Rusland en Duitsland zullen ambassadeurs uitwisselen FAO-rapport dringt aan op internationale regeling Weerbericht Duitse krijgsgevangenen- komen zeer spoedig terug Haarlems Dagblad Na vijf dagen overeenstemming in Moskou ILA is bereid staking te beëindigen Aga Khan brengt bezoek aan Nederland Dr. Adenauer vanmorgen uit Moskou vertrokken Meningen in Bonn over resultaten verdeeld Minister Luns zal 10e UNO-Assemblée openen Voedsel-teveel en -tekort Goederen hopen zich op in Indonesië's havens Vertraging in nieuwe koers voor Marokko Het woord is aan Goud-werkput dit jaar niet naar zee Tunis krijgt zijn eerste Tunesische kabinet Zeer buiig weer 70e JAARGANG No 57 WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1955 Voorbehouden Havenarbeiders tonen elders weinig lust tot staken Harde woorden Russen en ballonnen Grootse ontvangst voorbereid in West-Duitse hoofdstad Adenauer gedwongen tot ruil van twijfelachtige waarde Pravda ziet vriendschap in het verschiet Petroleum is schaars geworden Frans vliegtuig in Afrika neergestort: 15 doden Kabinet Tahar Ben Ammar is terzijde getreden Weerrapport zzo zw NW WZW NNW W windstil W 5 ZZW W Kenne«ierlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admia. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peerebootn IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-UMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 299e JAARGANG No 208 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman MOSKOU (Reuter/DPA) West-Duitsland en de Sovjet-Unie zijn na vijf dagen van onderhandelen te Moskou overeengekomen formele diplomatieke betrek kingen aan te knopen en in elkanders hoofdsteden ambassadeurs te benoemen. Volgens een Duitse woordvoerder gaat de overeenkomst gepaard met een Rus sische belofte dat de Duitsers, die zich nog in Russische gevangenschap bevin den, zullen worden gerepatrieerd. In een slotcommuniqué dat na de laatste bijeenkomst tussen bondskanselier Adenauer en premier Boelganin werd uit gegeven wordt gezegd dat de overeenkomst nog moet worden goedgekeurd door het West-Duitse federale kabinet en parlement en het Russische parlement de Opperste Sovjet. Dr. Adenauer verklaarde vanochtend voor zijn vertrek op een persconferentie te Moskou: „Ik heb goed nieuws voor het Duitse volk. Alle gevangenen zullen naar Duitsland terugkeren". Met klem gaf hij de ver zekering dat er geen sprake is van afzonderlijke geheime afspraken. „Tijdens de* onderhandelingen is ons niet gevraagd, dat wij ons los maken van onze ver plichtingen jegens de West-Europese Unie of van het Noord-Atlantisch pact". Alle Duitsers, die zich nog in de Sovjet linie bevinden, zouden het land „in de zeer nabije toekomst" verlaten. Voor een deel zouden zij gratie krijgen en voorzover de Sovjet-regering van oordeel is, dat zij mis daden hebben begaan, zouden zij aan het gezag van de federale regering worden overgedragen, zodat West-Duitsland hen zou kunnen behandelen overeenkomstig de federale wetten. Boelganin, aldus Ade nauer, heeft mij gemachtigd te verklaren, dat „voordat wij in Bonn zijn aangekomen, met de uitvoering van deze maatregel be gonnen zal worden". Naar Adenauer verklaarde, betekent de vestiging van diplomatieke betrekkingen met de regering van de Sovjet-Unie geen erkenning van de huidige status van Duits land. Een definitieve bepaling van Duits- lands grenzen zou moeten geschieden bij onderhandelingen met de Grote Vier over een vredesverdrag. Het aanknopen van di plomatieke betrekkingen met de Sovjet- Unie sluit ook geen wijziging in van de aanspraak van de regering van West-Duits land op vertegenwoordiging van het Duit se volk in internationale aangelegenheden. Volgens een Duitse woordvoerder heeft de Sovjet-regering deze beide voorbehouden niet erkend. Dr. Adenauer deelde mee, dat hij van morgen een brief had laten overhandigen aan Boelganin, die „zekere voorbehouden" bevatte en waarin „rechten die wij niet kunnen opgeven" zijn geschreven. De onderhandelingen met de Sovjet-lei ders hadden volgens Adenauer geen ge schiktere wending kunnen nemen. De be sprekingen vormen