HOOGOVENS KUNNEN DANK ZIJ GROTE BLOEI 121 PERCENT DIVIDEND OVER 1954-'55 UITKEREN Nieuwe grote investeringen op komst Zesendertig millioen voor 10.000 werkers Europese kolen- en staalmarkt werkt niet geheel bevredigend Volle capaciteit kon vraag niet geheel bijhouden „Vreemd" staal naar IJmuiden Pensioen en wet AGIO werd aandeel Maar aan huizen is een pijnlijk tekort Opleiding wordt ernstige zaak Critiek niet negatief „Volle belasting betalen, maar regering is deel van lasten kwijt Productiecijfers liepen vaak met sprongen op 10 Gasvoorziening -Ie Fijnertsen straks bruikbaar Smallere marge Br eedband-pijler Scheepsverliezen in 1954 Chinezen, met tien pond opium, aangehouden ZATJXRDAG 17 SEPTEMBER 1955 De per 31 Maart 1955 afgesloten balans en verlies- en winst rekening over het boekjaar 1954—1955 van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden wijst een verdeelbare winst aan van 7.243.641,96. Hiervan wordt 4 percent dividend uitgekeerd op de prioriteitsaandelen, 4l/2 percent dividend op de gewone aandelen en van het overblijvende ad ƒ5.031.069,96 (de overwinst dus) komt na aftrek van de 1.081.680,04 voor commissarissen en directie 3.949.389,92 ter beschikking van de algemene vergadering. Hiervan stelt de directie voor een bedrag ad ƒ3.928.128,— uit te trekken op de gewone aandelen, zijnde 8 percent, waardoor dus het totale dividend op de gewone aandelen op ll]/2 percent komt. Aan onverdeeld dividend resteert daarna ƒ21.261,92, vermeerderd met het saldo van Maart 1954 (ƒ1.172.817,24), zodat f 1.194.079,16 als onverdeeld dividend naar nieuwe rekening kan worden gebracht. Of: in woorden uitgedrukt: het gaat de IJmuidense Hoog ovens naar wens. De reeds vorig jaar voorspelde verleven diging van de markt heeft inderdaad niet op zich laten wach ten en er is bepaald sprake van een periode van bloei. De vraag naar Hoogovenproducten is voortdurend „zeer groot geweest, zowel in het binnenland als op de markt van de Europese Gemeenschap voor kolen en staal. De fabrieken hebben daarvoor gedurende het hele verslagjaar op volle capaciteit kunnen draaien: meer nog: de vraag naar de eind- Eroducten van de walserijen der Hoogovens en van Breecl- and was dermate groot, dat de eigen staalproductie daar aan niet kon voldoen, zodat er dus grote hoeveelheden stalen blokken en platen van elders moesten worden bij- gekocht om de proauctie te vergroten. Niettemin is het niet alles goud, wat er blinkt: de omzet mocht dan stijgen en de financiële resultaten mogen een stijgende lijn hebben getoond, vele kosten vlogen eveneens omhoog. Zoals de zeevrachten, die nog steeds niet in rust zijn en de prijzen der Amerikaanse kolen, waarvan de Hoog ovens 60 percent van hun totaalbehoefte gebruiken hernieuwde salarisstijging en vele andere lasten waren oor zaak, dat de eindresultaten der KNHS zich op hetzelfde niveau als een jaar tevoren bewogen. Het enige bedrijfsonderdeel van liet enorme complex, dat een nog verdere belasting kan verdragen, is de Breedband: deze uitbreiding zal zich mettertijd weerspiegelen in de bouw van een electrolytische vertinnerij, waarmee IJmuiden dus niet alleen hot-clip (heet-gedompeld) blik levert, maar ook het electrolytisch vertinde blik zal kunnen maken. Deze uitbreiding behoort, zo werd ons meegedeeld, tot een der eerste programma-onderdelen. Dit is niet het enige plan. Vorig jaar hield de directie rekening met een 50 millioen voor uitbreidingen, te financieren uit eigen middelen, maar ook voor het reeds begonnen