Fruit-Tella's Wèl heffing van schoolgeld voor het kleuteronderwijs Agenda voor Haarlem Realistische cursus voor recruten der Amerikaanse luchtmacht Sovjet-spionnen liepen Franse code mis TWEEDE KAMER Werkloosheidwet wordt gewijzigd om misbruiken tegen te gaan Grote Trek Een sportief korps! Grote brandschade na vier blikseminslagen DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1955 3 Rumoer om een hersenspoelingsschooV Slagschip Vanguard in de mottenballen Vijfdaagse werkweek in de Belgische energiebedrijven B Je schrikt voor iedere hap eten Negerjongen ontvoerd en afgeranseld in Alabama Amerikaanse communisten bepleiten wetsherziening Gehard tegen hersenspoelen Zaak-Petrof Geheim overleg met mevrouw Oilier had geen resultaat Chileen candidaat voor UNO-presidentschap Cambodja zal een strikte neutraliteit handhaven Kom vooruil bij de Marechaussee Moler*, boerderij, schuur en hooischelven afgebrand WASHINGTON (United Press). De Ame rikaanse luchtmacht heeft een „hersen- spoelingsschool", die ten doel heeft piloten voor te bereiden op de ruwe behandeling: in communistische kampen als zij tijdens een oorlog: gevangen genomen worden. Na onthullingen door het tijdschrift News Week gedaan over de gang van zaken in de school, die in de woestijn btf Reno in Ne vada ligt, is de directeur van de school, kolonel Burton E. McKenzie naar Washing ton geroepen. Functionarissen van het mi nisterie van Oorlog hebben McKenzie ver hoord om na te gaan of zijn school niet ai te realistisch te werk gaat. De heren wa ren tevreden. Luitenant-generaal Emmett Odonnell, plaatsvervangend stafchef voor personeelszaken, heeft McKenzie met zijn school gecomplimenteerd. McKenzie vertelde aan de pers dat de luchtmacht niet van plan is de werkwijze op de school te veranderen. Hij zeide dat na de bespreking te Washington luitenant- generaal Odonnell zich volkomen tevreden verklaarde met de manier waarop de school geleid wordt. McKenzie, die tijdens de tweede wereld oorlog een krijgsgevangene der Duitsers is geweest, zeide dat de communistische techniek van marteling en verhoor in een cursus van 17 dagen aan gevechtsbeman ningen van de luchtmacht „gedemon streerd"' wordt. „Wij vernederen de leerling niet. Wij ge ven aanschouwelijk onderwijs. Wij hebben uit Korea een en ander geïmporteerd van de methodes die de communisten bij hun verhoren toepassen", aldus McKenzie. Hij zeide verder dat van de leerlingen niet wordt verlangd dat zij alle „martelin gen" ondergaan, zoals „het gat in de grond, de verticale kist en de horizontale kist". Deze worden echter wel gedemonstreerd. Minder dan 5 percent van de cursisten wordt persoonlijk aan verhoormethodes on derworpen. Zij die verhoord worden zijn vrijwilligers. Het verhoor duurt per keer LONDEN (United Press) De Vanguard, het grootste Britse slagschip (43.500 ton) zal ingekapseld worden en in staat van paraatheid bij de reservevloot gevoegd worden. De bemanning, 1650 man, zal overgaan naar een schip voor proefnemin gen met geleide projectielen en naar klei nere oorlogsbodem die men in geval van een atoomoorlog nuttiger acht dan slag schepen. Deze ontwikkeling luidt volgens des kundigen een nieuw tijdperk in de mari tieme geschiedenis in en betekent het einde van de glorietijd van de slagschepen die omstreeks het begin van deze eeuw begon. Ingelichte kringen zeggen dat het besluit het laatste actieve Britse slagschip op te leggen veel tegenstand heeft ontmoet. De minister van Marine, Thomas, zei in Januari dat het niet in de bedoeling lag het- laatste slagschip buiten actieve diens', te stellen. De Vanguard wordt het vijfde opgeleg de slagschip. De andere vier zijn de An son, Howe, Duke of York en King George V. De Vanguard werd in 1946 voltooid. De bouwkosten bedroegen negen millioen pond sterling. De kosten van de bewape ning zijn daar niet bij inbegrepen. Er zijn nog drie moderne slagschepen in dienst ge bleven, de