„Verbetering vacantierechten in het vooruitzicht" Burgemeester D. van der Hoop nam afscheid in Ellewoutsdijk Portret van Robert Siodmak Washington bezorgd over de F ranse troep en verplaatsingen N. V. V-secretaris Ook onderzoek naar mogelijkheid van nieuwe loonronde Caltex-Nederland bestaat vijftig jaar J.G. MARTIN&ZONEN Zondagsdiefstallen uit boerderijen berecht Negen jaren van samenwerking Filmregisseur en komediant Regering antwoordt op klacht van CIO Nieuwe uitgaven DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1955 8 Moordenaar verkiest galg boven levenslang Kassier verleende te grote credieten aan klanten Binnenkort straaljagers naar vliegveld Woensdrecht DANS-AC ADEM IE Dans-Academle MARTIN - Schagchelstraat 29 Telefoon 10806 Officier eist drie jaar en terbeschikkingstelling Bezwaren tegen afwijkende begindata voor de seizoenverkoop Minister Luns zal bezoek brengen aan Venezuela Kerkelijk Nieuws Kort nieuws Garantieprijs voor koolzaad afgeschaft Oefening „Stormvuur" met vijand-op-papier De heer A. Vermeulen, secretaris van het NVV, voerde Woensdagavond het woord op een kaderbijeenkomst van de Haarlemse Bestuurdersbond in het wijkgebouw van de Nederlands Hervormde Gemeente aan de Gedempte Oudegracht te Haarlem, waarbij hij mededeelde, dat de voorstellen van het NVV voor verbetering van de vacantie rechten in de Stichting van de Arbeid na langdurig onderzoek bij alle partijen in stemming hebben verworven. Een tweede belangrijke mededeling, welke hü deed, en welke ook vervat is in een hedenmiddag uitgegeven verklaring van het NVV-be- stuur, gold de loonpolitiek: de regering zal een onderzoek doen instellen naar de eco nomische situatie in 1955 en 1956 in ver band met de regeling der arbeidsvoor waarden, waarbij rekening zal worden ge houden met de invoering van definitieve ouderdomsverzekering en de daarbij te be palen premie en met een verder gaande verhoging der huren. De overeenstemming die in Stichting van de Arbeid is bereikt over de verbetering der vacantierechten is verbonden met drie voorwaarden: dat alle partijen het eens moeten zijn, dat de invoering zal geschie den bij de eerstvolgende vernieuwing der C.A.O.'s en dat de verbetering geen directe prijsstijging tot gevolg zal hebben. De loonpolitiek, die tot omstreeks het be gin van dit jaar geen reden tot bezorgd heid gaf, is in de loop van dit jaar onder hevig geworden aan allerlei dreigingen, zo meende de heer Vermeulen. Ten eerste was daar het voornemen om de belastin gen te verlagen zowel uit een oogpunt van cunjunctuurpolitiek als van sociale recht vaardigheid niet juist. Men moet zich thans juist dekken voor een eventuele teruggang door de hoge inkomens af te remmen en te sparen voor slechtere tijden. Op het Congres van de Vereniging voor Huishoud kunde en Statistiek is hetzelfde betoogd. Bovendien is dit een verschuiving van het nationale inkomen ten nadele van de arbei ders, die inmiddels ook alweer met een twee percent duurder gezinsverbruik za ten als gevolg van prijsstijgingen. Een an der slecht teken vond de heer Vermeulen de afwijzing van de voorstellen van de S.E.R. voor een huurverhoging en de af roming ervan om de huurlast beter te ver delen. Maar de afroming ging aan de kant en er volgde slechts een huurverhoging. Dat minister Zijlstra nu al geruime tijd het accent legt op prijsverlaging inplaats van loonsverhoging, achtte hij op zichzelf niet onverstandig, maar dit wordt gepropa geerd op een wijze, die doet denken aan een „fopspeen" voor de arbeiders. Sinds de loonronde van het vorig jaar zijn de kos ten van levensonderhoud met 2.3 percent Première „Land beneden de zeespiegel" Ter gelegenheid van de vijftigste ver jaardag van de Caltex Petroleum Maat