Gerard van Praag AUTO- en MOTORRIJLES Intercommunaal lichaam vervanging tuinbouwgronden ook tegen streekplan GESLOTEN Agenda voor Velsen Autorijschool Succes IJmuider Courant Kennemer Lantaarn De slaap der tienduizend Aanmeldingsformulier Streekplan Dinsdag in Velsens raad Old Clothes New Tandarts gedurende vacantie bestolen Beverwijk Nog meer bezwaren Duingebied wel degelijk geschikt als tuinbouwgrond Avondlyceum ook aan de orde Slordig Beverwijk verloor drie fietsen DRY CLEANING ONLY Door „klusjesman", die hij zijn huissleutel gaf Opstelling Velsen en Terras vogels Burgerlijke Stand Velsen TAX! NODIG? BEL 5000 De raad komt bijeen ZATERDAG 2 4 SEPTEMBER 19bb Volgens het ontwerp-streekplan IJmond-Noord zal een grote oppervlakte land- en tuinbouwgronden geoccupeerd worden ten behoeve van de industriële ontwikkeling en de stedelijke bebouwing in het gebied van de IJmond-Noord. Voor zover aan de betrokken land- en tuinbouwers geen vervangende grond ter beschikking zal kunnen worden gesteld, betekent dit voor de agrarische bevolking van deze streek veelal een niet gewenste liquidatie van het land- of tuinbouwbedrijf. ADVERTENTIE Om wel zeer dringende redenen van sociale en economische aard op grond waarvan de besturen van de gemeenten Beverwijk en Heemskerk zijn gekomen tot de instelling van het „intercommunaal lichaam vervanging tuinbouwgronden" zal het noodzakelijk zijn de voor de agrari sche belangen zo desastreuze gevolgen van de verdrijving der land- en tuinbouwbe drijven zo veel als maar mogelijk is te be perken. Rampzalig Men wijst er op, dat de opheffing van een zeer belangrijk gedeelte van de Ken- nemerlandse tuinbouw enerzijds een ern stige verslechtering zou betekenen in de verzorging van het nieuwe, intensief be woonde stedelijke gebied en anderzijds de onteigeningsvergoedingen, hoezeer die ook overigens en op zich zelf uit een oogpunt van het agrarische belang beschouwd zou den moeten worden als een ongenoegzame schadeloosstelling, op de betrokken ge meenten een onevenredige last legt, die de exploitatiefriogelijkheden van de bouwter reinen zeer nadelig zal beïnvloeden. Al deze bezwaren zouden voor een be langrijk deel kunnen worden ondervangen door de beschikbaarstelling van vervan gende grond aan de land- en tuinbouwers. Niet genoeg vervangende grond Hoewel in het ontwerp-streekplan aan bepaalde, thans niet bij land- en tuinbouw in gebruik zijnde gronden, een agrarische bestemming wordt gegeven, kan toch niet gezegd worden, dat het ontwerp-streekplan aan de problemen, voortvloeiende uit de occupatie van land- en tuinbouwgronden, voldoende aandacht besteedt, met name op zeer ongenoegzame wijze vervangende gronden aanwijst. Het moet, naar de mening van het alge meen bestuur, mogelijk worden geacht, dat de min of meer woeste duingronden, eigen dom van de provincie Noordholland, te- grootte van ongeveer 110 ha, alsnog als vervangingsgrond worden aangewezen. Het in de toelichting op het ontwerp- streekplan gememoreerde, dat de bovenbe doelde duingronden deze bestemming (tuin bouwgebied) niet kunnen verkrijgen, o.a. in verband met de drinkwatervoorziening in de omgeving zal, alvorens het „onaan vaardbaar" wordt uitgesproken, door niet in dienst der provincie zijnde deskundigen moeten worden gestaafd. Op grond van het bovenstaande maakt ADVERTENTIE A.s. Maandag 26 September wegens Grote Verzoendag de gehele dag KENNEMERLAAN 100 ZATERDAG 24 SEPTEMBER IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.15 uur: „Rear window" („De stille getuige"). Rex (officieuze opgave), 20 uur: „Het moederhart spreekt". