Zandvoort beleefde uitzonderlijk seizoen 1955 behoort bij topjaren DANSSCHOOL Bespreking over maatschappelijke zorg en kerkelijke weldadigheid Jubilerende Hoofdstad Operette met voorbeeldige uitvoering Ook winkelstand en bedrijven voldaan Pijn AKKERTJE T. GRIEK Conferentie te Haarlem Hevige onweders boven Nederland Twee jaar geëist wegens poging tot moord Hör mein Lied, Violetta door welke oorzaak ook Auto te water, bestuurder na 8 minuten gered Zijlweg 49 - Tel. 14441 - Haarlem Diaconieën Gereformeerde Kerken Utrecht verlaagt de stroomtarieven Onecht kind als eigen kind doen inschrijven Grote korenschuur uitgebrand na blikseminslag Sociaal-economische hulp aan zelfstandigen Gereformeerde klacht over de Ned. Bioscoopbond Van Gelder Zonen denkt over kapitaalsuitbreiding Bonn overweegt verlaging van verbruiksbelasting WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1955 LANGZAAM, DOCH ZEKER neemt de herfst bezit van Zandvoort. Het rumoer van het hoogseizoen is verstomd, de straten liggen weer vrijwel verlaten en de seizoenverlichting vierd hier en daar reeds gedoofd. Er is deze eerste weken na de enorme zomerdrukte, die Zandvoort te verwerken kreeg, iets van weemoed in de verlatenheid van het ontvolkte strand en de stille, straten en pleinen, een stilte, die des te meer opvalt, omdat Zandvoort over de gehele linie nu zelf met vacantie is gegaan. Slagers, bakkers, groentehandelaren en melkbezorgers zijn voor een deel gesloten, verdeeld in twee groepen over twee weken en de bezorging staat gedurende deze weken eveneens stil. Op het strand worden de eerste voor bereidselen voor de komende winterperiode reeds getroffen. Bad Zuid was Zondag 4 September voor het laatst geopend. Ih de afgelopen week brak men de opstallen af en slechts de nog geëgaliseerde grond herinnert aan de badinrichting, waar dui zenden deze zomer genoten van strand en zee. Ook enkele andere strand-exploitan- ten begonnen reeds met het weghalen en opbergen van hun stoelen. Het is na-sei zoen in Zandvoort, een na-seizoen, waar over men tot nu toe, niettegenstaande een uiteraard grote vermindering van de drukte, al evenmin ontevreden is als over het hoogseizoen, dat zo uitzonderlijk goed was. Het zijn de vreemdelingen en vooral de Duitsers onder hen die het na-seizoen maken tot wat het hu is. Denk hen een ogenblik weg uit het Zandvoort in September en de badplaats lag volkomen verlaten. Nu hebben pensions en hotels nog vrij veel gasten en is hótel Bouwes nog altijd het centrum van het avond vermaak. Hoe was seizoen 1955? Het is uiteraard zéér moeilijk, reeds nu een definitieve opsomming te kunnen geven van het welslagen van seizoen 1955. Zolang het mooie weer nog voortduurt en zich nog dagelijks bezoekers voor enige tijd in de badplaats melden, komt men aan becijferingen nog niet toe en kan nog moeilijk een vergelijking worden gemaakt met vorige seizoenen. Vast staat evenwel nu reeds, dat seizoen 1955 een uitzonderlijk goed seizoen was, dat met gouden letters in de historie van Zandvoort zal worden geboekt omdat 1955 gerekend mag worden bij de topjaren, zo als dat in vóór-oorlogse jaren in 19211922 en na de oorlog in 1947 het geval was. Het kenmerkende van 1955 zal daarbij blijven, dat het seizoen in een tijdsverloop van nauwelijks twee maanden werd goedge maakt, iets, dat tot nu toe niet eerder voorkwam. 1947—1955 Met is gauw geneigd bij het treffen van vergelijkingen, het gouden topjaar van 1947 te zetten naast 1955. Een jaar als 1947 immers, werd nog nooit in Zandvoort mee gemaakt en onwillekeurig rijst de vraag, of dit seizoen door dat van 8 jaar geleden werd overtroffen. Ook hier schuilen bij het maken' van vergelijkingen, talrijke moeilijkheden. In de eerste plaats lag sei zoen 1947 verdeeld over bijna een half jaar, toen zowel vóór-, hoog- als naseizoen één aaneenschakeling van zonnige, warme dagen werd. In 1955 werd het seizoen samengeperst in het hoogseizoen en mis schien nog in het na-seizoen. In 1947 was het gemotoriseerd verkeer niet te