Wettelijke regeling van het kleuteronderwijs CKefariae.4 Agenda voor Haarlem Nieuwe Staats lening Gecombineerde werking... beter en krachtiger Dertien landen doen mee aan exploratie van de Zuidpool TWEEDE KAMER Kwestie van het ontslag van de huwende ambtenares komt hierbij ook aan de orde Meer dan dertig waarnemingsposten en vele expedities in voorbereiding Nationale BB-manifesta- ties in komende week <mr/ Afwikkeling der geldzuivering Botsing tussen politie en stakers in Nantes Luchtverschijnselen van ijsprojectielen afkomstig? Getuige Reynst herziet zijn verklarignen Nieuw stadhuis van Amers foort kost 6V2 millioen Kamerlingh Onnes-médaille uitgereikt aan prof. Plank Tegoed der banken met 60 millioen gulden gestegen De „Sibajak" met emigran ten naar Australië Oud-kermisexploitant en zijn echtgenote omgekomen Onzekerheid bij televisie Opvoering openluchtspel „Burgers in blauw" in Den Haag Duitse badgasten verkeer den in moeilijkheden Burgemeesters vergaderen in Zandvoort Kapitein wint 64000 dollar-prijsvraag O^inSDAG 14 SEPTEMBER 1955 De Tweede Kamer begon Dinsdag met de nandeling van het wetsontwerp tot re iing van het kleuteronderwijs en de op- eiding van leidsters bij dat onderwijs. Het rijk zal alle kosten dragen van de bestaande en op te richten kleuterscholen, ndien zij voldoen aan bepaalde eisen. De .otale kosten zullen ongeveer f50 mil- :oen per jaar bedragen. De toelatingsleeftijd is voorlopig gesteld op 4 jaar omdat er toch niet direct voldoend" kleuterscholen kunnen worden gebouwd De wettelijke regeling (met vergoeding van de kosten door het rijk) zal de groei van het kleuteronderwijs sterk bevorderen. De regering is voornemens het school geld te bepalen op f 12 per jaar per kleu ter (terwijl ouders, wier inkomen beneden een zekere grens ligt, geen schoolgeld ver schuldigd zullen zijn). De heer V a n SI een (P.v.d.A.) verklaarde tegenstan der te zijn van het heffen van schoolgeld, De heer De Ruiter (C.H.U.) viel hem later bij. De Tweede Kamer was het overigens eens met de regering dat het kleuteron derwijs moet worden verbeterd. Maar op enkele punten heerst er verschil van me ning. Zoals gewoonlijk op het gebied van het onderwijs is er strijd tussen openbaar en bijzonder onderwijs, al wordt de finan ciële gelijkstelling van deze twee richtin gen óók voor het kleuteronderwijs door getrokken. Stichtingsvoorwaarden Indien een gemeente niet tijdig tot de stichting van een noodzakelijk te achten openbare kleuterschool besluit, kunnen de ouders van een voldoende aantal kleuters de stichting van een kleuterschool vragen. Een aantal van 30, 60 of 90 kleuters is daarvoor voldoende, naar gelang het een gemeente betreft met minder dan 50.000, 50.000100.000, dan wel 100.000 of meer ingezetenen. De gemeenteraad moet dan de aanvragen goedkeuren. Maar hij kan wei geren, indien hij van oordeel js dat in de gemeente een voldoende aantal openbare kleuterscholen is gevestigd, of indien door kleuterscholen in naburige gemeenten op bevredigende wijze in de behoefte aan kleuteronderwijs is voorzien. Dat laatste wilde mevrouw F o r t a- ni er-De Wit (V.V.D.) schrappen. Zij diende een daartoe strekkend amende ment in. Ook de heer Van Sleen (P.v.d.A.) had bezwaar tegen de voor waarde dat de kleuters geen grotere af stand naar een naburige school moeten af leggen dan drie kilometer. Een dergelijk amendement diende ook de heer Peters (K.V.P.) in, die begrip had voor de bezwa ren van mevrouw Fortanier-De Wit en de heer Van Sleen. Bijzondere scholen krijgen alleen de kos ten van het rijk vergoed, indien het aan tal kleuters hetzelfde is als voor de open bare kleuterscholen wordt vereist, maar bovendien moeten zij een waarborgsom storten van 25 percent van de stichtings- kosten. Mr. R o o s j e n (A.R.) diende een amen dement in om de waarborgsom te stellen