Kremlin ontvangt morgen een delegatie uit Oost-Duitsland Opnieuw onenigheid in de Franse regering Weerbericht Verdrag over terugzending van gevangenen op til Haarlems Dagblad Adenauers prestige in Bonn is zeer gestegen Bejaarde Beverwijker vanmorgen doodgereden Russische critiek op ontwapeningsvoorstel Werk in de haven van New York hervat Achterbakse acties van ultra-rechtse elementen tegen nieuwe koers Amerikaanse minister gaat naar Belgrado Het woord is aan Nederlands aandeel in het geophysische jaar EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN Steun zeker Zonder uit te kijken de Hoflanderweg op Sobolev acht Amerikaans plan te beperkt van omvang Helft van 64000 dollarprijs voor de fiscus Zware tol Duits blad ziet kans voor averechtse grenscorrectie Zaak tegen minister Djody voor Hooggerechtshof Havenpater hoopt dat commissie van onderzoek blijft werken Marokkaanse crisis voortgezet Japans Kabuki-theater naar Nederland Washington blijkt bezorgd over de koers van Joegoslavië Franse parlementsleden bezoeken Moskou Indonesië acht kansen in de UNO „niet slecht" De communisten en het toelaten van buitenlanders De Paus over atoomenergie PTT krijgt Amerikaans toestel om cosmische stralen te meten Washington wil contact met Peking nog niet uitbreiden Weerrapport to - 70e JAARGANG No 58 Kenne«i»erlaan 186, IJ muiden. Tel. A dm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5889, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1955 IJmuider Courant OPRECHTE HAABLEMSCHE COURAHT 299e JAARGANG No 209 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman LONDEN (Reuter) Op dezelfde dag dat de West-Duitse bondskanselier uit Moskou vertrok heeft radio-Moskou medegedeeld, dat morgen een Oost-Duitse delegatie onder leiding van premier Grotewohl in Moskou zal aankomen. Vol gens radio-Moskou zullen de besprekingen, die tijdens het bezoek van premier Boelganin en partijsecretaris Kroesjtsjev bij hun bezoek in Juli aan Oost-Berlijn werden gevoerd, worden voortgezet. Deze besprekingen hadden betrekking op „het vraagstuk van de verdere versterking der vriendschappelijke betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en de Duitse Democratische Republiek en andere vraag stukken van wederzijds belang". In Berlijn verluidt, dat de Oost-Duitse dele gatie aan de Sovjet-regering een ontwerp-verdrag zal voorleggen over de repa triëring van gevangenen in de Sovjet-Unie, afkomstig uit Oost-Duitsland. De West-Duitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, heeft meegedeeld, dat er geen overeenkomst is gesloten voor het voeren van besprekingen tussen West-Duitsland, de Sovjet-Unie en Oost-Duitsland, over het terugzenden van gevangenen. (ANP) Terwijl dr. Adenauer in de bondsrepubliek wordt gevierd als de man, die de Duitse gevangenen bevrijdde, eist de Oost-Duitse regering dit succes voor zichzelf op. De Oost-Duitse communisti sche partij beweert dat de terugkeer der gevangenen reeds vóór Adenauers reis naar Moskou tussen de Sovjet-regering en de Oost-Duitse regering zou zijn overeen gekomen. De overeenkomst zou tot na Adenauers bezoek aan Moskou geheim ge houden zijn. Premier Grotewohl vertoeft reeds in Moskou. De ontvangst van dr. Adenauer na zijn terugkeer uit Moskou heeft aangetoond, dat de bondskanselier zijn grote prestige versterkt kan achten doordat de Duitse ge vangenen naar huis zullen terugkeren. Duizenden mensen waren in miezerige herfstregen naar het vliegveld van Keulen gekomen. Vrouwen en kinderen huldigden hem met bloemen. Alle Duitse commentaren maken het dui delijk, dat de gedachte aan het lot van de