50 ct HET AVONTUUR Sociologisch Instituut en de huidige problemen De Pseudo- Echtgenote Drie wielerclubs favoriet voor Nederlands clubkampioenschap Weerbestendig poetsextract dus: Grote concurrentie voor „De Kampioen" Portugal naar Nederland Engelsman Pirie versloeg Zatopek van Piewiep en Pippie DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1955 Minder poetsen langer glans grote bus Talrijke moeilijkheden bij motorzesdaagse Dammen Van Looij clubkampioen eerste klasse HDC Voetbal Scheidsrechters voor landenwedstrijden Vijf Nederlandse scheidsrechters op internationale lijst Bronstein twee punten voor op Keres en Panno Hardrijders bereiden zich voor op het komend seizoen Joe Louis heeft geldzorgen Nederlandse zeilers leiden in Hamburg Sport in 't kort Gereformeerde diakenen te Haarlem Betaling abonnementsgeld per giro Verzet tegen uitbreiding van vliegveld in Japan Nieuwe subsidieregeling bijzondere universiteiten FEUILLETON door MARY BURCHELL Voor de tweede maal in de geschiedenis van het Nederlandse wieler-clubkampioen- schap op de weg valt Wijk bij Duurstede de eer te beurt om als start en finish- plaats van dit nationale wieier evenement te fungeren. Meer nog dan het Caubergkam- pioenschap of de jaarlijkse titelstrijd der amateurs in Zandvoort spreekt het tradi tionele gevecht om de clubtitel tot de ver beelding van de wielerminnende massa. Het is voor bestuurders en supporters een der mooiste wielerdagen van het jaar. Zo dra dan ook op Woensdag 21 September de kerktoren van Wijk bij Duurstede zijn twaalf slagen over het oude stadje laat galmen en de eerste ploeg van zes man zal vertrekken - om de twee minuten ge volgd door een ander team - worden door de wielerenthousiasten de horloges ge raadpleegd en komen papier en potlood voor de dag om aan de hand der gemaakte tussentijden de kansen der favorieten te berekenen. Wie zal het dit jaar zijn? „De Kampioen" uit Haarlem, de laatste drie jaren glansrijk triomfator; „Willibrord Wil Vooruit" met Van Est of het sterke „Maas tricht", de club van Nolten en Haan? Het is moeilijk te voorspellen en hoewel deze clubs tot de grote favorieten behoren is het nog geenszins uitgesloten dat een der andere verenigingen hen zal overtroeven. De grootste kracht van favoriet „De Kam pioen" schuilt in het feit, dat zij een homo geen en sterk zestal op de fiets kan bren gen dat naast de individuele kracht der renners, een goede ploeggeest combineert met de aanleg voor pelotonrijden. Reeds driemaal achtereen (1952, 1953 en 1954) heeft dit voor „De Kampioen" de volle winst op geleverd. En ook nu weer zullen de gebroe ders Voorting' en Peters met de onmisbare steun van Rusman en Van 't Hof alles in het werk stellen om de titel te prolongeren. Zij zullen het echter niet cadeau krijgen, want „Willibrord" met Van Est, Wagtmans en Roks in de gelederen zal hen in de wed ren met de tijd dicht op de hielen zitten. Evenzo is het gesteld met het sterrenteam van „Maastricht", dat de laatste jaren regel matig teleurstelde en zich ongetwijfeld zal willen rehabiliteren. Indien Haan, Maenen en Van den Brekel met hun makkers de juiste cadans kunnen viinden en van pech verschoond blijven, kunnen zij een ernstige bedreiging vormen voor „De Kampioen". Maar ook „Het Zuiden" uit Eindhoven met de profs Hinsen en Plantaz als „trekkers", het Amsterdamse „Olympia" met kopman De Groot, het Zaanse DTS met de IJmuide- naar Bruggemkamp en de Beverwijker Hof land in de ploeg of „Sportief" uit Breda met Van Dongen en Konings, kunnen hoge ogen gooien in deze titelstrijd. Door de over grote belangstelling er schreven tien clubs meer in dan verleden jaar blijft de strijd volkomen open en zijn verrassingen