met tnelk meer mans Zware taak Interessante expositie van Nederlandse antiquaren Sovjet-Unie wenst veiligheids stelsel volgens Adenauer Getuige a décharge gehoord in de zaak-Jungschlaeger Afwijking van de Dienstplichtwet Westen moet Russen aanmoedigen in hun vredespolitiek te volharden Contact KNP-KVP 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen Volgens KPM-chef kan beklaagde geen illegale reizen hebben gemaakt 3 Stad en land in woord en beeld Langere herhalingsoefeningen voor 8000 man van derde divisie Nederland helpt India en Pakistan; gift van 80.000 Knaapje overreden door auto van zijn vader Onze Puzzle J Pseudo-advocaat van oplichting verdacht l Betaling abonnementsgeld jj jj per giro jj Agenda voor Haarlem waarschuwen tegen Kerkelijk Nieuws Nederlandse artsen terug uit de Sovjet-Unie Airborne-herdenking te Oosterbeek ZA1ERDAG 17 SEPTEMBER 1955 ADVERTENTIE NEEM PER MAN DRIEKWART KAN Publicotie Nederlands Zulvelbureoo. 't Grovenhoge 31 Met de huurverhoging van 1 September j.l. heeft de onderhoudsplicht haar intrede gedaan, althans de mogelijkheid tot sanctie op een niet nakoming van deze, voor huis eigenaren altijd bestaan hebbende, onder houdsplicht. Tegelijk hebben huurders de mogelijkheid gekregen om via dure formu lieren hun bezwaren tegen een eventueel onrechtmatige huurverhoging kenbaar te maken en deze daardoor te ontgaan. De beoordelende instantie baseert zich op de toestand van het huis en gaat na, of de eigenaar inderdaad op schromelijke wijze zijn onderhoudsplicht heeft verwaarloosd. Dit klinkt wel veelbelovend en logisch, doch het lijkt voor de hand te liggen dat de praktijk van deze brave regeling niet zeer voldoening kan schenken. Er zijn talloze gevallen te bedenken, waarin de maatstaf ontbreekt en de beslissing bemoeilijkt wordt door omstandigheden, die niet in de regeling zijn voorzien. Het hangt dus in de eerste plaats van het gezonde verstand der beoordelingsinstantie af, of hier inderdaad een rechtvaardige oplossing voor het pro bleem is gevonden öf dat deze regeling de voedingsbodem zal blijken te zijn van eindeloze misverstanden, onrechtvaardig heden, teleurstellingen en nog bitterder verhoudingen. Er wordt een zware taak gelegd op degenen, die de klachten en de daaraan gekoppelde verzoeken om onthef fing van huurverhoging moeten beoordelen en op waarde schatten. Zij lopen gevaar de scheve positie, waarin tal van huiseigena ren zijn komen te verkeren door de gefor ceerde beperking hunner inkomsten en de vrijelijk gestegen prijzen der huizenrepa raties, nog schever te maken en daar naast is er alle kans dat zij gerechtvaardig de verlangens van bona-fide huurders over het hoofd zien en een onrechtmatige toe stand bestendigen, die als een onmaat schappelijke willekeur moest worden be stempeld. De beoordelaars zullen goede psycholo gen en zowel huizen- als mensenkenners moeten zijn. Zij zullen onmogelijk tewerk kunnen gaan aan de hand van strakke, voorgeschreven richtlijnen zonder meer, doch staan voor de bijna bovenmenselijke opgave om op de basis van deze voorschrif ten een stuk sociaal werk te doen, waar bij zij weinig of geen houvast hebben. Wanneer een huurder klaagt dat zijn wo ning door de eigenaar sinds jaar en dag verwaarloosd is en hij kan ten bewijze daarvan een huis laten zien dat inderdaad tal van gebreken vertoont, is de kous nog lang niet af. Want dan pas rijst de vraag, of de eigenaar niet geprobeerd heeft met de spaarzame en dure middelen die hem ten dienste stonden, op te roeien tegen de slordige en nietsontziende manier van „be wonen" zijner huurders. Wanneer een huis er gaaf en