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.3012 en 1416.30 uur. „Felison", zaal Heidestraat, 1417 uur: Expositie van werken van Jaap Min. Accordeonvereniging „IJmuidens Roem", Patronaatsgebouw, 20 uur: Uitvoering m.m.v. radio-artisten. ZONDAG 29 SEPTEMBER IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.15 uur: als Zaterdag, 15 uur: „Gezworen kameraden". Rex (officieuze opgave), 15 uur: „De zoon van Ali Baba", 20 uur: „Het moe derhart spreekt". „Felison" als Zaterdag. MAANDAG 26 SEPTEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Laatste der Comanches". Rex, 20 uur: als Zaterdag Pieter Vermeulenmuseum, als Zaterdag. VELSEN Raadhuis, 1517 uur: spreekuur wet houder H. de Boer, onderwijs, sport, culturele zaken. het algemeen bestuur dan ook bezwaar tegen het ontwerp-streekplan voor de IJmond-Noord en verzoekt het het college van Gedeputeerden het ontwerp-streekplan zodanig aan te vullen, dat de hierboven bedoelde gronden als tuinbouwgebied wor den aangewezen. Het intercommunaal lichaam „Vervanging Tuinbouwgronden" houdt een openbare vergadering van het algemeen bestuur op Woensdag 28 September, des namiddags 2 uur in het raadhuis van Heemskerk. De agenda vermeldt: Vaststelling notulen der vergadering van 18 April 1955; mede delingen en ingekomen stukken; voorstel tot het indienen van een bezwaarschrift tegen het ontwerp-streekplan voor de IJmond-Noord en een voorstel tot aankoop van een boerderij en 14 ha gras- en tuin grond te St. Maartensbrug (gem. Zijpe). ADVERTENTIE Wij lessen uitsluitend met de nieuwste Taunus 1955 Speciale lesmotor beschikbaar Gediplomeerde instructeurs Verkeerstheorie De nieuwe cursus technische lessen begint 1 October ZEEWEG 275 - TELEFOON 4333 KENNEMERLAAN 136 - TEL. 5000 IJMUIDEN KERKERINKLAAN 7 - SANTPOORT TEL. 7086 LUXE VERHUUR Voor de openbare vergadering van de raad der gemeente Velsen op Dinsdag 27 September 1955, te 19.30 uur, ten gemeente huize is de volgende agenda vastgesteld: Voorlopige vaststelling c.q. goedkeuring van de rekeningen over 1952; aankoop pand IJmuiderstraatweg oo. 111; aankoop van het pand Wijkerstraatweg no. 77 te Velsen- Noord met bijbehorende grond en aankoop van het pand Uitendaalstraat no. 19 te Santpoort met de bijbehorende grond. Verder staat de aankoop van de percelen Prins Hendrikstraat nos. 79-79rood en 81- 81rood te IJmuiden op de agenda, alsmede de voorlopige goedkeuring van een plan tot onteigening van grond te Velsen-Noord. De vaststelling van een verordening, regelen de de samenstelling en werkwijze van de Huurcommissie wordt gevolgd door de be schikbaarstelling van een aanvullend cre- diet voor uitbreiding van de hoofdbuizen- netten voor gas en water en een wijziging van het getal wekelijkse lesuren, geduren de hetwelk in het jaar 1955 vakonderwijs wordt gegeven aan de openbare scholen voor gewoon, voortgezet gewoon en uitge breid lager onderwijs. De verhoging van het voorlopige gemeentelijke subsidie ten behoeve van een bijzondere kleuterschool wordt gevolgd door het verlenen van een crediet voor het inrichten van twee nieuwe leslokalen bij de Clara Sternschool te IJmuiden en het verlenen van medewer king ingevolge artikel 72 der Lager-onder- wijswet 1920 waarna een bijdrage in het nadelig exploitatiesaldo van een te stichten avondlyceum te Velsen aan de orde komt. De agenda wordt besloten met de benoe ming van: leden en plaatsvervangende leden van de commissie van huisvesting en leden van de Huurcommissie.De benoeming van een directeur van de gemeentelijke openbare leeszaal en bibliotheek en van leraressen en een surveillante aan de Ge meentelijke Huishoudschool te IJmuiden- Oost gaat samen met die van leraren aan het gymnasium Felisenum. Het ontwerp- streekplan IJmond-Noord sluit de 17 pun ten lange raadsagenda als