een bril Fa. R. DE BOER Veren igi ngsvaria TAiire Taken in Velsens college verdeeld GOED ZIEN en ER GOED UITZIEN Agenda voor Velsen Havenberichten Visserij-varia Aanmeldingsformulier Raad- en slachthuis bij burgemeester, wethouder de Boer loco-burgemeester W interprogramma I.V.A.O. Velsen „Veluwse zangers" Zaterdag in Legerzaal uit de IJmond Christelijke filmactie in Beverwijk gestart DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1955 4 Wijziging aantal lesuren „vakonderwijs" Oude Rijnaken in de vaart wegens vrachtenovervloed Burgerlijke Stand Velsen „Velsen" legde in te Medemblik Houtaanvoer uit Finland Gerard van Praag Verschuivingen en verrassingen Instituutsleden bespreken vacantiefoto's Agenda voor Beverwijk Philatelisten ter jaarvergadering De KAB had de heer Dominicus op bezoek Castricum VVJ iliipiiiii. Tante Els feliciteert Voor jonge hersens Ons nieuwpuntenraadsel „Poog het monopolie van de bioscoopbond te doorbreken" Pronkbonen voor de Engelse tafel Fabrieksarbeiders ABC bespraken CAO Militaire auto drukte taxi de stoep op Burgemeester en wethouders van Velsen maken bekend, te hebben besloten: a. dat meer in het bijzonder belast zijn: 1. de burgemeester met Algemene Zaken (waaronder de aangelegenheden betreffen de de bouw van een raadhuis) en de keu ringsdienst voor vee en vlees; 2. de wethouder H. de Boer met onder wijs (ook het gymnasium), sport, culturele zaken, volksgezondheid en het gas- en wa terleidingbedrijf; 3. de wethouder J. C. Aschoff met finan ciën, de reinigings- en ontsmettingsdienst, de parken en plantsoenen, en de aangele genheden betreffende het vreemdelingen verkeer; 4. de wethouder C. P. J. Maas met sociale zaken, personeelsaangelegenheden, school- voeding en -kleding en de woningverde ling; 5. de wethouder R. Verbeek met open bare werken, de volkshuisvesting en de behartiging van de zaken betreffende het grondbedrijf. b. aan te wijzen als eerste vervanger van de burgemeester: de wethouder H. de Boer en verder achtereenvolgens de wethouders J. C. Aschoff, C. P. J. Maas en R. Verbeek. c. dat het spreekuur (ten raadhuize) voor elk hunner is bepaald als volgt: bur gemeester elke Maandag van 1012 uur; wethouder De Boer elke Maandag van 15 17 uur; wethouder Aschoff elke Vrijdag van 10.3011.30 uur; wethouder Maas elke Het getal wekelijkse lesuren gedurende welke in het jaar 1955 vakonderwijs wordt gegeven aan de openbare scholen voor ge woon-, voortgezet gewoon- en uitgebreid lager onderwijs te Velsen, is bij diverse raadsbesluiten vastgesteld op respectieve lijk 1 43/66, 4 5/6 en 3 5/22. Ingevolge het eerste lid van de boven aangehaalde wetsbepaling dient de raad een nieuw besluit vast te stellen, indien in de loop van het jaar het aantal wekelijkse lesuren, als bovenbedoeld, wijziging on dergaat. Daar met ingang van 1 September het aantal uren, gedurende hetwelk vakonder wijs wordt gegeven, is gewijzigd, dient het getal wekelijkse lesuren, als meer bedoeld, bepaald te worden op respectievelijk 2 7/66, 4 1/3 en 3 1/2. ADVERTENTIE OOO0OOOOOOGOOOOOQOOOOOOOOOOO kunt U met van Uw gediplomeerde vakopticien. Alléén KENNEMERLAAN 60-62 Het oude vertrouwde adres. O OOOOOOOOQOOOOQOO0OOOOOOOOOGO DONDERDAG 15 SEPTEMBER IJMUIDEN: Thalia, 20 uur: „Miss Sadie Thompson." Rex, „Seminole" (officieuze opgave). Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw: open van 9.3012 en 1416.30 u. „Felison," 1921 uur, gebouw Heide- straat, tentoonstelling van werken van Jaap Min. Ned. Ver. v. Huisvrouwen, afd. Velsen, Patronaatsgebouw, 14 uur: ledenbijeen komst. Manége Kennemergaarde, Velserend, 19 uur, lezing over ruitersport. Federatie Velsen Partij van de Arbeid, 20 uur, Gem. Vergaderlokaal, Abelen straat, afscheid wethouder W. F. Visser. VRIJDAG 16 SEPTEMBER IJMUIDEN: Thalia, 20 uur: „Fernandel weet 't te ver kopen." Rex, geen opgave ontvangen. „Felison," 1921 uur, als Donderdag. Pieter Vermeulenmuseum, als Donderdag. Velser Jazz Society, Ned. Herv. Jeugd- gebouw, 20 uur, concert. VELSEN: Raadhuis, 10.3011.30 uur, spreekuur wethouder van Financiën. Woensdag van 1012 uur (behalve voor aangelegenheden woningverdeling hier voor alleen na afspraak); wethouder Ver beek (m. i. v. 1 Oct. 1955) elke Donderdag van 9.3012 uur. Het winterprogramma van het I. v. A. O. te Velsen stelt weer vele prettige en leer zame avonden in het vooruitzicht. Op 20 September is er een Surinaamse film, mu ziek en dansavond, waaraan meewerken vijf tien Surinamers en die wordt gehouden in de grote zaal van het Ned. Herv. Jeugd- gebouw. Op 7 October houdt de heer Peters in het Cultureel Gebouw een lezing over „Hoe richt ik mijn woning in". „Het Spaanse volkslied" is het onderwerp van een inlei ding over Spanje en het Spaanse vol'k op 25 October in de van Rijswijkzaal van het Cul- tureed Gebouw. Jelle Troelstra komt op 17 November een lezing houden in het Ned. Herv. Jeugdgebouw over „Schilderijen zien" en „Dagboekanier" van „Het Parool", ofwel de journalist H. A. A. R. Knap uit Amster dam zet op 29 November een humoristische beschouwing op stapel over „Het moeilijke vaderschap". Voor 13 December staat een lezing met kleurenfilm over IJsland van de heer F. van Hoorn op het programma. De lezingen van de heer Knap en van Hoorn worden gehouden in het Cultureel Gebouw. BONN (ANP) De toeneming van het Rijnverkeer heeft volgens Duitse bladen zulk een omvang aangenomen, dat de scheepvaart aan het einde van haar ver mogen is gekomen. Er is gebrek aan scheepsruimte voor goederen, die aan rela tief lage vastgestelde vrachttarieven ge bonden zijn. De meeste sedert geruime tijd als opslagplaats gebruikte oude Rijnaken varen weer. De schaarste aan scheepsruimte heeft nog weinig invloed op de tarieven gehad, aangezien deze in het binnenlandse ver keer gebonden zijn. De intensivering van de Rijnvaart is vooral veroorzaakt door een verrassende toeneming van het verkeer van de zeehavens aan de Rijnmonding in de eerste helft van dit jaar. Het verkeer tussen deze havens en Duitsland nam te genover het voorgaande jaar met 32.6 per cent toe, het transitoverkeer zelfs met 52 percent. Daarbij kwam een stijging van het binnenlandse vervoer in Duitsland met 23 percent. Het verkeer tussen de Rijn mond en Duitsland heeft in de eerste helft van 1955 met 23 millioen ton de helft be reikt van het binnenlandse Duitse Rijn- vervoer. GEBOREN: W. C. Dekker—Molenaars, d., Geelvinckstraat 13, Velsen-N.; R. Matzen Perisutti, d., Kanaalstraat 210, IJmuiden; P. den HollanderMars. z., Lekstraat 49, IJmui den; A. J. van WeelderenVos, z„ Stations weg 105, Velsen; C. M. M. Luijckenvan Daalen^d„ Lange Nieuwstraat 474, IJmuiden; H. M. Schavemaker—de Jong. d„ Prince- straat 14, Velsen-N.; T. Bakkum—van der Gracht, d., Radarstraat -142, IJmuiden; G. van LeeuwenWinsemius, z., Vareniusstraat 