een „goede grondslag" voor onderhandelingen over de Duitse her eniging. „Het herstel van Duitslands een heid is een verplichting die de vier over winnaars op zich hebben genomen bij de bezetting van Duitsland". Adenauer zeide vervolgens, dat volgens de Duitse delegatie nog steeds een groot NEW YORK (Reuter-AFP). - De voui- zitter van de Amerikaanse havenarbei dersbond „International Longshoremen's Association" (ILA), Bradley, heeft meege deeld, dat zijn bond een plan heeft aan vaard om een einde te maken aan de sta king, waardoor het werk in het New Yorkse havengebied reeds een week stil ligt en zeventig vrachtschepen worden opgehouden. De ILA is bereid het werk te hervatten, mits haar grieven door een commissie van burgers worden onderzocht. Het verluidt dat de ILA poogt de sta king te beëindigen, voordat zij zich voor de rechter moet verantwoorden wegens het negeren van een gerechtelijk bevel om het werk te hervatten. Vakbondsleiders zijn van oordeel, dat de stakers met het voor stel van Murray accoord zullen gaan. De poging van de bond om een algehele staking langs de Oostkust en de Golf van Mexico te bewerken is voor een groot deel mislukt. Aan de oproep om het werk neer te leggen werd te Halifax, Baltimore en New-Orleans vrijwel geen gehoor gege ven. Ook te Montreal (Canada), Norfolk en Houston was de staking verre van al gemeen. In Baltimore werden zelfs sche pen gelost die in plaats van te New York te Baltimore waren binnengelopen. De Aga Khan en de begum Aga Khan zullen van 27 September tot 1 October een bezoek brengen aan ons land. Zij zullen op 27 September in ons land arriveren. Het is nog niet bekend op welke wijze de reis wordt gemaakt. Des avonds zal de ambas sadeur van Pakistan, Begum Liaquat Ali Khan, in haar residentie een receptie geven ter ere van de bezoekers. De Aga Khan heeft familiebanden met het Perzische vorstenhuis. Hij is een klein zoon van Aga Khan I, die in 1800 te Perzië is geboren. Aan de huidige Aga Khan, die koninklijk Perzisch bloed in de aderen heeft, werd in 1949 de Perzische nationali teit verleend. In de avond van 28 September wordt de Aga Khan en zijn echtgenote een diner aangeboden door de minister van Buiten landse Zaken, mr. J. W. Beyen. Op 30 Sep tember worden de Aga Khan en de begum door de koningin ontvangen op het paleis Soestdijk. aantal Duitsers in de Sovjet-Unie is, die niet tot de „Wehrmacht" behoord hadden. Boelganin had gezegd niet van dergelijke personen te weten, doch dat, indien de Duitsers lijsten met namen konden geven, zij deze personen als de krijgsgevangenen zouden behandelen. „Op grond van de ver klaringen van Boelganin en Kroesjtsjev, twijfel ik er niet aan, dat de Sovjet-rege ring haar woord en belofte zal houden". De Russen hadden ook beloofd, dat Duit sers, die arbeidscontracten in de Sovjet- Unie hebben gesloten, ook naar Duitsland mogen terugkeren na afloop van deze con tracten. Naar Adenauer zeide, zijn de besprekin gen te Moskou niet vooruitgelopen op de conferentie van ministers van Buitenland se Zaken, die de volgende maand in Genè- ve gehouden zal worden en waarop de kwestie van Duitslands hereniging zal wor den besproken. De normalisatie van betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en West-Duitsland brengt volgens Adenauer een element van stabi lisatie in de vrede en veiligheid van Europa. De Sovjet-regering, „en dit is van toe passing op zowel Kroesjtsjev als Boelga nin", heeft er sterk de nadruk op gelegd, dat er geen Duitse krijgsgevangenen meer in de Sovjet-Unie zijn, afgezien van 9.626 als oorlogsmisdadigers veroordeelde per sonen. Er waren zeer harde woorden ge wisseld tijdens de conferentie. Het was echter beter te zeggen wat men dacht, dan te doen of er niets was gebeurd. Adenauer gaf toe, gisteren nog te geloven, dat de con ferentie geen resultaat zou hebben. De Duitse delegatie had opdracht gegeven, het vliegtuig waarmee hij naar Bonn zou terug keren, eerder in Moskou te laten aankomen dan aanvankelijk was gedacht. Gedurende de besprekingen is verder overeengekomen, dat in de naaste toekomst onderhandelingen