Santpoorts strijd tegen komt binnenkort „voor Hoogheemraadschap de heren" in Leiden Problemen m Schrootkoopman voor rechtbank wegens knoeierij; 3 jaar geëist Op één punt wordt billijkheid van reclames erkend, rest vindt weinig gehoor Wethouder P. de Vries treedt af Uitspraken over malver saties vliegveld Twen the Schip zou vóór ijking zijn verzwaard; ruim 7OOO.- schade voor verkoper op de honderd velden J 8 8 s s mi 8 S m s 8 8 s i§ HP 88 8 n§ mi B 8 8 s s a Hi B B u s B iSf ii iHi B iii B HP HP iwi IÜ 8 HP pp IS! §j§ 8 8 8 8 8 8 IP JJj 8 S P 8 m 8 ijj B m HP gn H 11 HSi Iw? HP Cwl m §§f B jjj ÉHi 11 a git WM ll mi ii Vrije inwisselbaarheid van valuta dichterbij 9 Na 31 raadsjaren Hella Haasse besprak historische roman Walvisvaarder aangeboden Meineed als antwoord op civiele aanspraak „De taak van het meisje bij leger en luchtmacht" (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) Londen durft vrijmaking van het Pond Sterling nog niet aan Scheepvaart DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1955 OP WOENSDAG 21 September komt de verenigde vergadering van het Hoogheem raadschap Rijnland te Leiden bijeen ter behandeling van onder meer het herstel van de grote sluis te Spaarndam, waarvoor een onderhandse aanbesteding zal worden uit geschreven en voor een aantal bezwaarschriften tegen aanslagen in het zogenaamde „bundergeld". Een dier bezwaarschriften behelst de reeds eerder in ons blad aange haalde strijd, die de Santpoortse grondeigenaar Chr. Duyn voert tegen het Hoogheem raadschap, omdat hij met zijn percelen grotendeels buiten de grens van „Rijnland" zou vallen en dus niet omslagplichtig is in het bundergeld. Op het hierbij gereproduceerde kaartje zijn zowel de grens van Rijnland aange duid als de aangeslagen percelen van de heer Duyn: Rijnland wil daarmee aanto nen, dat de percelen aan de Zuidzijde lig gen en dus terecht worden aangeslagen. Nog meer bezwaren De waterafvoer van de bebouwde perce len wordt via het Velsense gemeenteriool verzorgd, zegt de reclamant verder en aan slag daarvoor acht de heer Duyn dan ook onbillijk. Van de onbebouwde landen ge schiedt de waterafvoer op de „Verdolven landen", aan de andere kant van de West laan. In de bijlage op de bezwaarschrif ten deelt de daarmee belaste commissie de vergadering mee, dat het reeds lang de aandacht heeft getrokken van zowel deze vergadering als van Provinciale Staten, dat die bebouwde eigendommen, welker afvoer buiten Rijnland geschiedt, niet op gelijke voet als andere bebouwde percelen (die op Rijnlands boezem lozen) in het bundergeld behoren te worden aangeslagen. Gedeputeerde Staten hebben een voorstel tot reglementswijziging toegezegd en door het Hoogheemraadschap is hierop al bij herhaling aangedrongen misschien zal dit omstreden punt dus eerlang in Provin ciale Staten aan de orde komen. Hiermee wordt de billijkheid van de re clame aangaande de bebouwde eigendom men dus ten volle erkend, maar in afwach ting van de reglementswijziging kan er geen ontheffing van het bundergeld worden toegestaan. Dat, aldus Rijnland, voor het onbebouwde deel dezer percelen aan Rijn land wordt bijgedragen, is inmiddels niet onbillijk te achten, ook al lozen zij op de Verdolven Landen en dus buiten Rijnland: deze Verdolven Landen brengen hun water door een duiker onder de Slaperdijk door naar het „slapergemaaltje", dat weer wel op Rijnland uitslaat en dus loost de heer Duyn in feite zijn percelen wèl op Rijn land. Volgens een beslissing van de kroon zou reclamant naar zijn zeggen, indien Rijn land werkelijk zijn rioolwater zou moeten verwerken, alleen maar genoodzaakt zijn bij te dragen in de werkelijke