een belangwek kende apotheose af. Op het politie-bureau te Beverwijk wer den de volgende gevonden voorwerpen ge deponeerd: regenjas, kickstarter, 2 jongens jacks, raffia damestas, grijze jas, oliepeiler, capuchon, 1 portemonnaie, paardendek, vulpen, grijze poes, bos sleutels, autoped op luchtbanden, ceintuur, vulpen, deel van een vishengel, vulpen, waterpomptang, parapluiehoes, herenrijwiel, kinderbroche, Falcon herenregenjas, kinderportemonnaie, een paar glacé dameshandschoenen, han gertje, een kinderrijwiel, vulpen. Nogmaals wordt er met nadruk op ge wezen, dat inlichtingen betreffende deze voorwerpen uitsluitend te verkrijgen zijn op: Maandag van 1719 uur en Zaterdag van 15 tot 18 uur. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: Wenst zich met ingang van te abonneren op 6.50 per kwartaal// 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij üic zich met ingang van 1 October 1955 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 September 1955 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 De tandarts W. L. te Velsen was op 15 Juni van dit jaar met vacantie gegaan en toen hij op 9 Juli terugkeerde miste hij uit zijn huis een groot aantal flessen jenever en andere dranken, een hoeveelheid lin nengoed en zijn postzegelverzameling, een erfstuk, dat een waarde van f 3500 ver tegenwoordigde. Hij had voor zijn vertrek zijn huissleutel gegeven aan de opperman N. W., die nog allerlei klusjes in zijn garage moest verrichten en eventueel in zijn huis kon slapen. Deze heeft in vereniging met de Amsterdamse huisknecht P. M. K. de diefstallen gepleegd. Het feit dat deze N. W. al acht vonnissen wegens diefstal op zijn strafblad had staan, maakte het voor de officier v. Just, van de Haarl. rechtbank wel zeer verwonderlijk, dat de tandarts hem zomaar zijn huissleutel had gegeven. Dat achtte de officier ook voor de ver dachte een omstandigheid, waardoor hij niet zulk een hoge straf wilde eisen, name lijk tien maanden met aftrek. De raadsman, mr. J. O. Baron, refereer de zich gaarne aan het oordeel van de rechtbank, ofschoon hij wel de aandacht wilde vragen voor het feit, dat deze ver dachte bij verscheidene werkgevers een goede naam heeft, en eenmaal getrouwd waarschijnlijk niet meer zal ontsporen. De opstellingen van Velsen en Terras vogels luiden: Velsen: Jansen; Hijnen, Tromp Sr.; Van der Ende, Bakkum, Boon; Tromp Jr., Braam, Geuzenbroek, Brouwer, Donker. Terrasvogels: Stein; Goedhart, Van Gel der; Van Eeden, Disselköter, Van Vuuren; Schippers, Rijke, Spanjaard, Pellemans, Wijnen. GEBOREN: D. Selderijk—Kint, z., Fazan tenlaan 37, IJmuiden; A. Zwemmer—Koops, z„ Moerbergplantsoen 87, IJmuiden; E. van der LindePaap, z., IJsselstraat 75, IJmui- straat 54. IJmuiden; C. ZeemanJanbroers, den; J. C. KraaijeveldBreet, d„ Graham- 7... Bloemstraat 70, IJmuiden; M. Bargpeter— van der Pot, z„ de Noostraat 69, IJmuiden; J. Veldmanvan den Brink, z., van Nieuw koopstraat 7, IJmuiden; N. Brandenburg de Waal, d., Bonairestraat 34, Santpoort; G. Haan-Koster, d„ Merwedestraat 30, IJmuiden. OVERLEDEN: N. Zeeuw, 67 j., echtgenote van H. Looijen, President Krugerstraat 82, IJmuiden; J. W. Elfferich, 75 j.. weduwnaar van J. J. Biesheuvel, Zeeweg 286. IJmuiden. ONDERTROUWD: J. Vermandei, IJmui derstraatweg 48, IJmuiden en H. A. Duin, van Nidekstraat 1. Velsen-N.; J. Groeneveld, van der Palstraat 21, Beverwijk en E. Kui per, Zaanderstraat 14 a, IJmuiden, toek. adres: v. d. Palstraat 21, Beverwijk; A. van Dijk, Stokmanplantsoen 12, IJmuiden en H. J. 