niet uitgesloten. ADVERTENTIE EW 540 Verrassingen Verrassingen, die in de 140 kilometer lange race tegen het horloge te verwachten zijn van „Ulysses" met de onverwoestbare Schulte als aanvoerder, „De Germaan" met Van Breenen als gangmaker of van de uit louter amateurs bestaande ploegen van „Mathieu Cordang", „Le Champion", „De Spartaan", „Swift" met Van Wetten en Van Houwelimgen, „De Bataaf" met Post of van „Kennemerland", versterkt met haar nieuwe lid Kayer. De Beverwljkse Rennersclub „Kennemer land" komt met zes sterke amateurs aan de start en gezien de successen die deze ren ners in het jongste seizoen behaalden, zyn de verwachtingen in Beverwijk hoog gespan nen. De renners: Kayer, Kuitwaard, Gelder mans, De Ruiter, De Nys en Groot vormen de ploeg van „Kennemerland". Voorwedstryden Als aanvulling van het clubkampioenschap zal vooraf een wedstrijd voor nieuwelingen en een wedstrijd voor veteranen worden ge houden. Voor de nationale nieuwelingen wedstrijd over 54 kilometer komt een ge selecteerd veld van honderd renners aan de start. Hierbij bevinden zich Buis, Hoppen- brouwe.r Kabalt, Koger, Mathot, gebroeders Van Steyn, Straver, Vaars, Visser en Van Wijk, van „De Kampioen". Van „Kennemer land" starten Duinmeyer, De Jong, Niesten, Volkerts en Van den Kommer. Vooral Ko ger, Visser, Niesten en Duinmeyer behoren tot de serieuze kanshebbers. In de wedstrijd voor veteranen over 54 kilometer om de „Veteranen Ere-beker" is de 45-jarige Haarlemmer Van Dijk, die reeds tweemaal achtereen zegevierde, weer de grote favoriet. De nieuwelingen starten om tien uur en de veteranen om kwart over tien in Wijk bij Duurstede. Slechts twintig renners bereikten de finish In een speciale juryvergadering zal een beslissing worden genomen of men de inter nationale motorzesdaagse zal voortzetten. In de loop van de tweede dag hebben zich namelijk talriike moeilijkheden voorgedaan. Voor de middagpauze ging nog alles goed, doch toen hij Zilina een Duitse zijspan op een steile en glibberige klim in de modder bleef steken, konden de overige deelnemers, die achter dit team hadden gereden, er niet meer langs komen. Dit had tot gevolg, dat slechts enkele ryders, men schat het aantal op 20 tot 25 de finish bereikten, weliswaar met strafpunten, want het trajcet was we derom zeer zwaar, doch de overige deel nemers moesten uit de strijd worden ge nomen doordat zy de finish-uren te laat bereikten. Slechts één Nederlandse rijder is het ge lukt om het parcours, zij het met veertig strafpunten te eindigen. Het is Den Haan, die het geluk had met zijn Puch 250 cc. juist voor de Duitse zijspan Zilina te passeren. De overige Nederlanders kregen geen kans zich langs de geblokkeerde motor te werken. Zoals de heer Burik, Nederlands jurylid ons mededeelde, was er Woensdagavond geen overzicht van de stand van zaken te verkrijgen. Alleen is men er zeker van dat het Duitse Trophyteam nog in tact is ge bleven, doch van de overige teams, die naar deze trophy dingen, ziin ten minste een of twee rijders gediskwalificeerd. Ook wat de Vaasteams aangaat staan de zaken er slecht voor. Geen enkele ploeg is nog compleet en derhalve werd van Duitse zijde reeds een voorstel gedaan om een streep onder deze zesdaagse te zetten en deze als volkomen mislukt te beschouwen. Naar aanleiding van het dodelyk ongeval, dat de Italiaanse rijder Serafini op de eerste dag van de internationale motorzesdaagse overkwam, heeft de gehele Italiaanse ploeg zich uit de wedstrijd teruggetrokken. De Italiaanse ploeg bestond uit vijftien ryders. In de wedstrijd om het eerste klasse club kampioenschap 1954/1955 behaalde W. J. van Looij de titel. Van Looij sloot zich twee jaar geleden