Amerikaanse bodems Wiscon sin, Iowa en New Jersey. BRUSSEL (A.N.P.) In de Belgische gas- en electriciteitsindustrie zal een 44- urige werkweek van vijf dagen worden ingevoerd, waarbij de arbeiders het loon voor de 48-urige werkweek blijven ont vangen. De minister van Economische Zaken Rey heeft er op gewezen dat België een derge lijke maatregel niet kan nemen indien niet ook de concurrerende landen hiertoe tege lijkertijd overgaan. De liberale minister heeft de voorzitter van de ministerraad der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal verzocht deze vermindering van de arbeidsduur op de agenda der eerstvolgen de vergadering te plaatsen. ADVERTENTIE En w«- DONDERDAG 15 SEPTEMBER Palace: „Terwijl Parijs slaapt", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Rembrandt: „Gejaagd door de wind", 14 jaar, 7 uur. Studio: „De af vallige", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Ver sailles, vorsten en vrouwen", 14 jaar, 8 uur. Lido: „Meisjes zonder beroep", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Hebzucht", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Met een kwartje de we reld rond", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva Theater: „Potasch en Perlemoer met vacan- tie", Toneelgezelschap Joh. Kaart, 8.15 uur. Vleeshal: Nationale en internationale archi tectuurten toonstelling, 13.30-17.30, 19-22 uur. Stadsschouwburg: „U spreekt met uw moor denaar", De Verenigde Spelers, 8 uur. Con certgebouw: Modeshow Stoutenbeek, 8.30 uur. Zuiderkapel, Zuiderstraat: ds. I. Vas- seur, 8 uur. Brinkmann: Vlot spreken in het openbaar, 8 uur. VRIJDAG 16 SEPTEMBER Minerva: „Duel in the sun", 18 jaar, 8.15 uur. Palace „Terwijl Parijs slaapt", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ge jaagd door de wind", 14 jaar, 2 en 7 uur. Studio: „Grazige weiden", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Versailles, vorsten en vrouwen", 14 jaar, 2 en 8 uur. Lido: „Zolang je nog een moeder hebt", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Sex appeal", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De mijnen van koning Salomo", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Vleeshal: Nationale en internatio nale architectuurtentoonstelling, 13.3017.30, 1922 uur. niet langer dan 20 of 30 minuten, dit alles volgens McKenzie. Majoor John Oliphant, een van de lei ders van de school, zeide dat het moeilijk ste deel van de cursus komt wanneer de leerlingen in de Sierra Nevada-bergen twee en een halve dag aan hun lot worden overgelaten en maar moeten zien hoe zij te eten krijgen. Hij zeide dat de school ai door 29.000 cursisten bezocht is en dat geen van hen in een ziekenhuis is opgenomen of „psychologische heraanpassing" nodig had. Over zijn eigen gevangenschap bij de Duitsers zeide McKenzie: „Ik was veel be ter afgeweest als ik dezelfde opleiding had gehad". Hij zeide dat het doel van de op leiding is een piloot „de wil om te leven,, de wil om te ontwijken en het begrip dat hij de Verenigde Staten achter zich heeft, te geven". News Week publiceerde mededelingen van officieren en manschappen die in elkaar zakten en urenlang huilden na „on dervraagd" te zijn. Het tijdschrift vertelt dat, na een inleidende instructie, de leer lingen van de school de Sierra Nevada in gestuurd worden met de opdracht te trach ten aan gevangenneming te ontsnappen. Zij krijgen rantsoenen voor 2Vs dag mee. Worden zij gepakt dan moeten zij een „doden-mars" meemaken. Dat alles is nog maar het begin, aldus News Week, want na de „doden-mars" worden de „gevangenen" gedurende 36 uur ondervraagd. Daarbij gebruiken de ondervragers een kleine hand-generator welke de slachtoffers geringe „schrik"- schokken bezorgt. Soms worden de leer lingen opgesloten in een hol in de grond, 3 meter diep, waar zij urenlang in het stikdonker, tot hun schouders in het wa ter, moeten verblijven. De ondervragers trachten steeds het „zwakke" punt van de „gevangenen" te vinden. Is een man schuchter om zich te ontkleden, dan mag hij zijn kleren niet aanhouden. Leugens en beledigende op merkingen over de persoon, het ras, de af komst, de godsdienst van de ondervraagde zijn een geliefkoosd begin voor de verho ren. Bijna alle ondervragers zijn volgens News Week ex-krijgsgevangenen die uit ondervinding kunnen handelen. Behalve de luchtmacht beschikken ook leger, marine en marinierscorps over „her senspoeling-scholen", welke moeten die nen om de mannen te leren hoe zij zich dienen te gedragen als zij in handen van een wrede vijand zouden vallen. ADVERTENTIE Teniij er Renniea bü da hand zijn! Altijd weer die laaiende pijn van zuurbrand op de maag. Neem toch Rennies! Een of twee van deze smakelijke pastilles - gewoon laten smelten op de tong en alle leed is geleden - helpen dadelijk! Water of wat ook komt er niet aan te pas en ze zijn nog smakelijk óók. In iedere apotheek of drogisterij verkoopt men U Rennies graag. CARROLLTON (United Press) Drie jonge blanken hebben te Carrollton in de Amerikaanse staat Alabama een 21-jarige negerjongen met een revolver bedreigd, ontvoerd en afgeranseld uit wraak, doch zij bleken een verkeerde man voor zich te hebben. De politie heeft de drie blanken gearresteerd en later op borgtocht vrij ge laten. De vader van een der ontvoerders zou enige dagen geleden door een neger zijn te pakken genomen. De zoon en twee vrien den vonden de neger Mutt Jones, sleurden hem onder bedreigingen in een auto en voerden hem mee naar de vader die zei dat het de verkeerde was. Het drietal bracht Jones terug, doch ranselde hem eerst af en dreigden, dat wanneer hij aangifte zou doen zij terug zouden komen om hem te ver moorden. De jongeman werd toen langs een stille weg uit de auto gezet. De drie blanken zullen terecht moeten staan voor ontvoering, mishandeling en be dreiging met een vuurwapen, waarop twee duizend gulden boete of zes maanden ge vangenisstraf staat. WASHINGTON (AFP) De leiders van de communistische partij in de Ver enigde Staten hebben het Amerikaans Hooggerechtshof verzocht de wet van 1950 inzake ondermijnende activiteit buiten werking te stellen, opdat deze in strijd met de grondwet zou zijn. De wet is van kracht geworden op een tijdstip, dat de Westelij ke wereld „vreesde dat de Koreaanse oor log de inleiding tot een derde wereldcon flict was", aldus een toelichting, waarin verder wordt gewezen op „de oprechtheid van het verlangen der Sovjet-leiders naar vrede". „Indien het Hooggerechtshof de wet van 1950 handhaaft offert het onze overgeërf de vrijheden op en het brengt de pogin gen van dit land om overal ter wereld de geesten en harten te winnen in gevaar", aldus de partijleiding. Een lid van de Ame rikaanse luchtmacht in een „martel-kist" op de luchtmachtba sis in Nevada. De kist is te kort en te nauw om de ingeslo- tene toe te staan te zitten of te staan. Na er enige uren in op gesloten te zijn ge weest tuimelt hij er uit als een voetbal. De spieren zijn een tijd lang verlamd. Deze en andere me thodes om de wil te breken maken deel uit van een cursus van 17 dagen, waarin de leden der Ameri kaanse luchtmacht worden gehard tegen hersenspoelingen zo als de Chinese com munisten ze toepas sen. Men heeft wel onderzocht of de cur sus niet te ruw en te realistisch is CANBERRA (Reuter) In het rapport van de koninklijke commissie over de zaak- Petrof wordt gezegd dat de MVD, de Rus sische geheime dienst na de aankomst van de Petrofs in Australië wilde trachten via mevrouw Oilier, die belast was met de codering op de Franse ambassade in Can berra, de Franse code in handen te krijgen. Geheime besprekingen met mevrouw Oi lier liepen echter op niets uit. Als de MVD de sleutel van de Franse code In handen zou hebben gekregen, zou niet slechts de veiligheid van Frankrijk, doch wellicht die van het Westen in gevaar gekomen zijn. De Sovjet-spionnagediensten