Pastor-arbeider Symanofski brengt evangelie achter machines AREND REIJM Verrassend betoog voor „Evangelie en Industrie" Gezamenlijke huldiging van zes Hoogoven- en Cemij-jubilarissen Havenberichten Visserij-varia Grootscheepse verbouwing van het Kennemer Theater Kerkdiensten Begin voor St. Caecilia- uniformen is er Totale capaciteit voor 1500 tot 1600 personen Twee Urker kotters in andere handen Auto-, Motor- of Scooter Rijles? Feest in het Kennemer Theater met wereldkampioen op de planken Nieuwbouw voor Gebr. Bos Waterloo tegen WH Kinderdiensten Stormvogels morgen naar Limburgia ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1955 (Van een redacteur) EEN WAT SCHRALE MAN in overhemd, omdat het zo warm was met een levendig en expressief gezicht heeft gisteravond in een van de zaaltjes van het Hervormd Jeugdgebouw af en toe voor een openbaring gezorgd, toen hij, Pastor Symanofski, verhaalde uit zijn rijke ervaring als zendeling in het West- Duitse arbeidersproletariaat. Zendeling in overall dan, want deze predikant heeft sinds 1950 regelmatig aan de machine gestaan, heeft de problemen van de arbeider tot de zijne gemaakt en heeft de spanningen leren kennen, die het moderne industriële arbeidsproces in het individu oproept. Hij getuigde daarvan in klare taal - vol humor vaak, doorspekt met kostelijke anecdotes en voort durend sprekend in het besef, dat het woord Gods alleen dan de arbeider van deze tijd kan aanspreken, als het buiten de dogma's en de kanselrhetoriek om wordt gebezigd als een oprechte Christelijke levensfilosofie. Aansluitend op het woord, dat deze avond uit het Evangelie van Mattheus ter inleiding werd ge lezen „Gaat heen - tot alle heidenen" zei de pastor in onverbloemde taal, dat hier een taak ligt voor het zendingswerk onder de industrie-arbeiders een moeilijke en vaak ondankbare taak, maar tevens een taak, die sporen nalaat, wanneer de toon de juiste is en niet alleen de Goddelijke maar ook en vooral de menselijke inslag van de Christusfiguur wordt uitgedragen. Na de positie van dit Evangelisatiewerk in Duitsland te hebben omschreven er werken daar verschillende instanties sa men, njaar ook vaak over elkaar heen, zo dat een bundeling in het Rijnland de enige practische oplossing werd, wilde men el kaar niet in de wielen rijden kwam hij tot de praktijk van dit werk. Werk, dat sinds kort aan een nuchter, weloverwo gen programma is gebonden. Dat er van uitgaat, hoe honderd jaar geleden het on geluk is gebeurd, dat naast de kerk en té gen de kerk in het socialisme opbloeide, waarbij God en mens uit elkaar werden getrokken. „Niemöller heeft gelijk gehad", zei de Pastor: „Jezus was niet alleen de zoon Gods, maar ook een waarachtig mens". De kloof tussen menselijk socialis me en Goddelijke religie is er nog altijd, vooral in Duitsland, dat .tenslotte geen doorbraak heeft gekend zoals Nederland in de na-oorlogse jaren. Het zeer begrij pelijke antwoord van het gros der fabrieks arbeiders op de religie was: „Houden jul lie je maar met God bezig, wij zullen ons wel met de mens bemoeien. Jullie hebt immers je hele leven niets anders te doen?" ZO DENKEN millioenen er over het is een wereldwijd probleem geworden millioenen, die in hun leven en sterven geen enkele band met God hebben of wen sen. Luther heeft het indertijd al duide lijk gemaakt, dat het in wezen natuurlijk is, dat er zovelen buiten God om leven het is eigenlijk een wonder, dat er nog mensen zijn, die in een God geloven. De heer Symanofski vertelde, hoe hij zes jaar geleden van een werkgebied aan de Oder naar West-Duitsland kwam. „Van de koude, maar openhartige Oostenwind naar de dikke mist van de Christelijke re ligie in het Westen". Moest hij aan de Oder, waar een woonwagen zijn basis en zijn kerkgebouw was, ervaren hoe snel de mens zich van God kan afwenden, maar hoe