uitmalings- kosten en niet aan de kosten van dijkon- derhoud, bemaling, etc. De commissie zegt niet te weten welke beslissing de reclamant op het oog heeft, maar moet betwijfelen, dat het ook in dat geval betreft een op het reglement geba seerde omslagheffing. Hier dient het regle ment van Rijnland te worden toegepast en dit kent geen mogelijkheid tot gehele of ge deeltelijke vrijstelling. Water en rechten Rijnland, zo zegt de reclamant verder, is verplicht het „zakwater" van hoger gele gen percelen te ontvangen, tenzij door het in cultuur brengen dier gronden de water overlast verzwaard wordt: en dan nog naar recht en billijkheid, vólgens hem een bekende Kroonbeslissing. En tenslotte meent hij, dat de water schapslasten dezer percelen reeds in 1924 zijn afgekocht. Blijkens een onderhoud met de secretaris van Noordhollands Noorder kwartier en blijkens het hoogheemraad schapsreglement zijn geen wijzigingen in deze afkoop gemaakt. Dit reglement zou dus in strijd met deze algemene maatregel van bestuur zijn en dies „ongeldig en on wettig". Dit punt is door deze zelfde reclamant reeds in 1954 aangevoerd; het is toen als ongegrond verworpen en hetzelfde zal ook Castricums wethouder van Openbare Werken, de heer P. de Vries, heeft in ver band met zijn hoge leeftijd (72) besloten zijn zetel ter beschikking' te stellen. De heer De Vries heeft tevens de wens te ken nen gegeven als raadslid af te treden. Voor beide functies heeft de wethouder ontslag gevraagd met ingang van 1 October. De scheidende wethouder werd 20 Jan. 1883 te Castricum geboren. Reeds op jonge leeftijd voelde hij zich aangetrokken tot de vakbeweging en in 1923 werd hij voorzit ter van de plaatselijke afdeling van de R.K. Volksbond, de latere Katholieke Ar beiders Beweging. Onder zijn leiding kwa men elf onderafdelingen tot stand. In 1924 kwam de heer De Vries in de gemeente raad en in 1932 werd hij als wethouder van Openbare werken gekozen. Dit bleef hij tot 1939 en daarna was hij weer raads lid. Bij de eerste verkiezingen na de tweede wereldoorlog werd de heer De Vries op nieuw wethouder en in 1953 kwam hij eveneens als zodanig in de raad terug, maar niet, nadat in een bewogen raads vergadering felle critiek op zijn hoge leef tijd was geleverd. Desondanks bleef de heer De Vries aan en dat hij nu zijn wethouders- en raadszetel beschikbaar stelt is niet omdat hij opnieuw bang voor critiek is, maar waarschijnlijk een gevolg van het over lijden van mevrouw De Vries, nu twee weken geleden. De bekende schrijfster Hella Haasse heeft Woensdag in hötel De Rustende Ja ger voor een aandachtig luisterende schare leden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen gesproken over haar ge schreven historische roman „Het woud der verwachting". „Tegen mijn zin is deze ro man een „pil" van een boek geworden", verklaarde de autrice en zij voegde er aan toe, dat het haar moeite kostte om over haar werk, dat zij in 1949 schreef, te spre ken omdat het al zo lang geleden was dat het tot stand kwam. „Dientengevolge zijn de herinneringen wat vervaagd", ging de schrijfster verder, maar nochtans slaagde zij er in een boeiend relaas van de inhoud van het boek te geven. Het boek behandelt het leven van de dichter-vorst Charles d'Orléans, die in de tijd van de middeleeuwen de beste jaren van zijn leven van zijn 20ste tot zijn 45ste jaar in een Engelse gevangenis heeft doorgebracht. Uitvoerig schetste de schrijfster de omstandigheden, die tot de gevangenschap van d'Orléans aanleiding waren. „Als ik het nu moest schrijven, zou ik het waarschijnlijk anders doen", zeide de schrijfster tenslotte, „wellicht had ik nu meer het accent op de