KRO geleidelijk terug naar vertrouwd programmaschema PANDA EN DE MODE-MEESTER Wereldnieuws Bijna 91.000 lopende en 87.000 slapende verzekeringen Samenwerking met NCR V De radio geeft Donderdag Voorrang voor voet gangers op „zebra's ió het zo J WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1955 2 V er nieuw de Carrousel Retourtjes E én-Meifeest Bij HOOFDPIJN ASPIRIN') nemen Voorstel aan minister: Nederlander gearresteerd in Indonesië Stichting „Liberaal Reveil" De Raad van Arbeid te Haarlem in 1954 Mr. d'Ailly uitgenodigd voor bezoek aan Sao Pauio TEGEN HOOFDPIJN, KIESPIJN, GRIEP, RHEUMATISCHE PIJNEN Nederlander op Sumatra na roofoverval overleden Kerkelijk Nieuws RMS actief op West-Ceram Het onderzoek naar de brand in de Servaestoren Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Prijsverlaging kalkzand steen Vuur steentjes V. (Van een redacteur) Een jaar geleden gooide de Katholieke Radio Omroep zijn tot dusver gebruikelijke programmaschema eens flink door elkaar. Maar op de Dinsdag gehouden perscon ferentie werd ons wel duidelijk, dat programmaleider Toon Rammelt al een flink einde de weg terug is moeten gaan, ook al doet hij dat heel geleidelijk. De eerste schrede dateert overigens al van Januari, toen met name het Zaterdag- en Zondag avondprogramma onder de druk van heftige luisteraarscritiek herzien werd. Nu vernamen wij, dat het avondgebed van het begin van de avond weer naar het einde daarvan voor de nieuwsberichten van elf uur verhuist en dat de actualiteits uitzending „Echo'", welke de scheiding vormt tussen het lichte en het serieuze ge deelte van het avondprogramma nogmaals wordt vervroegd tot 20.20, hetgeen het traditionele beginuur van het eigenlijke avondprogramma opvallend dicht benadert. Wij vernamen, dat met de N.C.R.V. overleg wordt gepleegd om te komen tot een gelijk tijdstip voor de uitzending van de actualiteitenrubrieken van beide omroepen, „Vandaag" bij de N.C.R.V. en „Echo" bij de K.R.O. Dit is niet het enige teken van een tamelijk nauwe programma-samenwerking van deze beide omroepverenigingen. Van 1 Januari 1956 af wordt namelijk een cursus-in-zakformaat „Warenkennis voor de huisvrouw" door beide omroepen gezamenlijk, elke dag op hetzelfde tijdstip, uitgezonden. Voor het overige behelst het K.R.O.- programma voor het komende seizoen weinig nieuws. Wij konden ons niet aan de "indruk onttrekken, dat met name de sector van het amusement de programma leiding meer en meer hoofdbrekens gaat kosten. De heer Rammelt signaleerde een „Katholieke achterstand op het gebied van de kleinkunst", die hij toeschreef aan be grijpelijke weerstanden bij de oudere wan neer hun kinderen bij een zekere begaafd heid voor de lichte muze die talenten ook tot basis van beroep willen maken. Door middel van de „Talentenjacht" werden en worden een aantal veelbelovende krach ten opgespoord, hetgeen onder meer tot de Zondagse „Vanzessenklaarclub" heeft ge leid, welk programma van lieden die min of meer tussen amateur- en beroepscabaret in staan gedurende het komende radio seizoen onder de titel „De Springplank" wordt voortgezet. Om de scholing van kleinkunstbeoefe- naren te verbeteren is reeds een uit zestig tot zeventig lessen bestaande cursus ont worpen waarin bijvoorbeeld onder meer de techniek van de radiospelletjes wordt behandeld doch waarvan de verwezen lijking niet alleen wordt belemmerd door het tijdelijke gebrek aan studioruimte, maar vooral door het gebrek aan leer krachten uit het omroepbedrijf zelf. Het cabaret en ander licht amusement door eigen medewerkers staan bij de K.R.O. voornamelijk op de Zater.