gevangenen de beoordeling van de resulta ten der conferentie nog overheerst. Het lijkt vast te staan, dat de bondskanselier de door hem verlangde parlementaire rugdek king voor het in Moskou gesloten compro mis zonder moeite zal verkrijgen. Geen West-Duitse staatsman had zich ten koste van het lot der gevangenen en Vanmorgen om 8.45 uur heeft op de Hof landerweg te Beverwijk een dodelijk ongeval plaats gehad. De ongeveer 70-jarige heer J. Stam, wonende Hoflanderweg 16, kwam met zijn fiets een puinwegje af en reed zonder uit te kijken de provinciale weg op. Op dat moment reed de heer J. de B., eveneens een Beverwijker, met zijn auto uit Beverwijk, in de richting Uitgeest. Hoewel B. door hevig remmen en koers verandering een aanrijding poogde te voor komen, kon hij de heer S. niet ontwijken. Deze werd door het rechter voorspatbord geraakt en kwam over de kap van de wagen heen op straat terecht. De heer S. moet vrijwel onmiddellijk dood zijn ge weest. Hij is per politiebrancard naar het Rode Kruisziekenhuis overgebracht. De fiets werd geheel vernield en de auto kwam door het remmen en uitwijken aan de lin kerkant van de weg tegen een dikke stenen paal terecht, waardoor de carrosserie aan die kant geheel werd opengereten. De politie zal remproeven met de auto nemen. NEW YORK (Reuter) De Russische ver tegenwoordiger in de subcommissie voor ontwapening van de UNO, Sobolev, heeft zijdelings critiek geleverd op het plan van president Eisenhower voor een uitwisse ling van militaire „blauwdrukken" en een wederijdse controle te land en van uit de lucht. Hij zei, dat uit dit plan niet duidelijk op te maken is, welke concrete maatrege len de Verenigde Staten voorstellen om tot ontwapening te komen en wanneer deze maatregelen zouden moeten worden genomen. De Verenigde Staten vragen de commissie, aldus Sobolev, zich met een aspect van de ontwapening bezig te hou den, namelijk een stelsel om een verras singsaanval te voorkomen. Volgens Sobolev moest de commissie zich bezig houden met beginselen, waardoor men de laatste tijd dichter tot elkaar is gekomen. De Britse afgevaardigde herhaalde de wens van de Westelijke mogendheden om nadere bijzonderheden over het Russische ontwapeningsplan te horen. Ruim 31.000 dollar bijna de helft van de 64.000 dollar die kapitein Richard S. McCutchen Dinsdagavond bijeenraadde in liet Amerikaanse tv.-prijsvraag-program- ma, zal hij moeten afstaan aan de Ame rikaanse regering voor belasting. McCut chen is vijf dagen met verlof gegaan mede om de vele gelukwensers waarvan de •■"eesten hem armer inplaats van rijker 'Hen maken te ontlopen. hun families aan de drang der Russen naar een diplomatieke vertegenwoordiging kun nen onttrekken, aldus kan men de strek king van de meeste Duitse commentaren samenvatten. Geen partij zal zich tegen stand kunnen veroorloven, wanneer de bondsregering de toestemming van de bondsdag zal vragen. De leider der libera le partij heeft zijn aanvankelijk zeer weer strevende verklaringen haastig gematigd, slechts weinige uren nadat dr. Adenauer voet op Duitse bodem had gezet. Anderzijds hebben de eerste indrukken in Bonn duidelijk gemaakt, dat de con cessie aan de Sovjet-Unie van de uitwisse- Van onze correspondent in Bonn De correspondent in Nederland van het socialistische dagblad, Neue Rhein Zeitung, schrijft onder het opschrift „Grenscor recties kosten veel geld" over de grens correcties. Volgens het blad stelt Neder land niet meer zo veel prijs op de voor malige Duitse grensstreken. Practische economische waarde hebben zij niet. De Nederlanders weten dat de toekomst van de voorlopig