werden rechtstreeks uit Moskou, onafhankelijk van het ministerie van Buitenlandse Zaken, ge leid. De MVD trachtte contacten te leggen met ambtenaren, leden van diplomatieke missies, parlementsleden, journalisten, za kenlieden, geleerden en personen afkom stig uit Rusland of andere communistische landen. Petrof kon slechts melden, dat vertrou welijke inlichtingen van het Australische ministerie van Buitenlandse Zaken waren uitgelekt en dat daarbij een Australiër die werd aangeduid met de codenaam „Klod" betrokken was. De commissie van onder zoek is tot de slotsom gekomen, dat een reeds in 1948 gerezen vermoeden gegrond was en dat Klod een zekere „Walter Sed- don Clayton was, een functionaris van de Australische communistische partij en een actieve MVD-agent". Clayton zette zijn ac tiviteit tot 1950 voort, doch kennelijk in latere jaren zonder succes. De commissie heeft geen lek van enige betekenis op het ministerie sedert 1949 kunnen ontdekken. Vrees De verblijfplaats van Petrof, die met zijn vrouw asyl heeft gekregen in Australië, wordt geheim gehouden omdat hij vreest voor een aanslag op zijn leven. De wijze waarop mevrouw Petrof vorig jaar, toen zij op de terugreis was naar de Sovjet- Unie, op het vliegveld van Darwin (Noord- Australië) aan haar Russische begeleiders ontkwam was voor de Sovjet-Unie aan leiding de diplomatieke betrekkingen met Australië af te breken. NEW YORK De Chileen Maza is voorgedragen als candidaat voor het pre sidentschap van de tiende Algemene Ver gadering van de UNO die Dinsdag te New York zal worden geopend. Tot dusver zijn geen andere candidaten gesteld. In geval Maza gekozen wordt zou hij de tweede Zuid-Amerikaan zijn, die het voorzitter schap van de Algemene Vergadering ver vult. PNOM PENH (AFP/UP) Ex-koning Norodom Sihanoek, leider van de socia listische volksbeweging in Cambodja die dezer dagen bij verkiezingen alle 91 par lementszetels veroverde heeft in grote lij nen de politiek geschetst, die de nieuwe regering zal volgen. De 33-jarige prins ver klaarde, dat hij geen deel van die regering zal uitmaken maar haar „voortdurend zal bezielen". Cambodja wil een strikte neu traliteit handhaven, het zal zich bij geen enkel pact of internationale militaire orga nisatie aansluiten. Een commissie zal be last worden met sociale hervormingen. Cambodja is niet van plan zich van de Franse Unie los te maken. Het leger zal naar Zwitsers voorbeeld ingericht worden. De prins zei voorstander te zijn van een constitutionele monarchie, waartoe de grondwet herzien zal worden. Zijn eerste doel is meer macht aan het volk te geven en grote landgoederen onder kleine boeren verdelen. Men zal spoedig overwegen, of men voortzetting van de Amerikaanse mi litaire hulp wenst. ADVERTENTIE Ook gisteren werd in de Tweede Kamer minister Cals weer hulde gebracht voor de algemene opzet van de wettelijke regeling van het kleuteronderwijs, waaraan de cri- tiek op enkele punten niets afdeed. Met de P.v.d.A. en een deel van de C.H.U. bleken ook de communisten tegenstanders te zijn van de heffing van schoolgeld voor het kleuteronderwijs. De meerderheid van de Kamer gaat echter met schoolgeldheffing accoord, al drong de heer Peters (K.V.P.) wel aan op een ander heffingssysteem. Bij alle waardering had ds. Zandt (S.G.P.) er toch bezwaar tegen dat het openbare onderwijs door de wettelijke re geling zal worden bevorderd. Daarentegen stond de heer Gortzak (C.P.N.) juist hui verig tegenover het wetsontwerp omdat hij vreest dat het openbare onderwijs zal wor den ten achtergesteld. Mevrouw Heroma-Meilink (P.v.d.A.) uitte bezwaren tegen de te hoge leerlingen- schaal van 40, tegen de korte eerste oplei ding van kleuterleidsters en tegen de leef tijd van 65 jaar waarop kleuterleidsters pas zullen worden gepensionneerd, bezwa ren die ook de meeste andere sprekers reeds hadden geopperd. Met dr. Mol (K.V.P.) bepleitte zij het instellen van ge