er aan de andere kant bij een juiste benadering ook mogelijkheden zijn hem terug te leiden, in Rijnland ontmoette hij alleen maar lege kerken. Naast deze lege kerken verrezen echter fabrieken met duizenden arbeiders en het kostte om te beginnen al veel moeite zijn mede-arbeiders diets te maken, dat het hem niet ging om een politiek-Christelijke partij, maar alleen maar om de léér. Om het woord van Mattheus in de prak tijk van het arbeidersleven te brengen, ging hij inderdaad tot de „heidenen". Tot de fabriek tot de lopende band en de ovens, tot de mengmachines en de electri- sche schakelaars. Daar vond deze man, met zijn sterk gevoel voor humor en reali teit een volmaakt negativisme tegenover de godsdienst. Maar hij vond er wel waar dering voor een concrete beantwoording van de meest klemmende levensproblemen: voor sexuele problemen, voor huwelijks- narigheden en voor de problematiek van de moderne loonstelsels, die de mens tot een machine kunnen degraderen. En Pas tor Symanofski kon geen Bijbelwoorden of -dogma's als tegenweer gebruiken: hij moest als vraagbaak uit de volheid van zijn menselijk hart reageren op menselijke vra gen. Maar meestal ging hij in die eerste we ken als een geslagen hond de fabriek uit. Er gebeurden allerlei dingen. Een arbei der, die als vluchteling uit het Oosten naar het Rijnland was gekomen en daar in een doorgangshuis was ondergebracht, zag de kans een eigen huisje te zetten, maar dan moesten er in overuren stenen voor ge maakt worden in de cementfabriek. De ste- ADVERTENTIE rtTL5050i Lanqe Nieuwstr 68 'jmuipw VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR De R.K. harmonie „St. Caecilia", die bij bijna elke belangrijke gebeurtenis in Vel- sen-Noord acte de présence en op wie nimmer een vergeefs beroep wordt gedaan als het voor muzikale opluistering wordt uitgenodigd, heeft met haar voornemen om nu ook uniformkleding te gaan aanschaf fen, een begin kunnen maken. De twee voorafgaande Zaterdagen heeft „St. Caecilia" een muzikale rondgang door Velsen-Noord gemaakt om door middel van een collecte een fonds te vormen. Hoewel het totaal resultaat van twee da gen met ruim f310 niet groot genoemd mag worden, zijn de „Caecilianen" toch wel tevreden. De actie zal worden voort gezet. Vandaag, 24 September, worden de bewoners van de woonwijken Watervliet en de Meerweiden met een bezoek vereerd door de St. Caecilia-ophaaldienst. Oud ijzer, oud papier en lompen zijn welkom. St. Caecilia heeft het voornemen deze „op haaldienst" te laten werken tot het bedrag van ongeveer f 9000 is bereikt om de muzikanten allen in een gloednieuw uni form (met pet) te kunnen steken. HET PROBLEEM van de voortschrij dende ontkerstening in de industriege bieden heeft zich zowel bij de groepe ringen, die uit de kerkgenootschappen voortkomen als bij de Humanistisch getinte organisaties een eerste plaats op de urgentielijst verworven: de IJmond is in dit opzicht zowel voor Katholieke, Protestants Christelijke als Socialistische organisaties, die zich op sociaal-maatschappelijk gebied bewe gen, een werkterrein geworden, waar het arbeiders-apostolaat in al zijn scha keringen dringend om de aandacht is gaan vragen. Een dezer groeperingen heeft zich onder de naam „Evangelie en Industrie" verenigd en deze Stich ting meende er goed aan te doen, een „vreemde" stem te doen klinken over dit moeilijke en complexe probleem. Daartoe heeft zij gisteravond Pastor Symanofski, werkzaam als „pastor arbeiders in het West-Duitse Rijnland, bereid gevonden voor een kleine groep religieus-sociaal belangstellenden een causerie te houden over zijn ervaringen in Duitsland. De probleemstelling was niet nieuw, de wijze echter waarop deze predïkant-in-overall, die sinds 1950 re gelmatig weken of maanden achtereen in een cementfabriek werkte, zijn mis sie onder zijn