schappij (Nederland) N.V. is in de Witte Sociëteit te 's-Gravenhage een persconfe rentie belegd, waarbij de in opdracht van deze maatschappij vervaardigde kleuren film „Land Beneden de Zeespiegel" in pre mière werd vertoond. Deze film met alge meen bewonderde kleurenopnamen van Otto van Neijenhoff, onder productie van Walter Smith, met muziek van Rudolf Karsemeijer, werd met grote waardering ontvangen. Een welkomstwoord werd gesproken door de heer J. M. Hansen, directeur van Caltex Petroleummaatschappü en voorts door de heer J. W. C. van Langen, lid van de directie dezer maatschappij, die aan de eerste klant van vijftig jaar geleden van Caltex, ir. E. H. Berkhuijzen directeur van het Gemeentelijk Gasbedrijf van Den Haag de eerste order in fraaie lijst ten geschenke aanbood. Afdrukken van de film werden aange boden aan ar. G. J. Lammers, directeur der Rijksvoorlichtingsdienst, en aan jhr. W. Boreel, directeur van de Algemene Ne derlandse Vereniging voor Vreemdelingen verkeer, A.N.V.V. De heer Van Langen stipte enige belangrijke data aan uit het bestaan van Caltex-Nederland, die voort komt uit de vijftig jaar geleden gestichte continentale petroleummaatschappij te Antwerpen, een kleine oliehandel, die al ras uitgroeide. Tussen 1951 en 1954 heeft Caltex-inkoop voor ongeveer 90 millioen gulden aan or ders in Nederland geplaatst. De Tankvaart Maatschappij heeft in die periode voor 15 1/2 millioen gulden in Nederland voor proviandering, onderhoud van de vloot en zovoorts besteed. Ter gelegenheid van het jubileum heeft het personeel van Caltex aan de directie een beeldhouwwerk in brons van de beeld houwer Titus Leeser aangeboden. Dit brons is bestemd voor het nieuwe Caltex- gebouw dat bij het Haagse Houtrust wordt opgetrokken. De officiële jubileumreceptie zal op 29 September in de Witte Sociëteit te 's-Gravenhage worden gehouden. LONDEN (Reuter) Veel moordenaars zijn niet bang voor de galg en zouden lie ver worden opgehangen dan tot levenslan ge gevangenisstraf veroordeeld worden, aldus heeft een vooraanstaande Britse psychiater ar. Iiobson, tot vierhonderd cri minologen te Londen gezegd. Dr. Hobson is dikwijls opgetreden als deskundige in processen tegen moordenaars. Zelden ma ken zij zich zorgen over hun lot. Enkele onder hen scheppen behagen in de ge dachte van terechtstelling en bekendheid. „Ik denk, dat in een aantal gevallen dit verlangen naar bekendheid de belangrijk ste drijfveer voor de misdaad zelf is". De meeste moordenaars vinden het verschrik kelijk naar een inrichting voor krankzin nige misdadigers te worden gezonden en zij beschouwen de opmerking, dat zij krankzinnig zijn, als een belediging, aldus dr Hobson op het derde internationale congres over criminologie. gestegen. Het nationaal inkomen zal zich dit jaar waarschijnlijk ongeveer in dezelfde mate hebben uitgebreid als het vorig jaar, dat is met 5 percent. De kosten van levens onderhoud zouden met 7.3 percent kunnen dalen, maar dit is onmogelijk te realise ren midden in een wereld van prijsstijgin gen, die ook een groot deel van de grond stoffen, welke Nederland nodig heeft duurder maken. Geleide loonpolitiek Iiet N.V.V. heeft in Februari, in de over tuiging, dat de arbeiders thans de urgentie van een betere vacantieregeling dieper voelen dan een loonsverhoging, de laatst genoemde niet primair gesteld in een ver klaring van zijn hoofdbestuur, maar in de eerste plaats aangedrongen op verbetering van de vacantierechten. Voorts is een on derzoek aanbevolen naar het instellen van werktijd-verkorting in coördinatie met an dere landen. Het derde voorstel luidde: bij stijgende welvaart een groter aandeel van de arbeiders. „Thans willen de confessionele bonden het wel eens doen