'E. van Raan, Stokmaniplantsoen 12, IJmui den; A. J. Struylaart, Jan Kostelijklaan 30, Velsen en W. M. Zuidam, Burg. Rambonnet- laan 11, IJmuiden, toek. adres: Burg. Ram- bonnetlaan 11. IJmuiden; K. Zwart, Kon. Wilhelminakade 35 rd. IJmuiden en G. van Beilen, Piet Heinstraat 66, IJmuiden; toek. adres: Gjertsenstraat 18, IJmuiden; P. J. van der Laan. Beierlandsestraat 65, Schiedam en W. van der Pijl, Sieraadstraat 10. IJmuidne; A. de Jong, Kortenaerstraat 35. IJmuiden en A. Zijl, Bakkerstraat 20, IJmuiden, toek. adres: Saturnusstraat 27, IJmuiden; A. A. van Leeuwen, Tuindersstraat 86. IJmuiden er S. C. Linders. Tuindersstraat 86, IJmuiden; toek. adres: Tuindersstraat 86. IJmuiden. GEHUWD: H. H. Bonarius en J. Raspoort. Meervliet9traat 44. Velsen; B. J. I. Mors en Th. C. Handgraaf, Lange Nieuwstraat 594, IJmuiden; Ch. J. Snijders en J. van Essen, Eikenstraat 27, IJmuiden: W. C. Post en G. H. M. Starreveld. Driehuizerkerkweg 136, Driehuis: J. J. Lejeune en M. J. van Loon, Wijk aan Duinerweg 285, Beverwijk; W. K A. Wiener en A. J. Visser, Barchman Wuij- tierslaan 140. Amersfoort; P. C. J. Visser en M. A. van Croonenborg, Evertsenstraat 23. IJmuiden: A. de Vries en A. Hoek. J. P. Coenstraat 29, IJmuiden: R. H. Martens en L. W. J. Botvliet. Lange Nieuwstraat 791, T.Tmuiden; F. J. de Vilder en W. P. van der Meijden. Velserduinweg 173, IJmuiden; J. Broek en M. Gravemaker, IJsselstraat 28, IJmuiden. ADVERTENTIE VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR DE NIEUWE FORD ANGLIA „Het moederhart spreekt" (Rex) Een jong, kinderloos echtpaar adopteert tijdens de oorlog een klein weesjongetje. Het ke reltje groeit voorspoedig op en er ontstaat een hechte band tussen het ventje en de pleegouders. Wanneer de jongen ongeveer tien jaar is, blijkt plotseling, dat zijn wer kelijke moeder nog leeft en deze laat nu haar aanspraken op haar zoon gelden. Dit wekt hevige beroering in het pleeggezin, zowel bij de ouders als bij de jongen zelf. De zaak dient te worden opgelost door een rechtbank. 1-Ioe het vonnis luidt, zullen wij niet ver klappen, aangezien daarmee de film een groot deel van haar dramatische spanning zou verliezen. Wel kunnen wij zeggen, dat de twee partijen, die, met hetzelfde doel voor ogen: de behartiging van de belangen van het kind, lijnrecht tegenover elkaar staan, ontroerend worden uitgebeeld en ditzelfde geldt trouwens voor het jongetje, dat een belangrijke rol in deze film speelt. N. R. K. „De zoon van Ali Baba" (Rex) In de middagvoorstelling wordt Zondag „De zoon Ali Baba vertoond, waarin vele avonturen te beleven zijn. „Gezworen kameraden" (Thalia) Zondagmiddag zal men kunnen lachen om de avonturen van Stan Laurel en Oliver Hardy, die als gezworen kameraden door het leven gaan en de bezoekers veel plezier doen beleven. „Laatste der Comanches" (Thalia) In „Laatste der Comanches",die van Maan dag tot en met Woensdag vertoond wordt, krijgt men een beeld van een dodenrit door een verschrc rid land met een door moord lust bezeten vijand in de rug. Er wordt fel gevochten en onderhandeld; het resultaat is tenslotte, dat het Zuid-Westen bevrijd wordt van de terreur. In de hoofdrollen treden o.a. op Broderick Crawford, Bar bara Hale, Johnny Stewart, Lloyd Bridges, Hugh Sanders en John War Eagle. „That Midnight Kiss" (Thalia) Tot besluit van de filmweek draait Donderdag Samen op de bank De bekoringen van het sa- men-op-een-bank-zitten met de glanzende aardsatelliet plus bijbehorende sterrenbeelden als knipogende getuigen kun nen moeilijk ontkend worden, wanneer althans de gezellig heid verhoogd wordt door as sistentie van de andere se.xe. Maar er zijn omstandigheden, waaronder de gezelligheid ver dwijnt gelijk die maan achter de wolken. Zoals Donderdagavond op het Tiberiusplein. Een schone achttienjarige jonkvrouw reed onder oppertoezicht van een bevriende 20-jarige jonkman voor