mede-arbeiders aanpakt, heeft evenwel bijzonder boeiende as pecten geopend en vaak tot buitenge meen leerzame conclusies geleid. In bij gaand verslag van deze avond willen wij onzerzijds een bijdrage lieveren voor het belangrijke werk - zowel bin nen als buiten de kerken als belang rijk erkend - dat ook in de IJmond ont plooid wordt, zij het op bescheidener schaal dan in West-Duitsland en Frank rijk. a»OXOCXXXX)COOCOCCOCOOCCOOCCCCCCCOD3XCCODCXXCCODCCaX>CX nen zijn op Goede Vrijdag vervaardigd door de mede-arbeiders èn door Symanofs ki. De arbeiders zelf maakten zich daar niet druk over. „Het is mij zo vaak opge vallen, dat deze mensen zich in het ge heel niet kunnen opwinden over zulk een offer aan de medemens. Dat doen alleen de vromen in de kerk". MAAR INMIDDELS kon en mocht Pas tor Symanofski niet wachten tot de men sen bij hem kwamen hij moest tot hen gaan en hen via een lange omweg probe ren te vertellen, dat het woord Gods niet alleen thuishoort op een kansel of op een Zondag, maar dat de kerk ook te vinden is in de fabriek. De vorm van de „kerk", van het ge bouw en van de eredienst is de arbeider ten enenmale vreemd, want de industrie rukte hem immers uit zijn normale levens verband, wijzigde zijn levensrhythme. Niet alleen in de fabriek zelf, maar ook achter de Hollerith, op de kantoren. Seizoenen zijn er niet meer, achter de ovens is het altijd zeventig graden, het verschil tussen nacht en dag is weggevallen, want de ploe gendienst draait eeuwig door en in wezen komt deze tredmolen slechts tot stilstand in de vaeantie. Waar de fabrieksarbeider dan ook heen leeft als een zijner weinige doelen. En naar het loonzakje. Het rhythme van de industrie heeft de mens overspoeld. Hij loopt mank, want in zijn privéleven speelt het rhythme van de natuur hem parten, in de fabriek moet hij mee in de cadans van de industrie, die geheel an ders, geheel mens-vreemd ligt. Als frappant voorbeeld noemde hij het nu weer naderende oogstfeest. De arbeider ziet daar allang niet meer de betekenis van, zoals het evangelie van Lucas dit voor stelt: voor hem is er niet de zegen van zon en regen, maar slechts de hoegrootheid van import en export, van handelsbalans en productie. Teksten, tijdens de kerkelijke viering van dit oogstfeest ontleend aan het evangelie van Lucas zullen dan ook geen enkel klankbord vinden. Zij zijn niet lan ger reëel. De Zondag evenmin. De ploegendienst gaat door, ook des Zondags. En, zo vroeg de Pastor zich af, waarom zou de dag des Heren niet evengoed op een Vrijdag kun nen vallen, of op een Dinsdag? IN ZIJN WERKGEBIED heeft hij de za ken rigoureus aangepakt en aangepast. Uit gaande van het standpunt, dat een poging gewaagd, moet worden, de waarde van de mens te bewijzen en te handhaven, ook in dit vaak vervloekte industriële rhythme, zag hij er geen been in het Avondmaal en het bal in één ruimte onder te brengen. „Want de wereld is toch niet verdeeld in een sacraal vakje en een profaan vakje?" Een diepgaand probleem is het feit, dat de arbeider alle interesse voor zijn werk kwüt is geraakt en alleen nog maar belang stelt in de guldens of Marken, die er hem voor teruggegeven worden. De tijd is voor hem verdeeld in uren en in ploegendien sten en, zo vroeg de heer Symanofski zich af, is het in de kerk in wezen ook niet zo geworden? Bestaat voor de kerkse mens de Zondag ook niet uit „ploegendiensten"? Om met deze verouderde en bepaald niet bij de mentaliteit van de industrie-arbei der passende sleur te breken, houdt deze predikant zijn bijeenkomsten met het jas je uit, zonder altaar of toog en met een overtuigd communist als bijbellezer. Die tenslotte moét erkennen, dat het, zoals het er staat, „prima" is. Omdat het thema der Christelijke leer niet gebonden is aan de vorm of het ge bouw, maar slechts aan de mens. Zijn bij eenkomsten vinden