ver gelijken met dat van dit jaar. In 1947 ken de Zandvoort als afgebroken badplaats nog maar weinig vertier en bood een minimum aan accommodatie. Er was geen Caravan- camp, geen trekkerskamp, geen hótel Bou wes, weinig pensions. Daardoor was de particuliere verhuur in 1947 groter dan in 1955, hoewel deze óók in laatstgenoemd jaar zéér bevredigend was. In 1947 zaten de bezoekers over het algemeen royaler in hun geld, men gaf véél meer uit dan dat in 1955 het geval was, waar tegenover ech ter staat, dat men nog een vrijwel com plete distributie had, nog véél zwart moest worden gekocht en daardoor alles véél duurder was. Dit ondervonden vooral de strandexploitanten. Hoewel vergelijkingen uiteraard dus zéér moeilijk zijn is het op merkelijk, dat in gémeentelijke kringen waar vooral op het ontvangerskantoor het verloop van het seizoen nauwlettend wordt gevolgd en aan de hand van de binnenkomende financiële resultaten óók nauwkeurig kan worden beoordeeld, de mening heerst, dat seizoen 1955 door dat van 1947 wordt geëvenaard en er een vrij gelijke tred mee houdt een mening, die door de strandexploitanten echter niet wordt gedeeld, waarbij natuurlijk vele van eerstgenoemde factoren een rol spelen. Vrij baden en zwemmen Door alle strandexploitanten wordt de maatregel van het vrij baden en zwemmen van harte toegejuicht. Men wijst erop, dat in dit zéér drukke seizoen ten volle be wezen is, dat deze maatregel verantwoord is en er aanzienlijk toe heeft bijgedragen, dat hierdoor Zandvoort een aanmerkelijk grote tevredenheid boekte bij alle strand- bezoekers terwijl óók de propagandistische waarde van deze maatregel zéér belang rijk moet worden geacht. Ondanks het zéér drukke bezoek verdronken dit jaar slechts drie personen, waaronder nog twee buiten landers onbekend met de gevaren van de zee een aantal dat hoewel bedroe vend, toch zeker niet verontrustend mag worden genoemd. Er zijn wel méér ver drinkingsongevallen geweest in jaren, dat overal vrij baden en zwemmen nog niet was toegestaan. Met grote lof spreekt men over de wijze, waarop de bereden Rijks politie haar taak op het strand dit jaar heeft vervuld en die door haar toezicht zozeer heeft bijgedragen tot orde en regel en nauwlettend op baders en zwemmers toezag. Oók over de gemeente strand- politiedienst, met als hoofdzetel de Ro tonde, laat men zich zéér waarderend uit, evenals over het werk van de Zand- voortse reddingsbrigade en het is onge twijfeld aan het zéér belangrijke werk van deze drie diensten, die de hun opgedragen taak met zoveel bekwaamheid en liefde hebben vervuld, te danken geweest, dat de veiligheid van het Zandvoortse strand be wezen werd. De heer G. H. Vallo, exploitant van „Bad Zuid" kon zich echter over deze maatregel allerminst enthousiast betonen. Het was voor zijn inrichting, aldus onze zegsman, de maatregel, die het exploiteren van een badinrichting aan het strand bijna on mogelijk maakt, omdat zwemmers en ba ders de veiligheid zoekend en het toe zicht zich door de zee tóch naar zijn inrichting begeven, hetgeen de controle op de betalende bezoekers vrijwel onmogelijk maakt. Hoewel de heer Vallo wat de stoe- lenverhuur e.d. meende te mogen spreken van een „top-seizoen" gaf hij als zijn me ning te kennen dat het vrij zwemmen en baden op de badinrichtingen remmend „07 da^ks"^^^ schikbaar. Invasies van toeristen in de bollentijd en met Pasen en Pinksteren, waarop men zozeer had gehoopt, bleven dit jaar uit, omdat het weer in deze periode uitermate slecht was. Kampeerders Een apart hoofdstuk in de seizoen-aan gelegenheden vormt ongetwijfeld dat van de kampeerders. Jaar op jaar neemt de belangstelling van tent- en caravan-kam peerders toe, om dit jaar een record hoogte te bereiken. Het Caravancamp „Dennendal" telde vorig jaar aan het einde van 't seizoen iets meer dan 1200 bezoekers, nu werden de 2000 reeds gepasseerd. Het trekkerskamp „De Branding" leverde vo rig jaar een cijfer van ruim 15.000 bezoe kers, nu is men al over de 21.000 heen, waaronder ruim 