het eerst van haar leven als chauffeuse over de avond lijke weg. Zij mocht even van het Velserbad naar het station om koffers op te halen en van daar nog een héél klein eindje. Dat laatste eindje is haar noodlottig geworden, want ziet en hoort: toen zij naar de smaak van haar toeziend voogd wat al te links ging rij den nabij het plantsoen van het station, zou zij, daartoe aangespoord, ferm het voetje op de rem drukken, maar het gaspedaal zat blijkbaar plotse ling op de plaats van de rem, met het droevig gevolg, dat het autootje met zijn zo ge lukkige bemanning vrolijk het plantsoen in huppelde en op een bankje ging zitten uitbla zen. Met blozende deuken wel iswaar in het aangelaat en een geschrokken meisje achter het rad, maar dat autootje zat ten minste en het zou hem verder een zorg zijn. Het bankje evenwel was snikkend uiteen gevallen, want het is nog niet gewend aan een auto. Wel aan andere dingen. Hoe het nu verder moet met het meisje en het autootje en het bankjeik weet het niet. Ze hadden het achteraf bezien, misschien be ter zónder autootje kunnen proberen. Véél gezelliger om halfelf. Hoewel: de autocon structeurs moeten nu eens gas en rem duidelijk van elkaar onderscheiden met helgekleur de zebrastrepen of lichtsigna len. Het kan zo niet langer. Verkeerd verbonden Een passagiere van een Haarlemse taxi is er hoogst waarschijnlijk nóg niet geheel overheen, dat zij onlangs, ge zeten in een voituur van een welbekende en naar zij veronderstelde welbefaamde onderneming op het. gebied van het openbaar vervoer, plotseling zulke schrikkelijke verhalen uit de mobilofoon- luidspreker hoorde opborre len, dat zij blozend de oren toestopte en de ogen amechtig hijgend sloot. Deze passagiere werd name lijk per taxi vervoerd over de sluisweg te IJmuiden, die zo langzamerhand al een hele boel verwijten heeft moeten horen, echter nog niet, dat er dames van hun stuk wor den gepraat met mobilofoons. De chauffeur had, zoals te doen gebruikelijk is, zijn ver respreker aan staan om even tuele orders van het hoofd kwartier te kunnen opvangen. Tot grote verontwaardiging van de passagiere en tot niet minder omvangrijke verbazing harer chauffeur kwamen er evenwel plotseling twee on miskenbare mannenstemmen in de aether, die elkaar het een en ander verhaalden in onomwonden termen en daar bij voorzichtigheidshalve een eindje van de Kerstboom af bleven. De chauffeur heeft de groot ste moeite gehad, om zijn cliënte er van te overtuigen, dat het niet zijn bedrijfslei ders en zelfs niet zijn colle ga's waren, die op deze wijze de oortjes van toevallig luiste rende dames geweld aande den. De dame zeide hem niet te geloven en was helemaal boos op de taxi-onderneming. Maar het is toch uitgezocht. En het bleek aan de nabij heid der Hoogovens te liggen, waar op dat moment twee le den van het zwarte koor, dat met grote vakkennis locomo tieven bestuurt en daarbij óók wel eens een enkel onvertogen woord het heelal inslingert, desnoods met de microfoon wijd-open, elkander op de hoogte brachten van een zeer sterk verhaal, vrij naar het le ven en tot nu toe nog niet op genomen onder de verzamelde werken van de gebroeders Grimm of de heer Andersen. Wie ooit zo ver van honk is geweest, dat hij Heemskerk kent de achter elkaar langs schuivende torens zijn voor menig treinreiziger naar de Noord wellicht bekender dan voor menig bloedeigen streekgenoot zal daar in het struweel ook wel eens een kasteel hebben ontwaard, genaamd Assumburg, dat gedurende de rumoerige dertiende eeuw in een keten van ver sterkte burchten gevoegd stond, waarop de landsheer van die dagen zijn trouwste vazallen paraat wist om de erfvijand uit het Noorden zo nodig een beentje