verzorgd uitziet, kan niet onmiddellijk worden ge concludeerd dat de eigenaar zijn plicht nauwlettend is nagekomen. Want kan hij niet jarenlang geprofiteerd hebben van de offers, die zijn huurders aan hun woning hebben besteed uit eigen middelen, om ten minste niet in een „bende" behoeven te wonen? Er zijn gevallen bekend van eigenaars, die hun huis hebben verkocht toen er van onderhoudsverplichting sprake werd. De nieuwe eigenaars maken nu aanspraak op de vijf procenten. Doch in de prijs die zij betaalden zit alles verdisconteerd, wat de huurder uit eigen zak aan het huurhuis be steedde. Is dat billijk? Wat billijk is, zal de aangewezen com missie moeten zien 'uit te vissen. Het is geen gemakkelijke taak en toch is het zeer belangrijk, dat zij de vaak zeer vertroe- De Nederlandse Vereniging van Anti quaren (handelaars in antieke boeken en prenten: niet te verwarren met antiquairs) gaat dit jaar opnieuw een expositie houden van boeken en platen uit het bezit van haar leden. Deze expositie, die op 24 September in het Amsterdams Historisch Museum De Waag geopend wordt en tot titel draagt „Stad en land in woord en beeld", zal ge heel aan de Nederlandse plaatsbeschrijving gewijd zijn. Zij geeft in de eerste plaats een overzicht van onze topografische litte ratuur uit het verleden: boeken en atlassen die aan de geschiedenis en vooral aan de beschrijving van ons land, zijn provincies en afzonderlijke steden gewijd zijn; een cultuurbezit dat volgens de ingewijden grootser van opzet, beter verzorgd en rij ker geïllustreerd is dan dat van welk an der land ook. Op een persconferentie in Utrecht hep- ben wij Vrijdag een voorproefje gehad van wat de bezoekers van deze expositie te wachten staat: het kapitale Stedenboek van blaeu uit 1648 met honderden dubbelkleu- rige plattegronden in een fraai, oudtijds met de hand gekleurd exemplaar; de be faamde grote kaarten van Delfland, Rijn land en Schieland; de atlassen van Voorne en Friesland en misschien het mooiste wat de zeventiende eeuw op dit gebied heeft voortgebracht: de grote atlas van De Vou, met een imposante vogelvluchtafbeel ding van Rotterdam (waarop ieder der duizenden huizen minuscuul, met alle ar chitectonische bizonderheden is ingete kend), een groot profielgezicht, tal van kleine stadsgezichten en de wapens der functionarissen, alles eveneens met de hand gekleurd. Haarlemse curiosa Ook op het gebied der plaatsbeschrij vingen en oude kronieken is een unieke collectie zeldzaamheden bijeengebracht. Van Noordholland, Amsterdam en Haarlem is een representatieve verzameling aanwe zig, waaronder wat de Spaarnestad be treft de volgende veelbelovende titels voorkomen: „Beschrijvinge ende Lof der Stad Haerlem, in rijm bearbeyd ende met veel stucken buiten dicht, met Laure- Kranz van Laurens Koster, eersten vinder der boek-druckerye" van S. Ampzing (1628), „Beschrijving van de Grote of Sint Bavokerk en 't alomberoemde orgel" van J. Wolff (1845), en het kostelijke „Aange- naame Gezichten in de vermakelijke landouwen van Haerlem" door H. Spilman en C. van Noorde (1761), alle met vele fraaie platen en „gezichten". Als neven attractie zullen onder andere 37 aquarel len geëxposeerd worden, die tot voorbeeld gediend hebben voor de litho's in het be kende boek over de Nederlandse kleder drachten, dat Bing en Braet von Ueber- feldt in 1857 schreven. Voorts zal er een verzameling zeldzame penningen uit de zestiende tot de negentiende eeuw, mei stadsgezichten en andere topografische voorstellingen te zien zijn. Doel van de tentoonstelling, die tot 16 October duurt, is: belangstelling te wek ken voor de