2.000 auto-kampeerders en had gewerkt, hoewel van een verminderd bezoek aan de bad-inrichtingen niet ge rept werd. Bedrijven en winkelstand Oók de bedrijven, op het seizoen inge steld en de Zandvoortse winkelstand tonen zich over seizoen 1955 méér dan tevreden. Vooral de textielwinkels maakten bijzon der goede zaken en in vele daarvan werd wat de verkoop betreft seizoen 1947 overtroffen, in sommige zaken was de om zet over Juli drie maal en over Augustus tweemaal zo hoog als in 1947. Half Augus tus waren de meeste van deze zaken vrij wel uitverkocht wat badgoed betreft. Het waren de vreemdelingen in hoofdzaak, de categorie, die onder de bezoekers domi nerend was en onder hen weer de Duitsers die grote inkopen deden. Met name koffie, dekens, chocolade en bad- artikelen vonden gretig aftrek. Café's en restaurants maakten overdag, maar óók des avond zéér goede zaken. Slechts de automatenspeelzaal en de bio scoop ondervonden de weerslag van het aanhoudende mooie weer. De bioscoop b.v. maakte vrijwel geen enkele middagvoor stelling, die vorig jaar druk werden be zocht en de belangstelling richtte zich in de middaguren op de zon-overgoten dagen natuurlijk méér op strand en zee dan op de speelzaal. Doch ontevreden toont men zich niet. Oók het bezoek aan het Vijver park, hoewel daarover niet te klagen viel, was over het algemeen minder dan in 1954, doch in de avonduren groter dan vorig jaar, een verschijnsel, dat zichzelf ver klaart. De exploitant van de Uitzichttoren, de heer Limmen, meent evenmin van een „top-seizoen" te kunnen spreken, hoewel niet ontevreden zijnde; natuurlijk is de gang naar de uitzichttoren groter bij slecht, dan bij goed strandweer. Doch op nieuw bleek, dat deze toren toch in het centrum der belangstelling stond. Van een zelfde gevoelen was de heer H. Paap, eige naar van paviljoen „de Vijverhut" in het Vijverpark. Strandkampeerders De strandkampeerders op het Noorder- strand zijn de zomerstorm van 18 Mei j.l. toen de voorste rij tenten vrijwel geheel werd verwoest, reeds weer lang te boven gekomen. Met volle teugen genoot men van deze echt zomerse zomer, de aantallen kampeerders bleven vrijwel gelijk aan die van vorig jaar, want uitbreiding is op dit strandgedeelte niet meer mogelijk en zolang het mooie weer óók in Septem ber aanhoudt, peinst men er over het alge meen niet over, de tijdelijke woning reeds te gaan opbreken. Circuit en vermaak Ook de uitkomsten van het circuit geven reden tot véél tevredenheid. Het ongekend groot aantal evenementen bracht een enorm aantal belangstellenden, waarvan de „Grand Prix" voor autorenwagens op 19 Juni het hoogtepunt vormde. Bijzonder was men gesticht over de zomeravondcon certen, die stichting „Touring Zandvoort" ook dit jaar in Juli en Augustus weer op het Raadhuisplein organiseerde, evene menten die stellig waard zijn een volgend seizoen op groter schaal en met wat méér variatie, o.a. door een openlucht-cabaret variété-voorstelling te worden herhaald, want telkens opnieuw bleek de belang stelling ervoor enorm. Lunapark, zandbouwwedstrijden en bal lonwedstrijd voor de jeugd bleken ge beurtenissen, waarnaar aller interesse uit ging. Slechts het ontbreken van vuurwer ken werd algemeen als een teleurstelling gevoeld. Het prachtige concert van de Kon. Militaire kapel kon dit gemis niet vergoe den, terwijl de kamermuziekavonden, door stichting ,,'t Helm" georganiseerd, een te leurstellende ontvangst kregen. De avond programma's in hotel Bouwes daarentegen trokken een zó grote belangstelling, dat menigmaal de deuren reeds om 9 uur ge sloten moesten worden. Oók de avond- amusementsmuziek in verschillende bedrij ven werd kennelijk op hoge prijs gesteld. Dit alles wijst er wel op, dat het luchtige, vrolijke amusement zich het meest aan de badplaats-sfeer aanpast. Seizoenverhuur De seizoenverhuur ging mee met de weersomstandigheden. Het slechte vóór seizoen bracht een slechte verhuur, zowel in hotels, pensions als bij particulieren. In Juli liepen de aanvragen met sprongen