nieuwe boekjaar staan er diverse grote projecten op stapel. De plannen, die in het jaarverslag genoemd worden, kunnen nog steeds uit eigen middelen worden gedekt. Te weten een nieuwe, zesde Martin oven, een sinterfabriek om ook fijnere en geprepareerde ertsen voor de hoogovens geschikt te maken, verdere uitbreiding van de staalfabriek en een verbetering van het transportapparaat. Het pleit voor de ruime liquiditeit der KNHS, dat al deze projecten uit eigen middelen te financieren zjjn. Ten aanzien van de verdere toe komst wil de directie zich niet uitlaten: de politiek van nu is bekend die van later is ook een kwestie van later. De nieuwe sinterfabriek zal van grote invloed zijn op de ruwijzer-productie der Nederlandse hoogovens: immers, men zal dan fijnertsen en geprepareerde ertssoorten kunnen gebruiken, die tot nog toe taboe zijn als grondstof; de ertsbasis zal ver breed kunnen worden en de verwerking zal sneller gaan. Dat dit echter in 1955 niet meer gerealiseerd kan worden, is dui delijk. De productie van stalen blokken kan evenmin veel verder opgeschroefd worden een zesde staaloven is het ant woord op de toenemende vraag, maar evenals de nieuwe sinterfabriek wordt dit wel midden 1956 of later. Ook de buizengieterij bevindt zich met de walserij-West (250.000 ton) op een sta biel niveau, maar de Breedbandwalserij kan meer produceren, als er maar vol doende „vreemde" stalen blokken te koop zijn. Uit het feit, dat de prijzen voor de pro ducten weinig neiging tot oplopen ver tonen, maar de kosten wel degelijk verder rijzen, is af te leiden, dat de Hoogovens rekening houden met een kleinere marge, ook al, omdat het staal, dat van overzee moet worden bij-gekocht veel duurder is dan het eigen product. (In het eerste half jaar van 1955 is er al 124.000 ton gesup pleerd en het is de grote vraag, of er staal te koop blijft, nu overal de staal- markt haar aanspraken doet gelden en de fabrieken elders steeds meer hun eigen staal gaan inzetten.) De installaties der N.V. Breedband droe gen in belangrijke mate bij tot de ver sterking van de bedrijvigheid. Deze zeer bevredigende ontwikkeling gaf reeds aan leiding tot het aanvatten van uitbreidings werkzaamheden aan de installaties van OOCCOOOOCOjCOOCX»K>OOOOaOOOOOOOOCOOCOCC»ÓOOOOOOOOOOOCOOO Studies over de pensioensituatie van het Hoogoven personeel hebben doen zien, dat niettegenstaande de schenkin- gen, die de laatste jaren gedaan zijn, de situatie vermoedelijk nog niet ge- heel voldoende zal zijn geregeld. Doch er is pas een definitief inzicht te krij- g gen, indien de Wet op de Algemene Ouder sdomsv er zekering definitief tot 5 stand zal zijn gekomen. Dan is het de bedoeling ook aan de pensioensituatie in de KNHS een definitieve regeling te geven. Ter voorbereiding heeft de di- rectie gemeend dit jaar, onder de naam 3 „Speciale reserve 1955" een bedrag te moeten reserveren van f 3.500.000, Dit bedrag zal toereikend zijn om de in het verleden verkregen pensioenrechten van het personeel meer in overeen- l stemming te brengen met het huidige loonniveau, meent de directie. Mocht dit bedrag voor dit doel niet of niet l geheel nodig blijken te zijn, dan zal het resterende gedeelte weer ter be ft schikking komen voor andere doelein- den. X>OOOOOC>OC<XXX>^XOC<»DOOOOOCODODOOOCOC>OOCCOOOOOCOOCCOOCXX Breedband en het voornemen bestaat ver dere uitbreidingen van de capaciteit ter hand te nemen. Het afgelopen jaar heeft dan ook opnieuw de overtuiging bevestigd dat voor het fabriekencomplex nog