plaats in een arbei derswoning, de gezamenlijke middagma len zijn inleidingen tot vaak hooglopende debatten over de kernpunten van het le ven maar ook over de waarde van loonstelsels. Er worden Wild West-films gedraaid, die plotseling aanleiding blijken te geven tot een diepe filosofie over leven en dood: bij het ratelen van een machine geweer weet hij zijn gehoor te dwingen tot overdenking van de vraag, of de daarmee gepaard gaande vernietiging van de mens een normale zaak is. HIJ GAAT nog verder. „Als het Chris tendom dan onzin is, zoals jullie zeggen", aldus Pastor Symanofski tot zijn mede arbeiders, „helpen jullie me dan een beter systeem te vinden. Helpen jullie me dan in mijn preek van Zondag te vertellen hoe het wél moet. Dat gebeurt dan ook prompt en tenslotte doet hij de verheugen de ervaring op, dat men wil proberen het Christendom wel degelijk in de praktijk van het leven te brengen alleen wist men niet dat „dit ook Christendom is". Want de arbeiders van de grote industrie blijken dan wel degelijk te leven en te denken, en plotseling te ervaren, dat het woord Gods niet gebonden is aan een kerk of een kan sel. „Voor vele predikanten moet het ver schrikkelijk zijn, dat alles niet voor de vol le honderd percent dogmatisch gaat, dat een kerkdienst voor mijn arbeiders vaak in een debat uitloopt, maar aan de ande re kant komt er géén gordijn tussen gods dienst en gemeente, want ik probeer de fundamentele Godsdienst over te bren gen op het rhythme van de industrie en op de leefwijze van haar werkers". ER IS GISTERAVOND veel en hartelijk gelachen om de vaak prachtige verhalen, die de heer Symanofski uit zijn lange er varing opdiepte, maar, zoals de heer W. Bakker als voorzitter van deze bijeen komst opmerkte: er is ook veel geleerd en veel verbazing ontstaan. Uit de gedachten- wisseling achteraf bleek trouwens wel, dat dit gesprek uitermate gewaardeerd werd in deze kring, die in wezen met het zelfde probleem worstelt als Pastor Syma nofski. ADVERTENTIE SINDS 1946 HET ADRES 1 Uitsluitend gediplomeerde Instructeurs De nieuwste Leswagens en Motoren Verkeerstheorie en Autotechniek GRATIS Ons bijkantoor voor IJmuiden: Santpoort, Hagelingerweg 134, Telefoon 8930 Dennestraat 12 - Telefoon 6200 In het stakende Parijs deden zich grote moeilijkheden voor. Daar de passagiers voor Trans-Atlantische lijnen niet met de trein konden gaan, moesten zij wachten op gecharterde bussen om hen naar de havens te brengen. Bagage en passagiers voor een van de reisbureaux. De directie van het Kennemer Theater te Beverwijk heeft ons het een en ander meegedeeld over de plannen tot verbouw, modernisering en uitbreiding van haar theater. Inmiddels is de bioscoopzaal zo goed als gereed gekomen en men is al met de toneelzaal begonnen. Als eind October de vernieuwing zal worden gevierd, zal Beverwijk kunnen bogen op een zalencom plex, dat zijn weerga in de omgeving niet heeft. Men zal dan in staat zijn 1500 a 1600 per sonen tegelijk te ontvangen. In het ver nieuwde theater valt reeds direct op, dat de kassa van plaats is veranderd. Deze komt nu aan de rechterzijde, langs het woonhuis van de directeur. In de hal wordt een twee de kassa geplaatst, speciaal bestemd om de telefonisch besproken kaarten af te ha len. Tussen de buiten- en de binnen-kassa, komt een kiosk-verkoopruimte. Moest het publiek tot nu toe via een trapje naar de bioscoopzaal, dit is nu naar de hal ver plaatst, waar een breed platform de toe gang tot de zaal vormt. De bioscoopzaal zelf heeft een ware metamorphose onder gaan. Door de verbouwing van zaal en bai- con is het aantal plaatsen van 380 tot 450 opgevoerd. Ook het toneel is niet aan de vernieuwing ontkomen. Het werd zowel vergroot als verdiept, terwijl een nieuw goudkleurig doek een smaakvol contrast vormt met de rode bekleding van de zit plaatsen. Een