aan bij de HDC en behaalde in het eerste jaar van zijn lidmaatschap het tweede klasse clubkampioenschap. Dit sei zoen veroverde hij het eerste klasse club kampioenschap en promoveerde tevens naar de hoofdklasse. De scheidsrechter voor de wedstrijd Ne derlandBelgië, welke 16 October in Rot terdam wordt gespeeld, is nog niet aan gewezen. De besturen van de beide bonden voeren over dit punt nog besprekingen. Het staat vast, dat voor de ontmoeting tussen Nederland en Noorwegen, op 6 November in Amsterdam vastgesteld, een Belgisch d ietal worden gekozen. De FIFA heeft de jaarlijkse lijst van inter nationale scheidsrechters samengesteld en hierop staan ditmaal vijf Nederlanders ver meld, te weten Ausum (Dordrecht), Bronk- horst (Velp), Horn (Bentveld), Van der Meer (Den Haag) en Schipper (Groningen). De partij PannoPachman uit de zeven tiende ronde van het interzonaal 9chaak- tournooi in Gothenburg, wei-d zonder verder spelen door Pachman opgegeven. De partij StahlbergPetrosian, eveneens uit de zeven tiende ronde, werd door Stahlberg zonder verder spelen, opgegeven. PannoPachman 10; StahlbergPetro sian 01. De uitslagen van de partijen gespeeld in de achttiende ronde luiden als volgt: Petro sianUnzicker 'AIABronsteinNajdorf DonnerSliwa afgebroken; Keres Stahlberg 01; SpasskyFilip 1—0; Gelier Fuderer 10; IlivitskiGuimard afge broken; PachmanPilnik Vi'A; Ra bar Panno 'A'A; MadinaBisquier afgebr. Na de achttiende ronde luidt de stand: 1. Bronstein 13 pnt. (17); 2. Keres 11 pnt. (17); 3. Panno 11 pnt. (18); 4. Petrosian 10 pnt. (17); 5. Geiler 9'A pnt. en 1 afgebr. partij (17); 6. Filip 9'A pnt. (17); 7. en 8. Ilivitski en Szabo 9 pnt. en 1 afgebr. partij (17); 9. en 10. Spassky en Pilnik 9 pnt. (17); 11, 12. en 13. Pachman, Najdorf en Fuderer 8V2 pnt. (17); 14, 15. en 16. Rabar, Stahlberg en Un- zieken VA pnt.; (17). 17. Bisquier 7 pnt. en 1 afgebr. partij (18); 18. Guimard 614 pnt. en 2 afgebr. partijen (17); 19. Donner 5 pnt. en 1 afgebr. partij (18); 20. Sliwa 4'A pnt. en 2 afgebr. partijen (17); 21. Medina 4 pnt. en 1 afgebr partij (17). De KNVB heeft, nu de landenwedstrijd tussen Nederland en Joegoslavië op 10 Mei geen doorgang vindt, zich tot Portugal ge wend met het verzoek op Hemelvaartsdag van het volgend jaar een officiële ontmoe ting tussen beide landen vast te stellen. De Portugese voetbal bond heeft het verzoek in beraad gehouden. Klaas Schenk, de leider van de Neder landse schaatsenrijdersploeg bij de Europese en wereldkampioenschappen gedurende de laatste jaren, is dezer dagen voor een zaken reis naar Noorwegen vertrokken. Het ligt in de bedoeling van de gelegenheid van zijn verblijf in Noorwegen gebruik te maken om besprekingen met Broekman in Hamar te voeren teneinde na te gaan of Broekman binnenkort naar Nederland zal kunnen komen om deel te nemen aan de centrale training op CIOS in Overveen en zich op deze wijze voor te bereiden voor eventuele deelneming aan de Olympische winterspelen in Cortina d' Ampezzo. De centrale training, welke wederom onder leiding staat van de heer Holleboom, is reeds in Mei van dit jaar begonnen en in tegenstelling met vorige seizoenen, dit maal elke week gehouden, ook in de zomermaan den. Aan de voorbereidende training in Overveen nemen deel Maarse (Aalsmeer), Van 't Oever (Lisse), De Graaff (Rotter dam) Paping (Dedemsvaart), Van der Berg (Nyebeets), Hopman (Warmenhuizen) en Huiskes (Groningen). De bedoeling is, dat uit deze rijders een keuze wordt gedaan voor uitzending naar Hamar met het oog op de ijstraining, welke half December zal beginnen. De commissie voor het hardrijden van de KNSB staat overigens op het standpunt, dat alleen die rijders voor uitzending naar