- en de Zondagavond ingedeeld. Jules de Corte en Jan de Cler-Alexander Pola gaan stui vertje wisselen. De eerste laat zijn „Rou lette" Zondagavond draaien, het laatstge noemde duo gaan hun „Krootje-half-om" voortaan op Zaterdagavond serveren in de op één na de laatste rit van de Car rousel. Die Carrousel verandert tamelijk in grijpend in zijn samenstelling. Weliswaar Wordt, als vorige jaren met de „Spektakel coupé" begonnen, maar de inhoud daarvan wordt ontdaan 'van tweë passagiers die „uitgediend" zijn, de rubrieken „Adres onbekend" en „Witte raaf". „Het ganze- bord" blijft daarentegen en krijgt gezel schap van een nieuw, nogal wat intelli gentie vergend spel, „De man achter de stem"'. Hierin zal een vast team, onder meer bestaande uit een logopaediste, een psycholoog en een dialectenexpert, een bepaalde persoon trachten te identificeren op zijn eigenschappen en herkomst alleen uit het beluisteren van zijn stem. Deze personen blijven anoniem voor de luiste raar, gezien de consequenties van de ka rakteromschrijving. Van 21.40 tot 22.00 volgt dan in de Car- HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.Ö0 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Radiophilharmonisch orkest. 11.45 Mijn zoon en Doris Day, causerie. 12.00 Piano en orgel. 12.25 In 't spionnetje, cau serie. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Lichte muziek. 12.50 Uit het bedrijfs leven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Medede lingen of platen. 13.20 Dansorkest. 13.55 Koersen. 14.00 Platen. 14.15 Verborgen vijand, klankbeeld. 14.45 Pianorecital. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Platen. 16.15 Voor dracht. 16.30 Muzikale causerie. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Neder land en de wereld: Nederland, groententuin van West Europa. 18.00 Nieuws. 18.15 Pro menade-orkest en solist. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Causerie en muziek. 19.20 Actualiteiten. 19.30 Lichte muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Kamerorkest en solist. 21.05 Verkeerd verbonden, hoorspel. 22.15 Platen. 22.40 Sportproblemen. 22.50 Sportactualitei- ten. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.15 Operetteliederen. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte muziek. (12.30 12.33 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 —12.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Sopraan en piano. 14.00 Metropole-orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Lichte muziek. 15.45 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Piano recital. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Beursberichten. 17.45 Platen. 18.05 Piano. 18.30 Voordracht. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Sociaal ge sprek. 19.20 Voetstappen op Islamietische bodem, causerie. 19.40 Platen. 20.00 Radio- krant. 20.20 Gevarieerd programma. 21.30 Platen. 21.40 Concertgebouw-orkest en solist. 22.05 Periodieken parade. 22.15 Orgel concert. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15 24.00 Platen. TELEVISIE (K.R.O.) 20.15 Actualiteiten, wereldvisie en weer- overzicht. 20.35 Tentoonstelling Het geheim der Etrusken. 20.45 Voor de vrouw. 21.05 Pucase contra Pucase, TV-spel. 21.40 Epiloog. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Engelse les. 14.15 Koorzang. 14.30 Franse les. 14.45 Koorzang. 15.00 Platen. 16.02 Platen. 16.15 Kamermuziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Vlaamse liede ren. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Vrije politieke tribune. 