bibliofilie in de ruimste zin van het woord en wel vooral bij de jeugd, die in de ban van bioscoop, beeld roman en televisie steeds meer dreigt te vervreemden van de geestelijke waarden in het algemeen en van het Nederlandse boek in het bizonder, De organisatoren hebben reeds contact gezocht met een groot aantal middelbare scholen, met het verzoek, hun leerlingen tot een bezoek aan deze expositie op te wekken en voorts overweegt men het uitschrijven van een opstelwedstrijd ter stimulering van de be langstelling. „De St. Jans-Poort te Haarlem omtrent den jaare 1620 - sederd afgebrooken": een der fraaie oude gravures die op de tentoon stelling der antiquaren te zien zullen zijn. Op de dertigste zitting van de zaak- Jungschlaeger voor het Landgerecht te Djakarta is de 53-jarige chef nautische dienst van de KPM, O. H. Ritsema, als ge tuige d décharge gehoord. De directeur van de KPM, de Koe, moest op verzoek van de officier van Justitie Sunario de rechts zaal verlaten, omdat hij later wellicht eveneens als getuige a décharge gehoord zal worden. Van het Hoge Commissariaat waren twee vertegenwoordigers aanwezig. Aanvankelijk maakte de officier bezwaar tegen het horen van Ritsema als getuige a décharge, omdat hij dikwijls de zitting heeft bijgewoond. Bovendien zou hij niet veel anders kunnen verklaren dan de heer Harinck (de met pensioen naar Nederland vertrokken directeur van de KPM) reeds gedaan heeft. De verdedigster, mevrouw Bouman, merkt op, dat er geen enkel wetsartikel is, dat verbiedt, dat twee ge tuigen hetzelfde verklaren. Getuige Ritsema zegt ervan overtuigd te zijn, dat Jungschlaeger geen reizen zou hebben kunnen maken zonder dat de di rectie daarvan op de hoogte zou zijn ge weest. Ook is het volgens getuige niet mo gelijk dat beklaagde tijdens zijn verlof op een schip in de haven van Makassar is geweest. De officier meent, dat, als be klaagde daar in het geheim is geweest, hij aan zijn ondergeschikten wel geheimhou ding zal hebben opgelegd. Getuige: Het is niet mogelijk bij een harde discipline met ondergeschikten aan te pappen. De officier zegt, dat door goedgelovigheid de Indo nesiërs wel meer de dupe zijn geweest en dit zelfs met hun bloed hebben moeten betalen. Getuige laat zijn persoonlijke ge voelens voor beklaagde meespreken en dat is begrijpelijk, maar hij heeft niets aan getoond of de verklaring van de getuige a charge ontzenuwd. Manoch draait Op verzoek van de verdedigster wordt vervolgens getuige Manoch nog eens voor- Ingediend is een wetsontwerp tot tijde lijke afwijking van de Dienstplichtwet. De regering meent, dat voor 1956 nog een aan tal van ongeveer 8000 dienstplichtigen de mogelijkheid moet worden geopend de her halingsoefeningen te vervullen voor een tijd van 6 tot 30 dagen boven het thans wettelijke toegestane aantal. Bij de opbouw der mobilisabele eenheden heeft de 7 December-divisie een bijzondere plaats ingenomen, zo wordt in de toelich ting gezegd. Deze eenheid zal eind 1957 geheel worden verjongd door dienstplich tigen, die uit de parate eenheden zijn ge komen. Omdat de tot de 7 December- divisie behorende dienstplichtigen reeds langdurig in Indonesië gediend hebben en daarna vrijwel zonder uitzondering de 85 dagen herhalingsoefeningen hebben ver vuld, zal deze divisie niet meer voor her halingsoefeningen worden opgeroepen. De thans gereedgekomen mobilisabele 5de divisie en de in het volgende jaar gereed te komen mobilisabele 6de divisie zullen na het gereedkomen gedurende 6 jaren aan de te stellen eisen voldoen. Een moeilijk heid bestaat echter ten aanzien van de dienstplichtigen van de 3de divisie. Deze