de Olympische Spelen in Cortina d' Ampezzo aan het NOC zullen worden voorgedragen, die internatio naal gezien een goed figuur zullen maken. In dien mogelijk wil men van Hamar eerst naar Davos gaan om in de Zwitserse winter sportplaats deel te nemen aan internationale wedstrijden, welke naar men hoopt voor de winterspelen in Cortina worden uitge schreven. x>c<x>coc<xx>ccocococcocccoa>ccocccocccc<x>cccoccccccoccxxx>: p Het gaat Joe Louis, de vroegere we-\ o reldkampioen zwaargewicht, niet zo' 8 goed. Van de Amerikaanse belastingen\ heeft hij nu weer een vordering ont-j vangen van 27.223 dollar over het jaar', 1950. En dat is niet alles, want de fiscus j heeft hem nog te boek staan voor de aanzienlijke bedragen van respectieve- lijk 463.041, 187.781 en 33.619 dollar uit j de jaren 1946, 1949 en 1951. COCOOC<XXXXX>COCX>COOC>COCX^X>COC>COOOOOC>OOOOOC>OCX>OOOOOOOOOC Op de „Alster" in Hamburg is een begin gemaakt met internationale zeilwedstrijden in de Flying Dutchman klasse om de „Se- natspreis", een eeuwige wisselprijs. Onze landgenoot Boeschoten won met „Vrijheid" de eerste race met groot verschil op num mer twee, de Nederlander Frowein met „Jonker Cabeliau", die het vorig jaar beslag legde op de wisselprijs. JIRI MASEK OVERLEDEN. De Tsje chische amateur wielrenner Jiri Masek is in het ziekenhuis in Milaan overleden, Masek werd tijdens de training voor de wereld kampioenschappen wielrennen op de Vigo- rellibaan in Milaan ernstig gewond. Zijn toe stand, die in de laatste week iets vooruit gegaan was, werd plotseling ernstiger, waar bij medische hulp niet meer kon baten. DE ENGELSE LEAGUE. De uitslagen van de wedstrijden, gespeeld voor de Engelse league luiden: Eerste divisie: Everton Manchester United 41. Tweede divisie: BarnsleyRotherham United 32. COPPI WON IN SAN MARINO. Coppi heeft een wielerwegwedstrijd over 49.5 km. (dertig ronden op het circuit van Titano) gewonnen in de tijd van 1 uur 23 min. 11 sec., hetgeen een gemiddelde van 35.688 km. in het uur betekende. Koblet staakte de strijd na 23 ronden. Ockers en Brankart, die op de deelnemerslijst stonden, lieten verstek gaan. Tweede was Marozzi met 2 min. 1 sec. achterstand op Coppi en derde Minardi in dezelfde tijd. AANLEG OLYMPISCHE SINTELBAAN. Maandag zal een begin worden gemaakt met de aanleg van sintelbanen op het be roemde cricketterrein van Melbourne, waar gedurende vijftig jaren de testmatches tus sen Australië en Engeland zijn gespeeld en waar in 1956 de Olympische athletiek-wed- strijden zullen worden gehouden. De cricketliefhebbers hebben echter de verze kering gekregen dat het middengedeelte van het veld binnen drie weken met 'n speciaal uitgezocht mengsel van graszaden zal worden bezaaid. ADVERTENTIE KREMER'S COSTA RICA KOFFIE Een bijzonder fijne koffie waar U extra van geniet Gordon Pirie Gordon Pirie heeft een wel wat late revanche genomen voor de nederlaag, welke hij in Helsinki tijdens de Olympische Spelen tegen Zatopek op de 5000 meter had geleden. Tijdens de dubbele landenwedstrijd tussen Tsjechoslowakije en Groot Brittannië (dames en heren over twee dagen), welke door 30.000 toeschouwers Woensdagavond werd bijgewoond, noteerde Pirie een tijd van 14 min. 3.8 sec., waarmede hij Zatopek 0,2 sec. achter zich liet. Het was een buitengewoon fraai nummer, waarin ook de tweede Britse loper Norris een rol van betekenis speelde. Voor Zatopek en Norris werd eenzelfde tijd 14 min. 4 sec. afgedrukt. Ach, ach, wat smulden die twee! Zoveel, dat ze eindelijk hun buikjes vol hadden. Ze keken elkaar lachend aan en likten hun bekjes af. Dat had gesmaakt! Toen gingen ze verder met hun onderzoekingstocht. Want er was nog veel meer dan kaaser stonden nog allerlei borden en schaaltjes met heerlijk eten. Ze kwamen bij een glazen suikerpot, tot aan de rand gevuld. En even verder vonden ze een schaal, die erg lekker rook. Ze gingen er op af en keken over de rand. „Wat zou dat zijn?", vroeg Pippie. 