psychologische zijde gelegd. Het schrijven van een histo rische roman is een gevaarlijke bezigheid, omdat de kans groot is dat men aan het fantaseren slaat. Ik heb dat evenwel ver meden". Na de pauze las Hella Haasse enige frag menten uit haar boek voor. Aan het begin van de avond heeft de heer B. J. Holtkamp, uit Amsterdam, een 10 minuten speech mogen houden over het reclasseringswerk in verband met de op handen zijnde collecte in Castricum. De rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de werknemers op het vlieg veld Twente inzake de tussen 1952 en 1954 gepleegde malversaties, waarbij werd ge knoeid met de bemesting van een door een landbouwer gepacht gedeelte van dit vlieg veld en met de leveranties van kunstmest tot bedragen van enkele duizenden guldens. De 25-jarige Enschedese uitvoerder A. E. werd veroordeeld tot een jaar met aftrek; de eis was een jaar plus drie maanden met aftrek. De 33-jarige Enschedese opzichter H. van 't H. kreeg een jaar met aftrek; de eis was een jaar en zes maanden met af trek. De 54-jarige Enschedese hulpopzich ter G. J. G. kreeg negen maanden met af trek; de eis was een jaar plus drie maan den met aftrek. De 32-jarige Weerselose boekhouder-zaakvoerder G. A. S. kreeg acht maanden, waarvan vier voorwaarde lijk; de eis was acht maanden met aftrek voorwaardelijk. De :51-jarige J. G. W. H. uit Weerselo kreeg een maand onvoorwaar delijk; de eis was drie maanden -voorwaar delijk plus een boete van 2000.De 37- jarige rijwielhersteller A. G. D. uit En schede kreeg veertien dagen voorwaarde lijk plus 50 boete; de eis was veertien dagen voorwaardelijk plus 30.boete. De 37-jarige Enschedese landbouwer A. G. K. kreeg vier maanden voorwaardelijk, overeenkomstig de eis. thans dienen te geschieden. Rijnlands re glement (niet door Rijnland zelf, doch door de Provinciale Staten onder Koninklijke goedkeuring vastgesteld) is niet in strijd met enige algemene maatregel van be stuur of enige andere hogere regeling; en al ware het wèl zo, dan nog zou de ver gadering, die de eed op de nakoming van het reglement heeft afgelegd, tot nakoming ervan zijn gehouden, totdat door hoger ge zag anders zou zijn beslist. Aldus de com missie. OSLO (United Press) Het 42.000 ton metende walvisschip „Juan Perón" is per advertentie in de te Trondheim verschij nende krant Adresseavisen te koop aange boden. Voor inlichtingen wordt verwezen naar het kantoor te Dusseldorp van de Yacimientos Petroliferos Fiscales, het Ar gentijnse staatsbedrijf dat de olievelden van Argentinië beheert. De drijvende traanfabriek, een dubbelschroefs-motor- schip, aangedreven door diesel-motoren, is in 1951 voor de walvisvaart gebouwd door de werf van Harland and Wolff in Belfast. Helihaven Den Haag. Een terrein van 150 bij 130 meter aan de Garel Reinierskade in het Haagse Bezuidenhout zal worden in gericht als landings- en startterrein voor hefsehroef vliegtuigen. Woensdag heeft de officier van justi tie bij de Haarlemse rechtbank mr. dr. R. W. H. Pitlo een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van voorarrest geëist te gen de handelaar in oud üzer A. C. S. te Wormer, wegens oplichting en uitlokking tot meineed. Dit was de voortzetting van de behande ling van een zaak, waarmee de rechtbank reeds op 30 Juli van dit jaar was begon nen en waarin veertien dagen daarna al enige uitspraken waren gedaan, waarbij een van de werknemers bij S., de beton werker A. V., werd veroordeeld tot twaalf maanden, waarvan vier voorwaardelijk v/egens meineed en een schrootdiefstal. S. werd daarin zelf vrijgesproken van een hem tenlaste gelegde diefstal van een koel- aggregaat gedurende de overstromings ramp in