neeskundig toezicht bij het kleuteronder wijs. Vandaag antwoordt minister Cals. Werkloosheidswet Met uitzondering van de communisten hebben de leden van de Tweede Kamer gisteren hun goedkeuring gehecht aan twee wijzigingen van de Werkloosheidswet. De eerste wijziging betreft de reservering van vacantiegelden teneinde te voorkomen dat deze reeds zijn opgemaakt wanneer de va- cantie is aangebroken. De tweede wijziging heeft ten doel te voorkomen dat seizoenarbeiders na afloop van het seizoen ten onrechte gedurende 21 weken uitkeringen ontvangen op grond van de Werkloosheidswet. Bepaald is dat het normale aantal van 78 dagen, gedurende welke men moet hebben gewerkt om voor werkloosheidsuitkering in aanmerking te komen, voor seizoenarbeiders hoger kan worden gesteld, ten hoogste op 156 dagen. Voornamelijk vrouwelijke arbeidskrach ten en in het bijzonder gehuwde vrouwen, niet kostwinsters, die gedurende het sei zoen in de land- en tuinbouw, de groente- conserven-industrie, het hotel- en restau rantbedrijf en andere seizoenbedrijven plachten te werken, lieten zich na het in werkingtreden van de Werkloosheidswet op 1 Juli 1952 bij het arbeidsbureau in schrijven om een werkloosheidsuitkering te krijgen. De kans om ander werk te krij gen was gering omdat naar haar arbeids kracht buiten het seizoen geen vraag was. Vóór 1 Juli 1952 lieten zij zich trouwens niet bij het arbeidsbureau inschri.' /en om- Het is geen wonder dat bij het naderen der hooggesta- pelde grauwe wolken en het verbleken der bladeren de trekvogels hun pension in onze buurt opzeggen en op reis gaan naar het Oosten. Reeds in onze kinderjaren zijn de warmte en de rijkdom aan kleuren van het Oosten als een sprookjesachtige gloed omhooggeslagen uit de blad zijden onzer sprookjesboeken, die in letter en beeld vertel den van de hartverwarmende schoonheid der Bagdadse pa leizen en slottuinen. Als kleu ter heb ik een verterende ja- louzie voelen groeien tegen de fortuinlijke Ali Baba, om van Alladin en zijn wonderlamp nog maar niet te spreken. De grote vergissing mijner kin derjaren, die mij als logische consequentie de overtuiging gaf dat deze wonderlamp met wonderolie gevuld moest zijn, terzijde latend, leek een le ventje in het Oosten mij het ideaal voor iemand die van schoonheid en avonturen houdt. Het was in die lieve sprookjes nooit koud, nooit herfstig, nooit regenachtig. Er werd daarin nooit gesproken van modder of sneeuw, ka potte ruiten of plastic, doch in overvloed van diamanten, saf fieren, robijnen, aequamarij- nen, smaragden, topazen, toer malijnen en turkooizen om de voornaamste maar even uit het geheugen te noemen. En dan die tapijten. De gloeien de kleuren der Oosterse vloerbedekkingen spraken luid en verblindend uit die sprookjes; de paleizen met hun voorhangen en kleden, hun zitbanken en tronen wa ren uitstalkasten van de kost baarste voortbrengselen der Oosterse handweefkunst en tussen de plooien dezer edele stoffen hing de geur van myrrhe en andere mysterieu- se reukwerken, die zich aan de bladzijden der sprookjesboeken scheen te hebben gehecht ook al waren zij gedrukt met Hollandse inkt op Van Gelders papier. Diezelfde geur, diezelfde sfeer van warmte en roman tiek schijnt steeds op te stij gen uit ieder Oosters tapijt, dat in onze nuchtere Holland se huizen op Krommenie's li noleum ligt. Vandaar dat een bezoek aan onze kennis die notaris in Genemuiden is, en zijn ganse huis aldaar met echte Perzen heeft getooid, ons altijd in een romantische wonderlampsfeer brengt ofschoon men in dat vriende lijke stadje met moeite veer tig rovers bijeen zou kunnen drijven. Die notaris moet een wel gesteld man zijn, om zoveel echte perzen de zijne te kun nen noemen niet alleen, doch ze evenzeer in eigendom te hebben. Hij heeft ze met op zettelijke nonchalance her en der door zijn woning ver spreid, op de vloer, op de ta feltjes en op de overloop. De gloed der Oosterse kleuren is