21-22 In de Woensdag voortgezette vierenzes tigste centrale diaconale conferentie van de Gereformeerde Kerken in Nederland, die in het Concertgebouw te Haarlem is ge houden, heeft prof. dr. R. van Dijk, hoog leraar aan de Vrije Universiteit te Amster dam en directeur van het Gereformeerd Sociologisch Instituut, gesproken over „Het sociologisch onderzoek ten bate van de dia conale arbeid". Hij merkte op vroeger ge zegd te hebben, dat de Gereformeerden op het gebied van de sociologie achter staan bij andere groepen, maar ook heeft hij ge zegd, dat als de Gereformeerden iets aan pakken, zij het goed doen. Op het gebied van de sociografie was dit het geval en zij zijn hard aan het inlopen. De toekomst kan met vertrouwen worden ingezien. Spreken de over het verleden zeide spreker, dat er bij de Gereformeerden altijd een besef is geweest mee te werken aan de ontwikke ling van de diaconale arbeid. De Gerefor meerde Kerk dacht aan de noden en zor gen, niet alleen van de leden, maar ook van anderen, die buiten de kerk stonden. In de loop der jaren is het aantal proble men uitgebreid, zowel in het gezin als in het bedrijfsleven. De mens geraakt ge makkelijk in de knel en heeft te maken met kommer en zorgen. Prof. Van Dijk vervolgde, dat Christus in deze geschonden wereld met zo vele ge schonden mensen de diakenen uitzendt, om anderen de helpende hand toe te steken, troost te brengen en die steun te bieden, die allerwege nodig is. Het is te begrijpen, dat de Gereformeerden prijs gesteld heb ben op een eigen sociologisch instituut, dat thans enige tijd werkt. Een Christe lijke socioloog wil zijn werk dienstbaar maken aan de mens en aan de diaconale arbeid. Hij dient met ervaring, wijsheid en bewogenheid zijn feitenmateriaal te ver zamelen en het te gebruiken als basis van het werk, waarvoor het bestemd is. Het werk is omvangrijk, omdat er zovele pro blemen zijn. Prof. Van Dijk memoreerde de bejaardenzorg, de gezinszorg, de inkom stenverdeling, de onmaatschappelijkheid, het productieproces, enzovoorts. Van vele dingen weet men te weinig. Als er over deze onderwerpen gesproken wordt dan galmt men dikwijls gemakkelijk mee met de stemmen, die angstig klinken. Spreker zeide dankbaar te zijn, dat het Gerefor meerde instituut bestaat, waaraan de Centrale diaconale conferentie haar mede werking heeft verleend. Maar het instituut heeft geen mensen om het werk te doen en geen geld, om personeel aan te stellen. Prof. Van Dijk sprak de wens uit, dat de bezoekers der vergadering zullen meewer ken aan de toekomst en het werk te vol tooien. Nader omschreef hij welke werk zaamheden verricht kunnen worden. Op voorstel van de voorzitter der bijeen komst, dr. J. W. Noteboom uit Voorburg, werd het comité van de Centrale diaconale conferentie machtiging verleend aan het Gereformeerde Sociologisch Instituut een opdracht te verlenen. Prof. dr. H. N. Ridderbos hield een refe raat over „Het diaconaat in het licht van de bergrede". In zijn inleiding merkte hij op, dat de bergrede en het diaconaat ogen schijnlijk ver uit elkaar liggen. Toen de bergrede uitgesproken werd was er van een Gereformeerde Kerk geen sprake en 2=OOCXX>OICODOC«XXX>3-03COCCxXX)CCOCOCCOCOOOCCODCXXXXXXXXX U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 6.50, post- abonnés f7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE OCOXXXCCCCOXODCCOC©CO=COC03X»K>KXXCCOCCOCCCCCCCCOCCC evenmin van een diaconaat. Bij nadere be