voorkomen alsof wij een verdere gunstige ontwikkeling aan de loon- kant hebben tegengehouden", aldus de heer Vermeulen, „maar laat men zich daardoor niet laten bedriegen. Zij hebben al die tijd geen enkel opbouwend voorstel gedaan, alleen maar trachten af te breken, wat wij voorstelden, en de regering critiekloos toe gejuicht in haar voornemen om het toon stelsel soepeler te maken, zo soepel, dat er weer grote onderlinge verschillen ko men, met alle gevolgen van dien". Ver scheidene internationale economische con gressen hebben de heer Vermeulen dui delijk gemaakt, dat men in andere landen, waar men thans mede als gevolg van een vrije loonvorming in de grootste moeilijkheden verkeert, begerig infor meert en uitziet naar het geleide loonstel- sel in Nederland, dat nu reeds tien jaar zo perfect gefunctionneerd heeft. De 40-jarige voormalige kassier M. B. van de Coöperatieve Boerenleenbank te Gerkesklooster, die tijdens de bezetting veel goed werk heeft gedaan en vele men sen uit de nood heeft geholpen, heeft zich daarna niet aan de werkelijkheid kunnen aanpassen. Als kassier van een boeren leenbank mocht hij credieten verschaffen, maar tot op zekere hoogte. Zonder toe stemming van het bestuur echter ging hij veel verder, ja zelfs zo ver, dat het tekort bij een klant niet minder dan 58.000 be droeg. Voor de Leeuwarder rechtbank zeide verdachte op een vraag van de president mr. H. J. van Maanen, geen verduistering te hebben gepleegd, maar alleen maar tegen zijn instructie te hebben gehandeld. De officier van Justitie vorderde een ge vangenisstraf van twee jaar met aftrek van preventief. De raadsman mr. H. Schootstra vroeg yppr,, de veyduisteripg vrijspraak en voor vervalsing' van een chèque, welke veryalsipg moest dipen om de controle te be'möeilij'Èën'j een lichterè straf. Uitspraak wordt over 14 dagen ge daan. De elementaire vliegeropleiding voor de Koninklijke Luchtmacht, welke reeds meer dan vijf jaar op de vliegbasis Woens drecht geschiedt, zal per 1 November naar het vliegveld Gilze-Rijen verhuizen. Het zal echter nog wel even duren alvorens straaljagers op Woensdrecht hun intrede zullen doen, omdat de startbanen nog niet helemaal gereed zijn. Deze foto toont de nieuwe ambassadeur van India in Nederland, mr. B. K. Kapur, die met ingang van 1 September 1955 in deze functie is benoemd. Woensdag heeft hij zijn geloofsbrieven aangeboden aan Koningin Juliana. ADVERTENTIE 't Dans-seizoen begint 15 October Inlichtingen Inschrijving (Anno 1875) elke dag 1112 uur 1417 uur 1921 uur Tegen de 52-jarige koopman N. B. uit Leiden, een man met een lang strafblad, heeft de procureur-generaal bij het ge rechtshof te Amsterdam, mr. J. F. Hoef- felman, 3 jaar met aftrek van het gehele voorarrest (Mina een jaar) geëist plus daarna terbeschikkingstelling van de re gering. In eerste aanleg was deze ver dachte, aan wie diverse inbraken in boer derijen ten laste worden gelegd door de rechtbank te Alkmaar tot 4 jaar veroor deeld zonder terbeschikkingstelling. De man ontkende opnieuw iedere schuld. Hij was op 3 October van het vorig jaar in Meppel gearresteerd toen hij daar met zijn vriend A. V. bij familie op bezoek was en wel, omdat de politie er de mysterieuze Dodge-auto voor de deur zag staan die bij drie van de aangegeven diefstallen door voorbijgangers en buren van de gedupeer den gesignaleerd was. Die diefstallen waren allemaal op Zon dagen in September gepleegd: in Wie- ringerwerf waar tijdens afwezigheid van de familie talloze juwelen en 1400 gulden werden gestolen bij de landbouwer Kruit; in Markness in de N.O. Polder, waar bij boer Peutz uit de schuur appels, aardappe len, smeerolie en een tuinslang verdwenen; in de buurt van Emmeloord, in dezelfde