Zeeland, waar hij als een der eer sten hulp verleende. Hiermee was echter niet alles van S. ge zegd. Hij zou namelijk in 1952 bij een aan koop van schroot en oud ijzer in Schiedam vóór de ijking van het schip „Max", waarmee de lading gehaald zou worden, met medeweten van enkele arbeiders, de bodem van het schip hebben volgepompt met water en slik. Nadat het schip aldus verzwaard was geschiedde de ijking. Toen het schip geladen moest worden zou hij eei-st het slik en het water er weer uit ver wijderd hebben, zodat hij een in verhou ding te grote hoeveelheid schroot en oud ijzer zou hebben meegenomen. De verko per, K. H. E. E. M. uit Voorburg, had ech ter argwaan gekregen en een civiele pro cedure tegen hem aanhangig gemaakt, waarbij S. werd aangesproken voor het verschil tussen de verkochte en de in wer kelijkheid verladen hoeveelheid schroot en oud ijzer, hetgeen M. een financieel nadeel van. 17000 had bezorgd. Vóór de behande ling van de civiele aanspraak op 4 Juni 1954 voor de Haarlemse rechtbank zou hij voorts enige arbeiders hebben trachten over te halen tot het afleggen van valse verklaringen, hetgeen hem lukte bij de in middels wegens meineed veroordeelde be tonwerker A. V. De officier van justitie zeide hedenmor gen, nadat opnieuw enkele getuigen waren gehoord, in zijn requisitoir, dat de ver dachte niet, zoals hij zelf beweerde, het slachtoffer was geworden van knoeierijen van zijn personeel, maar dat de zaak pre cies andersom was. „Het staat vast", aldus de officier, „dat hier op grote schaal ge knoeid is en dat de verdachte zich daar voor heeft willen dekken door enige van zijn arbeiders, die overigens ook niet brandschoon zijn, onder ede valse verkla ringen te laten afleggen". Mr. Pitlo achtte zowel de oplichting als de uitlokking tot meineed wettig en overtuigend bewezen. De verdediger mr. H. W. B. M. Brans uit Amsterdam achtte de in de zitting van 30 Juli door verscheidene getuigen afge legde verklaringen te verward en vaak ook onderling te zeer tegenstrijdig om als bewijs tegen S. te dienen. Er was voorts niet één getuige bij die zelf brandschoon was hetgeen de waarde van de verkla ringen voor hem nóg dubieuzer maakte. „Het is bijvoorbeeld mogelijk, dat S. van het inpompen van water in de „Max" vóór de ijking en het verwijderen ervan daarna, niets geweten heeft", aldus de raadsman, „zou hij anders tegenover de verkoper zo grif hebben ingestemd met een herijking?" Hij achtte de oplichting niet bewezen en concludeerde, mede op grond van de gun stige beoordeling van S. door verscheidene solide relaties, tot vrijspraak. De rechtbank zal op 22 September des morgens om half 10 uitspraak doen. De eerste luitenant bij de Marva. mej. Schutte, uit Den Haag, heeft Dinsdag de leden van de Nederlandse Christen Vrou wenbond afdeling Castricum verteld over de taak van het meisje bij leger en lucht macht. Zulks geschiedde in de Gereformeerde Kerk aan de Beverwijkerstraatweg. Mej. Schutte was van mening dat het meisje in het militaire apparaat „volkomen onmisbaar" was en op vlotte wijze gaf de spreekster een uiteenzetting van de taak van de Marva. De avond, die onder leiding stond van mevrouw Verbaan-De Kool, werd geopend met het zingen van Gezang 121 1 en na het gebed las de presidente een korte me ditatie, naar aanleiding van Spreuken 12 14 „Wat eens mensen-handen volbren gen keert weder tot Hem". Tegen half vier in de morgen van de 11de Juni 1955 klonk in de Grote Burcht te Leiden een zacht applaus: Wim Huisman had acht partijen tegelijk blind gespeeld. Deze séance had zeven volle uren in beslag genomen. Na het opmaken van de balans bleek de blindspeler vier partijen te