omhoog en in Augustus was in geheel Zandvoort vrijwel geen kamer meer be- ADVERTENTIE dat helpt direct Nee m een Dinsdagavond is in Amsterdam de be stuurder van een kleine personenauto, die komende uit de Honthorststi-aat in de rich ting Ruysdaelkade reed, de weg kwijt ge raakt en in het water gereden. Een bewo ner van de Ruysdaelkade,, de heer F. J. W. Koelemans, hoorde een plons en dook het water in. Hij slaagde er echter niet in het portier van de auto te openen. De brand weer, die een kazerne in de Honthorst- straat heeft, was inmiddels verschenen en brandwacht A. Speek ging te water en het gelukte hem het portier te openen en de bestuurder, die 8 a 10 minuten in de auto had gezeten, behouden aan de wal te bren gen. De bestuurder, de 36-jarige K. T. uit Den Haag, werd per G.G. en G.D. naar een ziekenhuis vervoerd. aantal overnachtingen is hier dan ook nog niet by benadering op te geven. Er zijn vele dagen geweest, dat het Cara vancamp het aantal van 180 caravans be reikte, het absolute maximum dat men op dit terrein kan bergen, terwijl de om geving werd volgeplaatst met auto-tent- kampeerders. Het trekkerskamp moest in de loop van deze zomer reeds provisorisch worden uitgebreid tot aan het circuit en zelfs toen bleek het nog te klein. Hoewel moeilijkheden wat betreft de sanitaire ac commodatie niet konden uitblijven, werd in talrijke buitenlandse couranten en tijd schriften de lof van deze beide inrichtingen bezongen en ten voorbeeld gesteld aan vele buitenlandse kampementen. Op het laatst werd de toevloed van dit soort kampeer ders echter zó groot, dat het gemeente bestuur ingreep en een gedeelte van de kampeerders als tijdelijke nood-oplossing naar het duinterrein bij de Kennemer Golf club verwees, waar toen een nieuw kam- peer-centrum ontstond. Ongetwijfeld zal het gemeentebestuur van Zandvoort maat regelen gaan nemen om voor het volgend seizoen deze steeds groeiende stroom van kampeerders te kunnen opvangen door betere accommodatie op en uitbreiding van de terreinen. Een dergelijke toename had men nóóit verwacht en het is buiten alle twijfel dat Zandvoort, vooral ten op zichte van het gemotoriseerd kamperen, vér ten achter is, hoewel uitbreiding in de toekomst te wachten is. Hier ligt een stuk seizoen-voorbereiding, dat in de allereerste plaats dringend de aandacht vraagt. Daarnaast direct, het gebrek aan voldoende parkeerruimte, een euvel, dat één der zorgenkinderen van de Zand voortse verkeerspolitie is, omdat dit seizoen bewees, hoe geweldig groot op top-dagen het gemotoriseerd verkeer was, dat som tijds bijna niet te verwerken bleek en dat in de toekomst nog steeds groeien zal. Wanneer we dit seizoen-overzicht ten slotte samenvatten, dan mag worden ge constateerd, dat Zandvoort over de gehele linie dubbel en dwars tevreden is. Meer malen hoorden we de laatste weken van Augustus de verzuchting slaken: „Ik wou, dat het afgelopen was". Zandvoort werd deze in twee maanden samengeperste sei- zoendrukte, die bijna niet te verwerken was, moe. Het is nu afgelopen en in dank bare tevredenheid neemt men afscheid van deze „gouden dagen" om zich na een korte rustperiode al weer te gaan voorbereiden op seizoen 1956. ADVERTENTIE Club- en privélessen voor beginners, gevorderden en Medal Test. Inschrijving dagelijks Prospectus wordt U op aanvraag gratis toegezonden. In het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem is vandaag de 64e centrale diaco nale conferentie van de Gereformeerde Kerken in Nederland gehouden onder lei ding van dr. J. W. Noteboom, burgemees ter van Voorburg. Deze heeft de conferen tie, die werd bijgewoond door diakenen uit alle delen van het land, geopend met een rede, waarin hij wijlen dr. J. Hoek te 's-Gravenhage, die de centrale conferentie tal van jaren als raadsman heeft gediend en ook redacteur was van het Diaconaal Correspondentieblad, en de zo juist over leden oud-voorzitter van de conferentie, de heer J. H. Donner te Rotterdam, die in tal van commissies het diaconaat heeft ge