te lichten. Hij zal er gemerkt hebben, dat dit Assumburg in onze dagen minder strijdbaar van zijn transen blikt dan weleer, want het is nu een jeugd herberg geworden m.et een gemoedelijke vader en een koor van zomergasten in geruite bloesjes en met mandolines op de fiets gebonden, die elke zomer bij tienduizenden langs de Gas houder en door B.everwijk, langs de Genieweg en door de polders optrekken naar de vroegere sterkte. Niet met rapieren en stormrammen, maar vaak gevieren en al dan niet met hunne vlammen. Het zijn deze zomer weel een tienduizend geworden, net als vorig jaar. Al was de zo mer dan ook iets mooier het getal der Assumburgse gasten blijkt vrij stabiel te zijn. Dat ligt waarschijnlijk aan het feit, dat er zovele „besprekin gen" zijn voor een nacht lo gies, maar de vader van het huis wil allen, die het aangaat toch wel even vertellen, dat de acccommodatie dermate ruim is, dat er voor plotselinge gas ten altijd nog wel een tinnetje over is en een brits om op te slapen. De tienduizend van het af gelopen seizoen kwamen uit alle windstreken, vooral uit de Duitse gewesten, maar ook uit Albion en Scandinavië met Noorwegen als voornaamste land van herkomst. En in zulk een gemengd gezelschap springt de landsaard er direct uit: de Duitsers met een vol hardende gemoedelijkheid, de Engelsen wat gereserveerder, de Noren vol echte hartelijk heid, maar niet helemaal con tent met de aanwezigheid van de Duitse knapen, tegen wie zij nog altoos een lichte wrok koesteren. Zou er wat gebeurd zijn dan? Het zijn meestal eendags vliegen, die gasten van As sumburg, al zijn er in Augus tus ook wel vele jonge Duit sers geweest, die wat hok vaster waren en elke dag naar het strand togen. Ze konden ook haast niet anders, want tot hun edele verbazing zijn de Nederlandse jeugdherber gen van des ochtends tien tot des middags drie uur gesloten. Gelukkig regende het niet al te vaak, want waar hadden die stakkerds anders heen ge moeten? Het trekken is in het huidig tijdsgewricht toch echt niet meer het trékken. Het wan delen, kalm langs de heerlijke wegen van de zomer volgens het systeem wie er vandaag niet komt, morgen wellicht even vrolijk wel arriveert is ter ziele. Nee de bromfiets en de scooter hebben de benen wagen definitief verdrongen en het ras der wandelende, met knap- en rugzak toege ruste en daarbij uitermate te vreden rondkijkende trekkers is zo goed als uitgestorven. De jeugdherbergen hebben een pracht van een taak in deze verscheurde wereld. Ze staan overal terzijde geplant als gastvrije opvangplaatsen van de jeugd, (overal behalve in Spanje en een paar Zuid- Amerikaanse landen) en wie lid is van een Jeugdherberg centrale kan van Vuurland tot Spitsbergen terecht tegen de schappelijke prijs, die deze so bere onderkomens berekenen voor een warme hap en een legerstede. Om medemensen te ontmoe ten en nieuwe vrindschappen aan te knopen, om het land van die medemensen te ont dekken en hun levensgewoon ten te zien, om 's avonds als Noor uit Lapland een kikker onder een Hollandse knotwilg te horen kwaken en om als Hollander uit Aarle Rixtel achter Blèd in Joegoslavië een zwierende rok van een boe renmeisje te zien uitwaaieren in een snelle dans. Aan deze taak doet „As sumburg" getrouw en van harte mee. De ridders zijn ver dwenen en er grommen geen vuurmonden meer aan de an dere kant van de slotgracht. want zulke onrustige dingen zijn we dan tenminste kwijt, al zijn er andere onrusten voor terug gekomen. Assumburg moet echter no dig woi'den opgeknapt. Monu mentenzorg vindt dat ook, maar heeft er de contanten niet voor. De grote zaal is dan weliswaar klaar gekomen en tekenaar Piet Worm heeft de decoratie der wanden voor