20.00 Verzoekprogramma. 21.00 Syphonisch orkest. (Om 22.00 Nieuws). 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland. 22.0022.30 Nieuws, feiten van de dag, en: Engelse literatuurgeschiedenis. (Op 224 en 49 m.). rousel een serieluisterspel, „Sprong in het heelal", door de onder de naam P. R. O. Peller bekende K.R.O.-medewerker mr. E. Franquinet uit het Engels vertaald. Het betreft hier het reeds twee jaren durende vervolgluisterspel van de B.B.C. „Journey into space", waarin met een gezonde dosis fantasie en veel schrijverstalent met ge bruikmaking van strikt wetenschappelijke gegevens het actuële probleem van de ruimtevaart wordt behandeld. Op de Zaterdagavonden keert het gods dienstige programma „Wij luiden de Zon dag in", dat jarenlang zijn populariteit dankte aan de vaste inleiding met Mozarts Ave Verum, terug. Het is precies een jaar afwezig geweest. Een andere terugkeer naar een vroeger gebruikelijk tijdstip is die van het Lichtbaken van pater W. Loop van de Bond zonder naam. Daardoor kómt de tijd tussen 19.10 en 20.00 uur op Zater dagavond vrij voor een „virtuozenconcert" met geliefde serieuze muziek. Nog een retour naar een traditioneel tijd stip: die van pater Jean Eyckeler met zijn Bijbellezingen. Deze zijn voortaan weer op Dinsdagavond na het nieuws van 19.00 uur. Op het luisterspelfront is het belangrijk ste nieuws, dat de K.R.O. ook de tien niet bekroonde luisterspelen uit zijn prijsvraag van het vorige jaar gaat uitzenden. Dat betekent dertien voor uitzending in aan merking komende luisterspelen op een to taal aantal inzendingen van 210. Ook in het volgend jaar schrijft de K.R.O. een luisterspelprijsvraag uit. Bijzondere aandacht zal besteed worden aan het Schillerjaar door een opvoering van „De dood van Wallenstein" in een ver taling van Bernard Verhoeven, aan de drie- honderdvijftigste herdenking van de ge boortedag van Rembrandt, waartoe Tom Bouws een spel zal schrijven en aan het vierde eeuwgetij van St. Ignatius, de grondlegger van de Jezuïtenorde. Dr. Jan Starink kreeg opdracht om daartoe een avondvullend spelte schrijven. - De serieuze avond van de K.R.Ö. Lilijfi uiteraard de Dinsdagavond. Eens in der ■vier weken wordt daarin een langdurig drama geplaatst, waarvan wij behalve de reeds genoemde drie nog citeren: „De droom van Gerontius" van Newman in een vertaling van Gerard Wijdeveld en met muziek van Jurriaan Andriessen, „Macbeth" van Shakespeare in een ver taling van Joris Diels, The playboy of the western world" van John M. Synge in een vertaling van mr. Van Stakenburg, „Le maitre de Santiago" van Henri de Montherlant in een vertaling van Guil- leaume van der Graft en „Le pain dur" van Paul Claudel. Op de andere Dinsdagavonden worden symphonieconcerten gegeven onder het motto „Muziek taal der mensheid", met in de pauze lezingen over de sociale proble matiek van de Kerk. Van de belangrijkste muziekwerken noemen wij hier het Re quiem van Berlioz, de Messe solennelle van Charles Gounod, de Messe de minuit van Marc. A. Charpentier en L'Atlantide van Henri Tomasi. De K.R.O. gaat voorts het volgend jaar met nadruk de onlangs ingestelde feestdag van „St. Jozef de arbeider" vieren. Die feestdag staat op 1 Mei. Bij die gelegenheid zal een spel „St. Jozef de arbeider" van de Duitser Heinrich Böll de lucht in gaan, ter wijl tevens een Rooms-Katholieke Euro pese gemeenschappelijke uitzending tot stand zal komen in de geest van de dit jaar met Pinksteren voor het eerst geor ganiseerde uitzending „Veni creator" uit ze ven Europese catliedralen. Van de overige programma's vermelden wij nog, dat in samenwerking met de Boe ren- en Tuindersbond in de wintermaan den cursussen voor het platteland gegeven zullen worden en dat er weer een S.U.S.