diend, herdacht. De voorzitter besprak de huidige stand van zaken met betrekking tot de maat schappelijke zorg in het algemeen en de kerkelijke weldadigheid in het bijzonder. Hij herinnerde aan de crisismaatregelen vóór 1940, met name de werklozensteun en de steunuitkering aan middenstanders, boeren en tuinders. De na-oorlogse jaren zien een ontwikkeling van deze praktijk in versneld tempo. Minister dr. Drees kwam met noodvoorziening en ouderdomszorg. We hebben zelfs een departement voor Maatschappelijk Werk zien ontstaan en dat was het sein voor het aanvatten van nieuwe taken en voor het geleidelijk stu wen van de maatschappelijke zorg in ons land in een richting zó vergaand en zo uitgebreid, dat vroegere generaties bij het onderkennen van dit alles het hoofd schudden. Ook de wetgever zit niet stil. Een fonkelnieuwe regeling van de ouder domszorg is al bij de Staten Generaal in gediend, een regeling zó verstrekkend, dat de Noodwet-Drees, van hoe diepgaand be lang destijds beschouwd, daarbij verge leken thans slechts kinderspel schijnt. Vlak daarop zal volgen het ontwerp van een nieuwe armenwet of juister uitgedrukt een wet op de maatschappelijke zorg ter vervanging van de nog betrekkelijk jonge maar naar het begrip van deze tijd toch al oude en zelfs verouderde armen wet van minister mr. Th. Heemskerk. Dr. Noteboom herinnerde aan de daar tegenover ontwikkelde diaconale activi teiten en aan het werk van het centraal bureau, dat de Gereformeerde diaconieën na de bevrijding te Utrecht hebben ge vestigd. Ten behoeve van de gezinszorg kwamen opleidingsscholen te Amsterdam en te Leeuwarden en de gezinszorg gaf ook aanleiding tot de stichting van een raad Op de daken van Casablanca staan voortdurend Franse soldaten, voorzien van automatische geweren en zoeklichten, uit te kijken over het district Nieuw-Medina (het inboorlingen-kwartier) naar mogelijke relletjes in het roerige stadsgebied. B. en W. van Utrecht hebben de ge meenteraad voorgesteld de electriciteits- tarieven voor de kleinverbruikers met ge middeld acht percent te verlagen, nu de omzetbelasting' op de levering van elec- triciteit aan particulieren is vervallen en omdat zij een verdere toeneming van het electriciteitsverbruik verwachten. Hoewel ook de gaslevering voor particu liere doeleinden van omzetbelasting is vrijgesteld, willen B. en W. thans niet tot verlaging van de gastarieven overgaan, omdat de financiële uitkomsten van het gemeentelijk gasbedrijf zulks niet toela ten. Toch wil het gemeentebestuur het fi nancieel voordeel, dat ontstaat door het wegvallen van de omzetbelasting op de gaslevering, niet aan de burgeren onthou den. Daarom wordt voorgesteld, de electri- citeitstarieven belangrijk meer te verla gen dan op zich zelf aangewezen zou zijn. In het algemeen zijn de electriciteitsver- bruikers, die van de verlaging van de elec- triciteitstarieven zullen profiteren, Voor de Amsterdamse rechtbank heeft een 38-jarige karrenverhuurder terecht ge staan omdat hij op 11 Augustus 1949 bij de ambtenaar van de Burgerlijke Stand te Amsterdam een valse aangifte had ge daan van de geboorte van een meisje, waarvan hij had doen voorkomen dat het een wettig kind uit zijn huwelijk was. Het meisje was echter een kind van een onge huwd nichtje. De officier van Justitie achtte dit een ernstig misdrijf, temeer omdat hierbij de authenticiteit van officiële acten in het geding was. Hij eiste een maand gevange nisstraf. De verdachte zei het meisje voor zijn eigen kind te willen doen doorgaan, om dat zijn huwelijk kinderloos was en omdat hij tevens gemeend had het van rechteloos heid te kunnen vrijwaren door het als zijn eigen kind te doen inschrijven. Dinsdagavond heeft boven vele plaatsen in Nederland een met veel regen gepaard gaand onweer gewoed, dat in Amsterdam extra werk aan de brandweer heeft be zorgd. Boven Amsterdam klonken enkele krakende donderslagen en sloeg de blik sem in op een schoorsteen aan de Mande- rijnenstraat. De pot was er af geslagen. Drie keer moest