studering bestaat er toch innerlijk verband tussen de kern van de bergrede en diaco naat, vooral als men daarbij bespreekt in het licht van de bergrede. De bergrede is het evangelie der armen en heeft betrek king op het levensbeginsel van het diaco naat. Prof. Ridderbos belichtte de berg rede nader en besprak daarbij de taak van de diakenen en van de mens. De vergadering verenigde zich met de plannen van het comité, om het orgaan Diaconaal Correspondentieblad uit te brei den tot een tijdschrift en hierin ook op te nemen het werk van de raad voor Gerefor meerde Sociale Arbeid, welke raad kort ge leden tot stand is gekomen. Het bestaande blad zal zich daarbij aanpassen aan de nieu we omstandigheden. Voorts werd medege deeld, dat de volgende conferentie in Sep tember 1956 in Amersfoort gehouden zal worden. Ds. L. Hoorweg, predikant der Gerefor meerde Kerk te Haarlem-Zuid, heeft een slotwoord gesproken. Anti-herbewapening TOKIO (Reuter) Zestig personen zijn gewond en vijf en twintig gearresteerd bij demonstraties tegen Japanse landmeters, die werken aan de uitbreiding van een Amerikaanse luchtbasis Tatsjikawa in de buurt van het dorp Soenakawa, in de om geving van Tokio. Een politiemacht van duizend man, on der wie achttien der slachtoffers vielen, gebruikte traangasbommen bij een botsing met de bevolking, die zich tegen de uit breiding verzet. Vakbondsfunctionarissen, die de dorpe lingen steunen, zeiden, dat zij „andere mid delen" zullen gebruiken om de uitbreiding van in totaal vijf Amerikaanse bases te verhinderen. De landmeters hebben hun voornaamste werkzaamheden voltooid, nadat een poli tiemacht van tweeduizend man een cordon van dorpelingen had gebroken met behulp van pantserwagens. Volgens waarnemers heeft het verzet ten doel de openbare mening in het geweer te brengen tegen de te snelle herbewapening van Japan en niet zozeer tegen de uitbrei dingswerkzaamheden, die noodzakelijk zijn geworden door de behoeften van de moder ne luchtvaart. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft in overleg met de minister van Financiën een commissie in gesteld die de subsidieregeling voor de bij zondere instellingen van hoger onderwijs aan een diepgaand onderzoek zal onder werpen, waarbij zal worden overwogen, of en in hoeverre een nieuw en beter sub sidie-systeem kan worden vastgesteld. Hierover zal op een zodanig tijdstip rap port moeten worden uitgebracht, dat een geheel herziene subsidieregeling binnen enkele jaren zal kunnen ingaan. Intussen dient evenwel de subsidie voor de bijzondere universiteiten en hogescholen een verhoging te ondergaan. De minister stelt daarom voor de sub sidiepercentages van het subjectieve maxi mum te verhogen met 5. Hiermede wordt allereerst de verlaging van de collegegel den gecompenseerd, waarvoor een verho ging van slechts 0.83 tot 1.88 pet. voldoen de zou zijn geweest. Tevens wordt hier mede opgevangen de inkomstenderving ten gevolge van de verruiming van het rijksbeurzenstelsel, waardoor de bijzonde re instellingen ingevolge de wettelijke be palingen verplicht zijn meer studenten van de betaling van collegegelden vrij te stel len. Mede wegens de verlaging van de col legegelden, te rekenen van het studiejaar 1.954-1955 af, wordt voorgesteld de verho ging van de subsidiepercentages met te rugwerkende kracht te doen ingaan op 1 Januari 1955. Een hiertoe strekkend wetsontwerp is bij de Tweede Kamer ingediend, waarin tevens de subsidieregeling voor de bijzon dere academische ziekenhuizen wordt ge wijzigd. Voorts is voorgesteld het voor schrift over de omvang van de colleges van curatoren van de bijzondere univer siteiten gelijkluidend te maken aan dat voor de bijzondere