- loterij komt ten bate van een aantal Rooms-Katholieke religieuze, charitatieve of sociaal-culturele organisaties. ADVERTENTIE Hel merk Aspirin en hel Bayerkruis op ieder tablet geven U de garantie dat U Aspirin hebt Gedeponeerd handelsmerk 99 De Centrale Commissie Verkeersveilig heid heeft bij de minister van Verkeer en Waterstaat een voorstel ingediend om de positie van de voetganger in het verkeer te verbeteren. Het voorstel houdt in grote lijnen een voorrangspositie in van de voetganger, die op de „Zebra's" wil oversteken. Het ver keer zal voor de voetganger, die zich op zo'n zebra bevindt, moeten stoppen. Staan er echter meer dan 12 voertuigen ook rijwielen te wachten, dan krijgen deze weer voorrang om door te rijden, De over steekplaatsen zullen worden aangeduid met gele glazen bollen met knipperlicht, die op een geel-zwart geblokte paal staan. In En geland zijn deze „bakens" ook in gebruik en zij voldoen daar bijzonder goed. De voetgangers mogen echter volgens het voorstel, niet oversteken binnen een af stand van vijftig meter van de officiële oversteekplaats. De ANWB heeft medegedeeld altijd al een voorstander geweest te zijn van deze oversteekplaatsen met wettelijke voorrang voor de voetganger. De automobilist kan zien waar voetgangers zich op het wegdek kunnen begeven. De voetgangers weten dat zij op deze plaatsen veilig kunnen over steken. In de meeste landen hebben de voetgangers reeds voorrang op deze offi ciële oversteekplaatsen. Het is nu maar de vraag, volgens de ANWB, of de voetgan gers zich ook werkelijk zullen houden aan deze oversteekplaatsen. Gaat men toch op allerlei willekem-ige plaatsen oversteken, dan is alle moeite voor niets geweest. Bui tenlanders vinden over het algemeen het oversteken in ons land een bijzonder ge vaarlijke onderneming. DJAKARTA (PIA) Het in Djakarta verschijnende blad „Indonesia Raya" meldt dat de Nederlander J. H. C. Ples- man op beschuldiging van deviezensmok- kel is aangehouden. De heer Plesman is procuratiehouder bij een Nederlandse han delsonderneming in Indonesië. Opgericht is de slichting „Liberaal Re veil", die zich ten doel stelt het uitwer ken en verbreiden van de liberale begin selen door de üitgave, onafhankelijk van enige partij, van een discussie- en studie orgaan, gericht op de formulering" van li berale beginselen van de toepassing daar van op onderwerpen van staatkundige, maatschappelijke, economische en cultu rele aard, en de uitgave van een liberaal jaarboek, dat een overzicht verschaft van de stand van zaken betreffende het libera lisme in het bizonder in Nederland. Zij wil voorts samenwerken met andere liberale organisaties en organen en aan andere li berale initiatieven met behoud van een onafhankelijke positie. Het dagelijks bestuur van de stichting bestaat uit mr. dr. H. J. Roethof, voorzit ter, drs. L. D. Oosterveld, secretaris en P. C. Boevé, penningmeester. De stichting zal in October het tijdschrift „Liberaal Reveii" uitgeven. Het eerste nummer zal worden geopend met een beschouwing van prof. mr. P. J. Oud. Aan het zojuist verschenen jaarverslag over 1954 van de Raad van Arbeid te Haar lem een lijvig boekwerk met tientallen staten en duizenden cijfers ontlenen wij de volgende bijzonderheden, die een duidelijk beeld geven van de omvangrijke taak dezer sociale instelling. Het aantal bij de Raad lopende verzekeringen