zijn rekening genomen (tachtig vierkante meter groot, alleen door Piet) voor het overige moet er nog veel aan het slot gebeuren, wil het de komende eeuwen overeind blijven staan als een kostbaar teken aan de weg der mensheid. En een kostelijk rustpunt langs dé weg der trekkers. Te vroeg in de nacht gelachen De eerzame Beverwijker, die een luwe herfstnacht gebruik te voor een dromerige blik in de stiller wordende straten en daartoe het bovenlijf over de vensterbank had gedrapeerd, zag uit de verheven hoogte van zijn bovenwoning glimlachend aan, hoe een late gast van een herberg door de waard op straat werd gedeponeerd, aan gezien eerstgenoemde een lich telijk benevelde en daardoor rumoerige levensstaat voerde, zodat zijn aanwezigheid in het dranklokaal niet langer drin gend vereist kon worden ge noemd. Hij zag zelfs als aardige bij zonderheid, dat de aangescho ten persoon niet over schoenen beschikte en zich dus onge schoeid, maar wel hevig ver in gevaar te gaan brengen, ontwaardigd, op een dames fiets zette, teneinde het verkeer Dromerig keek onze Beverwij ker de zigzaggende, klaaglijk lamenterende stadgenoot na, maar toen, vrinden, bestierf de lach op zijn gelaat. Want tóen merkte hij, dat het rij wiel, waarop het drankorgel vervoerd werd, de fiets zijner vrouw was. Eerbied voor de vlag Men heeft het in Beverwijk tóch wel bont gemaakt met al- lerhand onrustige zaken. Het bestuur van het Rode Kruis heeft er namelijk ook al een beetje boos moeten worden. Want er ontbraken enkele vlaggen aan de verzameling dundoek, die deze menslieven de organisatie aanhoudt tot verfraaiing en propagering van allerlei heuglijke gebeurtenis sen. De politie werd vriende lijk gevraagd, of zij niet eens zou willen speuren naar deze ontbrekende vlaggen en de politie, vrindelijk als altoos, speurde gehoorzaam. Aanvan kelijk zonder veel vertrouwen op de goede afloop, maar er kwam na enige tijd toch een bepaalde aanwijzing uit de burgerij, die er toe leidde, dat enige geüniformeerden een bezoek gingen afsteken bij de zindelijke vrouw, die reeds ge ruime tijd het Beverwijkse politiebureau kuist.... en die de zoekgeraakte vlaggen in alle onschuld gebruikte als stofdoek. En nu moesten die vlaggen chemisch gereinigd worden om het politiële stof er weer uit te halen. Zodat al weer bewezen is, dat wie de hand in eigen boezem steekt, daar zelfs wel eens een Rode Kruisvlag aantreft.. LAMPENIER een gekleurde film, waarin Mario Lanzo een bijzondere rol vervult. Hij wordt de nieuwe Caruso genoemd en diverse malen kan men hem horen. Bij de muziek en zang komen ook liefde en humor en daardoor is de film interessant. „Rear Window" (Thalia) Vandaag en morgen wordt „Rear Window" (Stille getuige) vertoond, die reeds in ons blad besproken is. Het gaat over een verhaal van een fotograaf van een tijdschrift met een gebroken been. Hij zit in een rolstoel aan de achterkant van een flat en van dit raam uit heeft hij een uitzicht op vele woningen. Over het dagelijkse leven geeft de film dan een beeld in diverse gezinnen. De Oscarwinnares Grace Kelly speelt de vrouwelijke hoofdrol in deze thriller van Hitchcock. „Opstand der Maori's" (Rex) We leven omstreeks 1820 in deze film en zien, hoe een Britse zeerob en zijn kornuit verzeild raken tussen de Maori's in Nieuw- Zeeland. Had de Maori-priester het daar voor het zeggen gehad, dan hadden de bei de Britten niet lang geleefd. Het stamhoofd beschouwt hen evenwel als zijn vrienden en schenkt hun zelfs een stuk land, waarna een der zeelieden het juiste ogenblik ge komen acht, om zijn verloofde uit Engeland te gaan halen en haar als bruid mee terug te voeren naar de Maori's. De kwaadwil lende priester gaat daarop