hebben gewonnen van sterke hoofdklassespe lers en dat in grootse stijl. Eén partij werd vrij eenvoudig gewonnen door Huisman, en slechts twee partijen verloor de blindspeler. P. v. d. Kwartel kon als achtste tegenspeler ternauwernood remise forceren. Daarmede verbeterde Huisman zijn eigen record van 6 partijen tegelijk blindspelen tot 8 partijen na zeven uur concentratie. Tot nog toe slaagde Roozenburg er in 5 partijen blind te spelen, Springer en de Rotterdamse speler Idzerda brachten het tot vier partijen. De séance werd gehouden in het kader van de burgerijdagen t.g.v. het 76e lustrum van de Leidse Universiteit. Deze record séance zal voorlopig wel op naam van Huisman blijven staan, want wij zien geen enkele Nederlandse dam mer in staat deze acht partijen blind dammen te verbeteren. Blinddammen is het moeilijkste, wat een dammer op het bord kan presteren: zelf neemt de blindspeler in een hoek van de zaal plaats; de acht spelers plaatsen zich naast elkaar in de zaal en als er een zet ge speeld is bij bord een, dat wordt dit aan de blindspeler overgebracht. En zo moet de blindspeler de acht partijen uit elkaar hou den. Zet voor zet moet zijn voorstellings vermogen kloppen, ook als er stukken van het bord verdwijnen. Was het in de schaakwereld al lang be kend dat geniale spelers er in slaagden dertig partijen schaak tegelijk blind te spe len, bij het dammen hield men dit voor on mogelijk. Blinddammen berust grotendeels op visuele herinnering, terwijl het geheugen slechts een ondergeschikte rol speelt. Het is daarom zeer goed mogelijk dat in de toekomst Huisman zelf zijn record zal verbeteren, want ontegenzeggelijk bezit Huisman een knobbel voor blinddammen. Als demonstratie is er geen beter middel om het grote publiek „te pakken". W. Huisman wm Wm J. Dreef In deze stelling speelde Huisman 5—10. Na de afwikkeling was duidelijk merkbaar, dat 410 de sterkste zet was geweest. Maar ongetwijfeld zou Huisman voor het bord alles door„zien" hebben wat bij blind- spel niet het geval kan zijn. Het blindspel is te moeilijk, om ook nog de sterkste zetten te spelen. Maar Huisman had beslist pech, toen wit de volgende af wikkeling nam. 1. - - - 5—10; 2. 33—29 24x44; 3. 43—39 44x33; 4. 38x7 11—17; 5. 22x11 8x28. De ver rassing volgt nu met 4843, 6x17, 4339 en nu kan 3339 niet wegens de dam naar 5. W. Kaplan de nieuwe Oekrainse damkampioen De Russen maken grote vorderingen. Dit kunnen wij vaststellen aan de partijen uit recente tournooien. Het deze zomer gehouden kampioenstournooi te Odessa om de kam pioenstitel van Oekraine is gewonnen door de nieuwe ster W. Kaplan, die van de 17 deelnemers als eerste eindigde. W. Kaplan Ws m m '/MM// ém. W3 m WM WM w m De nieuwe kampioen kon na 4137 met 1721 sterk voort zetten. Wit moet wel 3732 spelen waarna de een voudigste winst wordt behaald met 2126. R. C. Keiler meende ten onrechte, dat nu wit met 32—28, 26x48, 28x10, 4x15 en 30—24 remise zou zijn. Maar na 30—24 is dit eind spel vrij gemakkelijk gewonnen na het offer 1520 en 4842. Kaplan won met het vol gende spel: 1. 41—37 17—21; 2. 37—32 12—17; 3. 31—26 22x31; 4. 36x27 4—9; 5. 42—38 en Kaplan won door 5.2933; 6. 38x29 18—23; 7. 29x18 13x31; 8. 26x37 14—20; 9. 25x3 21—26; 10. 3x21 16x49; 11. 40—35, 49x38, 30—25, 38—43. 