een toenemende werkzaamheid verwacht mag worden en dat de ligging en de outillage van de fabrieken een voortreffelijke grond slag voor verdere groei bieden. In verband hiermede hebben de KNHS het dan ook gewenst geacht zich door aankoop van na burige terreinen te verzekeren van de mo gelijkheid tot verdere uitbreidingen. De ontwikkeling der aangesloten bedrij ven houdt met die van het hoofdbedrijf I gelijke tred. Bij de Mekog is een uitbrei- ding harer capaciteit ter hand genomen,1 bij de Cementfabriek Cemij heeft weer een uitbreiding plaats gevonden, waardoor thans reeds met vier cementmolens wordt geproduceerd. Nog in dit najaar hopen de Hoogovens de gemeente Amsterdam van de contrac tueel overeengekomen grotere hoeveelhe den stadsgas te gaan voorzien. Ook aan de overige gemeenten, respectievelijk groe peringen van gemeenten, verwachten zij in de komende jaren meer gas te kunnen leveren. Het gestegen kostenpeil heeft de KNHS genoodzaakt de afnemers voorstellen te doen tot het verhogen van de contractuele basisprijzen, die hiermede echter (verge leken met andere gemeenten) een voor de afnemers gunstig beeld blijven vertonen. Aan het onderwerp der eventuele lande lijke overkoepeling der gasvoorziening en de daarmede gepaard gaande koppeling der gastransportnetten blijft men nauwlet tende aandacht geven. Het komt de direc tie voor, dat een zodanige ontwikkeling bevorderd moet worden, „mits zij plaats vindt op een wijze, die de zelfstandige be drijfsuitoefening der vennootschap, welke naast de productie ook het transport naar onze afnemers zelfstandig wil blijven ver zorgen. niet schaadt". Het zal dus het doel zijn van de Hoogovens daartoe in eerste instantie mede te werken tot een regionale organisatie, waarin op een verantwoorde wijze de belangen van de Noordhollandse gemeenten enerzijds, en van het bedrijf anderzijds,»zijn afgewogen. Uit het Hoogovens-jaarverslag blijkt, dat de directie gezwicht is voor de aan drang, de agioreserve 5 van het aan delenkapitaal) ter beschikking van de aan deelhouders te stellen; zulks in de vorm van aandeelbewijzen. Hiermee wordt dus een eenmalige financiële operatie uitge voerd, waardoor het agio terug komt bij de aandeelhouders. De directie beschouwt dit als een uitsluitende omzetting van agio in aandelen het is dus geen kwestie van Ie winst- en verliesrekening. DE OMVANG VAN het Hoogoven- en Breedband personeel nam verder toe. Het aantal personeelsleden der maatschappij bedroeg op 1 Juli 1955 5.729 vast aan- gestelden, bij de aangesloten ondernemingen waren op die datum 2.758 personen in dienst. Bovendien wordt gemiddeld met ongeveer 1.600 losse en vreemde arbeiders gewerkt, zodat het aantal in het fabriekscomplex werkzaam zijnde personen rond 10.000 bedraagt. De imposante architectuur van Dudoks Hoogoven-hoofdkantoor. Door de maatschappij werd over het ver slagjaar 1954—1955 18.300.000,— betaald aan lonen en 8.100.000,aan salarissen en 9.300.000,aan sociale lasten, te zamen bijna 36.000.000,De lonen en salarissen voor de werknemers van de aan gesloten bedrijven bedroegen inclusief so ciale lasten in totaal 15.600.000,zodat het totale bedrag van lonen en salarissen inclusief sociale lasten dat in het fabrie kencomplex werd besteed, in totaal ruim 51.000.000,bedroeg. Woningnood Nog steeds blijft de woningvoorziening ernstige zorgen baren en voor het krijgen van personeel, dat steeds moeilijker wordt en bij de uitbreiding van de fabrieken van het allergrootste belang is, speelt dit vraag