eenheid is nog opgebouwd volgens het oude systeem van legervorming. In 1952 heeft 2/3 deel der 3de divisie, hetwelk toenmaals paraat was en waarvan de dienstplichtigen voor eerste oefening onder de wapenen waren, aan de internationale manoeuvres deelgenomen, maar 1/3 deel was reeds in het voorjaar 1952 met groot verlof gezon den en heeft in dat jaar de werkelijke dienst voor de internationale manoeuvres als herhalingsoefeningen vervuld. Daarna heeft deze divisie in 1953 een korte mobili satie-oefening gehouden en vervolgens in 1954 weer een herhalingsoefening van 30 dagen voor de gehele divisie. Dit betekent, dat nu ongeveer 1/3 deel van de dienstplichtigen der 3de divisie niet meer aan een volgende periode voor her halingsoefeningen, in 1956 te houden, zou kunnen deelnemen, omdat zij de termijn van 85 dagen zouden overschrijden. Het is van het grootste belang, dat de divisie als geheel in 1956 nog aan herhalingsoefenin gen kan deelnemen, omdat daardoor dan immers wordt bereikt, dat tot 1958 ook de 3de divisie als een volwaardige mobilisa bele eenheid kan worden beschouwd. Na het aflossen van de 7 December-divisie zullen in 1959 de dienstplichtigen van de 3de divisie in de mobilisabele, aan NAVO toegewezen eenheden worden vervangen en ontstaat een nieuwe 3de divisie, welke weer voor 6 jaren haar plaats in het leger- plan kan innemen. De regering meent daarom, dat voor 1956 voor een aantal van ongeveer 8000 dienst plichtigen de mogelijkheid zou moeten worden geopend de herhalingsoefeningen te vervullen voor een tijd van 6 tot 30 dagen boven het thans wettelijk toegestane aaneal. Van de zijde van de KVP deelt men mede, datVrijdag besprekingen zijn gehouden tus sen vertegenwoordigers van KVP en KNP. ..Deze besprekingen zullen aanstaande Vrijdag worden voortgezet met het doel deze dan tot een einde te brengen". geleid. Ze vraagt getuige of hij ooit met Silanu geld op de Amerikaanse ambas sade voor de Nederlands Indische Guerilla Organisatie gehaald had. Getuige zegt, dat hij dat in het vooronderzoek slechts ge fantaseerd had. Verdedigster: Was Van Geuns daar dan niet bij? Rechter: Getuige zegt, dat het fantasie was. Getuige: Ja. Ik herinner het me nu weer. De verdedigster vraagt de aandacht van rechter Maengkom voor het feit, dat ge tuige eerst ontkende dat het ooit gebeurd was en dat hij het zich nu zeer duidelijk herinnert. Getuige: U vroeg of Silanu er bij was en toen heb ik neen gezegd De verdedigster, die bij alle vragen nauwlettend het gelaat van getuige heeft gadegeslagen, krijgt een opmerking van de rechter. Zij zegt verder geen vragen meer aan getuige te willen stellen. Origineel De officier leest daarop een lange brief voor, die, naar hij meedeelt, door de politie in het hoofdkwartier van Van Kleef in beslag genomen was. De brief gedateerd 10 Mei 1952 was gericht aan Westerling. Zij bevatte het verzoek terug te komen naar Indonesië en met de ondergrondse Islamietische groepen tegen de republiek te strijden. Er staat verder in, dat de PNI met de PKI heult om Indonesië in han den van de communisten te spelen. Na de voorlezing merkt de verdedigster op, dat de brief, zoals de officier zegt, het origi neel is, zodat de brief dus niet verstuurd is. Men weet dus ook niet of dit contact heeft plaats gehad. Bovendien wordt in de brief nergens de naam van beklaagde ge noemd. De beklaagde merkt op: Dit zijn twee krankzinnigen, die elkaar brieven schrijven. De zitting zal Donderdag worden voort gezet. BONN (A.N.P.) Bondskanselier Ade nauer heeft op een persconferentie in Bonn verklaard in Moskou tot de overtuiging ge komen te zijn dat de