onder Nederlands beheer ge komen stukjes grond geenszins vast staat. Nederlandse en buitenlandse journa listen hebben herhaaldelijk getracht, de mening van de bevolking van die streken met het oog op een eventuele volksstem ming te peilen. De antwoorden waren over het algemeen zeer terughoudend, maar de landdrost van Elten, dr. Blauwboer, zou van mening zijn dat de meerderheid van de bewoners voor Duitsland zou stemmen. DJAKARTA (PIA) Van welingelichte zijde verneemt PIA, dat de zaak tegen oud-minister mr. Djody Gondokusumo aan het Hooggerechtshof te Djakarta is over gedragen. Mr. Djody die op 12 Augustus werd aangehouden wordt er van beschul digd steekpenningen te hebben aange nomen van een Chinees voor het verlenen van visa. De Indonesische grondwet schrijft voor, dat een aanklacht tegen een minister ook na diens aftreden door het Hoog gerechtshof moet worden behandeld. NEW YORK (UP/AFP) In de haven van New York zijn stuwadoors weer aan het werk gegaan waardoor de leiders van hun bond (ILA) voor het ogenblik een veroordeling wegens ongehoorzaamheid aan de rechtbank hebben vermeden. De rechter van het Hooggerechtshof heeft de behandeling voorlopig tot volgende week uitgesteld. Een commissie van onderzoek uit de burgerij zal de grieven van de on afhankelijke bond tegen de havencommis sie van New York aanhoren. De „Independence" van de American Export Line was het eerste grote schip dat na opheffing van de staking vertrok. Met een vertraging van een kwartier vertrok het schip met 769 passagiers naar de Mid dellandse Zee. Er was driehonderd ton la ding aan boord die niet gelost kon worden tijdens de staking. Kantoorpersoneel van de Cunard Line heeft 1.648 passagiers geholpen zich in te schepen op de „Queen Elizabeth" die naar Europa vertrok met slechts tien minuten vertraging. Pater John Corridan, die in New York de „havenpater" wordt genoemd sedert de film „On the waterfront", heeft ver klaard, dat „de vakvereniging van haven arbeiders de staking heeft uitgeroepen, omdat de havencommissie de onregelma tigheden in de haven werkelijk aanpakt". Als de commissie lang genoeg blijft wer ken, aldus pater Corridan, zal de haven misschien nog eens gezuiverd worden. Ook bij Westinghouse De bond van arbeiders in de electrische apparatenindustrie, die is aangesloten bij het vakverbond CIO, heeft zijn 43.000 le den bij „Westinghouse", die sinds Maan dag in 28 fabrieken staakten opdracht ge geven het werk te hervatten. Vandaag be ginnen onderhandelingen over de looneisen. ling van ambassadeurs als een zware tol beschouwd wordt. Dit wordt vrijwel alge meen als een onverwacht éénzijdig succes voor de Sovjetregering beschouwd. Alle officiële uitingen in Bonn hadden zulk een diplomatieke uitwisseling als het einde van een lange ontwikkeling in uitzicht ge steld. De gedachte aan een grote Russische missie in Bonn is voor de Duitsers allesbe halve geruststellend. Alles overheersend is de vrees, dat deze intrede der Russen in Bonn de verdeling van Duitsland voor lange tijd een officieel zegel zal opdrukken. Het zou geen verrassing zijn, wanneer de eerste golf van voldoening over de terug keer der gevangenen spoedig zou wegvloei en en de erkenning zou overblijven, dat Moskou zich een belangrijke nieuwe positie heeft veroverd. De politieke sfeer, waarin Bonn de da gen van informatie der leidende politici te gemoet gaat, wordt beheerst door de on gewisheid over de loop die de wereld-ont spanning zal nemen nu ook Bonn zich niet langer aan haar zuigkracht heeft kunnen onttrekken. Deze ongewisheid schijnt zich ook van de diplomatieke gemoederen mees ter