stuk een uiterst gewichtige rol. Daar het beschikbare bouwvolume te gering is en bovendien de bouwvakarbeid een schaarstefactor vormt, is er nog steeds een nijpend tekort aan woningen. Dit te kort manifesteert zich, wat het aantal be treft, in de eerste plaats ten aanzien van de woningen, die geheel in de sfeer van de overheidsbemoeiing liggen, nl. de woning- wetbouw. Wat de overige woningen betreft doet zich de moeilijkheid voor, dat particuliere bouwers hier bij het huidige huurpeil vrij wel geen mogelijkheden in zien, tenzij aan zienlijke bedragen a fonds perdu gestort worden. De KNHS-directie heeft zich dan ook genoodzaakt gezien opnieuw zelf gel den voor de bouw van woningen beschik baar te stelien en men heeft op het ogen blik enkele projecten van tezamen 144 be- ambtenwonlngen met een totaal investe ringsbedrag van rond 3.000.000,voor Hoogovens en aangesloten bedrijven in uit-v voering. Het totale bezit aan woningen voor per soneel van Hoogovens en aangesloten be drijven zal daarmee stijgen tot 553, waar van 49 als duplex zijn ingericht. Het woningbezit is overgedragen aan een aparte vennootschap, te weten de N.V. Hui- zenbezit Breesaap. De al genoemde moeilijkheden tot het krijgen van voldoende, met name ge schoold, personeel, hebben aanleiding ge geven bij voortduring de bemoeienissen op het gebied van de opleiding te versterken. Mede in dit verband is het gebouwen complex van de BATES-CEPRO bij de fa briek aangekocht, waardoor men in de ge legenheid is de leerlingenwerkplaats be langrijk te verbeteren en uit te breiden. Verder wordt de uitbreiding van het hoofd kantoor dienstbaar gemaakt aan een voor lopige oplossing van het ruimtevraagstuk voor de vele opleidingscursussen, zulks in afwachting van de stichting van een ge bouwencomplex voor het fabrieksonder- wijs. verwerkte hoe veelheden bij- gekocht staal door KNHS 1953 1954 le halfj. 889 92.9 468 646 681 325 totaal ver werkt in KNHS 666 691 449 COX«XX>XlC>OOOOOX03DCOaXXXOOCCCCCC^XXXXX>2COCCOCCCOOCOO(X>OOCCOCXXXXXXXX>X!OOOOCOOOOOOOOOOOOOdO(XICOOOOOCOOOCOOOOC LONDEN (Reuter) Uit een door Lloyds gepubliceerd statistisch overzicht blijkt, dat Groot-Brittannië in 1954 meer schepen en veel meer scheepsruimte als totaal ver loren heeft moeten afschrijven dan enige andere zeevarende mogendheid. Het over zicht heeft geen betrekking op schepen van minder dan honderd ton. Het Ver enigd Koninkrijk verloor achttien schepen met een gezamenlijke tonnage van 44.058 Kotdecn ScW G*- Utfo HOG »>op» P£Nc«nk)li >SaUbUU FABRlCAGE-SCIHEMA OMS CbiTcJ $W'CO Gcor lolV iloK bvion ton. De Verenigde Staten volgen met der tien schepen van in totaal 16.394 ton, daar na komen Zweden met twaalf schepen van in totaal 13.118 ton en Italië met in totaal 17.778 ton. De verliezen van enkele andere landen waren: Denemarken zeven schepen (11.224 ton); Duitsland zes schepen (3.206 ton); Nederland negen schepen (4.519 ton) en Noorwegen zeven schepen (7.827 ton). In de gehele wereld gingen in 1954 182 schepen verloren met een gezamenlijke tonnage van 262.369 ton. Daarvan zijn er 84 vergaan, 42 gestrand en achttien uitge brand. De andere schepen werden afge schreven als vermist, of gingen verloren door botsing of door niet nader aange duide oorzaken. Bovendien werden in de loop van het jaar 578 schepen van in totaal 1.505.377 ton voor de vaart ongeschikt ver klaard of gesloopt. Bij het verlaten van een haventerrein in Rotterdam-Zuid zijn Vrijdag twee Chi nezen aangehouden, die bij fouillering in het