een motorspuit uitrukken naar een neon-reclameverlichting in de binnenstad waarin zich kortsluiting had voorgedaan. Ongeveer zes keer werd de hulp van de brandweer ingeroepen voor regenlekkages. Te Bleiswijk is door blikseminslag de grote korenschuur van de landbouwer Vreugdenhil van de boerderij „Grüpesteyn" in brand geraakt. De brandweren uit Bleis wijk en omliggende gemeenten wisten de boerderij te behouden. De korenschuur ging in vlammen op. De schade bedraagt 60 a 70.000 gulden. Men is tegen brandschade verzekerd. Bij het blussen werd ook assistentie verleend door de brandweer van de BB. De staatssecretaris van Sociale Zaken heeft een brief aan de gemeentebesturen gezonden, waarin hij de bijzondere aan dacht van de plaatselijke autoriteiten vraagt voor de sociaal-economische hulp ver leningsregeling aan zelfstandigen. Voor geschreven is thans, dat in de plaatselijke commissies, die de aanvragen van zelfstan digen beoordelen, ook vertegenwoordigers van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening zitting moeten heb ben, indien de zelfstandigen tot de agra rische of de visserijsector behoren. van kerkelijk-sociale arbeid. Dit lichaam gaf mede de stoot tot de stichting van het centrum voor zielszorg van de Gerefor meerde bouwcorporatie, van het Gerefor meerde Sociologisch Instituut en van de pensioenvoorziening voor werkkrachten in dienst van Gereformeerde kerken en in stellingen. Verder werden door speciale commissies de ouderdomszorg en de kin derbescherming ter hand genomen. Hoe alles ook verandert en nog veranderen zal, aldus spreker, niet veranderd is en niet veranderen zal de opdracht van Christus, om in Zijn naam barmhartigheid te be oefenen. De vorm is wisselend, maar de inhoud, d.w.z. het beginsel, is vast. Wie dat verstaat werpt geen vragen op over het al of niet zenden van broeders en zusters naar de overheidsarmenzorg of over het aanvaarden van overheidssubsidie om arme broeders en zusters onderstand te verlenen, doch hij zal het als een kleine, maar gewichtige zaak beschouwen hen op milde wijze uit eigen vrijwillige offers te voorzien. De vergadering keurde het verslag van de 63e conferentie goed, alsmede het finan cieel verslag 1954, het verslag van het cen traal bureau 1954 en de begroting 1956. Aan het einde van de morgenvergade ring sprak prof. dr. R. van Dijk, hoog leraar aan de Vrije Universiteit over: „Het sociologisch onderzoek ten bate van de diaconale arbeid". In de middagvergadering hield prof. dr. H. N. Ridderbos hoogleraar aan de Theo logische Hogeschool te Kampen, een refe raat over „Het diaconaat in het licht van De 52-jarige arbeider B. van der Z. uit Giethoorn stond Dinsdag voor de rechtbank te Zwolle terecht, omdat hij op 21 Nevem- ber van het vorig jaar op de Kerkweg te Giethoorn zijn kameraad Johan S., een 43- jarige arbeider, met een mes drie steken heeft toegebracht. Op 25 Januari had Van der Z. reeds terechtgestaan, maar toen wees de recni- bank de zaak terug naar de rechter-com- missaris. Er is over verdachte een psy chiatrisch rapport uitgebracht, waarin ge waagd wordt van een bewustzijnsvernau wing bij verdachte toen hij zijn daad vol voerde. In zijn requisitoir betoogde de officier van Justitie, dat in dit geval wel degelijk gesproken moet worden van een poging tot moord, dus met voorbedachten rade en met de opzet om de tegenstander te doden. Hij merkte voorts op dat verdachte reeds eni ge malen veroordeeld is wegens het ple gen van misdrijven met geweld. Hij eiste tegen hem twee jaar gevangenisstraf met aftrek. Verdachte's raadsman meende dat de drank een grote rol heeft gespeeld en dat verdachte van het begin af in een roes heeft geleefd. Hij vroeg een kans voor zijn cliënt weer spoedig in de maatschappij te rug te keren. Uitspraak volgt op 27 Sep tember. Generale Synode in Leeuwarden De generale synode der Gereformeerde Kerken te Leeuwarden heeft besloten bij de overheid tegen de kartel-positie van de Nederlandse bioscoopbond ten aanzien van productie, import, verhuur