PANDA EN DE MODE-MEESTER Verenigde Staten ontmoeten Rusland op Zweedse bodem Wereldnieuws OLIEKACHELS Jaarbeurs in Stockholm waarop ons land voornamelijk fruit toont Nieuw Eerste- en nieuw Tweede Kamerlid [fiejwifcuiïiy! De radio geeft Vrijdag WIJNHANDEL „DEZYLPOORT" Jubileum KNTV ió het zo J DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1955 Geen vrijstelling van dienst voor zendeling Falcon Popeline Regenjassen ƒ45.- U kunt best leven zonder blindedarm Geen pijpleiding van Rotterdam naar het Ruhrgebied Gecombineerde straf geëist tegen chauffeur, die knaapje dood reed Geniet van een goed glas wijn Laat Beaufort uw raadsman zijn I Rotterdam mag Linz financieel helpen Auto schampte met 110 km. snelheid andere wagen Herstel van oude toren strandt op geschil over eigendom DE KLOMPENCENTRALE Nieuwe Oostenrijkse gezant Telefoondistrict Zwolle heeft 40.000 abonnés Zuid-Afrika stelt voor goudprijs te verhogen Consul-Generaal van West- Duitsland te Amsterdam TV-telefoon in Amerika gedemonstreerd SEGER- KEGELS Van onze correspondent te Stockholm) In Zweden houden de „grote twee" een wedstrijd op economisch gebied. Voor het eerst nemen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie deel aan de jaarlijkse St. Eriks massa, de belangrijkste beurs in Scandinavië, waaraan Nederland reeds voor de tiende keer meedoet. Men mag dit wel een wedstrijd noemen want het gaat om de belangstelling, en misschien ook de goede gezindheid van de bezoekers te win nen. Deze Stockholmse beurs werkt zon der overheidsgelden en steunt financieel in de eerste plaats de driehonderdduizend kijkers, die ieder f 3,75 entree betalen. De Zweden mogen de Russen niet al te welgezind zijn, maar toch is de Zweed on afhankelijk en sportief genoeg om eerbied te tonen voor het tentoongestelde. Dat de export-voorwaarden der Russen niet be kend zijn, dat zij niets weten over prijs en leveringsvoorwaarden valt tegen, maar de Zweed kijkt in ieder geval met belang stelling naar de geweldige Russische ma chines. De zelfingenomen Russen laten zien dat zij op ieder gebied iets kunnen bieden. De rode kaviaar lijkt wel op rode bes sen. Dat veronderstelden vermoedelijk ook enkele Zweden, die een heel glas, wel voldoende voor twintig personen, van de tafel namen en begonnen te lepelen, te laat ontdekkend dat het geen vruchten waren. De Amerikanen laten hun levenswijze zien. Een gelukkig echtpaar (mr. and mrs. America) verbeeldt dagelijks in een van boven open vijfkamer-woning het familieleven (America at home). Overal bijzondere snufjes, die in de Verenigde Staten in de handel zijn. De Amerikaan se vertoning maakt een zelfverzekerde in druk, waaraan alleen de leus: „het geluk kigste volk der aarde" ontbreekt. Over- Oud-minister ir. F. C. M. Wijffels (KVP) heeft ontslag genomen als lid der Tweede Kamer. Hij zal in dat college worden op gevolgd door jhr. mr. G. A. M. J. Ruys de Beerenbrouck, die thans lid van de Eerste Kamer is. In de Eerste Kamer wordt jhr. Ruys de Beerenbrouck opgevolgd door de heer J. H. J. Maenen uit Heeren. De heer Maenen is voorzitter van de afdeling Lim burg van de KAB. De Kroon heeft ongegrond verklaard een beroep van J. J. van H., dienstplichtige te Nijmegen, tegen de beslissing van de minister van Oorlog, waarbij hem vrijstel ling van dienst is geweigerd. Hij had een verzoek daartoe gedaan omdat hij zende ling wil worden in Spanje. Hij volgt daar toe een opleiding aan „The Bible College of Wales," In haar besluit heeft de Kroon over wogen, da±..deze opleiding aanzienlijk ver schilt met die van andere studerenden in de godgeleerdheid en de betrokkene daarom niet kan worden aangemerkt als student in de godgeleerdheid of zendeling-kwekeling in de zin van artikel 18 der Dienstplichtwet. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM -TEL. 13439 FERD. BOLSTR.48 ADAM- TEL. 717162 tuigend is het niet, maar de Verenigde Staten doen hier voor het eerst aan een Europese beurs mee en dan nog vrij on verwacht. Door het wegblijven van Frank rijk, België en Italië heeft het Oosten een overheersende plaats gekregen. Nederlands nieuwtje Nederland heeft zijn beste beentje voor gezet. Er is dit jaar geen overweldigende bloemenweelde, maar in de plaats daar van is het fruit gekomen dat een even grote indruk maakt. Onder leiding van de heer H. M. Velders heeft het centraal bureau der tuinbouwveilingen een lading van an derhalve ton druiven, peren, perziken en andere producten uit het Westland ge stuurd, die iedereen doet watertanden. Een nieuwtje is een laksoort voor het be werken van hout dat bij het gieten van beton wordt gebruikt. Vroeger moest het hout worden weggegooid, nadat het één keer dienst had gedaan. Thans kan het vele keren worden gebruikt en bovendien komt het beton glad te voorschijn. ADVERTENTIE maar uw spijsvertering moet in staat blijven om dag in dag uit 3 kilo vocht en voedsel te verwerken. Als uw maag en inge wanden overbelast zijn of in de knel zitten bij zittend werk of nauwe kleding, kunnen zij hun taak niet meer behoorlijk vervullen - onverteerde voedselresten hopen zich op. Een nare smaak en beslagen tong, hoofdpijn, een loom en landerig gevoel - het zijn in 9 van de 10 gevallen noodsignalen van uw spijsvertering. Neem direct Andrews brui send Gezondheidszout, twee lepeltjes op een glas water, om maag en ingewanden een handje te helpen. Want Andrews bevat - in smakelijke en prettige vorm - de geneeskrachtige stoffen die u nodig hebt om storingen in de spijsvertering op te heffen. Gun u geregeld 's morgens vroeg even tijd voor een heerlijk bruisend glas Andrews. Dan functionneert van binnen alles weer vlot en gaat u met méér plezier aan het werk. f. 1.65 per bus. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Avonturen met kinderen, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Quatre mains. 11.10 Voordracht. 11.30 Orgel en zang. 12.00 Musette-orkest. 12.30 Land en tuin bo u wm ed edeli ng en12.35 Sport en prognose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen. 13.20 Metropole-orkest. 13.55 Koersen. 14.00 Pianotrio. 14.35 Voordracht. 14.55 Platen. 15.15 Gevarieerd programma. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Mu zikale causerie. 17.40 Orgel. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Roemeens orkest. 18.45 Klaar voor het gouden jaar, causerie. 19.00 Platen. 19.10 Lichte muziek. 19.30 Dietrich Bonhoeffer, causerie. 19.45 Op be zoek bij anderen, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Kamerkoor. 20.30 De Verenigde Naties, cau serie. 20.40 Wij en deze tijd, causerie. 21.00 Koorzang. 21.25 Buitenlands weekoverzicht 21.40 Platen. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.45—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.30 Platen. 7.45 'n Woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Radio Philharmonisch orkest. 10.20 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.10 Fluit en piano. 11.40 Platen. 12.05 Meisjeskoor. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.53 Platen of actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Banjo-orkest. 13.50 Platen. 14.05 Schoolradio. 14.25 Promenade-orkest. 15.15 Voordracht.- 15.35 Amusementsmuziek. 126.00 Tuinbouwpraatje. 16.15 Platen. 1625 Viool en piano. 17.00 Voordracht. 17.20 Pianorecital. 17.40 Beursberichten. 17.45 Stemmen van overzee. 18.00 Platen. 18.35 Voor de jeugd. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Regeringsuitzending: Verklaring en toelichting, waarin opgenomen: Prinsjesdag in Rijksverband. 2. Emigratiepraatje. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Jeuggappèl Amsterdamse Gereformeerde Jeugdraad. 21.30 Residentie-orkest en solist. 22.05 Cau serie over Boedapest. 22.25 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Omroep-orkest. 12.15 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.45 Omroep-orkest. 15.15 Platen. 16.02 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte mu ziek. 18.00 Omroepkoor. 