een paar fluis tergesprekken voeren met de leider van een naburige vijandelijke stam, hetgeen resul teert in een broederlijke vereniging van de beide stammen. Maar er zit een luchtje aan: des nachts, wanneer bijna iedereen de vredesroes uitslaapt, trekt de „verbroeder de" buurman naar de blanken die in middels versterking hebben gekregen van een aantal kolonisten en begint daar brandende pijlen af te schieten. Ze worden warm ontvangen door de blanken en even later ook door de andere (door deze onver wachte oorlogsdaad zeer verbolgen) Maori- stam. Er blijken dan zoveel pijlen, speren en andere moordwerktuigen voorradig te zijn, dat slechts weinig krijgers het einde van deze kleurenfilm meemaken. N.R.K. „Ontvlucht uit Colditz" (L u x o r) is een Britse film in het genre van „Het Houten Paard" waarin het leven in Hitiers krijgs gevangenenkampen wordt geschilderd. Zulke rolprenten zijn er al legio geweest en deze variant opent geen nieuwe of ver rassende gezichtspunten. In een reeks van technisch knappe beelden vooral de dra matische belichtingen zijn zeer suggestief toont zij ons hoe een aantal gevangen genomen geallieerde officieren de meest- fantastische plannen ontwerpt om te ont snappen uit het zwaar bewaakte kasteel Colditz waar Hitier hen heeft laten inter neren en hoe al die uitbraakpogingen aan vankelijk op niets uitlopen omdat er in hun eigen rijen een verrader schuilt. Er is een uitgezochte collectie Gestapo-boeven die hen bewaakt en sart, er zijn vele staaltjes van hartverwarmende heldenmoed en gal genhumor der geïnterneerde officieren, er is sfeer en spanning, maar toch overtuigt deze film niet geheel en al. Misschien omdat de Duitsers als in zoveel eerdere rol prenten van dit soort weer net iets Ie stom en te ridicuul zijn voorgesteld, mis schien omdat dit kasteel Colditz, vergeleken met de vernietigingskampen als Bergen- Belzen e.d. maar een „zacht eitje" is, mis schien ook alleen omdat het allemaal al zo ver achter ons ligt. Maar hoe dan ook, het verhaal „deed" ons niets, ondanks goed spel, uitstekend camerawerk en een bij- H. C. Zondagmiddag wordt vertoond „De ban dieten van Cimmanon" en voor Maandag tot en met Woensdag staat op het program ma „Bekentenis ener liefde". „De bruggen van Toko-Ri" (Kenn e- m e r Theater) Een herinnering aan de oorlog brengt „De bruggen van Toko-Ri", die zich op een vliegtuig-moederschip in de Koreaanse wateren afspeelt. Men krijgt een beeld van het leven van de bemanningen der vliegtuigen, die het niet gemakkelijk hebben, als zij hun opdrachten moeten uit voeren. Zij moeten veel doorstaan als de bruggen van Toko-Ri vernield moeten wor den. „Slaverny in Babylon" (W. B. theater) De verwoesting van Jeruzalem is te zien in de film „Slavernij in Babyion", maar men maakt er ook kennis met de schoon heid van de hangende tuinen. De schone Panthea beslist over het lot van een natie. Het wonder van een zonsverduistering wordt in beeld gebracht, dat treffend is. Castricums burgemeester, de heer C. F. Smeets, heeft de gemeenteraad bijeenge roepen voor Vrijdag 30 September. De agenda vermeldt niet minder dan 23 pun ten en de belangrijkste daarvan is onge twijfeld de benoeming van een wethouder van Openbare Werken in verband met het door de heer P. de Vries genomen ontslag uit deze functie. De vergadering begint om 19.30 uur. VEILIN GBERICIIT Sla 622; bloemkool 1155; spinazie 18—63; andijvie 6—23; bospeen 10—18; was- peen 816; tomaten 2562; komkommers 17—41; snijbonen 37—121; pronkbonen 23—75; spekbonen 2056; 9perciebonen 3485' groene kool 7—12; rode kool 9—14; bramen 230 per slof; prei 9—14; meloenen 32—63; soepgroenten 6—14.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6