te hebben gemaakt. De bondskanselier zou zijn concessie aan het Russische ver langen zonder overleg met de Westelijke ambassadeurs in Moskou hebben gedaan. Deze zouden evenzeer verrast zijn geweest als het Duitse publiek. Bondskanselier Adenauer heeft vanmor gen verslag uitgebracht aan zijn kabinet. De Italiaanse driemaster „Americo Vespucci", die wordt gebruikt als opleidings vaartuig van de Italiaanse marine, brengt momenteel een bezoek aan Engeland. Het schip ligt hier verankerd in de Theems bij Deptford. Van onze correspondent in Parijs) Het schijnt dat Dinsdag voorbarig is ge juicht toen de berichten werden verspreid dat de crisis in de Frans-Marokkaanse be trekkingen spoedig zou zijn opgelost. Het was toen de bedoeling dat president Coty een brief .zou sturen naar de oude sultan Ben Arafa om hem te verzekeren dat zijn neef en voorganger, Ben Youssef, nooit meer de troon zou bestijgen. Deze brief zou zo werd in regeringskringen voorspeld door Ben Arafa dan als feit worden verstaan dat hij zich nu beslist terug moest trek ken. Maar de kabinetschef van de 81-jarige sultan heeft gisteren verklaard „dat de post nog niet was langs gekomen". De brief is inderdaad in Parijs opgehou den vanwege moeilijkheden, die tegen iedere verwachting in opnieuw in de boezem van de regering zijn gerezen. An- toine Pinay, de minister van Buitenlandse Zaken, moet verbolgen zijn omdat hij niet bij de redactie van deze brief betrokken is geweest en generaal Koenig, zijn collega van Oorlog, heeft zichzelf in een officieel communiqué van Faure's nieuwe koers ge- distancieerd. De logische conclusie uit zijn aanval heeft Koenig ook nu echter weer niet getrokken, want zijn zetel heeft hij niet prijs gegeven. Buiten het kabinet is er op de ultra-rechtse vleugel van de meer derheid eveneens weer intense beroering ontstaan en wordt opnieuw met kracht op bijeenroeping van het parlement, dat tot 4 October op reces is aangedrongen. En kele ultra-rechtse Kamerleden, die niets nalaten om het vuur op te stoken, hebben zich zelfs niet ontzien zich rechtstreeks in verbinding te stellen met Ben Arafa om hem aan te moedigen in zijn verzet tegen de regering, waarvan hun eigen partij niet temin een der steunpilaren vormt. Door al deze nieuwe kinken in de Frans- Marokkaanse kabel laat Faure, wiens ge duld onuitputtelijk schijnt, zich echter niet van de wijs brengen. Hij heeft gisteren een communiqué uitgegeven waarin het pu bliek gewaarschuwd wordt tegen tenden tieuze berichten over onenigheid in zijn ka binet. De plannen, die in het begin van de week de goedkeuring van de ministers ont vingen, zullen, volgens dat communiqué, naar letter en geest ten sp'oedigste worden uitgevoerd. De reden waarom Coty's brief nog niet verzonden werd, wordt in Faure's communiqué echter niet onthuld. In regeringskringen wordt nu verwacht dat nog vóór het einde van deze week een aantal beslissende stappen zal kunnen wor den gedaan. Er moet nu aan een regerings verklaring worden gewerkt waarin de toe komstige verhouding met Marokko officieel zal worden aangegeven en gelijktijdig zou den dan de drie namen bekend worden ge maakt van de leden van de toekomstige Marokkaanse troonraad. De beroemde brief van Coty zou voordien het vertrek van Ben Arafa dan al moeten hebben bewerkstel ligd. Het uit veertig personen bestaande Ja panse danstheater Azuma Kabuki uit To kio zal begin October enige voorstellingen in Nederland geven. De costuums van het gezelschap, een scheepslading vol, zijn spe ciaal voor deze tournée naar oude teke ningen vervaardigd. De première in Nederland is op Dins dag 4 October