18.10 Voordracht. 18.25 Omroepkoor. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Omroep orkest. 20.30 Platen. 20.40 Die Walküre. opera. In de pauze: Kunstkaleidoscoop. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland. 22.00—22.30 Nieuws, feiten van de dag, en: Hoe de weekbladen het zien. (Op 224 en 49 m.). OLDENBURG (United Press) De plannen om een oliepijpleiding aan te leg gen van Rotterdam naar het Ruhrgebied zijn terzijde gelegd. De moeilijkheden ber stonden hoofdzakelijk uit problemen ver bonden met de grensovergang van de pijp leiding-en met de"^ongeschiktheid Atan som mige terreinen in Nederland waar de lei ding doorheen moest lopen. Men bestudeert thans een plan voor een pijpleiding van Wilhelmshaven aan de Duitse Noordzeekust naar de Ruhr. Door een pijpleiding van de zee af hoopt men zowel olieraffinaderijen als andere industrieën in het Ruhrgebied sneller en gemakkelijker van olie te voorzien. De plannen voor een grote olieraffinaderij in het Ruhrgebied zijn voltooid. Deze raffina derij zal de op één na grootste van West- Duitsland worden. Woensdagmiddag heeft de rechtbank te Amsterdam het tragische ongeluk behan deld, dat zich vorig jaar daags na Kerstmis op het kruispunt Piet Heinlaan-Van Speijk- laan te Bussum heeft voorgedaan. Een trommelauto van de stadsreiniging, be stuurd door de 45-jarige J. V., draaide ach- tei-uit om te keren en overreed daarbij de 2'/2-jarige J. Overman. Het knaapje was op zijn driewielertje van het trottoir afge reden en wilde de rijweg oversteken ach ter de wagen. Het ventje was op slag dood. De officier van Justitie, mr. G. R. Nube, die een week voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar en een boete van 50 gul den subsidiair 10 dagen eiste, noemde het een kapitale fout in den blinde achteruit te rijden. De chauffeur had een der ge vaarlijkste manoeuvres met een grote wa gen zonder uitzicht naar achteren gemaakt. Hij had niet achteruit mogen rijden zonder goed contact met de bijrijders. Bij zijn eis hield de officier rekening met het feit, dat de chauffeur door het ongeluk zelf ook reeds gestraft is. Zes weken heeft hij in het ziekenhuis gelegen. De raadsman pleitte vrijspraak omdat er zijns inziens geen sprake is van strafbare schuld. Op 28 September zal de rechtbank uitspraak doen. ADVERTENTIE Fa. P. BEAUFORT Kinderhuisvest 47—51 Telefoon 10717 Haarlem De Kroon vernietigde afwijzend besluit van Gedeputeerde Staten B. en W. van Rotterdam zijn onlangs in beroep gegaan tegen het besluit van Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland, waar bij de machtiging tot het doen van een uitgaaf van f 20.000,— wegens bijdrage aan de Oostenrijkse gemeente Linz in de schade, door die gemeente geleden door overstroming van de Donau, niet is ver leend. De Kroon heeft dit besluit van Ge deputeerde Staten echter vernietigd en als nog de raad der gemeente Rotterdam machtiging verleend tot het doen van de uitgave. De Kroon heeft overwogen, dat bij de huidige ontwikkeling der nationale en in ternationale gemeentelijke solidariteit en hulpverlening, waarvan ook Nederlandse gemeenten de vruchten plukken, het als een gemeentelijk belang kan worden ge zien, dat in daartoe geëigende gevallen ook Nederlandse gemeenten daaraan bij dragen. Bromfietser werd het slachtoffer Veertien dagen gevangenisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid heeft de officier van Justitie bij de recht bank te Amsterdam geëist tegen de 50- jarige ambtenaar J. F. C. uit Bussum, die op Zondag 22 Mei betrokken was bij een auto-ongeluk, dat aan de 17-jarige brom fietser J. R. H. van der Vaart uit Utrecht het leven kostte. Met vrouw en kind naast zich in een ge leende auto en met nog drie andere kinde ren achterin reed de verdachte op die Zon dag met een snelheid, die hij zelf op 110 km. per uur schat, op de Utrechtsestraat weg bij Hilversum. Hij raakte een auto die linksaf een zijweg wilde inslaan en verloor de macht