niettemin een geordende sym fonie van schoonheid, die de zorgvuldigst gekozen Holland se tapijtmotieven doet verble ken en de mens vervult met hetzelfde heimwee als dat der trekvogels. Het is jammer, dat wij met deze vogels slechts dat heimwee en niet evenzeer hun vleugels gemeen hebben en ik ben er zeker van dat wij, op de ochtend van het be gin van de grote trek, naast ons op de telefoondraad de nota ris zouden ontwaren, die ver langend zijn veren glad streek en met een weemoedige blik ten afscheid in de richting van Genemuiden staarde, doch niettemin vastbesloten vaardig bleek. reis- Waar zouden we heenvlie- gen, in dat geval? Wel, naar het Oosten natuurlijk, doch er is ook in die windstreek nog een rijke keuze. De notaris en ik bleven dicht bij elkaar, vanwege de onwennigheid, doch sloegen onze vleugels al lengs vrijer en vrolijker uit in de zekerheid, dat wij al thans deze nare Hollandse winter zouden missen en wel dra de warmte der zon zouden terugvinden, die wij begin September zo onverhoeds door herfstige windvlagen waren kwijtgeraakt. De notaris uit Genemuiden was spoedig zijn vage onrust over de in zijn huis achter gelaten kostbaarheden te bo ven, vooral ook omdat hij de zekerheid had, in Bagdad of waarheen wij onze snavel ook zouden richten, veel meer en veel mooiere tapijten te zullen vinden dan hij ooit op welke veiling ook voordelig had kunnen aanschaffen. Wij kozen Teheran, aangezien wij vernamen dat vele onzer reis genoten daarvoor hadden in geschreven en er kennissen in de hoogste kringen hadden tot in de paleistuinen van de Sjah toe. De Sjah te aan schouwen temidden van de echte rijkdommen van het echte Perzië leek ons een zó aanlokkelijk idee, dat wij ons onmiddellijk accoord verklaar den. De notaris trok een on deugende snavel en fluister de: Niet alleen de Sjah, maar ook de Soraja nog misschien! Ik moet zeggen dat het pa leis van de Sjah en zijn So raja, omgeven door heerlijke tuinen, onze verwachtingen verre overtrof. De puurblauwe lucht en de helle zon waren daarbij natuurlijk ook wel enigszins van betekenis, doch de architectonische sierlijk heid, gevat in witte steen, in marmer en kwarts, in kleurige materialen waarvan onze Hol landse bouwmeesters aucerig zijn dat alles, omgeven door de weelde der Oosterse plantenschatten met hun helle bloemen en het rijke scherpe groen, verlamde onze vleu gels van ontroering. De notaris streek met een weloverwogen spiraal waardig neer nabij een marmeren fon tein, die ik onmiddellijk her kende uit „Sinbad de Zee man" Vierde Avontuur - en dronk gulzig van het kristal heldere water, wat hem in Genemuiden wellicht nog zel den was overkomen. Vriendelijke reisgenoten verstrekten ons een gesproken plattegrond van het Sjah-lijke paleis, voor het geval wij als volkomen vreemdelingen een bezichtigingsronde wil den maken. De Moorse ramen zonder glas noodden tot in kijken en de weidse galerijen boden de bezoekers welkome schaduw voor de noodzake lijke pauzeringen. Wij aten wat rijpe vruchten van een der volbeladen struiken in de tuin en hoorden van een onzer reisgenoten, die hier al jaren placht te komen, dat wij bij onze ronde vooral het slaap vertrek van keizerin Soraja niet mochten overslaan, aan gezien deze ruimte een schat kamer van de kostbaarste en duurste stofferingen en meu bileringen mocht heten. Wij zouden daar, als in de grot Sesam van Ali Baba, de ganse Oosterse pracht en praal verzameld zien, verrijkt nog met buitenlandse en van verre aangevoerde kostbaarheden; en tenslotte waren wij voor zulk een evenement overge komen. De notaris, die zwakke pro testen liet horen omdat hij nooit gewend was geweest zo zeide hij om in ander mans slaapkamer binnen te gluren (welk argument ge makkelijk kon worden ontze nuwd met de opmerking, dat Soraja allerminst een man was) ging tenslotte gaarne mee naar de wijde boogra men, die van verre al de schit tering van brokaat en zijde doorlieten. Het