in het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen te Den Haag, ver volgens zullen er op 5 en 6 October voor stellingen worden gegeven in de Stads schouwburg te Amsterdam en daarna nog twee in Den Haag. In officiële kringen blijft men dus opti mistisch en schijnt men zich door de poli tieke guerilla-methoden van enkele minis ters en andere politici, die de eigen rege ring in de rug aanvallen, niet te laten ont moedigen. Maar intussen toont deze hele gang van zaken wel weer duidelijk aan hoe ver het politieke verval in Frankrijk ge vorderd is. Men kan dan ook instemmen met het avondblad „Le Monde" dat gister avond schreef dat geen enkel groot land zijn positie kan behouden indien het zijn zaken behartigt volgens de methode, die Frankrijk thans demonstreert. De Marokkaanse delegatie te Parijs heeft gedreigd, het overleg af te breken en te vertrekken, als de Franse regering nog langer talmt. Kolonisten in actie Leden van de „Présence frangaise", de vereniging van Franse kolonisten in Ma rokko, zijn begonnen met de bewaking van het keizerlijke paleis in Rabat „om te voor komen, dat sultan Arafa de troon verlaat". Groepjes van drie lossen elkaar af. Zij zitten in de portiersloge van het paleis en zullen de andere leden telefonisch waar schuwen als de oude sultan het paleis ver laat. De kolonisten willen sultan Arafa niet vervangen zien door een regentschapsraad als onderdeel van het Franse plan om een einde te maken aan de Marokkaanse crisis. Zij beschouwen dit als een capitulatie voor de nationalistische druk. WASHINGTON, Reuter/A.F.P.) De Amerikaanse onderminister van Buiten landse Zaken Murphy, specialist op het ge bied van Europese Zaken, gaat 25 Septem ber naar Belgrado, om volgens een bericht uit diplomatieke bron, „enkele dingen recht te zetten". Er zou geen sprake zijn van een „crisis" in de betrekkingen maar Washing ton zou de indruk hebben gekregen, dat de Joegoslavische betrekkingen met het Oos ten in grotere mate verbeterd zijn dan die met het Westen. Er zijn ook moeilijkheden gerezen over het Amerikaanse toezicht op het gebruik van oorlogsmateriaal. Joegoslavië vindt, dat de Amerikanen te ver gaan met hun controle. Ook over de strekking van het Balkan verdrag van Joegoslavië, Griekenland en Turkije schijnt verschil van mening te be staan. Belgrado heeft de neiging het zuiver militaire karakter van dat verdrag op de achtergrond te schuiven. Tenslotte zal wor den gesproken over de economische hulp tot een bedrag van ruim veertig millioen dollar, die Joegoslavië van Washington wenst. Kort communiqué Griekenland en Joegoslavië hebben in een communiqué, uitgegeven op de laatste dag van het bezoek van koning Paul en koningin Frederika van Griekenland aan Joegoslavië, de wens uitgesproken, dat de huidige vriendschap tussen de twee landen nog verder zal worden versterkt. Het com muniqué was veel korter dan de publica ties na de officiële bezoeken van premier Nehroe van India, premier Oe Noe van Bir ma en premier Boelganin van de Sovjet- Unie aan Belgrado. Koning Paul en koningin Frederika zijn gisteren aan boord van de kruiser „Eli" haar hun land vertrokken. (Van onze correspondent in Parijs) Een afvaardiging van achttien Franse parlementsleden onder leiding van de pre sident der Nationale Vergadering Schneiter is per vliegtuig in Moskou aangekomen voor een bezoek van een tiental dagen. Schneiter heeft bij het vertrek nog eens nadrukkelijk gezegd dat de reis, die al ruim een jaar in overweging was, geen enkel of ficieel of politiek karakter draagt. „Wij gaan uitsluitend om redenen van interna tionale hoffelijkheid". Alle