35—30 of? 43—38 en wint. Nieuwe winterwedstrüd voor oplossers Bij opinie-oderzoek onder onze lezers is komen vast te staan, dat vele oplossers voor een lange ladder wedstrijd niets voelen, en weer terugkomen op een maandelijkse wed strijd. Met de eerste rubriek, welke ver schijnt in de maand October, gaan wij dus een wedstrijd in het oplossen van problemen organiseren. Voor elk goed probleem (mits de auteursoplossing wordt aangegeven) worden twee punten gegeven. Voor elke bij- oplossing of mogelijke andere overtuigende winst wordt één punt toegewezen. Dus een goed opgelost probleem met twee gevonden bij-oplossingen levert vier punten op. De oplosser, die de meeste punten bijeen ver gaart, is winnaar over de maand October. In de maand November wordt opnieuw be gonnen. Maandelijks wordt een boekwerk door de IJm. Crt. beschikbaar gesteld of een geld prijs van f3,00. De rubriek welke dus op 6 of 7 October verschijnt is dus de eerste rubriek voor de nieuwe oplosserswedstrijd. Thans volgt een vraagstuk ter oplossing van R. v. d. Klift, Den Haag. Lazarenko Zwart, 4, 12, 13, 14, 16, 17, 18, 22 en 29. Wit: 25, 27, 30, 31, 36, 37, 40 en 42. Wit speelde als laatste zet 41—37 doch sterker was 31—26 met 36x27. Zwart: 17, 18, 19, 20, 27, 30, 34, 35 en 36. Wit: 33, 38, 39, 41, 42, 43, 44, 45 en 48. Wit speelt en wint. Voor onze nieuwe oplosserswedstrijd een verzoek aan de problemisten voor toezen ding van nog niet elders geplaatste vraag stukken. Bij voorbaat hartelijk dank. Oplossingen en correspondentie te zenden aan het adres van de damredacteur B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 125, IJmuiden. Britse commando's stappen hier, na een tocht vanaf het eiland Malta, hun vorige legerplaats, aan wal bij Famagusta op het eiland Cyprus, om het Britse garnizoen op Cyprus te versterken. Na de commando's zijn inmiddels nog meer troepen, be staande uit manschappen van het South Staf-Fordshire Regiment, op het eiland aangekomen. ISTANBOEL (Reuter) Op de bijeen komst van de Wereldbank en Internatio naal Monetair Fonds te Istanboel heeft de directeur van het IMF, Ivar Rooth, ver klaard dat de wereld gestadig gaat in de richting van een stelsel van inwisselbaar heid van valuta. Het economisch herstel is veel beter dan dat na de eerste wereld oorlog. In de meeste Europese landen, die niet tot het Sovjetblok behoren, is de in dustriële productie vijftig percent groter dan voor de oorlog. Het herstel van de wereldhandel is nog groter. Hoewel de wereldeconomie zich bijna volledig heeft hersteld van de oorlogs schade, hebben sommige landen nog be talingsmoeilijkheden. In verscheidene lan den schijnen de loonsverhogingen, die gro ter zijn dan de vergroting van de produc tiviteit, hun concurrentiepositie in de wereldhandel te verzwakken. De landen hebben nog niet geleerd hoe zij een grote mate van werkgelegenheid kunnen hand haven, zonder het inflationistische gevaar van al te grote werkgelegenheid te doen ontstaan. Om inflatie te voorkomen moet men zich beperking op het gebied van overheidsuitgaven opleggen, niet alleen wat investeringen betreft, doch ook in de gewone werkzaamheden van de regering en in de voorziening in sociale diensten, aldus Rooth. De president van de raad van gouver neurs van de Wereldbank, Ahmed Zaki Saad (Egypte) verklaarde dat de toevloei ing van buitenlands kapitaal naar de eco nomisch minder ontwikkelde landen moet worden aangemoedigd. Hij hoopt, dat in de toekomst de bank actiever zal optreden in het Midden-Oosten. Eugene Black, de voorzitter van de We reldbank, deelde mede, dat de bank hoopt, dat de nieuwe internationale financierings maatschappij omstreeks Januari kan gaan werken. De bank volgt aandachtig de ont wikkeling op het gebied van atoomenergie. Op de jongste conferentie over atoom energie te Genève is gebleken, dat een omwenteling door de atoom-energie in geen geval nabij is. Britse bladen verwachten niet dat te Istanboel maatregelen genomen zullen worden om het pond sterling meer in wisselbaar te maken. De ministers van Financiën