ADVERTENTIE Een van de belangrijke ontdekkingen is, dat bepaalde combinaties van ge neesmiddelen beter werken dan kon worden verwacht. Geleerder» hebben ontdekt, dat bepaalde combinaties van geneesmiddelen een bij zonder weldadig effect hebben. Ofschoon de werking van elk middel afzonderlijk bekend was, bleek zulk een combinatie krachtiger te werken dan kon worden ver wacht. De vier middelen verenigd in Che- tarine „4 - elk afzonderlijk al beroemd werken tezamen nóg beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen I TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 ct WOENSDAG 14 SEPTEMBER Minerva: „Sorry wrong number 18 jaar, 8.15 uur. Palace: „Terwijl Parijs slaapt", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Rembrandt: „Gejaagd door de wind", 14 jaar, 7 uur. Studio: „De afvallige", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Versailles, vorsten en vrouwen", 14 jaar, 8 uur. Lido: „Meisjes zonder beroep", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Hebzucht", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Met een kwartje de wereld rond", alle leeft., 7 en 9.15 uur. De Leeuwerik: Optreden van tele- paath-hypnotiseur Ariës, 8 uur. Vleeshal: Nationale en internationale architecten- tentoonstelling, 13.3017.30, 1922 uur. Brinkmann: Vlot spreken in het openbaar, 8 uur. DONDERDAG 15 SEPTEMBER Palace: „Terwijl Parijs slaapt", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Rembrandt „Ge jaagd door de wind", 14 jaar, 2 en 7 uur. Studio: „De afvallige", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Versailles, vorsten en vrouwen", 14 jaar, 2 en 8 uur. Lido: „Meis jes zonder beroep", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Hebzucht", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Met een kwartje de wereld rond", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva Theater: „Potasch en Perle- moer met vacantie", Toneelgezelschap Joh. Kaart, 8.15 uur. Vleeshal: Nationale en in ternationale architectententoonstelling, 13.30 —17.30, 1922 uur. Stadsschouwburg: „U spreekt met uw moordenaar", De Verenigde Spelers, 8 uur. Concertgebouw: Modeshow Stoutenbeek, 2.30 en 8.30 uur. Zuiderkapel, Zuiderstraat: ds. I. Vasseur, 8 uur. Brink mann: Vlot srpeken in het openbaar, 8 uur. op 15 percent. Hij kreeg de steun van de heren Tilanus (C.H.U.) Peters (K.V.P.Lemaire (K.N.P.) en Zandt (S.G.P.). Bovendien verklaarde de heer Van Sleen (P.v.d.A.) dat hij er gaarne zijn stem aan zou geven, zodat een ruime meerderheid voor het amendement verze kerd is. Maar tenslotte kan minister Cals er overwegende bezwaren tegen blijken te hebben. Leerlingenschaal Algemeen werd de leerlingenschaal van 40 voor de kleuterscholen te hoog genoemd. Het ideaal is 20, maar mevrouw Hero- m a-M e i 1 i n k (P.v.d.A.) wil blijkens een amendement het getal 30 in de wet vast leggen, hoewel zij voorlopig in de leerlin genschaal van 40 wil berusten, Voor de op richting van een kleuterschool in een klei ne gemeente moeten ten minste 30 kleuters worden aangemeld. Mevrouw Forta- n i e r-D e W i t (V.V.D.) diende een amen dement in om het aantal te stellen op ten minste 20. De heer De Ruiter (C.H.U.j ondersteunde haar betoog, omdat anders alleen kleuterscholen zullen worden ge sticht in grote gemeenten. De heer Zege- ring Hadders (V.V.D.) zette uiteen, dat gemeenten die het kleuteronderwijs hebben bevorderd, in het wetsontwerp worden achtergesteld bij gemeenten die niets hebben gedaan. Ofschoon de heer Tilanus (C.H.U.) het verlangen naar kleinere klassen vol komen kon begrijpen, merkte hij op, dat er voorlopig geen leidsters en geen scholen genoeg zullen zijn. Evenals de heren Roos jen (A.R.) en Mol (K.V.P.) pleitte mevrouw Forta nier-De Wit (V.V.D.) voor een drie jarige opleiding A voor kleuterleidsters (in plaats van een tweejarige) en