv. Harold, 13 v. Zwijndrecht te Rotterdam. Ida Jacoba, pass. 12 Brunsbüttel n. La Rochelle Import, verm. 13 v. Rotterdam n. Lissabon. Joost, 10 te Kramgars. Kaap Falga, 12 Kiel gepass. n. Domsjo. Kp. St. Vincent, 9 v. Kopmanholmen n. R'dam Kemphaan, 13 v. Huil te Rotterdam. Larix, 10 v. Mantyluoto n. Zaandam. Leendert B, verm. 13 v. Rotterdam n. Runcorn Lacra, 12 v. Antwerpen te Grimsby. Liberte, 13 v. Hamina te Kingslynn. Midas, pass. 10 Dover n. Famagusta. Mutatie, 10 v. Stettin te Delfzijl. Matthew, 13 te Immingham verw. Merwestad, 13 v. Kiel te Amsterdam verw. Mynelis, 13 v. Uleaborg te Amsterdam. Marietje Bohmer, verm. 14 v. Salerno n. Liver pool. Marjan, 13 v. Grangemouth te Elsinore. Muphrid N, 13 v. Londonderry te Londen verw. Mulan, 12 v. Rotterdam te IJmuiden. Myfem, pass. 13 Kielerkanaal n. Rouaan. Mypuck, 12 v. Maassluis te Boston. Nijenburgh, pass. 13 Brunsbüttel n. Rotterdam Njord, 13 v. Amsterdam te Rotterdam. Notos, 12 te Heraklion n. Tunis. Pavo, 12 Kiel gepass. n. Trelleborg. Plato, 12 te Kopenhagen n. Aarhuus. Ponza, 8 te Rotterdam. Phidias, 12 te Amsterdam. Pascholl, 13 v. Fur te Colchester verw. Boreas, 12 v. Cadiz n. Lissabon. Rejo, 12 v. d. Tyne n. Amsterdam. Soemba, 13 v. Glassondoc te Rotterdam. Sonsbeek, 13 te Hamburg. Silvretta, 12 v. Rotterdam te Kopenhagen. Silvaplana, pass. 13 Vlissingen n. Antw. Spolanda, pass. 13 Vlissingen n. St. Naz'aire. Swift, 13 v. Amsterdam n. Bremen. rilly, li Gothenburg gepass. n. Zaandam. Theano, 12 v. 'Dublin n. Belfast. Trito, 12 v. Dublin te Amsterdam. Timo, 12 v. Dordrecht te Rotterdam. Twee Gebroeders, 12 v. Manchester te Rotterdam Uranus, 12 v. Rotterdam n. Helsinki. Veenenburgh, 12 v. Aberdeen. SUr«' 12 Y-' Rotterdam n. Casablanca. Vrede, 13 v. Vlissingen n. Wismar. Westerdok, 11 v. Amsterdam te Londen. Westpolder, 16 v. Lissabon te Antw verw Zeevaart, pass. 13 Vlissingen n. Plymouth.' B1^eHbYrgh' i12 dwars °land S"E'Leningrad met baggermolen. Gele Zee, 12 290 m. Ot.N. Aden Oceaan. 12 250 m. Z. t.O. Fayal' met zuiger. V' Mar®ellle n- Hongkong met bag germolen en ponton. Zwarte Zee, 13 v. Sydney n. Melbourne met baggermolen en bak.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 10