13, IJmuiden. OVERLEDEN: A. Hordijk, 75 j., weduw naar van J. van der Steen, Huygensstraat 42, IJmuiden; J. M. van der Linde, 70 j.. echtgenoot van F. Bouman, van Kalkarstraat 2, Velsen-N.; G. de Hoog, 55 j., weduwnaar- van P. G. Hildering, Da Costalaan 18, Drie huis; G. Nuijen, 70 j., echtgenoot van T. van der Woude, Rijnstraat 179, IJmuiden. De hengelsportvereniging „Velsen" heeft deelgenomen met 24 hengelaars aan het door de H.V. „De Vier Noorder Koggen" georganiseerde concours te Medemblik. In de corpswedstrijd werd met drie korpsen deelgenomen, waarvan alleen het eerste korps een vijfde prijs, een lauwertak, in de wacht kon slepen. In de personele wedstrijd op witvis kon meer succes geboekt worden, al waren de vangsten bedroevend slecht. De heer R. Bosma wist de eerste prijs te behalen, waarmee hij tevens de „held van de dagprijs" voor witvis bemachtigde. Ver der behaalden K. Evenhuis Sr. de 5e prijs, P. Wennis de 8e prijs, C. Meerhof de 11e, G. Vrijhoef de 12e, J. Vennema de 16e en A. Zandwijk de 17e prijs. Woensdag kwamen in IJmuiden binnen: Othello van Kirkeness. Edith van Leningrad. Merwestad van Uddevalla. Durward van Leith. Reo van Tyne. Venus 1 van Karlstadt. Bill S van Londen. Rose Orado van Hamp ton Roads. Gili Geutamg van Londen. Has- kerland van Tyne. Anita van Jacobstad. Anna Sylvia van Londen. Romskar van Londen. Noordvaarder van Terschelling. Mendoza van Bremen. Gabonkust van Dakar. Nizeti van Helsinki. Roden-bek van Hamburg. Vertrokken: Van Linschoten naar Bor deaux. Karl Grammendorff naar Le Havre. Heiion naar Oslo. Glennifer naar Londen. Maria Ribolini naar Narvik. Astanas naar Stettin. Anta naar Vesteras. Neeltje B naar Alblasserdam. Nerissa naar Antwerpen. Glencula naar Liverpool. Lijnbaansgracht naar Terneuzen. Durward naar Gent. Otto Porr naar Gent. Freij naar Lübeck. Olden burg naar Bremen. Niobe naar Helsinki. Roelf naar Rotterdam. Normandia naar Rot terdam. Trito naar Rotterdam. Zaterdagavond heeft in de zaal van het Leger des Heils aan de Edisonstraat te IJmuiden een instrumentaal en vocaal concert plaats. De „Veluwse Zangers" uit Apeldoorn komen een weekeinde in IJmui den doorbrengen en zullen Zaterdagavond al hun talenten doen horen. Dit koor, dat veertig werkende leden omvat, heeft zich onder leiding van haar dirigent, de heer A. Ziek, een goede naam gemaakt. Voor de uitvoeringen, door dit koor gegeven, be stond steeds veel belangstelling, waarbij prinses Wilhelmina ook enige malen aan wezig was. In de bijeenkomsten, die Zon dag plaats zullen hebben onder leiding van de D.B. van de Centraal Divisie, majoor A. L. Gladpootjes, verlenen de Veluwse Zangers eveneens medewerking en geven Zondagmiddag te 3.30 uur een uitvoering in „Velserbeek" Het programma van Zaterdagavond luidt: 1. Komt zingt met mij!; 2. De Heer is mijn licht!; 3. Trombone-solo naar keuze van de solist; 4. De vrijgekochten des He ren; 5. Zing voor Jezus - mannenkwartet; 6. De vreemd'ling van Gallilee; 7. De ster uit het Oosten; 8. De stem van het harte; 9. Cornet-solo - naar keuze van de solist; 10. Heiland hoor mijn beê!; 11. Ga mij niet voorbij o Heiland en 12. Avondbede. Woensdag is voor de papierfabriek Van Gelder Zonen aangekomen het Finse s.s. „Raila", dat van de Finse haven Abö een lading van' 893 vadem papierhout aan voerde. VEILIN GBERICHT 14 September Sla 6—16; bloemkool 1256; andijvie 612; spinazie 1847; postelein 916; tomaten 23—46; komkommei-s 1226; snijbonen 2081; pronk bonen 1753; sperciebonen 2364; rode kool 915; bospeen 10—19; was- peen 816. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Bridgekampioenschap „Groot Velsen Kennerocf- Uan 100 De tweede ronde van de bridgestrijd om het kampioenschap van „Groot Velsen" bracht diverse „ups en downs" in de ver schillende ranglijsten. Zo kon in de hoofd klasse het duo MaarleveldDe Jong zich niet op de eerste plaats handhaven, en zij zagen zich royaal gepasseerd door Wittebrood Mainz, goed gevolgd door BomCleeren. In de eerste klasse wisten mevr. Need Bosman hun eerste plaats te behouden, ech ter dicht benaderd door WeyDe Haas die van de zevende naar de tweede plaats op schoven. Het echtpaar Jonker, hoogste scorer van de vorige week. moest in de tweede klasse met de zevende plaats genoegen nemen. In de kopgroep plaatsten zich hier de dames: Heykants—Berkhout en Dry ver—Veldman. De derde ronde wordt gespeeld op 26 September a.s., daar de organiserende „Jump" de 19e September haar jaarverga dering heeft. De drie eerst aankomenden waren: Hoofdklasse: 1. BomSnoeks 32% pnt.; 2. Mainz—Wittebrood 3lt'2 pnt.; 3. Prins Porck 25'/j pnt. Eerste klasse A: 1. De HaasWey 41 pnt.; 2. mevr. NeedBosman 36 pnt.; 3. v. d. Vis v. d. Steen 35% pnt. B: 1. mevr. Kulmanv. Amerongen 39% pnt.; 2. LamanMiddelkoop 36''2 pnt.; 3. dames ElzermanRolloos 34% pnt. Tweede klasse A: 1. dames Heykants Berkhout 44 pnt.; 2. KleefstraTop 38% pnt.; 3. Grentziusv. Duin 35% pnt. B: 1. DryverVeldman 39% pnt.; 2. Sival Reyendam 35% pnt.; 3. Dupker—Need 35 pnt. De leden van het Instituut voor Arbei ders-Ontwikkeling en Natuurvrienden te Beverwijk zijn bijeen geroepen op Zondag avond 18 September om 7 uur op „Ban- jaert" te Wijk aan Zee, waar men de in deze zomer gemaakte foto's zal bespreken. Het bestuur verwacht vele leden. DONDERDAG 15 SEPTEMBER Bioscopen: geen voorstellingen. 't Centrum, 20 uur: Vergadering P.v.d.A. De Kennemer Postzegelclub houdt op Maandag 26 September in het Witte Kruis- gebouw te Beverwijk de jaarvergadering. Onder meer zullen mededelingen worden gedaan over de herdenking van het tien jarig bestaan der vereniging in Maart 1956. Voorts staat nog een bestuursverkiezing op de agenda. De Culturele Dienst van de KAB van Beverwijk opende haar nieuwe seizoen met een lezing van de heer Dominicus over Portugal, in de bovenzaal van het KSA- gebouw. Voorzitter J. v. d. Plas heette de talrijke aanwezigen van harte welkom en achtte het niet noodzakelijk de heer Domi nicus uitvoerig bij hen te introduceren, daar hij al jaren als een boeiend spreker bij de KAB-leden bekend staat. De heer Dominicus begon in zijn causerie met een uitvoerige historische uiteenzetting te geven van het grote verleden van dit land, de oorzaken van zijn verval en de opkomst sinds Salazar het bewind over Portugal in 1926 in handen had genomen en zijn positie sindsdien heeft weten te handhaven. Na een korte pauze vertoonde de heer Dominicus zeer fraaie lichtbeelden die hij tijdens zijn reis in Portugal had opge nomen. Na afloop dankte de voorzitter hem voor deze zeer interessante lezing, hetgeen door de aanwezigen met een warm applaus werd onderstreept. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: A. van Eijk, wonende te Beverwijk en C. M. Lute, wonende te Castricum: A. Res en G. Veldt, beiden wo nende te Castricum; H. C. Rumping, wonen de te Beverwijk en A. Müller, wonende te Castricum. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: Wenst zich met ingang van te abonneren op IJmuider Courant 6.50 per kwartaal// 0.50 'per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij die zich met ingang van 1 October 1955 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 September 1955 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen DONDERDAG, 15 September 1955. Beste kinderen, Bijna allen van jullie zijn lid van een gymnastiekvereniging of vinden, zoals ik zo vaak hoor, op school gym „het fijnste vak". Dat is nu eenmaal heel begrijpelijk, want als je zo'n lange tijd stil gezeten hebt op de banken, do.n wil je je wel eens graag flink bewegen. En wat is nu een betere beweging, dan de gymnastiekEn wat is nu een prettiger sport dan het turnen? Turnen is eigenlijk veredelde gymna stiek, kijk maar naar de plaatjes, die ik deze week in ons hoekje liet afdrukken voor jullie. Wat een schoonheid en een beheerste kracht laat elk van hen zien! Het is bij het turnen niet alleen vereiste om „lenig" te zijn, maar met uiterste krachts inspanning en geduld moeten de spieren van het hele lichaam gedwongen worden een bepaalde houding aan te nemen, die schoonheid en kracht harmonisch doet samengaan. Dat is de beide mensen van onze foto's wel bijzonder goed gelukt, vinden jullie niet? En natuurlijk kun je nu ook begrij pen, dat de eenvoudige aanloop tot het turnen: de gymnastiek, tot in de perfectie bedreven moet worden, wil men na veel oefening in staat zijn aan het werkelijke turnen deel te nemen. En nu gauw naar de post. Als eerste brief is er hier een van WIEL RENNER. Eigenlijk zijn het er twee tege lijk, want de vorige week kwam je brief net iets te laat om nog door mij beant woord te kunnen worden. Jammer, dat je het raadsel niet zo goed kon oplossen want ik kon je niet meer dan een zesje voor je werk geven. Ja, jongen aan elke vrije tijd komt een einde, dus ook aan jouw vacantie. Maar ik geloof, dat het schoolgaan je niet zo zwaar valt, is het wel? Je opmerking over het aantal letters is inderdaad juist en voortaan zal ik niet alleen het aantal puntjes in de raadsels openlaten, maar ook nog het aantal let ters van elk woord noemen. Ben je nu tevreden? BLIEKJE bevalt het best op school naar ze mij meedeelt. Wat leuk, dat je juist die aardige juffrouw gekregen hebt. Hoe vaak heb je al school moeten blijven? VIOLET is erg blij, dat haar moeder weer thuis is. „Het eten was goed, hoor Tante Els", schreef ze mij trouwhartig, maar tochJa meisje, van eten alleen kan men niet leven zeggen ze wel eens en dat merk je nu: dat is echt waar. Jullie hebt je moeder behoorlijk verwend, dat kan ik wel merken. Nog plezierige dagen, hoor! SPINSTERTJE heeft het niet erg begre pen op de komende winter. Ze vindt dat het al zo hard kouder wordt. Je hebt gelijk meisje, de herfst zet al in. Wanneer ga je die nieuwe mantel kopen? BROMTOL is ook weer eens van de partij. Wat prettig dat die griep je zo gauw weer verlaten heeft. Gelukkig had je flink wat weerstand door de mooie zomer van dit jaar. Laat je stem maar brommen, hoor! HARDLOPER sluit de rij. Met dit weer kan er inderdaad niets van het varen ko men. Jullie doen het beste om de boot uit het water te halen en onder een afdakje op te bergen, zo hou je hem het