polder, waar diezelfde Zondag bij de land bouwer Roetman, die met vrouw en kinde ren uit was, 2250 gulden uit een kast wer den weggenomen; tenslotte in Terschuur bij Barneveld, waar tijdens een afwezig heid van twee uur van de bewoners een of meer inbrekers via een raam naar bin nen klommen en verdwenen met 2800 gul den. Van geld en goederen is niets terug gevonden. Als raadsman betoogde mr. J. Zeyle- maker, dat er slechts vermoedens zijn. „Hem wordt diefstal in vereniging ten laëtè^gelegd"; vervolgde pleiter, „maar daar is toch niets van gebleken. Men kan hoog stens aannemen, dat hij geweten heeft, dat A. V. in de Wieringermeer-boerderij ju welen had weggenomen, terwijl hij buiten wachtte, maar medeplichtigheid wordt verdachte niet ten laste gelegd. En wat de andere diefstallen aangaat, kan A. V. die bekend heeft, best met een andere maat op stap zijn geweest". Mocht het hof echter toch menen, dat het bewijs geleverd was dan hoopte hij, dat het de verdachte slechts voorwaarde lijk ter beschikking van de regering zou stellen. Het hof zal op 27 September uitspraak doen. De nieuw benoemde burgemeester van Bennebroek, de heer D. Thomassen a Thuessink van der Hoop van Slochteren, nam Woensdagmiddag afscheid als burge meester van Ellewoutsdijk. In het gemeen tehuis kwamen behalve de leden van de gemeenteraad, ook de burgemeesters van Borssele, Hoedekenskerke en Oudelande alsmede verschillende andere genodigden bijeen. Nadat de secretaris, de heer N. A. van Overbeeke, voorlezing had gedaan van het Koninklijk Besluit, richtte burgemeester Van der Hoop zich tot de raadsleden om een terugblik te werpen op de afgelopen negenjarige ambtsperiode. De gemeenten Ellewoutsdijk en Driewegen waren altijd gelijkwaardige partners voor hem geweest, hoewel hij het echter steeds wel als een nadeel had gevoeld, dat slechts één gemeente Driewegen zijn woonplaats was geweest. Ellewoutsdijk nam een bij zondere plaats in zijn hart in. „Lief en leed hebben we samen gedeeld," zo merkte de burgemeester op. Hij herin nerde daarbij aan de toestand bij zijn komst. Het gemeentehuis droeg toen nog de sporen van de oorlogsvernielingen, er waren ook geen kerk, geen postkantoor en geen Groene Kruisgebouw. Vele inwoners moesten toen nog onder moeilijke omstan digheden wonen. Thans is de herbouw zo goed als voltooid. De burgemeester vond het jammer dat hem niet meer de tijd was gegeven om een oplossing te vinden voor het laatste herstel. Ook de andere wensen als bijvoorbeeld een kleuterschool en een gymnastieklokaal bleven onvervuld. Elle woutsdijk was op weg een mooi dorp te worden, toen de watersnoodramp kwam en opnieuw veel verloren ging, wat moeizaam was opgebouwd. Ook deze slag is men thans weer goeddeels te boven gekomen. Met eerbied herdacht spreker nog het bij deze ramp omgekomen raadslid, de heer J. Sandes, en diens vrouw en dochtertje. Van de raadsleden die bij zijn komst in 1946 zitting hadden, zijn thans alleen nog de beide wethouders, de heren J. Oele en J. de Dreu tegenwoordig. De burgemeester bracht hun alsmede de secretaris, de raads leden en oud-raadsleden dank voor hun medewerking. Met voldoening memoreerde de burgemeester ook de blijde dagen welke na de ramp volgden, toen Ellewoutsdijk en Driewegen door een aantal Noordhollandse gemeenten wérden geadopteerd. „We gaan scheiden," zo vervolgde bur gemeester Van der Hoop bij zijn afscheids woord. „Ik keer terug naar de provincie Noordholland. Het leven gaat voort. De toekomst van Ellewoutsdijk ligt in Gods hand." Met de herverkaveling zijn er grote veranderingen voor deze gemeente op til. Spreker hoopte dat hieruit iets goeds voor Ellewoutsdijk zal voortkomen. Na nog het gemeentepersoneel alsmede alle anderen met wie