over het stuur. De wagen gierde op de rechterwielen naar links, raakte een trottoir, maakte een zwenking naar reohts en belandde op het fietspad, kantelde en zeulde nog 45 meter op zijn dak verder. De inzittenden liepen geen ernstig letsel op, maar op 't fietspad lag de ernstig gewonde bromfietser, die waarschijnlijk door de auto was geraakt.De jongen overleed korte tijd na 'het ongeluk. De raadsman van de verdachte, mr. W. H. Vermeer, gaf toe, dat zijn cliënt niet zo hard had behoren te rijden, maar betoogde dat dit op zich zelf niet strafbaar is. Vol gens pleiter had de bestuurder van de andere auto zonder acht te slaan op het achter hem rijdende verkeer te plotseling de manoeuvre naar links gemaakt. De rechtbank zal op 28 September uitspraak doen. De toren van de Ned. Hervormde Kerk te Hendrik Ido Ambacht moet dringend gerestaureerd worden. Het gemeentebe stuur heeft aangeboden twee-derde deel van de kosten voor rekening van de ge meente te nemen. Het kerkbestuur heeft dit geweigerd, aangezien volgens dit be stuur in 1798 de toren aan de gemeente was overgedragen. Het gemeentebestuur verklaart echter dat het kerkbestuur zich altijd, ook van 1798 tot 1955, als eigenaar van de toren heeft beschouwd. Het wil deze eigendomskwestie laten uitzoeken, hetgeen in zoverre moeilijk heden zal opleveren, aangezien in 1858 de oude archieven van de gemeente tijdens een brand zijn verloren gegaan, ook de acte van 1798 over het eigendomsrecht van de toren. ADVERTENTIE Klompen, Klompsokkcn, Kachelrekjes, Kolenkitten v.a. 1.95 Dr. Leydsstraat 10 - Haarlem Telefoon 11784 Schoonvader van de dirigent Willem van Otterloo De Koningin heeft Woensdag ten paleize Soestdijk de nieuwe Oostenrijkse gezant, de heer K. Wildmann, ter aanbieding zijner geloofsbrieven ontvangen. Hij volgt dr. E. Filz op, die tot chef van het protocol van het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Wenen is benoemd. De heer Wildmann kwam in 1922 in di plomatieke dienst. Hij kent het Oostenrijk na de val van de Oostenrijks-Hongaarse monarchie, hij maakte het mee onder het nazi-regiem en onder de viervoudige be zetting na de laatste wereldoorlog. Hij heeft meegewerkt aan de voorbereiding van het staatsverdrag, dat zijn land weer de vrij heid gaf. De nieuwe Oostenrijkse gezant werd in 1898 geboren. Hij begon in 1917 zijn diplo matieke opleiding aan de door Maria The- resia gestichte „Konsulat Akademie". In 1922 werd hij geplaatst bij de legatie in Praag, een belangrijke diplomatieke missie na de val van de Oostenrijks-Hon gaarse monarchie. In 1933, toen de moei- De heer K. Wildmann lijkheden met de nazi's begonnen, keerde hij naar het ministerie van Buitenlandse Zaken in Wenen terug. Op zijn verzoek werd hij daarna belast met de anti-nazistische propagandadienst. In 1938 was het echter voor Oostenrijk en ook voor de heer Wildmann gedaan. Seiss-Inquart tekende het besluit waarbij de heer Wildmann werd ontslagen. Hij is tot 1945 in Wenen gebleven. Hij werd agent bij een verzekeringmaatschap pij. In 1945 was hij een der eersten die bij Buitenlandse Zaken terugkeerde. Aanvan kelijk was hij kabinetschef van de minis ter, later kreeg hij de leiding van de afde ling personeel. Tot het voorjaar van 1953 was de heer Wildmann vervolgens gezant in Zwitserland, daarna was hij twee jaar se cretaris-generaal van Buitenlandse Zaken. Thans is hij tot gezant bij het Nederlandse Hof benoemd. De heer Wildmann heeft grote bewon dering voor ons land. In 1947 en 1954 heeft hij enkele bezoeken aan Nederland ge- .hracht. „De Oostenrijkers zijn de Nederlanders nog steeds zeer dankbaar omdat zij na de eerste wereldoorlog zoveel Oostenrijkse kin deren hebben opgenomen. Er zijn vele „Holland-Kinder' in Oostenrijk, die nog altijd met grote liefde en vriendschap aan uw land denken. De Oostenrijkse bonds- minister dr. Drummei is zelf een „Holland- Kind" vertelde de heer Wildmann. Overigens heeft de gezant nog een andere band met Nederland. Zijn oudste