Sovjet-Unie een Europees veiligheidsstelsel wenst, daar zij zich genoodzaakt ziet haar bewapenings uitgaven te beperken. Dr. Adenauer zei echter dat over de wijze, waarop men zulk een stelsel zou willen inrichten, in Moskou niet gesproken is. Adenauer zei onder meer: „Rusland heeft zoveel binnenlandse vraag stukken op te lossen, dat het hieraan zijn hele kracht wil wijden. Hoe lang deze be hoefte zal bestaan kan niemand weten, doch men moet het thans als een realiteit zien. Ik geloof, dat wij in deze omstandigheden de neiging naar ontspanning een dienst be wezen hebben en wij zullen onze nieuwe betrekkingen in dienst van een vreedzame ontwikkeling kunnen stellen". „Het feit, dat de Russen een periode wensen, waarin zij minder bewapenings- uitgaven hebben, betekent niet, dat zij hun communistische opvattingen zullen prijs geven. Zij blijven vast overtuigd van de juistheid van hun inzichten. Daarom moe ten wij met alle vereiste voorzichtigheid, met dit voor ogen trachten naar een vreed zame ontwikkeling te streven. Waarheen die voeren kan weten wij nog niet. Mis schien komt de Sovjet-Unie in de loop dezer ontwikkeling toch tot het inzicht, dat het beter is in vrede te blijven leven. Het is echter ook mogelijk, dat zij tot haar vroegere methoden zal terugkeren. Daar om blijft waakzaamheid geboden". De bondskanselier verklaarde nog eens, dat hij een veiligheidssysteem dat op een verdeling van Duitsland gebaseerd wordt, ondeugdelijk acht. Minister Von Brentano voegde hier aan toe, dat de bondsregering een dergelijk veiligheidsstelsel onvoorwaar delijk zal afwijzen. Beiden hebben nog eens opnieuw met na druk verklaard, dat de overeenkomst met Moskou generlei afbreuk zal doen aan de verplichtingen van de bondsrepubliek tegenover het Westen. Adenauer baseerde zijn besluit om diplo matieke betrekkingen aan te gaan onder meer op de overtuiging, dat deze eis voor de Russen van de grootste betekenis was gebleken. „Hierbij speelden prestigekwes ties een rol, daarnaast de drang naar ont spanning en tenslotte ook nog elementen, die wij thans nog niet overzien. Wij dien den te overwegen, dat de Sovjet-Unie een zesde der aarde omvat en een van de mach tigste staten ter wereld is. Het zou onver standig zijn geweest het Russische verlan gen af te wijzen". Bijzondere waarde Adenauer zei dat het volledig in de lijn zijner politiek lag het vraagstuk der her eniging niet diepgaand te behandelen en niet op de Geneefse conferentie vooruit te lopen. „Daarom hebben wij er genoegen mee genomen, dat de Sovjet-Unie heeft er kend, dat de vier geallieerde mogendheden verplicht zijn naar de vereniging van Duitsland te streven". Adenauer zei aan deze uitdrukkelijke verplichting bijzondere waarde te hechten. De bondsregering kan voortaan ook rechtstreeks met de Sovjet- Unie spreken over „de procedure der her eniging". Overigens mogen de Duitsers geen illu sies koesteren. De Sovjet-Unie zal de Oost- Duitse republiek niet in de steek laten en de bondsregering houdt vast aan de stel ling, dat zij alleen heel Duitsland kan ver tegenwoordigen. Adenauer zei, dat hij er niet mee accoord zou gaan, dat de beide Duitse regeringen op gelijke basis zouden deelnemen aan de conferentie van Genève. Adenauer zei ervan overtuigd te zijn, dat de Russen een regeling van het gevange- nenprobleem opzettelijk hadden uitgesteld De Nederlandse regering heeft ter leni ging van de nood, ontstaan door de recente overstromingen in India en Pakistan, aan de regeringen van beide landen elk een bedrag aangeboden van f 40.000,De gift zal, naar keuze van de regeringen van de getroffen landen, ook