hij in aanraking kwam, te hebben gedankt en gegroet, droeg burgemeester Van der Hoop de ambtsketen over aan de waarnemend burgemeester, wethouder Oele. Wethouder Oele herinnerde er aan hoe de bevolking met burgemeester Van der Hoop vertrouwd was geraakt. Zijn harte- Op doorreis van Parijs naar Stockholm is in ons land gearriveerd de bekende Amerikaanse filmregisseur Robert Siod mak, wiens cinematografische bewerking van Gerhard Hauptmann's toneelstuk „Die Ratten" Vrijdag te Amsterdam haar Ne derlandse première beleeft. Over de film- kunstige betekenis van „Die Ratten", stel ik mij voor nader te spreken. Hier zij voor eerst de persoon van Siodmak aan de orde, die tijdens een gesprek met de pers wel zoveel interessante inzichten inzake de film en het filmspel ontvouwde, dat zij waard zijn voor de lezer te worden opgetekend. Siodmak zelf leek geneigd zijn werk en zijn visie op de film van weinig artistieke betekenis te beschouwen, maar dat was maar schijn. De man, die „Menschen am Sonntag" maakte, een der beroemdste films uit de laatste dagen der stomme film, bleek de principes, naar welke men de filmkunst dient, niet te verloochenen. Hij wekte de indruk van de materie hoger te schatten dan de geest. „11c ben uit Amerika weggegaan omdat ik veel te veel belasting moest betalen." Maar zijn me ning over de kunstzinnige betekenis der film, met hoeveel ironie ook doorspect, gaf hij uit de volle ernst van zijn wezen lijke belangstelling. Bij een vluchtige kennismaking een vlotte comediant met een bonhomie a la Truman, leerde men hem snel begrijpen als gevoelig voor zijn eigen betrekkelijk heid en strevend naar de artistieke vol maaktheid, welke belemmeringen hij maar al te goed kent. Zo tenminste zijn Siodmaks opmerkin gen verklaarbaar als „Men wordt hoe lan ger hoe cynischer naarmate men meer films maakt" en „Toen de stomme film ophield, hield de film op als kunst te be staan". Gevraagd hoe hij dan wel over de films dacht, die hij na '33 heeft gemaakt, gaf hij geen rechtstreeks antwoord, maar eenmaal sprekend over het filmmaken en de verhouding van regisseur tot acteur kon Siodmak zijn liefde voor zijn werk niet verhullen en spraken uit al zijn woorden de volharding en geestdrift, waarmee hij toch artistieke doeleinden najaagt. Dat doet hij met groot geduld en een ware hartstocht voor de perfectie. Men hoort het als hij ver telt over het regisseren zelf. Dit, zegt Siod mak, wordt geëist van de acteur: een enor me concentratie, maar ook: verstand. Een filmacteur hoeft zich een situatie voorna melijk in te denken. Het gebeurt vaak, dat een acteur mij zegt, als hij een scène van een film heeft gezien, waarin hij mee speelt: „Maar speelde ik dat zo goed?! Ik heb toch niets gevoeld van wat ik moest uitbeelden". Natuurlijk is het van groot voordeel als de acteur zich gemakkelijk in leeft. Een actrice als Maria Schell bijvoor beeld doet dat fantastisch. Maar beslissend voor de film, omdat hij het oog zelf is van het publiek, is de regisseur. Hij zet de spe lers naar zijn hand. En hij gebruikt van hun spel wat hij wil vertonen. „Men laat op de film veel te veel zien, vindt Siodmak. Het is de kunst juist dingen niet te laten zien." En met een grapje: Als het publiek gaat hoesten weet ik dat het zich bij een bepaalde scène verveelt. Zulke scènes snijd ik er genadeloos uit." Siodmak hul digt dezelfde opvatting als René Clement, dat de blik, de ogen van een filmspeler het belangrijkste zijn. Die zijn het meest ex pressief. En dat de regisseur het vaak aan de stok krijgt met de producer, die om de kosten te drukken een scène niet wil laten overdoen of veranderen, steekt hij ook niet onder stoelen of banken. Producers willen vooral aan het slot vaak grote