dochter is enkele jaren geleden getrouwd met de Nederlandse dirigent Willem van Otterloo. Noord-Oostpolder nu geautomatiseerd Met een toespraak van ir. E. W. Ott, directeur van het telefoondistrict Zwolle, is de 40.000ste aansluiting van het telefoon district Zwolle ingebruikgesteld. De heer D. van Liere, wonende aan de Sluitgatweg 12 in de Noord-Oostpolder, is de 40.000ste. Hij kreeg van de PTT een taart en een gratis aansluiting. Door automatisering van de netten Espel en Tollebeek is de laatste phase van de telefoon-automatisering in de Noord--Oostpolder afgesloten. ISTANBOEL (Reuter). - De Zuid-Afri kaanse minister van Financiën, Louw, heeft met steun van de Australische dele gatie in de jaarvergadering van het Inter nationale Monetaire Fonds aangedrongen op verhoging van de goudprijs. De Inter nationale goudprijs is vastgesteld op 35 dollar per ounce fijn goud. Volgens de Amerikaanse delegatie kun nen de Verenigde Staten dit voorstel niet aanvaarden, daar een verhoging van de goudprijs inflatie in de hand zou werken. 49. In dit ontwerpje heb ik ook rekening gehouden met de wensen van de heren der schepping", zei Joris. „De draagster ervan wordt namelijk het spreken belet, hetgeen een groot voordeel is". Inderdaad maakte dit hoofdtooisel het spreken onmogelijk, zodat Panda Joris niet kon vmarschuwen, dat de televisie-camera aan stond. Momo- mommom!", riep hij, op het toestel wij zend, maar uit deze klanken kon Joris natuurlijk niets opmaken. Vergeefs rukte Panda aan het doek, dat hem de mond snoerde. „Oei, oei", dacht hij, „dit gaat ver der dan ik gewild had. Joris zal hier grote moeilijkheden mee krijgen; alle dames die naar de televisie hebben gekeken, zullen nu wel razend op hem zijn!" Dat was zéker 't geval! Eén der verbolgen kijksters greep reeds een vaas, om deze naar het gezicht te slingeren, dat zij eens zo aanbeden had. Nu hoor je zelf, hoe die mooie modekoning van je over jullie allen denkt", merkte haar echtvriend nog op.Jk HAAT hem!", siste zij. En het volgeviogenblik klonk het gerinkel van een getroffen televisie toestel... De Koninklijke Nederlandse Toonkun stenaars Vereniging zal op Zaterdag 17 September in Den Haag haar tachtigjarig bestaan herdenken. De vereniging werd in 1875 door enkele musici, zoals G. A. Heinze, W. F. G. Nicolaï, Richard Hol en W. Stumpff, opgericht met als voornaam ste doel: het doen uitvoeren van Neder landse composities en het laten optreden van Nederlandse solisten te bevorderen. De vereniging organiseerde daartoe con certen en verleende opdrachten. Ook op het terrein van het muziekonderwijs was de KNTV actief: zij stelde muziekexamens in, die in 1935 overgingen in de staatsexa mens voor muziek. Een ondersteunings fonds werd gevormd, waaruit uitkeringen konden worden gedaan aan de meest be hoeftige musici. Na de oorlog heeft de KNTV het initia tief genomen tot het in het leven roepen van de Nederlandse Toonkunstenaarsraad, waarin alle organisaties van toonkunste naars in ons land zijn verenigd. Deze raad richtte een algemeen register van erkende Nederlandse toonkunstenaars in, ter voor bereiding van een wet op de beroepsbe scherming. waarvan het ontwerp verleden jaar aan de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen werd aangeboden. Het tachtigjarig bestaan van de vereni ging zal Zaterdag worden gevierd met een orgelconcert in de Grote Kerk te Den Haag, te geven door Adriaan Engels, als mede met een gala-concert in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, door het Residentie Orkest aangeboden. Dit wordt geopend met een eerste uitvoering van een speciaal voor deze gelegenheid door dr. Anthon van der Horst geschreven compo sitie „Divertimento pittorale per orchestra". Op Zondag 18 September wordt in het Kurhaus te Scheveningen de jaarvergade ring van de KNTV gehouden. Dr. Carl von Holten benoemd Dr. Carl von Holten, ambassaderaad van de bondsrepubliek van West-Duitsland te Kopenhagen, is benoemd tot consul-gene