beste de winter over. Hoe is de naam van jullie kano? Dit was het laatste briefje deze keer. Tot volgende week! TANTE ELS. (Briefjes vóór Dinsdag, Kenncmerlaan 186, IJmuiden of aan de bezorger meegeven). g<X>OCC«X>OCCOOCOOMCOOCOOOCOOOC»XOOOOCOCCOOOOOCOOCOOCC» Bambi, die Zaterdag jarig is, Duime- leintje, die Zondag haar geboortedag gaat vieren en Stampertje, die volgen de week Dinsdag het feestvarken wordt. Veel geluk en veel plezier alle drie! OCCOOCOCCOOOOCCOOCOOOOCXX)CCOOOaX>3CCOODOCOOOOOOOOOOOOOCC De oplossing van het vorige puntenraad- sel is KABOUTER: (beker, praam, label, stoom of smook, kluif, aster, trein, varen). Puntentelling: Boterbloem 9, 10; Wiel renner 6, 9; Violet 9, 9; Marjanneke 10, 9; Bliekje 10, 9; Hardloper 10, 9. Van alle volgende woorden moet je steeds drie op elkaar volgende letters ach ter elkaar plaatsen, dan vormen deze een bekend spreekwoord. Probeer het eens. Het raadsel is weer tien punten waard. afbetalen verhelpen larderen addergebroed glazenwasser renderend mandenfles emotioneel rondgeven debrailleren veranderen Pryzen van Woensdag. Heilbot 3,40 2,30; gr. tong 5,504,80; grm. tong 4,003,50; kim. tong 3,80—3,50; kl. tong I 3,30—3,15; kl. tong II 3,002,60; tarbot I 2,70, per kg. Tong schar 80—79; gr. schol 72; grm. schol 6562; kim. schol 67—60; kl. schol I 59—53; kl. schol II 48—26; schar 26—20; bot 31—26; v. haring 1811; makreel 2012; gr. schelvis 5031; grm. schelvis 4828; kim. schelvis 2618; kl. schelvis I 2113; kl. schelvis II 1613; wijting 1610,50; gr. gul 66; midd. gul 47—41; kl. gul 28—22; kl. haai 25—23; poontjes 16; kl. koolvis wit 4644, per 50 kg. Gr. kabeljauw 300126; gr. koolvis zw. 10082; gr. koolvis wit 106, per 125 kg. Aanvoer van Woensdag. 62 kisten tong en tarbot, 3 kisten heilbot, 3 kisten tong schar en schartong, 140 kisten schol, 32 kisten schar, 24 kisten bot, 3870 kisten haring, 1665 kisten makreel, 1260 kisten schelvis, 120 kisten wijting, 114 kisten kabeljauw en gul, 3 kisten haai, 3 kisten poon, 26 kisten kool vis, 15 kisten diversen. Totaal 7340 kisten. Besommingen van Woensdag. KW 8 Deining f21.240; HD 87 f9130; HD 79 f 11.260; KW 84 f3620; Herman f29.550; Medan f 15.800. Onder zeer grote belangstelling van het christelijke bevolkingsdeel van Beverwijk opende gisteravond in de filmzaal van het KSA-gebouw voorzitter C. Maree de eer ste bijeenkomst van de christelijke film actie. Ds. De Voogd, lid van het hoofd bestuur, heeft daarna de aanwezigen de vraag gesteld: „Wat wil de Christelijke Filmactie en is zij nodig?" Wij zijn nog niet te laat aldus vervolgde spreker zijn inleiding tot deze avond. 40 jaar geleden was dit werk reeds nood zakelijk en de Katholieke Filmactie is ons reeds jaren geleden hierin voorgegaan en heeft veel baanbrekend werk verricht. Ons doel is de monopolistische positie van de Nederlandse Bioscoopbond te doorbreken. Het bestuur van deze bond stelt zich op het standpunt dat alleen commercieel ver antwoorde films geïmporteerd en in de bioscoopzalen vertoond kunnen worden, met uitsluiting van alle andere producten. Dit is ons nog eens zeer duidelijk gewor den tijdens een bespreking met het bestuur van deze bond. Wij bestrijden dit stand punt. De film is geen baal koffie die naar believen verhandeld kan worden, maar zij kan een geestelijk en cultureel goed zijn. De bioscoopbond legt ons aan banden, door te decreteren, dat geestelijke