effecten. Het verschil tussen de Europese en de Ameri kaanse film typeert hij heel geestig: Als je in de Europese film gaat überblenden, zie je wolken en wolken en nog eens wolken en dan langzaam een nieuw beeld. Maar als je in de Amerikaanse film überblenden gaat en de eerste wolken komen, is er met een een jongen, die vraagt: „En waar is nu het vliegtuig?" Siodmak weet veel van de Europese film. Zijn bewondering voor „La Strada" geeft hij graag en spontaan te kennen. De Nederlandse documentaires kent hij niet, al is hij wel bereid dat on middellijk te betreuren. Joris Ivens. Tot zover strekt zijn practische kennis van de Nederlandse film zich uit. En wat nu zijn volgende film zal zijn? Hij weet het nog niet zeker, maar er zijn plannen om in Parijs een film te gaan ma- hen. Daarna wil hij weer naar Amerika terug. Misschien zal die terugkeer ver traagd worden, want in Duitsland, waar hij, ofschoon in Amerika geboren, zijn jeugd doorbracht, school ging en nog een tijd lang met succes als toneelspeler optrad, wil men hem graag terug. Hij verliet het in 1933 nadat hij met zijn eerste film „Menschen am Sonntag" furore had ge maakt. Tot de oorlog werkte hij in Frank rijk. Daar maakte hij o.a. de film „Val strikken" (Pièges) en „La crise est finie." Robert Siodmak Er liepen juist onderhandelingen over het maken van een film in Nederland onder productie van Rudolf Meier, toen de inval der Duitsers dat plan torpedeerde („We hebben onze toekomst achter ons", zei Siodmak gisteren gekscherend tot Meier) Siodmak nam de wijk naar de States. Daar maakte hij verscheidene films, van welke men zich „De wenteltrap" nog v/el het beste zal herinneren. In 1953 ver liet hij Hollywood om weer in Europa te gaan werken. „Le grand jeu" en „Die Rat ten" zijn er het resultaat van. Niet alle films van Siodmak behoren tot de „meesterwerken der filmlitteratuur". Ofschoon ik „Die Ratten" bij een volgen de gelegenheid zal bespreken en een korte typering haar niet voldoende recht doet wedervaren, meen ik, dat ook deze film niet voldoende het talent demonstreert, dat Robert Siodmak de bekendheid deed verwerven, welke een gesprek met hem tot een zo interessante aangelegenheid maakte. „Men moet niet met een kunste naar praten, men moet zijn werk zien" luidt een gevleugeld woord. Maar met de kunstenaar praten was in het geval van Robert Siodmak hoe vaak hij ook door comedie te spelen de herkenning wat op schortte een aangename bezigheid. Want hij meent het eerlijk met de film en zeker met haar principes. P. W. FRANSE De nieuwe burgemeester van Bennebroek nam Woensdag afscheid van Ellewoutsdijk en vandaag leidt hij de laatste raadsver gadering in Driewegen. lijkheid en vriendelijkheid werden door al len zeer gewaardeerd. De heer Oele sprak de hoop uit dat God de kracht zal schenken om het werk in de nieuwe gemeente ter hand te nemen. Als blijvend aandenken bood hij burgemeester Van der Hoop nemens de raadsleden en het gemeenteper soneel een vulpen met' inscriptie aan. Mevrouw Van der Hoop ontving bloemen. Namens het gemeentepersoneel sprak de secretaris, de heer N. A. van Overbeeke, die de grote verandering welke het vertrek van burgemeester Van der Hoop ook voor het personeel zal zijn, besprak „We kunnen Ellewoutsdijk nauwelijks indenken zonder u als burgemeester." Dank bracht spreker voor het vertrouwen dat het gemeenteper soneel genoot. Spreker twijfelde er niet aan dat de vriendelijkheid en voorkomendheid van de burgemeester er ook toe zullen bijdragen, dat hij zich spoedig in Bennebroek thuis zal gevoelen. Na de officiële raadsvergadering sprak ds. L. W. Blok, Nederlands Hervormd pre dikant, namens de kerkelijke gemeente. Hij dankte de burgemeester voor het werk dat deze ook