bedraagt momenteel bijna 91.000, on geacht de bijna 87.000 „slapende" verzekeringen. Van de vervallen 91.000 rentekaar- ten werden er slechts 71.500 of 78 percent tijdig ingeleverd; voor de overige 19.500 gevallen werd een herinneringskaart verzonden, waarop weer 10.000 kaarten, d.w.z. 11 percent, ingeleverd werden. Voor de resterende 10 percent moest een aangetekende vordering ingevolge art. 266 van de Invaliditeitswet worden verzonden. Dank zij deze maatregel werden opnieuw 2900 rentekaarten ingezonden maar de nu nog overblij vende 6500 kaarten, vormend meer dan 7 percent van het totaal, vergden de inscha keling van de „buitendienst", d.w.z. dat er ambtenaren speciaal voor moesten worden uitgestuurd, die in een aantal gevallen zelfs proces-verbaal moesten opmaken. Men ontkomt, dit lezend, niet aan de/ indruk dat bij wat vlottere medewerking van het publiek toch wel heel wat administratieve rompslomp vermeden zou kunnen worden. In ruim 6800 gevallen bleken de rentekaarten geenszins te zijn „volgeplakt", zodat tot navorderingen moest worden overgegaan. ADVERTENTIE Ouderdomsrente ex art. 74 van de Inva liditeitswet werd dit jaar door 743 belang hebbenden aangevraagd (v. j. 681) terwijl 626 (v. j. 657) invaliditeitsrenten aange vraagd werden. Dank zij speciale propaganda-methoden werden 175 posten afgesloten voor de vrij willige ouderdoms verzekering met een to tale maandrente van ruim f 5800,In to taal kwamen 277 van deze posten tot stand met een gezamenlijke maandrente van f 8.800,Het gekapitaliseerde rentebe drag is daarmede gestegen tot f 1.054.000. Ongevallenwet In het verslagjaar werden 16.780 onge- vals-aangiften ontvangen. Voorts werden van de Rijksverzekeringsbank 4950 op drachten tot het verstrekken van nadere gegevens ontvangen zodat in totaal voor ruim 21.600 gevallen een onderzoek moest worden ingesteld. Door de aan de Raad verbonden leken-controleurs werden ruim 21.960 controles verricht, waaronder ruim 9.200 nieuwe en 12.720 her-contröles. Bijna 570 aanvragen moesten worden onderzocht in verband met de Noodwet Kinderbijslag Kleine Zelfstandigen. Vereenvoudiging Moesten er in het voorafgaande verslag jaar nog 85 vorderingen van de Raad in handen worden gesteld van de rechtskun dig adviseur, in' 1954 kon volstaan worden met slechts 6 van deze gevallen met een ge middeld bedrag van f 1870,Uitstel van betaling werd verleend in 8 gevallen ter wijl in 14 gevallen een termijnbetaling werd getroffen. Voorts moesten in het voorafgaande jaar nog 895 dwangbevelen worden uitgereikt terwijl dit aantal in het verslagjaar tot 778 beperkt kon blijven. Faillissementen, waarbij de Raad van Ar beid als crediteur Èetrokken was, kwamen 23 maal voor met een gemiddelde vorde ring van f 1200,Van deze faillissemen ten waren er 5 vanwege de Raad van Ar beid aangevraagd. Ouderdomsvoorziening Het aantal nieuwe aanvragen ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoorziening steeg van 1446 in 1953 tot 1715 in het verslag jaar, een stijging derhalve van plm. 18 percent. Ook het aantal lopende uitkerin gen steeg en wel met 617, terwijl het totale uitkeringsbedrag bijna één millioen en vier ton méér bedroeg dan in het vooraf gaande jaar. De secretaris van de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Brazilië in Sao Pau lo, de heer M. v. d. Broek, heeft, vergezeld van de heer Murillo Tasso Fragoso, consul- generaal van Nederland te Sao Paulo, een bezoek gebracht aan mr. Arn. J. d'Ailly, burgemeester van Amsterdam. De heer Van den Broek heeft daarbij een uitnodiging aan de burgemeester