kunnen worden be steed voor de aankoop van goederen of me dicamenten ter waarde van dit bedrag. Het vierjarig zoontje van de expediteur P. Molenaar te Westwoud is nabij Hoorn onder het achterwiel van een auto ge raakt, die werd bestuurd door zijn vader. Het kind werd overreden en was op slag dood. Het ongeluk gebeurde nabij de kleu terschool, waarheen de jongen op weg was. Horizontaal: 1. kluister voor een hand; 9. uitroep; 10. zoon van Noach; 11. klein kind; 13. afkorting van gemeente; 15. leng temaat (afk.); 16. katachtig roofdier; 18 schicht; 20. bontjas; 22. lipbloemige plant; 24. sluw; 26. holte in een muur; 29. loods; 31. term bij het boksen (afk.); 32. waar merk; 34. deel van het schaakspel; 36. le vensvocht in organische lichamen; 37 edel gas, gebruikt voor reclame. Verticaal: 2. jaar (afk. Lat.); 3. zelfkant; 4. ver benden de oppervlakte; 5. rund; 6. eikenschors; 7. honigbij; 8. veevoeder; 12. niet warm; 14. microscopisch spinachtig diertje; 17. teug; 19. streep; 21. voedsel; 23. gaffelvormige stutpaal; 25. teken; 27. zeep water; 28. vogel; 30. gesloten; 33. dam langs een water; 35. ontkenning (Eng.). „teneinde bij de onderhandelingen nog iets in de hand te hebben". Minister Von Bren tano voegde er nog aan toe, dat hij weinig verontrust was door de mogelijkheid dat de Oost-Duitse regering bij de terugkeer der gevangenen zou worden betrokken. De bondsregering is in dit opzicht volgens hem „niet erg gevoelig", wanneer zij er zeker van is, dat de veroordeelden naar huis komen. Beide sprekers wezen nog eens op het feit, dat de Russen hun erewoord had den gegeven, dat ook andere Duitsers, die opgespoord kunnen worden, haar huis ko men. Herhaling Een woordvoerder van het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft het standpunt van zijn regering herhaald, dat de' kwestie van de Duitse grenzen moet worden geregeld bij onderhandelingen over een vredesverdrag voor Duitsland. De woordvoerder zei dit naar aanleiding van de verklaring van radio-Moskou, dat de Sovjet-regering van mening is, dat de kwestie der grenzen is opgelost door de overeenkomst van Potsdam (1945). Een 55-jarige Hagenaar wordt ervan ver dacht een inwoonster van Bazel voor een bedrag van ongeveer 10.000 te hebben opgelicht. Na een inleidende vriendschap werden huwelijksbeloften uitgewisseld. De Hagenaar beweerde dat de Staat der Ne derlanden hem destijds zijn geld had ont nomen en dat hij nu wachtte op een mil- lioen dat hij nog te goed had. De Zwitserse geloofde deze verhalen en leende de man, die beweerde advocaat te zijn, een bedrag van 10.000. De vrouw had een zoon, die graag vlie ger wilde worden. De Hagenaar beloofde dat hij ervoor zou zorgen dat de jongen zijn opleiding in Nederland zou krijgen. De jongeman legde inderdaad enkele proeven af maar toen hij bij de Rijksluchtvaart school kwam bleek dat de Hagenaar on danks zijn toezegging de opleiding niet be taald had en dat een bedrag van 2500, dat de jongeman aan de „advocaat" ter hand had gesteld voor deze opleiding, kennelijk voor andere doeleinden was gebruikt. De politie werd gewaarschuwd, die de Hagenaar aanhield. Het bleek dat hij en kele jaren geleden betrokken was bij on geregeldheden bij een inmiddels geliqui deerd bankiershuis in Den Haag. De aangehoudene heeft bekend het geld te eigen bate te hebben opgemaakt. 30COC03COOCCQCOCOC03CCCCCOCCCOC033CCOCOOCOCCCCCCCCCCOCO: g U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het x 8 volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten 8 b name van Haarlems Dagblad. U 8 bespaart daarmee incassokosten en 8 i vermijdt geloop aan de deur. 3 Het te gireren bedrag is f 6.50, post- 0 3 abonnês f 7. 