voor de kerk deed. De heer P. J. Dominicus, burgemeester van Borssele, dankte namens de kring van collega's voor de ondervonden vriendschap. U itverkopenwet De vaste commissie voor de midden stand uit de Tweede Kamer heeft haar mening kenbaar gemaakt over het ontwerp Uitverkopenwet. Vele leden vertrouwden erop, dat het niet in de bedoeling van de regering ligt de normale reclame-aanbiedingen van het bedrijfsleven in de weg te staan. Het wetsontwerp opent de mogelijkheid de uitvoering van de wet over te dragen aan het bestuur van een hoofdbedrijfschap of aan de S.E.R. Vrij algemeen achtte men dit niet juist, omdat geen van beide orga nen als regel over voldoende kennis van plaatselijke of regionale toestanden zal beschikken. Het afgeven van vergunnin gen is een taak, welke bij uitstek toever trouwd dient te worden aan een regionaal orgaan. De Kamers van Koophandel heb ben zich reeds bijna tien jaar met deze materie bezig gehouden, zonder dat over de uitvoering een ongunstig oordeel is vernomen. Uitgifte van vergunningen door lande lijke organen lijkt dan ook voorshands niet gewenst. Van verschillende zijden werd ernstig bezwaar gemaakt tegen de mogelijkheid, dat voor verschillende bedrijven of groepen verkoopplaatsen een afwijkende beginda tum van de seizoenverkoop wordt open gelaten. Verschillende andere leden meenden, dat het juist in het belang van de verschillen de bedrijfstakken zou zijn, geen vaste da tum in de wet te noemen. Zij zouden ech ter wel gaarne zien, dat het bedrijfsleven in dezen niet in onzekerheid wordt gelaten en dat een vast beleid wordt gevoerd. Enige andere leden meenden, dat een grotere zekerheid wordt verkregen, wan neer de data bij Algemene Maatregel van Bestuur worden vastgelegd. Het Venezolaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. Luns op Zaterdag 17 Sep tember in Caracas verwacht wordt. Minister Luns zal per vliegtuig arrive ren. Over het doel van zijn bezoek werden geen bijzonderheden bekend gemaakt. Ned. Herv. Kerk Beroepen te St. Johannesga (Fr.) (toez.): A. P. Nauta te Eikerzee. Bedankt voor Blauwkapel-Groenekan H: Harkema te Zeist. Geref. Kerken Beroepen te Beetgem: A. Griffioen te Zoutkamp; te Eefde-Gorssel: P. A. E. Sil- levis Smitt te Mechelen (België). Klaar-overs naar Duitsland. Twee Rot terdamse jeugdbrigadiertjes zullen van 26 tot 30 September hun Nederlandse collega- tjes gaan vertegenwoordigen op een samen komst van jeugdbrigadiertjes in West- Duitsland. Het Duitse Verbond voor Veilig Verkeer heeft voor de jaarlijkse samenkomst van jeugdbrigadiertjes in Bad Homburg twee kinderen uitgenodigd uit Nederland, Luxemburg, België, Denemarken en Zwit serland. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse waarnemend onderminister van Buitenlandse Zaken, Robert Murphy, heeft in een brief aan de voorzitter van de vak vereniging C.I.O., Walther Reuther, ver klaard dat de overplaatsing van Franse troepen naar Noord-Afrika „grote bezorgd heid" heeft gewekt bij de Amerikaanse regering en de regeringen van de andere landen van de Noord-Atlantische Verdrags organisatie. Murphy schreef: „het hoofddoel van de NAVO zou het best worden gediend met een spoedige terugkeer van de Franse troepen naar Europa." Reuther had bij minister Dulles gepro testeerd tegen het uitlenen van Ameri kaanse hefschroefvliegtuigen aan de Franse strijdkrachten in Marokko. Reuther zei dat de Verenigde Staten moeilijk zouden kun nen optreden als bemiddelaars en vrede stichters in die conflict „als wij tegelijker tijd de Fransen in Noord-Afrika militaire hulp verlenen en ons daardoor in de ogen van de plaatselijke bevolking voordoen als de belangrijkste ondersteuners van het Franse kolonialisme." Murphy zei dat het