over handigd van dr. Lino de Mattos, burge meester van Sao Paulo, de grootste in dustriestad van Brazilië, om een bezoek te brengen aan deze stad in de loop van 1956. ADVERTENTIE MEDAN (P.I.A.) De Nederlandse ad ministrateur van de onderneming „Pernan- tian" van de Sumatra Caoutchouc Maat schappij in Labuhan Batu, de 51-jarige A. A Vogel, is in het Catharina hospitaal te Kisaran overleden aan ernstige verwondin gen, die hij had opgelopen bij een overval. De heer Vogel, die met een jeep op weg was naar de onderneming met een bedrag van rupiah 100.000 aan salarissen, werd door een bende tegèngehouden. Toen hij uitstapte om een boom, die de weg ver sperde, opzij te schuiven, wierp een van de bendeleden een handgranaat naar hem. Bij een poging de granaat terug te werpen werd hij zwaar gewond. De heer Vogel ont kwam met zijn chauffeur en het grootste deel van het geld. De heer Vogel is in Kisaran ter aarde be steld. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Wierden (2e pred.plaats) (toez.) H. Roelofsen te Zeist. Aangenomen naar Terborg J. J. Vedder te Grootegast; naar Nisse F. Don Jr., vie. te Veere. Benoemd tot vic. te Hoogeveen Th. J. Remmers, cand. te Oud-Beyerland. Bedankt voor Tjerkwerd C. Overdijk te Midlum. Geref. Kerken Beroepen te Giessen Oud- en Nieuwkerk J. P. Haspels te Goënga; te Nes (W.D.) en te Oostvooime H. T. v. Reenen, cand. te Soestdijk; te Hallum J. W. Vlaanderen te Blokzijl; te Laungeston (Tasmanië Australië) (Ref. Ch.) K. Kramer te Ba- rendrecht; te Wissekerke M. C. Kersten, cand .te Amsterdam. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Rijnsburg: J. v. Doorn te Er- melo en M. Holtrop te Leeuwarden. Beroepen te Emmeloord M. Vlietstra te Eemdijk- 48. Zenuwachtig peuterde Panda aan al lerlei knopjes van de televisie-camera. „Daar begrijp ik niets van", dacht hij, „ik heb het ding op gang gekregen, dus moet ik het toch ook weer kunnen uitschakelen! Was het dit knopje misschien? AI! Daar staat stroom op!" „Ei, ei!", riep Jo ris, omkijkend, „daar is zowaar de kleine Panda terug! Kwaamt ge, om uw veront schuldigingen aan te bieden? Voeldet ge berouw over uw grievende woorden? Wel aan, het zij u ditmaal vergeven. Kom hier, manneke, ge komt juist van pas. Ik wil u als model gebruiken". „Wacht even, Jo ris!", riep Panda, „de televisie-camera „Die werkt nog niet", viel Joris hem in de rede, „dus wees maar niet verlegen. Niemand in den lande zal kunnen zien, hoe mal ge er in dit nieuwe ontwerpje uitziet". En met deze woorden drapeerde hij handig een doek rond Panda's hoofd, die hem het verder spreken belette. En intussen snorde de televisie-camera maar door DJAKARTA'"(T.r.A.V'Volgens de com mandant van het Indonesische leger op Ambon, overste Sukowati, is de rest van een groep volgelingen van de Republiek der Zuid-Molukken (R.M.S.) op West- Ceram van zestig man weer actief gewor den na ruim acht maanden rustig te zijn geweest. De helft van deze groep zou over wapens beschikken. Op het eiland Buano v/erd een protestantse geestelijke gedood. De groep richt zich tegen de Darul Islam, die in de Molukken is geïnfiltreerd, doch schijnt alle Islamieten als aanhangers van de Darul Islam te beschouwen. In een aan tal kampongs heeft de R.M.S. een vlaggen- parade gehouden, waarbij bij de inwoners propaganda werd gemaakt tegen de repu bliek Indonesië. De groep is geconcentreerd op het schier eiland Huamual in West-Oeram, aldus overste Sukowati. Het politie-onderzoek dat sedert Vrijdag is ingesteld naar de oorzaak van de brand m de Sint Servaestoren te Maastricht heeft geleid