raal van die republiek te Amsterdam. Dr. Von Holten is vijf jaar in Kopenhagen werkzaam geweest. Koning Frederik heeft hem bij zijn vertrek naar Nederland be noemd tot commandeur der orde van de Dannebrog. Een uitvinding waarvan de totstandko ming al lange tijd verwacht werd, namelijk een telefoon waarbij de gebruikers elkaar kunnen bekijken terwijl ze praten, is thans in San Francisco gedemonstreerd. Het apparaat heet „videophone" of ook wel „TV-telefoon". Men ziet de gesprekspartner op een schermpje van 25 centimeter en de telefo nisch opgeroepene wordt zichtbaar zodra hij of zij de hoorn van de haak neemt. Be halve het telefoontoestel maken een scherm en een televisiecamera van de apparatuur deel uit. De videophone werd ontwikkeld door het Kay Laboratorium in San Diego in samenwerking met de laboratoria van Bell Telephone. ADVERTENTIE Erewoord. Drie Japanse oorlogsmisdadi gers zullen deze week op erewoord vrij gelaten worden. Het zijn kolonel Hasji- moto, Ka ja, tijdens de oorlog minister van Financiën, en Soezoeki, een voor malige generaal en tijdens de oorlog voorzitter van de regeringsraad voor economische mobilisatie. Men verwacht, dat in December nog drie oorlogsmis dadigers uit de Soegamo-gevangenis in Tokio zullen worden ontslagen. Ballonnen. Door bemiddeling van de Amerikaanse zender „Vrij Europa" te München zijn in het afgelopen ander halve jaar 350 duizend ballonnen met tweehonderd millioen propagandapam- fletten naar de Oost-Europese landen gestuurd. Dergelijke ballonnen worden in Amerika zonder bezwaren gebruikt bij meteorologische waarnemingen. Vergaan. De Portugese treiler Grace de Deus is in een ruwe zee ter hoogte van Aveiro (Noord-Portugal) met een be manning van twintig koppen vergaan. Derde. Veertigduizend Japanse arbeiders in de staalbedrijven hebben 24 uur ge staakt om een looneis kracht bij te zet ten. Dit is de derde staking van de maand die de Japanse staal- en ijzerin dustrie treft. Blikseminslag. Een„Constellation", die met veertig personen aan boord bij Lon den was opgestegen met bestemming Montreal (Canada), is boven het graaf schap Lancashire door de bliksem ge troffen. Toen het toestel naar Londen was teruggekeerd, bleek dat alleen de antenne was beschadigd. Dronken. Een spoorwegongeluk bij Feld- kirchen, in Oostenrijks Karinthië, dat Zondag aan negen personen het leven heeft gekost, is te wijten aan de dron kenschap van 'n wisselwachter. Hij had aan een twaalfjarige jongen, die in het seinhuis was, gevraagd de handels over te halen. Het gevolg was dat een per sonentrein op een goederentrein inreed. Goedgekeurd. Het Oostenrijkse bondspar- lement heeft het wetsontwerp ter vor ming van een Oostenrijks leger goed gekeurd. De unie van onafhankelijken en de communisten stemden tegen. Diamant. De douane op het vliegveld Orly, nabij Parijs, heeft gesmokkelde diamanten ter waarde van vier millioen franc in de bagage van een Amerikaan, een Brit en een Belg, die van Monrovia (Liberia) op weg waren naar Antwer pen in beslag genomen. De drie reizigers zijn gearresteerd. Zestien. Alle zestien inzittenden van de Franse vliegboot, die Zaterdag in Frans- Kameroen is neergestort, zijn om het leven gekomen. Er bevonden zich alleen Fransen in het toestel. Bevroren. Generaal Charles de Gaulle heeft besloten zijn nationale organisatie de Franse volksconcentratie te „bevriezen" tot na de komende verkie zingen. Alleen het hoofdkwartier van de organisatie te Parijs blijft actief. Luehtparade. Groot-Brittannië herdenkt vandaag de luchtslag om Engeland met de jaarlijkse luehtparade van de RAF. Op 15 September 1940 stuurde Goering meer dan vijfhonderd vliegtuigen naar Londen, waarvan Britse „Hurricanes" en „Spitfires" er meer dan tweehonderd neerschoten. Sneeuw. In de Vogezen is bij Remiremont de eerste sneeuw van het nieuwe win terseizoen gevallen. Snufje. Volgens het Amerikaanse Con greslid Hillings, dat een bezoek aan de Sovjet-Unie heeft gebracht, is de ge makkelijkste