daarna een 1-jarige B-opleiding inplaats van een tweejarige. Dezelfde leden drongen er ook op aan de mogelijkheid te openen dat kleu terleidsters desgewenst op 55-jarige of 60- jarige leeftijd gepensionneerd kunnen worden. Vandaag wordt het debat voortgezet. Er is bij de wettelijke regeling van het kleuteronderwijs nog een heel aparte kwestie aan de orde: de vraag of de hu wende kleuterleidster moet worden ont slagen, evenals de huwende onderwijzeres en de huwende ambtenares. De Minister raad heeft in deze kwestie pas een beslis sing genomen en over dit algemene pro bleem zal mej. mr. T e n d e 1 o o (P.v.d.A.) de regering interpelleren, alvorens de Ka mer principiële uitspraken doet ten aan zien van de huwende kleuterleidster. De minister van Financiën heeft besloten tot de uitgifte van een 3 K percent ren tende staatslening tegen een koers van 100 percent en met een looptijd van 30 jaren. Evenals bij de in het voorjaar uitgegeven lening is het bedrag van de nieuwe lening nog niet vastgesteld. Hiertoe zal pas wor den overgegaan na de sluiting van de in schrijving. De lening zal in 30 jaarlijkse termijnen worden afgelost en wel afwisselend 3 pet., 4 pet. en 3 pet., per jaar, zodat telkens in drie opeenvolgende jaren 10 pet. .der lening wordt gedelgd. De rente gaat in op 15 Oc tober. De storting op toegewezen schuld bewijzen dient evenwel op 20 October te geschieden bij de Nederlandsche Bank te Amsterdam. Schuldbewijzen in de nieuwe lening zul len worden afgegeven in stukken van 1000. Deelneming kan ook in de vorm van schuldregisterinschrijvingen geschieden tot bedragen van ten minste 100.000. In de Wet Afwikkeling Geldzuivering is bepaald, dat tegoeden, die op een door de minister van Financiën vast te stellen da tum nog op geblokkeerde rekening staan, naar een renteloze rekening bij het agent schap van het ministerie van Financiën zullen worden overgeboekt. Als deze datum werd aangewezen 21 October 1950. De tegoeden, welke vijf jaren na deze datum, dus op 21 October 1955, nog op ren teloze rekening bij het agentschap staan, zouden aan 's rijks schatkist moeten wor den overgedragen, daar deze tegoeden op die datum aan de staat zouden zijn ver vallen. Gebleken is, dat nog steeds bona fide houders van tegoeden op renteloze reke ningen verzoeken indienen om over hun tegoeden te mogen beschikken. Deze ver zoeken gaan uit van houders, die door on bekendheid met de voorschriften niet eer der tot het indienen van een verzoek wa ren overgegaan. De minister acht het gezien het langzame tempo, waarin de ver zoekschriften binnenkomen raadzaam de termijn van vijf jaren met vijf jaren, dus tot 21 October 1960, te verlengen. Een daar toe strekkend wetsontwerp is bij de Twee de Kamer ingediend. NANTES (Reuter) De. Franse politie heeft gisteren in Nantes arbeiders die zijn uitgesloten van werk op scheepswerven en die trachtten tot de werven door te drin gen, verdreven met brandspuiten en traan gas. De betogers bekogelden de politie met stenen. De arbeiders zijn uitgesloten als vergelding voor een „langzaam-aan-actie". Na de betoging voor de werven vormden de circa duizend betogers optochten naar de prefectuur, waar een delegatie van de vakvereniging werd ontvangen. De bouwvak- en transportarbeiders die Maandag gestaakt hebben ter ondersteu ning van de arbeiders der scheepswerven, zijn weer aan het werk gegaan. (UP) in Parijs heeft het personeel van elf buslijnen naar de voorsteden het werk neergelegd. De chauffeurs en con ducteurs willen betere arbeidsvoorwaarden bedingen. ALBUQUERQUE (Reuter). Dr. La Paz, directeur van het instituut voor de bestudering van meteoor stenen van de universiteit van de Amerikaanse staat Nieuw-Mexico, heeft op een bijeenkomst van het internationale metereologische genootschap verklaard dat met behulp van uit ijs vervaardigde