van de landen van het Britse gemenebest zullen te Istanboel de moge lijkheden bespreken om een einde te ma ken aan de voortdurende daling van de goud- en dollarreserves van het sterling- gebied. Alkaid, 13 te Buenos Aires. Amstelvaart, pass. 13 Minikoy n. Belawan. Alwaki, 13 v. Rotterdam n. Bremen. Amor, 13 v. Rotterdam n. Hamburg. Aldabi, pass. 14 St. Vincent n. Las Palmas. Arendskerk, 14 te Rotterdam. Arnedijk, 14 te Rotterdam. Alcyone, 14 te Basrah. Almkerk, 14 v. Hongkong n. Shanghai. Amerskerk, 14 v. Penang n. Port Swettenham. Arendskerk, 14 te Rotterdam. Arnedijk, 14 te Rotterdam. Aldabi, pass. 14 St. Vincent n. Las Palmas. Albireo, 14 630 m. NO. St. Pauls. Antonia, 14 te Tj. Priok. Bonaire, 13 v. Trinidad n. Paramaribo. Boschfontein, 14 v. Port Said n. Genua. Boskoop, 13 v. Buenaventura n. Guayaquil. Banka, 14 v. Beyawan n. Colombo. Cleodora, pass. 14 Aden n. Bombay. Diemerdijk, 13 te Antwerpen. Delftland, 16 te Amsterdam verwacht. Eendracht, pass. 14 Malta n. Haifa. Eos, 14 te Oran. Gabonkust, pass. 13 Ouessant n. Amsterdam. Gordias, pass. 14 Ouessant n. Rotterdam. Gaasterkerk, 14 te Alexandrië. Gadila, 14 320 m. NO. Madras. Gabonkust, 14 te Amsterdam verw. Guineekust, 13 dw. Kp. Palmas n. Freetown. Groote Kerk, 14 te Shanghai. Hera, 13 100 m. NW. Fayal. Indrapoera, 14 te Belawan. Joh. v. Oldenbarnevelt, 14 te Halifax. Kellia, 14 te Kaapstad. Kalianget, 14 te Makassar. Kaloekoe, 14 te Manokwari. Kenia, 14 te Miri. Linge, 13 v. Rotterdam n. Hamburg. Liberty Bell, 14 dw. Khorya Morya baai naar Suez. Langkoeas, 14 v. Padang n. Tj. Priok. Lekkerkerk, pass. 14 Gibraltar n. Port Said. Lissekerk, pass. 14 Kp. St. Vincent n. Rotterdam. Laurenskerk, 14 te Bandarshapur. Lawak, 14 te Assab. Modjokerto, 14 te Port Soedan. Maashaven, 13 v. Rotterdam 14 te Antw. Mariekerk, 14 te Aden. Myonia, 14 te Rotterdam. Molenkerk, verm. 14 Gibraltar n. Genua. Mataram, 14 v. Karachi n. Cochin. Noordam, 13 v. New York n. Baltimore. Nieuw Amsterdam, 14 te Rotterdam. Nias, 14 te Soerabaja verw. Noordzee, 14 v. Rotterdam n. Galveston. Notos, 13 v. Iraklion n. Tunis. Oranjestad, 14 te Trinidad. Overijsel, 14 te Adelaide. Orestes, 14 te Carthagena. Orion, 14 te Palermo. Prins Willem II, 14 te L eHavre. Pieter S, 14 te Barry verwacht. Pendrecht, 14 v. Napels n. Xeros. Peperkust, pass. 14 Lissabon n. Dakar. Prins Willem III, 14 v. Le Havre n. Rotterdam. Pieter S, pass. 14 Lands End n. Barry. Radja, 14 v. Halifax n. Boston. Rempang, 14 te Southampton. Samarinda, 13 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. Slad Leiden, 13 v. Genua n. Port Said. Schiedijk, 14 te Rotterdam. Sheratan, 14 te Rotterdam. Sibajak, 13 v. Rotterdam n. Fremantle. Straat Mozambique, 13 v. Kaapstad n. Buenos Aires. Soestdijk, 14 v. Penang n. Colombo. Stad Maassluis, 14 te Narvik. Statue of Liberty, 14 v. Mena el Ahmadi naar Suez. Stanvac Ogang, 14 te Palembang verw. Stan vac Pendopo, 14 te Tj. Uban. Salatiga, 14 te Cochin. Sumatra, 14 te Bahrein. Straat Makassar, 14 te Kobe. Tamo, 14 te Buenos Aires. Tomini, 13 v. Rotterdam n. Hamburg. Tibia, pass. 14 Finisterre n. Abadan. Trompenberg, 13 v. Hamburg n. Antwerpen. Tjibodas, 14 te Tj. Priok. Triton, 14 te New Orleans. Tara, verm. 15 v. Rotterdam n. Golf v. Mexico Teiresias, 14 250 m. W. Minikoy. Van Linschoten, 14 v. Amsterdam n. W. Afrika. Van Neck, 14 v. Brisbane n. Sydney. Westertoren, 13 v. Suez n. Bahrein. Willem Ruys, 14 te Southampton. Wonorato, 14 te Soerabaja. Waterman. 