en openbare vertoning van films bezwaren in te la ten brengen. Zij zal deputaten benoemen, die de opdracht zullen ontvangen het film en bioscoopvraagstuk en vooral de pasto rale taak van de kerk daarmee te bestude ren om aan de volgende synode rapport uit te brengen. Kerken en kerkleden zullen opgewekt worden de actie, die bedoelt tot een Christelijk verantwoorde film te ko men, te steunen. De synode zal vandaag de predikants- de bergrede'". Ds. L. Hoorweg, Geref. pre- I tractementen behandelen en dan pas vol- dikant te Haarlem-Zuid sloot met een kort gende week Dinsdag weer beginnen. De opwekkend woord de conferentie waarna zittingen duren tot 1 October waarna de de deelnemers een Haarlem maakten. rondrit door en om synode tot het komend voorjaar uiteen gaat. 99 99 De Velser kunstkring „Voor Allen" die onder leiding van zijn energieke voor zitter, de heer Jac. Stoffer, zoveel bijge dragen heeft tot de culturele ontsluiting van Velsen en omgeving heeft Dinsdag het nieuwe seizoen ingezet met een ope rette-avond, die klonk als een klok. Men had de „Hoofdstad Operette" uitgenodigd een opvoering van „Hör' mein Lied, Vio letta" te geven, het vrolijke stuk, waarmede het Amsterdamse gezelschap dit seizoen zijn tienjarig bestaan viert. Uiteraard bracht dit jubileum in het geheel bezette Rex-theater te IJmuiden-Oost een feeste lijke stemming. De voorzitter van de pro grammacommissie, de heer C. Pels sprak over het tienjarig bestaan van de „Hoofd stad Operette" in zijn welkomstwoord. Hij noemde het een voorrecht voor de kunst kring, dat na de feestvoorstelling in de hoofdstad Velsen de eerste plaats was die bezocht werd. Directeur Meyer Hamel kreeg een mand met fraaie bloemen aan geboden. In een geestig antwoord toonde de heer Hamel zich bijzonder erkentelijk voor het huldebetoon. De heer Pels, die bij zijn inleidend woord speciaal de wethouders van de gemeente en de raadsleden begroette, gewaagde nog van de grote belangstelling, die er voor het werk van de kunstkring bestaat. Dit jaar moesten, niettegenstaande er twee abonnementenseries werden uitgegeven, ruim honderd gegadigden op een wacht lijst worden geplaatst. Men overweegt thans de uitgifte van een derde serie abonne menten. Voor het optreden van het Neder lands Ballet in October zijn ook twee avonden voltekend. Bij de opvoering van „Hör' mein Lied, Violetta" van Oscar Straus hebben de toe hoorders zich buitengewoon geamuseerd. Het behoeft nauwelijks gezegd te worden, dat hét ook in deze operette weer de liefde is, die de richting van de ontwikkeling van het spel bepaalt, waarbij de humor en de kluchtige dwaasheden voor de nodige levendige contrasten zorgen tegenover de ernstige en spanningbrengende accenten, die deze operette voor te grote oppervlak kigheid en holheid behoeden. De spelers kregen zelfs een kans, soms zelfs een ruime kans, tot karaktertekening, wat ten aan zien van de meeste operettes of wat daar voor doorgaat, niet gezegd kan worden. Voor een jubileumtournée is het stuk in derdaad een gelukkige greep geweest. De zorg, aan voorbereiding en opvoering be steed, getuigt van het besef van de regis seur Otto Aurich en van alle andere mede werkenden, dat het hier ging om het bren gen van een operete „waar wat in zat". Het lijkt mij echter wel gewenst de tekst, die over het algemeen in de dialogen goed vol doe^ in enkele détails te saneren, in het bijzonder om elke schijn van kwetsing van godsdienstige gerichtheid te vermijden. Dit geldt dan speciaal voor het eerste bedrijf. De rolverdeling is zeer gunstig uitgeval len. Voor graaf Lavalette had men in Jan Handerson een aristocratische acteur ge vonden, die alle innerlijke spanningen van de tot wanhoop en machteloosheid ge brachte minnaar voortreffelijk wist uit te beelden. Ook over zijn zang kan met lof gewaagd worden: Ruth Roden was de be wust spelende actrice die charmant, ver leidelijk en pittig een uitstekende typering van Violetta gaf. Haar zang viel te roemen, hetgeen eveneens gezegd kan worden van