zullen worden gevoerd over de handelsbetrekkingen tussen de twee landen. In een verklaring op de slotzitting zeide Boelganin dat meer dan honderdduizend Russische burgers, die gedurende de twee de wereldoorlog naar Duitsland werden overgebracht, zich thans nog „zonder werk gelegenheid, woning of middelen van be staan" in West-Duitsland bevinden. Hij zei dat pogingen zijn gedaan om hen voor „po litiek criminele doeleinden" te gebruiken, doch voegde eraan toe dat als zij deze ac ties zouden stopzetten en naar Rusland te rugkeren, zij niet ernstig zouden worden gestraft. Hij drong aan op Duitse hulp hij hun terugkeer. De Russische minister van Buitenlandse MOSKOU (Reuter/AFP/DPA) Bonds kanselier Adenauer is vanmorgen per vliegtuig uit Moskou naar Bonn vertrok ken. Bij het vertrek van de West-Duitse delegatie van het vliegveld Vnoekovo bij Moskou waren premier Boelganin, minis ter Molotov, vice-premier Pervoekhin en de vice-secretaris van de communistische partij, Soeslov, aanwezig. Kroesjtsjev was afwezig. Een kapel van het Rode leger speelde de volksliederen. Er stond ook een erewacht van het leger opgesteld. Voor zijn vertrek zei Adenauer tot Boel ganin: „Ik hoop, dat wij elkaar zullen weerzien en dat dit ook in Bonn zal zijn". Voor de microfoon zei de bondskanselier: „Wij gaan naar ons land terug in de over tuiging, dat wij in Moskou hebben samen gewerkt voor de vrede in de gehele wereld. Ik ben er van overtuigd, dat ons werk goede vruchten zal dragen voor onze vol ken". Boelganin antwoordde: „Ik sluit mij bij u aan, in de hoop dat wij ons werk met groot succes kunnen voortzetten. Ik wens u een goede vlucht, een goede gezondheid en succes bij uw werk". In Bonn wordt een grootse ontvangst voorbereid. De vliegtuigen zouden landen op het vliegveld Wahn bij Keulen. Ade nauer zal daar door de leden van zijn regering en het corps diplomatique begroet worden. De televisie zal de aankomst uit zenden. De bondsregering komt morgen in bui tengewone vergadering bijeen om een ver slag van de bondskanselier aan te horen, 's Middags zal Adenauer aan de parle- mentsfracties verslag uitbrengen. Zaken, Molotov, drong er bij de West- Duitse regering op aan een einde te maken aan het zenden van propagandaballons boven Russisch grondgebied. Hij wees op de grote afmetingen en het zware gewicht van de ballons, „die in West-Duitsland worden opgelaten om boven de Sovjet-Unie en andere Oost-Europese landen vijandige pamfletten en propaganda-litteratuur te verspreiden." Molotov zeide dat deze ballon nen een groot gevaar opleverden voor de luchtvaart en vroeg Adenauer aan deze kwestie zijn persoonlijke aandacht te be steden. BONN (ANP) Slechts de voorzitter van de West-Duitse liberale partij, dr. Dehler, heeft zich tot een oordeel over het resul taat van de conferentie in Moskou laten verleiden. Hij noemde het resultaat „be droevend". De stemming der socialisten is „bezorgd". De eerste indruk van waarne mers in Bonn is, dat de Sovjet-Unie er in geslaagd is dr. Adenauer, tegen bepaalde toezeggingen over een terugkeer van ge vangenen, te bewegen tot het aanknopen van diplomatieke betrekkingen op het hoogste niveau. Alhoewel het de toeleg van de West-Duitse onderhandelaars geweest is, de humanitaire kwestie buiten de poli tieke vraagstukken te laten, heeft dr. Adenauer zich tenslotte, naar het schijnt, moeten neerleggen bij de Russische wens om min of meer tot een ruil te komen. De voldoening, die de mogelijkheid van een terugkeer van ruim negen duizend Duitsers zal wekken, zal waarschijnlijk worden getemperd door de consequenties van de uitwisseling van ambassadeurs. Veelal is tegen een aanknopen van betrek kingen op hoog niveau het bezwaar geuit, dat daardoor een nieuwe stap zou worden gedaan naar een bestendiging van de ver deling van Duitsland. Een West-Duitse am bassadeur zal in Moskou op gelijke voet met zijn Oost-Duitse collega worden be handeld. Nog pijnlijker zou het voor Bonn zijn, wanneer de vrees bewaarheid zou worden, dat bij de regeling van het gevan- genenprobleem de Oost-Duitse regering be trokken zal worden. Dit