tot het opmaken van een proces verbaal tegen de loodgieter J. S. in dienst bij de loodgietersfirma B. R., welke het betreffende werk in de Sint Servaes had aangenomen. Vast staat, dat in de toren van de kerk daags v.oor de brand, dus Don derdag, loodgieterswerkzaamheden zijn verricht met een open brander op een wijze die volgens de politie in strijd moet worden geacht, met de betreffende veilig heidsvoorschriften in de Loodgieterswet. Bewijs. Franse studenten, die opwekkende middelen in de examentijd willen ge bruiken, zullen in het vervolg de apo theker een doktersbewijs moeten tonen. Het aantal opgelukken als gevolg van misbruik der middelen is onrustbarend toegenomen. Cijfers. Volgens het Zuid-Afrikaans bu reau voor de statistiek bedroeg het blanke bevolkingsgetal in Zuid-Afrika op 7 September 2.866.392 zielen. De netto groei bedraagt 150 zielen oer dag. zodat de blanke bevolking over drie jaar 3 millioen zielen kan tellen. Feit. Dinsdag is een einde gekomen aan de geallieerde patrouille in Wenen, die tien jaar heeft geduurd en de makers van de film „Vier in een jeep" heeft geïnspi reerd.In feite maakte de militaire politie een Amerikaan, een Rus, een Brit en een Fransman haar patrouilletocht niet in een jeep, doch in een overval wagen en later in een gewone auto, die hetzij van Russische, hetzij van Ame rikaans fabrikaat was. Onstandvastig. De oppositie in het Griek se parlement eist het aftreden van de regering van veldmaarschalk Papagos. De oppositie, die negentig van de drie honderd parlementszetels bezet, be schuldigt de regering van een „verkeer de behandeling" van de kwestie Cyprus. De oppositie meent dat de regering- Papagos blijkt heeft gegeven van gebrek aan „standvastigheid" ten aanzien van de anti-Griekse onlusten in Turkije. Onvoorzien. Plet. bezoek dat president Tito van Joegoslavië in October aan Frank rijk zou brengen, is uitgesteld tot het volgend jaar. Volgens een bekendma king was in de tijd toen de afspraak werd gemaakt, niet te voorzien, dat er zoveel internationale besprekingen zou den worden gehouden. Tegenspraak. Plet Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken heeft persberichten tegengesproken volgens welke de Chinese raketten-deskundige dr. Hsue Sjen Tsien is geruild tegen een groep Amerikaanse staatsburgers, die in communistisch China worden vastge houden. Een woordvoerder zeide dat de Verenigde Staten zich niet inlaten met het ruilen van mensen. Daling. Het sterftecijfer over de gehele wereld is in de zestien jaren van 1938 t/m. 1953 gedaald met 36 percent en het geboortecijfers is in die periode ge daald met acht percent. Dit blijkt uit statistische gegevens die op het hoofd kwartier van de UNO zijn ontvangen uit 53 landen wier bevolking tezamen 996 millioen zielen telt. Opgelost. De Syrische kabinetscrisis is op gelost. Said Ghazi (onafhankelijk) heeft een regering gevormd. De premier heeft tevens de portefeuille van Buiten landse Zaken. Resten. Niet ver van het nieuwe NAVO hoofdkwartier in München Gladbach menen archeologen de resten te hebben ontdekt van het hoofdkwartier, waar een Romeins legioen negentien eeuwen geleden de wacht hield tegen de krijgs- lust der Germaanse stammen. Men heeft aan de Rijn bij Xanten de resten van kazernes ontdekt, die het dertigste legioen van Trajanus zouden hebben gehuisvest. Resten van stenen muren qn andere overblijfselen zijn in een dode Rijnarm gevonden. Overstromingen. De overstromingen in de Indiase staat Orissa hebben 29 mensen levens geëist. Er zijn 2.300.000 daklozen. Een gebied van meer dan 9.000 