geleide pro jectielen gegevens verkregen kunften wor den, die in oorlogstijd kunnen worden aan gewend voor het lanceren van de echte raketten. Hij acht het mogelijk een ijsprojectiel van uit een vliegtuig op grote hoogte en vele kilometers buiten de Verenigde Sta ten te doen afschieten, dat op zijn baan door het luchtruim snel zou smelten. Het zou gefotografeerd of via radar gevolgd kunnen worden. Dergelijke "ijsraketten" zouden op grote hoogte vanaf de grond de indruk wekken meteoren of vallende sterren te zijn. Dr. La Paz heeft herhaaldelijk verklaard te menen dat de geheimzinnige geel-groene vuurballen, die in de afgelopen tien jaar meermalen boven het Zuid-Westen der Verenigde Staten zijn waargenomen, van aardse oorsprong waren. Deze vuurballen schieten geluidloos door de lucht en er is nooit een spoor van gevonden. Zaak-Schmidt Voor het Landgerecht te Djakarta in de zaak-Schmidt is Dinsdag de getuige Reynst gehoord, die op 20 Januari 1954 is gearres teerd. Getuige zegt, in April 1952 onder invloed van Van Hulst en Manoch lid te zijn geworden van een illegale organisatie. Tot op de dag van zijn aanhouding zegt hij niet te hebben geweten, dat deze organi satie de Nederlands-Indische Guerilla Or ganisatie was. Getuige verklaart vier lei ders van de organisatie te hebben ontmoet, onder wie Schmidt. De rechter merkt op, dat deze verklarin gen zeer afwijken van de mededelingen, die getuige aan de politie heeft gedaan. Ge tuige verklaart, dat het deze keer de waar heid is. In opdracht van Manoch heeft hij eerst verkeerde verklaringen afgelegd om het onderzoek te belemmeren. De rechter bepaalde de volgende zitting op Maandag 19 September. Van Vrijdag 16 September af zal de tentoonstelling „De Triomf van het Ma niërisme" in het Rijksmuseum te Amster dam iedere Woensdag en Vrijdag ook des avonds geopend zijn (van 19.30 uur tot 22 uur). De tentoonstelling kan niet verlengd worden en duurt tot 16 October. ADVERTENTIE BRUSSEL (ANP) Dertien landen zul len deelnemen aan het geophysisch onder zoek van de Zuidpool ter gelegenheid van het geophysische jaar 1957/1958, zo heeft de speciale commissie voor het geophy sische jaar te Brussel medegedeeld. In het Zuidpoolgebied zullen 33 observatieposten worden opgericht. Volgende maand zal een aantal verkenningsvaartuigen naar de Zuidpool vertrekken om voorbereidingen te treffen. Naar gelang van het jaargetijde zullen de observatieposten bemand worden door vierhonderd tot duizend geleerden en hulp krachten. Buiten het eigenlijke Zuidpool gebied zullen observatieposten op kleinere eilanden samenwerken met de posten op het vasteland van het Zuidpoolgebied. Ex pedities zullen het land doorkruisen en geografische opmetingen verrichten. Een van de expedities zal onder leiding staan van Sir Edmund Hilary, die enkele jaren geleden als eerste de top van de Mount Everest beklom. Een groot aantal vliegtuigen van vrijwel ieder type, waaronder helicopters, zullen hun hoofdbases hebben op Vuurland en op de landengte van Graham. Een bijzondere dienst zal zorgen voor hulpverlenng aan observatieposten of expedities, die zich in gevaar, bevinden. De observatieposten zul len ook samenwerken met walvisvaarders. Groot-Brittannië zal zes observatiepos ten, Amerika vijf, de Sovjet-Unie drie, Japan een, Frankrijk twee, Australië twee, Noorwegen een, Argentinië acht en Nieuw- Zeeland een observatiepost inrichten. Span je en België zullen waarschijnlijk deelne men met een post. Deze waarnemingspos ten zullen meteorologische onderzoekingen verrichten, de ionosfeer, de cosmische stra len, het magnetisme, het Zuiderlicht en de bodem en het Oceaangebied bestuderen. Drie Polen In het hart van het Zuidpoolgebied zal een Amerikaanse post worden gevestigd en Groot-Brittannië zal de magnetische pool bezetten. De Russen zullen een post inne men die