14 600 m. O.t.Z. Albany. Zeeland, pass. 14 Gibraltar n. Port Said. Zuiderkruis, 15 te Rotterdam verw. KLEINE VAART Appingedam, 13 v. Rotterdam te Londen. Admiralengracht, 14 v. Londen te Helsinki. Algarve, 14 v. Rotterdam te Deptford. Adm. De Ruyter, verm. 14 v. Helsinki n. Perno- viken. Alcetas, 13 v. Lissabon n. Gibraltar. Atlas, 13 v. Lissabon n. Gibraltar. Ardeas, 13 v. Catania n. Messina. Ary Scheffer, 13 v. Rotterdam te Liverpool. Ameland, 14 v. Zaandam te Rotterdam. Arctic, 13 v. Rotterdam n. Londen. Arnoudspolder, 14 v. Rotterdam n. Lissabon. Bab T. 11 te Zaandam. Helvetia, 14 v. Sunderland n. Rotterdam. Batavier III, pass. 14 Burlings n. Bordeaux. Bill S, 14 v. Deptford te Amsterdam. Brem, 13 v. Lissabon n. Oporto. Bree Helle, 13 v. Rotterdam n. Londen. Coolhaven, 14 v. Mostaganem te Limerick. Cinderella, 14 v. Duinkerken n. Rotterdam. Claes Compaen, 13 v. Abenraa te Stettin. Dollard, 13 v. Gothenburg te Rotterdam. Duurt. 13 v. Rotterdam n. Londen. Daniel, 14 te Newross. Deni, 14 v. Brussel te Antwerpen. Elizabeth Roorda, 14 v. Delfzijl te Tunadal. Encarnacion, pass. 14 Vlissingen n. Helsinborg. Elsenburgh, 14 v. Casablanca te Londen. Expesrs, 13 v. Rotterdam n. Boston. Flevo, 12 v. Kopenhagen n. Aarhus. Fiducia, verm. 14 v. Terneuzen n. Londen. Fema, 14 v. Hansweert te Stockholm verw. Gaasterland. 14 v. Goole n. Rotterdam. Goote, verm. 15 v. Manchester n. Rotterdam. Gerry S. 14 v. Setubal te Viana verw. Hartel, 14 v. Rotterdam te Londen. Hast I, pass. 14 Vlissingen n. Avonmouth. Henrica, verm. 15 v. Dublin n. Swansea. Henrica b. verm. 14 v. Vifstavarf n. Rochester Harold, 13 v. Rotterdam n. Gdynia. Import, 13 v. Rotterdam n. Lissabon. Ida Pieter, 13 v. Rotterdam n. Bremen. Ilias, 13 v. Gothenburg n. Amsterdam. Joost, 10 te Kramfors. Jell, verm. 13 v. Londen n. Keulen. Keizersgracht, 14 v. Abo te Kotka. Kora, pass. 14 Vlissingen n. Antwerpen. Kaap Falga, 12 Kiel gepass. n. Domsjo. Kaap Sint Vincent, 13 Brunsbüttel n. R'dam. Larix, 10 v. Mantyluoto n. Zaandam. Markab N, verm. 14 v. Liverpool n. Rotterdam Marne, 14 v. Stockholm te Antwerpen. Merwehaven, 15 v. Casablanca te Brest verw. Merwestad, 14 v. Hudiksvall te Amstredam. Midsland, 14 v. Rotterdam n. Leith. Marjan, verm. 14 v. Elsinore n. Gefle. Maymere, 14 pass. Vlissingen te Londen verw. Meda, 14 v. Mantyluoto te Rauma. Mudo, pass. 14 Vlissingen n. Stockholm. Mvfem, 16 v. Stockholm, te Rouaan verw. Mutatie, 12 v. Delfzijl te Groningen. Nassauhaven. verm. 16 v. Kristineham naar Dordrecht. Notos, 13 v. Heraklion n. Tunis. Nleuwehaven, 14 v. Rouaan te Duinkerken. Odile R, 13 v. Londen te Rotterdam. Oleum, pass. 14 Vlissingen n. Gothenburg. Ponza, 8 te Rotterdam. Pavo. 13 te Trelleborg. Philetas, 14 v. Hamburg te Amsterdam. Patria, pass. 14 Vlissingen n. Antwerpen. Procyon, 15 te Amsterdam verw. Plato, 13 v. Kopenhagen n. Aarhus. Poortvliet, verm. 14 v. Pomaron n. Boness. Paramount, 14 v. Stettin te Rotterdam. Rejo, 14 v. d. Tyne te Amsterdam. Regulus, pass. 14 Vlissingen n. Antwerpen. Servus. v. v. Slottsbron te Rotterdam. Sonsbeek, 14 v. Hamburg n. Norrkoping. Stella Maris, 14 v. Southampton te Hamina. Stientje Mensinga, verm. 14 v. Leningrad naar Antwerpen. Sporota, pass. 14 Vlissingen n. Cork. Trompenburgh, 13 v. Rotterdam n. Kingslynn. Tyro, 13 v. Rotterdam n. Dublin. Tromp, 14 v. Hamina te Calais. Tilly, 13 te Zaandam. Vindicat Atque Polit, verm. 14 v. Gent n. Malmö Willy, pass. 14 Vlissingen n. Sandviken. Walenburgh, 14 v. La Pallice te Rotterdam. Wiebold Bohmer, 13 v. Haifa te Limasol. SLEEPVAART Blankenburgh, 13 60 m. O.t.N. Gotland met baggermolen. Hudson, 13 770 m. O.NO. Belom met 2 hekwle- lers. Loire, 13 te Marseille. Noordzee, 13 dw. Kp. San Antonio n. New Orleans. Witte Zee, 13 v. Abidjan n. Casablanca met twee bakken en sleepboot.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 11