vier kante kilometer is overstroomd. Noodweer. Door zware onweersbuien die de Italiaanse kust van de Adriatische Zee en Sicilië hebben geteisterd, zijn zes personen om het leven gekomen. Honderden gezinnen zijn tengevolge van overstromingen dakloos. Roerig. Het Libanese kabinet dat twee maanden geleden werd gevormd, heeft na de roerigste bijeenkomst in de ge schiedenis van het Libanesche parle ment zijn ontslag ingediend. President Sjamoen is begonnen met het raadple gen van politieke voor het vormen van een nieuw kabinet. ADVERTENTIE HAARLEM Het ministerie van Economische Zaken heeft met vertegenwoordigers van de Ne derlandse kalkzandsteenindustrie bespre kingen gevoerd, die ertoe hebben geleid dat de kalkzandsteenindustrie de huidige prijzen van haar product heeft verlaagd tot het niveau van 1 Juni j.l. Het betreft hier prijsverlagingen tot dertien percent. HERHAALDELIJK zijn we er in onze jongensjaren op uit getrokken om op de hei vuurstenen te zoeken. Onze geologi sche kennis was niet bijzonder uitgebreid en we kunnen met de hand op het hart verklaren dat we van het bestaan ener geologische wetenschap zelfs niets ver moedden. Dit verontrustte ons desondanks in geen enkel opzicht en wan- neer we wilden weten of een gevonden steen inderdaad een vuursteen was, probeerden we hieruit vonken te slaan. Dat lukte zo goed als nooit, maar dat behoefde ook niet. Want na afloop van de handeling roken we aan de steen, en in dien we een kenmerkende brandlucht op het. oppervlak van de steen roken, wisten we met stelligheid een vuursteen te heb ben gevonden. Wat kan bij een dergelijke oplossing de geologie je nog deren? Tegenwoordig krijgen we nooit meer een vuursteen in handen, want het asfalt belet ons er naar te zoeken. We hebben afstand gedaan van het voorrecht dat de heren der schepping in overoude tijden genoten, toen zij vuurstenen bij zich droe gen, hetzij om vuur te maken, hetzij om er iemand mee te gooien. Wat we aan vuursteen nog onder ogen krijgen, is de moeite van het vertellen niet waard. In Engeland wordt vuursteen gebruikt bij de vervaardiging van flintgas, maar waar in ons huia vinden we flintglas? Voorts wordt vuursteen aangewend voor glazuren en emailles, maar dat is een aangelegen heid voor de keuken, waarover we ons werkelijk niet kunnen opwinden. En in gemalen toestand wordt vuursteen ge bruikt voor schuurpapier, maar welke man kan in deze gedegenereerde, op papier geplakte, poedervorm nog de eerlijke, zware, harde vuursteen herkennen? Na deze tirade wees een onverlaat ons op de vuursteentjes in de cigarettenaan- stekers; alsof dat surrogaat ons het verlies van de vuursteen zou kunnen vergoe den! Het is een metaalle gering, die met een dubbele hoeveelheid ijzer, zink of magnesium tot staafjes is gegoten. Deze staafjes wor den ons voorgezet als vuur steentjes, waarschijnlijk nog als een her innering uit de tijd der vuursteengeweren, maar ondanks deze vergelijking valt er geen steen aan te bekennen. Bij wrijven over een ruw oppervlak geven deze „steentjes" fijne metaaldeeltjes af, die in de lucht gemakkelijk tot ontbranding ko men, waardoor de benzinedamp in de aan steker, of de gasvlam van het gastoestel worden aangestoken. Dat is ongetwijfeld een groot gerief, maar het staat op geen enkele manier in verbinding m.et het oor spronkelijk gebruik van vuurstenen. Ze geven ons echter wel een plezierige aanleiding eens over te stappen naar de Segerkegels, de voorwerpen waarmee de grote hitte in de ovens kan worden ge controleerd. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2