Mizzy van der Lans, die met haar fraaie stem veel hoogtepunten van vocale schoon heid schonk. Zij vervulde haar rol van Pauline prijzenswaardig, hoewel deze van alle rollen de minste mogelijkheden bood. Herman Valsner had zich in de figuur van generaal Bonaparte later Keizer Napoleon, uitstekend ingeleefd. Behalve door een merkwaardig goed geslaagde uiterlijke ge lijkenis werd men bij zijn uitbeelding ge troffen door de karakteristieke overreden de meeslependheid, het isolement van de grote persoonlijkheid, maar ook door de gewoon menselijke kant, die bij de grote Corsicaan zo vaak naar voren kwam. Uitbundig plezier heeft men gehad om de eeuwig-dartele Claire Clairy, die als Madame Lucia een voor haar geknipte rol gekregen had. En ook Fritz Steiner was (als de zielige sukkel Daniel) weer op zijn best. Met Otto Aurich als de vorst Bor ghese was hij de incarnatie van de dwaas heid, maar toch met een goed begrepen reserve deze keer. Ad Heerings als de barbier Calville en John Koch als burge meester Barbaroux konden voldoening geven en voorts waren er enkele kleinere rollen, die goed werden verzorgd en mede aan de opvoering een gewenste eenheid gaven. De décors waren doeltreffend. Grote lof past voor de zeldzaam fraaie costuums, die een overstelpende weelde voor het oog waren. Met deze costuums had de regisseur bij tal van opstellingen won deren verricht, getuigend van een volleeru vakmanschap. Trouwens de gehele opvoe ring bewees wel hoe de „Hoofdstad Ope rette" de operettekunst beheerst in al haar veelzijdig raffinement. Hier weet men van een operette waarlijk een operette te maken. De dirigent Jan Brookhouse leidde de opvoering met slagvaardigheid. Hij kon beschikken over een orkest van bekwame instrumentalisten, die hun artistieke krach ten ook met succes konden aanwenden bij het spelen van een „herinneringsfantasie" een samenstel van melodieën uit de zeventien operettes die sinds de oprichting tot heden door het ensemble zijn opge voerd. P. ZWAANSWIJK In de eerste helft van het lopende boek jaar is de gang van zaken in de bedrijven door de maximale bezetting van de papier machines gunstig gebleven, zo deelt de di rectie van Van Gelder Zonen N.V. Ko ninklijke Papierfabrieken te Amsterdam mede. De papierproductie bedroeg in deze periode 104.500 ton tegen 101.500 ton in het eerste halfjaar van 1954 en 202.500 ton in het gehele vorige jaar. De winstmarges op de verhoogde omzet vertonen echter een neiging tot dalen, aangezien de nog steeds toenemende kosten niet altijd ten volle in de verkoopprijzen kunnen worden doorbe rekend. Ook aan de stijging der grond- stoffenprijzen, voornamelijk als gevolg van het belangrijk hogere peil der zeevrachten ten, is nog geen einde gekomen. Verwacht mag worden, dat, mede door de verlaging van het tarief der vennootschapsbelasting, de netto-winst over het lopende boekjaar niet bij die over 1954 ten achter zal blij ven. Door de aanzienlijke kapitaalsuitbreiding en de toenemende behoefte aan bedrijfs kapitaal zijn de liquide middelen enigszins gedaald. Binnenkort zullen voorstellen worden gedaan tot statutenwijziging opdat, wanneer dit wenselijk wordt geacht, tot kapitaalsuitbreiding kan worden overge gaan. BONN (Reuter) Het West-Duitse mi nisterie van Economische Zaken heeft medegedeeld, dat de West-Duitse regering verlagingen der verbruiksbelastingen over weegt als onderdeel van haar anti-inflatie programma. Deze belastingen zullen alleen worden verlaagd indien de regering de ze kerheid heeft dat de verlaging aan de ver bruiker zal worden doorgegeven. Tot de goederen welke onder deze belasting vallen behoren tabak, lucifers, bier, brandewijn, suiker, zout, petroleum, speelkaarten en electrische lampen. De voorbereidingen voor de invoering van het invoerschema „voor iedereen" zijn reeds vergevorderd. Ér wordt geen loon- of prijsstop overwo gen. Deze maand zijn de huren voor vijf millioen woningen verhoogd met tien tot twintig percent.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9