besluit tot het uit lenen van de acht hefschroefvliegtuigen was genomen na een zorgvuldige over weging. De Verenigde Staten blijven ge kant tegen alle vormen van kolonialisme en zijn voorstanders van vriendschap met de volken. „Ik ben er van overtuigd dat het welzijn van het volk van Noord-Afrika het Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft medegedeeld, dat geen garantieprijs meer zal worden vastgesteld voor koolzaad. Voor een aan tal landbouwproducten worden garantie prijzen vastgesteld, doch alleen voor pro ducten die voor de instandhouding van het landbouwbedrijf van overwegende beteke nis zijn. Tot deze producten, de zogenaam de basisproducten, kan koolzaad niet wor den gerekend, aangezien dit gewas voor de Nederlandse landbouw als geheel slechts van ondergeschikt belang moet worden ge acht, aldus het ministerie. Dat indertijd besloten werd voor koolzaad een garantie prijs vast te stellen, had in tegenstelling tot de garantieprijs voor basisproducten an dere redenen. Een vaste prijs was toen noodzakelijk, omdat in die tijd de prijs vorming der vetten niet vrij was en maxi mumprijzen een vrije uitloop van de vet prijzen belemmerden, terwijl bovendien in die periode een stimulering van de ver bouw van koolzaad verantwoord was. Nu deze redenen zijn vervallen acht de mi nister het niet meer juist koolzaad in een garantiesysteem te handhaven. best kan worden bevorderd door een orde lijke ontwikkeling en door de vastbesloten heid om alle geschillen op te lossen." Een woordvoerder van het Franse leger in Algiers heeft verklaard, dat zich in Al gerije 120.000 man Franse troepen bevin den. Binnenkort zal als versterking nog een divisie Alpenjagers arriveren. Bij Miinsterlage in West-Duitsland staan 140 Nederlandse en 2 Amerikaanse vuur monden opgesteld om gezamenlijk de oefe ning „Stormvuur" uit te voeren. De Ame rikaanse zijn de 280 mm. atoomkanonnen, die echter ook met gewone granaten kun nen schieten en voor deze oefening ter be schikking van het eerste legercorps staan. Het ligt in de bedoeling van de Amerika nen elk geallieerd legercorps in West- Europa enige van deze kanonnen ter be schikking te stellen. De oefening „Storm vuur" is meer een technische dan een tac tische schietoefening, omdat de vijand ont breekt. Hij is er alleen op papier. Aan de oefening nemen 5350 man deel, die 1500 voertuigen meenemen en 5500 projectielen met een totaal gewicht van 125 ton ver schieten. Deelnemende onderdelen zijn het legercorps artillerie en de artillerie van de parate Vierde Divisie. Deze laatste wordt gecommandeerd door de artilleriestaf van de Vijfde Divisie, die voor herhalingsoefe ningen onder de wapenen is en grotendeels uit reserve-officieren bestaat. Kristallen Geluk, door Ruth F e i n e r, vertaling Paul C a> s- t e 1 e i n, uitgave De Hofboekerij, Heemstede. In deze roman voert Ruth Feiner de lezer binnen in de wereld der helderzienr den en waarzeggers om hun invloed na te gaan op de eenvoudigen en gevorderden van geest aan de hand van een levensschets van een vereenzaamde jonge vrouw, wier liefde voor een getrouwde man ondanks de hopeloosheid der situatie kunstmatig door haar vertrouwde „zieneres" in het leven wordt gehouden en gevoed. De roman, als een waarschuwing bedoeld, mist haar uit werking niet, al zal de meer ontwikkelde lezer met het zwart-wit procédé der intrige en karakterbeschrijving minder genoegen nemen dan de lezers, waarvoor de reeks der Hofboekerij in het leven werd geroe pen. De taal en stijl van de schrijfster zijn eenvoudig en degelijk. De vertaling van Paul Castelein draagt onze hoogste lof weg Zij munt uit door welluidendheid en fraaie woordkeuze. fr

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 8