en cul tureel verantwoorde films alleen in be sloten kring vertoond kunnen worden. De Generale Synode die dezer dagen in Leeuwarden haar bijeenkomst had, heeft zich met een adres tot minister Zijlstra gewend, om te doen onderzoeken in hoe verre de kartelvorming van de bioscoop bond doorbroken kan worden. De Christe lijke filmactie is er reeds in geslaagd, drie films aan te kopen en hoopt het volgend jaar zes nieuwe films te kunnen uitbren gen. .Maar hier is veel geld voor nodig, Reeds zijn 40 afdelingen u voor gegaan en nog tientallen zijn er in oprichting. „Ons volk verkeert nog steeds in een grote geestelijke nood en mede door verantwoor de films te vertonen kunnen wij mede werken deze nood te verlichten", aldus be sloot ds. De Voogd zijn gloedvol betoog. Na deze openingsrede werd de film „Ik ben met u" vertoond die het Christelijk zendingswerk in Zuid-Afrika tot onder werp heeft. Het eerste deel begon met vele uitstekende natuuropnamen en gaf een kort overzicht van de toestanden waar onder de inheemse bevolking verkeerde, vóór het zendingswerk zijn taak begon. Dit gedeelte werd in het Zuid-Afrikaans gecommentarieerd. Het tweede deel van deze Zweedse speelfilm behandelde het be keringswerk onder de negerstammen, de moeilijkheden die de zendeling te over winnen had, bij opperhoofden en tove naars, maar ook met de natuur en de fauna van Afrika. Het was alleen jammer dat er iets te veel nadruk werd gelegd op het verhaaltje dat om het bekeringswerk geweven was. Overigens boeide deze film de bezoekers van het begin tot het einde. Op het moment zijn het de pronkbonen die op de Beverwijkse veiling voor export aangekocht worden en dan naar Engeland gaan. Er wordt tot 54 cent per kilo voor betaald. In 't Centrum te Beverwijk vergader den Woensdagavond een aantal leden van de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale (A.B.C.) waar speciaal de leden van de be drijfsgroep „Bereide Verf Industrie", waar onder ook de Ceta Bever valt, de Collec tieve Arbeids Overeenkomst onder de loupe zouden nemen. Bij de aanvang heeft de voorzitter van de afdeling Beverwijk, de heer R. J. W. Kaebisch, uiteengezet, hoe op andere be drijven de overeenkomsten zijn vastge steld. Daar de directie van de Ceta Bever aan het personeel nog niet de overeenkomst heeft uitgereikt, kan een vruchtbare be handeling pas later plaats vinden. Wel werden enkele vermeende grieven bespro ken, welke werden behandeld door de hoofdbestuurder de heer A. de Ruyter. Woensdagmorgen wilde de chauffeur van een militaire vrachtwagen, een drie-tonner, de parallelweg van de Breestraat inrijden. Na het nemen van de krappe bocht kon de chauffeur de wagen echter niet gauw ge noeg tot stilstand brengen, doordat zijn voet, naar hij later verklaarde, onder de voetrem bleef hangen. Een geparkeerde auto van taxi 3000 was hiervan het slacht offer en werd op nogal onzachte wijze het trottoir opgewerkt. Doordat de snelheid van de militaire wagen niet zo groot was, viel de schade toch nog mee. Een be schadigd spatbord en een gekreukelde kop lamp waren het gevolg. De militaire auto liep geen schade op en persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. Nadat de Beverwijkse politie poolshoogte had ge nomen werd de zaak in handen gesteld van de koninklijke maréchaussee, die een nader onderzoek instelde.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6