heeft de Russische delegatie ter conferentie met nadruk ver langd. Weliswaar heeft dr. Adenauer in een brief aan de Sovjet-regering uitdrukkelijk vei-klaard, dat de bondsregering zich blijft beschouwen als de enige, die inzake heel Duitsland recht van spreken heeft, doch deze verklaring is zonder de toestemming der Sovjetregering afgelegd. Reeds tijdens de conferentie heeft het grootste deel van de Duitse pers de con clusie getrokken, dat de onderhandelingen over de hereniging van het land, tot niets zouden voeren. Enkele bladen hadden reeds hun overtuiging bevestigd gezien, dat de Sovjet-Unie de verdeling wil hand haven en dat zij het grote Duitse vraag stuk liever zou willen aanhouden tot dr. Adenauer van het politieke toneel verdwe nen zal zijn. Het blad der socialistische oppositie er kent, dat voor Adenauer geen andere mo gelijkheid overbleef, aangezien een besluit ten koste der gevangenen bij de bevolking een zeer slechte indruk zou hebben ge maakt. Het blad gelooft, dat de Russen in Genève zullen trachten het Duitse vraag stuk te omzeilen door te verklaren, dat zij daarover rechtstreeks met de bondsrepu bliek willen onderhandelen. PARIJS (AFP) „De resultaten van de Russisch-West-Duitse besprekingen vor men de grondslagen waarop de toekomstige vriendschappelijke betrekkingen tussen de beide volken zullen worden gevestigd", zo schrijft het Russische orgaan de Pravda vandaag in een hoofdartikel. „De uitslag van de besprekingen te Moskou toont op nieuw aan, dat de toepassing van de me thoden van Genève in de internationale betrekkingen tot een gunstig resultaat kan leiden en grote mogelijkheden opent voor een algemene goede verstandhouding". Volgens de Pravda is de politiek gebaseerd op een krachtige positie niet levensvatbaar. Het welslagen van de besprekingen werd bevorderd „door het feit, dat van weers kanten de standpunten in alle openhartig heid zijn geformuleerd", aldus de Pravda. De minister zonder portefeuille mr. J. M. A. H. Luns zal, optredend als Nederlands minister van Buitenlandse Zaken, op 20 September te New York de tiende Alge mene Vergadering der Verenigde Naties openen. Hij zal dit doen met een korte toe spraak tot de delegaties der zestig landen, die lid zijn van de UNO. Het voorrecht, de nieuwe Algemene Vergadering te presideren tot op het ogen blik waarop de nieuwe president zal zijn gekozen, is namelijk voorbehouden aan de voorzitter van de delegatie uit wier land de president van de voorgaande assemblée afkomstig was. Zoals bekend is, was de Nederlandse minister van staat, mr. E. N. van Kleffens voorzitter van de negende Assemblée der Verenigde Naties. Voor zijn vertrek uit de Sovjet-Unie heeft de Duitse Bondskanselier een bezoek gebracht aan de voornaamste bezienswaardigheden van Moskou. Men ziet hem hier (in het midden) met zijn Russische gastheer en de leden van zijn gevolg in de Rode Straat. Op de achtergrond de Spassky-toren van het Kremlin. (Radiografisch overgebrachte foto). ROME (United Press). „De wereldland- bouw heeft in de tien jaar na de oorlog meer ingrijpende veranderingen ondergaan dan in enig vroeger tijdperk in de ge schiedenis. Wat thans nodig is is maximaal gezond verstand bij iedereen speciaal bij de regeringen om te helpen bij de aan passing aan de nieuwe omstandigheden". Dit is de kern van een rapport van de voedsel- en landbouw-organisatie (FAO) van de UNO over wat de mfens sedert 1945 gedaan heeft om meer voedsel op tafel te krijgen, en over het werk dat in de toe komst nog gedaan moet worden om het tweelingkwaad van te veel en te weinig te bestrijden. De voornaamste maatregelen die in het rapport worden voorgesteld omvatten her ziening van de politiek van steun aan de prijzen van agrarische producten, interna tionaal overleg wat betreft de afzet van overschotten, betere afzetmethodes en in tensiever mechanisering van de landbouw om de opbrengst per hectare te vergroten, kosten en prijzen te drukken. Ofschoon de landbouwproductie der we reld in 1954 ongeveer 30 percent hoger lag dan in 1946/47, is de verdeling tussen de naties der wereld nog altijd erg