gaat vaak zo. Eerst te genstribbelen en dan haantje de voorste zijn. De notaris wierp het eerst een gretige blik naar binnen, belust op de betovering der Oosterse weel de. Hij keek schielijk en dorstig rond, geestelijk zich verkwikkend aan de water vallen van rijkdom langs de wanden en de vijvers van pracht op de vloeren. Doch toen schrok hij, zoals alleen een notaris schrikken kan. Hij schrok zich alle veren overeind en zijn rode snavel werd wasbleek. Hij sperde de ogen open, keek ontsteld alsof hij voor het eerst op de we reld. was en trok mij toen haastig en nerveus mee de .hoogte.in, met wild fladderen de vleugels. We moeten terug, zei hij wanhopig. We zijn er in gevlogen, letterlijk en figuur lijk. Weet ge waarmee de vloer van Soraja's kostelijke slaapvertrek bedekt is? Met dure, van verre aangevoerde zeldzaamheden, zullen ze hier in Perzië zeggen. Maar ik ben een kenner. Ik heb ze door. Het zijn Hij slikte. Het zijn Genemuider matten. J-L. dat zij niet als werkloos beschouwd wens ten te worden. Om het steeds toenemende misbruik te gen te gaan is nu de wet gewijzigd. Bij de uitvoering van een belangrijke nieuwe wet komen altijd onvoorziene moeilijkheden aan het licht. Een studie commissie bereidt reeds ee.i technische herziening voor van de Werkloosheidswet. De commissie heeft echter nog vrij veel tijd nodig en daarom is de wet nu reeds op twee punten gewijzigd omdat misbruiken moeilijker zijn uit te roeien naarmate zij langer duren, verklaarde de staatssecreta ris van Sociale Zaken, mr. dr. Van Rhijn., omdat men het misbruik dan als recht gaat beschouwen. De staatssecretaris deelde voorts mede dat binnenkort aan de Sociaal Economische Raad een ontwerp voor een vacantiewet zal worden toegezonden met het verzoek daarover advies uit te brengen. ADVERTENTIE Het Wapen der Marechaussee is niet alleen een Keurkorps, maar ook een sportief korps. Naast doortastendheid en tact wordt ook sportiviteit bij het Wapen hoog gewaardeerd. Motorrijden is voor vele mannen van het Wapen een dagelijkse sport: bij het escorteren van hoge persoonlijkheden, het be geleiden van militaire transporten, het dirigeren van militair verkeer. Het leven van de Marechaussee wordt gekenmerkt door actie en afwisseling. Voel je daar wat voor, vraag dan nadere inlichtingen bij de dichtstbijzijnde Brigade-com mandant van de Marechaussee. Of schrijf eens naar het Hoofd afd. Personeelspubliciteit van het Mi nisterie van Oorlog. Grote Markt straat 40. Den Haag. Want bij het Wapen der Marechaussee vind je niet alleen een afwisselende baan. maar ook een goede toekomst. Tijdens een hevig onweer, dat zich Woensdagochtend vroeg boven Voorne en Putten ontlastte, is te Nieuwenhoorn de grote boerderij van de heer L. van der Lin den aan de Sliklandseweg door de bliksem getroffen. Tengevolge van de hierdoor ont stane brand werd een schuur met een grote hoeveelheid hooi in as gelegd. De brand weer van Nieuwenhoorn, bijgestaan door die van Brielle, wist het woonhuis te be houden. Te Spijkenisse is het landbouwbedrijf van de heer Kranendonk aan de Westdijk door de bliksem getroffen. Twee schelven met graan en hooi gingen in vlammen op. De brandweer was het vuur spoedig meester. Boven het Noordelijke deel van de pro vincie Groningen hebben zware onweders gewoed. De bliksem sloeg in de boerderij van J. Ezinge te Wehe. Tot de grond toe brandde de boerderij af. De oogst ging ver loren. Enige uren later werd in het nabij gelegen Molenrij, gemeente Kloosterburen, de laatste van de reeks molens waaraan het dorp zijn naam dankt, door de bliksem getroffen. Ook de molen brandde geheel uit. Botersloot. Op de Hoofdweg te Rotter dam is een vrachtauto met aanhangwagen, beladen met 20.000 kg. roomboter, vermoe delijk door slippen in een sloot langs de weg gereden. De auto kantelde, waardoor een gedeelte van de lading in de sloot viel.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5