partijen, op de Rooms-Katholieke M.R.P. na, die haar leden heeft verboden mee te gaan, zijn vertegenwoordigd in de deputatie, waarvan als enige vrouw, de ac tieve radicale madame Patenötre deel uit maakt. Schneiter is wel is waar lid van de M.R.P., maar zijn aanwezigheid aan het hoofd van de deputatie wordt toch niet uit gelegd als een daad van ongehoorzaamheid aan de partijleiding. Als tweede personage van de Franse republiek heeft de M.R.P. Schneiter vrijgelaten de Russische invitatie ai of niet aan te nemen. Nieuw Guinea WASHINGTON (PIA) In Indonesische kringen in de Verenigde Staten is men over het algemeen terughoudend in zijn uitla tingen over de kansen, die Indonesië heeft bij de behandeling van de kwestie Nieuw- Guinea in de Algemene Vergadering van de UNO, al zegt men die „niet slecht" te achten. In welingelichte Indonesische kringen verklaart men dat het terugbrengen van dit gebied tot Indonesisch grondgebied van Amerikaanse zijde slechts als een verzwa ring van de lasten voor Indonesië in de hui dige omstandigheden gezien wordt. „Het is moeilijk duidelijk te maken, dat het een poging is tot inlijving van een vreemd stuk land", zo werd gezegd. Met acht het gunstig voor Indonesië, dat de resolutie voor het heropenen van de on derhandelingen tussen Indonesië en Neder land over Nieuw-Guinea in de Algemene Vergadering wordt ingediend door het Afrikaans-Aziatisch blok, in overeen stemming met een besluit van de Bandung- conferentie. Men is echter niet vergeten, dat de Amerikaanse ondervoorzitter van Buitenlandse Zaken, Robertson, heeft ver klaard, dat Washington een „strikt neu traal" standpunt zal innemen, en het vraagstuk ziet als een keus voor het volk van Nieuw-Guinea tussen het „Neder lands" en het „Indonesisch kolonialisme". Antwoord van minister van Justitie Op vragen van het communistische Tweede Kamerlid de heer Wagenaar over het weigeren van de toegang tot ons land aan buitenlanders die het Waarheid-feest wilden bijwonen, heeft de minister van Justitie geantwoord, dat het geschied is uit overwegingen van openbare orde en veilig heid. De minister geeft geen toestemming aan „prominente" fascistische figuren om ons land te betreden en Nederland-vijan dige redevoeringen te houden, staat in de brief. CASTELGANDOLFO (United Press) In een redevoering heeft Paus Pius XII de atoomenergie beschreven als een van de hoopvolste dingen voor de mensheid, een waarvan vreedzame toepassingen aanlei ding kunnen zijn tot een „sereen perspec tief van vrede"." De 79-jarige Paus gaf de mening van het Vaticaan over de prestaties van de mo derne wetenschap in een zeer technische toespraak tot gedelegeerden van het vierde internationale Thomistisch congres. De Paus betoogde dat de philosophie van de heilige Thomas van Aquino nog altijd van kracht is en keerde zich tegen moderne theorieën, die materie en energie vereen zelvigen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Ruskin: Zelfs de geringste daad kan ver edeld worden door een groots doel BRUSSEL (ANP) De speciale com missie voor de organisatie van het inter nationale geophysische jaar 1957/58 heeft te Brussel bepaald dat het geophysische jaar van 1 Juli 1957 tot 31 December 1958 zal duren. Dertien werkgroepen, gevormd door geophysici uit meer dan dertig landen, waaronder de Sovjet-Unie, hebben een groot aantal resoluties aangenomen. De werkgroep voor „raketten en satellieten" adviseert een internationaal informatie centrum op te richten voor de uitwisseling van geophysische en astrophysische we tenschappelijke gegevens. De werkgroep voor oceanografie maakt melding