3 U kunt het ons gemakkelijk maken R door Uw giro-opdracht te verzenden 3 vóór het eind van de maand. Wij 8 <3 behoeven dan geen kwitanties uit te 8 0 zenden. 8 3 Voor automatische girobetalingen 8 (het allergemakkelijkste) zijn for- 8 muiieren op aanvraag gaarne ter 8 beschikking. In dit geval dient men o q wel voor voldoende saldo op de 8 3 giro-rekening zorg te dragen. 8 DE ADMINISTRATIE 3 ooococoocococcoooococooocccooooocoooooccooococcoooooococ ZATERDAG 17 SEPTEMBER Stadsschouwburg: „De man, de vrouw en de moord", Nederl. Comedie, 8 uur. Con certgebouw: Concert door „Inter Nos", o.l.v. Jan Booda en het Duitse mannenkoor „Glocke", 20 uur. Minerva: „Soldaat Boem", alle leeft., 2.30 uur; „Duel in the sun", 18 jaar, 7 en 9.30 uur. Palace: „Terwijl Parijs slaapt", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 u. Rembrandt: „Gejaagd door de wind", 14 jaar, 2 en 7 uur. Studio: „Grazige weiden", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Versailles, vorsten en vrouwen", 14 jaar, 2 en 8 uur. Lido: „Zolang je nog een moeder hebt", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. De eerbiedige lichtekooi", 18 jaar, 22.30 uur. Frans Hals: „Sex appeal", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De mijnen van Koning Salomo", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Vleeshal: Nationale en internatio nale architectuurtentoonstelling, 13.30-17.30, 1922 uur. «^rote Markt, 20 uur: Beiaard concert door Jef Rottiers, België. ZONDAG 18 SEPTEMBER Zuiderkapel, Zuiderstraat: F. Niemeyer, 10 en 5 uur; jeugdsamenkomst, 8 uur. Cul- tura: Wijdingsmorgen Ned. Ver. v. Spir. „Harmonia", 10.30 uur. Gymnasium, Prinsen hof: Universele eredienst Soefi Beweging Haarlem, 11 uur. Stadsschouwburg: „De man, de vrouw en de moord", Nederl. Comedie, 8 uur. Minerva: „Soldaat Boem", alle leeft., 2 en 4.15 uur; „Duel in the sun", 18 jaar, 7 en 9.30 uur. Palace: „Terwijl Parijs slaapt", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Rem brandt: „Gejaagd door de wind", 14 jaar, 2 en 7 uur. Studio: „Russisch ballet", alle leeft., 11 uur. „Grazige weiden", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Versailles, vorsten en vrouwen", 14 jaar, 2 en 8 uur. Lido: „Vijf maanden in de Braziliaanse wildernis", alle leeft., 11 uur; „Zolang je nog een moeder hebt", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Sex appeal", 18 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De mijnen van Koning Saloma", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Vleeshal: Nationale en internationale achitectuur- tentoonstelling, 13.3017.30, 1922 uur. MAANDAG 19 SEPTEMBER Minerva: „Als de dauw hangt, komt er regen", 18 jaar. 8.15 uur. Palace: „Terwijl Parijs slaapt", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Rembrandt: „Gejaagd door de wind", 14 jaar, 2 en 7 uur. Studio: „Grazige weiden", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Versailles, vofsten en vrouwen", 14 jaar, 2 en 8 uur. Lido: „Zolang je nog een moeder hebt", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Sex appeal", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxyj Sensatie op Rijksweg 101", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Vleeshal: Nationale en interna tionale architectuurtentoonstelling, 13.30 17.30, 1922 uur. Begijnhofkapel: Interker kelijk evangelisatie-comité, 8 uur. Zang en Vriendschap: Bijeenkomst van „De grotere wereld", 8 uur. belde verstandhouding tussen huurders en eigenaars verheldert. Dat is een sociale eis. J. L. ADVERTENTIE Als u geregeld laxeermiddelen slikt. Is er nu een manier om er van af te komen, 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink ln de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vaat uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Lever- pilletjes. 