bekend staat als „de ontoeganke lijke pool". Volgend jaar zal een nieuwe corferentie der speciale commissie voor het geophy sische jaar de rapporten bestuderen van de verkenningsvaartuigen en de definitieve .plaats der observatieposten bepalen, waar alvast radioposten zullen worden geves tigd en een begin zal worden gemaakt met het inrichten der observatiestations. Opdracht aan ir. A. van Kranendonk De Amersfoortse raad heeft besloten zonder hoofdelijke stemming aan ir. A. van Kranendonk uit Den Haag de opdracht te verstrekken zijn ingediende stadhuis plan verder uit te werken. Daartoe stelde de raad op voorstel van het college een bedrag van f 400.000 beschikbaar. De af geronde bouwsom is 6.500.000 gulden. De opdracht was in Augustus 1953 aan vijf architecten verstrekt en in Januari 1955 kregen zij opnieuw gelegenheid gewenste wijzigingen aan te brengen. De overige deelnemers waren ir. R. D. Bleeker, J. Schipper jr., prof. ir. C. Wegener Slees- wijk en D. Zuiderhoek. Uitslag prijsvraag „Koeltechnische Installatie Dinsdagmiddag is in het Stedelijk Mu seum De Lakenhal te Leiden de Kamerlingh Onnes-médaille uitgereikt aan prof. dr. ir. R. Plank uit Karlsruhe in Duitsland. Deze onderscheiding, toegekend door de Neder landse vereniging voor Koeltechniek, is prof. Plank verleend op grond van zijn grote verdiensten op het terrein van de ontwikkeling van de koeltechniek. De ere penning, genoemd naar de oprichter en eerste voorzitter van deze vereniging, prof. dr. Kamerlingh Onnes, wordt eenmaal in de vijf jaren toegekend. Tijdens de plechtigheid maakte prof. Vahl, voorzitter van de Vereniging, de uit slag bekend van de door het bestuur uitge schreven prijsvraag over „Koeltechnische Installatie". De eerste prijsvraag is ten deel gevallen aan ir. E. van Gunst te 's Graven- hage en aan de heer J. C. A. Saat te Voor burg. De heer C. P. M. Sadee te Delft kreeg voor zijn inzending een eervolle vermel ding. De Gijsbert Japicxprijs, door Gedepu teerde Staten van Friesland ingesteld, is dit jaar toegekend aan de Friese auteur Ulbe van Houten voor zijn roman „De Sünde fan Haitze Holwerda" en het tweede deel van zijn „Hillige Histoarje". Zes ridders van de Souvereine Orde van Malta flankeerden in hun helrode uniformen de baar, waarop de met het kardi naalswapen beslagen kist van kardinaal De Jong stond. De foto werd gemaakt tijdens het zingen van de metten. Op een kussen voor de kist ligt de rode kardinaals hoed met versierselen, die de kist dekte, toen deze in het graf werd neergelaten. Weekstaat Nederlandsche Bank Uit de verkorte balans van de Neder landsche Bank per 12 September blijkt dat het tegoed van de banken met niet minder dan f 61 millioen gestegen is tot f 560 mil- mioen. In geldkringen neemt men aan, dat enkele financiële instellingen in de afgelo pen weken beneden het gemiddelde mini mum gebleven zijn, dat zij verplicht zijn bij de Centrale Bank aan te houden. Uit deze verhoging van het tegoed der banken concludeert men dat zij zich voor de ko mende periode die tot 22 September a.s. loopt hebben veilig gesteld. Op de geld markt is de situatie iets ruimer geworden, al komt dit nog niet in een verlaging van de daggeldrente tot uiting. Daggeld blijft percent doen. De chartale geldhoeveelheid blijkt in de verstreken week met f 64 millioen gedaald te zijn tot f 3709 millioen. Dit geld is in eerste instantie bij de handelsbanken te recht gekomen. Voorts wist het rijk zijn tegoed te versterken met ruim f 5 millioen tot f 362 millioen. De mutatie in de netto deviezenreserve is ditmaal van onderge schikte betekenis. De deviezenvoorraad liep met slechts f 2 millioen achteruit tot f 1479 millioen. De goudvoorraad bleef onveran derd met f 3045,5 millioen. De Centrale Bank heeft geen kortlopend schatkistpa pier afgegeven en ook de bijzondere reke ning van het