economische hogescho len. (vertaald uit het Engels) 38) „Wat enig Phil! Ik zal zorgen, er om vier uur te zijn. Wat is het adres precies?" Hij deelde het haar mede en drong er op aan, dat ze vooral op tijd moest komen. „Anders zoek ik een geschikte plaats in de rivier op 0111 me te verdrinken", voegde hij er lachend aan toe. Ze voelde zich veel opgewekter, toen ze de hoorn op de haak hing. Phil had haar met zijn vrolijke onzin geheel en al uit de put gehaald. Nu hij zeker was van haar liefde voor hem, scheen hij veel minder geneigd tot bezwaren ten aanzien van de situatie tussen haar en Michael. Misschien zou het zelfs mogelijk zijn om hem die hele geschiedenis van de teruggekeerde echtge note door haar bril te laten zien„Nee", mompelde Patricia even in zichzelf, „dat zal me wel niet gelukken. Hij zal daarover wel zijn eigen visie houden. Het was voor haar zelf al heel moeilijk om zich in te denken in de rol de „andere vrouw" in een echtscheidingsprocedure. Het zou onmogelijk zijn om van Phil te verwachten, dat hij dat rustig zou aan vaarden Toen Patricia zich de volgende middag naar het opgegeven adres begaf, voelde ze zich opgewonden en bovendien was ze erg nieuwsgierig. Ze wist niet waarom, maar ze vond het moeilijk om Phil in een eigen behuizing voor te stellen. Ze had hem vroe ger altijd gekend als behorend tot een vro lijke welgestelde familie, waar iedereen zijn eigen weg ging en waar men het ge meenschappelijke familiehuis slechts be schouwde als een goede plaats om te eten en te slapen. Vroeger zou „met Phil mee naar huis gaan" betekend hebben, dat ze zijn zeer mondaine moeder zou ontmoeten en zijn zakelijke vader, die evenals vele anderen door haars vaders débacle zeer be nadeeld was geworden. Het idee, dat ze Phil thans in zijn eigen flat zou ontmoeten zonder critische fa milieleden was haar bijzonder welkom. Phil's appartement bleek te behoren tot een blok van serviceflats, waar alles werd gedaan om het de bewoners zo aangenaam mogelijk te maken. Phil was altijd zeer op zijn gemak gesteld geweest, maar Patricia kon de gedachte niet onderdrukken, dat een dergelijke woning hem handen vol geld moest kosten. Hij zou het vreselijk vinden om dit te moeten opgeven ieder een zou dat vinden! maar hoe dan ook zou een dergelijk appartement voor een jong getrouwd stel, dat moest leven van hetgeen de man verdiende, uitgesloten I zijn. Phil deed zelf de deur open en zijn be groeting was vol warme hartelijkheid, zo als ze het van hem kende. „Hoe vind je het?" vroeg hij vol enthou siasme, toen ze in de kleine zitkamer om zich heen keek. Er kwam een blik van be wondering in haar ogen. „Het is kostelijk, Phil!" „Kom hier, je moet het uitzicht over de rivier bekijken!" Hij trok haar naar het raam en gedurende enkele ogenblikken stonden ze, dicht naast elkaar, naar buiten te kijken. Phil genoot zichtbaar van haar enthousiasme. „Ik vind het hier fantastisch," zei Pa tricia, terwijl ze tenslotte op de bank bij het raam plaats nam en haar hoed afzette. „Fijn, dat het zo in de smaak valt." „Stel je voor, dat je me dit niet eerder hebt laten zien! Hoe lang heb je dit flatje al, Phil?" „Drie dagen. „Mmm...." Hij lachte om haar ver bazing en begon een drankje in te schen ken. Ze sloeg hem zwijgend gadeen voelde zich opeens niet helemaal op haar gemak. Hoe vreemd van Phil om deze kostbare service-flat te huren op het moment, dat hij er achter was gekomen, dat zij met hem wilde trouwenTenzij hij natuurlijk dacht, dat ze nu dadelijk konden trouwen en hier intrekken...." „Phil...." „Hier is je drankje, lieveling!" „O, dank je. Er is iets, waarover ik met je moet praten." „Dat weet ik. Je wilt me zeggen, dat je van me