manier om een Rus aan het praten te krijgen hem een „nieuwig- heidje" te vertonen. Hillings had een nieuwe Amerikaanse snelcamera bij zich, die in een minuut tijds een afge werkte foto produceert. De Moskovieten lieten zich, wachtend op „hun" plaatje, gemakkelijk tot een „praatje" verleiden. Vergunning. Zestien Zwitserse vrouwen, aan wie de Roemeense regering een uit reisvergunning heeft verleend, zijn in Zwitserland aangekomen. Nog vier in Roemenië woonachtige vrouwen zullen een uitreisvisum krijgen. Drankzucht. De Amerikaanse mevrouw Evelyn Coleman heeft tegen 41 slijters in Homewood, bij Chicago, een eis tot schadevergoeding ten bedrage van on geveer twee millioen gulden ingediend, omdat zij haar echtgenoot in zijn drank zucht zouden hebben gesterkt. Mevrouw Coleman beroept zich op de wet, vol gens welke drankhandelaren verant woordelijk worden gesteld voor de daden welke hun klanten in dronken schap begaan. HET IS DUIDELIJK dat men voor hel meten van zeer hoge temperaturen geen gewone thermometer kan gebruiken. On der zeer hoge temperaturen verstaan we in dit geval niet de hitte van het koesterend zonnetje op een warme zomerdag, maar de hitte die heerst in de ovens waar kera mische producten worden gebakken bij temperaturen, variërend van 600 tot 2000° C. De Duitse technoloog Seger heeft in de vorige eeuw voor het meten van dergelijke tem peraturen in ovens een metho de bedacht die even eenvoudig als practisch is en die over de gehele wereld dan ook wordt toegepast. Hij maakte van aardewerk kleine driezijdige pyramiden, ter hoogte van 5 cm., waar mee hij wilde vaststellen bij welke tem peratuur zij zacht werden en in elkaar zouden zakken. Doch de proefkegels zak ten niet in elkaar, maar bogen op zij, tot hun top de grond raakte. Dit simpele, doch verrassende verschijnsel deed, bij Seger de gedachte opkomen om kegeltjes te vervaardigen, die met grote betrouw baarheid de moeilijk te meten tempera turen zouden aanwijzen. Immers, zetten we in een oven een aantal van deze kegel tjes neer, waarvan het smeltpunt stuk voor stuk bekend is, dan geeft het gedrag van die kegeltjes de juiste temperatuur aan. Laten we eens aannemen, dat kegel 7 in de oven reeds gesmolten is, maar kegel 9 nog niet, dan zal het smeltpunt van kegel 8 de temperatuur het meest benaderen. Aangezien no. 7 overeenkomt met een tempertauur van bijvoorbeeld 1270° en no. 9 met bijvoorbeeld 1310°, zal de tempera tuur in de oven 12900 bedragen, overeen komende met het smeltpunt van kegel no. 8. "N Bij het meten van de temperatuur in de oven behoeft men dus niets anders te doen dan een drietal Segerkegels die on geveer met de heersende temperatuur overeenkomen in de oven te zetten en er op te letten dat de kegel met het laagste smeltpunt de top tot de grond buigt, ter wijl de kegel met het hoogste smeltpunt nog onaangetast rechtop blijft staan. De temperatuur in de oven is dan ongeveer gelijk aan het smelt punt van de middelste kegel. Het spreekt vanzelf, dat de Segerkegels te voren zui ver geijkt zijn, anders is het hele geval onbetrouwbaar en waardeloos. In verband hiermede zijn de kegels ver vaardigd van zuivere kleiaarde met be paalde kalk- en ijzerverbindingen, waar bij de verhoudingen zó zijn gekozen, dat telkens een vrij scherp bepaald smeltpunt wordt verkregen. De Engelse en Franse Segerkegels zijn echter volstrekt niet ge lijk aan de Duitse, zodat normalisatie een wel zeer dringende eis is. We hebben hief een vrij oude, en voor ovens algemeen gebruikelijke methode voor temperatuurmeting gegeven, doch we zouden aan de waarheid te kort doen door de speciale toestellen te verzwijgen, die op stralingswetten berusten en het moge lijk maken elke temperatuur met grote nauwkeurigheid te meten. Het bereiken van elke plaats in de oven is echter moei lijk, zodat we aan de Segerkegels voor rang hebben verleend. Maar de pyrome ters komen ook nog aan de beurt. Dat geschiedt morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2