rijk bleef onveranderd op f 513,8 millioen. Ruim duizend passagiers, onder wie 457 kinderen beneden de achttien jaar hebben zich Dinsdagmiddag te Rotterdam inge scheept op het m.s. „Sibajak", dat naar Australië vertrok. Niet alle passagiers zijn emigranten, want een vijftigtal opvaren den gaat op bezoek bij familieleden. An deren zijn emigranten, die met vacantie in ons land zijn geweest. De jongste alleenreizende emigrant is de 15-jarige Hans Haan uit Amsterdam, de oudsten zijn het echtpaar J. Huis in 't Veld uit Rotterdam, waarvan man en vrouw ieder 70 jaar zijn. Zoals altijd hebben ook nu passagiers op het laatste ogenblik afgezegd: een meisje, omdat zoals ze zei: „haar ouders er tegen waren". Een tweede meisje verklaarde niet te durven en de moeder van nummer drie kwam vertellen „dat er stagnatie was met de verloofde", die reeds in Australië is. Zij maakten plaats voor andere passagiers, die dus op het laatste ogenblik werden geboekt. Eén van hen, een jongeman uit Maarn, vertelde Maandag zijn passage niet te kunnen betalen, omdat zijn ouders, die de sleutel van de brandkast hebben, met vacantie in Frankrijk waren. Zij hebben na een telefoontje de nachttrein genomen, opdat hun zoon zijn onverwachte reis zou kunnen betalen. In het bagageruim van de „Sibajak" zijn duizend boeken opgeslagen, die het Ne derlandse Rode Kruis heeft bestemd voor onze emigranten in Australië en die door de Nederlandse ambassade zullen worden verdeeld. Auto slipte tijdens hevige regen Bij een auto-ongeluk op de Rijksstraat weg LeeuwardenGroningen zijn gister avond omstreeks half zeven bij Hardega- rijp de 70-jarige heer John Sipkema uit Groningen en zijn 70-jarige echtgenote A. Sipkema-Fogertij om het leven gekomen. De door de heer Sipkema bestuurde auto slipte tijdens een zware regenbui toen hij moest uitwijken voor een tegenligger en tegen een boom reed. De beide inzit tenden werden op slag gedood. De auto was totaal vernield. De heer Sipkema was een bekend oud kermisexploitant. Hij stond vroeger met een stoomcaroussel op vele kermissen. De stoffelijke overschotten zijn naar het R.K. ziekenhuis in Groningen overgebracht. De gehele financiële en artistieke situatie van de Nederlandse Televisiestichting is zwevende, daar de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen nog steeds zijn goedkeuring niet heeft gehecht aan het budget voor na 1 Januari 1956. Dit heeft tot gevolg, .dat men in Bussum nog geen enkele mededeling kan doen om trent de programma's voor de tweede helft van dit seizoen. De omroepverenigingen kunnen voor die periode geen contracten afsluiten, zolang zij geen zekerheid hebben omtrent het aantal zenduren dat hun ter beschikking zal staan en de financiële basis waarop zij moeten werken. De Bescherming Bevolking zal in de week van 17 tot en met 24 September, de „Nationale BB-week", demonstraties over het gehele land te zien geven. Vrijwel geen der ingedeelde 160.000 vrijwilligers zal ter zijde behoeven te staan. De BB is ver ge vorderd, daaraan mag volgens de organi satoren na volgande week geen twijfel meer .bestaan. Affiches en een spe ciaal propagandafilmpje in de bioscopen, als ook andere reclame-media zullen van dit feit getuigen. De week zal tevens worden gebruikt om daar, waar de bezetting der corpsen nog onvoldoende is, propaganda tot toetreden te maken. Over het gehele land zijn de BB- functies (bij een jaarlijks verloop van twin tig percent wegens ziekte, verhuizing, emi gratie, en dergelijke) voor tweederde be zet. Buiten de grote steden ligt het be zettingspercentage gunstiger, dan in die steden zelf. Er zijn in de A-gebieden trou wens veel meer mensen nodig dan elders, zodat de werving daar ook wel langer moet duren. Om van 66 op 100 percent bezetting te komen, zal een „derde man"- actie worden gevoerd. Elders, waar de be zetting