houdt. „Nee, tenminsteze lachte protes terend, „natuurlijk dat ook, maar er is nog iets anders." „Laat dat even rusten, tot dat je een heildronk hebt uitgebracht op.... ons nieuwe huis, lieveling!" „O, Phil!" „Kom, drink er op Half lachend, half aarzelend voldeed ze aan zijn verzoek. „Wordt dit echt ons huis?" „Natuurlijk". „Ik kan het nauwelijks geloven." „Nee," gaf hij toe, „ik kan het zelf ook niet geloven, zelfs als ik jou daar tegen over me zie zitten." „O.... ik hoop zo, Phil, dat je je niet afgeschrikt zult voelen door hetgeen ik je te vertellen heb." Hij verschoot van kleur en zette zijn glas met een abrupt gebaar neer. „Het heeft toch niets te maken met ons samen zijn hier, is het wel?" „Nee, dat niet. Er heeft zich alleen een afschuwelijke complicatie voorgedaan in de situatie met Michael. Zijn werkelijke echt genote is teruggekomen „Wel...." zei Phil met een zucht van opluchting, „ik zou zeggen, dat dit de zaak eerder vereenvoudigt dan ingewikkelder maakt. Hij heeft stellig geen twee vrouwen nodig, is het wel? Ik neem aan, dat zelfs hij jou thans volkomen vrij zal laten om te doen en te laten wat je wilt." „Daar gaat het niet om. Er doet zich iets vervelends voor. Begrijp je, Michael's echt genote doet alsof zeerg ontsteld is over onsik bedoel de toestand tussen Michael en mij. Ze zegt dat ze een eis tot echtscheiding wil indienen." „Een eis tot echtscheiding tegen hem?" Phil keek haar geamuseerd aan en de be tekenis van de woorden scheen niet hele maal tot hem door te dringen. „En ik dacht dat zij degene was, die een misstap deed!" „Dat is ook zo! Tenminste daar heeft het alles van, als je er met een andere man van door gaat en voor je echtgenoot een weinig bevredigend briefje achterlaat als verkla ring „Ja een typisch geval van wilde haren. zei Phil, nog steeds geamuseerd. „En nu beweert ze dat het nooit iets ge weest is en dat „Dat er dus helemaal geen wilde haren waren maar dat ze blank als een lelie is gebleven „Ja, inderdaad, zo iets, Phil! En ze is nu uit op wraak „Vanzelfsprekend! De meeste vrouwen worden wraakzuchtig als ze ontdekken, dat een andere vrouw haar man heeft inge palmd!" „Het is helemaal niet grappig!" „Het spijt me, liefje!" „Het is afschuwelijk ernstig! Ze is van plan een eis tot echtscheiding in te dienen tegen Michael. En ze zal mij noemen als de andere vrouw. „Wel allemensen!" Phil ging opeens recht overeind in zijn stoel zitten. „Ik begreep al, dat de betekenis van dit alles niet goed tot je doordrong", zei Patri cia met een grimmig lachje. „Maar dit is belachelijk! Ze heeft geen been om op te staanTenminste als dat slippertje van haar werkelijk waar is". „Maar evenmin kunnen wij veel tegen werpen „Hoe bedoel je?" „Welhoe denk je dat ons verhaal voor de rechter zal klinken?" Phil floot even zachtjes. „Daar had ik niet aan gedacht! Maar wordt de zaak niet schaakmat gezet, als zowel de vrouw als de man overspelig zijn?" „Ja, daar heb ik ook onmiddellijk aan gedacht. Maar, begrijp je, zij is er op uit, om zoveel mogelijk geld van Michael los te krijgen. Hij vindt het nog steeds vrese lijk om het te moeten geloven, maar haar opzet is overduidelijk. Ze denkt, dat ze, door pressie op hem uit te oefenen, hem er toe zal brengen geen verweer te voeren, aangezien in dat geval de zaak vrij geruis loos afgehandeld zal wordengeen pu bliciteit en zo, terwijl mijn naam er buiten zal kunnen blijven." „Juist, ja. Ik begrijp het. Haar plan is niet gek bedacht." „Phil! Hoe kun je zo iets zeggen? Haar opzet is afschuwelijk en ze zal Mi chael chanteren. Ik ben niet van plan dat toe te laten! En dat is het, wat ik je wilde mededelen." (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7