bezit bleken te zijn van acht pakjes opium. Zij werden naar het hoofdbureau van politie gebracht, waar de recherche bij een hernieuwd onderzoek nog twee pakjes opium aantrof, die een der Chinezen om zijn linkerbeen had gewikkeld. In totaal bleek het tien pond opium te zijn, ter waarde van ongeveer 3000 gulden. Hier begint het Hoogovengas zijn wor dingsgeschiedenis: in de kooksovenbatte- rijen. Het gas gaat over heel Noordholland tot naar Amsterdam. De witte rookpluim, die zo vaak over IJmuiden drijft komt van het blussen der gloeiende kooks. 99 DE PROBLEMATIEK VAN de Europese integratie op het gebied van een „open" kolen- en staalmarkt laat de Hoogovens niet met rust. Niet alleen staat deze Neder- landse ijzer- en staalproducente op bepaalde onderdelen nog steeds zeer critisch tegenover de EGKS, dat er bijvoorbeeld op het punt van de schrotvoorziening open- hartig van een wanorde gesproken kan worden, omdat er nog steeds schrot onder ling wordt „afgesnoept", maar bovendien betreurt zij het, dat de prijzen van staal en jjzer niet soepel aan te passen zijn aan de ogenblikkelijke marktverhoudingen. Dit alles wil echter niet zeggen, dat de NMHS-directie, naar zij nadrukkelijk wenst te stellen, negatief tegenover deze vorm van integratie staat. De open markt in Europa is immers zeer belangrijk gebleken: vroeger was het welhaast onmogelijk met de Nederlandse producten in België, Frankrijk of Duitsland binnen te komen, hetgeen nu wel lukt. In de Staalfabriek, die straks nóg grooter wordt De imposante productiecijfers van Hoogovens en Breedband geven het volgende beeld: 1953/54 1954/55 Productie ruwijzer582.096 t 619.030 t Export ruwijzer195.682 t 221.165 t Productie stalen blokken654.871 t 679.179 t Productie gegoten buizen34.223 t 36.766 t Productie dikke platen221.907 t 248.903 t Gaslevering aan gemeenten103.466.050 m3 112.702.865 m3 Productie Breedband: warmgewalste plaat103.649 t 44.648 t koudgewalste plaat63.577 t 149.467 t vertind blik6.509 t 42.905 t Men is deze EGKS in een tijd van slechte conjunctuur begonnen; thans is de conjunc tuur echter gunstig, zodat een juiste beoor deling van de waarde dezer gemeenschap moeilijk te overzien is, zolang niet alle conjuncturen zijn doorworsteld. Stekend Het blijft de Hoogovens echter wel pijn lijk aandoen, dat de EGKS het bedrijf 2.000.000 (twee millioen) per jaar kost, waarvan een derde ten goede komt aan het apparaat der EGKS zelve en 2/3 als werkelijke „Europese" belasting wordt ge heven. Dit laatste bedrag vloeit in een garantie fonds, dat reeds een aanzienlijke som ver tegenwoordigt en waarmee de Hoge Auto riteit der Gemeenschap te zijner tijd ten nutte der deelnemers bepaalde uitgaven zal kunnen bestrijden. (Er is bijvoorbeeld al voor arbeiderswoningbouw gefourneerd), maar aangezien de EGKS dus met het geld harer deelnemers-maatschappijen een deel van de verantwoordelijkheden der natio nale regeringen heeft overgenomen, lijkt het onjuist, dat deze regeringen niettemin de deelnemende maatschappijen voor het volle bedrag belastingplichtig stellen: de fiscus neemt zijn deel nationaal en daar enboven betalen de bedrijven nog eens in ternationaal. Het schijnt in dit verband wel eens en Hoogovendirecteur prof. J. F. ten Doesschate heeft het probleem nog onlangs op het belastingcongres aangesne den dat de nationale regeringen de be drijven ondanks deze onverbloemde dub bele heffing op verscheidene punten „in de kou laten staan".

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 10