ongelijk, zo wordt in het rapport gezegd. Prijzen fluctueren, inkomsten van boeren zijn laag en de consumptie is geringer dan zij kan zijn. Sommige gebieden kennen overschot- DJAKARTA (PIA) In de loodsen te Tandjong Priok, de haven van Djakarta, liggen zoveel importgoederen dat een soort gelijke opeenhoping dreigt als in 1951. De hoeveelheid goederen is zo groot gewor den, dat de loodsen aan de oceaanhaven te klein zijn geworden en de loodsen van de nieuwe haven voor kustvaartuigen in gebruik zijn genomen. Deze loodsen zijn echter niet geschikt voor de opslag van goederen. Deze week worden besluiten ver wacht om in deze toestand te voorzien. De ophoping is voornamelijk ontstaan door de pogingen van de impoi'teurs om hun bestellingen versneld binnen te krijgen vóór 15 September, de datum waarop de nieuwe extra heffing op de import (BIS) van kracht zou worden. Deze nieuwe hef fing is opgeheven, doch door het ontbre ken van overgangsbepalingen moet de in klaring van de aanwezige goederen nog volgens de oude voorschriften geschieden. Deze toestand doet zich voor 'in Belawan, Palembang, Semarang, Surabaja en Ma kassar. Het verbruik van petroleum, waaraan gebrek bestaat, is volgens de Bataafse Pe- roleum Maatschappij van 325 millioen li ter in 1950 opgelopen tot naar schatting 940 millioen liter. De BPM moet de verkoop beperken tot 648 millioen liter, omdat de productiegrens is bereikt. De BPM heeft de uitvoer stopgezet. De Caltex en Stan- vac moeten helpen de binnenlandse con sumptie te dekken. Eventueel zal petroleum ingevoerd moeten worden. De schaarste wordt in de hand gewerkt door arbeids- moelijkheden in Tandjong Priok. ten die de prijzen in gevaar brengen, el ders kent men schrijnend gebrek aan voed sel. Wat de verwachtingen voor de toekomst betreft, worden in het rapport de volgende punten gesteld: De toeneming van het verbruik heeft geen gelijke tred gehouden met de pro ductie, hetgeen in overschotten geresul teerd heeft. Bevolkingsgroei en toeneming van de feitelijke inkomens zouden in de komende tien jaar tot een toeneming van het wereldverbruik van 14 tot 22 percent kunnen leiden, maar alleen op voorwaarde dat de prijzen niet stijgen. Een groter toeneming van de consumptie zou bereikt kunnen worden door doeltreffender pro ductie en afzet, resulterend in lager klein- handelprijzen. De methodes van prijzensteun moeten verbeterd worden om lager consumenten prijzen en groter soepelheid mogelijk te maken bij de aanpassing van de productie aan de vraag teneinde overschotten te ver mijden. De ondervinding tot nu levert de aanwijzing dat systemen die gericht zijn op handhaving van agrarische prijzen als een geheel, groter productiesoepelheid geven dat prijzensteun aan individuele artikelen. Internationaal overleg gericht op vermin dering van onstabiliteit van prijzen zou de wereldhandel in agrarische producten kun nen helpen zijn tegenwoordige stagnatie te overwinnen. Zulk overleg is bijzonder belangrijk wat betreft het wegwerken van surplusvoorraden welke de grootste dreiging voor prijsstabiliteit vormen. BRAZZAVILLE (Un. Press) Een Frans lijnvliegtuig is vandaag in de wildernis van Kameroen (West-Afrika) verongelukt. Alle vijftien inzittenden zouden om het leven zijn gekomen. Het vliegtuig, een zesmotorig watervlieg tuig van het type Latecoere 631,werd sinds Zondag vermist. Uit vliegtuigen is het wrak waargenomen, doch geen levenstekenen ge zien. Het toestal had een bemanning van zeven koppen. Er waren acht passagiers aan boord. PARIJS (United Press) Premier Faure van Frankrijk heeft vandaag de uitvoering van het Franse vredesplan voor Marokko opgehouden, wegens heftige tegenstand van de rechterzijde. Faure heeft resident-gene raal Boyer de Ia Tour du Moulin opdracht gegeven een boodschap van president Coty aan sultan Ben Arafa, waarin de sultan werd verzocht af te treden, nog niet over te brengen. Dit uitstel in de Marokkaanse regeling wordt te Parijs beschouwd als de eerste overwinning van de rechtervleugel in de pogingen om de nieuwe koers te torpe deren. Men vreest dat door dit uitstel nieuwe moeilijkheden zullen rijzen in Ma rokko, waar met spanning wordt gewacht op de uitslag van de politieke strijd in Parijs. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA's Voltaire: Wie recht eist, bedoelt meestal wraak. Er zal vannacht niet worden gesleept door de boten van Bureau Wijsmuller N.V. Besprekingen tussen de heer G. v. d. Vuurst, directeur van Bureau Wijsmuller en de heer P. Visser, voorzitter van de bergings vereniging „Renate Leonhardt", hebben er gistermiddag toe geleid, dat het bestuur van de vereniging heeft besloten de goud- expediie dit jaar niet te laten doorgaan. Een verklaring voor het besluit wenst de heer P. Visser niet te geven, maar het ligt voor de hand, dat de slechte weers vooruitzichten er ook aan ten grondslag liggen. Daarbij kan worden aangevoerd, dat de heer Visser wellicht eindelijk is overtuigd, dat de toren niet volmaakt is en meer voorzieningen moeten worden ge troffen. TUNIS (United Press) De Bey van Tunis 3idi Lamine is besprekingen be gonnen over de samenstelling van Tune- sië's eerste kabinet met zelfbestuur, na het aftreden van premier Tahar Ben Ammar. Tezelfder tijd is Salah Ben Joessef, de laatste van de leiders der Neo-Destour partij die uit ballingschap terugkeerde, geestdriftig begroet. Hij werd later door de Bey ontvangen. In stilzwijgende erken ning van de nieuwe status van Tunesië heeft Frankrijk Roger Seydoux, een di plomaat van beroep, benoemd tot commis saris-generaal als opvolger van een lange reeks Franse residenten-generaal. De gematigde Nationalist Ben Ammar achtte zijn taak voltooid nu hij de onder handelingen over zelfbestuur tot een goed einde heeft gevoerd en hij is op zij ge treden om het de Bey mogelijk te maken een nieuwe nationale regering aan te wij zen. Vier Fransen hadden portefeuilles in Ben Ammars regering. Waarnemers geloven dat of de gematig de Ben Ammar, of Mongi Slim, een lid van zijn regering, verzocht zal worden zich aan het hoofd van de nieuwe regering te stellen. De leider van de Nieuwe Grond wet-partij (Neo Destour) Habib Bourguiba heeft te verstaan gegeven dat hij zich niet candidaat stelt voor het premierschap. (Reuter) Salah Ben Joessef, die is teruggekeerd na twee en een half jaar vrijwillige ballingschap in Cairo wordt be schouwd als de leider van een extremisti sche vleugel van de Neo-Destour, die ge kant is tegen de Frans-Tunesische overeen komsten over binnenlandsee autonomie. De Franse regering heeft alle Tunesi sche vluchtelingen in Tripolitanië en het Nabije Oosten toegestaan naar hun land terug te keren. Het weer heeft de afgelopen dagen een belangrijke verslechtering ondergaan ten gevolge van het dichterbij komen van een depressie uit de omgeving van IJsland. Het centrum van deze depressie bereikte vanmorgen de Duitse bocht. De depressie is gevuld met koude lucht, die vooral bo ven het water van de Noordzee dat nog een temperatuur van 18 graden heeft, zeer onstabiel is, zodat er zich talrijke buien in ontwikkelen. (van hedenmorgen 7 nur) weers- toestand £2 t) c ïe ie 25 Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zürich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca zwaar bew. zwaar bew. regenbui regenbui zwaar bew. regenbui regen regenbui geheel bew. half bew. half bew. regen zwaar bew. licht bew. regen zwaar bew. regen nevel half bew. zwaar bew. half bew. Neerslag laatste NW NNO ONO ZO Z Z N windstil Z 6 WNW 4 windstil 24 UUX. 12 7 14 9 16 6 16 25 0,5 13 5 17 11 20 11 16 3 25 0 16 2 17 5 25 13 16 4 18 2 15 2 20 18 15 13 26 0,1 26 0 26 0 REGEN EN ONWEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselende bewolking met buien, hier en daar vergezeld van onweer. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak uit Noordelijke richtingen. Weinig ver andering in temperatuur. 15 September Zon op 6.14 uur, onder 19.00 uur. Maan op 5.20 uur, onder 18.10 uur. Maanstanden 16 Sept. 7.19 uur: Nieuwe maan 24 Sept. 4.40 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 15 September Hoog water: 2.49 en 15.14 uur. Laag water: 10.59 en 23.15 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1