monumentaal trappenhuis, dat de bochtige trap naar het balcon vervangt, geeft eveneens toegang tot het nieuw te bouwen balcon voor de toneelzaal. De grote foyer wordt gewijzigd, in dier voege, dat HET HOOGOVENS-DEVIES „Allen Samen" kwam weer eens duidelijk tot uiting bij-de gezamenlijke huldiging van een aantal zilveren jubilarissen van Hoogovens en CEMIJ in het Kennemer Theater te Beverwijk. Medewerkers van beide fabrieken, van jongste bediende tot bedrijfsdirecteur, familieleden van de jubilarissen en genodigden brachten staande een ovatie, toen degenen om wie alles die avond draaide, J. van Dijk, M. van Eist, E. Folkerts, P. Hartog, H. G. J. Witlox en J. van Zijl, vergezeld van hun echtgenoten het erepodium betraden. Ir. F. W. E. Spies, bedrijfsdirecteur, sprak namens het bedrijf de jubilarissen ge zamenlijk toe. „Ons werkzame leven is maar kort, en daarom zo waardevol", zo zeide hij, terugdenkende aan de periode van 25 jaren. De jubilarissen staan op verschillende plaatsen in de fabrieken, en het grote aantal aanwezigen op deze avond is een bewijs, dat de verhoudingen, welke zij daar hebben, goed zijn. Een fabriek is alleen gezond, zo meende de heer Spies, als hij door aller schouders wordt gedragen, en daarom is ieders plaats belangrijk omdat het bedrijf een pyramide is, die alleen kan blijven staan als de basis hecht is. Spreker bracht de jubilarissen dank voor hun jarenlange trouwe plichtsbetrachting, en betrok vervolgens een voorbeeld, dat door de andere» sprekers zou worden ge volgd met een hartelijk woord ook de vrouwen van de jubilarissen in de hulde. Ook zij hielpen mede aan de groei van een bedrijf, dat eens 280 en thans bijna 10.000 arbeiders telt. Vervolgens werden de jubilarissen ieder afzonderlijk toegesproken, en werd hun, na elke rede, het vererend getuigschrift en het gedenkbord der maatschappij uitge reikt. Zo hoorde de jubilaris Van Dijk zich toespreken door de heer H. P. de Goede, die hem een man noemde, die niet aan de weg timmert, maar op rustige, betrouw bare wijze zijn plicht doet. De heer J. M. van Koeveringe sprak daar na tot de jubilaris Van Eist. In de eerste plaats richtte spreker zich tot jubilarissen van de staalfabriek dus ook tot de heren Van Dijk en van Zijl met een hartelijke gelukwens van de bedrijfsleider der staal fabriek ir. P. W. A. Lanzing, die zich mo menteel buitenslands bevindt. De heer Van Koeveringe sprak zijn waar dering uit voor de wijze, waarop de jubi laris in alle functies zijn plicht heeft ge daan. „Wij hebben waardering voor het hoe, en niet voor het wat" zo zeide hij, aangevende, dat niet de functie de meer of mindere mate van waardering bepaalt, maar de manier, waarop de man zijn plicht doet. De jubilaris heeft dit gedaan op een wijze, die respect afdwingt. De heer W. Grégouir vertegenwoordigde de Cemij op deze avond met een hartelijk woord tot de jubilaris Folkerts, baas van de pakkerij, die geroemd werd om zijn gevoel voor teamspirit, en die zijn ploeg tot een van de beste heeft weten op te voeren. Hij is een bescheiden mens en een rustig wer ker, die bij allen goed staat aangeschreven. De jubilaris Hartog hoort thuis op een der diesel locs bij de afdeling vervoer en trans portwezen, en hij werd toegesproken door de chef van deze afdeling, de heef J. J. Verswij veren, die hem in de eerste plaats complimenteerde namens de heer W. Wiersma, hoofd van het transportwezen. De jubilaris Witlox heeft zijn jaren eer lijk verdeeld tussen MEKOG en Hoog ovens, en in beide gevallen als analyst. Als een goede analyst, en daarom werd hij in '47 uitverkoren om hoofdanalyst te wor den. Dit vertelde de heer W. Visser, die tevens des jubilaris' gaven als leraar voor de jongeren roemde. Na een pauze, waarin een kopje koffie de gasten opwekte, volgde er in het tweede deel van de avond een vlot variété