voldoende is, of waar zelfs een reserve aan aanmeldingen is, zal men zich tot het demonstratieve beperken. Prins Bernhard zal op 17 September te 20.25 uur tegelijkertijd voor televisie en radio een toespraak houden over het werk van de BB. In 143 centra des lands zullen voordien de BB-afdelingen naar bepaalde punten optrekken om deze toespraak te ho ren en te zien. In samenwerking met andere organisaties zullen congressen worden gehouden. De agenda daarvan vermeldt onder andere dat in Den Haag op 17 September het BB- openluchtspel „Burgers in Blauw" in het Westbroekpark zal worden opgevoerd on der regie van Cees Laseur. Dappere redding te Bergen aan Zee Dinsdagmiddag zijn drie Duitse bad gasten uit zee gered te Bergen aan Zee. Het zijn Hans Harst, 59 jaar, en zijn ruim 59-jarige echtgenote Maria Harst-Noekels en hun gehuwde dochter, allen wonende te Viersen in Duitsland. De redding geschiedde door de heer A. Remün, gepensionneerd adjudant-machi nist der Koninklijke Marine, wonende te Bergen. De badgasten hadden zich te water be geven nabij een mui ten Noorden van de tweede strandafgang te Bergen aan Zee. Zij werden ter plaatse verrast door een hoge zee. Door het holstaande water wer den zij omver geslagen, waardoor de on derstroom vat kreeg op de zwemmers. Remijn, die voor strandwerkzaamheden en het verwijderen van tenten aanwezig moest zijn, begaf zich geheel alleen ge kleed te water zonder dat een der verdere aanwezigen zijn voorbeeld volgde. Hij kon eerst de dochter grijpen, die haar reeds be wusteloze vader boven water wist te hou den. Remijn nam de man van haar over, waarna zij op eigen kracht zich naar de wal kon begeven. De bewusteloze man werd door Remijn naar het strand ge bracht. Hierna (ging de moedige redder wederom te water. Hij kon ook de echtge note bijtijds bereiken die eveneens reeds in bewusteloze staat verkeerde. De toestand van het echtpaar is thans redelijk wel. De dochter heeft helemaal geen gevolgen ondervonden van het ge vaarlijke incident. Behendigheids proeven op het circuit Als het weer meewerkt zal men morgen ochtend omstreeks half elf op het Zand- voortse circuit een aantal burgemeesters uit Noordholland met hun auto's behendig- lieidsproeven kunnen zien afleggen. Burgemeester mr. H. M. van Fenema heeft die attractie bedacht ter opening van de jaarvergadering van de Vereniging van burgemeesters in Noordholland, welke Donderdag in Zandvoort wordt gehouden. Na de behendigheidsproeven zal een rond rit over het circuit worden gemaakt, maar dan toertem'po, want de gastheer vreest dat een snelheidswedstrijd maar ongelukken zou geven. Het gezelschap gebruikt de lunch in hotel Bouwes, waar burgemeester Van Fenema een tafelrede houdt. In de middag spreekt de ontwerper van het Zandvoortse Boulevardplan, prof. H. Th. Wijdeveld, over het onderwerp „Regeren is vooruit zien". Het Amerikaanse televisieprogramma „The 64.000 dollar question" heeft gister avond de eerste hoofdprijswinnaar opge leverd die naar huis kon gaan met het lieve sommetje van omgerekend 243.000 gulden. Het was de kapitein der mariniers Richard S. McCutchen, een voedsel- en kookkunstexpert, die de prijs voor de laat ste vraag in de wacht sleepte door een juis te beschrijving te geven van de zeven gan gen van het diner, dat in 1939 in het Buckingham-paleis werd geserveerd aan de president van Frankrijk en diens echt genote, toen dezen de gasten waren van Koning George VI en Koningin Elizabeth. Dit menu bestond uit: consommé quenelle, filet de truite saumonée, sause maltaise, Petits pois a la frangaise, Corbeille, Chateau Yquem, Madeira sercial. McCutchen mocht één deskundige bij zich hebben als assistent en koos daarvoor zijn vader die ook zijn weetje weet van de culinaire kunst en wat daar bij komt kijken.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5