van een Nederlands voorstel tot opmeting van de radio-activiteit in de atmosfeer door mid del van radio-actieve „spoorzoekers". Deel nemende landen kunnen zich in verbin ding stellen met een Nederlands comité. De deelnemende landen zullen speciale postzegels uitgeven. De heer H. A. Voogt, plaatsvervangend directeur van de afdeling radio en alge mene zaken der Nederlandse PTT, deelde de correspondent van het ANP mede dat nog nimmer een zo omvangrijk internatio naal onderzoek op wetenschappelijk ge bied is verricht. In Nederland zal een snel- registratietoestel worden opgesteld voor waarnemingen van uitbarstingen op de zon. De PTT heeft aangeboden via Parijs codetelegrammen uit te wisselen met Tokio en Washington. Wanneer deze methode voldoet kunnen in de Verenigde Staten bij zon-erupties tijdig raketten worden afge schoten voor het meten van cosmische stralen die bij zonuitbarstingen toenemen. Men verwacht dat ook Nederland een nieuw Amerikaans toestel zal ontvangen voor deze opmetingen die van belang zijn voor de verbetering van radiografische verbindingen. In Paramaribo en in Hollandia op Nieuw-Guinea zullen geophysische stations worden opgericht. De PTT zal het het geo physische jaar nauw samenwerken met het KNMI te De Bilt. GENèVE (Reuter) Het hoofd van de Amerikaanse delegatie bij de besprekingen met China te Genève, Johnson, heeft ver klaard dat het voorbarig zou zijn over andere zaken te spreken zolang de repa triëring van Amerikaanse burgers in China geen feit is. Hij antwoordde hiermee op een voorstel van de Chinese delegatieleider, Wang, om voorbereidingen te treffen voor een confe rentie op hoger plan. Wang stelde tevens voor te spreken over de verwijdering van handelsbelemmeringen. De volgende zestiende bijeenkomst wordt Dinsdag gehouden. Van gezaghebbende zijde te Washington wordt vernomen, dat de Verenigde Staten vrijwel zeker het Chinese voorstel tot een conferentie op hoger plan zullen afwijzen. Men is van mening, dat de repatriëring eerst moet zijn voltooid. Volgens United Press wensen de Verenigde Staten ook in lichtingen over 450 Amerikaanse krijgs gevangenen, die sinds de Koreaanse oorlog worden vermist. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand t .5 52 ■o o ja S g ës 8 55 E2 25 Stockholm geheel bew. NNO 6 17 3 Oslo regen NO 6 12 3 Kopenhagen geheel bew. O 8 17 4 Amsterdam regenbui WNW 3 13 6 Londen licht bew. W 2 15 1 Luxemburg regen W 4 10 11 Parijs half bew. W 3 13 5 Bordeaux zwaar bew. ZW 4 18 2 Grenoble regen windstil 16 9 Nice onbewolkt NW 2 26 0 Genève regenbui Z 6 12 9 Zürich regenbui w 4 15 21 Locarno licht bew. ONO 1 19 0 Berlijn geheel bew. Z 1 17 0,1 Frankfort geheel bew. ZW 3 15 4 München geheel bew. wzw 6 14 3 Wenen regen WNW 6 15 8 Innsbruck zwaar bew. windstil 14 Rome geheel bew. ZW 7 25 0 Ajaccio zwaar bew. WNW 3 24 0,2 Mallorca half bew. NNW 8 26 0 Neerslag laatste 24 uur. yxxxxcocccocccrrv-rr-rrrr, i-yr.yr.YO> VYYwrOfiOOC WISSELEND WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Enkele buien, afgewisseld door opkla ringen. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen West en Noord. Overdag iets minder koud. 16 September Zon op 6.16 uur, onder 18.57 uur. Maan op 6.37 uur, onder 18.29 uur. Maanstanden 16 Sept. 7.19 uur: Nieuwe maan 24 Sept. 4.40 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 15 September Hoog water: 2.49 en 15.14 uur. Laag water: 10.59 en 23.15 uur. Vrijdag 16 September Hoog water: 3.31 en 15.55 uur. Laag water: 11.40 en 23.57 uur. XXXXXXXXXX)OOOüCXX)OCCOOOOOCX<«*XX*X*XJ XXXXOOOOOOO

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1