programma, waarin de wereldkampioen goochelaar Fred Kaps, de beroemde Larry- sons, Coos Speenhof, Betty Ciséro en de Martelly's onder muzikale begeleiding van Jan Burgers de gasten bezig hielden. De avond werd besloten met een gezellig samenzijn, waarbij de tonen van het Hoog oven-trio Amse de aanwezigen ten dans noodde. De gebroeders P R. Bos hopen binnen kort elk met een nieuwe kotter in de vaart te komen. Deze nieuwbouw geschiedt ter vervanging van twee bestaande "kotters, die inmiddels in andere handen zijn overge gaan. De aan schipper P. Bos toebehorende motorkotter Vertrouwen UK243 is verkocht aan de gebr. G. T. de Boer, die het vaar tuig onder de naam Deus Gubernator UK 24 in de vaart hebben gebracht. De Pieter UK244, die het eigendom was van schipper R. Bos, is overgegaan aan schipper P. Zwaan te Urk. Dit schip is inmiddels aan de visserij gaan deelnemen onder de naam Maartje UK222. Het wedstrijdprogramma voor Waterloo luidt: V.V.H.Waterloo 14 uur; Waterloo 2 V.V.B. 4 10 uur; Velsen 5Waterloo 4 12 uur; Stormvogels bWaterloo a 15 uur Zaterdag. Waterloo komt tegen V.V.H. uit met W. Kok; J. J. Schelvis en S. Zwart; J. van Sikkelerus, J. Schaap en L. N. Schaap; A. F. Broek, N.N., G. Post, J. de Boer en H. v. d. Meulen. het buffet naar de zijkant wordt verplaatst en als bar dienst zal doen, terwijl voor het bedienend personeel een apart buffet zal komen. Toneelzaal wordt gemoderniseerd De toneelzaal ondergaat wel de meest drastische verbouwing. Het koepelvormige plafond wordt afgebroken en rechtgetrok ken, terwijl men ter vergroting van de zaal een balcon aan het bouwen is, dat de capa citeit van de zaal van 390 op 540 plaatsen zal brengen, waarmee tegemoet wordt ge komen aan een in Kennemerland sinds lang gevoeld gebrek aan ruimte. Het toneel zal, doordat de toneel-attri buten (oorspronkelijk werden ze achter de coulissen opgeborgen), verhuizen naar een uitbouwinkje, één a anderhalve meter die per worden terwijl een volgend winstpunt de verbreding en verhoging van het voor doek zal zijn. Een verdere verbetering denkt de directie van het Kennemer Thea ter in te voeren, door achter de bestaande en dus vernieuwde foyer een zaal te bou wen, die 100 a 150 personen zal kunnen herbergen. Men is van de gedachte uitge gaan, dat Beverwijk gebrek heeft aan een intiem ingerichte ruimte. Deze zaal zal in moderne stijl worden uitgevoerd, er komt een klein toneel en een bar, terwijl in het midden langs de wand een open haard ge projecteerd is. Zij zal behalve als vergader zaal, gebruikt worden voor feestavonden. Maar tevens ligt het in de bedoeling, om dit zaaltje een permanent karakter te ge ven, waar uitgaand Beverwijk een gezellig onderkomen zal vinden. Dat de verlichting ook de nodige verande ring heeft en zal ondergaan zal duidelijk zijn; hiervan kan men zich in de bioscoop zaal overtuigen. Het architectenbureau Bleeker Wytzes, dat dit omvangrijke project heeft ontwor pen en in verschillende fazen doet uit voeren, zodat een minimale onderbreking van de filmvoorstellingen en de toneeluit voering mogelijk werden, hoopt de hele verbouwing (behalve dan de nieuwe zaal) tegen begin November gereed te hebben. De elf van Vitesse '22 Voor de uitwedstrijd tegen het Alkmaar- se RKAFC komt Vitesse '22 uit Castricum Zondag met het volgende elftal in het veld. Doel: B. van Veen; achter: N. Lute en P. Beentjes; midden: A. Groot, J. Borst en F. Res; voor: H. Zonneveld, H. Borst, A. v. d. Valk, H. Eickhoff en P. Duyn. De volgende schepen kwamen Vrijdag binnen: Jupiter van Rotterdam. Abbekerk van Bremen. Goote van Rotterdam. Surthe van Hull. Langlee Clyde van Antwerpen. Dieter Waltraud van Rotterdam. Den Helder van Rotterdam. Eemstroom v. Grangemouth. Brinda van Kopenhagen. Visten van Gent. Kattegat van Helsinki. Hampshire Coast van Rochester, Alfera Rede van