2e Week - elke avond één. 8e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw Ingewanden ln staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of teveel eten het tempo van uw Ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tUdeLUk Carter's Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstop ping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen- fewoonte. Haal direct Carter's Leverpilletjes, 1.20 per flacon. 00 Ned. Herv. Kerk Beroepen te 's-Gravenhage (vac. jeugd- pred.) (toez.) H. Sondorp te Sneek; te Aalst F. Colijn, cand. te Rotterdam; te Hoek (Z.) W. J. v. Meeuwen te Gemert; te Katwijk aan Zee (toez.) Jac. de Vos te Huizum (Fr.). Aangenomen naar Kolderveen-Dinxter- veen L. Lingen, cand. te Rotterdam, die bedankte voor Nieuw- en St. Joosland. Geref. Kerken Beroepen te 's-Gravenhage-Moerwijk (vac. dr. R. Kooistra) R. de Vries te Kam pen. Aangenomen naar Zijldijk J. Koen, cand. te Groningen. Geref. Gemeenten Tweetal te Moercapelle: J. W. Kersten te Genemuiden en A. Vergunst te Corsica (U.S.A.) (voorheen te Zeist) van wie laatstgenoemde is beroepen. Bedankt voor Paterson Peoples Park (U.S.A.) M. Heerschap te Lethbridge (Ca nada). Chr. Geref. Kerken Bei oepen te Gouda B. Bijleveld te Noor deloos; le Rotterdam-C. i. de Bruyne te Hilversum. Microfilms van handschriften van Boerhaave zijn toegezegd Na een verblijf van veertien dagen in de Sovjet-Unie zijn met het KLM-toestel uit Praag de vijf Nederlandse medici, die in Rusland op uitnodiging van de Sovjet-Rus. sische vereniging voor het onderhouden van culturele betrekkingen met het buiten land talloze instellingen van het gezond heidswezen hebben bezocht. Vrijdag op Schiphol teruggekeerd. Het zijn prof. dr. G. A. Lindeboom, prof. dr. J. Goslings, dr. J. Gerbrandy, dr. F. J. F. Steiner en dr. II. R. van der Molen. Zij legden er op Schiphol tegenover de hen opwachtende journalisten de nadruk op, dat zij zich over hun indrukken van de zuiver medisch wetenschappelijke zijde van hun bezoek nog nader wilden bezinnen en doarover eventueel te zijner tijd iets publiceren in de medische vakpers. In Leningrad slaagde prof. Lindeboom erin de uitgebreide handschriften te zien van de Nederlandse medicus Boerhaave en diens twee neven, handschriften die door de laatsten twee eeuwen geleden meegeno men waren toen zij naar Rusland vertrok ken. Prof. Lindeboom achtte deze hand schriften voor Nederland van het grootste belang. Men heeft hem in Rusland toege zegd, dat er 2 microfilms van zullen wor den gemaakt in ruil voor een aantal medi sche boeken, die de Russische medici moei lijk kunnen verkrijgen. De microfilms zul len, nadat zij hier ontvangen zijn, bestemd worden voor de bibliotheek van de Leidse Universiteit en voor die van de Vrije Uni versiteit te Amsterdam. Tijdens de lunch, die de gemeenteraad van Oosterbeek vandaag aan de deelnemers aan de pelgrimage naar Oosterbeek heeft aangeboden, heeft de burgemeester van deze gemeente, mr. D. Matzer van Bloois, een rede gehouden waarin hij vaststelde, dat deze lunch een onafscheidelijk deel van de Airborne Herdenking is geworden. Vervolgens las hij een gedicht voor, dat destijds op een van de parachutisten is ge vonden, waarin de dichter zijn vertrouwen uitspreekt, dat de moeiten en ontberingen van de strijd niet tevergeefs zouden zijn.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5