Antwerpen. Eemsborg van Londen. Amstelborg van Londen. Heelsum van Le Havre. Manx van Gravesund. Thorwel van Le Havre. Tempo van Haugesund. Flamingo van Santarne, Rien Teekman van Fowey. Betty van Parr. Enggano van Marseille. Alcetas van Ham burg. Tyro van Swansea. Koh I Noor van Zweden. Hast IV van Köping. Theseus van Rotterdam. Penelope van Finland. Vertrokken zijn: Poseidon naar Lagnana. Morbiham naar Rouen. Ton S naar Rotter dam. Mangan naar Gothenburg. Pregel naar Kopenhagen. Geert Bodewijs naar Rotter dam. Cottica naar West-Indië. Alfera Rede naar Bremen. Jenjo naar Noordzee. Grave- münde naar Rotterdam. Ring naar Londen. Oranjefontein naar Kaapstad. Hydra n: ar Bremen. E. H. Fischer naar Blyth. Manto naar Bordeaux. Nero naar Rotterdam. Goote naar Manchester. Oceaan naar Rotterdam. Frieda naar Hamina. Sporota naar Antwer pen. Spaarnestroom naar Fowey. Martini naar Skutskar. Prüzen van Vrijdag. Heilbot 2,802,70; gr. tong 4,00—3,65; grm. tong 3,403,10; kim. tong 3,102,65; kl. tong I 3,202,95; kl. tong II 2,85—2,54; tarbot I 3,20—2,30, per kg. Tar bot II 10098; tarbot IV 4232; gr. schol 58; grm. schol 6652; kim. schol 62—52; kl. schol 5537; kl. schol II 368; schar 2612; v. haring 1512; makreel 2113; gr. schelvis 3322; grm. schelvis 3124; kim. schelvis 2924; kl. schelvis I 2520; kl. schelvis II 2216; wijting 21—8; gr. gul 4230; midd. gul 32—25; kl. gul 20—14; kl. haai 19—17; kl. kool vis zw. 28; kl. kool vis wit 40, per 50 kg. Gr. kabeljauw 204120; gr. koolvis zw. 84; gr. koolvis wit 84, per 125 kg. Aanvoer van Vrijdag. 540 kisten tong en, tarbot, 1 kist heilbot, 1000 kisten schol, 75 kisten schar, 1545 kisten haring, 700 kisten makreel, 745 kisten schelvis, 135 kisten wij ting, 120 kisten kabeljauw en gul, 5 kisten leng, 14 kisten koolvis, 20 kisten diversen. Totaal 4900 kisten. Besommingen van Vrijdag. 1 trawler met f22.640; HD 79 f12.820; IJM 14 f8210; KW 126 f4690; KW 133 f4540; KW 17 f4980; TX 33 f2820: KW 92 f1550; KW 30 f1760; SCH 126 f280. Visafslag op Urk. Donderdag werd door 76 vaartuigen op Urk aangevoerd: 4588 pond kuilpaling, prijs f0.9O—f 1.07; 398 pond lijn- aal, prijs f 0,99—f 1,08; 1550 pond snoekbaars, prijs f 0,61f0,70; 220 pond rode baars, prijs f0,55f 0,62; 991 pond voorn, prijs f0,04 per pond en 740 bak nest, prijs f2,40f2,80 per bak van 37'/a kg. Zondag 25 September IJMUIDEN: Ned. Ilerv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. D. C. van Wijngaarden, 18.45 uur: ds. W. Schouten, Vlaardingen, jeugddienst. Gebouw Chr. Belangen, 10 uur: Th. Mooy. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 8.45 en 15 uur: ds. W. Diepersloot, 10.45 en 17 uur: ds. J. van Leeuwen. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 8.30 en 4.30 uur: ds. J. J. Arnold. Chr. Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. J. P. Geels van Haarlem. Gemeente Gods, 10 uur: Cultureel Ge bouw, bijeenkomst. Doopsgezinde Gem., Helmstraat, 10.30 uur: ds. Goudsbloem van Wieringen. Leger des Heils, 10 uur: Heiligingsdienst; 15.30 uur: Zanguitvoering Velserbeek; 19 uur: Openluchtsamenkomst Kennemer- laan; 20 uur: Verlossingssamenkomst o.l. v. majoor De Bree. Oud-Katliolieke Kerk, 8 uur: Vroegmis; 10 uur: Hoogmis; 19 uur: Vespers. Dins dag en Donderdag: Heilige dienst. Baptiste Gemeente, IJmuiden, Cultureel Gebouw, Plein Moerbergplantsoen, 10 uur: ds. J. W. Weenink. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. J. H. W. Dickhout, 19 uur: ds. S. de Roest, Opendeurdienst. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 en 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Verv. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1, 10.30 uur: mevrouw ds. T. C. Scholten van Itterson, Rotterdam. Evangelisatievereniging „Elon", Kapel Vareniusstraat, 10 uur: J. J. van Cappe- leveen, Bennekom; 19.30 uur: dezelfde. Woensdag 19.45 uur: J. Kleijn Haneveld, Bodegraven. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, koffiekamer Westerveld, 10.15 uur: ds. Scharten, Rot terdam. Doopsgezinde Gem., 19.30 uur: ds. W. Veen (H. A.). VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 uur: ds. L. Brink. Wijkgebouw Toren straat, 10.15 uur: Jeugdkapel W. Doe- vendans. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. H. P. Huis man (H. Doop); 19 uur: ds. L. Brink. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. Meyer, Beverwijk. Vrije Evang. „Emanuël", gem. ontsp.- lokaal, Van Diepenstraat, 10 uur: de heer C. Pasman, Haarlem. Donderdag 29 Sept. 20 uur: dienst. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. F. C. Willekes; 19 uur: ds. W. Oorthuys. Irenekapel, 10 uur: ds. S. de Roest van IJmuiden. Populierenlaan, 10 uur: ds. W. Oorthuys. Jeugdkapel Groe- nelaan, 10 uur: mevr. Olivierse. Geref. Kerk, Moensplein, 10 en 17 uur: ds. C. Meyer. Vrijz. Herv. Kerk, Prinsesselaan, 10 uur: ds. J. F. Kruyt van 's-Gravenhage. Maranatha, 9.30 uur: bidstond, 10 uur: J. Damnuller, Alkmaar, 11.45 uur: Zondags school. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 uur: Heiligingssamenkomst; 12 uur: Zondags school; 20 uur: Verlossingssamenkomst. De samenkomsten staan o.l.v. kapt.ne J. C. Steyger. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 10 uur: ds. J. O. Norel. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. B. J. Naes- sens. CASTRICUM: Ned. Herv. Gem., 10.30 uur: ds. L. Can- negieter. Tijdens deze dienst zal ds. Can- negieter als predikant afscheid van de gemeente nemen. Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. A. A. Leenhouts. Ned. Herv. Evang. Ver., 9 uur: ds. Dik hout, van IJmuiden. Provinciaal Ziekenhuis Duinenbosch, 14.30 uur: ds. Ttersteege, van Santpoort. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, dorpskerk, 10.30 uur: ds. J. H. Klein Wassink; 19 uur: ds. IJ. Alkema, Amsterdam. De Toorts, 9 uur: ds. mr. G. A. Alma, Amsterdam-West. Geref. Kerk, 9.30 en 5 uur: dr. M. J. W. C. de Kluis. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) ,al-foaisa5,;,L, Chr. Ger. Kerk (Ned. Herv. Kapel), j.5.30 uur: ds. J. C. Maris. IJMUIDEN-WEST: Geref. Evang. Zondagsschool, Gr. v. Prin- stererschool, 10.30 en 11.30 uur. Herv. Zondagsschool, Creutzbergschool, 10 uur. Leger des Heils Zondagsschool, Gebouw Edisonstraat, 12.15 uur. Herv. Zondagsschool, Insingerschool, 10 uur. Geref. Evang. Zondagsschool, Ichthus- burcht, 11 uur. Herv. Zondagsschool, Comitéschool, 10 uur. IJMUIDEN-OOST: Kinderkerk „IJmuiden-Oost", Emma- school, 10 uur. Herv. Zondagsschool, Julianaschool, 10 uur. Geref. Zondagsschool, Lariksburcht, 11.30 uur. Geref. Evang. Zondagsschool, 10.30 uur: Noodwinkel voorheen Bisschof aan de Oosterduinweg. Kinderkerk „IJmuiden-Oost", T^eo Thijssenschool, 10 uur. DRIEHUIS VELSEN-DORP: Herv. Zondagsschool, te Driehuis, Kof fiekamer Westerveld t/m 8 jaar 10.15 uur; 9 jaar en ouder 11.45 uur. Hervormde Zondagsschool te Velsen- dorp, Wijkgebouw, Torenstraat 11.45 uur. VELSEN-NOORD: Herv. Zondagsschool, 5 t/m 8 jaar kleu terschool aan de Banjaertstraat 12 uur en van 8 t/m 13 jaar in de C.V.O.-school aan de Langeveldstraat 12 uur. Het wedstrijdprogramma voor Zondag luidt: Limburgia 1Stormvogels I. Stormvogels 2Volewijckers 2. Aanvang 12.30 uur. Terrein Schoonenberg. A.F.C. 4Stormvogels 3. Aanv. 12 uuur. A.D.O. '20 2Stormvogels 4. Aanvang 12 uur. Tterrein Maarten van Heemskerk straat te Heemskerk. Onze Gezellen 2Stormvogels 5. Aan vang 12 uur. Terrein Vergierdeweg H'lem. Stormvogels 1 komt uit met: N. A. de Graaf; Fr. Venus, C. Post; B. Freriks, H. J. Snoeks, J. Tol; J. Luppens, A. de Boer, G. v. d. Meer, J. P. Snoeks, J. H. Janssen.. Reserves: J. Venus, J. Veldman, C. Stelling.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 10